DE SOESTER Aan de Gemeentepomp. UIT DE PERS. als anti-Katholiek, in het alge meen: anti-Christelijk Soes ter propaganda-orgaan. Plaatselijk Nieuws. Het navolgende artikel komt voor in het R.K. Weekblad „De Soester Post". Het is weer gortig1, zooals „De Soes ter" van den heer lburg, redacteur generaal Gasille zich in de laatste weken tegenover de katholieke- en in het algemeen tegenover der christene gemeen schap misdraagt. En nog wel op een laffe w ij z e. Als tegenstanders kunnen we de men- èchen waardeeren, die uit principe tegen over ons stelling nemen, eerlijk en open hartig. Maar laf zijn de gifspreiders, die hun onheil zaaien en daarbij de mimeik maken van de vermoorde onschuld. „De Soester" is anti-christelijk in het algemeen, anti-katholiek in het bijzonder. Die tendenz maakt het blad, geeft het zelve raison van bestaan, omdat de ten denz doel is en bevrediging moet schen ken aan de bittere gedachten van een renegaat en aan de benepen politieke ge voelens voorts van een onmachtigen scri bent. Het schijnt, het is althans mogelijk, dat zich in een door fraters beheerd gesticht in Noord_Brabant etiket epersonen heb ben misdragen. Op zedelijk... en finan cieel gebied. Zulke dingen zijn, voor zoover waar, diep treurig. Ze gebeuren sporadisch', maar helaas in alle kringen en komen voor onder personen van allerlei richting. Ze zijn ge volg van karakterfouten en van slappen wil. Van te weinig verzet en weerstand dus tegen het kwade. Hebben wij, katholieken, ooit beweerd, Idat zulke dingen onder ons onmogelijk bestaanbaar zijn? Weten wij ons betere en hooger-staande menschen dan anderen? Integendeel, we weten ons als bevoorrech ten in God's genadegaven meer schuld en zondebewust ook dan wie. Daarnaast weten we, dat het kwaad ons te sterker zal worden aangerekend. Geen Roomsche in het algemeen, geen geestelijke, geen priester behoeft als mensch beter te zijn, hooger te worden aangeslagen dan een ander, maar wel zal onze verantwoording tegenover God des te zwaarder wezen, waarmede we ons van goddelijke genadegaven overvuld weten. Daarom verfoeien wij, Katholieken, juist zoo degenen, die zich' als geestelijk- bevoorrechten tegenover de menschhdd misdragen. Wie ergernis geven, het ware beter, dat ze met een molensteen om den nek Oordeelen we niet, aan Hem is het oordeel! Maar nu komt een zich' „neutraal" heetende „Soester". Uit een socialistische krant let wel: geen ander fatsoenlijk liberaal of neutraal blad maakte er melding van werd het afkeurenswaardig gebeuren gepeurd uit een katholieke inrichting. Of het verhaal juist is, weten we niet, maar we erken nen, dat het moge l ij k is. „De Soester" heeft een rubriek „Bin nenland". Twee keer per week verschijnt het prutsblaadje van een onbeteekenenden omvang en men begrijpt dus, dat die rubriek-indeeling van geen beteekenis kan zijn. In het bewuste nummer bevatte de ru briek „Binnenland" dan ook slechts twee stukjes: één van dë varkensteeltregeling en één van het z.g. Kloosterschandaal. Het Kloosterschandaal! Alsof er in een halve week tijds in heel het Binnenland niets gewichtigers ware gepasseerd! Een schandaal, zooals het God betere 't eiken dag helaas wordt ge pleegd door gedenatureerde», zwakzinni gen of maatschappelijk uit hun evenwicht geraakte persoonlijkheden. Door personen van allerlei religie, stand, politieke overtuiing of zienswijze Maar nu het in een klooser gebeurde misschien of mogelijk! nu moest het in de krant, als het belangrijkste gebeu ren van een halve week, uitgezonderd dan de nieuwste varkensteeltregeling! Ziet, dat teekent „De Soester" Dat teekent den geest van uitgever en redacteur Dat teekent het geestelijk verderf. De politieke smeerlapperij. In Noord.Brabant is de criminaliteit helaas groot. We ontkennen het niet; we wijzen op sociale omstandigheden. „De Soester" zegt: in Brabant vasten de katholieken zwaar, maarer wordt in den vastentijd nergens méér gevoch ten. „De Soester" zegt: de pastoors pre ken nergens zoo fel als in Brabant, maar er wordt nergens méér gestolen en ge moord „De Soester" zegt: in Brabant is de eerste taal, welke een kind leert spre ken, die van het „Wees Gegroet, Maria", maarnergens is de jeugd ruwer en onbeschaafder. „De Soester" zegt: in Brabant hangen, neen: hingen, de gerijgde vogeleitjes om Ide kruisbeelden, maar nergens wordt er méér gevloekt en gemoord- „De Soester" trekt in één artikel tal van zulke vergelijkingen, maar Men mag van „De Soester" niet zeg gen, dat het blad het katholieke geloof voor al zulke dingen verantwoordelijk stelt! Duizendmaal: néén! De conclusie laat het edele blad aan den welwillenden lezer over! „De Soester" zou niet graag bij de katholieken in miscrediet worden ge bracht „De Soester" is objectief „De Soester" vermeldt zulke dingen al leen om der waarheidswille Omdat er in het prutsblaadje niets ge wichtigers te vermelden valt! 't Ligt er maar aan, hoe men persoon- lijtk is „afgestemd", om te kunnen be palen, wat al dan niet „gewichtig" is- En omtrent de afstemming van den be heerder en den redacteur van „De Soes ter" verkeert in onze gemeente niemand meer in twijfel. Een derde geval. Alles in het bestek van een paar weken tijds. Minister Marchant had zich op de een of andere fancy fair „de kaart laten leg gen" door een medewerkende Nederland- sche tooneelactrice. En de photo-pers maakte er een kiekje van. De Anti.Revolutionnairen hadden be zwaar tegen dezen ministerieelen steun aan de „Kunst" van waarzeggen. En dat kwam in hun pers tot uitdrukking. Een principieel geval. Al zouden b-v- de katholieken, omdat het dilettanterige zoo duidelijk is, juist de zaak niet zoo zwaar opnemen, de Anti.Revolution nairen plegen onverzettelijk te zijn in zulke dingen en dat hebben we om het prin- cipieele te ontzien- De katholieken ergerden zich meer aan de „ontkleeding" van de in het gezel schap van den minister gekleede too- neeliste. Dat kwam in hun pers weer tot uiting, o. a. in „De Maasbode". Men kan een dergelijk standpunt van elkaar ontzien. Maar „De Soester" wierp weer mid dels het onmogelijke kreupel.gerijm van „Ad rem" weer op beide gezindten. Want wie tegen bijgeloof opkomt of voor behoorlijke zeden pleit in de kleeding, is in „Soester"-oogen een achterlijk wezen, dat met zijn „tijd" niet meegaat. Eeuwige waarde van geloof, godsdienst, moraal, principe, kent „De Soester" in haar op- pervlakkigen eigenwaan niet. Wie voor zulke zaken opkomen, zijn in der „Soester" oogen de stiekemerds, die ze achter de mouwen hebben en niets vuriger verlangen dan „de kat te knij pen in 't donker". Zooals het blad dit trouwens woordelijk aanduidt. Vertel het nochtans niet, met even zooveel woorden, dat „De Soester" door haat tegen christendom en geloof wordt geleid. Voor de erkenning daarvan mist het blad den moed. Bij voorkeur zegt de dappere redacteur zelf geen anti-katholieke of anti-christe lijke dingen. Ze verschuilt zich achter anderen; ze laat ze zeggen. Ze peurt in den m o d d e r v ij v e r en toont haar lezers de opgehaalde viezigheid- jes als blanke voorns. En ze heeft al schik bij voorbaat, bij de gedachte, hoe de lezers hun neus zul len optrekken. voor - de wandelsport. Jammer was Wet, dat de jongste deelnemer, oud 12 jaar, even na Soesterberg nabij „het Zwaantje" den tocht moest opgeven. Als hij zich nog vervoegt Heideweg 14, wacht hem nog een verrassing. Onder de deelnemers waren de clubs: A-D.O., De Stormers, Bergstormers, Esvac, A-G-A-V-S- en de V- en A. V. Soesterberg. Het plan bestaat in het najaar nog een marsch van 30 K-M. te organiseeren. S.B.L.O.-WANDELTCCHT. Onder begunstiging van een mooien voorjaarsdag werd Zaterdagmiddag door pl.m. 60 deelnemers een wandeltocht van 25 K-M. gemaakt door een deel van Soest, Soesterberg en Amersfoort- Te 3 uur werd van pension „Dennenhof" afgemarcheerd- De eerste 15 K-M., tot aan het eindpunt bij den uitkijktoren aan den straatweg Utrecht—Amersfoort, werd in 2 uur afge legd. Het tempo was dus nogal opgevoerd. In hetzelfde tempo werden, na een rust van een half- -uur, de laatste K-M.'s ge nomen. en na „de bult" te hebben be stormd, kwam de voltallige groep na 4 uur fit en vroolijk aan de finess- De club werd hier en daar door de heeren Sar, De Graaf, Clemens en Werk hoven gecontroleerd- Na afloop sprak de heer J. Grootewal een woord van dank tot de deelnemers- Gaarne had spr. meerdere deelnemers ge zien. De grootste groep (A.D.O.) ontving 2 extra prijzen; één voor de grootste groep en één voor het beste marcheereru Verder werd aan alle deelnemers(sters) een herinneringskruisje uitgereikt. Twee leden van E-H.B.O-, de heeren v. Riet en Kroon, maakten den geheelen tocht mede; hun hulp was enkele malen noodig voor behandeling van bekomen blaren. Het was een zeer mooie propaganda GESLAAGD. De heer W- van Veere, volontair ter gemeente.secretarie alhier, is dezer dagen geslaagd voor. het diploma A gemeente administratie. AANBESTEDING. Vrijdagmiddag te 3 uur werd door den heer A. K. v. d. Woude, architect te Akkerwoude (Fr-), in het Stationskoffie huis aanbesteed: de herbouw der afge brande bakkerij, met woning enz-, Kerk straat No. 7, alhier. Inschrijvers de heeren: C- Klein, IJsselstein, f6505. v. Denderen, Zeist, 7070. Elzenaar, Soest, 7564. K- A. Wiss, Soest, ,>7595. J. G. Wijnands, Soest, „7740. v- Genderen, Soest, 7777. De Zoete, Soest, 7948. De Koff, Soest, „8200— v. d. Hoek, Soest, „8582. Camper, Soest, 9080. J. Kareisen, Soest, „9342. A- Vronger, Baarn, „9443. A. Bon, Baarn, „9500. W. A. Hilhorst, Soest, „9600— BEGRAFENIS MEVR. WED. R. H. LOTEN VAN DOELEN GROTHE—v. WEEDE. Onder zeer veel. belangstelling werd Maandagmiddag het stoffelijk overschot van Mevrouw Loten v- Doelen Grothe Van Weede, echtgenootè van wijlen den oud-burgemeester onzer gemeente, in den familie-grafkelder bijgezet- Vooraf werd door Ds. J. I. v- Schaik in de Emmakerk een lijkdienst gehouden. Op de begraaf plaats bemerkten wij o.a.: Jhr. P- P- de Beaufort, oud-burgemeester van Soest, thans burgemeester te Driebergen, de bur gemeester van Baarn Jhr. H. v- Reenen, de burgemeester dezer gemeente, het raadslid de heer M- Hornsveld, het oud raadslid Mw. LandweerDe Visser, de beide N. H. predikanten, Kerkeraadskden, Baron en Baronnesse G- A. V. B. v- Lijn den, Jhr. de Blocq van Haersma de Weth met zijn moeder, Jhr-, v. Weede v- Dijk veld te Bilthoven, Jhr. Graaf Schimmel penning Rhenen, B"t'iti de Vos v. Steen- wijk v- Woudesheim, Jhr. Wouters v. Weede Eefde, Baronesse v. Heemstra de Bilt, Mw -Wed. Pauw V- Weeldrecht te Doorn, de intendant van het Kon. Paleis Soestdijk, e. a. Toen de kist, versierd met een zilveren naamplaat, gedekt door 23 bloemstukken, door de aula naar de ge- oppende kelder was gedragen en daarin langzaam was weggezakt, trad uit den kring Ds. J. I. v- Schaik naar voren, om een psalm uit te spreken en daarna het Onze Vader te bidden. De oudste neef, Jhr. Wouter v. Weede te Elfde, dankte voor de groote belangstelling. MISSIE-TENTOONSTELLING. Zondagmiddag had in hotel „Huis ten Halve" te Soesterberg, een tentoonstel ling plaats van de door de Naaikring St. Theresia in het afgeloopen seizoen ver vaardigde goederen voor de Missie en noodlijdende parochies. De tentoonstelling werd geopend door den ZeerEerw. Heer Pastoor Mocking met eenige waardeerende woorden voor de dames, welke, onder leiding van Mej. C. van Bergen Henegouwen, in zoo korten tijd zooveel goederen wisten te vervaar digen. Er was een groote afwisseling van fraaie en nuttige voorwerpen- Bijzonder fraai waren een comjnunie. en altaarkleed, vervaardigd naar een ontwerp van den Eerw- Frater Van Bergen Henegouwen. 's Avonds voor 'de sluiting, welke even eens plaats had door Pastoor Mocking, had een verloting plaats van eenige mooie prijzen. AFSCHEID VAN MEJ. A. A. SNELTJE'S. Vrijdagmiddag werd in de Fröbelschool officieel afscheid genomen van de leid ster der school, wegens haar benoeming als le onderwijzeres aan de Chr. School te Den Helder. Daartoe waren saamge- kornen de kinderen, de ouders en het be stuur. Nadat eerst een paar versjes door de peuters, parmantig waren gezongen, nam- Ds. E. Groeneveld, voorzitter van het bestuur, het woord, om te getuigen, dat 't bestuur niet verheugd is, dat mej. Sneltjes vertrekt. Voor haar zelf zal het ook in den vollen zin des woords geen feestdag zijn, daar zij een prettige werk kring na 3 jaar moet loslaten. Spr. heeft meermalen haar werkkring gadegeslagen en gezien hoe goed het haar afging om met de peuters om te gaan. Zij nam het werk niet op als inspanning maar als een ontspanning. Een onderwijzeres, die straf zou verdienen, zou spr. willen diri- geereen naar een fröbelschool, want er hoort tact toe, om met die kleintjes om te gaan. Gij, juffrouw Sneltjes, aldus spr., wist de kinderen aan u te binden en daar door ook de ouders- Nu bij het afscheid moet ge iets los laten wat u lief is en aanvaarden datgene waarnaar gij verlangd SOESTER GROLLEN. H. Ja, mijn buur was hoogelijk verbaasd, toen ik hem naar den toestand van den burgemeester vroeg. De burgemeester? Maar die is im mers weer beter, man! De kermis is toch voorbij Hij zal dus nou wel weer op, 't ge meentehuis wezen Dat zou 'k wel denken, buur- Ten minste O, juist, je bedoelt die praatjes? Krek! Maar laat ik je zeggen, buur, da'k d'r niks nie van g'loof niet! Een half jaar terug hebben ze al precies het zelfde loopen leuteren, maar ik heb 'ns geïnformeerd bij menschen, die het weten konden, doch er is van alles niet dat waar. 't Is gewoonweg laster. Ja, wat kunnen de menschen hier in Soest toch kletsen van mekaar. 't Is soms een geroddel van geweld- Wat dat betreft, is Soest een kliein dorp nog. 't Is waar, buur, 't is waar. Maar 't neemt toch niet weg, dat al dat ge praat en gelaster over den persoon van den burgemeester niet goed is- Het ge zag moet onbesproken wezen, weet je- En een gezagsdrager moet zóó hoog staan, dat de menschen er met hun praatjes niet tegenop durven. Laster behoort af te stui ten op den luister van de autoriteit der gezagsdragers Ho, ho, buur! Wat 'n stadhuiswoor den! Waar haal je ze vandaan? Val me nou 'rs niet in de red£, juist nu ik zoo goed op dreef ben. Ik zeg maar zoode burgemeester laat met zich spotten en hij laat zich bekletsen, doordat hij in zijn beleidvoering vaak zoo weergaloos slap is. Zijn zucht is merk baar om te trachten met iedereen goede vrienden te blijven. Da's moeilijk, buur. Daar heb je de kermiskwestie Gunst ja! Wat is daar niet over geschreven en gepraat, 't Schijnt zelfs, dat de bur gemeester tenslotte ziek is geworden van de narigheid, welke hij intusschen aan zich zelf te danken heeft. Nou, nou! Voor mij staat het vast, buur, dat de burgemeester bij het toestaan van het kermisterrein eenvoudig omgevallen is van vriendelijkheid en voorkomendheid jegens den Edamschen „collega" en pas weer tot zijn Soester positieven kwam, toen hij het geval aan wethouder Van Klooster meedeelde. Nou wil die K-N.A^y. een gedeelte van die f600-voor terreinhuur betaald, terughebben, hé? Ja, dat verzoekt die K-N.A.U- en dat verzoekt dus ook burgemeester Kolfscho ten aan denzelfden gemeenteraad, die door dienzelfden burgemeester in persartikelen is uitgemaakt en verdacht gemaakt ge worden op een manier, welke meer dan grof was- Verdacht gemaaakt Zeker! O.a. beweerde de heer Kolf schoten, dat de raad eerst het voorstel tot verhuur van het gemeente-terrein voor een Lunapark heeft afgestemd, maar in een tweede zitting dat besluit herzag, omdat inmiddels f 600-voor het terrein zou zijn geboden- Dat is burgemeesterlijke laster, buur! Vóór de eerste raadszitting, waarin de ker- miskweitie aan de orde kwam, waren da f 600.— reeds bij den gemeente-ontvaa. ger gestort. Wat heeft de K-N.A.U. eigenlijk noa met dat geld te maken?. Wel, die mijnheer Coppejans, die de kermisspullen hier heeft verpacht, zegt, dat hij het terrein via de K-N.A.U. oorspron kelijk gratis heeft toegewezen gekregen. Onze burgemeester zou dat gracieuze ee- baar hebben gesteld tegenover den lieer Kolfschoten. Nn achteraf f600— moesten worden betaald, stelt de lieer Coppejans de K-N.A.U. daarvoor .verantwoordelijk. Maar die mijnheer Wigman is toch eigentijk de vertegenwoordiger van de K-N.A.U. Onzin, buur! Heel die kermis_geschie. denls is een groote knoeizaak geweest. Die mijnheer Piet Wigman is eer. rei ziger, in persoonlijken dienst van mijn heer Coppejans, exploitant van kermis spullen. Hij werkt op een weekgeldje -U provisie voor „aangebrachte kermissen". Om kermissen te kunnen aanbrengen-, daartoe had Wigman een vlag noodig en die leende hij van de K-N.A.U., tegen vergoeding van f500— per kermis voor het trainingsfonds. Zóó zit de zaak en niet anders. Er is hier voor Soest ter gelegenheid van deze kermis nooit sprake geweest van een ernstigen opzet van sportfeesten. Wie anders beweerde, heeft bewust of onbewust gelogen. Maar, hoe is 't mogelijk, buur, dat jij dat alles zoo precies Onder ons gezegd en gezwegen: de oudste meid van m'n .jongste zuster heeft vaste verkeering met een aange* trouwden neef van Beuzel en daardoor, zie je, raak ik nou zoo goed op de hoogtei van de Soester politiek. Sjonge! Dan heb jij misschien ook! wel gehoord, zeg, of het waar is, dat de burgemeester in de jongste vergadering] van het bestuur van de Stichting „Soester Natuurbad.... Hou op, buur! Hou op! Ik weet al^ waar je naar toe wil, maar laten we dat gevalletje nou maar opzouten voor ons volgend praatje. Ga r's opzij, jong', en laat me m'n emmer vullen. Denk er om: met langen slagen! Mis, broer! Kijk r's even! i Ik keek op en inderdaad, voortaan moeten we weer met lange slagen pom pen. Nadat ons vorig praatje in druk was verschenen. .heeft O- W. het pompe-ge- schrift weer in de spelling van De Vries en Te Winkel laten overzetten. Toch schijnt het, dat in de Kerkebuurt de schilders gemakkelijk in de contramine geraken. Daar heeft me zoo'n artist b.v. deze week den verkeers.paddestoel van de U-M.O. tegenover de bakkerij van Van Brummelen, aan het begin van het rijwiel pad naar Amersfoort, opnieuw beschilderd. Voor „Soestdijk" verwijst de paddestoel den zoekenden in de richting van...... Soesterberg! Het zal je gebeuren, dat je op zoo'n aanwijzing vertrouwt! Die verkeerspaddestoelen zijn nuttig, maar ze worden heilloos als ze onjuiste aanwijzingen bevatten. U-M.O- moet dergelijke dingen behoor lijk controleeren. DE POMPER hebt. Voor u en voor liet bestuur is het een pijnlijk afscheid, want het bestuur kon u de leiding toevertrouwen. Daarom dan. ken wij u hartelijk voor alles wat gij voor de school hebt gedaan. God zal u daarvoor zegenen. Gij hebt ook in de jonge ziel de verlangens gewekt naar Jezus, moge Hij u op uw verderen levens weg voorgaan en leiden. Namens het be stuur der school boodt hij haar daarop een zilveren couvert aan. Hierna had de installatie plaats van mej. H. v. Leeuwen, die thans haar plaats inneemt en aan de school geen onbekende is. Spr. wijst haar op de zware taak om juffrouw Sneltjes te vervangen, maar hoopt, dat zij die zal kunnen voltooien- God geve u de kracht, aldus spr., uw arbeid mét liefde in Zijn dienst te ver richten. Nadat mej. Sneltjes dank had gebracht voor de vriendelijke woorden en betuigd had, dat zij in veel was te kort gescho ten, werd gelegenheid gegeven afscheid van haar te nemen, waaraan spontaain ge volg werd gegeven. Vele cadeautjes had zij daarbij in ontvangst te nemen- Uit alles bleek, dat juffrouw Sneltjes een ledige plaats achterlaat. ATHLETiEK-WEDSTRIJDEN EN LOOP DOOR SOESTERBERG. Door de V. en A. V. „Soesterberg" is tegen half Juli op haar terrein aan den Kampweg, een Provinciale Athletiek-wed- strijd met een daaraan verbonden Loop door Soesterberg, afstand pl.m. 4000 M-, georganiseerd. Het programma is als volgt samenge steld Heeren: 100 M- Hardloopen (klasse B en C); 400 M. Hardloopen (klasse B en C); 1500 M Hardloopen (klasse C); Speerwerpen (klasse B en C)Polstok- hoogspringen (klasse A, B en C); 4X100 M. Estafette). Dames: 100 M- Hardloopen (klasse C nieuwelingen); 4 X 100 M. Estafette; Ver springen (klasse A en B); Kogelstooten (klasse A en B). De start van den loop zal plaats heb ben bij Hotel ,,'t Zwaantje". Voor dezen loop is een wisselprijs be schikbaar gesteld, welke 3 maal achtereen of 5 maal in totaal moet worden gewonr nen. Inschrijvingen worden tot uiterlijk 7 Juli a.s. ingewacht bij den heer J. J. M« Brouwer, Banningstraat 21, Soesterberg. AANBESTEDING. Maandagavond om 8 uur werd in de consistoriekamer der Emmakerk namens de Kerkvoogdij, door den heer P- Beekman, architect, alhier, aanbesteed: het bouwen van een Evangelisatiegebouwtje op een terrein aan de Schoolstraat alhier. Inschrijvers de heeren: C. A. Elzenaar, Soest, f5400— M. Hornsveld, „5600. J. Geijtenbeek, „5749. W. v. d. Velden, „6350.— H. Klein, ^5703 G. v. Egdom, „7825.— B. v. Mil, „7864 AUTO-ONGEVAL. Zondagnacht te ongeveer 1 uur liep van een de Kerkstraat passeerende auto een der wielen af, waardoor de wagen dwars over den weg kwam te staan. Het mooie weer van dien dag was oor zaak, dat nog lang niet allen in de om geving ter ruste waren, waardoor spoedig vele nieuwsgierigen om de auto stonden geschaard. Met behulp van deze perso nen werd de auto naar den kant van den weg gesleept, waardoor de vele ook op dat uur nog passeerende auto's hun weg konden vervolgen. Nadat de auto ter plaatse was gere pareerd, konden ook de inzittenden dezeij auto hun legersteden gaan 07--

Soester Courant | 1934 | | pagina 5