Aan de Gemeentepomp. Wilt Uw tte FUTAX toeren gaan, dan voortaan. VERHUISD: H. J, M. v. d. Weerd Uit den Soester Raad. Pluimveeteelt. van Heuvelweg 42 naar Spoorstraat 34 Socstdijk Radio Technisch Bureau SOESTER GROLLEN. III. Toen ik dezer dagen met mijn emmer «an de pomp kwam, hoorde ik van mijn buur, dat de burgemeester boos was. Boos op de raadsleden Endendijk en Van den Berg. Mij 'n biet! zei ik. Och', antwoordde mijn buurman, de heeren moeten d'r boontjes zelf maar dop pen. Maar toch begrijp ik niet, dat wij, burgers, volgens den burgemeester maar heelemaal niks nie meer te vertellen heb. ben nie, als we eenmaal onze candidaa- ten voor den raad hebben gestemd. Dat zal-ie zóó ook wel niet heb ben gezegd, meende ik. ;t En doet! zei mijn buurman, die in den oorlog nog vaste verkeering heeft gehad met een Belgische vluchtelinge. 't En doet! De burgemeester heeft in den raad gezegd, dat hij er niks nie mee te maken heeft nie, hoe de organisaties in de gemeente oordeelen, want dat hij, noch 'de raadsleden, zich door anderen mogen laten beïnvloeden. Daarvoor hebben ze hun zuiveringseed afgelegd, zei de burgemees ter. Zeker, dat hebben ze. En zich laten „beïnvloeden", in den verkeerden zin des woords, neen, dat mogen ze niet. Sjuust. Maar wij, kiezers, worden toch niet meteen monddicht geslagen, als we onze slem hebben uitgebracht? We mogen toch nog wel van onze meening getuigen? Dat dacht ik eigenlijk óók En als dan de raadsleden in zoo verre worden beïnvloed, dat ze zich toe gankelijk betoonen voor de zienswijze van anderen, voor zoover hun die billijk en juist voorkomt, dan zullen ze daarmee toch niet in strijd komen met hun zuive- i ingseed 'n Mensch' moet toch altijd voor rede vatbaar wezen, meen ik. Natuurlijk. Ons democratisch' staats bestel is heelemaal gericht op een gezon den volksinvloed en daarom moet aan het volk ook gelegenheid worden geboden om zich' in belangrijke aangelegenheden te tuiten. Onze burgemeester zal toch1 niet... Onze burgemeester is een beste man, die, zooals ik het zie tenminste, gemak kelijk onder allerlei invloeden geraakt. Hij ontkomt aldus misschien ook niet aan de suggestie van dezen tijd, welke inhoudt, dat het gezag zich hóóg moet stellen Dat,wil toch niet zeggen: ontoegan kelijk hoog? Neen, zóó verstaat men het helaas wel eens ten onrechte. Volksinvloed op het bestuur is gezond, maar men schijnt dien invloed hier wel eens te willen koe ren en daar komen ongelukken van. Let maar eens op! Dacht ik óók! Endendijk en Van den Berg hebben geen uitspraak van de orga nisaties noodig om hun houding te be palen! Dat hebben ze ook nooit bedoeld, buur! Waar ze voor opkomen is, dat de burgerij tenminste mag weten, wat er in een raadsvergadering aan de hand is, wat men met ons voor heeft, hoe B. en W. voorstellen de verschil lende aangelegenheden op te lossen. Als men in bepaalde gevallen een afwijkende meening heeft, kan men daarvan in een request aan den raad op gemotiveerde wijze laten blijken. Dat is geen beïnvloe ding, maar een gezonde voorlichting. Een gezonde samenwerking van de bevolkings groepen met het bestuur der gemeente. Maar we mogen toch' requestreeren Zeker, maar hoe kunnen we dat, als we de meening van B. en W. niet kennen? Kijk r's: Zaterdags wordt b-v. een raadsvergadering bijeengeroepen tegen den komenden Vrijdag. Die vergadering kan dus niet meer in de plaatselijke bla den worden aangekondigd. Dan sturen B. en W. b.v. des Woensdagsmiddags, zoo als nu weer is gebeurd inzake het voor stel van „gemengd verpozen" op het Semes ter Natuurbad, hun voorstellen aan de raadsleden en aan de pers, en Vrijdags valt de beslissing. Niemand in de ge meente' heeft dan vooraf gekend, wat er te gebeuren stond en men wordt gesteld voor de feiten. Dat is zoo!. Laatst was dat ook het gevaal met de geïnteresseerden bij het bouwbedrijf Er zou ineens een adviseerend architect worden benoemd, zonder dat iemand er iets van af wist. Slechts door middel van een telegram aan den raad kon de Soester Bouwkring, die toevallig van de aangele genheid had gehoord, van zijn gevoelens doen blijken. Zóó zijn we dat hier gewend Inderdaad, maar het past niet. Het publiek mag van het gemeentebestuur verwachten, dat belangrijke voorstellen zóó vroegtijdig worden ingediend voor een raadsvergadering, dat het gelegenheid be komt om desgewenscht nog vóór de zit ting van haar gevoelen te laten blijken. Ik heb van de heeren Endendijk en Van den 'Berg gehoord, dat ze zóó ook al leen hun bezwaren hebben bedoeld. Zou het uiten van zulke bezwaren wat uithalen, buur? Als we maar pompen, man! Pom pen Met langen slagen! Krek! Geef mij dien zwengel maar eens, buur! DE POMPER. (Vervolg). De VOORZITTER: U insinueert- U moet de zaak open behandelen. Zoo ko men we er nooit uit. De heer ENDENDIJK protesteerende: U insinueert. Als er één is, dan mag ik me er zeker op beroepen alles steeds open en eerlijk te hebben behandeld. Weth. VAN KLOOSTER zegt bij de stichting van het bad te hebben, tegen gestemd, omdat hij veel onaangenaams voorzag. Spr. is tegen gemengd verkeer op het strand en w,ij'uitgemaakt Zien wat zonnebaden zijn. Qpk; wil spr. 'een per soon stellen bovenc(e thans toezicht heb bende personen, omdat het voor deze men- schen zeer moeilijk is aan de gestelde regelen de hand te hopden. De heer MULDER meent, dat, waar het bad er is, men de consekwenties ook moet aanvaarden. De heer ENDENDIJK zegt voor het door B. en W. voorgestelde antwoord aan adressanten te zullen stemmen, als de woorden „voor dit jaar" worden bijge voegd. Het adres is te laat ingekomen. De heer DE BRUIJN wijst er op, dat er wel degelijk veranderinggen in de re gelen van het bad hebben plaats gevon den. Waarom is er anders op zoo erger lijke wijze gedemonstreerd. Spr. vindt dit optreden van een hoogstaand persoon on betamelijk. De politie kan nooit ingrijpen, omdat er geen bepalingen zijn, wel'.e steu nen op de ppolitie-verordening. De VOORZITTER: Strenger toezicht zal alles voorkomen. Hierna wordt besloten, dat het door B. en W. gegeven antwoord op het adres zal worden gegeven, zulks met aanteeke- ning, dat de heeren Endendijk en De Bruijn deze regeling alleen voor dit jaar wenschen. De VOORZITTER noemt hierna nog eenige cijfers over de eerste dagen van Juni, waaruit zou moeten blijken, dat van het gescheiden baden zeer weinig gebruik wordt gemaajet. De heer ENDENDIJK merkt op, dat bedoeld tijdvak zeer ongunstig is geweest. Op 31 Mei is er voor het gemengd baden niet één bezoeker geweest. 15- Verzoeken om ontheffing van art. 15 der Bouwverordening. B- en W. stellen voor de verzoeken van P. W. Duin Jr., en J. L'. v. d. Lichte voor bouw van 4 woningen onder één kap resp. aan Braamweg en Stadhouders laan toe te staan en op het verzoek van P. Zee voor den bouw van 3 woningen eveneens aan de Stadshouderslaan, afwij zend te beschikken. De heer GASILLE merkt op, dat de welstands-commissie adviseert den bouw aan den Braamweg toe te staan, omdat daar toch al zooveel is verknoeid. Spr. acht dit geen motief. De heer MULDER is tegen dit ver zoek, omdat het hier geen bijzonder ge val is. De heer DE NIES is voor het ver zoek, omdat op deze wijze goede wonin gen kunnen worden verkregen. Na eenige discussie worden de verzoe. ken van de heeren Duin en Zee toege staan en het verzoek van den heer v- d. Licht voorloopig aangehouden om nog in deze vergadering nader te worden bezien. 16- Vaststelling vap besluiten inzake gemeente-eigendommen, t. w. a. verkoop van grond aan G. Lelieveld; (Betreft een perceel groot 660 M2- aan de Bosstraat voor f 2.7% per M2.) Goedgekeurd. b. verhuur van grond aan A. Hilhorst; (Betreft verhuring van een perceel grond voor f6-per jaar.) Goedgekeurd. c- verhuur vau grond aan T. Beuzel; (Betreft verhuring van den grond achter het gemeentehuis voor f2-50 per jaar.) Goedgekeurd. d. scheking van grond van diverse personen voor verbetering bermen Van Weedestraat; (Betreft de gronden voor ide perceelen van den heer Sitter e. a. voor. aanleg van tegeltrottoirs enz.) Goedgekeurd. e. schenking van grond door de Ned. Herv. Gemeente; (Betreft afstand van pl.m. 450 M2. grond voor verbetering tot den toegang der algemeene begraafplaats.) Goedgekeurd. f. schenking van grond door H. W. Ran; (Betreft afstand van pl.m. 50 M2. grond aan de Torenstraat.) Goedgekeurd. 'g. ruiling van grond met R. G. Steitner; (Betreft ruiling van grond voor ver breeding van den Albert Hahnweg.) Goedgekeurd. h'. restitutie erfpachtscanon aan F. Wiss; (B- en W. stellen voor de erfpachtscanon over 1933, groot f 22-68, terug te betalen en een schadevergoeding te verleenen van f57— wegens geleden schade, door het gebruiken door de gemeente van aan de Laanstraat gelegen terreinen.) Goedgekeurd. 1. omtrent het verzoek van de K.N.A-U- om vermindering van betaald bedrag in verband met beschikbaarstelling gemeente terrein. (B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken.) Conform besloten. Aanvullingsagenda .c 2. Crediet-aanvrage van B. en W. voor het verrichten van eenige werkzaamheden van het schoolgebouw in de Kerkebuurt en verbetering van de speelplaats De navolgende credieten worden ge vraagd f225ter voorziening van de muren tegen vocht- f250— ter voorziening van de binnen muren. f1000-voor de verbetering van de- speelplaats. Op verzoek van den heer Mulder zul len deze werken worden aanbesteed. 3. Voorstel van B. en W. tot verkoop van grond aan C- van Ginkel. (Betreft verkoop van 61 M2- grond aan de Schrikslaan voor f 1-10 per M2.) Goedgekeurd. 4- Voorstel van B. en W. inzake ver betering van een gedeelte van den Post weg. B- en W. stellen voor den Postweg te Soesterberg over een lengte van 413 M. en een breedte van 5 M- te verbeteren met toepassing van een teerprocédé- De kosten hiervan bedragen f4500.—. Op een vraag van den heer GASILLE of deze verbetering afdoende is, deelt Weth. VAN KLOOSTER mede, dat hier mede voorloopig kan worden volstaan. Voor algeheele verbetering is 'geen geld. Hetgeen tevens 'n goede geldbelegging fs. De heer MULDER meent, dat onder de werklieden van het bouwplan geschikte personen zijn, om opzicht te houden. Ook de heeren De Bruijn, Endendijk en v. di Bremer zouden als deskundigen hier behulpzaam kunnen zijn. Jiet gevraagde bedrag wordt hierna toe- gestaan. RONDVRAAG. heer DE NIES dringt aan op hoo- ger steun voor de te werk gestelden. Ook vraagt spr., waarom die persoon, die door zijn kinderen een inkomen heeft van f 12, niet naar Zwolle is uitgezonden, terwijl hij tevens verbetering vraagt van het voet pad aan den Soesterbergschestraat. De heer VAN DEN BERG vraagt of het sauzen der schoollokalen zal worden opgedragen aan vaklieden. Als de VOORZITTER dit toezegt, ad viseert spr. dit dan bekend te maken, op dat- niet-vaklieden geen onkosten voor in schrijving behoeven te maken. De heer VAN DAM vraagt de toegangs wegen naar het Vliegkamp tijdens het Vliegfeest af te sL iien vanaf de Luit- Kop penlaan, zulks met het oog op de daar gevestigde zaken. Volgens den VOORZITTER is dit met het oog op de veiligheid van het verkeer en de goede orde niet mogelijk. De heer DE BRUIJN informeert naar de faecaliënwegen. De heer VAN KLOOSTER zegt toe deze aangelegenheid spoedig te zullen bezien. De heer MULDER zegt toe als raads lid zijn beste krachten voor de gemeente te zullen geven. Tevens vraagt spr. of de Voorzitter er van overtuigd is geen moeite te zullen krijgen als gevolg van de afsluiting der wegen. Ook de heer NOODER dringt aan op afsluiting der wegen op de plaats door 786 786 BEL OP 786 BEL OP 786 Hierna komen in behandeling de vra gen van de heeren. Nooder en De Nies tot weder instelling van de werkverschaf- fing. De VOORZITTER wijst er op, dat de werkverschaffing is stopgezet na een. be sluit van den raad. Thans is een proef genomen met de rijks-werkverschaffing. 24 Personen zijn hiervoor opgeroepen, waarvan er 14 zijn uitgezonden. Ook zijn personen bij andere oV^en in <Je.. ge meente te werk gesteld, waarom spr. adviseert niet aan het verzoek, te voldoen. De heer NOODER wijst op de weinige steun welke genoten wordt. Spr. heeft een brief gelezen van een Kath'. georganiseerd arbeider bij de rijks-werkverschaffing, waarin treurige toestanden worden be schreven. Spr. dringt aan op weder in stelling der werkverschaffing. Ook de heer ENDENDIJK bespreekt de treurige toestanden, welke uit de slechte steunverleening voortvloeien. Spr. dringt aan op het laten verrichten van werkzaam heden, waarmee de desbetreffende perso nen een beter bestaan kunnen verkrijgen. De heer DE NIES merkt op, dat van de bij de Arbeidsbeurs ingeschreven per sonen er zeker 175 in aanmerking ko men voor de werkverschaffing. Spr. wil niet speculeeren op de verenigingskassen, welke 1 Juli .weer kunnen worden aan gesproken. De heer VAN KLOOSTER merkt op, dat de uitzending van personen naar de rijkswerkverschaffing juist heeft plaats ge- had op aandringen van een hoofdpersoon uit de S.D-A.P. De uitlating van den heer Nooder inzake de brief begrijpt spr. niet. Spr. heeft van dien persoon ook een schrij ven gelezen, waarin hij vol lof is en aan een ander persoon adviseert ook naar Zwolle te komen. Spr. adviseert geen gevolg te, geven aan het verzoek. De heer DE NIES verzoekt bij voor keur geen menschen uit te zenden, welke zelf grond hebben en deze bij uitzending niet kunnen bewerken. De heer MULDER schaamt zich lid van den raad te zijn als de gemeenschap bestaande uit 16 000 zielen, niet in staat is, 100 werkloozen gezinnen te onderhou den. Het voorstel wordt hierna verworpen met de stemmen van de heeren Nooder en De Nies voor. De heer VAN KLOOSTER wijst er hier na op, dat de toegestane gelden als loon voor opzichters bij het boschplan zijn ver bruikt. Spr. vraagt hiervoor wederom f 700.—. De heer GROOTEWAL' tvenscht hier voor menschen te nemen, welke óf on dersteund worden óf in de gemeente wo nen. De heer DE BRUIJN merkt op, dat deze mensehen bekend moeten zijn met deze werkzaamheden, opdat werk voor de uitgegeven gelden wordt verkregen. De heer GASILLE deelt ook de mee ning, dat met deze werkzaamheden per sonen in de gemeente kunnen worden ge holpen, voöral nu het Crisiscomité geen hulp meer kan verleenen. De lieer VAN DUREN dringt aan pp werkverruiming en wijst daarbij pp de werkzaamheden óp het Hart Spr. wil voor dit doel zoo noodig gronden aankoopen, Van Dam bedoeld. Ook vraagt spr. of afsluiting wel mogelijk is. De VOORZITTER antwoordt hierop ge ruststellend. De heer GASILLE wijst op een nietig boompje, dat door Openbare Werken tegen betaling van f5.door den heer Hilhorst, geplaatst zou zijn in de Lange Bergstraat. De heer VAN KLOOSTER zegt onder zoek toe. De__ hesr HOBNSVELD aa^w^ierusdie btdcqteeleq „flauwe kuj£ leg van een wandelpad achter de boomen langs den rijksweg. Deze zaak is vroeger verkeerd opgezet door afstand te vragen van gronden ter diepte van 6M. Spr. meent, dat wet met 3 M. kan worden vol staan. (Algemeene instemming.) Ook infor meert spr. of de bliksemafleider op de gemeente-toren geregeld wordt onderhou den. Spr. vraagt dit, omdat in korten tijd in deze omgeving 3 maal den bliksem is ingeslagen. De heer VAN KLOOSTER zal aan het eerste zijn aandacht schenken. De bliksem afleider wordt jaarlijks nagegaan. De heer DE NIES dringt aan op ver plaatsing van 3 lichtpalen op het Kerk- pad, welke te ver in de verharding staan- De heer DE BRUIJN wijst in dit ver band op de vele palen op de Korte Brink- weg. Weth'. VAN KLOOSTER zegt onderzoek toe. Men moet echter niet verwachten, dat aan alle wenschen in zeer korten tijd kam woeden voldaan. Er is zeer veel werk. De openbare vergadering wordt hierna gesloten. De raad gaat over in geheim. SPOEDEISCHENDE VERGADERING. J.l. Woensdagmiddag is de Raad we derom bijeen geweest, ditmaal in één des morgens aangekondigde spoedeischende vergadering. Als eenig punt stond op de agenda: Voorstel van B. en W. tot intrekking van het raadsbesluit van 22 Juni 1934 tot 'het aangaan van een vaste geldle ning bij het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds en in de plaats daarvan te be sluiten tot het aangaan van een kasgeld- leening. De heer VAN DUREN was afwezig. De VOORZITTER deelde mede, dat Ged. Staten geadviseerd hebben de vaste leening thans .niet aan te gaan, doch een kasgeldleening te sluiten, welke evenwel voor 1 Sept. in een vaste leening moet zijn omgezet. Deze leening kan worden gesloten tegen 1.7 o/<j. Waar dit een groot voordeel voor 1de gemeente moet worden geacht, werd hier toe besloten, Ditmaal was Het een vergadering van pl.m. 5 minuten. HET NUT VAN EIGEN KIPPEN. We hebben in deze rubriek de bed rijfs- pluimveehouderij altijd met goeden raad trachten te helpen, maar we schrijven, ten slotte in het belang van een ieder, óók! van den amateur-kippenhouder en in het belang van alle conumenten, zelfs al zou dat voor een deel ten koste van de be- drijfspluimveehouders moeten gaan. We willen de consumenten er op wijzen \an hoe groot belang voor hen het houden van een bescheiden koppeltje hoenders kan zijn, als de omstandigheden ze dat ver oorloven. Er gaat niets boven eieren èn bout van eigen hoenders. Een kleine kop pel is bovendien altijd zeer voordee- lig te houden, omdat ze voor een be. langrijk deel onderhouden kan worden met wat van de tafel overblijft. Tafel- en keukenafval mogen al niet de meest ra- tioneele voeding voor pluimvee uitmaken, voor zooverre we op een groote eierpro- ductie uit zijn, het is in ieder geval een kosteloos voer en dat doet ons goed- koope eieren rapen. Er zijn nog méér redenen voor het zelf houden van een toompje hoenders. Al$ straks de rui in vollen gang is en de regen- en windperiode is aangebroken, dan zien we op de markten weer veel oude levende kippen met snot of diphterie aangevoerd, besmettelijke ziekten, welke door den leek niet onderkend worden. Eli veel doode kippen worden dan pan-klaac voor billijken prijs gepresenteerd. Var kens- of rundvleesch wordt gekeurd; gevogelte wordt niet gekeurd. De Waren wet kan er voor waken, dat geen bedor- ven kippen worden verkocht, dus dieren, welke reeds lang dood zijn, de Waren wet kan niet verhinderen, dat kippen voofl de keuken worden geleverd, welke aan snot, diphteritis of tuberculose zijn ge storven, óf, lijdende aan een dier ziekten, zijn geslacht. De lever en andere inge wanden zouden het kunnen uitwijzen, maar die zijn steeds weggenomen, als de kip wordt gepresenteerd- Een groot aan tal hoenders lijdt aan tuberculose. Slach ten we een eigen kip, dan kunnen we de ziekte aanstonds kennen uit de bespikkelde (bepokte) lever. Dan stoppen we 't zaakje diep onder den grond en we ruimen ook de anaere dieren op, welke ons dooii magerte en slapte verdacht voorkomen; hole en ren ontsmetten we terdege. Veel kippen-scharrelaars zien er geen been In om zieke of gestorven kippen voor de keuken te verkoopen. ;t Is niet altijd slechtheid van ze, maar domheid- We kennen, genoeg van dat soort kippen* houders, die ook met graagte zelf in zoo'n bout happen. Ze vinden al dia 1 ii <ïe~fleren" van tubercuTëiïfë Sïoendersf schuilt eenzelfde gevaar als in dezer bout, ja, méér nog misschien. Natuurlijk zijn er zeer veel poeliers en verkoopers van eieren, die hun waar uit sluitend betrekken van goed gerenom meerde hoenderparken, waar een deskun dige en verantwoordelijke bedrijfsleiding! is, zoodat ze voor hun artikelen volkomen kunnen instaan. Als men echter niet in de gelegenheid zou zijn om van een be trouwbaar adres te koopen, houdt dan liever zelf wat kippetjes. Om de gevaren duidelijk te maken, waaraan men zich an ders bloot stelt, citeeren we hier een en ander uit een beschouwing van Prof. Cla- renburg in het Tijdschrift voor Diergenees kunde over een publicatie van Klimmer, waarin deze constateert, dat de vogeltuber- culose op den mensch kan overgaan, zoo als onderzoekingen in meer dan 50 ge vallen bewezen. „Meestal vindt de infectie bij menschen plaats door het gebruik van eieren, waar in tubercelbacillen aanwezig zijn- Onge veer 3 o/ó der handelseieren bevatten tu- bercelbacillen, terwijl dit bij circa 10 der eieren van tuberculeuss kippen het geval is. Als men nagaaat, dat b-v- in Duitschland ongeveer 10 o/o der kippen aan tuberculose lijdende is, moeten do eieren als een zeer voorname infectiebron worden beschouwd- „Het gevaar van vleesch', afkomstig van tuberculeus gevogelte, is veel geringer let wel: het gaat hier alleen over tuber culose aangezien spier tuberculose bijl vogels zeer zelden voorkomt en 't vleescK voor het gebruik goed gekookt of gebra den wordt- Grooter is het infectiegevaaC van tuberculeuse organen (lever en milt), welke vaak, onvoldoende verhit, worden genuttigd" Daarop lettende is het dus nog een voordeel, dat de genoemde organen meestal niet bij de geslachte kip worden bijgeleverd, hoewel de omstandigheid on$ tevens belet om de ziekte, waaraan hef dier eventueel geleden heeft, vast te stellen, We 'herinneren er nog eens aan, dat men op het oogenblik betrekkelijk voordee- lig wat jonge en gezonde hennen kan koopen om zich' prima eieren voor eigen gebruik te verzekeren. civ. ing» Waldorp Radio Koffer gramopbootks, gramophoonnaalden en elects» huish. apparaten Telefoon No. 77

Soester Courant | 1934 | | pagina 5