VERNIEUW UW OUDE JAPON ZELFGEMAAKTE; WOLLEN. KLEEDING. Een lief jurkje BLUFT JONG MET OW KELDEREN Laat Uw kleuters ravotten in de vrije natuur VV\Vv} V-S\>Y 1 •i ft V* SVV M *>r ÏHXVW\?)\ *Au-' WkK«*« E~nl WO 980 VA^i üAfai Aan onze lezeressen. Daar het ons ondoenlijk is de verschil lende brieven afzonderlijk te beantwoor den, willen wij op deze plaats een woord van dank richten aan onze lezeressen, die hun tevredenheid betuigden voor den goeden pasvorm onzer patronen. Zooals bekend, worden deze tegen den verminder den prijs van 36 cent 6 cent verzen dingskosten geleverd. Bestellingen te rich ten aan de Redactrice Damesrubriek Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag. Maat en nummer duidelijk vermelden! Afrekening bij vooruitbetaling per postwissel, per giro (125025) of in postzegels. Gedistingeerde Japonnen van moderne snit Hierbij een tweetal moderne japonnen, vervaardigd van marocain en zijde-crêpe. Het eerste model (no. 780) is een com binatie van wit en zwart, welke samen stelling men in het komend seizoen op nieuw vaak zal zien. Deze japon is niet moeilijk te vervaardigen, want ze bezit geen ingewikkelde plooien, drapperieën e.d., maar is eenvoudig en. toch sierlijk. Het lijfje is glad, zoowel van voren als van achteren. De hals heeft een rond kraagje, eindigend in een los strikje. De halsope ning bestaat uit een insnijding bij de lin kerschouder, sluitend met eenige knoopjes. Om het middel komt een uit dezelfde witte zijde vervaardigde ceintuur, eveneens weer sluitend in een los strikje. De mouw is glad en tamelijk nauw, en bestaat deels uit witte en deels uit zwarte stof. De rok wordt er heel schuinloopend aangezet. Aan de rechterzijde wordt de rok er al ter hoog te van het middel aangezet en aan de lin kerzijde op heuphoogte. I Eigen plooien aan één kant geven den rok ruimte. No. 781 is een meer bezadigde japon, ten minste wat kleur betreft. Ze is gemaakt van een onopvallende tint, zooals blauw grijs, marineblauw of terra. Het is vooral de sierlijke halsgarneering, die de japon iets aparts geeft. Het lijfje is recht en loopt in den rok door. Een ceintuur is voor deze japon niet noodig, omdat de kleine horizontaal ge stikte plooitjes de plaats aangeven, waar de ceintuur behoort en tevens zorgen voor de tailleering van het japonnetje. De rok loopt dus ook gewoon recht door. Twee aan weerszijden van de heupen aan- gestikte, van boven rondloopende inzetsels geven de vereischte ruimte. Lijfje en rok zijn dus zoowel van voren als van achteren eender. De mouw is vrij wijd en wordt pas even voorbij den elle boog nauwer ingehaald door de smalle manchet, waarop als gariieering een los strikje wordt bevestigd. Hoe men een feestje gezellig kan maken Hieronder volgen enkele nuttige wen ken voor hen, die pogal eens hun welwil lende medewerking verleenen bij het orga- niseeren van een bazar of liefdadigheids feestje: Een niet kostbaar en amusant spel Is het aantal spijkertjes of erwten raden, .welke in een vaas liggen. Verder het bij cpbod verkoopen van een of ander voor werp. De prijs stijgt voortdurend en de laatste, die zijn penningske op het bordje gooit, wordt eigenaar van den prijs. Schijf schieten blijft altijd populair, evenals het bal werpen. Prijzen kan men met wat handigheid gemakkelijk zelf maken. O.m. zoii men eierdoppen kunnen beschilderen. Neem een eierdop, waarvan slechts den kop werd feestelijk aanzien en zal de gezelligheid dit in de vertrekken rond. Dit geeft een afgeslagen; maakt van den rand een schulpje en verf den rand rood of groen. Zet de dop, om in evenwicht te blijven, op een rond kartonnen bordje, er\ lijm haar van onderen met roode lak vast. Zet en kele kleine bloempjes in de dop en ge hebt 'n snoezig vaasje! De doppen kan men naar verkiezing ook geheel beschilderen. Spel denkussens, inktlappen en dergelijke zijn ook niet moeilijk zelf te maken. Kleine, on beduidende doosjes, van karton of spaan, kan men met góild- of zilverpapier beplak ken en vullen met bonbons, of andere lek kernij. Om de vreugde te verhoogen snijdt men gekleurd papier tot confetti-, hetwelk men strooit. Voor de - jeugd kan men kartonnen sehild.es ma ken, waarop verschillende dieren, uit zwart papier vtr- /aardigd, zijn geplakt. Dit jeeft een leuk- effect tegen ien muur en vereischt sleóhts een kleine handigheid. door er een patroon op te verven Vaak gebeurt het, dat wij een of ander kléedingstuk hebben, dat eigenlijk door de gelijkheid van de kleur saai is. Welnu, wij zullen u een manier aan de hand doen, om zoö'n japon met een aardig patroon te ver ven. Maar wij oefenen dat eerst met ge woon ongebleekt of wit katoen, dat voor wij gaan probeeren, eerst met een vet zeep- sopje 'en flink schoon water wordt gewas- schen.' Als het Stuk goed schoon is, knip pen wij er b.v. een' kussenovertrek van. Eerst verdeelt u met een centimeter het klissen in verschillende vakken, b.v. de vier hoeken snijdt u met een schuine lijn af en in het centrum teekent u een vier kant, een ruit of een cirkel, net wat u het best lijkt. Nu kunnen wij op twee manie ren verven. De eerste manier is, dat u de 'plekken, welke u wit will laten, met was bedekt, die vooraf warm moet worden ge- Ean gebreid damesvest Het praktische van wollen kleeren is in de laatste jaren gekikkig weer door vele da mes ingezien. Wollen klee ding is niet alleen praktisch, maar ook beschermend voor ons lichaam en in wollen kleeren zullen wij lang zoo snel niet een koude opdoen als in halfwollen of katoenen kleeren. Zelfgemaakte wollen kleeding is het doelmatigst en tevens het duurzaamst. Hierbij laten wij u zien een gebreid damesvest, waarvan de beschrijving hieronder volgt: Men heeft noodig: 400 gram wol, ofwel 4 knotten van 50 gram; verder twee naalden van 3 m.m. in doorsnede en een haaknaald. De voorpand jes worden gebreid., in. een z.g.gevlochten steek, welke u onder het geheele model ziet afgebeeld. De rug wordt in een z.g. i jersey-steek .ge breid. De haakpen dient om de kraag, met. vaste steken gehaakt, te vervaardigen. Laten wij u even de ge vlochten steek uitleggen: de eerste steek wordt niet ge breid, maar op de naald links gelaten,de tweede steek rechts wordt opgenomen maar van achteren ingestoken. Dan de naald insteken onder het gedeelte van den tweeden steek, dat zich achter het werk bevindt; één omslaan en de draad door halen. De steek niet laten vallen van de naald links. De punt van de naald rechts naar u trekken en de eerste steek gewoon rechts breiden. Laat de twee steken van de naald links samen vallen. Brei op deze- wijze door: 1 steek rechts, van achter inge- met een leuke pelleriiie Hierbij een lief modelletje (no. 779) voor onze meisjes. Het jurk je wordt vervaar digd van wollen mousseline of afghalaine, doch de stof mag niet dik zijn, anders zouden de smalle plooitjes in het rokje niet van langen duur zijn. Wij nemen b.v. twee kleuren blauw. Natuurlijk is het niet be paald noodig, dat het kleine kraag je en de manchet jes van wftte zijde of stof zijn. Wk. Men zou deze in i ri V een licht-blauwe. \f kleur kunnen ne- men, terwijl de jurk zelf dan in donkerder blauw gekozen wordt. Hoewel de jurk er nogal ingewikkeld uitziet, is het maken toch niet moeilijk. De breede kraag, die op de schouders eenigszins overhangt, loopt van achteren door in een pellerine, hetgeen u trouwens op het kleine prentje ernaast kunt zien. Om het middel komt een ceintuurtje van de stof der jurk, terwijl een tweetal opleg sels welke, om duidelijk uit te kómen, met dikke zijde kunnen worden bestikt, onder het ceintuurtje doorloopen en eindigen in de plooien. Deze plooien komen ook van, achteren te zitten. De mouwen zijn recht, doch niet nauw en bezitten ook weer de zelfde oplegsels aLs bij hals en middel, af gewerkt met een knoopje, s»* stoken; 1. gewone steek rechts, maar in deze wijze:, eerst de 4e steek, de 3e steek, de 6e, steels,,.de 5e steek, enz. Tweede toer: links. Brei de eerste steek alleen; dan de andere kruisen in deze volgorde: 3e, 2e, 5e, 4e, 7e, 6e, enz. Eindig de toer met 1 steek links-. Derde toer: zooals de eerste toer. Vierde toer: zooals de tweede toer. Het is raadzaam, alvorens men aan het vest be gint, met een kluwetje wol, dat men over maakt en er vloeibaar wordt opgebracht. Als de was gestolten is, kunt u de lap in verf doen, die u speciaal in de drogiste rij kunt krijgen. Daarna wordt de heele lap goed met koud water uitgespoeld, de was wordt verwijderd en u hebt een gekleurd kussen met lichte hoeken en een lichten ondergrond, waarin vaak, door het breken van de was, van die grappige batiklijntjes zijn gekomen. t/ooR^T? Gtvi-ocHTeu heeft, een proefje te nemen en u aldus te oel'enen. Op die wijze weet men ook hoe veel steken men dient op te zetten voor de papden. Nu het voorpand: le deel: begin van on der, zet een aantal steken op, ter breedte van 18 c.m..Brei 2. cm. in gevlochten steek, tot aan het eerste knoopje. Langs den kant var den punt worden de meerderingen ong. alle twee toeren gemaakt, volgens den vorm van het patroon, zet steeds 2 steken bij om een aantal te maken. Deze meerde ringen duren voort tot de punt opzij 8 c.m. lang is. Dan het le knoopsgat: Brei' 4 ste ken, zet 4 steken af, welke men bijzet aan den volgenden toer. Brei nu 2 c.M. zonder te meerderen onder den arm. Wanneer de punt bijna af is, maakt men twee knoops gaten, die 8 c.m. van elkaar af staan. Langs de halszijde zet men 2 steken af, alle toeren ong. tot aan de armsnijdingen; verder alle 4 toeren, tot aan het midden van de hoogte der armuitsnijdingen. Langs de zijde onder den arm voegt men 2 ste ken bij, alle tien toeren tot men een to tale hoogte heeft van 24' c.m. Voor de mindering van rmuitsnijdingen: zet langs den linkerkant van het werk een paar aantal steken af, die 3 c.m. breed zijn. Eindig dezen toer tot aan de halsopening. Omdraaien en terugkeeren naar de armuit- snijdihg. Zet gedurende 6 toeren 2 steken af, allen 2 toeren langs armsgat. Brei recht door langs armsgat tot ze 17 c.m. hoog is. De steken worden in drie maal afgezet >m de schouderlijn te verkrijgen. Het tweede voorpandje wordt op dezelfde wijze gemaakt. Nu de rug: begin van onder, zet een aan tal steken op ter breedte van 35 c.m. Brei 4 c.m. in den ribbelsteek, 20 c.m. in jersey steek, zet langs weerskanten 2,5 c.m.- af, voor armsgaten. Aan de zes volgende loe ren 2 steken telkens afkanten aan het be gin van eiken toer. Brei de overblijvende steken tot de to tale hoogte van 41 c.m. Aan den volgenden toer met zen in het midden een aantal ste ken van 8 c.m. breeclt af voor de halsope ning. Maak de sdhouders af terwijl ge langs halszijde 2 steken mindert aan eiken toer om de ronde schouderlijn te verkrijgen. De schouders worden in driemaal afgezet. Thans volgt de kraag: haak een kettings- rechts, welke zoo lang is als de binnenzij- Nu de tweede manier: Wij nemen weer dezelfde lap en vijf knikkers!Zooals de teekening onderaan laat zien wordt het de van den kraag, dus de lengte van de halsopening, lijn 1—2. Haak 3 toeren vaste steken. Maak ver der de toeren korter om den sjaal vorm te verkrijgen, totdat' het midden van den rug 8 c.m. hoog is. Terwiil men de kraag maakt, meerdert men <ran tijd 'tót tijd, opdat de vorm overeenkomt met den vorm van het patroon. Eindig met een toer vas te steken als af werking. Als alle deelen zijn afgebreid, naait men de na den opzij en aan de schouders dicht. Zet de kraag er op en naai drie knoo- pen aan. Feston neer de knoops gaten en maakt het boord van on der en de arms gaten af met een toer gehaakte steken. Een gemakke lijk vest om on der onzen mantel te dragen, wan neer de dagen kouder worden. VO0«STff aantal knikkers in elk der vièrTpunten gewikkeld en één in het midden. Deze knikkers worden nu vastgebonden met ste vig katoen of een stukje rubber, ter breed te als u niet geverfd wilt hebben. Daarna laat u weer een gedeelte van bet goed vrij en vindt er dan nogmaals, maar overal op denzelfden afstand, een katoenen draad ol een stukje rubber omheen. U ziet, dat d« knikker in het midden een veel langere af binding heeft. Als rrn het kussen er op deze afgebeelde wijze uitziet, kunt u het in de verf stoppen en flink laten koken. Na vol doende te zijn gekookt, haalt u alles er uit en spoelt het kussen met zooveel schoon water na tot het water even helder blijft als het water uit de kraan. Maar nu moe ten wij even oppassen, want op het drogen komt het juist aan! Wij wringen niet, maar slaan het kussen uit tot het bijna droog is en laten het verder vastgebonden droog worden. Eerst dan worden de banen of stukjes rubber eraf gehaald qn het- resul taat is verrassend! Ook hier krijgt ju altijd in het ongeverfde gedeelte sporen van do verf, omdat men nooit de katoenen draad of de rubber er zoo otn.kan binden, dat er heelemaal geen vërf de plooien komt, maar dat is juist het aardige en het resul taat, dat men dan te: zien. krijgt, is heuscta bijzonder aardig. Men kan op deze wijze niét alleen katoe nen, maar ook zijden en wollen goederen behandelen, doch dit voorbeeld was dan ook alleen, om ons te oefenen. Na wat routine kunnen wij allerlei motieven maken. Wil men b.v. een aardig boom- of bloemblad op die wijze verven, dan teekent men dit eerst op het goed. Daarna rijgt men een rijgdraad langs den geheelen omtrek, men trekt de draad goed in en hecht deze flink vast, zoodat hij niet los laat. Daarna vindt men er verder de rubber om. Het verdere procédé is h%t zelfde. AL te kleine motieven zijn niet zöo eenvoudig, maar ook hier is met wat oefening heel w-at te bereiken. Ten slotte laten wij nog een door de wasch leelijk geworden kimono zien, welke wij op deze manier weer heelemaal vernieu wen. Het vaal geworden rosé van de wollen crêpe neemt gemakkelijk een nieuwe rose kleur op. Willen wij nu b.v. op de schou ders en van voren een lichter motief ne men, dan meten wij eerst uit, waar wij dit hebben willen en teeltenen dan met pot lood aan. Nu kunnen1 wij knikkers gebrui ken en deze afbinden, waardoor wij lichte ringen krijgen; wij kunnen óolc zoo'n heele plek bedekken, waardoor wij een ronde plek behouden in de kleur, die het goed vóór het verven had. Daarna wordt de ja pon of kimono weer geverfd in kokend wa ter met de kleurstof, ook weer droogge- slagen en daarna goed opgedroogd. Ten slotte worden de banen verwijderd, waarna wij onze beschilderd japon of kimono kun nen bewonderen! U ziet: het is een alleraardigst werkje en wij knappen er gelijk wat saaie dingen op artistieke wijze mee op. Ondanks de mooie zomerdagen, welke wij alreeds hebb'eh' mogen beleven, zijn er toch nog tal van huisvrouwen, die er niet aan zouden denken enkele uren van den dag af te nemen om eens heerlijk te gaan wandelen, of naar het strand te gaan, te fietsen, of wat ook. Er zijn er, die niet aan ontspanning zouden willen denken, als niet eerst alle huiselijke werkjes zijn verricht. Natuurlijk, orde en regelamat moet in ieder huisgezin zijn, maar toch is het on verstandig niet eerst 'aan de gezondheid van uzelf en uw kinderen te denken. Al zullen uw kleintjes dan ook buiten kunnen spelen, de uurtjes, welke u met hen door brengt in bosch en heide, aan zee en in de duinen zijn oneindig veel meer waard. De jeugd moet „buiten" zijn, en hieronder moet men niet alleen verstaan: de tuin, het plaatsje, de straat, neen,, ze moeten heerlijk kunnen ravotten in de vrije na tuur, waar zij hun spieren kunnen ontwik kelen met boompje klimmen, haasje over spelen, hardl-oopen en springen, dingen, waartoe in de stad geen plaats en gelegen heid is. Neem zelf ook toch meer uren van uw werkdag af om voor uw gezondheid te zorgen. Ga naar buiten en geniet van de vrije, zuivere hatuur, waarhet inademen der frissche lucht alleen al een genoegen is! Speel met uw kkvderën mee; het houdt ook u jong en goed-gehumeurd. Laat uw kleinen, hoe jong 'zij ook nog zul len zijn, hun beendergestél sterk maken door" gymnastische toeren, ook al kost het de kinderen nog in spanning. Gymnastiek doen zij graag en al spelende zullen zij op duur hun krachten best kunnen gebruiken, voor al als zij in de jaren van snel len groei zijn. Gezondheid vóór alles! Vergeet eens voor een middag uw hui selijke beslom meringen en trek met de jeugd naar bui len. Spijt zult ge er niet van heb- benl

Soester Courant | 1934 | | pagina 8