'-"W* 1 1 11 gêè ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. J Patronen lil de maten 4250 58 ct. plus |t O*. verzendkosten bij vooruitbetaling, jRmnen per giro (125025), per postwissel Oi per brief (met bijgesloten postzegels) gorden besteld bij de Redactrice Dames- «ubriek, Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag. Maat en nummer van het gewensch- ta model s.v.p. duidelijk vermelden. De ge vraagde patronen worden binnen drie zes dagen aan de aanvraagsters toegezon den. TWEE VLOTTE MANTELPAKJES. Beide modellen hierboven geven twee aardige vlugge mantelpakjes weer, die men In dit seizoen bijzonder veel ziet dragen, naast de complets, die opnieuw in eere zijn hersteld. Het eer~.o model, No. 725 toont een man telpakje, dat evenals het tweede, van zeer moderne snit is en slank zal afkleeden. Men neme bij voorkeur een soepele stof, waar door de bewerking van den rok gemakkelij ker zal vallen, terwijl de ingezette banen in den rok dan ook niet te stug worden. Men kan het pakje kiezen in roest-bruine, koper-kleurige of donkerblauwe stof, wel ke kleuren ook nu veel worden gezien. Het jasje is eenigszins nauwsluitend om het middel en wordt vastgemaakt door een drietal knoopen in de kleur van de mantel stof. De overslag van dit jasje behoeft niet wijd te zijn, dit is bij een mantelpakje niet noodig en zou ook te dik maken. De kraag is wel bijzonder typisch. Het is een sjaalkraag, die van achteren eenigszins op staat, door de ronding van den hals, en van voren doorloopt in de voorpanden, al- zoo één geheel met het jasje vormend. Als afwerking zet men een donkere bies aan de randen, die overeenstemt met de kleur van het pakje. De mouwen zijn niet te nauw an worden bij den pols bij wijze van man chet ingehaald door een diepe insnijding. De rok is evenals het jasje, nauwsluitend, tenminste op heuphoogte. Een zestal schuin- geknipte banen geven voldoende ruimte om zich in den rok te bewegen. No. 726, eveneens een mantelpak, is van lichtere stof gemaakt, b.v. van tweedstof. -Hoewel deze stof niet zoo gemakkelijk te verwerken is, kleedt ze toch eenieder goed. Het jasje bezit hierbij een gewone mantel kraag, dus kraag en revers, welke laatste ook weer doorloopen in het jasje, dat van onderen (van voren) rond is geknipt en heel vlot aandoet. Dit jasje bezit een vrij hreede ceintuur, en sluit met een gesp. De mouw is gewoon recht, waarvan de af werking bij den pols geschiedt door een binnenslagje, afgewerkt met de voering van het jasje. De rok gelijkt veel op de snit van den eersten rok, maar bij nader bezien ontdekt men stolpplooien, die er weliswaar ook heel goed apart ingezet kunnen wor den. Van achteren bezit de rok geen plooien, betgeen ook niet noodig zal zijn, wanneer de stolpplooien van voren ruim genoeg vallen. NOUVEAUTé'S. Onder de nouveauté's waarmede een modehuis uitkwam, waren o.a. een warm nauv 1 uitend wollen hoedje met bijbehoo- rende sjaal, welke zoo uiterst geschikt zijn in dezen tijd van het jaar, waarin het de eene dae kil en guur is en de andere dag warm zomerweer. In de meest bizarre uit voering zagen wij ook groote zware crêpe de chine doeken, die overlangs in een drie hoek worden gevouwen en zoo als sjaal worden gebruikt. Als garneering op sport- blouses, jumpers, enz. zagen wij grappige applique's, waarvan wij er een tweetal la ten zien, n.1. twee hondjes en een Chinee- sche draak. Wij kennen deze apart op de stof aangebrachte versierselen nog wel van eenige jaren terug. Ook op de sportkleeding ziet men ze weer. Op de tennisjurken wor den rackets gedragen, op een zeilcostuum een scheepje, enz. Heeft men veel vrijen tijd en beschikt men over een flinke dosis han digheid, dan kunnen dergelijke versierin gen natuurlijk ook in wol en zijde op de kleeding worden geborduurd, wat wel zoo origineel is. Men kan ze ook gemaakt koo- pen; in dat geval worden ze gewoon met een overhandsche steek op de kleeding ge naaid en er af gehaald, wanneer men de kleeren wascht. EEN FLEURIGE ZOMERJAPON. No. 727 geeft een fleurige zomerjapon weer. De japon kan worden gemaakt van alle denkbare materiaal, hetwelk thans in den handel is, en wat een verscheidenheid in kleuren en kwaliteiten! De japon wordt gemaakt in één rechte lijn, waarop het lijfje, dat van voren even boven ceintuurhoogte in elkaar wordt ge haald en een leuke afwerking vormt, los wordt aangebracht. De rok is heel lang en vrij wijd klokkend. Daarom is het noodig, dat men soepele lichte stof neemt, hoewel de wijde pofmouwen weer een iets stijvere stof zouden moeten hebben, omdat ze an ders niet aardig wijduit kunnen blijven staan. Maar een uitkomst is zeker de or- gandi te nemen en de stof der japon zelf thans overal ziet en die ook heel voordeelig verkrijgbaar is. Deze stof bezit de typische eigenschappen zoo te blijven staan, zooals men haar verwerkt, waarom Ze dan ook veel gevraagd wordt voor het maken van pofmouwtjes en breeda epoulets. Het is dan ook heel niet raar de mouwen van or- gandi te neemn en de stof der japon zelf in een andere kwaliteit, die soepeler is. Deze samenstelling ziet men zelfs wel bij avondjaponnen en voldoet heel aardig. De ceintuur is breed en van dezelfde stof als de japon en sluit van achteren met een groote strik. EEN VLOTTE ZOMERMANTEL. Voor wat oudere dames hebben wij hier een aardige zomermantel, die zeker wel te pas zal komen, want al gaan wij ook wel naar den zomer, „zomersche" dagen zijn vaak sporadisch! De mantel wordt gemaakt van een dun ne mantelstof en heeft eigenlijk een- heel gemakkelijk model. Hij is rechtaan geknipt wat betreft het voorpand, hetwelk tot onder aan den zoom recht door loopt en aldus een even klokkende rok vormt. De kraag bezit een klein halskraagje en een paar breede, doch niet lange revers. Een drietal knoopen zorgen voor de sluiting. De mouw is tot even aan den pols rechtaan geknipt, doch niet te wijd, dit maakt dik en vervormt het model van den mantel. Bij den pols volgt een insnijding van ongeveer 5 c.m., waarop men een looze knoop plaatst. De manchet wordt aldus gevormd door de insnijding van de mouw. DE WAARDE VAN HET KOFFIE ZETTEN. Onze voorouders zeiden: koffie moet zoo zwart als de nacht zijn, zoo heet als de hel en zoo zoet als de liefde en wanneer de koffie die drie eigenschappen niet bezat, had de koffie voor hen weinig waarde en werd ze niet met smaak gedronken. Ons ideaal van koffiedrinken is echter anders. De moderne wetenschap heeft vastgesteld hoeveel slechte bestanddeelen de coffeïne bevat, die in elke koffieboon aanwezig is. De laatste jaren zijn wij verwend door de in den handel gebrachte coffeïne-vrije koffie, waardoor men in staat is gesteld iedereen, ja zelfs de kinderen, koffie te la ten drinken. In vroeger jaren dacht men er immers niet aan, de kleintjes een geurig kopje koffie te geven, doch thans schaadt het hen evenmin als ons! Zooals ieder land in Europa en daarbui ten zijn eigen zeden en gewoonten heeft, zoo heeft ook ieder land zijn eigen manier van koffiebereiding en -nuttiging. Of schoon de Turksche koffie als dè beste koffie bekend staat, kunnen velen onzer er toch niet recht van genieten. De smaak der Turksche koffie doet ons te vreemd aan, en op dat punt gewennen wij niet graag aan een nieuw brouwsel. Waarom ook? Is onze West-Indische of Engeleche koffie niet heerlik? Het is interessant te weten, hoe ieder land zijn kopje koffie drinkt. In de eerste tijden, dat de Europea nen hun koffie dronken, geleek deze drank veel op een siroop; het was stroopachtig en ontzettend zoet. Geen wonder, dat de jeugd vooral er dol op was! De boeren in het Noorden stellen geen prijs op hun kopje koffie, wanneer deze niet vermengd is met een flinke scheut cognac en ook de vrouwen geven hen hier in gelijk. Zij zetten, als er geen cognac meer in huis is, liever geen koffie, dan dat ze het drinken op de manier, zooals wij dat gewend zijn. In de Zuidelijke landen van Europa houdt men van koffie, die ver mengd is met 50 pet. cacao en heusch, als men deze drank een paar maal gedron ken heeft, gaat men er van houden! In 't eerst doet de smaak vreemd aan; beurte lings proeft men bitter en zoet, maar 't is ook hier weer de onbekendheid met het gerecht, dat men er niet „aan wil begin nen". In het Noorden en het Westen van Euro pa gebruikt men de koffie, zooals wij over het algemeen, met melk en meestal met room. Koffie met room is voor ons het fijnst wat er bestaat op het gebied van versterkende, zenuwprikkelende dranken. En wanneer men plotseling geen room in de koffie zou gebruiken, dan konden de boeren hun roombereiding weg laten.... Van 'n groot belang is het verder, dat de koffie steeds versc-h is. Er zijn thans nog huisvrouwen, die meenen, dat koffie, be waard in blik, doch niet ontdaan van het perkamenten papier, het langst versch zal blijven. Deze veronderstelling is absoluut onjuist. Want wat is doelmatiger dan een blikken bus, waarvan de wanden in directe verbinding staan met het gerecht? Koffie moet men ook nimmer op 'n war- DE MODERNE Wij stellen tegenwoordig wel geheel an dere eischen aan onze slaapkamer dan eenige jaren geleden. Toen was een slaap kamer een kamer om er in te slapen en waar men dan des morgens zoo gauw mo gelijk weer uitkwamTegenwoordig is de slaapkamer bijna een boudoir geworden en de werkende vrouw vooral zal, als zij des avonds gaat slapen, graag nog een paar bladzijden lezen, voor zij zich ter ruste be geeft. Vroeger was de slaapkamer een saai vervelend vertrek, thans heeft men ook in deze kamer een mooi warmgetint tapijt, slaapt men niet meer in het geheel onver warmd vertrek met de ramen wijd open, maar in een kamer, waar door een boven raam de lucht wordt binnengeleid, dat deze niet dadelijk op de slaapster valt en 1 daardoor geen onaangenaam gevoel van koude geeft, terwijl men er hoe langer hoe meer toe overgaat de slaapkamer eenigs zins te verwarmen in den winter. Wat eigenlijk heel logisch is, want als men des avonds, vooral als het kil is, in de huiskamer bij de haard heeft gezeten en men komt dan in een koud slaapvertrek, waar men zich moet ontkleeden, dan is men meestal bij het in bed stappen zoo door en door koud, dat het lang duurt vóór men inslaapt. Ook doet het dek veel af aan onzen slaap. Het ligt niet zoozeer in het aantal deken», dat men gebruikt, dan wel in het soort deken. Echte wollen'de kens zoowel als kameelharen déken» ge- me plaat» bewaren. Het blikken busje wordt warm en tast de fijne teere weefsels der gemalen koffie aan. Wil men een fijn kopje koffie bereiden, gebruik dan 30 gram koffie (dus ong. 1/3 ons) (fijngema len natuurlijk!) op één liter water. Het is ook van belang te weten, dat koffie, in ééns in groote hoeveelheid bereidt, smake lijker is, dan koffie, die bereidt wordt in een kleine koffiepot, waardoor men steeds opnieuw heet water bij het mengsel moet schenken. De geur gaat van de koffie af, wat veel van den pittigen smaak zal weg nemen. Denk er om steeds een porceleinen of steenen potje te gebruiken .Aardewerk en gegalvaniseerd is voor heete dranken op den duur schadelijk. Misschien heeft u zelf al eens gemerkt, dat de koffie, voort durend uit een gegalvaniseerde pot ge schonken, op 't laatst als 't ware, den smaak van den koffiepot gaat aannemen. Bij porcelein en steen is zulks natuurlijk uitgesloten. En dan daarbij: wat is nu ge makkelijker te wasschen en schoon te hou den als steen en porcelein? Vele huisvrou wen zullen de gegalvaniseerde koffiepot echter gebruiken om het vele breken te voorkomen, vooral wanneer er kinderen in huis zijn, maar men moet bedenken, dat men beter twee porceleinen koffiepotjes kan gebruiken in één jaar, dan één gegal vaniseerde pot, den smaak van de geurige koffie in aanmerking VERSCHE EIEREN. Als een ei volkomen versch is, zal het op zijn kant in een bak met water blijven liggen. Is het niet bepaald versch meer, dan zal het met een der punten naar bo ven. komen en soms rechtop staan. Een oud ei komt op het water drijven. HET BEWAREN VAN KAAS. Kaas onder een niet geheel gesloten stolp bewaren of onder en dun doekje. Een groot stuk kaas aan den aangesneden kant inwrijven met boter. Leidsche kaas in een met pekel bedrenkten doek wikkelen om de korst wat minder hard te doen worden. SLAAPKAMER. ven een aangename warmte en zijn toch luchtig. Dikke gewatteerde dekens zijn zwaar, maar geven niet voldoende warmte. De moderne meubelen voor de slaapkamers zijn buitengewoon praktisch en verbergen allerlei geheime laadjes, waarin onze toi letgeheimen een plaatsje vinden. Onze afbeelding geeft u een indruk van een moderne dames-slaapkamer. De toilet tafel bestaat uit een groote van boven ovaal geslepen spiegel met twee zijkastjes, die van onderen een sierlijk gebogen lijn vor men. Ook het bankje voor den spiegel heeft deze lijn. Twee aardige lampjes doet niet alleen als lichtbron, maar ook als decora tie dienst. Het nachtkastje, evenals het le dikant, zijn natuurlijk in dezelfde stijl go- maakt. Het lampje op het kastje zal wel de harten van vele dames stelen, want is dat geen schatje? Kleur van gordijnen, van dekens, sprei, vloerkleed, enz, is iets zeer persoonlijks aan de kamer, ook de manier van opstellen der meubelen. Ook het be hang is van groot belang en het is vooral aan te raden dit zoo licht mogelijk te hou den, zonder daardoor een kouden indruk in de kamer te wekken. Schilderijen moeten zeer goed worden uitgezocht en u kunt be ter een enkel mooi ding neerhangen, waar u iedereai dag met plezier naar kijkt, dan dat u uw slaapkamer-muren volhangt met dingen, die in de huiskamer wérden afge dankt.

Soester Courant | 1934 | | pagina 6