NIEUWESEIZOEN fierrii Timen uan lilt Een groot gemak dient zich weer aan: Door GAS warm water uit de kraan. WIERSEIMA M. Hiermede berichten wij U de Opening van het en noodigen U beleefd tot een bezoek uit Fa, DUIM-BURGER 13e JAARGANG No. 13 VRIJDAG 30 MAART 193* Christelijk Weekblad voor Soestdijk, Soest en Soesterberg. Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 566. I. dacost£ O© opstanding. Amersfoort Telefoon 964 Dames-Contectie Het is volbracht SOESTER, ÏÏBMM) ABONNEMENTSPRIJS 65 cent per 3 maanden. ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 cent. Advertentie's tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertentie's in dit blad worden eveneens in de drie andere bladen opgenomen. UITGAVE van: .DE SOESTER COURANT". Alg. Weekblad. „SOESTER NIEUWSBLAD". Algemeen Christel lf Weekblad. „DE SOESTER POST R.K. Weekblad en „SOESTER ADVERTENTIEBLAD", gratl» Weekblad voor Soestdijk, Soest en Soesterberg. Over de begrafenis van den oud-Direc teur van Openbare Werken der gemeente Soest wordt elders in ons blad geschre ven. Wij zouden zijn nagedachtenis tekort doen, wanneer wij in het redactioneele deel van ons blad niet schreven over hem, aan wien het zooveel te danken heeft. De heer Van Vliet heeft van meet af aan een zeer belangrijk deel gehad in de lotgevallen van het Soester Nieuwsblad en was tot aan zijn overlijden lid van het Perscomité der AR. Kies vereen iging alhier. Wij willen hem daarvoor eeren. De vraag kan gedaan worden, of het goed is, dat een gemeente-ambtenaar in het politieke partijleven een vooraanstaande plaats in< neemt, en wij willen, wordt de vraag ge daan, haar beslist in ontkennenden zin (beantwoorden. Maar dat doet aan den plicht der dankbaarheid voor ons niets af. Het ging in dezen ook, zooaals het zoo vaak gaat: anderen doen het niet; dan gaan de vrijwilligers voor en br. Van Vüet was een vrijwilliger met een groote overgave aan wat hij vrijwillig op zich nam. De heer Van Vliet was een man die? als hij zich gaf, zich geheel gaf. Hij is slechts 47 jaar geworden- Daarin is iets tragisch. O pzich zelf is het helaas niets vreemds, dat een menscli sterft, ook al staat hij nog midden in het leven. Dat de heer Van Vliet stierf op 47~jarigen leeftijd is voor zijn nabestaanden, zijn vrouw en kinderen, zeer treurig, maar we zijn niet gewoon, dat als „tragisch" te bezien. Dit is hier het tragische, dat de verwoesting van het lichaam van den feeer Van Vliet deels geschied is door lijden, dat 't gevolg was van hem aan gedaan leed en onrecht. Sterk was hij «liet, maar de dispositie van een geste] kan zoo zeer geschokt worden, door bij komende oorzaken! Doch laat ons terug keeren tot de ge schiedenis. GERRIT TIJM EN VAN VLIET is ge. boren 9 September 1886- Nadat hij op geleid was tot opzichter-teekenaar bij de gemeentewerken te Gouda, werd hij in December 1911 benoemd tot opzichter- teekenaar bij de gemeentewerken te De venter. Ook te Gouda heeft hij als zoo- danig dienst gedaan. Hij had niet alleen I ze anderen lieten werken en zij het roer hielden, en tweedens, o:$dat inderdaad a 1 wat 'hun op de sqflfttideren gelegd werd, daarvoor toch niet geëigend was. De heer Van Vliet is ook het slachtoffer geworden en het is jammer, zeer jam mer, dat hij dit niet genoeg doorvoeld heeft, maar meende het alles „baas" te kunnen. Hij was „dwaas" genoeg om maaï alles te aanvaarden. Wie de nuchtere lijst leest van al wat deze man heeft moeten doen en gedaan heeft, vraagt zich af of men dan gek was, door te meenen, dat één man zoo krachtig en zóó veel zijdig kon wezen, dat alles te kunnen. Toen kwam de renteniers.critiek. Een critiek, die natuurlijk alleen voorkwam z.g. „gemeentebelang"een kleedje, dat erg netjes staat en door de critiek heel veel gedragen wordt, maar die inderdaad ook vaak voortkomt uit persoonlijke ge- kwetsheid, omdat men den weg, dien zij voorschrijft, nie twil bewandelen. Dan was er nog een ongeluk. Daar was één criticus, die rijk was. Die een krant kon betalen; die groote invloed had. Hij kon toelating verkrijgen daar, waar men hem de deur had moeten wijzen hij kreeg beschikking over stukken én over gegevens, waarvan de buitenstaander vraagt: maar hoe kan dat? En toen, ja toen vond de critiek werkelijk fouten; administratieve fouten; zelfs technische fouten. Toen vond men wat bij iedere ambtenaar te vinden is: onvolmaakt heden. Toen vond men overboekingen, die niet mochten plaats vinden, toen vond men inderdaad fouten, die niet toelaatbaar zijn. Maar één ding vond men niet fraudes, die men uit lafhartigheid alleen niet met man en paard dufden noemen. En nog een ding vond men ook niet; het feit, dat een met werk en besognes overkropt ambtenaar, gelijk gemakkelijk aanwijsbaar was, nooit anders zocht dan het voordeel der gemeente. Het kwade vond men alleen; het goede niet. En toenach, had men den criti cus de deur uitgewezen! maar, men liet hem binnen. Men nam z'n critiek over. Toen kwam de groote fout, dat ook de Gemeente raad onbillijk werd. Toen kwamen er com missies, van onderzoek; toen kwam dat Soester.getreuzel en Soester-geklets en Soester-verdachtmaken en 't kwam niet al leen meer van de zijde der rijke renteniers- critiek, maar zelfs van den kant van een minderheid in 't Gemeentebestuur. Ver bet opzicht bij de uitvoering, maar ook een werkzaam aandeel bij hit ontwerpen staat 'emand thet' wat dat ™or van versrhillen.de werken. 13 geweest? Ja, maar, de heer Van VI,et van verschillende werken. Tegelijk met zijn benoeming te Deven ter werd hij ook aangezocht naar Indië te gaan als bouwkundige bij de Sema- rangCheribon Stoomtramw. Mij., maar wegens familie-omstandigheden moest hij daarvoor bedanken. was ook eigen zinnig" zegt men. Stel, dat 't zoo is, dat hier zijn karakterfout lag. Maar is de manier, waarop de zaak Van Vliet hier is behandeld, dan geschikt geweest om zulke fouten te verbeteren. Als men tegen iemand zegt, dat hij voor j ii- j100 procent zijn werk verkeerd doet, is In April 1920 werd h,j uit 1(M solli. het dan WQnd dat h„ meer tracM citanten benoemd tot gemeeiue.architect te redd£n dan de 75 t die waarlijk Soest. En waarlijk niet door protectie, L Eindtlijk kwam het einde. EervoI maar door objectieve getuigenissen om- ontslag) op rerTOek fl0.000 gratifica. trent zijn bekwaamheid. Den 15en Juni t de steun voor vrouw en kinderen 1920 trad hij als zoodanig in dienst- De gemeente Soest was toen net bezig uit de kinderschoenen van een plattelands boeren gemeente zich te ontwikkelen tot een villa-dorp, met de allures van een soort stads-gemeente. In elk geval zij trok het boere.pakje uit en een burger-costuum aan. Zij groeide zeer sterk, en de be sognes van het ambtelijke w:.k namen voor el ke afdeeling van, het Gemeente bestuur hand over hand toe. Bij die snelle ontwikkeling heeft het der gemeente Soest ontoroken aan een stev'ige, stoere, zaak kundige leiding. Er waren er wel genoeg, die leiding meenden te moeten geven. Die zich verbeeldden, als stuurlui aan wal, alles beter te kunnen doen dan degenen, die het werk deden, maar dat strekte eer der tot verwarring, dan tot verbetering. Soest is een renteniers-gemeente; een gé- meente met veel gepensioneerden, eén gé- meente met veel menschen, die weinig te doen hebben en die de gave missen, zich ernstige bez;ghe'd te verschaffen. Maar aan critiek, ja daaraan doen ze heel veel. Nietwaar? De critiek is gemakkelijk; de kunst moeilijk. De ambtenaren aan de gemeente geraakten overkropt met werk en werden daarvan meermalen 't slacht offer. Eerstens, omdat ze niet altijd de capaciteit bezaten voor. organisatie, zoo, dat tie Steun voor vrouw en kinderen Zonderling geval. Of men stopt iemand in He gevangenis als hij kvvaaad deed, of men laat hem in zijn werk. Ja maar, zegt iemand, de heer Van Vliet was ab soluut ongeschikt voor zijn werk en men durfde hem niet oneervol ontslaan.. De „schade" voo? de gemeente zou nog grooter geworden^ zijn! En daarover was men het in den Raad zoo roerend eens, dat een motie, die uitsprak, dat t ont slag van den heer Van Vliet in 't be lang der gemeente was, niet algemeene stemmen werd aangenomen. Toen was VanVliet weg... Toen... Toen was daal' een man geknakt in zijn eer; een man met een gezin van vrouw en zeven kinderen voor een goed deel broodeloos. Toen vond hij werk bij de P.U.E.M.Tijdelijk, maar de eere der gemeente eischte, dat hij ook daar uit verdweenToen was oolc zijn ge zondheid geknakt. Toen. kwam er een lichtstraaltje, Hij werd aangewezen als architect voor der- bouw van een kerk te Haarlem. Maar >'t licht d t eeuwigheid glansde sterker Hij was tevreden. Hij ge loofde in een beier toekomst dan de aar de hem geven kanHij wist zich getroost met dien lenigen troost, die daar is in leven en sterven. Hij wist zich' het eigendom van Jezus Christus. Hij vergaf, waar hem zelf allés vergeven was. Daar zijn er méerderen, die zich' van de critiek, de ongebreidelde, leugenachtige critiek in de peis"* hebben afgewend. We eeren er hen om, en zijn er hartelijk over verblijd. We, weten ook, dat verreweg het grootste deel van tien Raad en ook het Gemeentebestuur lqs is van dezen zelf den funesten invloed. Wij zijn daarover niet alleen blij, maar Qok dankbaar. We hebben in de aani vezigheid van Burge meester en Wethouders bij de begrafenis van den heer Van; Vliet, en in 't feit, dat het geheele personeel van Openbare Werken, met (naar- men ons mededeelt) officiëele vrijhfjd B. en W., aanwezig was, een rel^g|ÉH^~|^«en van onzen broeder! Da'arov^^p^uii|len -we ons "Tiog meer en zijn we nog meer dankbaar. De heer Van Vliet ruste in vrede en de gemeente Soest moge eindelijk eens hebben een rustige gemeenschappelijk ar. beidende Raad, tot heil van ons schoone dorp. Een goed maatcostuum Een mantelcostuum dat correct zit Een mooie voorjaarsmantel Met een voorjaars-japonnetje Of een knippatroon naar maat Soesierbergschestraat 9a 2e Paaschdag. Voorm. 10 uur Ds, S. Wouters. Wilhëlmina-kerk. Ie Paaschdag. Voorm. 10 uur Ds. B. Alkema. Nam. 5.30 uur Ds. W. Seinen van Baarn. 2e Paaschdag. Voorm. 10 uur Ds. E. Schouten van Amersfoort. CHR. GEREFORMEERDE KERK Julianastraat le Paaschdag. Voorm. 10 en nam. 6 uur Godsdienst oefening. 2e Paaschdag geen dienst. VER. VAN VRIJZ. GODSDIENST1GEN Geb. „Religie en Kunst", Rembrandtlaan le Paaschdag, voorm. 10.30 uur, Ds. H. H. Dorgelo, Naarden. LAGE VUURSCHE NED. HERV. KERK le Paaschdag, 's morgens geen dienst; 's avonds 6 uur Ds. Kievit van Baarn. 2e Paaschdag, 's morgens 10 uur Ds. Van Lokhorst van Hilversum. Uitverkoren kerk van God! Wil voor 't heigevecht niet schroomeul Veilig, zeker blijft uw lot, Schoon uw Heer schijnt weggenomenl Ook uw morgenstond spoed aan! Sions Vorst is opgestaan! Bij het Galileesche meer, Zagen honderden van oogen Den verrezen Heiland weer En voor Hem in 't stof gebogen, Hieven zij den juichkreet aan: Ja! de Heer is opgestaan! Isrel! gij ook zult Hem zien, Dien uw Vaadren hopend wachtten! En aan 't Gods Lam hulde biên, Dien uw Overpriesters slachtten! Neen! uw zaad zal nooit vergaan! Davids Zoon is opgestaan! Eens zal aller oog Hem zien Alle zondaars, alle volken! Alle knie Hem hulde biên, Als Hij weêrkomt op de wolken! Beeft, verharden! schouwt Hem aant Ja! de Heer is opgestaan! Ja! de Heer is opgestaan! Gods bazuinen zullen klinken! De 'eerste dingen zijn vergaan, Nieuwe heemlen zullen blinken! Nieuwe tijden vangen aan God is scheppend opgestaan! PREDIKBEURTEN SOEST. NED. HERV. KERK Zondag 1 April. Oude-kerk Voorm. 10 uur Ds. E. GroenevekL Nam. 6 uur geen dienst. Emma-kerk Voorm. 10 uur Ds. J. van Schaik. Nam. 6 uur Ds. E. Groene veld. Maandag 2e Paaschdag. Oude Kerk, 8 uur, Ds. J. I. v. Schaik, Jeugddienst. Emmakerk, 10 uur, Ds. E. Groeneyeld. In alle Paaschdiensten collecte voor. de Inwendige Zending. HERV. (GEREF.) EVANG. Christelijke U.L.O-schooI, Spoorstraat. Goede Vrijdag, 's avonds half 8, Ds. P. Hakkosteegt van Kortenhoef. Paasch-Zondag, voorm. 10 uur Ds, B. N. B, Bouthoorn van Huizen. 's Avonds 6 uur Ds. A. Meyers van Utrecht. Paasch-Maandag, voorm. 10 uur Ds, C. B. Holland van Putten. GEREFORMEERDE KERK A Juliana-kerk le Paaschdag. ,V~,, Voorm. 10 uur Ds. S. Wouters, Nam. 5.30 uur Ds. B. Alkema» Op den eersten dag der dagen bracht Jehova en Zijn Woord Hemel, aarde en al haar heiren, uit het aiiet ten aanzijn voort- Duisternis bedekte d' afgrond en des aardrijks aangezicht! Maar God sprak het woord der Almacht, DAAR Zij LICHT, en daar was licht! Op oen eersten dag der weke, voor den dauw des morgenroods, Rees de Godmensch uit de banden des te niet gebrachten doods; Onverderflijkheid en Leven werden aan het licht gebracht! En de Zon der Nieuwe Schepping brak d' autoude zondenacht! In den vroegen morgestond Heeft Gods Woord zijn Sioniten, Redding uit de ellend' verkond, Waar hun tranen overvlieten! 't Werd beloofd, en 't is voldaan! Onze Heer is opgestaan! Vrijgekochten uit den dood! Staakt uw schreien! wilt niet zorgen! Ziet naar Hem uit in uw nood, Als de wachters op den morgen! >t Licht moge op en ondergaan! Maar de Heer is opgestaan! O mijn ziel! wanneer de nacht Des vertwijflens, des bestrijdens, U bestormt en aanvecht, wacht! 't Allerdonkerst uur des lijden». Zal in blijdschap overgaan! 1 Want de Heer is opgestaan! Hoogachtend, Arnhemscheweg M i-\ r Joh'. 19 30. Het zesde kruiswoord is een uitroep van de behaalde eindoverwinning over de machten der helle en des doods, over de 'Yföefc en j/èt "bordeelGods, over'~9e we reld, die in het booze ligt, maar bovenal over den gevallen engel Satanas, wien» kop bij dezen uitroep vermorzeld werd*| HET IS VOLBRACHT. Al het werk1,' dat de Vader aan den Zoon had opgeef dragen. Hij heeft de hemel en de aaide' weder vereenigd. Hij heeft Schepper en? schepsel weder verzoend. Hij heeft dej werken des Satans verbroken- Hij heeft de dood als de bezoldiging der zondéf verslonden en het leven, het eeuwigaf leven verworven voor de zijnen. Hij sprak het uit: Ik heb U verheeiv lijkt op de aarde: Ik heb voleindigd hef werk, dat Gij mij gegeven hebt om t«3 doen; en nu verheerlijkt mij gij Vadeiy bij Uzelven met de heerlijkheid, die Us' bij U had eer de wereld was. HET IS VOLBRACHT. O! hoe duister, hoe ontzettend, Ziel door daavrend hartverplettend, Was dat schrikverwekkend uur, Dat den Zoon van God zijn leven Voor 't behoud zag overgeven Der gevallen creatuur! De aarde siddert, rotsen kraken, Dooden in 'het graf ontwaken! Jezus Christus geeft den geest! En de voorhang van den tempel Scheurt in tweeën tot den drempel! De eerste schepping is geweest! Golgotha! Gij zaagt dat wonder! 't Licht der heerlijkheid gaat onder, v En het daglicht keert tot nacht! Maar die nacht wordt weldra klaarheid^ Al wat schaduw was, wordt waarheid! 't Is vervuld, HET IS VOLBRACHT! Ja! volbracht zijn al de woorden, Die de Godsprofeten hoorden! Ja! vervuld is 't Recht der Wet! Onze wonden zijn verbonden, Onze zonden zijn verslonden, En de slangenkop verplet! In het kruis zal 'k eeuwig roemen! En geen wet zal mij verdoemen; Christus droeg den vloek voor mij Christus is voor mij gestorven, Heeft gena voor mij verworven! 'k Ben van dood en zonde vrij! Zalig, die in Hem gelooven! O! bestraal ons hart van boven, Geest der Waarheid! God van heill Dat mijn ziele zich verlieze, (Dit 's het deel, dat ik verkieze!)_ In die liefde zonder peil! Looft, o Sion! prijst uw Heere! De aarde luister', 't Lam ter eere,' Naar uw heilig psalmgedruisch! Looft Hem, die de hel verplette! Looft Hem, die Zijn volk ontzette! Looft uw Koning aan het kruis! I. DACOSTAi

Soester Courant | 1934 | | pagina 1