GASHAARD „SOETAX ALTiJD IDEAAL WIERSEMA Onze Zuidelijke Provincies* 4e JAARGANG No. 41 VRIJDAG 12 QCTOBER 1934 Katholiek Weekblad voor Soest, Soestdijk, Soestduinen en Soesterberg. Uitgave! DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJEi, Van Weedestraat 35, Telefoon 566. In den oorlog gaat het om den laatsten klap. Natte najaarsdagen.... Kille avonden.... Alaakt ze gezellig bij een Gemeente-Oasbedrijf Weet U 877 Gelijkenis van den onbarmhar- tigen knecht. Snippers. Kerkberichten. Wij verwachten U D. F. VOIGT Bij Verkoudheid Mijnhardt's Het Salzburger Marionettentheater. Joh. v. Schalkwijk Jr. DE SOEST ER POST ABONNEMENTSPRIJS 65 cent per 3 maanden. ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 cent. Advertentie's tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertentp"' in dit blad worden eveneens in de drie andere bladen opgenomen. UITGAVE van: ..DE SOESTER COURANT". Algemeen Weekblad, „SOESTER NIEUWSBLAD". Algemeen Christelijk Weekblad, ,,DE SOESTER POST", R.K. Weekblad, voor Soest, Soestdijk, Soestduinen en Soesterberg, en ADVERTENTIE-UITGAVE van „De Soester Courant". Zijn ze te verdedigen Brave burgemeesters# die niet beseffen wat ze vragen. Nu vanuit het Zuiden van ons land de propaganda voor een versterking van onze weermacht wordt voortgezet, is in eenjge bladen, ook in een katholiek Bra- bantsch dagblad, te kennen gegeven, dat burgemeesters toch eigenlijk niet de aan gewezen persoonlijkheden zijn om uit te maken, wat voor een goede weermacht benoodigd is. Men mag hun bezorgdheid voor 't door hen bestuurde gebied loven, maar moet ze toch de deskundigheid ont- zeggen om te bepalen, ho<e dat gebied militair moet worden beschermd. Toen bij de ontvangst van de militaire autoriteiten, die onlangs in Brabant de manoeuvres leidden, de burgemeester van Breda een propaganda-rede hield voor uitbreiding van het leger, opdat de Zuidelijke provincies bij oorlog konden worden verdedigd, toen hield de bevelvoerende generaal zich in zijn antwoord op de militaire vlakte. Hij prees de belangstelling, maar verklaarde niet aan politiek te doen. Was het een lesje aan den burgemeester om van z ij n kantde strategie liever aan de mili tairen over te laten? Het is bekend, dat sinds jaar en dag een verdediging van Brabant en Limburg in tijd van oorlog onnuttig wordt ge acht en het schijnt, dat sommigen in het Zuiden zich daardoor achtergesteld gevoe len. O-i. ten onrechte. Het is denkbaar, dat in een oorlog met België b.v-, onze Zuidelijke .provincies met succes zouden kunnen worden verdedigd, maar practisch is het uitgesloten, dat een Belgisch-Ne- derlandsch conflict ooit tot deze twee landen kan worden beperkt- Indien wij in oorlog geraken, zal de strijd er een wezen, welke geheel West- en Midden- Europa omvat. De ontwikkeling van den strjjd, en dus de machtsverhoudingen, zullen bepalen, waar ons leger tenslotte komt te staan, doch eerste taak zal als regel wezen om onze militaire macht veilig te stel len en een positie in te nemen, welke door haar natuurlijke geaardheid de defen sieve kracht van ons leger verhoogt- Een positie langs de grenzen zou de frontlinie voor een bescheiden leger als het onze veel te lang maken. Een positie langs de wateren van Holland en Utrecht daar entegen verkort de frontlijn aanmerkelijk en geeft bovendien een natuurlijke be scherming. Is het een verwaarloozing van de ove rige 'provincies, wanneer die niet aan stonds worden verdedigd? Volstrekt niet. In vroegere oorlogen moge het al van belang zijn geweest, hoeveel „vijandelijk0 gebied een legermacht kon bezetten, in den technischen modernen oorlog vormt al dat vreemde bezette gebied vaak maar last; het maakt de verbindingen lang en bindt massa's manschappen, die aan het front benoodigd kunnen wezen, aan een voorloopig onbelangrijk achterland. Voor tijdelijke verwar ming is GAS goedkoop. GASverwarming is rangenaam zindelijk. Vraagt inlichtingen in de Toonkamer van het Lange Brinkweg - Soeet Een oorlog wordt uitsluitend aan het front uitgevochten, onverschillig, of dat front op eigen of vreemd gebied ligt. In dat opzicht kan de geschiedenis van den jongsten wereldoorlog toch wel wat hebben geleerd, óók aan de burger vaders in het Zuiden. Duitschlancl verloor den strijd, welke op vreemd grondge bied werd geleverd en daardoor keerde al het bezette gebied automatisch onder het oude gezag terug. Roemenië was geheel door den vijand overmeesterd, maar omdat de centrale mo gendheden den strijd elders verloren, her rees Roemenië grooter en machtiger uit den oorlog dan het ooit was geweest. Hetzelfde kan van Servië worden getuigd en ook in België, Frankrijk en Italië wer den de bezette gebieden bevrijd, zonder dat daar in de betrokken provincies zelf nog om gevochten behoefde te worden. Als de Zuidelijke burgemeesters thans vragen, dat hun gebied militair zal wor den verdedigd, dan tooneu ze er geen besef van te hebben, welke ellende ze eigenlijk over hun burgers afroepen. Wanneer burgers het recht hebben fe l&lAget1 pver huu lot in tijd van oorlog, d&d- zijn heE allereerst de menschen, die in het gebied wonen, hetwelk als too- neeX van strijd in een gewapend conflict is bestemd; dat zijn dus de menschen van boven den Moerdijk, in het bijzon der de Hollanders, de. Zeeuwen, de Utrechtenaren en de Friezen misschien. Of een versterking van onze weermacht benoodigd is, daarover hebben we het in dit artikel niet, maar noodig ter verdedi ging van onze Zuidelijke provincies, is deze versterking zeer zeker niet. Als de Zuidelijke propaganda succes zou hebben, dan krijgen we een grooter leger, maar laat men er zich geen illu sies over maken, dat dit grootere leger bij het uitbreken van een oorlog dan stelling zou kiezen langs de Limburgsche en Brabantsche grenzen. Ons veldleger daar kan slechts tot taak hebben om de eerste stooten op te van gen en gelegenheid te scheppen tot het inrichten van onze eigenlijke verdedigings linie. Daar zal worden gevochten, óók voor 't behoud van Brabant en Limburg in ons Nederlandsch staatsverband. dat do '3 ook 's nachts voor U gereed ste ai lelt U dan even Op zekeren dag, toen Jesus in den kring Zijner Apostelen en leerlingen over de broederlijke berisping en de verge- vings-gezindiieid had gesproken, kwam Petrus tot Hem en vroeg op 'n toon, waaruit zijn vaste overtuiging, nu zéker het maximum bereikt te hebben, door klonk: „Heer, hoe dikwijls zal ik mijn broeder, die tegen mij misdoet, ver geven? Tot zeven keeren toe?" Doch Jesus antwoordde; „Niet tot zeven kee ren, zeg ik u, maar tot zeventig maal zeven keeren!" Om Zijn hoorders de volle beteekenis van die uitspraak duidelijk te maken en hen te leeren, dat de Christeijlke ver gevingsgezindheid geen perken mag ken nen, sprak de Zaligmaker den treffenden parabel van den vergevingsgezinde!! ko ning en den onbarmhartigen knecht, waarin het gedrag van God jegens ons in den persoon van den koning en het gedrag veler menschen tegenover elkan der in de handelwijze van den onbarm hartigen knecht voorgesteld wordt. Het Rijk der hemelen is gelijk aan een koning, die afrekening wilde hou den met zijne dienaren. En toen hij begonnen was af te rekenen, bracht men er een voor hem, die hem tien duizend talenten schuldig was. Met opzet noemde Jesus een voor dien tijd ontzaglijk bedrag (één Grieksch ta lent had ongeveer dewaarde van 3000 gulden) om zoodoende het contrast straks des te duidelijke^ te doen uitko men. Daar hij echter nief had om te be talen, beval zijn meeseer hem en zijne vrouw en kinderen en' alles wat hij be zat, te verkoopen enjzoo te betalen gelijk zulks bij vele volken der oudheid in geval van onvermogen gebruik was. Maar de dienaar wierp zich neder en smeekte hem en zeide-:: Heb geduld met mij, en ik zal u allés betalen. Vertwijfeling gaf bent die woorden in, want hoe immers zou hij een zóó groote schuld kunnen aflossen De heer nu had medelijden met dien knecht, liet hem gaan en schold hem de schuld kwijt. Treffend beeld van Gods grenzenlooze ontferming. Vergelijken we daarmee het gedrag van den mensch Maar die dienaar ging en ontmoette een zijner medekriechten, die hem honderd tienlingen (d.i- nog geen vijf tig gulden) schuldig was, greep hem tot worgens toe bij de keel en zeide: Betaal wat gij schuldig zijt- En zijn medeknecht wierp z:ch neder, smeekte hem en zeide: Heb, geduld met mij, en ik zal xl alle^.^-Men. Doch de andere wilde niet,, maar ging heen en liet hem ui den kerker werpen, totdat hij de schuld zou betalen.: Hcevele Christenen doen dagelijks het zelfde. God moet maar klaar staan om hun de vele en groote tekortkomingen te vergeven, maar van onderling vergeven, willen ze niet hooien. Toen nu zijne medeknechten zagen wat er plaats greep, werden zij diep bedroefd en kwamen hun meester al het gebeurde mededeelen. Als de koning het onwaardig gedrag van den ellendeling, wien hij zelf een onbetaalbare schuld geheel had kwijtge scholden, hoorde liet zijn heer hem roepen en zeide he.nBooze knecht, de geheele schuld heb ik u kwijtgescholden, omdat gij het mij gevraagd hebt: moest ook gij u dan niet ontfermen over uw mede knecht, gelijk ik zelf mij ontfermd heb oyer u? En in zijn tooïn lever de de heer hem aan de beulen over, totdat hij de geheele schuld had vol daan. Kon Jesus duidelijker zeggen, dat Zijn Hemelsche Vader zulk ondankbaar men- schengedoe met eeuwige straffen zal tref fen? Zoo zal ook mijn hemelsche Vader met u handelen, als niet ieder uwer zijn broeder van halte vergeeft! Als de mensch zich hier niet met zijn naaste wil verzoenen, hij zal er zich na dit leven eeuwig over hebben te bekla gen. Want evenmin als die ondankbare knecht ooit zijn ontzaglijke schuld bij den koning had kunnen aflossen, zal ook de zondige mensch nooit aan de sterke arm van Gods rechtvaardigheid kunnen ont komen, als God met hem doet, wat hij zich tegenover zijn even mensch' veroor loofde. SOESTDfJK PAROCHIE O-L-V- ONB- ONTV. Pastoor A. O. Smit ZONDAO. Te 7-30 uur H. Mis; te 10 uur plechtige Hoogmis. De H. Communie wordt uitgereikt om kwart na 7, onder de Vroegmis, te kwart vóór 9 en te 10 vóór 10. DINSDAO. 's Avonds 7 uur Lof. ZATERDAG. >s Avonds 7 uur Lof. ZATERDAG. Biechthooren van 49 u. SOESTERBERG PAROCHIE VAN DEN H. CAROLUS Pastoor H. Mocking ZONDAO. Te 7.30 uur H. Mis; te 10.30 uur Hoogmis, 's Avonds 6 uur Lof. In de week de H. Missen om 8 uur. Zaterdagmiddag biechthooren om 3, 4, 5, 6 en 7 uur. SOEST. PAROCHIE VAN DEN H.H. PETRUS EN PAULUS Pastoor W M. Vos ZONDAO. De H.H. Missen te 7 uur en 9 uur; te 10.30 uur Hoogmis, 's Avonds 6 uur Lof. MAANDAQ- 's Avonds 7 Uur Vrouwen- Congregatie. In de week de H.H. Missen te 7 uur en 8.15 uur. Biechthooren Donderdagmiddag van 3 tot 4 uur en Zaterdagmiddag te 3.30, 4, 5, 6, 7, 8 en 9 uur. Bibliotheek (Philomenastichting) open Zaterdags van 68 uur en Zondag* na de Hoogmis tot 12 uur. 't Is mirakel, zei het vèrken, Wat 'n aantal hooge klerken Zich bemoeien met 't geslacht; Zooiets had ik nooit gedacht. 't Rundertal gaat men beperken, Om den prijs omhoog te werken; Niemand hoort naar 't droef geloei Als gevolg van zoo'n geknoei. Nauw'lijks ben j' aan 't piepers rooien, Ligt met man en muis te schrooien, Of meneer de controleur Klopt al aan je achterdeur. Slechts de wapenfabrikanten Hebben thans nog beste klanten; Iéder staat voor d' oorlog klaar, Is 't niet dit, dan 't volgend jaar. Niemand heeft er nog vertrouwen in de toekomst- Vol van rouwe Zitten er millioenen neer, Tastend in deez' duist're sfeer. Ondanks al die narigheden, Reeds bekend uit 't grijs verleden, Staart ge naar de toekomstzon, Als 't symbool der levensbron. HENRY de volgende week in onze zaak om een Winterjas of een Wintermantel naar maat. Soesterbergschestraat 9 a 'l Vertrouwdste adres voor het maken van Uw BRIL, ook volgens recept van H. H. Oogartsen is bij Gediplomeerd Opticien - Droglsl Burgsm. Grothestraat 39 - Tel. 363 Hoest - Keelpijn - Griep - helpen tabletten, poeders of siropen het best. Alléén echten goed wanneer de naam Mijnhardt op de verpakking staat. Let hierop. In prijzen vanaf 20 en 30 ct. Bij Uw Drogist. ONS WBKEL1JKSCH INTERVIEW, Het trekken aan de touwtjes. Tournee door Europa, Prof. Aicher vertelt. Vanuit het Salzburg der Festspiele reist door Europa Prof- Aicher met zijn Marionettentheater, vanuit een Europeesch centrum dus van cultuur en kunst. De k|ank, die 't theater begeleidt, mag dus allerminst ijdel zijn. „Wij hebben een mo- reele verpychting aan Salzburg," zei Prof. Aicher en hij bedoelde hiermee meer dan het toerisme door middel van boekwerk jes propageeren. Prof. Aicher heeft een naam op te houden, niet alleen de zijne, maar ook die van Salzburg. Aicher's kunst is er een van gevoelige en toch be- heerschte zenuwen, een kunst ook van licht en kleur en beweging, klein en af gemeten, maar zuiver en evenwichtig. De scheppingen van Hans Seebach, den dich ter der stukken, en de uitbeelding van Aicher lijden niet aan psychologie; de zwaarwichtigheid van oorsprong en on ontkoombaar gevolg is er vreemd aan. Zelfs het physisch uitbeeldingsvermogen is uitermate beperkt, vindt zijn begren zing in gestes en ontbeert dus de be weeglijkheid der mimiek. Een onvolmaak te kunst, maar hoe volmaakt in haar on volmaaktheid. De groteske en de bekende „draak" hoe kostelijk zijn zij ook te zien in de „Poesjenellenkelder" te Ant werpen vormen het repertoire bij uit nemendheid- De groteske maakt onmoge lijkheden mogelijk en geringe kansen zeker. Zoo is het juist gezien, dat in een stuk als „Columbine" de beide verlief den, na zich met een dolk van respefc- tabele lengte te hebbben doorstoken, tot het rijk der levenden terugkeeren, om el kaar verder ongestoord lief te hebben. Het zijn poppen, dus kart het Prof. Aicher, een fjjngeteekende artis- tenkop met puntbaard, vertelde van zijti traditie, welke is overgegaan van ge slacht op geslacht. De families Aicher en Schröckenfalls vormen het hoofdcontin- gent voor den troep. „Ons repertoire bestaat uit ongeveeïl zeventig stukken, voor een groot deel ge schreven door Hans Seebach, dien wij wel onzen „huisdichter" kunnen noemen. Vefn zijn hand is o.a- de Mozartcyclusl de fijnzinnigste stukken van ons reportoire. Voor dit alles hebben wij ongeveer vijf honderd poppen noodig.-. hoe deze eruit zienkijkt U maar." Wij zien galgen, galgen, galgen. Pop< pen van allerlei makelij en formaat; efi zijn muzelmannen en vreemde, imaginaire! wezens van een of ander hemellichaam. Zij hangen allen aan lange, zwarte dra den. „U ziet hierboven, aldus Prof. Aicher,, de draden samenkomen aan een drie hoekig plankje, aan een F-vormig samen gestelde balk en aan een enkelvoudig balkje. Aan het driehoekig plankje zijn drie draden gehecht, aan eiken hoek één* die de beweging van het hoofd mogelijk maken; aan den F-vormigen balk eveneens drie draden; twee voor éffc beenen en een voor den rug, waardoor de pop k^n u- gen Aan het enkelvoudig balkje Z: -X draden bevestigd, welke met de handen in verbinding staan eigenlijk zijn het er slechts drie, omdat één draad door de beide handen heen loopt, om op deze wijze de handen bij elkaar te kunnen bren gen. Om de marionetten te kunnen be wegen moeten beide handen gebruikt wor den. Dat het niet gemakkelijk is, kunt U zien," zegt Prof. Aicher, als wij hope- looze pogingen doen een pop eenigszins normale bewegingen te laten verrichten. „De houding, welke de „bewegers" moeten aannemen, tijdens het spel, is evenmin gemakkelijk, gaat Aicher voort Wij staan voortdurend gebukt. Het voor hoofd rustend op de plank." Raken de draden nooit verward, b.v. wanneer twee poppen elkaar moeten pas- seeren? „Met de noodig e oplettendheid kan dat worden voorkomen. U kunt zich niet voor stellen, hoe moeilijk dat passeeren is, want de poppen moeten dan door de „bewe gers" aan elkaar worden overgegeven. Hier is de „Unterbühne", waarin de spre kers en zangers zich bevinden. Deze kun nen het spel door een spiegel volgen- Het geluid wordt door een jalouzie voort geplant, zoodat het publiek den indruk krijgt, dat de poppen spreken." Trekt U nog lang doo rEuropa? „Van 8—15 Oct- spelen wij in 't Palais des Beaux Arts te Brussel, daarna één dag te Antwerpen. Dan gaan we naar Utrecht, Rotterdam en eenige andere plaatsen in Holland. Op ons program staat vervolgens een tournee door de Scandinavische landen. Waarschijnlijk ko men wij nog in Londen om dan via Pa rijs, den Elzas en Zwitserland naar Oos tenrijk terug te keeren." Prof. Aicher's aanwezigheid werd ver- eischt bij de poppen en wij hebben het geval toen vanuit de zaal bekeken. Vertegenwoordiging van ElootroEux en Volta STOFZUIGERS Steenhofstr. 56 - Tel. 9Q8 Reparatie-inrichting aan alle merken.

Soester Courant | 1934 | | pagina 1