kededaKd&clte> 'tabak T f' v.v.s.v} was. Burgerlijke Stand. Het ambtscostuum en nóg wat. Foto-praatje. 'Dat 'is pas ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI <r> z-h "f j. ATHLÉTrfR.WÊÏ^PÖIBg^Vj,,' De groote provinciale Athletiek-WÈil. strijden, welke door De Souster iTurriclub tegen morgenmiddag 4 tiiir zijn 'géórga. •iseerd op haar eigen fpgtttetrein, gé. legen achter Hotel „Du Passage", éirkt» straat, beloven een belangrijk sportgebeu ren te worden. i Een zeer groot aantal dames en Koeren uit de provincie hebben voor de wedstrij den ingeschreven en er zal vlot gewerkt moeten worden, om het geheele program op tijd af te krijgen. Waar deze wedstrijden mede worden 'gehouden ter gelegenheid van het 12i/2- jarig bestaan van de Utr. Prov. Athletiek Bond zal aan het geheel een eenigszins feestelijk karakter worden gegeven. De prijsuitdeeling zal na afloop in Hotel „Du Passage" plaats hebben. Als het weder medewerkt» zal de or- Ijaniseerende vereeniging ook over de be langstelling zeker niet te klagen hebben. tfeift EEN GRATIS LUCHTREISJE. De uitslag van de loting, welke Keeft plaats gehad om vast te stellen welke nummers vermeld op de programma's van den Nationalen Luchtvaartdag recht Beven op een vrije vlucht met de,K.L-M.< leverde het volgende resultaat op: 967, 1632, 2745, 3264, 4010,. 5688, 6440, 7917, $244, 9062. - .-y 1 I,/ J.I. MaaniJag sprak in iïofel jjEemlan'd" He heer D. Smit uit Baarn over zijn be- jindingen als gedelegeerde in Rusland. Spr. was zeer tevreden over hetgeen Bij aldaar had gezien en gehoord en I iroemde Rusland een land, waar de werkloosheid niet meetelt en voor elk frrood en toekomst is. 1 Spr. gaf een beeld over het werken, jpp de fabrieken en de arbeidsverhoudin- jgen, alsmede van datgene, wat er voor tóe arbeiders werd gedaan. Er moet vol gens spr. ook in dat jand nog veel ge wijzigd worden-, ook daar is het nog geen paradijs, maar men bouwt daar aan een mieuwe maatschapppij, waarin men geen fcorg behoeft 1e hebben voor den ouden Hag, daar op 50-jarigen leeftijd pensioen .Wordt genoten. I Spr. ziet in de toekomst in Rusland ben heerlijk land voor de -arbeiders. I De vergadering, welke goed bezocht Was, had een kalm verloop. R.K- GEM. ZANGVEREENIGING. Men verzoekt ons mede te deelen, dat leeds velen aan den eersten oproep tot vorming eener R-K- Gem. Zangvereeniging In de parochie Soest gevolg hebben ge- Jgeven. Met het oog op de binnenkort te hou tóen stichtingsvergadering worden belang stellenden verzocht spoedige opgave te tóoen aan de navolgende adressen: IJ. M. v. d. Oord, Kerkpad Z-Z. 45- rTh'. Visser, Steen hofstraat 42. IW. Huurdeman, Eikenlaan 1. - >- f „FRIEZENDAG." De Friezendag, op 8 Juli gehouden, in JSet bosch op Birkhoven, is, begunstigd Idoor het prachtige weer, bij uitstek ge slaagd. De ongeveer 1500 personen, waar aan een zelfs 83 jaar oud was, die. uit 'pik deelen van ons land waren samen 'jgekomen, werden, door den heer Geert- sema, voorzitter van „Ut en Thus" te Amersfoort, verwelkomd, waarna de heer Winkelman, voorzitter van het „Büten- boun" uit Amsterdam, doel en streven der Friezen dagen verduidelijkte. Ongeveer half één werden 'de zangkoren op het podium geroepen en werd geloot in welke volgorde de vereenigingen zou den zingen. -j Als verplicht nummer werd gezongen bMaeitüd", terwijl tevens een vrij num mer moest worden vertolkt. De vereenigingen uit Haarlem en Arn hem behaalden ieder een Isten prijs; Hil versum, Den Haag, Rotterdam en En schede een tweede en het zangkoor uit Soest een derde prijs. Gezien het klein aantal zangers en den korten tijd van bestaan, heeft Soest zich kranig gehouden. 1 De eerste prijs voor de zangmeesters *#erd aan Hilversum en de tweede aan Haarlem toegekend, terwijl de publieks- prijs aan Haarlem werd toegewezen. Daarna werd gegeven het openlucht spel „Kwet jimmer blieuwt", hetwelk met ongeveer 150 deelnemers, waarvan ook een twaalftal uit Soest, werd opgevoerd. Elk bedrijf werd met een daverend applaus tóoor de aanwezigen begroet. O. m- zagen wij kleederdrachten uit de Jaren 1300, 1700 en heden. Te ongeveer half zes was ook het openluchtsppel ten einde, waarna door den heer Winkelman aan de winnende ver enigingen de prijzen werden uitgereikt tn een slotwoord gesproken- De Friezen, die niet aanwezig zijn ge weest, hebben ook ditmaal veel gemist. (Wegens plaatsgebrek eerst heden op genomen.) LANDDAG V..D.J.O, Zondag werd op de terreinen van det Bondshuis van 'den Ned. Prostentanten Ènd te Soesterberg door de Vrijzinnig mocratische Jongeren Organisatie de Éwste landdag gehouden, welke druk be- pirect na aankomst der leiden van hët SfiOfdbestuuf Stëftó déze landdag door den vëorjftëtf van 't tan'ddagcomït?» den Keer J, Meerburg Snarenberg, met een korte toespraak geopend, waarin hij alle aan wezigen^ zoowel ouderen als jongeren, har telijk welkom heette, in 't bizonder de Kamérleden Mr. Joekes en Mr. Otten, als mede den heer Geluk, voorzitter van het hoofdbestuur, voorts de heeren Boes, v- d. Berg, v. d. Brink, Feringa e. a. De hëe- ren v* Êmbden, Jitta en Ebels hadden bericht van verhindering gezonden. Spreker uitte den wensch', dat deze dag: 'n groote dag mocht worden, die in alle opzichten aan de verwachtingen der jongeren be antwoorden zou. Deze landdag, zou staan in hët teeken der democratie en der sa- menbinding, voor welke idealen men moest blijven pal staan. Op verzoek werd vervolgens 'door "den Keer Joekes de bondsvlag gehescben, waar na alle deelnemers gezamenlijk 't bonds lied zongen. j j Daarna volgde een défilé der ongeveer 350 deelnemers, in afdeelingen en naar de provincies. Om half één verkreeg de heer D. J. A. Geluk het woord voor het houden van een rede. Spreker begon r-et eropp te wijzen, dat de Democratie moeilijke tij den doormaakt, waarin in 't bizonder de jongeren zich' tot andere richtingen wen den. Spr. geeft dan een oppsomming voor de jongeren, die dit niet weten mochten, in Ket open terrein toeliet Nadat de voorzitter mededeeling gedaan Had van de aanwezigheid van mr. Meijer, adviseur van de afdeeling Utrecht en van een telegram yati verhindering van 'den heer Ketelaar, kreeg vervolgens mr. A. M. Joekes, lid van de Tweede Kamer, het woord voor Ket uitspreken van zijn rede: „De roep van de ntijd." Spreker voert in gedachten terug naar den tijd toen de groote oorlog was uitgebroken en 'de chaos daarop gevolgd. Bij den vrede kwam er even rust in de harten eni hoop op een betere toekomst. Maar het is anders geloopen. Groote omwentelingen volgden en nieuwe stelsels van regeering kwamen op. Een nieuwe gëest brak baan en het zou verkeerd zijn zich* hiervan af te slui ten. Maar hierbij moet men scherp onder- sciïeïden wat goed is in het nieuws en wat waard is om behouden te worden. En hierbij vooral waken voor kwakzalverij. Spr. formuleert een drietal eischen van den nieuwen tijd, die overal' voelbaar zijn en alle bewegingen min of meer gemeen hebben. Deze drie punten werden vervol gens getoest aan de beginselen der vrij zinnig-democratie. Zoo moet men bij „een. hëidsstreving" zich wachten voor over drijving en niet alles naar één model willen maken, wat ook in de natuur niet voorkomt. En zoo mag nationale eenheid nooit worden verschrompeling tegenover liet vraagstuk der werkloosheid en de schrille tegenstelling tusschen de moge lijkheid van produceeren en armoede. Vertrouwen moeten \v£ echter, dat we door de branding zullen heenkomen, zoo als ook in vroegere tijden is gebeurd, hierbij vast houdend aan de beproefde beginselen. Door den heer Geluk werd nog dank gebracht aan de afdeeling Utrecht, die dezen landdag heeft voorbereid, waarna de voorzitter na dank gebracht te hebben aan sprekers en allen, die zich voor dezen dag verdienstelijk hebben gemaakt, den goed geslaagden landdag. GEBOREN: Cornelis Anton, z. VH. G. Wijnands en F- Vermeulen, Klaanva- terweg 43; Bernardus Gerhardus, z- v- J. M. v. Blokland en G. C. Bahlmann, Wiek- sloot O.Z. 39; Maria Gezina Cornelia, d. v- J- H. v. Schalkwijk en C- J. Raade- maker, Steenhofstraat 55; Willem Pieter, z. v. C. v. d. Schans en A. W- Pruys- sers, Koninginnelaan 55. ONDERTROUWD: D. L. v. Peursen en A. Uhlig- OEHUWD: D. Smit en D. de Jong. OVERLEDEN: Johanna van Schalk wijk, 71 jaar, Koninginnelaan 53; Francis- cus Uyland, 3 weken, z. v- C. Uyland en C. Grift, Schouienk-weg 14; Dina van Tuinen, 55 jaar, Vredehofstraat 2; Wie. bigje de Jongh, 72 jaar, gehuwd met E. Veldmeyer, Amersf.straat 96. ONS WEEKPRAATJE. De journalistiek is heusch niet gemak kelijk. Iemand kan. geen bekwaam journalist zijn, zonder een kundige psycholoog te wezen. Geen krant, maar eiken dag een vol ledig stel boekwerken zou noodig zijn om den lezers alles te kunnen mededeelen, wat voor den een of ander merkwaardig te weten zou kunnen worden geacht Dat gaat natuurlijk niet. En daarom moet de journalist kunnen beoordeelen, welke geest leeft in den specialen kring van lezers van z ij n krant, opdat hij zal kunnen zamelen en schiften. Om maar eens een voorbeeld te noe men: een plaatselijke krant bevat ten deeïe een heel ander soort berichten dan een z.g. algemeen dagblad. Men noemt dat wel eens „verschil van standing", maar dat is larie. De interesse, waarnaar de belangstelling der onderscheidene lezers kringen uitgaat, is verschillend, maar dat heeft met het beschavingspeil der men- schen slechts weinig of niets uitstaande. Of iemand zich druk maakt om eierprij- zen, dan wel om beurskoersen van effec ten, dat doet aan het wezen der men- schen een bitter beetje af. Men weet, dat de z.g. grootpers nog al eens kleineerend kan neerzien op de kleinere provinciale, en in het bijzonder de plaatselijke bladen. Als in een of andere dorpskrant soms 'n berichtje staat inzake een ongeval, aan een varken van boer X, Y of Z over komen, dan maakt de groot-pers zich daar vrooljjk over en Charivarius vindt een reden om te spotten in de „Groene", het blad, dat zoo vaak „in het teeken" tracht te staan van geestelijke superioriteit. En tóch kunnen we ons heel goed voor stellen, dat het den menscheri, zelfs den beschaafden en intellectueelen menschen, uit een kleine dorpsgemeenschap, meer beroert te vernemen, dat het varken van een hun bekenden boer een poot heeft gebroken, dan dat de minister-president van Frankrijk op een fancy-fair een kus heeft gedrukt op de wang van een aardig bloemenverkoopstertje. En dat laatste be richt is er toch een van het soort, het welk in geen behoorlijke groote krant mag ontbreken; men vindt het zelfs op de foto-pagina nog eens illustratief weerge. geven. Toen we Zondag j.1 de ochtendbladen doorworstelden, waarmee de „groote" bladen ons plegen te vergasten, werd onze aandacht getrokken door de volgen de opzienbarende regelen: „Tri het bericht omtrent de ontvangst „der Commissie uit de Eerste Kamer „door H. M. de Koningin, stond ver- „meld, dat de voorzitter gekleed was „in het ambtscostuum van Kamerheer „i. b- d. Dit is onjuist en moet zijn: „in het costuum van Eerste Kamer lid." Toen we dat lazen, zijn we werkelijk onder den indruk gekomen. Zouden er nu waarlijk menschen zijn geweest, zoo vroegen we ons af, die zich bij 't lezen van het eerste onjuiste bericht on gerust hebben gemaakt over de figuur van den commissie-voorzitter, die, graai ende in zijn kleerenkast, mogelijk een ver keerd ambtscostuum te voorschijn had ge haald? Sancta simplicitas! Het mankeert ons waarlijk niet aan waardeering voor vormen en aan gevoel voor traditie. Als bij een of andere of- ficieele gelegenheid vele „hooge oomes" in een stoet meemarcheeren, gestoken in een witte of fluweelen pantalon en een gegalonneerde tuniek, met een steek op het eerbiedwaardige kale hoofd, dan vin den we dat prachtig en plechtig, mooi en goed. Maar precies te weten, of de een nu een ambtscostuum draagt als Ka merheer i. b. d. en de ander van lid der Eerste Kamer, neen, dat interes seert ons niet. Dan gaat ons het welzijn van het var ken van onzen buurman toch waarlijk méér ter harte. Niettegenstaande we er nimmer toe zou den kunnen komen om bij wijze van rec tificatie een bericht in de krant op te nemen, dat b.v. in tegenspraak met een vooraf gegane mededeeling het bedoelde varken niet zijn rechter-vóórpoot, maar zijn linker-achterpoot bij het ongeval van den vorigen dag heeft gebroken. ONZE FOTO'S VERGROOTEN, Aan onze amateurfofografen is het nog lang niet genoeg bekend, dat men met weinig moeite en geringe kosten van zijn goed geslaagde negaéieven vergroote fo to's kan maken. Voor dit doel zijn in den fotohandel vergrootingstoestellen ver krijgbaar in prijzen, die iedere beurs pas sen. Doch voor de knutselaars is 't wej. aardig eens te probeeren zelf een yer- grootingstoestel te maken. Dit kan met behulp van het eigen opnametoestel van den amateur, mits dit een toestel is met een balg, die over een langen uittrek beschikt. Hoewel het niet geheel onmo gelijk is, om ook met behulp van doos- vormcam.era's en toestellen zonder dub belen uittrek vergrootingen te maken, zou de beschrijving daarvan hier te veel plaats eischen. Vooruit moet gezegd wor den, dat men alleen zijn beste negatie ven moet vergrooten. Negatieven dus, die goed scherp zijn en mooi doorgewerkt in alle partijen. Zij mogen ook aiet te flauw zijn en ook niet te hard en men denke er wel aan, dat onzuiverheden eni gaatjes in de negatieven op een vergroo ting nog meer storen dan op den direc- ten afdruk. Om nu een goede vergrooting te ma ken komt het er op aan het negatief de plaatsen op tóe plaats van het matglas van ons toestel. Het eenvoudigst gaat di{ bij een toestel met matglas door het mat* glaasje uit het raampje te verwijderen. Gaat dit minder goed, dan knutselt men zelf een apart raampje met spponning en een paar werveltjes, zoodat men het ne gatief daarin kan brengen. Wil men een film .vergrooten, dan plaatst men deze, mits ze zeer goed droog is, tusschen twee heldere ruitjes van glas zonder blazen en krassen. Nu schaft men zich aan een pakkistje van ongeveer 40 c-M. lang, 25 c.M- of meer breed eil circa 15 c.M. diep. ïn den kleinen zijwand zaagt men nu met een figuurzaag een opening, waarin het achterstuk van het toestel precies past. Met behulp van een paar latjes en wer veltjes zorgt men er voor, dat 't daar in precies sluit, terwijl ook de verbin ding lichtdicht moet zijn. Op 10 c-M. afstand achter het nega tief bevestigt men nu een ruitje van opaal- of emailglas. Men kan desnoods ook melkglas gebruiken, doch dat houdt zeer veel licht tegen en veroorzaakt een langen belichtingstijd. Aan den tegenoverliggenden kleinen wand van het kistje bevestigt men nu een fitting van een electrische lamp, waar van men het snoer door het hout laat Ioopen, zoodat men met een stekker ver binding kan krijgen met de huisleidintg. Als lichtbron gebruikt men een gewone heldere lamp van b.v. 50 of 75 Watt. De binnen zijwanden van het kistje be plakt men met wit papier en nu is zoo waar ons vergrootingstoestel gereed. Als men nu met dit kistje in de don kere kamer gaat of gedurende de winter avonden in de huiskamer of in de keu- ken, waarin het andere licht is uitge draaid en men trekt den balg van het toestel uit over een lengte van circa; U/2 maal zoo groot als bij opname van een landschap en als men dan tegenover de lens op ongeveer 1 M. afstand een vel wit carton of een teekenplank met wit papier bespannen plaatst, dan zal men tot zijn verbazing 'n vergroot beeld van 't negatief daarop zien verschijnen. Door de plank dichter bij of verder van de lens af te brengen, krijgt men het beeld haarscherp. De grootte van de ver grooting kan men naar wensch regelen door de lens meer of minder uit schuiven. Schuift men de lens meer in, dan moet men de plank verder verwij deren en wordt het beeld grooter, doch donkerder. Schuift men de lens uit, dan wordt 't beeld kleiner, doch' lichter. Om het beeld op te vangen moet men, zoo als men begrijpt, het vergrootingstoestel zelf op tafel zetten, terwijl ook de ver- grootingsplank onbewegelijk vast gezet moet kunnen worden. Om 't vergroote beeld vast te leggen, koopt men een pakje broomzilverpapicr bij zijn fotohandelaar en mocht in hef bovenstaande eenige onduidelijkheid nijn door den beknopten vorm, waarin deze mededeeling gedaan moest worden, dan zal de fotohaiidelaar gaarne bereid zijn nadere inlichtingen te verstrekken. Lezers, die zich ernstig met dit aan trekkelijke werk willen gaan bezig hou den, zullen goed doen te koopen het mooie boek, getiteld: „Het Vergroten", dat bij de bekende uitgeversmaatschappij! voor fotografische bladen en boeken, N.V. „Focus" te Bloemendaal, verschenen is en dat men bij iederen foto- en boek handelaar voorradig zal vinden- 's Werelds beste en rijpste] /tabakken extra gesorteerd* jen verzorgd in Douwe Egberts' Jmoderne fabrieken te Joure... /door ervaren tabakskenners in I een juiste melange gebracht... i Ziedaar de oorzaken van den j heerlijken geur en smaak van k Douwe Egberts Echte Frie- k sche Heeren-Baai Paars- w merk I Pijprookers van Nederland:er vis voor 50 ct per J pond geen i betere ytabak te winden !y M Echte Friesche Heer en- Baai is alom verkrijgbaar in prijzen van 10, 13,15, 20 en 25 ets. per '/j ons. Ook in on sen en halve ponden. Neder land's geurigste pijptabak! 50 ct. per half pond; 20 ct. per ons; 10 ct. p. Half ons, JfZ van wat de democratie in de laatste 50 jaar wel gebracht heeft. Een andere vraag is echter of de democratie niet moet wor den herzien en of men, vooral bii de jongeren, zich hierbij niet meer op pprac- tische dingen moet richten- Vooral geldt dit voor het vraagstuk der jeugdwerkloos heid. Als laatste punt behandelt spreker de kwestie van vrede en oorlog, waarbij hij constateert, dat de vredesbeweging, die kort na den oorlog goed werk verricht heeft, nu lam geslagen lijkt. Vervolgens wijdt spreker een beschou wing aan de organisatie der V.D J.O- in 't bizonder, die sinds haar oprchting het vorig ejaar, van 8 tot 24 afdeelingen ge stegen is, om dan tot slot te pleiten voor een krachtige versterking dezer jongeren organisatie. Om 3 uur kwamen alle deelnemers weer in het Bondshuis bijeen, wijl het regen achtige weer niet langer een samenkomst de grootere gemeenschap. En wat gezag betreft: Kt elke sterke macht is een sterk gezag. Van dit laatste kan men pas spreken als hët steunt op den be- wusten wil van het volk, dat het als recht vaardig aanvoelt- In d en zin geeft de democralie een richtig beginsel. Spreker wekt de jongeren op om pal t3 blijven staan in ons op dat gebied klassieke land, voor de eerbiediging van 't recht 'der democratie. Hierna verkreeg Zijn Exc- mr. P. J. Oud het woord' voor het uitspreken van zijn rede, welke tot titel droeg: „In, de branding." „Wij, vrijzinnig democraten, aldus spre ker, blijven acht slaan op de juiste ver houding tusschen menschelijke persoonlijk heid en gemeenschap. Dit beginsel vverkt spreker verder uit en toetst hët aan de andere politieke stroomingen, o-m. die van „de gelijkstelling", die on-NederlandscH is- In verband hiermee behandelt ook spr. Een product van de Pharm. Fabriek A. Mijnhardt - Zeist 3 Doos 20 ct. Tube 35 ct. Zéér groote tube 60 ct.

Soester Courant | 1934 | | pagina 6