Het Soester Natuurbad* UIT DE PERS. Voor wie is het geschapen Alleen winst het doel? Het Stichtings-bestuur onthoude zich van principieele beslis singen. Algemeen Overzicht. Lied van de week. Het navolgende artikel komt voor in ,,De Soester Post" van deze week. Er dreigen weer merkwaardige dingen te gebeuren bij de exploitatie van het Soester Natuurbad. We spreken van „weer'*, omdat ook ten vorige jare een practijk is gevolgd, welke afweek van -de oogmerken, bij de oprich ting van het Natuurbad gesteld. Het bad was bedoeld als een hygië nisch ontspanningsoord, óók voor vreemde passanten of -gasten maar in ide allereerste plaats voor de Soester be volking. Het kwam in de plaats van het eenvoudige zwembad, waarnaar de vraag sinds j;. -n was uitgegaan. Een natuurbad voldeed meer aan de eischen van den modernen tijd, meende men, en zou in meer verzekerde mate loonend te exploiteeren zijn- Het was bovendien een prachtig object van werk verschaffing. Op al deze gronden vereenigde einde lijk heel de raad, in zijn onderscheidene samenstelling, zich met de stichting van het Soester Natuurbad. Mits Mits de exploitatie een zoodanige zou zijn, dat de gevoelens van de meerder heid der Soester bevolking, welke de prac tijk van christene zeden voorstaat, geen geweld zou worden aangedaan. Omtrent die praktijk van christene zeden Is er verschil van inzicht. De Anti-Revo- lutionnairen zijn tegen elke exploitatie van het Natuurbad op Zondag; onder de Ka tholieken is daaromtrent geen eenstemmig heid van gevoelen, behalve ten aanzien van de kerktijd-uren. Onder kerktijd wil len ook zij geen lokking van wereldsche ontspanningsaangelegenheden. Maar zeker algemeen is onder chris tenen het bezwaar tegen de gemengde zonnebaden. Van bepaalde zijde tracht men die be zwaren weliswaar te rediculiseeren, daar bij zichzelf op het podium der moreele onschendbaarheid hij schen d onder het braafheidsbeweren van „den reine is alles rein", maar dat is tenslotte niets anders Idan paganistisch gezwets- Wij, menschep, zijn geen van allen rein in den volstrekten zin des woords; we hebben allen door onze onvolmaaktheid Ide neiging tot het booze en boven al: we hebben onze verantwoording tegenover ide jeugd, tegenover onze kinderen in het bijzonder, die we in de moeilijke jaren van hun moreele en physieke ontwikke ling moeten bewaren voor het verleide lijke déraillement, hetwelk hun lichame lijke en moreelen ondergang ten gevolge kan hebben. Er zijn tegenwoordig twee groepen van menschen. De eene vraagt, wat de t ij d toelaat baar oordeelt. De andere vraagt, wat God toelaat van wat de tijd verlangt. Wat de laatste groep onderneemt, kan nooit een bezwaar zijn voor de eerste om er 'aan deel te nemen. Wat de eerste groep onderneemt, kan verboden spijze zijn voor de laatste. En daarom kan ook alleen het voor ide laatste groep toegelatene een zaak zijn van waarlijk algemeen en open baar belang. I- De Soester Raad stelde een Reglement vast voor het Natuurbad- Er zou ook ge legenheid komen voor zonnebaden, maar in naar de sexen gescheiden ruimten. Daarnaast deed de Soester Raad be- langgrijke concessies aan de minderheid Ider bevolking. Op de meest gezochte uren wer den gewone gemengde baden toege staan. Het bad zou ook des Zondags ©pen zijn. Slechts één bezwaar handhaafde de meerderheid van den raad: het bezwaar tegen de gemengde zonnebaden. Nu zou men mogen meenen: waar de raadsmeerderheid zóóveel concessies had gedaan aan de bevolkingsminderheid, daar zou deze laatste zich erkentelijk betoonen. Mis! De maatreggelen tegen het ge mengde zonnebad werden geridiculiseerd- In het Soester orgaan der onverdraagzame paganisten werd de spot gedreven met de scheidende hekjes; de moraliteit der reglementariërs om ze eens een naam te geven werd gehoond en verdacht gemaakt; de geld-trom werd beroerd: het Natuurbad zou door al het gemoraliseer een strop worden. Enz.! Zonder dat eenige bepaling werd ver anderd, werd het reglement van het Na tuurbad in een mondain en luidruchtig relletje „genomen"; de practijk van het gemengde zonnebad werd eenvoudig ge forceerd- En de schuchtere raadsmeerderheid leg de zich voor dat jaar bij deze afgedwon gen feitelijkheid neer. de gemeentebesturen op afdoende wijze blijken van zijn inzichten en die der re geering inzake de door hem verwachte maatregelen der gemeentebesturen tegen de moreele decadentie, welke gevolg dreigde te worden van de gepropageerde moderne naaktcultuur, zooals die speciaal bij de exploitatie van natuurbaden tot uiting kwam. Daar was voorts het actief handelen van de Gooische Actiegroep tegen zeden- verwildering. En daar was tenslotte het zeer besliste en afwijzende standpunt van de afgevaar digden der R-K. Staatspartij in onderschei, dene gemeenteraden tegen het gemengde baden en vooral tegen het gemengde zon nebaden, als in Vught, Maastricht, Nijme gen enz. In onze gemeente begon de misère al bij de benoeming der leden van het be stuur der Stichting Soester Natuurbad. Deze affaire, waarmee zulke principieele belangen waren gemoeid, werd op een „gezellige" wijze afgedaan. B. en W. zorgden voor een voordracht, samenge steld uit de namen van allemaal fatsoen lijke menschen en die voordracht werd zonder meer „afgedaan". Niemand of vrij wel niemand vroeg zich blijkbaar af, wel ke principieele inzichten deze isienschen hadden inzake de exploitatie van het bad. Alleen de heer Van Dam uit Soesterberg had één tegenkandidaat: den heer Habes- De burgemeester vond dat laatste erg grappig. Toen hij van Habes hoorde, schoot hem zijn latijnschen tijd te bin nen en hij spotte van: habes, habet enz. Tusschen den officieeletv en tegen-can- didaat staakten de stemmen, met het ge-' volg, dat de officieele candidaat toch nog, na loting, gekozen werd verklaard. Moppig! vonden sommigen dat- „Jammer, dat de politiek hier weer bij te pas moest komen!" meende de heer Gasille. Maar thans is gebleken, dat aan de vorming van een dergelijk bestuur zóó veel politiek vastzit, dat n u toch maar het Stichtingsbestuur een besluit kon ne men, dat indruischt tegen de bedoelin gen van de raadsmeerderheid en tegen de bedoelingen ook van de meerderheid der Soester bevolking. Die commissie-meerderheid besliste, dat de p r a c t ij k van de tweede helft van het vorige seizoen, welke in strijd was met de raadsbesluiten, zal worden gehand haafd. Ook de burgemeester, die overigens ge- hoorig is voor het „schrille hoonlachen van den duivel", blijkt deze „oplossing" te hebben aanvaard en gesteund. En het college van B- en W. beveelt die oplossing thans aan de raadsmeerder heid aan. (Deze is immers in meerderheid rechts!!) Tégen de principieele zienswijze in van de politieke partijen, als welker ver tegenwoordigers ze in den raad zijn ge kozen. Tégen het gevoelen in van de gees telijke voorgangers der kerken, waartoe ze behooren- Tégen een vroeger genomen princi pieel raadsbesluit in. Tégen de zienswijze in van de re geering en van den Minister van Bin nenlandsche Zaken. Tégen het gevoelen in van die hon derden Soester ouders, die van het ge meentebestuur verwachten, dat ze hun kin deren veilig, dus onbevreesd voor moreele schade, naar een door de overheid be heerde ontspaniiingsgelegentveid moeten kunnen sturen. r ïn badkleeding zal toestaan onder kanselier moet intusschen fallooze bewij- icf, dat niet precies is vast te leggen, zen van instemming met zijn daad hebben keer moti- wat onder gemengde baden moet worden verstaan. Een sopliistische oplossing! Al te vlot en gemakkelijk wil de meer derheid van B- en W., en naar het schijnt ook een meerderheid van den raad, zich van een belangrijke principieele aangek- geheid afmaken, bewerende n.1., dat door voering van een scheiding naar de sexe op het z.g. strand zoo moeilijk door te voeren zou zijn. Nadat B- en W. in hun prae.advies dit bezwaar hebben aangevoerd echter, komen ze met een ander argument, hetwelk het eerste geheel ontzenuwd. Als we die schei ding doordrijven, zeggen ze, dan zal dat ernstige financieele gevolgen hebben en zullen we de exploitatie bena- deelen. Het kan dus wel, maar: het kost cen ten! Daaraan wordt de publieke moraliteit geofferd. Waar B- en W. op deze financieele gevolgen wezen, mogen ze in hun prae- advies niet vastzeilen zooals ze doen „dat alle bezoekers van de inrichting ver zekerd kunnen zijn van de behartiging van hun zedelijke belangen, door de ten deze verantwoordelijke overheid". Die overheid gaat met die be hartiging niet verder dan tot daar, w a ar de financieele belan gen beginnen!- BUITENLAND. De resulaten van Venetië- Oostenrijk kan herademen en voor de ontwapening komt een nieuwe kans. Merk waardige rede van Von Pa pen, welke echter niet gepu bliceerd mag worden. Oorlogscredieten. De PooL sche minister van Binn. Za ken doodgeschoten. Ter rorisme en maatregelen er tegen. Het schijnt, dat de samenspreking tus schen Hitier en Mussolini te Stra bij VeneLië haar gunstige uitwerking op den ontvangen, o. a. van de zijde van den rijkspresident en irit kringen van den Rijks- weer. Er gist toch' wel iets in regeeringskrin- gen en de eerste reactie op het Nazi bewind is onmiskenbaar, al zullen de ge volgen voorshands nog wel niet overwel digend zijn. Het afgekondigde transfermoratorium, voorloopig voor een half jaar, maar als permanent bedoeld, heeft tenslotte weini gen verrast. De Duitsche regeering houdt dus alle betalingen naar het buitenland in, ook voor zoover deze de rente betref fen van de Young- en Dawes-leeningen. De schade beloopt daardoor voor ons land alleen reeds circa 400 millioen per jaar- Verschillende regeeringeu, ook de onze, overwogen om het transfermoratorium te beantwoorden met maatregelen van clea ring. Onvriendelijk is men in Berlijn overigens niet. Megedeeld werd, dat de buitenland- sche schuldeischers hun sporr.marken mo gen beleggen in de nieuwe 4 °/o Duitsche leening. Maarde rente mag niet wor den uitbetaald! Door de Fransche Kamer zijn de nieu we oorlongscredieten van honderden mil- lioenen toegestaan. Onder de voorstem mers waren ook de radicaal-socialisten en de neo.socialisten. De Britsche minister van oorlog, lord Hailsham, bepleitte in een rede de nood zaak van uitbreiding van Engeland's be wapening. „Ik bestrijd de bewering/' zei hij, „dat Engeland nimmer op buitenland- schen bodem behoeft te gaan vechten." Hij verklaarde zich tegen isolatiepolitiek- Op het einde der afgeloopen week werd de Poolsche minister van Binnenlandsche Zaken doodgeschoten, naar het aanstonds ZOMER-ZONDAG. Nu 't zomer is, de zonne brandt Op velden en op wegen, Nu kom je, waar je gaat of staat, 5 Niets dan pick-nickers tegen. Per autobus en motorfiets, In auto's, niet te tellen, Ziet men ze Zondagsmorgens vroeg Gepakt naar buiten snellen Geen stukje bosch', geen strookje strand Geen waterplas of heide, Men zit of ligt er ongestoord Als 't rundvee in de weide. Daar snelt de tijd, van 't jachten moe,'' In dolce 'far nïènte, En wat thans wei 't voornaamste is: 't Kost weinig of geen centen. Des avonds keert men, gansch' verkwikt,. Gestaald met nieuwe krachten, Om weer 'n week met frisschen moed, Te werken en fe jachten. Blijf, zomer, met uw zonnig weer En overvloed van stralen; Laat nooit, wat ook gebeuren mag. Uw gouden standaard dalen. OOME HENK- Er zou immers een „Stichting" komen en een „Stichtingsbestuur", waarvan we bet beste mochten verhopen voor de mo reele orde. Bovendien liet de Minister van Binnenlandsche Zaken in een circulaire aan Wat ons weer geweldig hindert in deze affaire, is de overrompelende manier van behandeling Hoe B- en W. in deze zaak oordeelen en aan den Raad voorstellen te beslui ten, konden de raadsleden en mét hen de pers, eerst op Woensdagavond van deze week vernemen. Bij dit stuk werd tevens voorgesteld om in de raadsverga dering van Vrijdag, dus twee dagen later, te beslissen. Het publiek kan dus niet vooraf worden ingelicht omtrent dergelijke belangrijke voornemens en de publieke opinie kan zich ter zake van de voor stellen niet t ij d i g uiten. Hier in Soest wordt telkens en tel kens wéér over de gemeenschap zón der de gemeenschap beslist. Ook in belangrijke principieele aange legenheden. Daartegen komen we met kle op. Het is on.democratisch; het is ón waardig Het is onwaardig om met een afwijken de practijk genomen en nog geldende raadsbesluiten bewust te gaan saboteeren: Want dat heeft eene raadsmeerderheid blijkbaar op het oog. We hoorden, dat ze formeel het reglement zal willen hand haven, maar in een strook van 15 Meter rond heel het Natuurbad het gemengd ver internationalen toestand van Europa niet zal missen. Algemeen wordt aangenomen, dat Hitier zich heeft moeten verbinden, om Oostenrijk's onafhankelijkheid te ont zien en zijn mannen in den vervolge af te houden van nieuwe daden van terreur in Oostenrijk. Ook schijnt Hitier door Mussolini tot het inzicht te zijn gebracht, dat de terug keer naar Qenèv-S*" moet worden voorbe reid, wil Duitschland iets bereiken ter zake van eigen bewapeningsrechten en de gedeeltelij ke ontwapening van de andere Europeesche machten. Reeds werd vanuit Berlijn te kennen gegeven, dat hernieuwde medewerking aan het Volkenbondsstreven niet tot de onmogelijkheden behoort, wan neer de terugkeer naar Genève zoo kan worden geregeld, dat het prestige van het Derde Rijk er niet onder krijgt te lijden- Merkwaardig is ook, dat dadelijk na de conferentie te Stra Duitschland's ge volmachtigde inzake ontwapeningskwesties te Parijs is opgedoken, waar hij, Von Rib- bentrop, een onderhoud heeft gezocht en verkregen met den Franschen minister Barthou. Als een vriendschappelijk gebaar jegens Duitschland zal het ook wel moeten wor den uitgelegd, dat dezer dagen het ver bod van Duitsche scholen in Italiaansch Tirol, is opgeheven. Duitschland heeft op het moment ook een binnenlandsche politieke crisis te over winnen. De Stalen Helm-organisatie van oud-frontstrijders, waarin vele conserva tieve elementen zich hebben vereenigd, heeft van haar zin tot herwinnen der or ganisatorische onafhankelijkheid doen blij ken en dat heeft reactie uitgelokt van de S.A. der Nazi's. Hier en daar kwam het tot botsingen. Von Papen, de katholieke vice.kanselier. hield Zondag bovendien een merkwaardige rede, waarin hij terugkeer tot zekere po litieke vrijheden bepleitte, voor het recht der kerken tot het prediken en onderhou den van 't zuivere christendom opkwam, de gevaren schilderde van de verwatering van den christelijken geest in Duitsch land en tenslotte aankondigde, dat het tijd werd om aan politieke partijen wederom bestaansrecht toe te kennen- De fouten van de revolutie moesten worden gecor rigeerd, meende hij- 't Klonk alles heel hoopvol, een nieuwe vrijheidsdageraaad leek te gloren, tot 's an deren daags 't hooge bevel afkwam, dat. van de rede van den vi#v iïanselier geen verslag in de Duitsche bladen mocht wor den opgenomen. We zien Von Papen thans wel spoedig den weg van Hugenberg vol gen! Wie geen nat- socialist is en de re geering van Hitier toch steunde, schijnt zich geleidelijk van deze te moeten los maken. Nadolny, de Duitsche gezant te Moskou, heeft zijn ontslag verzocht, om dat hij zich niet met het inzicht zijner regeering ter zake van het Balkan-pact kon vereenigen. Het verluidt, dat ook Luther, Duitsche gezant te Washing ton, zal bexsngaan. De beroering^ gewekt door de rede van Von Papen, duurde heel de week voort* Hitier heeft zich intusschen vereenigd met het door Goebbels uitgevaardigde, publica tie-verbod van Von Pape's rede. De vice-i heette: door een rechts-extremist. Intus schen bleek echter, dat de dader niet be kend i9 en kon vluchten. Het is zeer goed mogelijk, dat hij een links-extremist was, die heeft willen protesteeren tegen de ontvangst van den Duitschen minister Goebbel9 in Warschau- De Poolsche regeering trof inmiddels maatregelen tegen extremisten en terro risten, voor wie, naar Italiaansch-Duitsch voorbeeld, concentratiekampen zijn ingeT richt geworden. Tot dat laatste besloot deze week ook de regeering van Cuba, waar terroristen conflicten hebben veroor zaakt, welke opnieuw vele menschenlevens hebben geëischt. BINNENLAND. De droogte, de warmte, het verkeer, het zwemmen, de on gelukken. Prinses Juliana in Engeland. Een stand beeld voor Dr. Ariëns. Verboden anti.oorlogscongres- Dreigende landarbeiderssta king. Mr. Steenberghe, min. van Econ. Zaken. Vijf en zeventig millioen te kort in Indië- Een valsche munters-complot ontmaskerd. Dichters, die tegen de warmte kunnen enkunnen dichten, moeten op het oogenblik een schoonen tijd beleven, want „stof" hebben ze genoeg, in. materieelen en figuurlijken zin. Er is droogte, waar* over de menschen klagen, een te veel aan warmte; tientallen menschen komen om het leven, terwijl ze zich „verfris- schen", het verkeer eischt een ongekend hoogen cijns enz- Allemaal „seizoenzege ningen"! Terwijl we dit overzicht samenstellen, wordt er onweer voorspeld- Het klinkt cru, dat men naar „on"weer zou verlan gen, maar inderdaad beschouwt de menscli. heid op het oogenblik alles, wat met regen vergezeld gaat, als een weldaad. HOUBAER Co. AMERSFOORT De pas beleefde zonnige Zondag heeft heel wat slachtoffers gewekt met zijn schoonen schijn. Verdrinkingsgevallen „bij het zwemmen" kwamen op verscheidene plaatsen voor. Auto. en motorongevallen bleven Wfcjr niet uit! In de omgeving van Nieuwkoop kwa men hondenden vergiftigingsgevallen voor na het gebruik van ijsco's- Gelukkig was het verloog nog al goedaardig. Merkwaar dig is, dat deze vergiftiging werd ver oorzaakt door het gebruik van ijs van een ventet, die voor zijn bedrijf geen ver gunning had bekomen. Zoo ziet men eens, hoe nuttig en noodig de bescherming is, welke de Warenwet ons verleent en hoe goed het zoude wezen, als de controle op de naleving der wet zoo scherp mo gelijk werde gesteld. Prinses Juliana vertoefde in de laat ste mooie, zomersche dagen in Engeland, waar ze de gast was van de koninklijke familie en zich ontspannen heeft met de bijwoning van verschillende mondaine ge beurlijkheden. Natuurlijk worden door het publiek aan dit koninklijk uitstapje weer allerlei motieven en consequenties toege dicht, speciaal waar dit uitstaptje samen viel met een bezoek aan Londen van Prins Bertil van Zweden, den 22-jarigen derden zoon van den Zweedschen kroonprins- Prins Bertil bracht vroeger ook reeds een bezoek aan ons land. De loopende geruchten zijn dezen keer wel zeèr beslist en tot directe tegenspra ken is het nog niet gekomen. Er was zeer groote belangstelling, toen in Enschede het standbeeld werd onthuld van een katholiek priester, van Mgr. Dr. Ariëns n.1., die bij zijn leven zoo ontzag lijk veel heeft gewrocht ten behoeve van de sociale positie van den Twentschen arbeider en dezen ook tot hoogere moreele hoogte opvoerde door zijn moedigen strijd tegen het drankmisbruik. De figuur van dezen geestelijken wordt in Nederland, maar in het bijzonder in Twente, door de arbeiders van onderscheidene politieke en religieuse richting hoogelijk gewaar deerd. Het internationaal anti-oorlogscongres hetwelk de „War Resisters International" beoogden te beleggen in Bentveld, tegen het midden ongeveer van de andere maand, is door de regeering verboden geworden. De bedoeling is nu om te trachten in Engeland onderdak te bekomen voor dit gebeuren. Men behoeft de regeering geenszins te verdenken, dat ze tegen anti.oorlogspro- paganda geponeerd zou zijn. De commu nisten, die bijna nergens meer graag ge ziene gasten zijn, hebben de gewoonte aangenomen om zich in allerlei mantel- organisaties met onschuldig klinkende na men organisatorisch te splitsen en in con gressen hun revolutionnaire activiteit uit te leven. In het Zuiden des lands, meer speci aal in Zeeuwsch.Vlaanderen en Westelijk Noord.Brabant, dreigt een groote land arbeidersstaking, doordat de patroons wei- nig geneigdheid betoonen om met dei werklieden te onderhandelen over de ar- beidersvoorwaarden. Het is te hopen, dat men alsnog tot overeenstemming zal ko men, want de vooruitzichten van den oogst van dezen zomer zijn door het droge weer toch al niet bemoedigend. Het loonsverlagingsconflict in de Neder- landsche mijnen verkeert in een critiek sta dium. De rijksbemiddelaar heeft de par tijen in conferentie bijeengeroepen. Het schijnt, dat de mijndirecties aan hun ver- lagingsvoorstellen vasthouden en een al- gemeene staking schijnt nauwelijks te ver* mijden. De benoeming van Mr. M. P. L. van Steenberghe tot minister van Econ- Zaken, eene benoeming, welke we de vorige week reeds als waarschijnlijk konden aankon digen, is nu inderdaad afgekomen- Mr. Steenberghe is de jongste minister uit het kabinet en pas 35 jaar oud. Zooals reeds gezegd, is hij een bekende uit de krin gen der R.K. werkgevers in het Zuiden des lands. Indertijd heeft hij zich nogal gemoeid met de pogingen tot oprichting van de N-KP-, een nieuwe katholiek- conservatieve partij. De bij den Volksraad van Ned- Indië ingediende begrooting voor 1935 geeft een tekort aan van 75 millioen gulden en nochtans zijn de commentaren niet on gunstig. De toestand der Indische^ fin- ciën is in de laatste twee Jaar óf«gun stiger geweest. De Indisch0 legging acht den weg naar stabïlis"" thans gevonden! In. de landelijke cri centrales komt bin nenkort een nieuwe centralisatie. De heer Zwanenberg schijnt in die nieuwe centra lisatie een motief te moge»» vinden om als directeur van de rundvee, en varkens centrale te mogen en te kunnen ver dwijnen Het ontwerp tot regelend ingrijpen in het bedrijfsleven is thans zoodanig voor bereid, dat de officieele indiening een dezer dagen mag worden verwacht. Het ontwerp tot het heffen van belasting op goederen in de dood is van de week uit de behandeling genomen in de Twee de Kamer, nadat van christelijke zijden vele bezwaren waren ontwikkeld. De politie te Venlo deed een goed werk met de arrestatie van eenige valsche mun ters; medeplichtigen werden later gear resteerd in Eindhoven en Antwerpen. 7A hadden duizenden billetten vervaardigd van f100docK er nog slechts eenig ekun- nen uitgeven. Een 300-tal billetten is nog „zoek".

Soester Courant | 1934 | | pagina 2