De ruggegraat van Afrika in wording. J De ijzeren handgreep op de Sahara. Politiek of economisch inzicht. A* tfivoeu.zegf» - ALGI5RjL narrateeti Tbmbouoï r m i? Ditf. Ook betreurt spr. h'et, dat hier een «tempel gelegd wordt op de steuntrek- fcenden, alsof zij het bij voorkeur zijn, die Üeze kermis 2ullen bezoeken. De beer GROOTEWAL zegt, dat aan hankelijk is voorgegeven, dat wedstrijden gouden worden gehouden; dat zoo iets teel kosten met zich brengt en waarom 'dus een attractie-terrein beslist noodig was. In stemming gebracht wordt met 9 tegen 5 stemmen besloten geen toestemming te verleenen tot gebruik van het gemeente- Jerrcin. Voor: de heeren Nooder, Gasille, t. d. Bremer, Van Klooster en De Nies. RONDVRAAG. De heer DE NIES dringt aan op betere verlichting van een gedeelte van de Beetzlaan. Tevens verzoekt spr. bij het fiewerkstelüen van arbeiders dit te doen In verhouding tot den omvang der or- ganisatie's. De VOORZITTER zal met beide wen. srhen rekening houden. De heer NOODER meent, dat een be drag w"rd toegestaan voor het voorloo» pig in c.de brengen van Verl. Postweg en Ossendamweg. De Ossendamweg is nu geheel in orde gemaakt. De VOORZITTER zegt, dat voor den Ossendamweg een afzonderlijk crediet is toegestaan. De heer GROOTEWAL vraagt verbete* ring van den driesprong in den weg voor de R-K". School. Deze bochten worden ge heel stuk gereden. Tevens dringt spr. aan op uitbreiding der garage voor de Brand weer. De VOORZITTER zegt maatregelen te zu.ien nemen. De heer STROBAND verzoekt verbete- lirv, van de stal in het woonwagenkamp. Ook dit wordt toegezegd. De heer GASILLE wijst op een on regelmatigheid, welke zou hebben plaats «had bij de toewijzing der benzine- lëvering. De VOORZITTER is zich' hiervan niet bewust. Met gemaakte opmerkingen zal rekening worden gehouden. De heer VAN DUREN informeert of tóe goedkeuring der aanlegbelasting nog fliet is afgekomen, op welke vraag ont kennend wordtt geantwoord. De raad gaat hierna over in geheime vergadering. OFFICIEELE KENNISGEVING Het Bestuur van Maatschappelijk Hulp betoon te Soest brengt hierbij ter ken nis van belanghebbenden: le. dat de Voorzitter van dit Bestuur vanaf heden geen spreekuur meer houdt; 2e. dat een commissie uit dit Bestuur dags zitting zal houden in het Gemeente huis, ten einde belanghebbend en in de ge legenheid te stellen hun belangen, naar voren te brengen. Soest, 17 Mei 1934. Burgemeester en Wethouders van Soest maken LJcend, dat gelegenheid tot ko9- telooze inenting zal worden gegeven en wel: op DINSDAG 29 Mei 1934, des n.m. te 3-30 uur in de O. L, school aan de Middelwijkstraat; op WOENSDAG 30 Mei 1934, des n.m. te 3.30 uur, in de O. L. school aar» de Beetzlaan en op WOENSDAG 30 Mei 1934, des n.m. te 4 uur, in de Chr. L. school aan de Schoolstraat cn dat gelegenheid tot het doen nazien der inentingen zal worden gegeven een week later, op dezelfde plaatsen, dagen en tijdstippen. De ouders worden er aan herinnerd hunne trouwboekjes of de geboortebewij zen der in te enten kinderen mede te brengen, terwijl het aanbeveling verdient de armen der in te enten kinderen vóóraf goed te wasschen. De aandacht wordt er voorts op ge vestigd, dat de maanden MEI en DE CEMBER voor de inenting het geschikt ste zijn en dat voor inenting speciaal in aanmerking komen kinderen van een leeftijd tusschen 3 en 9 maanden. Soest, 24 Mei 1934- Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ten verzoeke van den Minister van Economische Zaken a. i. het navol gende ter algemeene kennis: „Tusschen 14 Mei en 1 Juni 1934 wordt vanwege de Gewestelijke Landbouw-Cri- sis-organasatie een algemeene inventarisa tie gehouden van land- en tuinbouw. Onder deze telling vallen allen, zoowel natuur- lijke personen (mannelijke en vrouwelijke) als r:clitrpersor.eel (o.m. publiekrechtelijke lichamen, vereenigmgen en stichtingen) die als georganiseerde zijn of moeten wor den aangesloten bij een crisis-organisatie of die kippen voor den verkoop van eieren of méér dan een schaap houden. Tevens zal gelegenheid worden gegeven tot het indienen van een aanvrage tot toelating als georganiseerde bij een Gewestelijke Landbouw-Crisis-organisatie. „Hij, die volgens bovenstaande regelen onder de telling valt en niet vóór of op 1 Juni door een der tellers vanwege een gewestelijke organisatie is bezocht, dient zich zoo spoedig mogelijk bij de Landbouw Crisis-organisatie in de Province, waar in zijn bedrijfsgebouwen gelegen zijn, aan te melden." Soest, 24 Mei 1934 Ondanks alle wereldproblemen, welke de moderne menschheid teisteren, levert onze 20e eeuw toch nog voldoende optimisten, die zich' wars van alle crisis de meest fantastische en opzienbarende plannen be denken om nieuwe ongekende mogelijk heden te scheppen. Het behoeft daarom geen verwondering te wekken, dat zij meer malen hun aandacht schonken aan een thans nog dor en troosteloos gebied van meer dan zes millioen vierkante kilometers, dat aardrijkskundig wordt aangeduid als de Sahara, waar volgens de Deensche on derzoeker Bogholm en naar de getuigenis van een aanzienlijke Fransche expeditie in de grijze oudheid de Lyberische en Egyp tische beschaving hoogtij vierden. Aller lei denkbeelden worden de laatste jaren dan ook geopperd om deze onmetelijke woestijn in een bewoonbaar land te her schapen. Een Zuid-Amerikaansche in genieur, die luistert naar den naam van Pedro Paulet, wilde er kolonisten onder brengen in kleine steden van 5000 inwo ners, welke nederzettingen echter zouden bestaan uit één enkel gebouw van fabel achtige afmetingen, waarvan de installa tie in staat is de tropische hitte binnen deze veste af te koelen tot een alleszins dragelijke warmte. Om de bewoonbaar, heid dezer streken mogelijk te maken, raadt prof. August Chevalier, van het Natuur- Historisch Museum te Parijs, die met een expeditie de geheele woestijn jaren lang per kameel doorkruiste, aan, om een reeds sedert eeuwen bestaand plan te verwe- zelijken, de Sahara door bevloeiïng door middel van irrigatiewerken vruchtbaar te maken en daardoor landbouw en veeteelt een kans te geven. De Duitsche ingenieur Herman Soergel wil die bevloeiïng doen volgen uit een nog fantastischer plan door eenvoudig de Middellandsche Zee tot wat bescheidener proporties terug te brengen? Hij voorspelt den ondernemers bij vol voering van zijn idee een onmetelijken rijkdom, De internationale belangstelling voor deze te ontginnen vlakte onzer aard bol blijkt dus wel aanwezig. Het is dan ook begrijpelijk, dat de meer practisch' r»M li f' i,».M,..,N^tpTirniTïimoun OUAT% Adrar* °lnSa!ah ezroufï os^yo iran> M G E R *18*, Schetskaart van de toekomstige route Oran- Gao van den Trans-Saharischen spoorweg. aangelegde economen lïun gedachten heb ben laten gaan naar gemakkelijker uit voerbare plannen tot bewoonbaarmaking van de Sahara, waartoe dan op de eerste plaats gerekend mag worden een Trans- Saharische spoorweg. De mogelijkheid van den aanleg van een spoorweg dwars door de Sahara wordt de laatste jaren dan ook druk overwogen. Bij wettelijk besluit werd in 1927 tot dit doel door de Fransche regeering van de „Commissie tot Bestu deering van den Trans.Saharischen Spoor weg" niet alleen de middelen, maar ook de mannen ter beschikking ge steld, die een uitvoerig gedetail leerd plan hadden uit te wer ken tot den bouw van den spoor weg. Deze studie-commissie had in 1930 haar werkzaamheden be ëindigd en 228 afgevaardigden van het Fransche Parlement bleken voor de uitvoering te zijn. Ver leden jaar zag het er naar uit, alsof deze stoute plannen wer kelijkheid zouden gaan worden. Langdurige en nauwkeurige be sprekingen werden toen ge voerd tusschen de spoorwegauto riteiten van Frankrijk, Engeland en België, doch' verder dan be sprekingen schijnt het niet te zijn gekomen. Het plan om een spoorweg dwars door de Sahara aan te te leggen is niet nieuw. Reeds vijftig jaar geleden hield men zich bezig met het bestudeeren van de enorme moeilijkheden en techni sche problemen, welke telkens onuitvoerbaar bleken te zijn. In 1879 werd door ingenieur Rolland h'ef eerste plan gemaakt om een spoorlijn door de Sahara aan te leggen, welk plan zelfs in het Fransche Parlement ter sprake kwam. Met de technische middelen, welke men toentertijd ten dienste had, was er evenwel geen kans om dit geweldige plan tot werkelijkheid te brengen en het ont werp geraakte dan ook al spoedig op den achtergrond. Toen er evenwel jaren later sprake was van den bouw van een spoor lijn van Algiers naar Kaapstad, dus een verbinding tusschen Noord- en Zuid- Afrika, kwam het ontwerp van den Sa- haralijn weer ter sprake, daar deze lijn een schakel in de verbinding Algiers— Kaapstad kon vormen. Studiecommissies werden gevormd en was de groote we reldoorlog van 1934 niet tusschenbeiden gekomen, de spoorlijn door de Sahara zou reeds lang werkelijkheid zijn geworden. Door den oorlog en de daaropvolgende crisis geraakte iedere gedachte aan een spoorlijn in de Sahara op den achter grond. Eenige jaren geleden evenwel gaf de Fransche regeering opnieuw opdracht om het plan voor den aanleg van een spoorweg door de Sahara zoo spoedig mogelijk uit te werken. Sinds 1930 kon digde deze commissie het eind harer werkzaamheden aan, waarop de spoorweg deskundigen van de landen, welke 't meest belang bij een spoorlijn door de Sahara hebben, langdurige conferenties hielden. Wegens den algemeen heerschenden nood toestand schijnt men evenwel huiverig te zijn de plannen door te zetten en met den aanleg een aanvang te maken. Men kan zich deze aarzelende houding vooral van Frankrijk wel begrijpen, want voor dat tot aanleg wordt overgegaan, dient men toch zeker te zijti van de voordeelen, welke een dergelijke onderneming moet afwerpen. Zooals het met ieder nieuw plan het geval is, heeft ook het ontwerp van den Sahara.spoorweeg zijn voor- en tegenstan. ders, welke beide categoriën even geest driftig hun standpunt verdedigen. Tot de voorstanders moet in de eerste plaats worden, gerekend geheel Algiers. Ongetwij, teld zal Algiers ook wel van een der gelijke spoorwegverbinding het meeste voordeel genieten, daar met de tegenwoor dig ter plaatse bestaande verkeersmidde len een constante verbinding van Algiers met den Midden-Niger niet mogelijk is. Het beginpunt der ontworpen spo?rb3an fl'Si Lilt 1ffi] id e 11 b i dd~N*5uTO*u r swel ke even ten Westen van Oran is gelegen. Van hieruit zou de lijn eerst in weste lijke richting gaan langs de grens van Marokko, waarbij gebruik kan worden ge maakt van een reeds bestaande lijn, welke tot Bu Arfa is doorgetrokken. Van hier uit zou de lijn in zuiver zuidelijke richting richting loopen tot Buren aan den Niger, waar zij zou worden gesplitst. De eene spoorweg gaat in Zuid.Westelijke richting tot Segu aan den Niger en de andere lijn in Zuid-Oostelijke richting naar Niame, van waaruit dan later een Trans- Afrikaansche spoorweg meet worden aan gelegd. De Sahara-spoorweg, de „Trans- Saharien", zooals hij in Frankrijk wordt genoemd, zal niet minder dan 3450 K.M- lang zijn, waarvan 1912 K.M. midden door de Sahara zullen loopen. Dit traject zal ongetwijfeld de meeste boringen opleve ren van den geheelen aanleg, daar de spoorlijn hier een gebied van honderden kilometers doorkruist, waar geen druppel water is te vinden. De kosten van aan leg vormen evenwel het groote struikel blok, waarop de onderneming dreigt vast sinds jaren alvast begonnen overal langs te toekomstige route, doch met alle mo gelijke wolkenkrabberscomfort en -hygiëne ingerichte z.g. Bordtj-hotels te bouwen Of deze koloniale penetratie politiek, eco nomisch of pacifiek zal zijn, heeft men intusschen maar af te wachten. Merkwaar dig in dit opzicht is wel het feit, dal deze „hotels" gebouwd zijn in een stijl, welke te raden laat, of men te doen heeft met een moderne woongelegenheid dan wel met een vestingAls prototype van deze steenen-oases kan de vesting Cisne ros in de woestijn van Soedan gelden, welke in alle opzichten een sterke gelij kenis toont met de nieuwe woestijn-hotels. Nu de begeerige oogen der wereld een maal op dit gebied zijn gevestigd, zal wel spoedig de ijzeren handgreep der tech niek het in- beslag nemen en kan het oude Europa gaan vechten om de vriendschap van zijn nieuwen buur. te loopen. Men heeft gerekend, dat ge durende de acht jaar, welke de aanleg zal vorderen, een kapitaal van 2500 mil lioen francs zullen noodig zijn, waarbij dan nog komen de renten van de ver schillende leeningen, welke hiervoor zul len moeten worden aangegaan. Bovendien zou er nog ongeveer 1500 inillioen francs noodig zijn voor aanschaffing en onder houd van materiaal. De tegenstanders, en dat zijn er niet weinig, zijn van mee ning, dat onder dergelijke omstandighe den deze lijn onmogelijk rendabel is te maken, te meer daar het reizigersvervoer verre van overweldigend zal zijn. De eerste jaren zou moeten worden gerekend op een tekort van circa 60 millioen francs! De lijn zal in hoofdzaak moeten rendeeren van het goederenvervoer en men betwij felt, of dit den aanleg rechtvaardigt. De lezer zal dan ook wel reeds hebben be grepen, dat er bij een eventueel toch door zetten dezer plannen nog andere motie ven moeten gelden, welke men van nog grooter belang acht. Behalve economische voordeelen geeft bij Frankrijk dan ook het strategisch element den doorslag in deze kwestie. Vooral ten opzichte van Italië is er voor Frankrijk veel aan ge legen, dat deze spoorweg, welke eenmaal het begin moet vormen van een Trans- Afrikaansche Spoorweg, welke door de Fransche, Engelsche en Belgische kolonies naar Kaapstad zal loopen en daarom de ruggegraat van Afrika wordt genoemd, tot stand komt. Uit eenzelfde oogpunt heeft echter ook Italië belang bij dezen spoor weg en indien Frankrijk met den aanleg niet voortmaakt, zou het wel eens kun nen gebeuren, dat op een goeden dag Italië de zaak in handen nam, vooral daar dit land reeds sinds jaren den wensch koestert zijn grondgebied in Centraal- Afrika uit te breiden. De Trans-Sahari- sche Spoorweg zou de reis, welke thans ongeveer drie weken in beslag neemt, tot vijftig uur beperken, hetgeen vanzelfspre kend ook de militajrê expCuiuc tèn goede zal kometi-Neg voor de eerste rails ver waardigd zijn van deze in uitzicht gestel de Trans-Saharischen Spoorweg is men PLAATSELIJK NIEUWS BEKROOND. Op het 2e Pinksterdag gehouden Zang- concours te Zutphen, behaalde de Chr. Gem. Zangvereeniging „Crescendo" alhier, een le prijs in de 3e Afdeeling met 335 punten. Voorwaar een mooi succes, zoo wel voor den Directeur, de heer Jan van de Rovaart, als voor „Crescendo". VERKOOPING. Het door notaris A. Römer te Baarn, op 16 Mei j.1. geveilde dubbel huis met schuur aan den' Zandvoortweg nrs. 96b en 71, is voor f8400.verkocht aan den heer W. Heuveling te Bunschoten. AANRIJDING. In bet laatst der vorige week had in de bocht nabij Nieuwerhoek een aanrij ding plaats tusschen twee luxe auto's- Uit de richting Amersfoort kwam een auto en passeerde aldaar een wagen, die be laden was met een boom, toen uit de richting Baarn een andere auto naderde, die, doordat de eerste op de linker weg helft kwam, deze auto aanreed- Hierdoor werd deze eenigszins beschadigd, doch persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. DE WANDELTOCHTEN VAN DE SOESTER TURNCLUB. Zooals bekend organiseert De Soester Turnclub Zaterdag 9 Juni a.s. twee wan deltochten. De voorwaarden, waaronder kan worden deelgenomen, zijn de vol gende: Voor personen boven 16 jaar. De tocht, welke pl.m. 25 K.M. zal be- dragen, wordt georganiseerd volgens dn bepalingen van het „Wandel-reglement"- van het K-N-G.V. De geheele route gaat door de fraai ste omstreken van Soest- Het begin zoowel als het eindpunt bevindt zich bij Hotel „Du Passage", Birktstraat, Soest- Aan dezen tocht kan worden deelge nomen door: a- K-N.G-V- leden, b. niet K-N-G.V. leden; c. Militairen. Het inschrijfgeld bedraagt voor K-N-G.V. leden 50 ct. en voor niet K-N.G-V. leden en militairen 60 cent, waarvoor aan iedere deelnemer(ster), die den tocht volbrengt (binnen 5 uur) een zeer fraaie, speciaal voor deze tocht vervaardigde herinnerings medaille zal worden uitgereikt. Tevens een medaille voor elke groep van 10 personen en een beker voor de grootste groep in Verenigingsverband. Het uur van vertrek is bepaald op drie uur namiddag. Inschrijvingen vergezeld van het ver schuldigde inschrijfgeld kunnen tot en met 4 Juni worden gezonden aan den heer P. Ekel, Torenstraat 2C, Soest. Voor inschrijvingen na dien datum ont vangen, wordt 10 ct per deelnemer meet! berekend. Beelnemer(ster) moeten den leeftijd van 16 jaar hebben bereikt. Voor j>ersonen beneden 16 jaar wordt op denzelfden dag, plaats en uur een wandeltocht georganiseerd van pl.m. 15 K.M. (Vrije deelname.) Inschrijfgeld 30, cent. Herinneringsmedaille als boven. SOESTER SCHAAKCLUB. Genoc.—I:: club is in de gehouden com* petitie in de Stichtsch-Gooische Schaak bond in haar afdeeling als hoogste uitge komen, zoodat zij in die afdeeling het kampioenschap heeft behaald. Vermoede lijk zal zij nu een beslissings.wedstrijd moeten spelen om het kampioenschap 3e klas, waarna bij behalen hiervan een pro- motie-degradatie-wedstrijd volgt tegen de laagst uitgekomene in de 2e klas. Wij hopen dan ook de Soester Schaak club spoedig in de 2e klas te zien, op dat er dan een nieuw tiental kan komen voor de 3e klas, en zoo noodig een 3e; tiental voor de 4e klas. i 'AANBESTEDING. Woensdagmiddag werd door den archi tect L. Klerkx te Bussum, in café „Zon- neheuvel" aanbesteed: het bouwen van een dubbel woonhuis met garage, pakhuis en bijkomende werken, op een terrein aan de Torenstraat alhier. Ingeschreven werd als volgt: Beek Wolf, Hilversum, M. Hissing, Utrecht, E. Plooi, Amsterdam, Spelt, Hilversum, T. v. Drie, Zeist, Firma Brinkhorst, Soesterberg, Vringer, Baarn, C. Becker, Utrecht, De momenteel® werkelijkheid. Een karavaan, door een zandstorm verrast. f 12.900.— 12.879.—« 12.598— „12.545— „11.870— „11.500— 10-985— 9300,-, AANRIJDING TE SOESTERBERG. Maandagnamiddag had op den Amers- foortschen straatweg, hoek Oude Tempel laan, een vrij ernstige aanrijding plaats. Uit de richting Amersfoort naderde de luxe-auto van den heer L-, die de Tem pellaan wilde inrijden, doch plotseling in hield om een auto uit andere richting tö laten passeeren. Te zelfder tijd reed ach ter den luxc.i jagen met groote snelheid een motorfiets, die vermoedelijk geear ge legenheid meer had om te rem mén of uit te wijken, met het gevolg, dat dezö tegen den wagen aanreed en de bestuur* der, de heer J. P., benevens zijn duo-pas sagier, den heer V-, beiden uit Utreclh* van hun rijwiel werden geslingerd. De bestuurder had een beenfractuur en meetf of minder ernstige inwendige kneuzingen} de duorijder had den linkerarm gebroken. Beide gewonden werden naar het zieken huis „De Lichtenberg" te Amersfoort over gebracht. Het motorrijwiel was zwaar,hoaj Schadigd. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Geertruida MargaretHa Ma^j ria, d. v. P. J. Majoor en A. J. Stalen hoef, Postweg 41; Hendrikus Antonius, Z- v. A. H. Brouwer en H. Bosman, Molen straat W.Z. 52; Maria Joh'anna Wilhelminai Geertruida, d. v. C. W. Zieltjes en WJ W. de Kruijf, Nieuweweg 75; Margaretha; Maria, d. v. G. v. Logtestjjn en C- A, Hilhorst, Kerkpad N-Z. 17; Cornelis Hen drikus, z. v. A. H. v. Bruumelen en J< v. Oest, Soesterb.straat 184; Teunis Ma- rinus, z. v. T. v. Oostenbrugge en K- M^ Vonck, Klaarwaterweg 35; Heintje, d- v. W. v. Brummelen en N. de Bree, Bos straat 63. ONDERTROUWD: J. Geijtenbeek eit' M. F. Nowak; E. H. C. J. Wijk en G- W^ v. Voorst; J. Pasker en M. v. d. Broek;, B- J. Berken vel der en H. G. v- d. Toorn;! A. C- Veldhuizen en W. C. Kersten; A.1 v. Steenwijk en F. Schudel. GEHUWD: J. DeketK en K- H- Freis- Keim; M. A. Edelbroek en H. A- v. Woer-j kom; G. Rijn en W. v. d. Broek; C- G« F. Kickhefer en M- D. J. Otte. OVERLEDEN: Hendrikir de Jong, 3 jaar, z. v. J. de Jong, Den Blieklaan 59; Thijmen Altena, 86 jaar, geh. met W. Bakker, Veenzoom 9.

Soester Courant | 1934 | | pagina 6