Officieele Kennisgeving. Ingezonden stukken. Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. De Bat a Schoenfabriek verdedigt zich. ARBEIDSBEMIDDELING. De Agent der Arbeidsbemiddeling te- Soest brengt hierbij het navolgende onder de aandacht van belanghebbenden: Bij de wet van 16 Mei 1934 Stbld- no. 257 en het Koninklijk Besluit van 11 Au gustus 1934 Stbld. no- 473, houdende voorschriften tot regeling van het verrich ten van arbeid door vreemdelingen, is het verboden vreemdelingen arbeid te laten verrichten zonder dat voor het in dienst nemen of h e b b e n van dergelijke per sonen vergunning door of vanwege de Regeering is verleend. Huispersoneel is niet onder dit verbod begrepen. Verdere inlichtingen kunnen ingewonnen worden aan het Bureau der Arbeidsbemid deling alhier, waar ook formulieren noodig voor het aanvragen eener vergunning gra tis kunnen worden verkregen. De Agent v- d- Arbeidsbemiddeling, H- BOSSERT- Bulten verantwoordelijk heid der Redactie. HOUDERS VAN EEN KETTINGHOND- Indien gij iets voor uw trouwen bewa ker gevoeld, zoo tracht dan het leven van hem te veraangenamen, door hem wat meer vrijheid van beweging te geven Met weinig moeite en kosten (p-m- fO-59), is zulks te bereiken. Men neemt een dikke ijzeren draad van ongeveer 10 Meter, of zoo lang als dat mogelijk is, (langer is beter) de beide einden verbindt men aHKi een paaltje in den grond. De draad kan bij de paaltjes ongeveer 10 cM- boven den grond blij ven, overigens mag hij gerust op den grond liggen. Aan deze draad bevestigd men met een ijzeren ring de ketting. Op deze wijze kan het dier zich veel vrijer bewegen, wat ook de gezondheid ten goede komt. Een voorbeeld hiervan is te zien bij den heer O- de Haan, wonende Oude Tolhuis, aan het einde Koninginnelaan. Het spreekwoord „Goed voorbeeld doet goed volgen", is hier zeker van pas- De dieren en hun vrienden zullen U er dank baar voor zijn. Tevens wil ik U attent maken, op de wettelijke voorschriften omtrent de toe stand van het hok, waarin het dier moet vertoeven. Zorg er vooral voor, nu het slechte weder op handen is, dat het hok goed droog blijft en het dier een warme lig ging heeft; plaats het ook riboit met de opening naar het Noorden. Een en ander is bij nalatigheid in de politie-vérorJe-' ning strafbaar gesteld- Bij controle zal blijken welk resultaat dit schrijven* lieef't-' Het beste is te zorgen dat alles wat uw hond betreft in orde is. De insp. v- d. Nederl. vereen, tot bescherming van Dieren, Afd. Soest en Omstreken, J. GRIEP. bedankt. Naar wij vernemen heeft de heer J. G- Drew'Cs, secretaris van het comité tot ver strekking van een- Kerstgave aan behoef tige Soesterbergsche ingezetenen, wegens gezondheidsredenen als zoodanig bedankt. Waar de heer Drewes de ziel van het comité was door zijn onvermoeid wer ken en zijn groote liefde voor dit werk, moet zijn bedanken als een groot verlies voor het comité worden beschouwd. Ook heeft de heer Drèwes moeten be danken als secretaris der Vrijwillige Brandweer te Soesterberg. Ook dit li chaam verliest hierdoor eeri volijverig be stuurslid. COöP- LANDBOUWVEREEN1GING „SOEST". Donderdagavond hield genoemde veree. niging een ledenvergadering in De Gou den Ploeg", welke zeer goed bezocht was. De heer J. J- Brouwer opende de ver gadering met een woord van welkom- De notulen der laatste vergadering wer den onveranderd vastgesteld. De balans gaf als eindcijfer f 74-156-12; de winst- en verliesrekening f170169 03. De omzet bedroeg 3i/2 millioen K-G-, de winst f4543.79, aan afschrijving f 1373-54. Al deze rekeningen werden goedgekeurd. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren J.J. Brouwer en W. Kuyer, wer. werden met aigem. stemmen herkozen- Uitgeloot werden de navolgende obli gaties: No. 23, 25, 34, 37, 72, 81, 82, 93, 204 en 218- Het entreegeld voor een kind van een jid welke nog geen jaar landbouwer is, wordt vastgesteld op f2-50, voor buiten staanders op f25-De rente van het reserve-kapitaal werd vastgesteld op 4 o/0t SOESTER SCHAAKCLUB- J 1- Dinsdagavond zijn de verschillen de groepen voor de te houden winter- wedstrijd samengesteld. Zij, die zich nog et lieten inschrijven, worden verzocht i spoedig aan den wedstrijdleider op geven. Ook nieuwe leden kunnen, na ave als Jid, nog worden ingedeeld, i/e uitdagings-wedstrijd bs ten einde en heeft een goed verloop gehad- AL nieuw lid is toegetreden de heer J G- Hilhorst te Baarn. postkantoor SOESTERBERG- Met ingang van 24 September is het hulp-postkantoor te Soesterberg geopend van 8.30—11; 14—15; 17-30—19- Op Zon. en feestdagen van 89; af halen van brieven van 10—1015 uur. AANRIJDINGEN- Zaterdagnamiddag had in de Birkstraat een aanrijding plaats- De bestuurder van een motor niet zijspan, genaamd J. D- v- d- Z- uit Amersfoort, reed in de rich ting Amersfoort- Op korten afstand voor hem reed een vierwielig motorrijtuig. Op een gegeven oogenblik stopte laatstge noemde autobestuurder, hetwelk blijkbaar niet tijdig werd opgemerkt- Om een aan rijding te voorkomen, haalde hij zooveel mogelijk naar rechts uit en reed zoodoen de tegen een boom- Juist op hetzelfde oogenblik naderde uit dezelfde richting een tweewielig motorrijtuig bestuurd door J. G- K- uit Baarn. Ook deze kon 'n aan rijding niet voorkomen en reed tegen de motor met zijspan aan, waardoor ook hij kwam te vallen, zonder evenwel eenig letsel te bekomen. De andere motor liep alleen eenige materieele schade op. Proces-verbaal werd opgemaakt- GEVONDEN VOORWERPEN- Omtrent cte navolgende voorwerpen zijn inlichtingen te bekomen, aan de adres sen, achter de voorwerpen vermeld. Broche met doorz. steen, Bartolottilaan 23; bakkersboekje, Pol- Bur-; vulpotlood, Pol. Bur.; armbandje, Steenhofstraat 68; blauwe kir.derc .pe, Birktst aat 2; zakmesje, Pol. But*.; ring met sleutels, Pol. Bur. Aangelopenmuisgrijze hond (reu), Ossendamweg IQ. OPENING FRÖBELSCHOOL- Vorige week Woensdag werd in een der lokalen der Nijverheidsschool offici e-el de Fröbelschool gevestigd- Naast het bestuur waren verschillende leeraren en ouders aanwezig- Ir. W- A. Pattijn, secr.-penningme-ester der school, herinnerde er in zijn openings woord aan, dat 6. jaar geleden ook reeds een poging tot stichting van een fröbel school werd gedaan. Thans is de uitslag gunstiger; pl.m- 30 kinderen zullen de school bezoeken. De leiding is in han den van mej M- Littooy, terwijl mej. Z. R. Notten als helpster zal optreden- Spr. wees er met nadruk op, dat de v- d- Huchtschool niet aan politiek doet, doch haar doel zuiver humanitair is- Een -gemeentelijke subsidie, zat, worden., aange vraagd De heer Van Asselt uit .zijn vreugde overde opening dezer «chool. Vooral door de opvoering van. d?n leeftijd der kinderen tot toelating der gewone scho len, vragen de fröbelscholen steeds meer aandacht Ook de heer Igr. Ortt begroet met blijdschap de opening dezer tweede v- d- Huchtschool. Na een overzicht over de laatste 20 jaar te hebben gegeven, wijst spr. er op, dat de school niet communis tisch is, zooals wel eens wordt beweerd, doch vrij is va i elke politieke richting. De heer De Nies, lid van den Raad, feliciteerde het bestuur met de opening dezer school, welke mede zijn oordeel in een behoefte voorziet- Het spijt spr-, dat niet meerdere raadsleden aanwezig zijn, doch zegt toe, dat hij in den raad de zaak met warmte zal aanbevelen. Nadat thee was geserveerd werd ge legenheid geboden de school te bezich tigen, welke echt genoegelijk aandoet HOTEL „EEMLAND"- Maandagavond werd de gerestaureerde zaal van hotel „Eemland" met een feest avond in gebruik genomen. Het geheel ziet er smakelijk uit en is in moderne kleuren gehouden. Velen hadden aan de uitnoodiging gevolg gegeven; het was er gezellig druk. Het strijkje van den heer Van Tuinen uit Hilversum zorgde voor een gezellige sfeer, terwijl de pianist zich ontpopte als een goed humorist- Het was een avond vol afwisseling. Het podium was in een Japansche tuin omgetooverd. Het was een goede gedachte van den eigenaar om voor het komende seizoen de zaal aan de steeds hoogere eischen van het publiek te doen aanpassen- GESLAAGD. Onze plaatsgenoot A- T- de Boer is dezer dagen 'te Den Haag geslaagd voor het politie-diploma. -EERVOL ONTSLAG- Aan den heer H- "Roest, kantoorhou der van het hulp-postkantoor te Soester berg, is niet ingang van 1 December a-s- eervol ontslag verleend. JAARFEEST „ONS BELANG". Zaterdagmiddag werd in. den speeltuin van „Ons Belang" te Soesterberg een groot kinderjaarfeest gehouden, dat in alle opzichten geslaagd is- Te twee uur opende de voorzitter, de heer A. Hilhorst, het feest met een toe spraak tot alle aanwezig eleden en do nateurs- Met voldoening wees spr- op het vele, dat in een paar jaar tijds werd tot stand gebracht- Behalve de bestaande speeltuin en het lokaal voor wlntercur- cussen, zal binnen enkele weken ook een korfbalveld in gereedheid komen. Aan de kinderspelen namen verschillen de leeftijdsgroepen deel. Het werd een kamp in: boegsprietloopen, zakloopen, blind zoeken, blokjes rapen, hout stapelen enz., waarbij onbedaarlijk gelachen werd. Ongeveer zes uur werden door de hee ren Haarsmans en Janssen de mooie prij zen uitgereikt- Tot slot bracht de voorzitter dank aan allen, die tot het welslagen van dit feest hadden medegewerkt, waarop men zoo ge noten had. BELANGRIJK LEGAAT. Bij testament is door mevrouw de wed. Lothen van Doelen Grothe aan de Ned. Herv. Kerk alhier vermaakt haar vüla niet grond, gelegen aan de Vredehof straat hoek Nieuwerhoekstraat, om te worden bestemd als pastorie voor den predikant te Soestdijk. Bovendien heeft zij een aan zienlijk bedrag aan effecten gelegateerd, waarvan de helft zal komen aan de Di aconie, een vierde aan de Wijkverpleging eu een vierde aan de Kerkvoogdij- GEM- KEURINGSDIENST- Overzicht over de maand Augustus- Geslacht op de N-V- Centrale Slacht plaats: 53 runderen,. 5 paarden, 3 pinken, 25 vette kalveren, 1 graskalf, 1 nuchter kalf en 124 varkens. Huisslachtingen: 2 runderen, 2 varkens en 1 vet kalf. Ingevoerd werd: 579Q kilogram vleesch en vet- Goedgekeurd onder voorwaarde van „verkoop in 't Klein onder Toezicht": 4 runderen. Goedgekeurd onder voorwaarde van „Sterilisatie"1 rund- Tuberculose kwam voor bij: 2 runde ren en 6 varkens- Uit nood gedood -worden: 4 runderen en 1 geit- Gestorven: 5 runderen en 2 varkens- Afgekeurde geheele dieren: 5 runderen, 2 varkens en 1 geit- Aan organen werden afgekeurd: Van Runderen: 6 longen, 15 levers, 9 nieren, 2 lymphklieren. Van Varkens: 12 longen, 4 harten, 3 levers, 2 magen., 2 stel darmen, 2 nieren, 6 lymphklieren en 8 kilogram ongesmolten vet- Van Paarden; 2 longen, 1 hart. 2 levers en 1 kop. Van Kalveren: 2 nieren. EERSTE SOESTER EIERVEILING- Kipeieren: hóógste prijs f 3-80, middel- prjjs f 3-50f 3-60.j. laagste prijs f 3-30. Eendeieren f2.20- Alles per 100 -stuks. Aanvoer 12000 stuks- Handel vlugr GELD VERSNOEPT. Dezer dagen werd door een vader bij de politie aangifte gedaan, dat zijn zoon tje, op weg naar Hilversum, was aange houden en 75 cent afhandig was gemaakt- Bij een door de politie ingesteld onder zoek kwam aan het licht, dat de centen waren versnoept- T- T- S. Zaterdagavond vergaderde in hotel „Huis ten Halve" te Soesterberg de in de vorige week opgerichte veraeniging van beoefenaars van tafel-tennis- De heer H- J- Smink, voorzitter van het oprichtings-comité, had ook nu de lei ding der vergadering. Spr- deelde mede, dat hij den heer Hol bereid had gevonden vijf tennis-tafels te vervaardigen- Als oefenavonden werden de Donder dag- en Zaterdagavond vastgesteld- In verband met de competitie zal spoe dig met de oefeningen worden aangevan gen. Om over 'n goede gelegenheid hier voor te beschikken, is aan B- en W- de beschikking gevraagd over de turnzaal. De statuten en het reglement werden vastgesteld, terwijl als naam voor de ver- eeniging werd gekozen: Tafeltennisclub „Soesterberg" (T-T-S-). Als bestuursleden werden gekozen de heeren J. Jaeger (Soest), voorzitter, D- Lub Jr., J- Nooder Jr., D. Posthumus en mej. L- Mulder. De heer Smink am bieerde geen functie. Na een bespreking over de kleeding en aansluiting bij den bond, sloot de voor zitter de vergadering, waarna nog een ge. zellig speluurtje volgde op de nieuwe tafels- NATUURBAD. Men verzoekt ons er op te wijzen, dat Zondag 30 Sept- het Natuurbad voor het laatst in dit seizoen geopend zal zijn en dus met ingang van 1 October zal zijn gesloten. GEBOREN: Johannes Antonius, z- v- N- de Rijk en A- G- Onwezen; Bernar. dus, z. v- A. Kaats en H. J- v- Putten, Laanstraat 76; Gijsoerta Alida, d- v- H- A. Staal en J- Berg, K- Brink weg 26; Gerrit, z. v- W. v. d. Kraats en E- v. Rouwendaal, Nieuweweg 69- ONDERTROUWD: G- C- Werkhoven en J. C- Parel; J. C. J- v- d. Rijst en J- A- Spelt. GEHUWD: A- J- de Vries en B- Car- miggelt; J- v. Asch en A- .Rojnmers, OVERLEDEN: Maria Schimmel, 44 geh. m- J- Kroes, Amersf.str. 120; Ger rit Veerman, 85 j„ geh- m- C. M- v- Ditmarsch, Beukenlaan 20d. GEVESTIGD: J. A. de Kruif m. g., Oranjelaan 29; A. M- Duckers, Kerkstr. 18; K- Treme, Bosstr. 90; J- N- de Wit, Kamp weg 26; Wed. J- v- d- Horst, Kerkdw.- str. 63; J- C- de Bruijn, Nieuweweg 121; M- A- Deenik, Nassaulaan 18; C- F- Wil- lemsen, Amersf.str- 113; G- E- Th. Ba tenburg, v- Weedestr- 28; R. Boerma m. g-, Pelikaanweg 25; G- A. Stout, Luchtv. afd.; A- J. A. de Bruijn, Kampweg 38; N. Kriek, Soesterb.str. 125; P. Verschuren m- g., Beukenlaan 7; C- W. v. d. Veen, v- Lyndenlaan 7; A- J. Schrijver, Steen- hofstr. 46; J- N. Versluijs, Oranjelaan 9; L- J- Wardenaar en vr-, v- Lenneplaan, K- Hoekendijk m- g-, Heuvelweg 32; Th. J- H- Bianchi, Vredehofstr- 2; P- B. Fon- taine, O- Utr.weg 48; P- Borsje, Luchtv. afd.; M- A. Jansens, Hartmanlaan 80; C. Voet en vr-, Nieuweweg 25b; G- C- E. Koops, B- Grothestr- 67; J. A. Tolboom, Kerkstr. 18; F- C- W. v. d- Windt, Amers f.str. 122; C- J. ten Haage en vr., Nach- tegaalweg 13; P. de Meijer, idem; E- J. Koudijs, Soesterb.str- 52; H- v. Lorssen, Wieksl. W-Z- 25; O. Kloke, Bosstraat 90; L. Hebbenaar, Nieuweweg 117- VERTROKKEN: T. Spelt m- g. van Beetzlaan 46 naar Amersfoort, St- Willi- br.str. 35; D. F. v. d. Es van Kolonieweg 34 naar Amsterdam; Fr- v- Mierestr. 34; J. Abbas van Postweg 60 naar Belling., wolde E 6; W C- Loggers van L- Kop penlaan 10 naar Amsterdam, Pasteurstr. 48; S- C- Muller van Nieuweweg 53 naar Rotterdam, Noordsingel 103; G-M-Freek van Lindenlaan 4c naar Amsterdam, Bil- derd.str. 18III; E- Christians van Luchtv. afd. naar Ede, Pol-troepen; W. E. Spor- ry van Amersf.str- 112 naar Nijmegen, St. Canisiusstr- 24; E. C. Beulakker van Schoolstr. 2b naar Utrecht, Graanstr. 21 bis; J- Roodselaar van Beetzlaan 17 naar Baarn, Zandw.veg 185; B- v- d. Heuvel van O. Grachtje 3 naar Amersfoort, Zuid singel 38; D- A- Scholten van Bosstr. 23 n. Batavia; W- J. Gijtenbeek v. Post weg 30 naar Zeist, Paduaweg 2; G- Ver kerk van Smitsweg 16 naar Maartensdijk, Nvv. Weteringw- 41b; H. v. d. Meulen van Kerkpad Z-Z- 25 naar Doorn, Hirt- lerdrift 3; T- DijkstraWetstra van Eem- weg 4 naar Gorinchem, Rosmolenstr. 15; W- G- Koot, idem idem; Wed. T. Rei) van Hartmanlaan 34 naar Hilversum, Sta ringlaan 8; G- J- Reij van Amersf.str. 119 naar Hilversum, Staringlaan 8; J- H- Baak van Beukenlaan 18a naar Amster dam, J. Everts-str. 137a; G. v. d- Houst van Amersf.str. 112 naar Den Haag, Ta linglaan 14; B. Schuurman geb- Smits van Kolome weg 2e n. Baarir, v- Wassenaar- laan 39; J. Timmerman geb- Hoogland van de Zoöm 11 naar Amsterdam, Sta- ringstr. 6; 'C- W. Nortier van B. Grothe- straat:49 naaf Malaïig,'Java; M- Nor-1 tier geb. Gunning m- g- van B. Grothe. straat 49 naar Bloenrendaal,* Hoplaan 5; A- M- Nortier van B- Grothestraat 49 naar Amsterdam, Valeriuslaan 14; J. Snoeijer van Banningstraat 76 naar IJsselrnuiden, Nieuweweg 141H- Hogervorst m- g. van Kerkstr. 48 naar Eindhoven, Nieuwendijk 120; G- P- J. F. v- d. Kloot m. z. van Heuvelweg 31 naar Den Haag, Pr. Mau- ritslaan 28; J. de Ridder van Amerf-str. 25 naar Zeist, Harmonielaan 45; J. Wil le m. g- van Amersf.str. 23 naar Apel doorn, Asseltscheweg 146; J- G- Scholten van Soesterb.straat 125 naar Wrsch, Sin- deren, D 311; A. Th- Eschauzier m. g. van L- Bergstr- 18 naar Den Haag, Ana- nasstr. 107; M- G- Hilhorst van Birkstr 92 daar Amersfoort, M- v- Withousstr. 23; J- A- Hflhorst vail Birkstr 92 naar Borcüló, R-K' Jongensgest; L. W- L- Hu- brechts van Amersf.str- 91 naar Amers foort, Rembrandtstr. 36,; W- Schouten van Molenstr- 0-.Z- 1 naar Hilversum, School straat 20; E- A- v. Meurs van Vredehof straat 2 naar Hilversum, Sterrelaan 23, E- Kochs van Heideweg 44 naar Amers foort, Zandbergen; D- O H- Manschot van Radeinakerstr. lc naar Amsterdam, Bennebroekstr. 42 hs-J- J. M. Sanders van Amersf.str- 20 naar Almelo, Primula straat 3. VERHUISD: R. Jansen m- g- van Kerlc- dwarsstraat 2 naar 22; H- Kok van Beu laan 31 naar Smitsweg 9; J- M- Hil horst van Molenstr. W-Z. 65 naar Smits wég 9; J- v- d- Hoed van Ringweg 12 naar Nieuweweg 114; J M- Koppen van Klaarwaterweg 95 naar Nieuweweg 114; A. S- v. d. Linden geb- Blom van Verl. Postweg 46 naar 96; J- H- J- Kam m. g- van Olijkeweg 13 naar Kerkpad N Z- 50; L- J- Heinsman m- g. van Laanstraat 7a naar Julianastr. 4; W- Logstestijn van Gal- lenk. Pelsweg 18 naar Birkstraat; W- v- Houten van Soesterb.str- 2 naar Hartman, laan 110; E- G- 'H- Mas'ch van W. Pyr- montlaan 27 naar K- Brinkweg 13; G- Veldhuizen m- vr. van Nieuwstr. 29 naar Duinweg 2a; Wed- H- Hornsveld van Noorderweg 25 naar Oranjelaan 13; P. Buitenshuis van Verl- Postweg 11a naar 11; Th. Nesselaar van. Amersf-straat 1 naar Schooldw.str- 4; A. J. Hilhorst van Birkstr. 92 naar 75; A- Vugts geb- Diep- stra van B- Grothestr- 38 naar Heuvel- weg 2a; H- Tüllmann van B- Grothe straat 45 naar Heuvelweg 1; E- Bergsma van Soesterb.str- 13 naar 33; J- Boon m. vr. van Nieuweweg 93 naar Hartmanlaain 94; J- Reiman m- g. van Soetserb.str. 52 naar Zwaluwenweg 14; J- G- Gijsbers m- g., yan Dorresteinweg 16 naar Plasw- 24a, ONS WEKEL1JKSCH INTERVIEW. Zij wil het binnenlandsch en buitenlandsch afzetgebied aan zich trekken. Hart tegen hart. Er gaan nog steeds vreemde geruchten over het bedrijf, dat ziclï te Best nabij Eindhoven langs het Wilhelminakanaal heeft gevestigd. De plattelandsbevolkeng en ook die der stad Eindhoven, heeft weinig goede woor den over voor het groot-bedrijf.in_wor- ding, de Bat'a schoenfabrieken- Men ver trouwt 't grootscheepsche, waarmee Bat'a als met één slag zijn positie wilde ver overen, maar half en uit dit wantrouwen zijn natuurlijk verzinsels geboren, welke de geheele of halve waarheid niet raken. Ondanks de met cijfers weerlegde praatjes over loonpolitiek en arbeidsverhoudingen, blijft de bevolking in die streek hardnek kig volhouden, dat het „daar op het fa briek een bende is"- Wij zijn, aldus 't Haagsch Persbureau, dat er een verslaggever op afzond, met gemengde gevoelens een betonnen weg door de heide langs het kanaal op ge gaan, in de verte vóór ons een nog on voltooid gebouwen-complex- Het hoofdge bouw, dat meerdere verdiepingen telt, zal nog wel eenigen tijd op zijn voltooiing- moeten wachtener omheen liggen lage gebouwen, waarin het bedrijf voorloopig wordt uitgeoefend en ook de kantoren zijn ondergebracht- Verder zijn er nog enkele woningen met platte daken en om deze oase strekt zich de eindelooze heide. Binnen het hek is een groot aantal werklieden bezig met de voltooiing der gebouwen. Overal liggen nog bouwmate rialen verspreid. Men wijst ons een ge bouw als „kantoor" aan. Het inwendige geeft echter nog weinig de illusie, welke men doorgaans van een kantoor heeft- In een klein zijkamertje, het „privé-kan- toor", waarin slechts een tafeltje en een stoel staan, worden wij ontvangen door den heer Bat'a, den directeur der Nede-r landsche fabriek. Wij vertellen, wat wij zooal hebben ge hoord in de omgeving en hoe de gevoe lens der bevolking ten opzichte van het nieuwe bedrijf zich hebben geuit om nog maar te zwijgen van de gevoelens, welke de Nederlandsche schoenfabrikanten koesteren. De heer Bat'a glimlacht en verzucht: „Hoe dikwijls moeten wij het nog weer leggen? Ik geef U aanstonds toe: de loo ien zijn, atnpoitrcft genomen, wellicht la ger dan elders, maar U moet niet ver- getèn? dat wij hier vooralsnog werken met ongeschoolde krachten. Eén onvolwaardige arbeidskracht kan toch niet rekenen op een volwaardig loon! Welbeschouwd zijn al onze arbeiders nog leerlingen, die het vak nog onder den knie moeten krijgen. Maar zoodra zij iets presteeren en voor volwaardig kunnen worden gehouden, zul len zij een loon ontvangen, overeenkom- sstig die prestaties. Trouwens: de loonen zijn in den leertijd der arbeiders, succes sievelijk verhoogd-" Heeft uw bedrijf al een capaciteit van beteekenis bereikt? „Wij zijn in staat om per week 3 a 400 jaren te produceeren, meer dus dan de geheele Nederlandsche export. Onze fabriek is erop berekend per week meer te produceeren dan de overige schoen fabrieken in Nederland per maand. Dat wij dit nog niet hebben bereikt en er voorloopig ook nog niet toe zullen kómen, zult U begrijpen, als U de gebouwen hebt bekeken." Welke exportgebieden hebt U op het oog? „Vanzelfsprekend zullen wij allereerst voor binnenlandsche afname produceeren. Daarnaast stellen wij vooral veel prijs op. den export naar België- In hoeverre ons dit gelukken zal, weet ik niet; de abnor male toestanden in het internationaal han delsverkeer houden natuurlijk allerlei en vooral onaangename mogelijkheden verbor gen." En Indië „Vooral ook in Nederlandsch-Indie willen wij gaan werken- De Japansche in voer heeft daar zulke afmetingen aange nomen, dat het tijd wordt daaraan paat en perk te stellen. Wij hebben 40 eigen winkels in Nederlandsch-lndië» die reeds langer bestonden." Een andere vraag: heeft U nog veet buitenlanders in dienst? „Er zijn inderdaad nog enkele buiten landers in onze fabriek werkzaam, doch alleen als instructeur. Naarmate de vak kennis der arbeiders volledig is, worden deze instructeurs naar hun vaderland te ruggestuurd. Er zijn er intusschen reeds eenige vertrokken." De houding der Nederlandsche schoenfabrikanten „Ik behoef U niets te vertellen": zij hebben zich vereenigd tegen ons en leg gen ons, tevergeefs echter, veel moeilijk heden in den weg." Het gaat dus hard tegen hard? De heer Bat'a antwoordt niet een bevestiging dus. In de Brabantsche bloeiende heide groeit een bedrijf, dat vecht en waartegen gevochten wordt. Welvaart? Arbeid? Brood? Laten wij het hopen.

Soester Courant | 1934 | | pagina 9