T SOETAX" m u r M ÉfUra Een moeilijk parlementair jaar* Weet O 877 13e JAARGANG No. 42 VRIJDAG 19 OCTOBER 1934 Sri - :i Algemeen Weekblad voor Soest, Soestdijk, Soestduinen en Soesterberg. Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 566. kerkttr.5 - toept Een bruine pater. Naar een Roomsch-Rood regeeringsverbond D. F. VOIGT Joh. v. Schalkwijk Jr. Zijn Vegetariërs belastingontduikers? Van verfe en van nabij. Kerkberichten. Kamerkroniek* ABONNEMENTSPRIJS 65 cent per 3 maanden. ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 cent. Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertentie's in dit blad worden eveneens in d.e drie andere bladen opgenomen. UITGAVE van: „DE SOESTER COURANT", Algemeen Weekblad, „SOESTER NIEUWSBLAD", Algemeen Christelijk Weekblad, „DE SOESTER POST", R.K. Weekblad, voor Soest, Soestdijk. Soestduinen en Soesterberg, en ADVERTENTIE-UITGAVE van „De Soester Courant". Is Colijn nog persona grata? Die op ongezouten wijze uiting gaf aan de volkssententie. Alle teekenen wijzen er op, dat we een' voor de regeering moeilijk parlementair jaar zijn ingegaan. Uit de massa is een reactie gewekt tegen den steeds verder omlaag gedrukten levensstandaard loons- en steunverlagingen, vele indirecte belastingen enz. terwijl de regeering, ook nog blijkens de jongste Troonrede, van meening is, dat het peil van ver sobering nog niet is bereikt, hetwelk ze katholieke bladen namen het voor den pa ter op en gaven te kennen, dat hij slechts duidelijk onder woorden had gebracht, hetgeen onder de massa der katholieke arbeiders leeft. Katholieke Volksbonden en -arbeidersvereenigingen namen op haar vergaderingen met algemeene stemmen moties van instemming aan en 't regende brieven, kaarten en telegrammen van sympathie op het bureau van den Hei voor een economische reconstructie naar I mondschen monnik, de nieuwe tijdseischén benoodigd acht. Del Het zal voor de leiding der R. massa, welke langen tijd bereid scheen j Staatspartij moeilijk zijn om haar leden om offers te brengen, welke ookjnog ten behoeve der politiek van dezie haar bij de sterk neerbuigende con- j regeering naar de stembus te laten op- junctuur noodzakelijk voorkwamen, is .trekken, tenzij wat ook pater Henri- het g - veetert, dat' de ,;.o jd-vak:--'reu? eistiïfe" COtfjV test roer óp radi-' lijke begrenzing dier versobering tot cale wijze omgooit- Doet ze dat laatste wat voor het levensonderhoud dringend niet, dan zoo vreezen we zal de Mussert hapt óp- enf smakt van dit alles, in zijn orgaan beschouwt hij op zijn manier de feiten, wflke we hierboven releveerden en dan stéftt hij vast: veel langer dan een half jaft" kan Colijn het niet meer uithouden. En dan krijgen we een roomsch-roode coalitie, zegt hij, wel ke „inflatie in haar rarfsel" draagt. Ja, dat is het ongelukkige van de situ atie. Het is b.v. voor;;, de R.K. Staats partij een klein kunstje gom Colijn ten val te brengen, maar watudan? Een soort gelijke poliiek onder 'èen anderen kabi netsleider, dat heeft geen zin. Buiten de huidige iweeringscombinatie is slechts één anderejpolitieke formatie mogelijk, n.1. van roorrasch-rood. Zal de massa, zullenïdé arbeiders daar mee hebben gewonnen;? We verzekeren-, als len roomsch-roode combinatie het bewind! in handen neemt, zal een ongedacht krachtige nationalisti sche reactie uitbreken.? Dan zal het een sstrijd worden, gelijk we dien hebben be leefd in Duitschland en Oostenrijk, 'n strijd van winnen of verliezen, een strijd met de dictatuur van rechts?'of links als eind resultaat- Met gebogen hoofd'stormloopen tegen een muur, moge dapper zijn en manhaf tig; 't haalt niet veel uit. 'i Vertrouwdste adres voor het maken van Uw BRIL, ook volgens recept van H. H. Oogartsen is bij Gediplomeerd Opticien - Drogist Burgssn. Grothestraat 30 - Tal. 363 dai de f? noodzakelijk moet worden geacht, is b: reikt, zoo niet qverschreden. Al wat de regeering dus nog van plan zou zijn te ondernemen om het levens peil van de massa verder omlaag te druk ken, zal ongetwijfeld op het verzet van breede bevolkingsgroepen stuiten, tot wel ke politieke partij zij ook behooren. Men- schen, aan wier bestaansminimum wordt geraakt, zetten ethische overwegingen op zij om voor hun materieels behoeften te vechten. Vandaar dat de regeering zich op het oogenblik ziet geplaatst tegenover sterke ontevredenheid in de partijen, op wie zij politiek steunde; ontevredenheid zoowel onder de christelijke als katholieke ar beiders. katholieke Kamerfractie binnen afzienbaren tijd zich gedwongen gevoelen om de re geering te zeggen; vérder kunnen we u niet volgen. Daarmee zal een bestuurscrisis zijn ge boren. Er zijn nog andere factoren, welke het uitbreken van zoo'n crisis kunnen ver haasten. Ook in de partij van den regeerings- leider is de harmonie min of meer ver stoord. Er is ontevredenheid onder een groep Anti-Revolutionnairen van de Her vormde Kerk, die meenen, dat in de partij leiding en bij benoemingen de Gerefor meerde partijleden worden voorgetrokken. De ontevredenen zeggen ook principieels Een eenvoudige bruine pater heeft aanbezwaren te hebben, ze meenen, dat de deze groeiende volkssententie uiting ge. j regeering haar aandacht zóó uitsluitend geven door een heftige rede, welke hij een dezer dagen in een katholiek arbei dersmilieu te Helmond afstak- Pater Henricus, aldus is de klooster naam van dezen bruinen monnik, -is niet gewoon een blad voor den mond te ne op de economische politiek concentreert, dat de ethische leiding van het volk ver zwakt- Let wel; we beoordeelen in dit artikel de moeilijkheden niet, welke door katho lieke democraten of anti-revolutionnaire men Een jaar geleden trok hij het land j ontevredenen worden opgeworpen, maar door, zeer scherpe redevoeringen houden- j we constateeren deze slechts en meten aait de tegen oorlog en bewapening niet al-de hand daarvan de mogelijke politieke leen, maar zelfs pleitende voor een actief gevolgen af. anti-militairisme. Het kwam zoover, dat de kerkelijke autoriteit, onder wie pater Henricus staat, hem het verdere openbare anti-militairistisch optreden verbood. Thans is hij op het oorlogspad geto gen tegen de regeering-Colijn, in het bij zonder tegen derzelver politiek- Hij deed 'het op fulminante wijze en, zooals „Het Volk" het noemde: gewild-populair. Hij deed het voorkomen alsof practisch alle maatregelen van het landsbestuur neer kwamen op een verarming van de massa en waren ingegeven door zucht om den gulden veilig te stellen. Van de R. K- Staatspartij werd geëischt, dat ze zich van deze politiek zou losmaken, desnoods een samengaan met „rood" zou aanvaarden. „De Maasbode" meende zich van het geval te kunnen afmaken met een: nou ja, 't is pater Henricus, de radicale bruine monnik, die ook bij zijn anti-mili- tairistische actie door zijn geestelijke over heid aan de kap van zijn pij naar binnen getrokken moest worden. Maar zóó eenvoudig kon deze zaak thans niet worden bezien. Verscheidene Vertegenwoordiging van Electroiux en VoSta STOFZU IGE RS Steenhofstr. 55 Tel, 986 Reoaratie-inrichtinD aan alle merken. De huidige oppositie in de A.R- partij kan tot splitsing leiden en verzwakt in elk geval, zoolang ze voortduurt, de po- siiie van den regeeringsleider, die tevens de leider is der A.R- partij. En tenslotte kan het intreden van een politieke crisis worden verhaast door de teleurstelling, die vele werkgevers, finan. ciers, economen en intellectueelen gevoe len over de uitkomsten van Colijn's wel- vaartspolitiek. Er zit geen schot in het werk der economische reconstructie. Er is bezuinigd en besnoeid, de loonen zijn sterk omlaag gebracht, duizenden ambte naren zijn ontslagen, maar de werkloos heid mindert niet, en zulks in tegenstelling tot landen, waar de reconstructie langs andere wegen is geleid, o.a- langs den weg van devaluatie. De uitvoering van groote werken wordt in overweging ge nomen; een fonds van 60 millioen wordt voor dit doel beschikbaar gesteld; de noodzaak van huurverlaging voor arbei derswoningen wordt erkend, maar de practische uitvoering van dit alles laat zich wachten. We zijn geen „Lamme Goedzak"', da verde minister Verschuur een oogenblik dapper in de Tweede Kamer, maar zijr. opvolger, Mr. Steenbèrglie, verleent aan de Duitsche regeering voor twee jaren lang een crediet-uit het bedt'ijfskapi taal van onze Nederlandsche handelaars, die hun zaken daarmee met ondergang zien bedreigd. ook 's nachts o» U gereed staat elt U dan even ONS WEEKPRAATJE. Sinds de regeering ons in de Troon rede heeft laten weten, dat de schatkist nog wat te kort komt, hebben we heel wat slapelooze nachten doorgemaakt- We w^ten het uit ervaring, dat zulke Troon rede-tirades als regef de verdekte aankon diging zijn van weer nieuwe belastingen, en aangezien het altijd nog Barbertje is geweest, die tot hangen werd veroor deeld en vvij ons met Barbertje ver persoonlijkt voelen daarom hebben we dag en nacht gepeinsd, of er nog niet een categorie staatsburgers is te ontdek ken, welke zich voor het oog van den fiscus verdoken heeft kunnen houden, op dat we die lieden bij den kraag zouden kunnen vatten en ze tot aan de voeten van minister Oud vermogen te slepen, zeggende: hier heeft Uwe Excellentie nou de kikkers, die nog veeren op d'r bast hebben En een dezer nachten zijn we omhoog gesprongen van onze sponde en hebben we gejuicht; Eureka! Ja, we hebben een heele groep staats burgers ontdekt, clie zich, dekkende achter een barricade van ethische overwegingen, tot nu toe met succes tegen den fiscus en zijn handlangers hebben verschanst, maar nu zal het recht zijn loop heb ben en ook zij zullen den fiscus hebben te geven, wat des fiscussen is. We bedoelen; de vegetariërs! Hebt u ooit een vegetariër gezien, die rookt en middels het bekende sigaren bandje bijdraagt aan de schatkist? Kent u een vegetariër, die wel eens een Bolsje pikt? Of een glaasje bier? En aldus mee helpt aan het opbrengen van de millioe- nen drank-accijns? Wie vleesch uit, be taalt belasting. Maar ziet u een vegeta riër wel eens vleesch eten? Reuzel schuwt hij, doch daardoor ook tevens den vet- accijns. Zóó zouden we kunnen doorgaan Wij, gewone stervelingen, kunnen geen hap eten of geen slok drinken in den mond brengen, of we moeten eerst belasting betalen, maar het gras, de sla en de andijvie van de vegetariërs vallen buiten elke bemoeiing van den fiscus. Dat is onbillijk en onredelijk. Daarom stellen we voor, dat er naast een vrijgezellen-belasting, welke ingevoerd staat te worden, een vegetariërs-belasting zal komen, opdat de ongelijke fiscale ver houdingen zullen worden genivelleerd. En anders Ja, anders zullen we goed doen met allemaal het vegetarisme te omhelzen, want vleescheters zijn te duur in de cri- siskost- Stel je voor; de regeering wil weer 150-000 dragende pinken laten afslachten en inblikken, d. z- 150.000 jonge koeien, welke een kalf in zich hebben. Moeders en kinderen gaan in 18 millioen blikken worden verzameld en ad 25 cent per kilo- blik als consumptie der armoede beschik baar worden gesteld. Op deze affaire wordt een verlies ge leden van vele millioenen, maarde kosten zullen worden verhaald op dege nen, die van de overblijvende runderen consumeeren. Zij betalen de afslachtings affaire middels den vleeschaccijns. En ze betalen óók den méér-prijs van 't slacht vee, van de melk, de boter, de kaas en het vet, welke met dit afslachtings systeem wordt nagestreefd. Is het niet om te huilen? En onderwijl staan de vegetariërs ons vleesch-eters, met afgrijzen als een min- derwaardig menschensoort te bezien! 't Is om uit je kippenvel te springen. Niet-vegetariërs zijn de beste en de domste belastingbetalers van het land. Dank zij óns, eet de buitenlander onze prima boter voor den prijs, waarvoor onze bevolking nog geen margarine kan koo- pen. Onze gesmolten reuzel gaat voor on geveer 25 cent per kilo over de grenzen weg, terwijl de huismoeder hier alleen aan crisisheffing op deze reuzel 24 cent per kilo moet betalen. Wordt het niet hoog tijd dat we een bond stichten van -veelscheters, rookers en drankaccijns-plichtigen, om den eisch te propageereti van een zware belasting op de ontduikers van vele indirecte heffin gen; de vegetariërs? N-B- We vertrouwen, dat al onze lezers- vegetariërs bovenstaand Weekpraatje zul* len lezen en waardeeren, zooals, naar we weten onze medewerker het uitsluitend heeft bedoeld: als een crisisgrapje. (Red.) tegen het gevaar van besmetting met t.b-c. op de scholen, welke maatregelen door een paar tragische gebeurtenissen van den laatsten tijd zijn ingegeven. De minister had de algemeene instemming van de Kamer, uitgezonderd de heeren Tilanus en Zijlslra, die respectievelijk grondwettelijke en pecuniaire bezwaren hadden. Personeel van alle scholen, vanaf het voorbereidend onderwijs tot en met het gymnasium* moet zich onderwerpen aan een keuring op t-b-c. der ademhalingsorganen, z.g. open t.b-c. Wie ziek wordt bevonden krijgt gelegenheid om genezing te zoeken; faalt deze, dan volgt ontslag. Betreurd werd* dat ook de keuring der schoolkinderen niet werd verplicht- Wel vindt op dezen veelal toezicht plaats door schoolartsen* doch mevr. De Vries—Bruins vroeg bij motie aan de regeering om m atregelen* opdat het onderzoek van schoolkinderen op t.b.c- meer algemeen worde bevorderd* welke motie met 58—16 stemmen werd aangenomen. Voor hulp aan de oud-gepensionneerde militairen, d. z. degenen, die nog ondeii de oude pensioenregelen vielen, heeft mi* nister Deckers een potje van f40000 gevonden, welk bedrag overbleef van den steun aan de mobilisatie-slachtoffers.' De minister wilde daaruit dien gepensionneer- den tegemoet komen, wier pensioen be neden f375— per jaar is bepaald- Van alle kanten vond men de behan deling dezer oud-gepensionneerde militai ren schriel. Maar ja, 't is crisis en de regeering weet niet, hoe ze aan het geld kan komen enz. We kennen thans deze argumenten. Enfin, de minister zal zien, wat hij doen kan De contigenteering van draadnagels werd verlengd. De minister beloofde toezicht te zullen houden op de gedragingen van het internationale concern in de draadnagel- industrie, hetwelk onderling uitmaakt, in welke landen en hoeveel zal worden ge produceerd. Frankrijk wordt wel zwaar getroffen Rouw is d' orde van den dag; Nog is Barthou niet begraven, Of weer halfstok waait de vlag. Hier 'n moord, daar revolutie, Met 'n oorlog in t verschiet; 't Is wel zorg'lijk, wat de wereld Op vandaag het menschdom biedt in het veelbelovend Rusland Heerscht geregeld hongersnood, En verwacht wordt, deze winter Dreigt nog groter hongerdood. Onze Nederlandsche drukkers Vieren thans hun zilv'ren feest, En de Grato zal je leeren, Hoe het moet, en is geweest. Elke plaats telt tal van zwijgers, Maar ook sprekers, steeds paraat; Lees maar, wat er pas gebeurd i3 In den Culemborgsche Raad. Grooter weerkracht is de leuze, Die zich baanbreekt met den dagf Is ons leger niet strijdvaardig, Dan betalen wij "t gelag. Stormen, regen, hagebluien, Herfst, wat pak j' ons leelijk aan; Heb toch meelij, want 't is crisis* Waar haal ik de brand vandaan! Welke krant je leest of tijdschrift, Dionk're toekomst, anders niet; Nochtans, zie de verre lichtglans Van het voorjaar in 't verschiet. HENR Vóór hei zonnebad eerst de huid inwrijven met' „Zij"-crême of „Zij"-olie. Dat voorkomt zonnebrand en Uw huid wordt tevens prachtig gebruind. „yij"CREME of.,7U"OUE In prijzen van 20-75 cf Tegen t-b-c. gevaar op scho len. Oud-gepensionneerde militairen. Contingentee- riug van draadnagels. Alvorens aan de begrootingsdebatten te beginnen, doet de Tweede Kamer nog eenigë oude ontwerpen af. Minister Mar- chant verdedigde een aantal maatregelen Zondag 21 October. SOEST. NED. HERV. KERK- Oudekerk. Voorm. 10 uur Ds. E- Groeneveld Nam- 6 uur geen dienst. Emmakerk. Voorin. 10 uur Ds- J. Groeneweg, etn- pred. te Hilversum- Nam- 6 uur Ds- J. I. van Schaick en Ds. E- Groeneveld. Bidstond v. d. Zon- dagschoolarbeid- HERV. (GEREF.) EVANO- Christelijke U.L.O-.school, Spoorstraat. Voorm. 10 uur en nam- 6 uur FW. Bieshaar van 's-Gravenhahge. GEREFORMEERDE KERK. Julianakerk. Voorm. 10 uur Ds. B. Alkema. Nam. 5.30 uur Ds- S. Wouters. Wilhelminakerk. Voorm. 10 uur Ds. S. Wou-, Nam. 5.30 uur Ds. B. Alkema. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Julianastraat- Voorm. 10 uur en nam- 6 uur Ds- A. Grappen van Zwaagwesteinde. Donderdag 25 Oct., nam- 7 uur, Ds. K Groen van Rotterdam. VER. VAN VRIJZ. GODSDIENSTIG EN« Geb. „Religie en Kunst", Rembrandtlaan, Voorm. 10-30 uur Mej. Ds. W S, Wiardi Beekman van 's-Hage SOESTERBERG NED. HERV. KERK Nam. 23 uur Zondagsschool. Nanf. 6 uur de Heer H- v. d. Heuvel van Utrecht- HUIS TER HEIDE NED. HERV. KERK. Voorm. 10 uur H- Avondmaal. Nam- 6 uur Dankzegging-

Soester Courant | 1934 | | pagina 1