De gestikte deken weer voer den dag HET RUPSKOORD Een verzoek aan onze lezeressen IS SUIKER 00E0 KIHOEREM Voor- en nadeelen van het snoepen DE TIENGEBODEN VOOR HET JAPANSCHE BRUIDJE DE HERFSTMODE DIENT ZICH AAN Een keurige Herfst-combinatie TER VERSIERING Practische gebruiks artikelen MODERNE BLOUSES En toe men ze goed koop kan maken Nevenstaande prentje geeft U eenige gebreide fantasietjes weer, welke zoo ge- makelijk te vervaardigen zijn, dat ze fei telijk niet eens uitleg behoeven en zelfs door een kind kunnen worden uitgevoerd. Beziet eens het eerste modelletje. Na tuurlijk kennen we rffcg» het rupsenkoord, waar we vroeger door middel van een klos je en vier kleine spijkertjes meterlange paardentuigen van maakten. Hiervan wil len wij nog wel 'ns een beschrijving ge ven voor haai-, die het werkje al haast weer vergeten is: wanneer men dus vier spijkertjes op een klosje heeft geslagen dan knoopt men het eindje van de draad, wol of zijde, aan een spijkertje, dan haalt men Het komt nog herhaaldelijk voor, dat lezeressen bij het bestellen van onze goed- koope patronen, verzuimen het nummer te vermelden "an het patroon, dat zij wen- schen. Dit veroorzaakt overbodige corres pondentie en tijdverlies, welke beiden ge- femakkelijk xjjn te ondervangen door de vervulling van het patroonnummer. Onze Redactrice, Laan van Meerdervoort 45a, te Den Haag, verzoekt dan ook dringend bij bestelling van de patronen, waarvoor de prijs 36 cent -f- 6 c ~>t verzendingskos ten bedraagt, het nur 2r van het pa troon te vermelden. Men heeft reeds vaak de opmerking ge maakt, dat ontelbare reeks hygiënsche maatregelen, welke het tegenwoordig ge slacht ter bewaring en bevordering van de gezondheid moet nemen, er toe zou moe ten leiden, het menschdom een hoogen ouderdom te garandeeren. Wanneer wij over hygiënische maatregelen spreken, dan denken wij natuurlijk in de eerste plaats aan voedsel en lucht. In verband met ons onderwerp zullen wij het laatste laten rus ten en ons met een klein, doch voornaam deel van het eerste bezig houden, h.1. de suiker als voedsel. Wie gebruiken er nu het meeste suiker? Natuurlijk de kinderen. Want over het algemeen zijn kinderen groote liefhebers van al wat zoet is. Is de ze liefde hun niet bij de geboorte meege geven, dan zullen de geregelde bezoekers van een jong huisgezin, inzonderheid de diverse ooms en tantes en wel zorg voor dragen, dat de jonge wereldgeneratie haar rechtmatig aandeel in de suikerproductie krijgt! Een rechtgeaard oom of tante zal dan ook slechts zelden bij kinderen op visite gaan en nalaten iets mee te brengen. En dat „iets" is meestal zoetigheid. Dikwijls is nu de vroeg gesteld, is al die snoeperij niet nadeelig voor de kinderen? Suiker, dat, naar bekend, rijk is aan koolhydraat (or ganische verbinding van koolstof, zuurstof en waterstof) geeft kracht. Wie dus een kind suiker geeft, werkt mede aan de krachtige ontwikkeling van het jonge li- ZOOALS BIJ ONS Voor het moderne Japansche bruidje be staan er tien geboden, welke haar worden voorgelegd, wanneer zij in het huwelijks bootje stapt. Deze geboden zijn de volgende: le Besef, dat het huwelijk een verzorging is voor je verdere leven en toon jezelf waardig. 2. Neem de maatschappelijke positie van je echtgenoot in acht, anders kun je hem veel schade berokkenen. 3e. De echtgenoot bereidt je een eigen tehuis voor en neemt jou in zyn bescher ming; van jou zal het afhangen of de huise lijke sfeer in dit tehuis niet weg zal vlie gen. 4e. Met de huwelijks-voltrekking geef jij een levend deel van jou persoon en je eigen persoonlijke vrijheid. Wil jij dit niet geven, blijf dan ongetrouwd! 5e. De liefde en de achting van je echt genoot dient eiken keer opnieuw te worden verdiend. 6e. De zoon is het evenbeeld van den va der. Wil je weten, hoe je verloofde als echtgenoot zal handelen, let dan op zijn vader. 7e. De schuld van een ongelukkig huwe lijk behoeft niet altijd bij den man te wor den gezocht. Waar twee kijven. 8e. Vlijt, arbeidzaamheid en gezond spaarzaamheid bevorderen het geluk van een huwelijk. 9e. Geen liefhebbend man durft één oogenblik aan de onwrikbare trouw van zijn vrouw te twijfelen. Stel hem niet te leur. 10e. Kinderen zijn de band van het hu welijk. Gebruik hen niet als stootblok in de geschillen, welke je vroeger of later met je echtgenoot zult krijgen. ONBEKENDE VLEKKEN. Vaak gebeurt het, dat op kleeren kleine spetjes voorkomen, waarvan men de her komst niet kan achterhalen. Men probeert de vlekjes met alle mogelijke middeltjes er uit te krijgen, maar het helpt niets. Een kleine wenk kan in deze misschien teleur stelling voorkomen. Een propje droge wat ten, waarmee men langdurig ovr 't leelijke vlekje strijkt, verricht vaak wonderen. Het is wel een geduldwerkje en bij teere weef sels moet men natuurlijk voorzichtig te werk gaan, om te voorkomen, dat de dra den verdunnen of versohuiven. Het mid deltje helpt evenwel in vele gevallen. chaam. Een Schotsch geneesheer Dr. Heo- tor Cameron, heeft verklaard, dat bij vele kinderen zenuwkwalen ontstond en. wegens het niet voldoende gebruik van suiker, en was er voorstander van, kinderen af en toe suiker tusschen de maaltijden te geven. Ook in het Fransche leger is men over tuigd, dat suiker bij voorkeur geschikt is om de vermoeienissen van een langen af- standsmarsch te overwinnen. Ieder soldatenransel bevat een voldoende hoeveelheid suiker. Behalve deze argumen ten voeren voorstanders van het veelvul dig gebruik een afkeer hebben van vet. En toch hebben zij daaraan een groote be hoefte, wil het lichaam op normale wijze tot ontwikkeling komen. Een geschikt mid del nu om kinderen vet te doen gebruiken, acht men het toedienen van suiker onmid dellijk na vetgebruik. Natuurlijk zijn er talrijke tegenstanders van suikerverbruik door kinderen, doch deze bestrijden voor namelijk het eigenlijke snoepen. Want het is nu eenmaal niet te ontkennen, dat snoe pende kinderen het vroeg of laat te kwaad krijgen met het gebit, dat zich in letterlij ken zin al die zoetigheid niet laat aan- smeeren. Het glazuur van het gebit wordt erdoor aangetast en is dit eenmaal geschied, dan zal het gebit er heel spoedig nadeelige gevolgen van ondervinden. De gevaarlijk ste snoepmiddelen zijn die, welke veel ge kauwd moeten worden, met name de kle verige, want deze blijven langdurig tus schen de tanden zitten en veroorzaken de verrotting. Het is heel goed mogelijk aan kinderen suiker toe te dienen zonder dat de tanden er schadelijke gevolgen van on dervinden. Zenuwachtige kinderen moeten veel sui ker hebben, liefst in vloeibaren vorm. Vruchtensappen kunnen hierbij goede diensten bewijzen. Daarbij vergete men niet, het onontbeerlijk vet in voldoende mate toe te dienen, want het zijn juist sui ker en vet, welke het kind op krachten moeten houden. Het mag als vaststaand worden aangenomen, dat tanden bederf niet zoozeer voortkomt uit meer of minder ge bruik van suiker, doch wel uit mindere verzorging der tanden middels geregeld poetsen. Nevenstaand model is juist zoo'n aardige herfst-combinatie om in deze weken, waar- In de late zomerdagen wordt afgewisseld met de thans weer voor de deur staande wintersche dagen, te dragen. De combinatie is heel bijzonder en zal vooral door slanke dames met succes kun nen worden gedragen. Ze bestaat uit een fwarte japon, waarover heen pen mouwloos jasje wordt ge dragen, dat een vroolijk ge streepte tint kan hebben, waarbij het zwart mooi zal afsteken. Feite lijk kan men iedere wille keurige zwarte jurk onder dit jasje dragen, mits de jurk geen bijzondere gameering in *n lichte kleur heeft Het jasje is eenvoudig te maken: de wij de klokken, welke men ziet in plaats van de mouwen, worden in een halve cirkel ge knipt en aan gezet op de plaats, waar men anders de mouw zou in naaien. 't Jasje behoeft geen overslaande voorpandjes te hebben, want het wordt van boven tot on der gesloten met een zestal groote zwarte knoopen, en bovendien nog rechtgehouden door een breede zwartleeren ceintuur. De kleine astrakankraag, welke men >p de teekening ziet, wordt aan het jasje op genaaid bijwijze van kraag en revers. Een keurige combinatie, even apart als origineel! EEN APARTE HERFSTJAPGN Een aparte Japon voor de herfstdagen, die men nu niet bepaald al koud kan noemen, is dit model, hetwelk is gemaakt van een tamelijk dikke stof, het geen ook wel mogelijk is, dat de japon geen rokplooien be zig. Het lijfje is apart door het breede schouderstuk, dat tevens de korte mouwen vormt, waar aan een breede klokmouw wordt gezet van een lich tere kleur en soepeler stof als die der ja pon. Om het mid del komt een ceintuur in de kleur der mou wen. Een heupstuk loopt in het midden recht naar be neden toe en valt in de heide klokkende rokhelften, welke laatste naar gelang de stof dunner of dikker is, breede of smal ler kunnen worden genomen. Aan den hals komt een kraagje van de kleur en de stof der klokkende mouwen. den draad rond het tweede spijkertje, dat een lusje vormt, en zoo doet men ook bij het derde en vierde spijkertje. Zoo blijft men steeds maar in het rond draaien, en telkens met een haakpen het lusje opne mend, dat men tegenkomt, dus tusschen ieder spijkertje steeds één jusje haken. Tenslotte trekt men na een poosje aan het gehaakte stukje, dat onder 't klosje uit komt gluren en zoo kan men het „rupsenkoord" zoo lang maken als men zelf wil. Met dit werkje kan men aardige huisversieringen ma ken. Naast het koordklosje ziet men een lang koord, af gewerkt met twee dikke kwasten, van dezelfde wol of ijde. Zulk 'n koord is voor verschillende doeleinden te ebruiken, b v bij wijze van ceintuur, als twee koor den naast e '^gt ofwel drie; naar gelan~ de breedte moet zijn van de ceintuur. als gordijr1 '-d kan zulks aardig z1" maar naar het prent "e .echts Dit koord is dubbel gevloch ten en zal zeker lang mee doen. Ook een bloem men van deze koorden maken. Be kijkt u maar de middelste af beelding op de teekening. Een aardig idee voor versiering op een japon of mantel. Verder kan men er rond® kleedjes van maken, door een zeer lang koord te maken en dit in het rond aan elkaar te hechten, waardoor tenslotte een rond kleed ontstaat. Ten slotte ziet u op de teekening nog een kussen, gegarneerd met rupskoord. De blouses met schoot, welke wij dezen zomer zoo veel hebben gezien, worden in het najaar weer eenigszins verdrongen door de blouses, welke een band of elastiek be zitten en daardoor ook weer meer het idee van blouse weergeven. Hiernaast toonen wij v een drietal aardige voor beelden voor blouses, welke gemakkelijk onder het jasje van een mantel pakje kunnen worden gedragen. Het eerste model is vrij eenvoudig. Het bezit een schouderstukje, welke te vens doorloopt in de kor te klokmouwen en een naar benedn puntig toe loopend lijfje, waarop eenige met dezelfde stof van de blouse overtrok ken knoopen komen. Eenige schoudernaadjes geven voldoende bewe gingsruimte aan de blouse. Het tweede model is een meer gekleeder blou se. Ze kan, wanneer men haar ook voor „gekleed" houdt, van een fij soe pele stof worden vervaar digd of van zijde. De kraag geeft iets aparts aan de blouse. Deze bestaat uit vier strooken van ingehaalde en aan de kanten uitge slagen reepen, zoodat dit iets weg heeft van smock- werk. Het lijfje der blou se loopt gewoon recht naar omlaag en wordt bij het middel in den rok gehouden ofwel door middel van een elastiekje. De mouwen kan men er of wel aanknippen, ófwel apart aanzetten, hetgeen misschien nog wel 't gemakkelijkst is, want aangeknipte mouwen geven meestal aan het verdere kleedingstuk geen prettigen indruk, maar doen soms eenigs zins slordig aan. De wijdte bij den elleboog, verkregen door de wijde klokking der mouw, wordt in gehaald door een manchet je, waarop dezelfde strookjes komen te zit ten, welke aan den hals zijn aangebracht. Verder kan deze blouse nog worden ge garneerd door stikwerk. De derde blouse is misschien nog wel de meest bewerkelijke. Deze blouse kan van een dunne wollen stof worden vervaardigd, terwijl de breede volants van zijde of crêpe de chine kunnen zijn. Deze volants maken de voornaamste garneering der blouse uit. De blouse zelf loopt gewoon recht, nadat wij eerst eenige schoudernaadjes hebben aangebracht. De mouwen zijn ook gewoon recht en afgewerkt bij den pols met een manchetje. De blouse wordt van voren ge sloten en kan geheel worden geopend van wege de voorpandjes, welke gesloten wor den met enkele groote witte knoopen. De volands loopen, zooals reeds gezegd, zeer breed uit, maar van achteren, zijn deze maar heel smal, zoodat ze op den rug als een kraagje aandoen. Zoo langzaarn-aan breekt de herfst- schoonmaaktijd aan. Alvorens wij echter daartoe overgaan, doet men er goed aan vooraf eens een rondgang door het huis te na te gaan wat er r alzoo voor nieuws O'jodig is of welke herstellingen moe ten worden aange bracht. Zoo ziet b v de deken er niet fraai meer uit; la ten stoomen is mis schien de moeite niet meer waard. Welnu, wij- hebben toch al zoo lang een gestikte deken willen hebben en hier doet zich de gelegenheid voor. Waarom zouden wij onze deken niet zelf overtrekken? Men wascht de oude deken nu eerst zelf, daar het maken en critisch nu niet hindert of zij al dan niet zal krim pen of verkleuren gaat. Het hgt er nu maar heelemaaï aan hoe men over zijn beurs beschikt; zuiver sati net b.v. is duurder dan creton. Neemt men geheel satinet, dan staa^; het vroolijk de deken in twee verschillende tinten te ma ken, b.v. zwart en goudgeel, met aan den OM SCHOENEN GOED TE HOUDEN. Wilt ge Uw schoenen goed houden? Zet ze dan nimmer bij de kachel om ze doen drogen, wanneer ze nat zijn. Wrijf uw zwarte schoenen geen peau de peche met een flanellen lapje in lijnolie gedoopt, bruine schoenen met wonderolie en lakleer met witte vaseline in en laat ze dan drogen. Zijn ze eenmaal droog, dan wrijft U ze met schoencrême op. Natte suède-schoenen in welke kleur ook, moeten eerst absoluut droog zijn, en dan met het fijnste schuur- linnen worden opgewreven. Gebruik nooit die stalen borsteltjes, welke er voor worden aangeraden. Won neer een nestel van een goede schoenveter losgaat, steek hem dan even in wat gesmolten lak van dezelfde kleur als de veter, draai de ve'er in een punt en stop deze dan in de gelakte nestel. NADEN PERSEN. Indien men open naden in dikke stoffen moet persen, doet men het verstandigst door een rolstok met een flanellen lap te ontwikkelen, welke mij bij zich op de strijk tafel of plank houdt. Men legt nu den naad dwars over den rol en bedekt de stof met een vochtigen lap. Daarna perst men den naad met een heet ijzer, telkens van den eenen naar den anderen kant wippend. Heeft men zoo 'n stukje gedaan, dan neemt men door den rolstok een halven slag ver der te draaien een volgend gedeelte. Men moet er evenwel op bedachtiztfn, nimmer te persen. buitenkant 'n baan van zwart van on geveer twintig cen timeter in het vier kant; dan weereen baan geel van on geveer twintig cen timeter. Het middenvak wordt thans weer zwart. Voor het doorstikken ge bruikt men koord- zijde en kan hier mede het midden tuk van alle moge lijke figuren voor zien. Vindt men zwart te somber, dan zijn er altijd nog an dere kleuren ge noeg, als b.v. bleu- goudgeel, geel- en donkergroen, enz. Cretonne is veel ge makkelijker te verwerken, daar men dit meestal gebloemd aantreft. Men neemt hiervoor tweemaal de grootte van de de ken en naait deze verschillende malen op afstanden van ong. 25 c.m. door. Zoodoen de krijgt men een aardig effect. Men kan ook als men b.v. stukken deken heeft, deze aan elkaar zetten en dan overtrekken of wel twee heel oude dekens, dunne dekens, tezamen gebruiken. Men krijgt dan een heerlijke warme winterdeken. Onze tee kening geeft u eenige voorbeelden.

Soester Courant | 1934 | | pagina 6