ir VOOR DE 6RB1TERE MEISJES BELL® OF HET KERKHOF O yr W vl ii! Een beroemde Nederlandsche schilder Jan Steen Gelukkige Treeske De belooning voor haar ijver TROUW AAN Z!)N BAASJE Schoenen poetsen Een handwerkje voor het schortje van kleine zes Natuurlijk hebt jullie allen al eens ge hoord van den beroemden Hollandschen kunstschilder Jan Steen. En de grooteren i ;r jullie hebben misschien ook wel eens t .1 schilderstuk van hem gezien ln een museum of op een tentoonstelling. Welnu, we willen jullie nu iets vertellen over het leven van deze schilder. Jan Steen stond bekend als een vroolijke en geestige man Hij schilderde het liefst gezellige hui selijke tafereelen, waarbij de kleine kinde ren over den grond kropen en de hond in- tusschen van het vleesch snoepte, dat op een tafel in de keuken staat. Wat vooral zoo geestig is van Jan Steen derstukje „Sinterklaasavond", fcjk, kleurrijk schilderij, waarnaar men uren kan kijken en telkens ontdekt men dan weer iets nieuws. Jan Steen ontwikkelde zich al vroegtijdig als een goed schilder. Hij werd geboren in 1826 en studeerde in Leiden bij Jan van Goyen, later eveneens een be- foemd schilder. Steen trouwde met de dochter van van Goyen, Marga- Jetha. Zij gingen te Delft ttonen, waar zij een drank- pinkeltje opende. Maar Jan Steen was wel een goed kunstschilder, maar' geen zakenman, evenmin als zijn vrouw. De bruid schat van 10.000 guldens, welke Margartha van haar vader had mee gekregen bij haar huwelijk, was al gauw op- gefuifd en de klanten, die in den drankwin kel van Steen kwamen, betaalden het liefst pas op het eind van de maand of soms wei op het eind van het jaar, Boekhoudien deed Jan Steen niet, dus schreef men alles een voudig op een leitje. Eens gebeurde het, dat Steeën zich voor de rechtbank had te verant woorden wegens dranksmokkelarij. Hij moest van de rechter zijn boeken laten zien. Tja, die had hij niet. Toen kwam hij met het kleine leitje aandragen, maar je be grijpt, Steen kon zelf geen wijst uit de klei ne cijfertjes en aanteefkeningen van hem en zijn vrouw worden, dus de rechter wist er heelemaal geen weg mee. Hij kreeg een hooge boete en moest zijn zaak voor een bepaalden tijd sluiten. Maar Steen lachte er om en ging aan het schilderen. De vader van Jan Steen heeft zijn zoon meermalen financieel moeten helpen, wan neer de familie Steen geen geld had om hun schulden te voldoen. Maar gelukkig was Steen al reeds by zijn tijdgenooten een be roemd schilder, zoodat hij altijd koopers vond voor zijn schilderijen. Toch Is het een onjuiste bewering van sommige menschen, die zeggen, dat Jan Steen niet anders kon schilderen dan een kamer vol hopelooze rommel, schreeuwende vrouwen en huilen de kinderen en dan niet te vergeten de ruwe lieden, die hun vertier in een herberg zochten; Steen heeft ook mooie natuur tafereeltjes weten te schilderen en zoo ge voelig en fijn, dat niemand hem dat ooit heeft weten na te doen. Maar omdat Steen zelf een vroolijke man was, bekeek hij alle andere dingen ook graag van den vroolijken kan en daarom schilderde hij het liefst vroolijke, lachende menschen en kinderen. Na den dood van Margaretha van Goyen huwde Jan Steen met een weduwe, Maria van Egmond. Doch sindsdien ging het den man niet meer voor den wind. Hij verloor ook zyn vader, die hem zoo vaak had ge holpen en groote armoede wachtte dezen kunstschilder. Zijn vrouw verkocht gebra den schapenpooten, ossenkoppen,enz. aan de deuren der groote huizen en Steen werkte dikwijls dagenlang in zijn atelier, maar men scheen geen geld meer over te heb ben voor de kunst, want de doeken werden niet verkocht. Men zegt, dat Jan Steen in groote Wat voelde Treeske zich angstig. Zou zy overgegaan zijn naar de volgende klas op school, of zou zij dezelfde klas nog 'n keertje over moeten doen. Treeske kon wel goed leeren, maar jammer was het, dat zij zoo lang ziek was geweest dit jaar en natuurlijk had zij hard moeten werken om weer met de andere kinderen bij te komen. Vanmiddag zouden de rapporten worden rondgedeeld en dan zou zij meteen hoo ien, of zij naar de volgende klas mocht. „Dag moe", zei Trees, toen zij dien middag naar school ging. „U komt me vanmiddag halen hè?" Natuurlijk, moeder was er zelf nieuwsgierig naar of haar meisje was over gegaan. Maar als Treeske niet was ver hoogd, dan was er toch ook niets aan te doen; zij had haar best genoeg gedaan. Vier uur..., „Dag mam, ik ben over!" roept Treeske. „Zoo kindje, welgefeliciteerd hoor. Ik ben blij voor je", zegt moeder hartelijk. „En nog wel de vijfde van de heele klas moeder", juichte Treeske onder weg naar huis. Ze huppelt en danst maar ©ver de straat en kan haast niet wachten als moeder even stilstaat voor een winkel ruit Ze wil naar huis, het nieuws aan va der vertellen. „Dag Betje, ik ben over!" roept ze uitgelaten als de oude dienstbode de voordeur opent op Treeske's ongeduldig bellen. „Wel tje", zegt de oude meid, „da's knap hoor1'. „En ik krijg een leesboek van moe", roept Treeske haar nog na. „Jonge, jonge, ik wil ook wel 'ns overgaan", lacht Bet. Gelukkig is vader ook gauw thuis dien middag, zoodat ook hij 't prettig nieuws kan hooren. „Goed zoo Trees", prijst vader en geeft zijn dochtertje 'n vriendschappe lijk klopje op de schouder. „Nu krijg jij je leesboek, je mag zelf mee het koopen". Nog dienzelfden middag stappen Treeske en vader de deur uit naar den boekwinkel in de straat, waar Treeske al heimelijk een boek heeft uitgezocht, hoewel ze nog niet eens wist of zij wel overging. „Kijk vader dat", zegt Treeske, als vader en zijn vóór de winkelruit kijken naar al die fijne leesboeken, welke er liggen. „Goed, kleine meid, dan koopen we dat", zegt vader en meteen stappen zij den win kel binnert. „O, wat veel!" roept Treeske, als ze al die boeken ziet, welke netjes op 'n rijtje op de muurplanken staan. De juffrouw in den winkel lacht tegen haar en knikt vriendelijk. „Nu Trees, doe je eigen boodschap maar", zegt vader en Treeske, met een dun stemmetje, omdat ze 'n beetje verlegen is, vraagt: „Juffrouw, mag ik dat boek 'ns zien, wat daar heele maal vooraan in de etalage ligt". De juf frouw haalt het hoek niet uit de etalage, maar diept van onder de toonbank precies armoede is overleden {-Februari 1679), Een zijner vijf kinderen, zijn zoon Dirk, ging later naar Duitschland en werd hofschilder. Wat er van de andere kinderen Is gewor den, weet men niet. Ontelbaar bijna zijn de schilderstukken, welke Steen in zijn leven heeft gemaakt. En waar hij vroeger nog geen schapenbout bij den slager voor kreeg, daar geeft men thans een groote som gelds voor; ieder schilderstukje van hem is thans kostbaar. Over geheel Europa en zelfs in Amerika vindit men doeken van hem, doch de meeste schilderijen vindt men toch in zijn vader land en Engeland. Op bijgaande prentjes ziet men: Jan Steen, naar een zelfportret en een afbeel ding van een schilderij van hem, voorstel lend een vroolijke boer op een bruiloft. DOM MUISJE. Het muisje wou 'ns even kijken, Naar 'n heerlijk stukje spek En 't zei: „Dat zou mij lijken". Ja, het likte reeds zijn bek. „Och, ik ^al maar even happen, Kom, dat kan toch heusch geen kwaad". '1 Muisje liet zich leeJijk snappen, 't Klepje dicht.... en 't was te laat. O, daar zag het poes al komen, 't Muisje zat in bangen nood,. Hap, hap, hap, deed hèt poesje En het muisje, was al dood „Kom Bello, kom nu toch", roept een klein meisje, gekleed in een zwart jurkje, en staande aan het hek van het groote kerkhof. Zij roept haar trouwen Bello, die daar nog maar heel alleen op dat verlaten kerkhof toeft. „Heeft hij zoo'n verdriet, om zyn baas je?" hoort het kleine meisje plotseling een heer achter haar vragen. Ann kijkt om en ziet daar een man met lange grijze baard staan. Medelijdend kijkt hij van het kind naar dein hond. Hij haalt den hond aan en strijkt eens Qjter den iuigen kop. Het meis je, blij, dat nog iemand haar Bello lief vindt, vertelt, dat haar vader eenige maan den geleden is gestorven en daar begraven ligt. De hond, die jarenlang het lief en leed met zijn baasje heeft gedeeld, volgt het kind lederen keer, als zij naar het kerk hof gaat om versche bloemen op het graf te strooien. De hond loopt dan stil en ver drietig om het versch gedolven graf heen en jankt zachtjes. Hij hield zooveel van zijn goeden baas. Natuurlijk is de kleine Ann, by wie hy heeft mogen blijven, toen het kind bij een familielid ging wonen, even lief voor hem, maar een groot heim wee naar zijn ouden baas doet hem telkens meegaan naar zijn graf. De menschen uit den omtrek kennen het tweetal al, het klei ne meisje met haar zwarte jurkje en man teltje en de grooten hond met verdrietig starende oogen. Langzaam wandelt de oude heer de laan uit van het kerkhof en neemt dan afscheid van het kleine meisje, dat dan met haar Bello achter zich aan, vlug den weg naar huis inslaat. zoo'n zelfde boek op. „Dat bedoel ik", lacht Treeske en neemt 't van de juffrouw over om 't even in te kijken, „Kijk vader, wat 'n mooie plaatjes". En dan, zooals Trees ke moeder dat wel 'ns in een winkel hoorde zeggen: „Mag ik dit van u hebben, juffrouw?" „Zeker jongedame", zegt de juf frouw en pakt het boek eerst in een dun kartonnetje en daarna in mooi bruin pa pier, waarom hoen dan nog een touwtje komt. „Vader, ik ben er toch zoo blij mee", zegt Treeske, als ze weer met -vader op straat loopt. „Ik ga er gauw in lezen als ik thuis kom". „Ja maar, we gaan nog niet naar huis!" zegt vader ondeugend. „Treeske, we gaan fuiven hoor, ter eere van je overgaan. We gaan ergens taartjes eten!" Treeske juicht en roept: „Heeriijk vader, en dan brengen we er ook een voor moeder mee". „Natuurlyk, natuurlijk". Vroolyk stapt het tweetal verder. Treeske denkt: „Ik had wel graag aan het boek be gonnen, maar taartjes eten komt ook niet eiken dag voor! Dat boek zal toch wel uit komen...." Vader gaat naar de mooiste banketzaak, welke in de stad is en Treeske krijgt een groote schaal gebakjes voor zich, waarvan zij er een paar mag uitzoeken. Wat smult Treeske en wat heeft vader 'n pret, dat die kleine Trees zooveel taartjes kan eten. „Moeder zal 't wel niet leuk vin den, als ik vanavond niets meer eet", laoht Treeske tegen vader, maar deze stelt haar gerust. „Je gaat maar ééns in het jaar over, hoor Trees. Moeder moet vandaag maar door de vingers zien". Als ze buiten komen, wijst de stadsklok al haast op 6 uur. „Nu gauw naar huis, kind, moeder zal niet weten waar wij blij ven". En Treeske geeft vader een arm. Samen stappen zij nu naar huis, waar moe der het nieuwe boek van Treeske moet be wonderen, en de meegebrachte taartjes m3g oppeuzelen Iedereen vindt schoenen poetsen een ver vélend baantje, tenminste dat schijnt wel zoo. Maar Jan vindt 't heusch geen verve lend baantje. Jan is de jongste jongen uit het huisgezin en telt negen levensjaren. DE Jan, die wy hier op het oog hebben is een flinke jongen, die graag wat vooi z'n moeder over beeft en haar helpt zoo veel hij kan. Als hij des middags uit school thuis komt, staan eir al 'n bende schoenen, groot en klein, op een rijtje. De schoenen staan ér' al te. wachten om te worden schoongemaakt en ze worden 't liefst door Jan gepoetst. Jan poetst ook wel de echoe nen van- zijn groote broers en zijn vader, maar die laat Jan „betalen". Wim en Henk, zoo denkt Jan, hebben geld genoeg en va ders beurs is onuitputtelijk. Maar Jantje doet 't even graag voor niemendal hoor. AU je 't maar vriendelijk vraagt. Zoo komt Jan weer uit de school en loopl naar de keuken. „Maak ons toch weer gauw schoon Jan, wij zijn al weer zoo vuil", roe pen een paar kleine schoentjes van Dik, zijn 4-jarig broertje, wiens schoenen er al tijd het meest vies uitzien. Gauw gaat Jan aan den slag, dan kan hij straks nog buiten spelen. Vlug alles insmeren, even laten staan, en dan aan het uitwrijven. „Verbeeld je", denkt Jan bij zichzelf", dat ik de schoe nen nou 'ns vergeet uit te wrijven, wat zou Miesje kwaad zijn, dat haar mooie schoen tjes er zoo vies uitzagen!" Jan lacht ondeugend bij die gedachte, en gaat weer aan het borstelen. Jan heeft d« eigenaardige gewoonte altijd bij zyn eigen schoenen te beginnen' en als je vraagt, waarom hij dat doet, dan zegt hij: „Als je pas aan het werk ,gaat, heb je de meeste kracht om lekker te poetsen en te wryven en danswonden jnyn schooenen altijd het mooist!" Ziezoo, dé schoenen zijn gepoetst. Hè, wat staan'ze'daar glunder, 't Lijkt wel of ze lachen.ja heusch.-.en Jan lacht mee. Jan zet nu alle schoenen van groot tot klein netjes op 'n rij. „Nu, dat zijn er heel wat vandaag", mompelt hij bij zichzelf, maar; hij is toch tevreden. Het werk vlotte vanmiddag goed en Dik heeft vandaag zijn laarsjes niet zoo vuil gemaakt als gisteren. Toen zagen ze zwart van de modder. Vadecr'fl laarzen zijn altijd het mooist en moeder maakt haar schoenen haast nooit vuil..,. Zoo mijmerend bergt Jan zijn poetsdoos op. Juist komt moeder de keuken binnen en ziet al die keurige schoentjes staan. Zy staat een oogenblik bewonderend naar die lange ry staan en lacht dan tegen haar flinken zoon. „Jan, ga mgar gauw mee naar de kamer, vóór de anderen komen, dan krijg'jij vanmiddag 'n extra beschuitje vaa my", Hiernaast zien jullie een aardig hand werkje, dat de wat grooteren onder jullie kunnen maken. Het kan dienen op een schortje voor je zusje ©f op de jurk van haar. Je zoudl het ook kunnen benutten als teekening op een kruippakje of slabbetje. De steekjes, welke hiervoor worden gebruikt, zijn heel ge makkelijk; het gewone, klei ne borduursteek je, dat jullie allen wel op school of van je moeder geleerd zult hebben. Het aardigste is het, als je er verschillende kleuren voor gebruikt. Je houdt het mutsjv van het meisje wit, haar blouse lichtblauw en het rok je b.v. donkerrood. De kous jes worden zwart en de klompjes weer wit. Het gras, waarop de kinderen staan, wordt natuurlijk groen, grasgroen. De bloempjes in het midden zijn weer rood ofwel geel en met een groen stengeltje. Het middenste struikje heeft groene bladeren, oranje bloemen en een bruine stam. De vlinder wordt wit met geel, maar je kunt hena ook heel bont maken, want bonte vlinders bestaan er ook. De jongen heeft een gelen hoed, een licht bruine kiel en een donkeren broek, waarop een donker blauwe voorschoot. De schop heeft een bruine steel en de rest wordt grijs. Zijn kousen zijn zwart en zijn klompen wit. Ik weet zeker, dat je kleine 2usje er maar wat trotsch op zal zijn en je zult zelf zien hoe reuze aardig het staat. Je hoeft je natuurlijk niet strikt te hou den aan de kleuren, die hierboven worden aangegeven. Als je zelf smaak hebt, of je moeder weet nog wat leukers, wel, dan doe je het anders. Ik hoop in ieder geval, dat je er iets aardigs van maakt, want het plaatje is het heusch wel waard.

Soester Courant | 1934 | | pagina 6