SOETAX En tóch De bom op de Zeven Provinciën* MOTOREN Allemaal op reis! D. REN O O Y f 3e JAARGANG No, 33 Gratis editie VRIJDAG l1 AUGUSTUS 1934 Algemeen Weekblad voor Soest, Soestdijk, Soestduinen en Soesterberg. Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 566. Maar als het om tientallen menschenlevens gaat, wordt een order „en bagatelle" behandeld. Dat minister Deckers zich ook nu sterk betoone. D. F. VOIGT Het Lied van de Week, Hallo! Dat H. J. LODDER Kerkberichten Sportkroniek. Joh. v. Schalkwijk Jr. ABONNEMENTSPRIJS 65 cent per 3 maanden. ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 cent. Advertentie's tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertentie's in dit blad worden eveneens in de drie andere bladen opgenomen. UITGAVE van „DE SOESTER COURANT". Algemeen Weekblad. „SOESTER NIEUWSBLAD". Algemeen Christelijk Weekblad. „DE SOESTER POST"- R.K. Weekblad, voor Soest, Soestdijk, Soestduinen en Soesterberg, en ADVERTENTIE-UITGAVE van „De Soester Courant". Militair beleid Heb je begrepen? Ja? Herhaal je order dan Als het misloopt: dek je dan op je voorman! De talrijken onder onze lezers, die het voorrecht hebben gehad om in de mo bilisatie] aren het vaderland als militair te mogen dienen, zullen zich nog wel herinneren, hoe nauwgezet men er met de verschillende uitgegeven „orders" pleegt om te gaan. Een groot deel van die orders wordt, voor zoover ze het kader betreffen, schriftelijk uitgegeven en de pa rafen van de betrokkenen wordt vereischt, opdat degene, die de orders uitgaf, er van overtuigd kan wezen, dat er behoorlijk kennis van werd genomen. Aldus is de superieur ook weer „gedekt"! Als een milicien door den sergeant wordt aangeroepen om 'een of andere snertboodschap over te brengen aan den luitenant, dan doet de sergeant heel ge wichtig. „Heb je begrepen?" zoo vraagt hij dan. „Ja? Herhaal dan je order!" Onder den indruk van het gewicht van het oogenblik, begin je dan een beetje te stotteren en het gevolg is, dat je een „stomme kaffer" wordt geheeten, dien be volen, wordt zijn order nogmaals te her* halen. Zóó althans was het vóór en in de mobilisatiejaren. Heel anders gaat het bij legeroefenin- gen tussclien de officieren onderling. Subaiternen worden zooveel mogelijk on kundig gelaten van de algemeene situatie. Ze ontvangen als regel hun orders mon deling en loopt de zaak verkeerd dan hebben ze hun opdracht natuurlijk verkeerd begrepen of onjuist uitgevoerd. Dat heet in dienst: dek je op je voor man! De „gesneuvelden", die als gevolg van zulke misverstanden -moeten worden oetreurd, zijn bij oefeningen gelukkig slechts denkbeeldige lijken, maar dat wordt anders, als het spel tot werkelijkheid is geworden. t Vertrouwdste adres voor het maken van Uw BRIL ook volgens recept van H. H Oogartsen is bij Gediplomeerd Opticien - Drogist JBurgem. Grothestraat 30 - Tel* 363 ZIE DE TOEKOMST. Mevr. Radix licht U in over heden en toe komst ook op foto. Spreek uur van 4—10 uur. (Advertentie) In een Zonder Dat hebben we nu ervaren bij het op treden van de militaire overheid tegen de muiters op de „Zeven Provinciën". Het is gebleken, dat de commandant van het vliegkamp inderdaad bedoeld! heeft, dat de vliegers, die werden uit-1 gezonden om de muiters tot overgave te dwingen, allereerst een waarschuwingsboni vóór het schip zouden werpen. Dat moet trouwens logisch en normaal-nienschelijk worden geheeten. Een agent van politie schiet niet dadelijk een vluchtenden mis dadiger neer-, hij lost eerst een schot in de lucht. Voor wat de muiters op de Z- P- betreft, was er trouwens geen mo gelijkheid van ontsnappen meer. Wel was het een eisch van gezag, dat aan het verzet nu een oogenblikkelijk einde ging worden gemaakt, nu de overheid zich ein delijk tegenover de muitelingen had kun nen stellen Hoe echter is de order uitgegeven Men zou mogen verwachten, dat een zóó be langrijke opdracht, van welker uitvoering- het leven van talrijke jonge menr.chen af hing, schriftelijk zou zijn verstrekt en als „gezien" werd geteekend door de uitvoer ders. Maar neen, de commandant heeft over de uitvoering een onderhoud ge- had met de betrokken officieren en hij U kunt mij gelooven, De man is voor een fiets, Vc.koopt bijna voor niets. Tevens voor onderdeelen en repareeren Kan ik U deze Firma recommandeeren. Ook hebt U beslist geen spijt, Indien U hier iets koopt voor Electrciitlet. N. T. Rijwiel-industrie „LOCO" Telefoon 668 - Telefoon 668 Korte Hartweg 34 Soestdijk h./y»»W» .--. vi heeft er zich niet eens van vergewist, of ze daarbij wel allen tegenwoordig waren. De man, die tenslotte tegen de Z. P- is opgetreden i,Tet zijn bom, is naar ach teraf bleek bij dat onderhoud afwezig geweest. Toen deze laatste met zijn vliegtuig boven de Z- P- vloog, nadat de machines waren uitgevallen, welker bestuurders al lereerst voor de uitvoering der opdracht in aanmerking kwamen, wist hij eigenlijk niet precies, wat zijn taak was. Hij her innerde zich uit een toevallig gesprek met de andere officieren, dat de commandant met hen over het werpen van een waar- schuwingsbom had gesproken, maar ander zijds was hij er toch ook weer zeker van, dat de commandant van het vlieg kamp er van had gewaagd, dat het mui- t&sschip als „vijand" moest worden be- schouwd en vijanden waarschuwt men niet- De officier verkeerde dus eigenlijk in een tweestrijd, waaraan hij vlot 'n einde maakte door zich te houden aan de uit spraak, dat tegen een vijand moest wor den opgetreden. In sommige bladen wordt de officier geprezen om zijn durf tot het nemen van zijn initiatief. We vinden het een onge lukkige durf. In dubio pro deo bij twijfel onthoude men zich is een al gemeene en gezonde rechtsregel. Geen enkel militair voordeel zoude bovendien met het werpen van een waarschuwings boni verloren zijn gegaan, want de vlieg- officier voerde méér bommen niet zich en had dus altijd nog een tweede als tref fer kunnen uitwerpen. Toch willen we dezen jongen officier, die wist hoe moeilijk het is om zich in militairen dienst tegenover superieuren te verantwoorden, als er reden tot critiek is gerezen, niet te hard vallen. Schuldiger staan o.i. zijn superieuren: zijn esquadrille-commandant, die hem on-;|(1 zjjn jonge jaren was. voldoende voorlichtte, maar vooral de! commandant van het vliegkamp, die een zóó belangrijke order, van welke 't leven van eenige honderden menschen afhing, zoo slordig heeft behandeld. Er is alle tijd geweest om de order schriftelijk uit te geven en door allen, die bij de uitvoe ring betrokken konden worden, te laten parafeeren. In elk geval had deze com mandant zich moeten overtuigen, dat zijn onder was verstaan en begrepen. In zoo'n geval ware het te prijzen geweest indien de opdracht door de v(ie_gofficieren ware herhaald. Het is, of de eerste en voornaamste gedachte van een militairen bevelhebber altijd maar is: hoe dek ik ine, als het misloopt. Anderhalf jaar lang heeft de commandant van het vliegkamp zich kun nen dekken met zijn mondelinge opdracht: eerst een waarschuwingsbom werpen. Hij heeft het publiek en ook de regeering in Den Haag anderhalf jaar kunnen doen gelooven, dat de geworpen bom ook ter waarschuwing was bedoeld en als treffer een ongelukkig toeval kan wor den geheeten. Hij behoefde zich immers niet door. navraag te vergewissen, hoe zijn opdracht was uitgevoerd! De waarheid is aan ue Indische legerleiding stukje bij beetje onttrokken moeten worden. Minis ter Deckers "heeft naar Itidië moeten tele- grafeeren, dat ze eindelijk eens den be trokken vliegofficier zouden hooren over het verloop van de zaak en toen maar dat verhoor had vroeger natuurlijk al lang onofficieel plaats gehad! toen kon den ze er in Iiküë "iet langer omheen draaien. Minister Deckers grijpe in tegen deze slappe, verantwoordingsschuwe legerlei ding, zooals hij dat krachtig en bewust heeft gedaan tegenover de muiters, die in zeker opzicht óók slachtoffers van een slappe gezangsuitvoering zijn, zonder dat zulks we geven dat toe hun ver antwoordelijkheid geheel uitschakelt. kleine achterkamer zon en zonder Heeft de helderziende Radix Haar beroemd bedrijf gesticht. Zij beschouwt den loop der sterren Aan het held're firmament En vraagt dan voor een visite Zeven gulden vijftig cent. And'ren doen het ook goedkooper. Voor een gulden of een riks Of voorspellen U de toekomst Voor een heitje 't is voor niks. Maar die leggen met de kaarten Heel Uw verdere leven bloot, En voorspellen U de toekomst Tot den dag van Uwen dood. U bemint een schoonej blonde Reeds gedurende een jaar. Als U beiden koppig volhoudt, Wel dan krijgt U ook elkaar. Zij is jong en lief en minzaam En bemint de slanke En haar leeftijd zal zoo tusschen Tiert en tachtig jaren zijn. U zult lieve kind'ren krijgen, Ongeveer een stuk of tien, En U zult op hoogen leeftijd Nog Uw achterkleinkroost zién. U zult eer en roem verwerven ïn Uw leven, reeds heel gauw, Maar U moet voorzichtig wezen Voor een schoone zwarte vrouw. Dit heeft turend op een foto Mevrouw Radix mij gezegd, Heel de onbestemde toekomst Had zij voor mii bloot gelegd. Toeti 't consult was afgeloopen Toen vertelde ik haar pas, Dat 't een foto van mijn opa TROUBADOUR- ONS weekpraatje. We willen wel, als het maar niet zoo duur is. De lust tot reizen en trekken, welke den modernen mensch eigen is, moet het restant wezen van den ouden nomaden- geest onzer voorvaderen. Het is een men- schelijk instinct, dat we volgen, wanneer we zoo nu en dan de zorgen onzer civi lisatie van ons afschudden en voor een poosje de wijde wereld intrekken, welke voor den een op 10 K M. van huis be gint, voor den ander pas over de gren zen valt te ontdekken. Dat is een kwes tie van geest en geld. Dat het reizen en trekken van tijd tot tijd een menschelijke behoefte is, be wijzen de vele ontberingen, die we ons,- als de omstandigheden ons daartoe verplichten met liefde en enthousiasme opleggen. We huilen van narigheid, als we in een of ander geïllustreerd blad als schildering RIJDT U MET DE OOK PRETTIGER EN VOORDEELIGER s NACHTS - TEL. 677 van menschelijke armoe een plaatje zien afgebeeld van een plaggenhut in Drenthe en gruwen, als ze ons dan ook nog uit- teekenen, hoe de bewoners van zoo'n hut een legerstede hebben van wat oude jas sen en vodden. Als het vacantie is echter, dan kruipen velen onzer voor weken ach tereen onder een linnen lap, als „tent" opgetrokken, welke we 's nachts goed af sluiten tegen 'de kou. Daar liggen we dan niet z'n drieën of vieren in te slapen en als we 's morgens wakker worden, kun nen we elkaar niet meer ontdekken van wege de wolken baciltetjes, welke we in de benauwde ruimte naar elkaar hebben uitgeademd. Voor „ligging" hebben we een gummi-lap, die we over het knobbe- lige gras trekken en 's nachts droomen wé van de heerlijkheden, welke een oude jas als bed zou kunnen bieden. We kunnen het ook anders doen. Voor.- al als het weer niet erg meewerkt om te gaan kampeeren, kunnen we nu en dan met z'n zeven en dertigen in een autobus kruipen en ons 's morgens heel vroeg naar Zuid-Limburg laten vervoeren om 's avonds laat weer huiswaarts te gaan. We genieten dan 2 uur van de Valken- burgsche heuvelen en verdere bezienswaar digheden en deelen 10 a 12 Uar met z'n zeven en dertigen het beetje lucht en de portie benzinedamp, welke een autobus buiten zeven en dertig' zweeterige licha men nog kan inhouden. Of we gaan met een goedkoopen extra- trein een dagje zitten kibbelen over de vraag, hoe men zich op de meest geschikte manier mat z'n twaalven verdeelen kan in een coupé, waar plaats is voor tien per sonen. En bij dat alles blijven we gezond en vroolijk, omdat we liet ons vrijwillig -aandoen en omdat het /reizen ons nu een maal een lust en een behoefte is! We zoudéir ónze ontspanning natuurlijk ook geriefelijker willen zoeken dari wé het thans doen, maar we hebben er geen centen voor en daarom behelpen we ons maar. Gelooft u, dat kampeeren en der gelijke buitenissigheden nog" „mode" zou den zijn, als we allemaalde duiten hadden om in eén lekker hotelbed té gaan slapen gedurende onze vacantie? De „mode" regelt zich naar dé Omstandighedem Waarom zoeken óók nog zooveel men schen hun vertier buiten de grenzen Omdat de reissom een uitgave is van één keer, maar eten., drinken, slapen en der gelijke aangelegenheden vereischen telkens weerkeerende kosten. En die laatste zijn nog altijd duur in ons kikkerlandje en véél voordeeliger, als we over de gren zen zijn. -We maken niemand een verwijt, mogelijk kan het niet anders. De reisweek, welke van Maandag a-s. af voor volle zeven dagen is georgani seerd, bewijst, dat wij, Nederlanders, ook wél heel graag,' als dat kan, ónè eigen land leeren kennen, wanneer men ons daartoe in staat stelt. Waarom is n u reeds het slagen van die reisweek ver* zekerd en hebben tienduizenden de ver- eischte legitimatiekaart aangevraagd Omdat ze hoop hebben, dat ze eindelijk eens, dank zij de verschillende reducties, in staat zullen worden gesteld om in eigen land rond te reizen, zonder zich tot op een hemd. en een slof na, te behoeven uit te kleeden. Men verdringt zich eenvoudig voor de goedkoope reisgelegenheid van de ko mende dagen, niettegenstaande deze toch altijd duurder is dan voor het buiten land geldt. We hopen, dat het onze neringdoenden, in het bijzonder de exploitanten van ver- voergelegenheden, oorden van ontspan ning en vermaak» onze hotel- en caféhou ders zullen zijn, die van de a.s. reisweek iets zullen leeren. We gelooven graag, dat het moeilijk is om bij" den verlaagden omzet tot ver laging van prijzen over te gaan. De ver dienste zal vooreerst terugloopen, maar voor elk bedrijf geldt nog steeds: De cost gaet voor de baet uyt! Willen we in de toekomst vreemdelin gen trekken en eigen landgenooten tijdens hun vacantie binnen de grenzen houden, dan zullen we ons voor wat de kosten van het uitgaan betreft, op het niveau van de ons omringende landen moeten instel len. Voor de reisweek zijn verlaagde prijzen mogelijk, omdat men zich van een ver hoogden omzet verzekerd acht- Wees er van overtuigd: ook andersom zal het goed gaan. Een verhoogde omzet zal het ge volg wezen van verlaagde prijzen. Wij leveren alle motoren t Sunbeam, Norton, Panther, Terrot, New. Hudson, Velo- cette, Matschless, B. M. W. en Indian op zeer gemakkelijke condities Birktstraat 26 B - Tel, 578 Zondag 19 Augustus. SOEST. NED. HERV. KERK- Oudekerk. Voorm- 10 uur Ds. E- Groeneveïd, Nam- 6 uur geen dienst- Emmakerk. Voorm- 10 uur Ds- E- van Meer van Utrecht. Nam. 6 uur geen dienst. HERV. (GEREF.) EVANQ- Christelijke U L.O .school, Spoorstraat. Voorm. 10 uur en nam- 6 uur Ds. A. F. P- Pop van Monster. GEREFORMEERDE KERK- Julianakerk. Voorm- 10 uur Candidaat J- Buitenbbs! van Amersfoort. Mam. 5.30 .uur Ds. B- Alkema- Wilhelminakerk. Voorm- 10 uur Ds. E. Schouten van Amersfoort. Nam- 5-30 uur Candidaat J. Buitenbol van. Amersfoort. CHR- GEREFORMEERDE KERK- Juli an astraat- Voorm- 10 en nam- 6 uur Ds- Sa- lomons van Amsterdam. VER. VAN VRIJZ. GODSDIENSTIGEN. Geb. „Religie en Kunst", Rembrandtlaaiu Voorm- 10-30 uur Ds. M. Uiterdijk te Soest. SOESTERBERG NED. HERV. KERK Nam. 6 uur Ds. B. Tuinstra. HUIS TER HEIDE NED HERV. KERK. Voorm. 10 uur Ds- B. Tuinstra. Nam. 6 uur geen dienst. VOETBALVER. „SOESTERBERG". De wedstrijden om het „Zilveren Vlieg tuig" worden voortgezet op Zondag 19 Augustus a.s. Alsdan zullen plaats vinden de demifinale en de finale. Van 1302-30 uur wedstrijd tusschen B-V-C.Driebergen. Van 245345 uur wedstrijd tusschen D.E-V-—J-V-S. De winnaars van deze wedstrijden ko men in de finale om het Zilveren Vlieg tuig'. Deze wedstrijd vangt aan te 5 uur tot 630 uur. Het uitreiken van de prijzen zal plaats vinden in het Clubhuis van de V- en A-V. Soesterberg, Café-Restaurant „Het Cen trum'', aan de Rademakerstraat te 7.30 u- E ven als vórige jaren bij de wedstrijden om den Zilveren Motor mogen ook de nu te houden wedstrijden zich verheugen in de belangstelling van velen, zoowel de U-P-V.B-vereeiiigingen als het publiek. Als het weder mede werkt is het voor zeker te verwachten, dat velen deze be langrijke en sportieve beslissingswedstrij, den zullen bezoeken. De deelnemende vereenigingen zullen alles in het werk stellen om de uitgeloofde trophe „het Zilveren Vliegtuig" te bemach tigen. Voor voetballiefhebbers is dus dan de gelegenheid van drie spannende wed strijden té genieten. Vertegenwoordiging van Electrolux en Volta STOFZUIGERS Steenhofstr. 55 - Tel. 906 Reparatie-inrichting aan a'l» merken.

Soester Courant | 1934 | | pagina 1