/AME5RUBR EEN JAPON VOOR DE LATE ZOMERDAGEN. De fleurige winter mantel De Kinderkamer in de moderne woning. BEBOERDE THEEPOTTEN 11 BEROEMDE PER3IMN. 1>B NIEUWSTE MODE Wilt U de laatste modellen en de nieuw ste Parijsche snit, dan staan onze uitste kende patronen U hierbij ten dienste. Om alle lezeressen hiertoe in staat te stellen, hebben wij de prijs zoo laag mogelijk ge steld en wel op 36 cent 6 cent verzen dingskosten. Onze redactrice, Laan van Meerdervoort 45a Den Haag, aan wie de aanvragen dienen te worden gericht, zorgt dan voor onmiddellijke toezending. Betaling moet vooruit geschieden per giro (125025), per postwissel of per brief met ingesloten postzegels. Hongaarsch borduursel weer in eere her teld Onze teekening (No. 785) toont de lezeres een sierlijke wan deljapon, meer bestemd voor de late zomer dagen, dan wel voor het herfst seizoen, omdat de witte klok- tnouwen, gegar neerd met Hon gaarsch borduur sel, te kil zou den zijn voor de a.s. herfstdagen. De japon zelf is van donker blauw marocain Aan den hals komt een smal vestje, eveneens gegarneerd met borduursel. In dien men han dig is in het handwerken, dan kan men dit borduursel er zelf op aan brengen. Met de hand bewerkt is zoo iets natuur lijk altijd mooi er dan wanneer de machine het voor u doet. Het borduursel moet natuurlijk In de kleur der japon zijn. Men kan deze japon vanzelfsprekend ook b.v. in het wijnrood maken, dan worden de bloemen op de mouwen eveneens in dien geest vervaar digd. Om het middel komt een smal cein tuurtje van de japonstof, gegarneerd en sluitend met een gesp. De rok is eenigszins klokkend en loopt op de heupen in een tweetal punten uit. De klokkende mouwen kan meri^iatuur- lijk zoo wijd en zoo lang maken, zooals ge dat zelfs verkiest. Indien gewenscht, kan ook het vestje in de japon achterwege blijven. Indien deze japon van zwart satijn wordt vervaardigd, is zij zeer geschikt voor ^chouwburg-bezoek of als visite-japon. Een apart model met sierlijke halsgarneering No. 784 toont de lezeres een fleurigen wintermantel, waarbij de kraag eigenlijk de gansche garneering uitmaakt. De mantel wordt vervaardigd van zwart fluweel, velours of velvet. De beide voorpanden zijn gelijk en moeten ver over elkaar heen slui ten, zoodat de man tel niet steeds bij het loopen open valt. De mantel is nauwsluitend en loopt naar onderen toe klokkend uit, doch niet te veel, hiervoor leent geen enkele mantelstof zich, tenminste wat betreft stof voor wintermantels. De mouwen zijn recht naar den pols toe loopend; bij de manchet worden zij vrij nauw en afge werkt met de bin- henvoering. Deze planchetten worden dus gewoon naar binnen geslagen. Als garneering komt even bovên den pols een aange zet klokje, dat sier lijk openvalt en niet wijd mag zijn. Aan den hals komt een witte bontrand, sluitend met een strik van dezelfde mantelstof. GRIEKENLAND LEERT ZIJN VOLK LEZEN - De Grieksche regeering wendt momen teel ernstige pogingen aan de Grieksche bevolking tot de leeslust aan te wakkeren. De wijze, waarop de kinderen en ook wel volwassenen de leesstof in handen krijgen is interessant genoeg om te worden gele zen. In de stad kan de jeugd de leesboeken natuurlijk gemakkelijk genoeg bekomen, maar in de kleine, afgelegen dorpjes is dat niet zoo gemakkelijk. De boekerij der plat- telandsche Grieken is een ezeltje, dat, be- laden met een tweetal kistjes, waarin zich boeken bevinden, van dorpje tot dorpje gaat. Eenmaal in de maand wordt ieder dorp bezocht en worden er nieuwe boeken uitgedeeld, nadat de kinderen de gelezen boeken hebben teruggebracht. Dan trekt men naar het volgend dorp, dat de boeken van het vorig gehucht krijgt. Alzoo trach ten de Grieken de jeugd vooral tot het lezen op te wekken. Begrijpelijk zorgt de regeering slechts voor goede, zuivere ont spanning, welke tevens kan bijdragen tot de algemeene ontwikkeling van i_.:er kind, In het onderwijs is in Griekenland de laatste 10 12 jaren een belangrijke voor uitgang te bespeuren. Niet minder dan 3500 nieuwe scholen zijn er in die jaren opge richt, hetgeen wel wat zeggen wil, als men weet, dat er slechts 500 scholen in geheel Griekenland bijkwamen in een tijd van 90 jaren! Deze ijver in het onderwijs is hoofd zakelijk te danken aan het vreemdelingen verkeer en de pl.m. 1.500.000 buitenlanders die zich in de laatste jaren in Griekenland hebben gevestigd en een behoorlijk onder wijs voor hun kinderen verlangden. Vóór dien kon er in Griekenland ong. 40 pet. van de bevolking lezen noch schrijven, waarom de regeeringsmaatregelen betref fende bevordering der volksontwikkeling lang niet overbodig was. Een vooruitstrevend zakenman in Grie kenland kwam op de gedachte, de boeken, welke maandelijks naar de plattelanders gaan, in hun eigen dialect te doen drukken en dit idee heeft enorm veel succes gehad. De boeren lazen niet gemakkelijk de zui ver Grieksche taal, welke zij nauwelijks verstonden, maar wel de boeken, die in dialect werden uitgegeven. De meeste boe ken, die naar de dorpen gaan, zijn eenvou dig en goedkoop van band, maar hecht en sterk en haar inhoud is oprecht en eer lijk. Thans is men bezig met leerboeken om te zetten in Grieksch dialect, om alzoo, als 't ware spelenderwijze, de jeugd tot een hoogere ontwikkeling te brengen, door het niet bij leesboeken te laten. EEN GEMAKKELIJK, KORT JASJE Een nuttig kleedingstufc voor fietsende meisjes Hiernaast ziet u afgebeeld 'n kort, nauw sluitend jasje van moderne snit. Dit jasje, No. 786, kan worden ver vaardigd van donker laken of dunne mantelstof. Marineblauw zal zich hier voor uitste kend leenen. Dergelijke korte jasjes zijn niet al leen nuttig voor hen, die veel op de fiets zitten, maar ze zijn ook elegant, want de shit maakt heel slank en jeug dig. Zulk 'n kort jasje is niet moeilijk zelf te maken. De beide voor panden zijn hetzelfde van breedte. Het linkervoor pand sluit over het rechter, en het achter pand uit één stuk bestaand, is eveneens recht, alleen moet'men er om denken, dat de pandjes naar onderen toe geleidelijk smaller worden, anders verkrijgt men geen snit in het jasje. Een drietal lichtgekleurde knoopen zorgen voor de sluiting, en de knoop jes op de manchetten dienen als garnee ring. Dit jasje heeft geen kraag, maar wel heel breede revers. De mouwen loopen naar den pols toe gewoon recht en worden dan naar binnen geslagen met de mouwvoering afgewerkt. OMELETTE MET GEBAKKEN BROOD. 3 4 niet te dikke sneetjes brood, 4 a 6 eieren, K afgestreken eetlepel zout, 2 theelepels Maggi's Aroma, misschien wat peper, ongever 60 g. (3 afgestreken eetle pels) boter. Snijd het brood in kleine dobbelsteen tjes, laat de boter in de koekenpan heet worden en bak daarin 't brood goudbruin. Klop mtusschen de eieren met de Maggi's aroma, het zout en de peper, giet 't meng sel over het brood in de koekenpan en laat de omelette op een zacht vuur bak ken tot het ei gestold is. Vouw de ome- lette in drieën en breng ze over op een verwarmden schotel. Presenteer ze o.a. in plaats van vleesch bij spinazie, andijvie, postelein of sla. NS 766 Hoe men deze zelf op de minst kostbare wijze kan inrichten, Ieder kind heeft graag een eigen we reldje, een kleine ruimte, waar het zich vrij en onbespied door ons, grooteren, kan bewegen. Dit bemerkt men al, wanneer een kind met zijn speelgoed bezig is. Het neemt een hoekje van de kamer en zet al zijn schatten om zich heen. Indien het mogelijk is, sta dan een ver trek, al is het kamertje dan ook maar klein, af om er een speelkamertje van te dus b.v van het raam tot de deurzyde spykert men een ong. 30 c.M. breede plank, die men met wat handigheid zelf kan beitsen of verven en waarop eenige kleine bloempotjes en dergelijke worden geplaatst. De aankleeding behoeft heelemaal niet duur te zijn, want met een beetje handig heid en goeden wil kan men veel van deze kamerbekleeding zelf maken. maken. Wij moeten dit kamertje echt knus inrichten. Het kind moet hier graag zijn en er met anderen in spelen. Hier kunnen de kleintjes toch immers pret maken zooveel ze willen en dan, wanneer izjj zich hebbeiï-moegespeeld, zal niemand zich ergeren aan de hopelooze rommel, die zij achterlatenDe kin derkamer is immers de kinderkamer en niemand behoeft zich van de „wanorde" wat aan te trekken! Natuurlijk moet men de 'kinderen, wanneer zij al wat grooter worden, netheid bij brengen, maar een wat grooter wordend kind zal, wanneer het van nature netjes is, al uit zich zelf de omgeving keurig houden en niet dulden, dat poppen, boeken en blokken door el kaar over den grond verspreid liggen. Hierboven ziet u een aardig en tevens praktisch voorbeeld voor de aankleeding van een speelvertrek voor uw kleintjes. De muurbekleeding is fleurig gebloemd, tenminste voor ongeveer de helft. De bo venste helft blijft wit of wel crèmekleurig. De gordijntjes, welke op het prentje te zien zijn, zijn van een gezellige kleur crêpe. Voor de reeds wat grootere kinde ren, die graag lezen, kan men een laag boekenkastje aanschaffen, en een tafeltje met bijbehoorende stoeltjes kunnen die nen voor de „theevisite". Tegen den muur komen enkele groote, vroolijke platen te, hangen en over een geheelen muurkant, li» EEN PKACTISCBE EIKENHOUTEN EET TAFEL MET VERNUFTIG AANGE BRACHTE VERLENGSTUKKEN. Bij het inrichten van ons huis rijst on der anderen ook de vraag: wat voor tafel zullen wij aanschaffen voor de eetkamer? Het is een gewichtige vraag, omdat deze tafel geheel in den geest van de eetkamer en de overige meubelen moet zijn. Onze teekening geeft u een geheel nieuw model te zien, dat u zoudt kunnen nemen als het ronde en langwerpige model in uw oog geen genade kan vinden. Het principe is een langwerpige tafel, die vlak onder het blad twee gaten heeft; er behooren nu twee losse stukken bij, welke van twee uit- GEBAKKEN VISCH-FILETS. Waseh de filets, droog ze in een schoon doekje af, wrijf ze in met wat zout èn wentel ze rondom door bloem. Maak in de koekenpan een flink bo dempje olie dampend heet, 'leg er de vlschfilets in en bak ze aan weerskanten mooi bruin en knappend. Geef in dit geval bij de aardappelen, die de gebruikelijke jus moeten missen, een eenvoudige botersaus, bereid uit Maggi's bouillon (2 blokjes per y2 L. water), die gebonden wordt met wat aangemengde bloem en waardoor dan in de sauskom de in kleine klontjes verdeelde boter wordt geroerd (per L. saus 50 gr. of y2 ons boter) HET SIERAAD DER VROUW Het resultaat eener regel matige verzorging. Er zijn tegenwoordig nog maar weinig vrouwen en meisjes, die een overschilhg- heid aan den dag leggen ten opzichte van hun kapsel, maar toch wordt men vaak onaangenaam verrast als men een vluchtige blik in de spiegel werpt en men tot de ontdekking komt, dat het haar dof en vet tig is. Dit vindt meestal zijn oorzaak in het feit, dat veel vrouwen het haar niet op de juiste wijze behandelen. Sommigen was- schen het haar te weinig, anderen denken er goed aan te doen, het haar eenmaal per week te wasschen en deze laatste verge ten, dat het haar en de hoofdhuid hier door veel te droog worden op den duur, waarna het haar uitdunt en de vroegere glans zich niet meer vertoont. Eenigszins vet haar is noodzakelijk, maar tè vet haar stopt de poriën van onze huid en belem mert de natuurlijke groei van het haar. Iedereen moet zich aanwennen het haar 's morgens en 's avonds flink te borstelen. Vijf minuten is reeds lang genoeg, maar onder flink borstelen moet men verstaan: stevig, regelmatig, en niet alleen het haar bestrijkend, maar beginnend bij de hoofd huid. Een goed middel om de natuurlijke glans van uw haar te behouden is het mas- seeren met de vingertoppen, op dusdanige wijze als de kapper het bij ons doet wan neer wij ons haar laten wasschen. Een klein beetje vaseline aan de toppen zorgt er voor, dat de huid soepel blijft onder het masseer en en geen roode plekjes ver oorzaakt. Een goede gewoonte is het ook de haren een- of tweemaal per week te kammen met een stofkam, waardoor alle stof en vuiljtes uit het haar worden verwijderd. Het wasschen dea^haren verdient ook onze aandacht. Vele meisjes zijn zoo ge woon hun kapsel iedere twee weken aan den kapper toe te vertrouwen, maar zelf- behandeling is werkelijk het behoud van uw haar. Wat een ieder zich wel kan in denken, want stoom, electriciteit, heete Jjzertjes enz. zijn op den duur nadeelig voor het gezonde haar, dat daarop nie? is ingesteld. Daarom: wasch en verzorg af en toe zelf uw haar. Gebruik eens niet de kunstmatige verwarming om het haar droog te krijgen, maar ga er eens mee in den tuin loopen en laat uw haar door da zachte wind opdrogen. Hoewel er alle mogelijke soorten en mer ken shampoo bestaan, geven toch nog vela vrouwen de voorkeur aan eigengemaakte shampoo. Het recept hiervan is onder ieders bereik, want men kan nauwelijks spreken van een recept. Men neemt een teiltje of kom, waarboven men met een scherp mesje een stuk goede, vethoudende toiletzeeep schilfert, natuurlijk slechts een ptukje van deze zeep.. Een achtste deel van een norrpaal stuk zeep is ruimschoots vol doende om een heerlijk schuim te verkrij gen. Wanneer men dus het stukje in vlok jes heeft gesneden, giet men er heet water op, niet alles, maar ook weer een deel, en roert dit goed door, zoodat de vlokjes over eenigen tijd gansch zijn opgelost. Deze shampoo giet u dan in 't waschwater en u zult bemerken, dat uw shampoo zeker niet behoeft onder te doen voor die, welke men in pakjes koopt. Als wij aan de theepot denken, dan denken wij aan iets gezelligs, aan iets huiselijks, aan iets, dat ons zoo vertrouwd toeschijnt. Dan denken wij aan ons porceleinen theepotje, dat wij iederen keer weer op nieuw. (gebruiken als wij thuiskomen en dat wij niet graag zouden willen missen! De theepotten, welke wij thans gebruiken, zijn meestal vrij eenvou dig en vooral de moderne theepotten van aardewerk en Beiersch glas zijn sober van kleur en lijn, maar daarom zijn zij toch niet minder bijzonder dan de theepotten van eenige eeu wen terug, toen de thee nog als een luxe werd be schouwd en men het daar om schijnbaar noodig acht te, dat het potje, dat zulke kostbare thee moest be waren, in zeer luxueuse lijnen uitvoerde. Hiernevens ziet u eenige oude kostbare theepotten van vroeger jaren. No. 1 is een Japansche porceleinen theebus, welke im mer v-ordt gebruikt bij officieele gelegen heden. De bus toont Japansche beschilde ringen en wordt meestal vervat o'gd van zeer zeldzaam porcelein. No. 2 toont u een Chineesche theepot. Het potje is sierlijk door haar lief Chineeseh decor. In het mid den van het plaatje zien wij een Sheffiels verzilverde theekan uit de laatste jaren der 18e eeuw. Deze kannen waren zeer in trek en waren een sieraad op de theetafel. DE ENGELSCHEN VEREEUWIGEN HUN GRDDTE MANNEN OP DE THEEPOT, (IEDER LAND HEEFT ZBJN EIGEN GENRE No. 4 is een Sheratonstijl theekistje van satijnhout. Dit kistje is belegd met rose- hout. Tenslotte ziet men een Engelsch thee potje, een z. g. Engelsche „bow", waarep het beeld van Frederik den Groote. Deze pot dateert uit 1756. In dien tijd zag men vaak, dat Engeland zijn groote mannen vereeuwigde op gebruiksvoorwerpen. Der gelijke beschilderingen bleven niet zoolang in zwang, maar toch vindt men in Enge land nog verscheidene oude gebruiksvoor werpen uit de 18e eeuw, waarop een brokje geschiedenis staat afgebeeld. steeksels voorzien zijn. Heeft men dus gas ten of heeft men een grootere tafel noo dig, dan kunnen deze beide zijstukken of een van beide heel gemakkelijk in den ta felrand onder het blad worden gestoken. Deze verlengstukken zijn afgerond of hoe kig afgewerkt, terwijl de nerf van het hout in tegenovergestelde richting loopt van het tafelblad, hetgeen een buitengewoon aar dig effect geeft. MODENIEUWS EN FILM. Het is bekend, dat de film een groote rol speelt in het vaststellen en verspreiden van medenieuwtjes. En men behoeft nog niet eens zoo 'n scherp opmerkster te zijn om te bemerken, dat onze japonnen en hoeden hoe langer hoe meer vergelijking toonen met, hetgeen onze grootouders uit de zes tiger- en zeventiger jare droegen en wat onze moeders als klein meisje zoo mooi vonden. Tafzijde, fluweel, organdi, bloe men, strooken, strikken, kanten, ja wat al niet, worden tegenwoordig bij de eenvou dige zoowel als de kostbare modellen ver werkt. De nieuwe stof is thans de stijve koordzyde, ook weer een materiaal, dat vroeger 200 vaak werd verwerkt. Zelfs wordt voorspeld, dat het niet lang meer zal duren of wij dragen weer „kus sentjes" aan onze japonnen! Een mode, dit ons nog vóór kort zoo belachelijk toe scheen en tv>oh, als het mode zal worden» zijn het misse Men juist diegene, die het hardst riepen: „Hoe gek!" die de anderen in dit modenieuwigheidje voorgaan!

Soester Courant | 1934 | | pagina 10