„SOETAX" 677 Weet U 13a JAARGANG No. 46 VRIJDAG 16 NOVEMBER 1934 voor Soest, Soestdyk, Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJX, Van Weedestraat 35, Telefoon 566. De propaganda voor devaluatie, Het Sinterklaasfeest. D. F. VOI6T Sportkroniek. Kamerkroniek. Joh. v. Schalkwijk Jr. Kerkberichten. UITGAVE van „DE SOESTER COURANT", Algemeen Weekblad, „SOESTER NIEUWSBLAD". Algemeen Christelijk Weekblad, ,,DE SOESTER POST", R.K. Weekblad, voor Soest, Soestdijk, Soestduinen en Soesterberg, en ADVERTENTIE-UITGAVE van „De Soester Courant". ABONNEMENTSPRIJS 65 cent per 3 maanden. ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 cent. Advertentie's tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertentie's in dit blad worden eveneens in de drie andere bladen opgenomen. b voor c5©n winter, Verrassend is 't te zien de ruime sortesring in Kuisviijtartikelen als: Figuurzaagbeugels, Zaagjes. Modelplaten. Vijlen Tafel met klemmen, Snij hout, Triplex, Beits enz, Prima Timmerhout, geschaafd en ruw. Kom eens kijken SOESTER PIJNHOUT- EETJ TR Pi EXHANDEL: NIEUWEWEG 91 - TELEFOON 367. Meer en meer rijzen klachten op tegen de propaganda, welke door een met dit doel gestichte vereeniging, voor devalu atie wordt gevoerd- Bij woningbouw, huizenverkoop, het afsluiten van levens verzekeringen enz- worden de nadeelen dier propganda ondervonden. „Ons Noorden" kapittelde een dezer dagen de hoogleeraren, die vanuit hun studeerkamer deze propaganda in ons land voeren en met allerlei theorieën, die wetenschappelijk ongetwijfeld zeer lo gisch en aannemelijk zijn, een propagan da voeren voor een wat zij noemen be- heerschte devaluatie van den gulden. Zij voorspellen daarvan groote voor- deeien voor onzen economischen weistand, maar zooals de regeering terecht in haar memorie van antwoord opmerkt, zijn die z.g. voordeelen toch weinig anders dan vogels in de lucht- Wat ons nog altijd een leemte lijkt in het betoog van deze hoogleeraren, is dat zij verzuimen ons te overtuigen, dat men het losmaken van ons ruilmiddel van het goud zou kunnen doen geschieden op een zónder eenvoud is het niet écht- Op Sin moeten kinderen 7i.pn Hip >p,pti nrH-PunpriPn mPhaar hpt menschen huiverig zijn om verzekeringen te sluiten, met het argument, dat zij nu de premies moeten betalen in goudgul dens, om later gedevalueerde guldens te rug te krijgen, is zeker. Dat is het zeer groote gevaar van die onbeheerschte propaganda voor een de valuatie-politiek- En daarom zou inderdaad wat meer verantwoordelijkheidsgevoel bij deze propagandisten niet geheel overbo- z"in- ONS weekpraatje. De bekoring van het kleine- We herinneren ons, hoe we in een der na-oorlogsche jaren óók eens over het naderend Sinterklaasfeest hebben geschre ven, in bange zorg, dat 't met een mooie oud-Hollandsche traditie ten einde ging loopen. Er werd toen nog door ieder een en aan alle kanten geld verdiend, met het gevolg, dat de waarde en hei aanzien van dat geld, van goed en be zit, van cadeaux en verrassingen, aanmer kelijk daalde. Houdt het Sinterklaasfeest toch eenvou dig! hebben we toen uitgeroepen, want misschien theoretisch heel goed te bewij zen is, hebben we echter in de practijk tot nu toe nergens meegemaakt- Zelfs Engeland heeft de waardedaling van het Pond niet in de hand gehad en van de Amerikaansche dollar spreken we maar niet- Deze vertoonde meermalen 't boeld van de bekende St- Vitusdans. Dat wij hier in Nederland, waar we ook op fi nancieel gebied zoo afhankelijk zijn van het buitenland een devaluatie wel zouden kunnen beheerschen, lijkt ons voorshands nog weinig aannemelijk. Niet ten onrechte brengt de regeering dezen hoogleeraren dan ook onder 'toog, dat het gemakkelijker is in de studeer kamer allerlei, vaak onderling sterk uit- eenloopende systemen, uit te denken, dan als regeering tot de practische toepassing daarvan over te gaan- Als dat nieuwe monetarie avontuur zou mislukken, dan wasschen die hoogleeraren hun hunden in onschuld, maar de regeering draagt de volle verantwoordelijkheid en het volk de volle lasten. Ons voornaamste bezwaar tegen deze felle propaganda buiten de studeerkamer in openbare vergadering en pers, is ech ter, dat zij doelloos is en niet zonder ernstig gevaar voor ons land. Doelloos, omdat het natuurlijk dwaas heid is te meenen, dat de regeering tengevolge van deze propaganda, te be- keeren zou zijn. De regeering heeft duidelijk en conse quent den weg gekozen voor 't hand haven van de goudpolitiek en zij moet dit volhouden en als de eenig juiste methode voor ons land verdedigen, prac- tisch tot vijf minuten, voordat zij ge dwongen zou worden de goudbasis los te laten. Een debat daarover in 't open baar om de regeering te overtuigen, heeft dus geen zin. Want de regeering zal nooit kunnen toegeven, dat voor het los laten van den gouden standaard ook wel iets te zeggen is, dan op het oogen- blik, dat zij het doet, door omstandig heden buiten haar wil gedwongen- De propaganda is bovendien gevaarlijk- Het handhaven van den gouden stan daard is alleen mogelijk, wanneer 't ver trouwen in de jardevastbeid van ons geld krachtig gehandhaafd blijft- Wordt dit vertrouwen ondermijnd, wordt de in druk gewekt, dat de Nederlandsche re- geeriug vandaag of morgen toch wel tot devaluatie zal overgaan, dan brengt men aan ons land, aan ons bedrijfsleven groote schade toe. Wij hoorden dezer dagen reeds verlui den, dat de krachtige propaganda voor de devaluatie reeds tot gevolg heeft ge had, dat belangrijke bedragen aan geld uit ons land naar het buitenland worden overgebracht- Dat het verkrijgen van hypotheken op gi >ote moeilijkheden stuit en dat tal van zien, die met een ontevreden gebaar het dure cadeau bij een stapel andere speel goederen smijten, drenzend om de ver vulling van een onvervulbaren wensch- Een echte Sinterklaasstemming kan pas ontstaan, als we het weten en beseffen gelijk Hildebrandt in zijn Camera Obscura zegt dat „kleine genoegens óók genoegens zijn- Voor wie op Sinter klaasavond geen ambitie hebben om te grabbelen naar pepernoten, wie dan geen grage tanden kan zetten in een specula zen vrijer, wie dan niet kunnen lachen, omdat ze „genomen" zijn en tenslotte-, wie achter de geringe waarde van een klein cadeautje niet het groote en gou den hart weten te vinden van hem of haar, die ons aldus vriendschap bewezen, voor dezulken kan Sinterklaas niin mei- een „feest" zijn. Toen we in de jaren van hoog-conjunc tuur elkaar steeds duurdere cadeaux gin gen geven, aldus elkander op kosten ja gende, zonder dat we ons bevredigd ge voelden, toen dreigde het oud-Hol landsche Sinterklaasfeest in discrediet te komen- Nu de tijden ons tot voor-oorlogscbe bescheidenheid hebben teruggevoerd, zal de luister van Sinterklaas weer gaan schitteren met ouden glans- Niet alleen winkeliers schijnen er zich bewust van te wezen, dat eigenlijk, juist nu, de omstandigheden gunstig zijn voor een goed debiet rond den 5en December- De tijd, dat ze dure artikelen verkochten voor dit feest, is voorbij, maar de oude, gezellige drukte van vroeger zal terug- keeren, vroeger, toen vele snuisterijen en versnaperingen werden verkocht, klein van prijs en gering van winst, maar lei dend tot een vlotten verkoop en druk ge- doente in de zaak. Zóó zal het weer worden, als de re clame een beetje handig wordt gevoerd- Sinterklaas is voor iedereen, arm en rijk, als we de verwachtingen van onze kinderen, vrienden en verwanten, leiden in de richting van het bereikbare- „Ik herinner me nog zoo lazen we dezer dagen van de hand van A- B- K-, den Oproerigen Krabbelaar (uit mijn kinderjaren) elk geschenkje, dat toch heusch niet veel bijzonders kan zijn ge weest, elk fopperijtje, heel de sfeer van die met een tooverlamp bestraalde avon den. Praat me niet vart opvoedingswijsheid en kinderzielkunde. Dit is het allereerste, waar zoo'n kleine mensch van groeien moet tot een weerbaar wezen, waar levensmoed in zit-" f j Iedere oudere ondr- ^ons zal het ver gaan zijn, als A- B-^ IC Wat zijn we op Sinterklaas niet blij geweest met prullen en wat hebben we ons later niet verwonderd, dat we pnze verwende kin deren niet gelukkig kpnden stemmen met het kostbaarste speelgoed! En toch is de oplossing eenvoudig- Een kinderziel voelt :fijn aan- Een kind weet slecht te waardseren, wat de waar de is van geld en kostbaarheden, maar het voelt heel goedj hoeveel van onze liefde, van onze offerzin, van ons hart er kleeft aan het ldeine presentje, dat we het schonken- Als we de deugden van eenvoud en tevredenheid in het ikind weten te ont wikkelen en te sterken- Laten de winkeliers de oude prettige sfeer van vroeger herscheppen- Zet Sin terklaas te paard op de ruiten van den winkel en in de advertentiekolommen van de krant- 't Wordt hoog tijd, want weken reeds vóór den grooten dag, moet 't hart van kinderen en grooten „kloppen van verwachting" Herschept de étal; met goud-beplakte s ren beesten, bouw- er len, poppen en andei goedkoop en eenvot kindermondjes straks ge's in toovertuinen yeculazen, vol suike- blokkendoozen, stal- e prullaria, rond wier dig wezen dankbare wonder web van hun rijkefantasie; -üwTifen weven- 't Verfirouwdste adres voor het maken van Uw BRIL ook volgens recept van H. H Oogartsen is bij Gediplomeerd Opticien - Drogist Burgem. Groihestraat 30 - Tel. 363 E-S.V.A.C. Het programma voor deze week is als volgt: Zaterdag- ES.V.A.C.—Climax I.. Spoorvogels a—E-S.V.A.C. a.. Soesterberg—E-S.V.A.C. b. Zondag- E-S.V.A.C. I—J.S-V- I. Soesterberg II—E-S.V.AC. II. Sopla IV—E.S.V.A-C. III. Er zijn wederom eenige belangrijke ontmoetingen voor E-S.V.A-C. vastgesteld. De wedstrijd van het eerste elf tal in het Burg- Dekethpark tegen J.S.V. is van het grootste belang- De Esvac- cers zullen moeten winnen, daar anders de toestand uiterst crit'ek wordt- Een spannende strijd wordt dus a-s- Zondag verwacht- dat de ook 's nachts voor U gereed staat lelt U dan even De begrootingsdebatten voort gezet. De Katholieken de regeering. Cleraringsont- werp en contingenteeringen aangenomen. De derde dag van het politieke festijn bracht o-m. drie kopstukken van diverse pluimage ten tooneele, te weten de hee- ren BIEREMA, leider van de Vrijheids- bonders, SCHOUTEN, van de Anti-revo lutionairen en AALBERSE, aanvoerder der Roomsch-Katholieken- Op de keper be. schouwd was laatstgenoemde afgevaardig. de nogal gereserveerd jegens de Regee ring. Hij kwam in aansluiting aan het request van het R K- Werkliedenverbond met een groot aantal wenschen en ver klaarde met betrekking tot al die ver langens, dat van het Regeeringsantwoord de verdere houding van de R-K- fractie tegenover het Kabinet zou afhangen- Drongen de heeren Bierema en Schou ten vooral aan om spoed te betrachten met de aanpassings- en bezuinigingsmaat regelen, de heer Aalberse wilde meer. Hij wenschte een organische aanpassing met publiekrechtelijken inslag, door orga nische krachten uit het volksleven zelf voortgekomen onder controle en stimulee- ringr van de zijde der Regeerins- Vermelden we nog, dat de Regeering van verschillende zijden steun kreeg op het gebied van het handhaven van den gouden standaard, en dat uit het tot dus ver gevoerde debat bleek, dat de heer Van den Tempel niet veel kans heeft op het aannemen van een door hem in gediende motie, voor de stichting van een centrale industriebank, ter bevorde- ring van de industrialisatie. Voorts dient nog te worden vermeld, dat tusschen de begrootingsbedrijven door het nieuwe Cleraringswetje na korte dis cussie zonder stemming is aangenomen- En reeds enkele dagen later toonde de Eerste Kamer haar parlementairen ijver door eveneens dit Clearingswetje af te handelen De begrootingsdebatten zijn voorts nog even onderbroken door de behandeling van een aantal conting-enteerings.wetson-t. werpen. Van alles en nog wat kwam daarbij onder de hamer- Om maar eens iets te noemenaal, paling, zakdoeken, overhemden, gort, meststoffen, haarden en kachels, veekoeken, sloten, touw, rijwiel banden, lucifers, manufacturen, katoen, dekens, siergewassen, enz- enz. enz. Minister-president Colijn kreeg daarop gelegenheid om de verschillende sprekers te beantwoorden- In de eerste plaats kwam hij te spreken over cumulatie, waarvan hij zeide, dat de critiek hierover steeds overdreven wordt, terwijl hij voorts verwees naar het te verwachten wetsont werp te dezer zake. Wat de bezuiniging op onderwijs door opheffing van scholen betreft, koesterde spr- de verwachting, dat men bij het bij zonder onderwijs vrijwillig denzelfden maastaf zal aanleggen als bij het open baar onderwijs- Doch tevens zette de Minister hier den stok achter de deur, want aan deze op merking voegde hij de mededeeling toe, dat, wanneer op dit gebied niet vrijwil lig zou worden gehandeld, de Regeering genoodzaakt zou zijn om maatregelen te nemen, omdat, aldus dr- Colijn, er is, „periculum in mora"- Wat de verzoeken om amnestie voor de muiters der „Zeven Provinciën" betreft, deelde de Minister mede, dat de Regeering deze moest af wijzen, omdat het gebeurde te ernstig is- Voorts betoogde de heer Colijn in aan sluiting aan de uitvoerige mededeelingen daaromtrent in de Memorie van Ant woord, dat we ons, zoowel nationaal als internationaal, moeten aanpassen aan de gewijzigde economische omstandigheden- In het vervolg van zijn rede deelde de Minister-president nog mede, dat de Re. geering bereid is, in den a-s. winter de particuliere liefdadigheid met „Winter- hilfe" te helpen, waarna dr- Colijn be sloot met de hoop uit te spreken, dat de Regeeriing in samenwerking met het parlement ons volk met Gods hulp doof de moeilijkheden zal weten te helpen- Ook minister Oud heeft zijn begroo- tingsrede gehouden. Hij wees de ver schillende, door de soc- dem- voorgestelde belastingverhoogingen af; de belasting druk kan noch mag verder worden op gevoerd. In het midden dezer week heeft de Kamer zich in hoofdzaak bezig gehouden met de replieken, welke eigenlijk in hoofdzaak herhalingen zijn van het in eerste instantie betoogde. Nadruk werd daarbij nog eens gelegd op den tragen gang bij de werkverrui ming. Waar maandelijks 10 millioen wordt uitgegeven aan werkloozensteun, aldus b.v, de heer Vliegen, kan de regeering wel wat kapitaal riskeeren om ide in dustrie te steunen. De heeren Westerman (Nat- Herstel) en De Geer fC-HA namen het met nadruk Vertegenwoordiging van Electrolux en Volta STOFZUIGERS Steenhofstr. 55 - Tel. S06 Reparatie-inrichting aan alle merken. op voor de legaliteit van de N-S.B., wel ke organisatie naar hun meening niet op de lijst van verboden vereenigingen thuis hoort- Dinsdagavond is begonnen met de be handeling van de Begrooting van Binnen- landsche Zaken- De heeren Van Voorst tot Voorst en Teerlings kwamen op tegei de zedenverwildering- Ds. Van der He'de zag geen kwaad in gemengd zwemmen en -zonnebaden- Minister De Wilde be loofde verstandig te zullen remmen- Eenigszins opzienbarend was 's minis ters mededeeling, dat hij de oude Zon- dagsrust, waaraan al lang niet meer de hand wordt gehouden, wederom wil la ten toepassen; hij acht deze wet niet verouderd. Van de Kamer uit werd met nadruk gevraagd om de gemeentelijke autonomie niet te zeer aan te tasten, daar het ver antwoordelijkheidsgevoel daardoor afslijt. De heer Drees noemde als voorbeeld van te ver gaande regeeringsbemoeiïng, dai een gemeentebestuur een bemerking kreeg over een post van2 gïd. contribut'e voor een vereenigingslidmaatschap! Mevr. De Vries—Bruins becriticeerde de regeeringscirculaire over vervanging van vrouwelijke ambtenaren dcor manna lijke. Zondag 18 Nova:" SOEST. NED. HERV. KE.T-' Oudekerk Voorm- 10 uur Ds. W v emer. pred. Nam. 6 uur geen dienst. Emmakerk. Voorm- 10 uur Ds- J. I. van Schaik- Nam. 6 uur Ds. E- Groeneveld- HERV. (OEREF.) EVANQ Christelijke U-L-O-school, Spoorstraat. Voorm- 10 uur Eerw. Heer J. G- van leperen, Cand- t. d. H- D. Nam- 6 uur Ds. R. Bartlema van Zeist GEREFORMEERDE KERK. Julianakerk. Voorm. 10 uur Ds. B. Alkema. Nam. 5.30 uur Ds- S. Wouters. Wilhelminakerk. Voorm. 10 uur Ds. S. Wouters- Nam. 5.30 uur Ds. B- Alkema. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Julianastraat- Voorm- 10 uur en nam- 6 uur Os. G- W. Alberts van Vlaardingen. Woensdag 21 Nov-, 's avonds 7.30 u. Ds- D. J. van Brammen van Driebergen. VER. VAN VRIJZ. GODSDIENSTIOEN. Geb. „Religie en Kunst", Rembranddaan. Geen dienst. SOESTERBERG NED. HERV. KERK Nam. 2—3 uur Zondagsschool. Nam- 6 uur de Heer H- v. d. Heuvel van Utrecht. HUIS TER HEIDE NED. HERV. KERK. Vooraf- 10 uur Ds. iTl C- Hospers vaa Zeist- Namm- 6 uur Ds- E. H- BlaauwciidraaÜ van Baarn

Soester Courant | 1934 | | pagina 1