Uit den Soester Raad. ^FT^orzitterv Stukloopen, Zonnebrand Officieele Kennisgeving. DE WETHOUDER LOS GELATEN- f 15.000 EN NOG MEER- 'T BROEIT BIJ DE R. K- BELASTING VERHOO GING- GEMEENTEGELDEN EN RIJKSGRONDEN- PETER, EEN PRE MIE EN HET HAANTJE VAN DEN TOREN. DE GEMEENTEPOMP- Woensdagmiddag1 vergaderde de Raad onzer gemeente onder leiding van den burgemeester. Bij de opening is de heer Grootewal afwezig, doch komt later ter vergadering. Na de gebruikelijke opening kwamen de navolgende punten in behandeling. 1. Vaststelling van de notulen der ver gadering van 1 Augustus j.1. Zonder wijziging vastgesteld. 2. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. a. Rekening van ontvangsten en uit gaven dezer gemeente over het dienstjaar 1933. b. Rekening van ontvangsten en uit gaven der Veroeniging voor Vreemdelin genverkeer „Soest Vooruit'' over 1933. Vastgesteld. c. Mededeeling van den heer M- Horns- vel-d, te Soest, dat hij zijn benoeming tot lid van het bestuur der Stichting van het Soester Natuurbad aanneemt. Voor kennisgeving aangenomen. d. Verzoek van de provinciale Utrecht- sche Vereeniging ter bevordering der hy giëne van moeder en kind om oen sub sidie uit de gemeentekas te mogen ont vangen voor 1935 van zoo mogelijk f250.met voorstel van B. en W- dit adres te behandelen bij de vaststelling van de geméentebegrooting 1935. Aldus besloten. e Overzicht van het gasbedrijf over de maanden Juni ien Juli 1934. Voor kennisgeving aangenomen- f. Adres van E-S-V.A-C. verzoekende verbreeding van het voetbalterrein, met mededeeling van B. en W-, dat dit be reids in behandeling genomen is. Gesteld in handen van B- en W- voor prae.advies. g. Adres van P. J- Duin Jr. verzoe kende ontheffing van art. 15 der Bouw verordening, hetwelk bereids om advies is gezonden naar Bouw- en Woningtoe zicht. Gesteld in handen van B. en W- voor prae.advies. h. Adres van E- Reinsma, verzoekende een bijdrage ingevolge art. 13 der Lager Onderwijswet 1920, met mededeeling - vzn B. en W., dat dit bereids in behandeling genomen is. 'Gesteld in handen van B- en W- voor prae.advies. i. Adres van H- van Hilten, verzoe kende een bijdrage ingevolge art. 13 der Lager Onderwijswet 1920, met mededee ling van B. en W. dat dit bereid.» in behandeling genomen is. De heer ENDENDIJK wenscht alleen vergoeding te verleenen, wanneer te Soest het gewenschte onderwijs niet kan wor den genoten, hetwelk wordt ondersteunt door den heer GASILLE. Met den heer Tensen is zeker een regeling te treffen, voor het vervoer dér kinderen van en «aar Soesterberg. j. Adres van den Soester Besturenbond houdende verzoek: a. geen productief werk te laten, ver richten door de door Alaatschappelijk Hulpbetoon gesteunde»; b. schoolkleeding te verstrekken en c. kinderspeelplaatsen in te richten, prae.advies. Gesteld in handen van B- en W- vöot prae.advies. k. Adres van den Ned- Bond van Slij ters in Gedistilleerd „Vergunning B'\ hou dende verzoek de verklaring af te leggen, dat de buitengewone omstandigheden in de gemeente afwijking der Winkelsluitings wet wettigen. Gesteld in handen van B- en W- om prae.advies. 1. Schrijven van het Bestuur van de Afd. Soest der Ned- Chr. Arbeiders Partij houdende mededeeling, dat de afdeeling zich los gemaakt heeft van den heer K, Lodeesen. Voor kennisgeving aangenomen. m. Adres van J- H Gijtenbeek, hou dende verzoek om een toeslag op het door hem na zijn ontslag te ontvangen pen sioen. Gesteld in handen van B- en W- om prae.advies. 3. Vaststelling van besluiten tot be grotingswijziging dienst 1934: a. algemeene wijziging gemeentebe groting, met bijbehoorende grondbedrijfs- eti gasbedrijfsbegrootingen; Goedgekeurd. b. wijziging gemeente, en wegenfonds- begroting, waarbij op den dienst 1933 verleende credieten naar den dienst 1934 worden overgeschreven; Goedgekeurd. c. wijziging gemeentebegroting inzake aanvraag en terugstorting van voorschot ten ingevolge de woningwet ten behoeve der bouwvereniging Sint Joseph. Goedgekeurd. 4. Voorstel inzake de dekking van kos ten voor wegenverbetering. Op verzoek van Ged. St- stellen. B- en W. voor een bedrag van f8270voor verbetering van Kostverlorenweg, Veldweg Molenweg en Van Weedestraat te dek ken in 3 jaren. De dekking van dit be drag was door den raad op 10 jaar ge steld. De heer VAN DUREN wenscht 10 jaar aan te houden. Deze werken hebben zelfs een langeren duur dan 10 jaar. Ook de heer NOODER is deze meening toegedaan en wil zoo noodig in beroep :gaan bij de Kroon. Zoo wordt het moei lijk om de menscheu aan werk te helpen. Ged. Staten, aldus de VOORZITTER, wenschen dekking op korten termijn, om dat het thans mogelijk is en het dek ken in volgende jaren zeker moeilijker zal zijn. De financieele commissie heeft ech ter 5 jaar voorgesteld, welk voorstel aan Ged. Staten zal worden voorgelegd- Hierna worden allereerst behandeld de punten 23 en 26- 23. Nader voorstel van B- en W. in zake salarieering van den aan te stellen Directeur van Gemeentewerken. Na overleg met de slaris-cominissie stel len B. en W- voor het salaris te stellen op f4700.—f5300 De heer MULDER verzoekt uitstel tot de behandeling der salarisregeling. De VOORZITTER wil nu besluiten. Ged. Staten juichen de regeling toe. Het voorstel wordt aangenomen met 86 stemman. 26. Vaststelling van een besluit tot verweer in rechten tegen een eisch van Wed. A. Walet geb. v. d. Meer, betrekking hebbende op betalingen inzake werkzaam heden aan dc wegen op het Hart. Eischeres meent aanspraak te hebben op f 625.krachtens aan haar gedane cessie van vorderingen van C- Belt- Zonder bespreking vastgesteld. Hierna doet de VOORZITTER mede, deeling van den stand van zaken betref fende het rechtsgeding met het Bestuur der R-K. U-L.O. school inzake terugbeta ling van de waarborgen. Besloten wordt de uitspraak af te wach ten. 5. Vaststelling van- besluiten inzake belegging van gelden. Goedgekeurd. De VOORZITTER stelt hierna'de pun ten 6 en 17 gelijktijdig aan de orde, in verband waarmee de heer ENDENDIJK verzoekt ook punt 18 gelijk te behande len. Deze drie punten loopen zeer inéén. Deze punten zijn; 6. Voorstel tot het verkenen van een crediet van f 15-000aan Maatschappe lijk Hulpbetoon. B. en W- wijzen er op, dat voor ihet loopende jaar in geen geval een hooger subsidie kan worden verleend- De heer NOODER zégt, dat het ver zoek tot weder-instelling der werkver schaffing werd gedaan door de gezamen lijke bouwvakarbeiders. Nu komt de Chr. Besturenbond hetzelfde verzoeken doch met rijkssteun, hetgeen een voordeel voor de gemeente beteekenf van 2i/2 pet. Spr- zal de chr, arbeiders geen verwijten ma ken nu zij weth. Loodeesen hebben los gelaten, hetgeen wel het gevolg zal- zijn van het vck goede door den heer Loodeesen gepresteerd. Mede namens den heer De Nies stelt spr. voor op 15 Sep tember de werkverschaffing weder te doen ingaan, waartoe spr. een beroep doet op de R.K- en Chr. leden van den raad. Om te bewijzen, dat 't ook bij de R.K- begint te broeien, leest spr. een gedeelte voor uit het R-K- Volksblad. De heer DE NIES merkt op, dat einde April reeds is toegezegd geworden, dat werk voor dé arbeiders zou worden ge zocht, van welke toezegging niets is te recht gekomen. De gelden van M- H., bestemd voor armen en ouden van dagen, zijn voor een groot gedeelte verkeerd ge bruikt. Spr. wil f 30000.in plaats van f 15-000verstrekken. Verder is het spr. gebleken, dat de 20 arbeiders in Rob kcate aan de gemeente wekelijks f250.— kosten. Wij zijn dus bezig met gemeente geld rijksgronden in orde te brengen. Bij instandhouding dezer werkverschaffing dringt spr. aan op een betere geneeskun dige behandeling. De heer STROBAND zegt, dat vorig jaar M. H- heeft beschikt over f75 000. nu slechts over f41.000en f 15.000- is f56 000-—. Spr. verzoekt een pertinent antwoord op het adres van den Kerkeraad. De heer DE BRUIJN ondersteunt de meeningen van den heer Endendijk. De geheele raad gevoelt, dat meer voor de arbeiders moet worden gedaan. Het is ver der zeer gemakkelijk te besluiten de werk verschaffing op 15 Sept weer te doen aanvangen, maar vanwaar komen de gel den? Spr. hoopt, dat spoedig een weg zal worden gevonden, De VOORZITTER zou gaarne meer gelden uittrekken, doch ziet geen weg tot dekking. B- en W. zijn dag en «acht bezig met het zoeken naar objecten; de onder handelingen hierover duren echter lang, zoodat nog «iet aan werken kan worden begonnen. De post steun aan werkloozen kan niet zwaarder worden belast, omdat door M. H- naar schatting slechts f8000 voor dit doel is uigegeven. Om aan alle partijen gelegenheid te geven met de fi nanciën bekend te worden, doen B. en W. in deze vergadering het voorstel de finincieele commissie m«t 2 personen uit te breiden. Verder wijst spr. er op, dat 1935 vele financieele moeilijkheden zal geven. De heer GROOTEWAL' wijst er op, dat deze zaak ook iu tle fin. comm* van alle kanten is bezien. Alle toelaatbare be- lastingverhoogingen zullen volgend jaar «iet voldoende zijn om de begrooting slui tend te maken. De heer MULDER wenscht. de te ver strekken steun op te voeren tot f 10-^- a f 11. De VOORZITTER betreurt de houding van verschillende arbeiders om in de ge meente liever een kleine uitkeering te ont vangen dan builen de gemeente een be- 17. Adres van den Kerkeraad der Ned.h°orlijfc 'otMl *e verdienen. Door M- H. Herv. Gemeente te Soest, verzoekende is f 8000— aan steun uitgekerrd. Dit verhooging van den steun en van de door bedrag is in de f15 000 opgenomen. Maatschappelijk Hulpbetoon gegeven on dersteuning. B- en W- stellen voor adressanten te Spr. stelt voor thans f15 000.te ver strekken en alsnog naar verdere midde len uit te zien. Ook kan spr- er mede berichten, dat op grond van financieele j accoord gaat, dat 'n meer soepel antwoord a. i ...'/.i _;l nu, Vf'rt-Pi-o a,rl urrttvlf irjiirtOfliPn verantwoordelijkheid het niet wél moge lijk is aan het verzoek te voldoen. 18. Adres van den Chr. Besturenbond te Soest, verzoekende de uitzending van werkloozen 'naar de Rijkswerkverschaffing te beëindigen en ovér te willen gaan tot gemeentelijke werkverschaffing met Rijks subsidie. B- en W- stellen voor te berichten, dat al wordt tot z.g. gemeentelijke werkver schaffing overgegaan, het i« de bedoeling ligt de uitzending naar de Rijkswerkver schaffing toch door te zetten. De heer ENDENDIJK noemt de aan gelegenheden werkverschaffing, steunver lening en Maatsch. Hulpbetoon een zeer moeilijk op te lossen probleem. Aan de eene zijde de nood der arbeiders, aan de andere zijde de moeilijkheid voor de lij dende personen om hen het «oodige te verstrekken. Als spr- voor de arbeiders opkomt, eischt hij tevens, dat zij zullen begrijpen hoe moeilijk deze aangelegenheid is. Het in den loop van dit jaar niet meer verstrekken van gelden aan Maatsch- Hulp betoon zou betéekenen, dat de nu geldende normen, welke reeds veel te laag zijn, niet eens zouden kunnen worden gehand haafd. Spr. bepleit een hoogere uitkee ring. Hoewel het hem bekend is, dat moei. lijk gelden zijn te vinden, heeft spr. nog de stille hoop, dat op de begrooting nog enkele posten zijn over te boeken, om voor steun aan te wenden. De verleende steun door M- H- is voor de gemeente geen voordeel en demoraliseert de arbei ders. Spr. wenscht in geen geval steun zonder dat daarvoor wordt gewerkt, maar verlangt wel een belooning, waarvan de menschen kunnen leven. Spr. wenscht dc werkverschaffing te Rottecate aan te hou den, doch de beste menschen hier te hom den. Spr. wil f 15-000.toestaan zonder de mededeeling, dat meerdere gelden niet kunnen verstrekt, terwijl het antwoord aan den Kerkeraad der Ned- Herv- Kerk zou moeten bevatten, dat getracht zal wor den aan het verzoek te voldoen. aan den Kerkeraad wordt gezonden- De punten 6 en 17 worden - hierna goedgekeurd, terwijl punt Ifr tot de vol gende vergadering wordt aangehouden.. Het voorstel der S-D-A.P. oin de- werk. verschaffing op 15 SepU wéder te doen aanvangen, wordt verworpen. met de stem men van de heeren Nooder- en De Nies vóór, 7. Voorstel tot goedkeuring van de rekening van ontvangsten en uitgaven van Maatschappelijk Hulpbetoon over 1933- Goedgekeurd. 8. Vaststelling van een besluit tot het aangaan van een geldleening groot f 346-862-15 4'/i pCt. met de Holland- sche Sociëteit van Levensverzekeringen N-V- te Amsterdam. Conform besloten. 9. Voorstel tot wijziging van het raads besluit van 27 Juni 1934, tot het aan gaan van een kasgeldleening groot f 346.862.15 met de firma Vlaer en Kol te Utrecht. i Conform besloten. 10. Voorstel om B. en W- te machti gen aan Gedeputeerde Staten te verzoe ken de jaarwedde van den hen ambte naar van den burgerlijken stand aan te passen aan het verhoogde pensioenverhaal per 4 Juh 1934. Conform besloten. 14. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag ingaande 1 October 1934 aan a. den gemeente-ontvanger J. L- Al- de rs; b. den werkman bij openbare werken J. H- Gijtenbeek. Goedgekeurd. 12. Voorstel tot aanwijzing van leden en plaatsvervangende leden in de commis sie voor georganiseerd overleg. Gekozen de heeren Endendijk en Groo tewal als leden en Van Duren en De Nies als plaatsvervangende leden. 13. Voorstel van B. en W- tot het opmaken van een voordracht ter benoe ming van een lid van den Raad van Com missarissen tier N.V- Centrale Slachtplaats, wegen periodieke aftreding van den heer Mr. J. H- van Doorne. B- en W- doen hiervoor de navolgende voordracht: 1- Mr- J. H- van Doorne; 2 A. Endendijk; 3- J. Stroband. Aldus vastgesteld- 14. Benoeming van leden der Raads. commissiëtt 19341935 en verdeeling van den Raad in afdeelingen. De commissies worden als volgt vast gesteld Comm. Heide, en Zandgronden: K- Lo deesen, P. v- d. Breemer en A. Enden dijk. Comm. Openbare Werken: H v. Kïoos. ter, D. A. de Bruijn, A. Mulder, O. J. Grootewal, M- Hornsveld en A- de Nies. Comm. Uitbreidingsplan; de Burge_ meester, H- Th- v. d. Berg, P- v. d Breemer, D. A- de Bruijn, A. Endendijk, H- J- Gasille, M. Hornsveld en J. Nooder. Comm. Grondbedrijf: de Burgemeester, P. A- v. d. Breemer, D. A. de Bruijn, 0- J- Grootewal, M. Hornsveld en A. de Nies. Comm. Belastingzakende Burgemees ter, H. Th- v. d. Berg, J. S. van Duren, A. Endendijk, C- J. van Dam en A. dè Nies. Comm. Werkverschaffing: K- Lodeesen, H- Th- v. d. Berg, A. Endendijk, A. Mul der, A. de Nies en J- Stroband. Comm. Gasbedrijf: H- v. Klooster, D. A. de Bruijn, J- S. van Duren en G. J. Grootewal. Comm. Strafverordeningende Burge meester, G J- van Damj A. Endendijk, G. J- Grootewal en J. Stroband. Financieele Comm-: de Burgemeester,, J. S- van Duren, H. J. Gasille, G. j. Grootewal, A. Endendijk en A- de Nies. 15. Voorstel van B- en W- tot vast stelling van de vergoeding als bedoeld 1-n art. 101 der L. O- Wet 1920 oyeir het jaar 1931 voor de bijzondere scholen. Conform besloten. 16. Voorstel van B. en W- om de werkzaamheden van de verbetering der speelplaats bij het schoolgebouw in de Kerkebuurt in eigen beheer te doen uit voeren. Dit voorstel houdt verband met het feit, dat bij aanbesteding de laagste in schrijving f375.boven de begrooting was. Conform besloten. 19. Adres van W. A- Hilhorst, hou dende beroep tegen een beslissing van B. en W. inzake ontheffing van een be paling der Bouwverordening. B. en W- stellen voor afwijzend te be schikken. De heeren NOODER, MULDER en DE NIES wenschen de gevraagde ont heffing te verleenen. De VOORZITTER wijst er op, dat aan de. hand der verordening de gevraagde vergunning, piet kap worden verleend. ,Het verzoek wordt afgewezen- '20. Adres van P. Brouwer e a., ver zoekende wijziging der Bouwverordening ten aanzien van den afstand der zijerf- afscheidingen aan de Middel wijkstraat. B- en W- stellen voor bedoeld verzoek te behandelen bij de voorbereiding der voorschriften als bedoeld in artikel 43 der Woningwet- Aldus besloten. 21. Adres van J. O- Wijnands, verzoe kende ontheffing van art 15 der Bouw verordening. B. en W- stellen voor afwijzend te be schikken, aangezien het verzoek in strijd is met het in voorbereiding zijnde uit breidingsplan. Aldus besloten. 22.. Vaststelling van besluiten inzake gemeente-eigendommen, t.w. a„ .schenking van -grond door verschil lende personen,.voor verbreeding van den Eigendomsweg en de Den Blieklaan; Goedgekeurd. b. schenking van grond 'door Mévr. P- A. Posthumus Meijes—Wnrfbain voor ver breeding ider Banningstraat; Goedgekeurd. c. schenking van grond door L. J. Rasch voor ,verbreeding der Koninginne- laan Goedgekeurd. d. schenking van grond door verschil lende personen voor verbreeding van den Qssendamwég; Goedgekeurd 1 e. schenking, van grond door H» W. Ran en M. A. v- Lonkhuijzen voor ver- breeding.van den Braamweg; Goedgekeurd. 1 f, ruiling van grond met A. Legemaat en N. .Legemaat, Aangehouden, 1 1 24- Verzoek van J- V. v. d. Lichte om ontheffing van art 15 der Bouwverorde- «ing. - Dit verzoek betreft den bouw van 4 woningen onder één kap aan de Stad- houderslaan. B- en W- stellen voor goedgunstig te beschikken. Aldus besloten. 25. Verzoeken van het Bestuur der R-K. Jongensschool en der R-K- U.L'.O- school om medewerking ingevolge art 72 der L. O- Wet 1920 voor het aanbrengen yan rijwielrekken.. Aldus besloten, RONDVRAAG. De heer ENDENDIJK dringt aan op verlaging der huren van de woningen 'der bouwvereenigingen. De 'heer VAN DEN BREEMER wil een premie géven voor het schilderen van Tlief haantje van den foren. Ook vraagt hij aandacht voor de gemeentepomp in de Kerkebuurt, welke reeds eeriigen tijd droog staat De heer VAN DAM verzoekt vergroo* ting der brandweercentrale te Soesterberg. De heer DE NIES vraagt aandacht voor de ministerieele circulaire inzake steunver- leening en verzoekt spoedige inrichting van speelterreinen op het Hart- Verder verzoekt spr. subsidie voor volksonderwijs om cK nu door de ouders der kinderen, leerkrach ten en volkonder wijs betaalde leerkrachten aan de beide scholen te kunnen hand haven. De heer NOODER vraagt verlichting op de Banningstraat Tevens vraagt spr. de gemeente-werkman, waarover in de cou rant van Iburg is geschreven, zoo noodig een andere plaats té geven. De ambtenaren moeten begrijpen, dat zij er zijn voor de gemeenschap en niet de gemeenschap voor de ambtenaren. De heer MULDER vraagt spoedige be. handeling der begrooting. De heer STROBAND wijst er op, dal een agent voor Soesterberg te weinig is. De heer GASILLE brengt hulde aan ouders van kinderen en onderwijzers van de openbare scholen, om zelf een leer kracht te betalen. Ook vraagt spr- aan dacht voor een zieke boom in de w. Pyrmonflaan. De heer DE BRUIJN verzoekt het dansen in „De Gouden Ploeg'' slechts toe te laten tot 12 uur. Ook wijst spr- er op, dat de voorstanders van het bijzonder on derwijs reeds 50 tot 60 jaar dit onderwijs hebben bekostigd. De heer GASILLE brengt hierna da hooge stoep in de Van Weedestraat te* spraR&. Weth. VAN KLOOSTER wijst er op, dat dit werk zoo is verricht in overleg met de bewoners. Hierna sluiting der vergadering. Burgemeester en Wethouders van Soesi brengen ter openbare kennis, dat door hen op heden zijn afgekondigd de navolgende in de raadsvergadering van 1 Augustus 1934 vastgestelde verordeningen, t-w-: a. verordening betreffende het oprich ten van bad. en zweminrichtingen in d« gemeente Soest; b. verordening tot wijziging der alge meene politieverordening voor de gemeen te Soest, vastgesteld den 19 December 1928 en gewijzigd bij raadsbesluit van 10 Februari 1930, bij raadsbesluiten van 28 Juli 1930, bij raadsbesluit van 8 Deoem- ber 1930, bij raadsbesluiten van 5 Octo ber 1931 en bij raadsbesluit van 27 Juli 1932, 29 Maart 1933 en 10 Augustus 1933; c. verordening, als bedoeld in artikel 25 der wet van 21 Juli 1928, Stbl- No- 265. Soest, y7 September 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, G. DEKETH. De Secretaris, J. BATENBURG. Doos 30 en 60. Tube 80 cf. Bij Apoth. en Drogisten. STEUNT DE BLINDEN* Steeds maar meer wordt er gebedeld Steeds maar meer wordt er gevraagd, Steeds maar meer wordt beurs en Onophoudelijk belaagd; [brandkast Altijd moei" wij maar geven, Geven, geven, zonder end, En je wordt juist een brochuurtje Als jeuitgegeven bent. O jawel, 't zijn slechte tijden. 1 O zoo miserabel slecht, Maar bij U komt toch nog maar netje* Alles op het eind terecht. En ik kom tot de conclusie, Als ik U een beetje ken, 't Mag voor U wat minder wezen» Slechter is hét nog voor hen! Kort en goed, ik kom U zeggen, 1 Heel precies, waar het op staat, Kijk maar vast eens in Uw brandkast^ Want het is alweer zoo laat. Weigeren Is uitgesloten, Want hetgeen U heden geeft, Het is alles voor den blinde, Die in 't diepste duister leeft. Hoe U 't heden ook moogt hebben, Hoe U ook gekortwiekt wórdt, Hoe U ook moet reekenen, reek'nen, En al komt U ook tekort- Hoe U zélf ook moet bezuin'gen. Totdat U de uitkomst vindt, I#jk, dat alles mag beroerd zijn. Maar, is toch maar niet blind! Ieder jaar ziet U den zomer, En U ziet het mooie groen, JU ziet bloemen, U ziet kleuren, tymt zonder hulp iets doen. 0 leeft in een groote wereld, Én niet enkel op gehoor, Wet weaet vo.or die gave dankbaar Bn üusi geeft er ook iets voor! (TROUBADOURS

Soester Courant | 1934 | | pagina 5