wfiiüi SOKJES VOOR DE BABY KOUDE DAGEN Bestrijding der Engelsche ziekte Behoed de gezond heid van uw kind. SPRAAKLES DOOR ZANGLES Maar doe niet de Eenvoudig, aardig, warm. schooljuffrouw na MANTELPAKJES VOGR MINDER Een moderne Wintermantel. W ander. Zij Wijven charmant E^IESSOER BEKENDE VISCHSOORTEN Hoe men deze smakelijk kan bereiden 't Is wel merkwaardig, dat in een zóó met water bedeeld land als het onze, waar zoowel de zee- als de riviervisch in groote hoeveelheid wordt gevangen, de bevolking betrekkelijk weinig vischsoorten kent. We lezen in de krant onder de visscherij- berichten, dat er rog gevangen is en zee wolf en makreel en poon en koolvisch. Waar blijven toch al die visschen? We hooren er door de huisvrouw zelden of nooit over spreken. Hoogstwaarschijnlijk speelt hier de aan geboren behoudendheid van ons volk een rol; men waagt zich niet graag aan iets wat men nog nooit gegeten heeft. Nu gaan verschillende werkelijk smake lijke, voedzame, goedkoope visschen over onze grenzen; met een beetje meer soe pelheid in onze opvattingen, hadden we er zelf in de eerste plaats van kunnen pro- fiteeren. Even goed als b.v. de wèl ingeburgerde schelvisch, kabeljauw, schol, bot, spiering en bokking, zijn met weinig moeite de bo vengenoemde minder bekende visschen te bereiden; aanmerkelijke smaakverschillen vallen er niet bij waar te nemen, integen deel: een gebakken wijtinkje kan met glans de vergelijking met een dito schelvisch doorstaan; de z.g. visohcorbonaden" uit de dikke zeewolf gesneden smaken niet min der goed dan de gebakken schol; de met zorg gestoofde kóolvisch en gul behoeven niet onder te doen voor de kabeljauw op dezelfde wijze opgediend. En zoo zouden we kunnen voortgaan. Beter echter dan redeneering zal hier de practijk helpen; mogen de recepten, die hier volgen de huisvrouw aanmoedigen tot het nemen van een proef met de voor haar nog onbekende vischsoorten, en moge die eerste kennismaking den weg banen tot een meer veelvuldig gebruik van een voe dingsmiddel, dat voor elk bereikbaar is. VOOR KLEIDE ZUS IETS MOOIS De medische wereld werd onlangs opge schrikt door de mededeelingen, gedaan door de deelnemers aan een Engelsche we tenschappelijke expeditie naar het gebied van de Siberische ijszeeën. Op talrijke de zer eilanden lijden ontstellend veel kinde ren aan rachitis, ofwel de z.g. Engelsche ziekte. De oorzaak van deze kinderziekte moet worden gezocht in het groote gebrek aan zonlicht en frissche lucht, welke het bijna altijd nevelig -klimaat in deze stre ken veroorzaakt. De kinderen krijgen niet voldoende opbouwstoffen om -hun lichaam te vormen; zij groeien slecht en worden vaak mismaakt. In Midden- en West-Europa komt rachi tis lang niet zoo veelvuldig voor"als in het Oosten. De geneesheeren noemen de ziekte bij ons uitstervend en dit is hoofdzakelijk te danken aan de snelle vorderingen, wel ke de volksgezondheid in de jaren na den oorlog heeft gemaakt. De zin voor rein heid is meer doorgedrongen, ook bij de la ge volksklassen. Geen vochtige, donkere woningen worden er meer gebouwd en de krotten verdwijnen langzaaam-aan, om plaats te maken voor nette, bewoonbare huizen. Een kind, dat met de Engelsche ziekte is behept, zal geen grooten tegenstand tegen allerlei soorten van kinderziekten en -in fectie kunnen bieden. De sterfte onder kin deren, die de Engelsche ziekte hebben, is dan ook niet zoozeer te wijten aan deze ziekte zelf, dan wel aan de gevolgen, wel ke de rachitis met zich sleept. De leer omtrent de vitaminen, de op bouw- en levensstoffen, zonder welke geen mensch kan, heeft in de laatste jaren goe de vorderingen gemaakt. Wij onderschei den een viertal soorten van vitaminen, wij hebben de verschillende werkingen dezer stoffen leeren kennen en wij weten, hoe onmisbaar de vitamine voor het mensche- Jijk lichaam is. Gebrek aan voldoende vitamine kan bij een kind de zoo gevreesde Engelsche ziek te veroorzaken. Dank zij de moderne me dische wetenschap heeft men deze ziekte in die landen, waar veel voor de volksge zondheid wordt gedaan, kunnen bestrijden door middel van hoogtezonbestraling. Er is bijna geen enkel kinder. of zuigelingenkli niek meer, waar men geen gebruik maakt van de Hanauer hoogtezonlampen. Maar ook in vele particuliere huizen heeft men zulk een nuttige quartslamp aangeschaft. De werking der ultraviolette straling voor komt ziekten en zorgt voor een onbelem- merden groei van het kind. Hoogtezonbestraling is in het belang van de volksgezondheid en het is te hopen, dat het niet lang meer zal duren, dat ieder kind de heilzame werking der kunstmatige be straling mag ondervinden. De zorg voor de gezondheid uwer kinde ren moet ge niet alleen aan den genees heer overlaten, in de eerste plaats zijt gij zelf verantwoordelijk voor de gezondheid van het kind, opdat men u later geen ver wijt zal kunnen maken. Geen moeite of kosten moeten de ouders te veel zijn, wanneer het gaat om de be langen van het kind. Hoeveel de ouders kunnen doen, dit zal iedere geneesheer u gaarne vertellen. Mèt hem dient ge te wa ken over uw gezin. Hoogtezonbestraling is echter niet al leen in het groote belang der menschheid, ook de veeartsenijkunde heeft er haar voor deel in gezien. In het buitenland komt het steeds meer voor, dat men de moederdieren onder het vee bestraalt, en de resultaten zijn verras send. Een dier, dat de ultraviolet-bestraling vóór de geboorte der kleine dieren heeft ondergaan, zal gezonde, krachtige beesten voortbrengen. Gezonde moeders en gezonde kinderen brengt de hoogtezonbestraling dus niet al leen bij ons, menschen, doch ook bij de die ren, die dit heilzaam gevolg van grondige medische onderzoekingen eveneens mogen ondervinden. Bijgaand modelletje (no. 814; van een kinderjurkje, voor meisjes van 59 jaar, is een bijzonder goed geslaagd voorbeeld. Het jurkje bestaat uit verschillende dea len en daarom is het maken nu 'juist niet gemak kelijk. Eerst krijgt men het schou- ierstukje en daar na het schuin naar omlaag loo- pende lijfje. Het aanzien van dit jurkje is zoowel van voren als van achteren ge lijk. Doordat het lijfje zoo kort is, is het rokje nogal lang. Het is ge heel geplooid met naar binnen sprin gende plooien, welke voor kin deren wel het gemakkelijkstzijn omdat uitsprin gende' plooitjes gauw'slordig han gen. De mouwen zijn recht en kunnen naar den pols iets nauwer toeloo pend. Het graag- je 'en de man chetjes, welke met een knoopsga- tensteek zijn af gewerkt, zijn een voudig maar toch lief. Ze moeten er maar met een groote steek op worden gehecht, want witte kraagjes blijven bij onze kleintjes nu niet bepaald lang ;,wit." GEHAKT VAN KOOLVISCH OF VAN GUL. Maak de visch schoon, wasch ze en kook ze op de gewone wijze gaar in ruim water met zout; neem dan het vischvleesch van de graat en reken per 500 G. ontgrate visch: 2 flinke sneden oud brood (zonder korst) Yi d.L. kokend water met 1 Maggii's Bouillonblokje wat peper, nootmuskaat en zout 1 eetlepel gehakte peterselie 60 Gr. (3 afgestreken eetlepels) boter of margarine. Hak of snijd de ontgrate visoh fijn, werk ze flink door elkaar met het in den bouil lon geweekte brood, het ei, het zout en de kruiden en vorm er dan één grooten bal of verschillende éénpersoons-balletje van. Wentel het gehakat door bloem en braad het in de bruin gebakken boter rondom mooi bruin, hetzij in een braadslee in den oven, hetzij in een koekenpan op het vuur. Maak de jus af met een klein scheutje water en giet ze over het gehakt. Zuiver zingen kan iedereen aanleeren. Men behoeft daarvoor geen bijzonder goede stem te hebben. Ieder kind, wanneer het nog klein is, heeft een zuiver stemmetje, dat evenwel geschoold dient te worden Laat een kind niet altijd „raak" zingen. Wanneer het geen zin heeft om te zingen, vraag het dan ook niet liedjes te zingen voor de visite. Een kind moet zooiets dade lijk doen en wanneer het kind tegen den zin zijn of haar liedjes, welke op school ge leerd zijn, afdreunt, dan forceert men de kinderstem. Door het kind te laten zingen, kan men het meteen zuiver leeren spreken. Hoeveel kinderen van een jaar of 68 zijn er niet, die nauwelijks de woorden goed kunnen uitspreken? Zooiets staat dom en onop gevoed. U kunt Uw kind goed leeren spre ken, door het steeds te wijzen op de fou ten bij het uitspreken van de woorden en het die woorden, welke worden „ingeslikt" over te laten zeggen. Leer uw kind spreken dóór zingen, dit zullen U alle spreekleeraren zeggen, want zoo zegt men, spreken kan zingen zijn en zingen is spreken. Een verlegen kindje zal de woorden bij het zingen amper durven uitspreken, maar goede wijze van adem halen (door den neus!) kan het kind daarbij helpen. Kleine kinderen hebben de meeste last van de uitspraak van bepaalde letters, zooals b.v. de „s" of de „k". Laat het kind die woorden, waarover het „valt", herha len en lok het kind antwoorden uit, waar in die moeilijke letters voorkomen. Dan kunt U het dadelijk verbeteren en het kind voelt dan niet, dat het „onderricht" van U krijgt, iets, dat van veel belang is. Want een kind ziet in zijn moeder een „moeder", die hem beschermt en aan wie het alles kan vragen, en zoodra het kind voelt, dat moe der de schooljuffrouw gaat nadoen, zal het niet langer meer vertrouwelijk tegen moe der kunnen zijn! Het hierbij afgebeeld sokje kan men ver vaardigen, zoowel van wol of half-wol en katoen. De steek bestaat uit een eenvoudig stokje. Men begint met 12 steken op te zetten en haakt dan 3 halve stokjes, 2 kettingste ken en 11 halve stokjes. Zoo haakt men 10 toeren, door. Voor het langer voorstuk haakt men aan den tienden roet 10 ket tingsteken bij. Aan den volgenden toer haakt men op die kettingsteken halve stok jes, 9 toeren lang. Aan den lOen toer, dus feitelijk den 19en toer van het werk, laat men de 9 steken van het langer gedeelte liggen en haakt men voor het begin weer tien toeren en 11 halve stokjes. Zoo ls bet bovendeel afgewerkt. Voor het zooltje be- gint men te haken aan het ondergedeelte. Men haakt een strookje van 10 toeren rondom het heel sokje, halve stokjes, rónd het heele stokje, beginnen aan punt A; over B van het langer voorgedeelte om terug te komen langs dezelfde punten van den anderen kant. Aan punt B. haakt men twee stokjes in den-zelfden steek, 4 toeren lang. Men kan later het sokje ln tweeën plooien en de zij naden aan elkaar hechten. Een koordje komt door het sokje en wordt op het been gestrikt. De sokken worden afgemaakt door middei vm een $opoh$i0 ->v SLAPPE HOEDEN. Sommige hoedjes, zelfs die van een 2eer goede kwaliteit, krijgen in het dragen een te slappen rand. Aan somimge soorten van vilt is daar niets tegen te doen, maar an dere worden weer stijf door den stoom van kokend water. Houd den hoed (of den rand alleen) bij de heete wasem van een ketel en buig hem daarbij in een goeden vorm. Dan zult u bemerken, als de hoed weer is afgekoeld, dat het vilt stijver is geworden en het model er beter in zit. ALS IEMANDS NEUS BLOEDT. Sommige .menschen, dikwijls ook kinde ren, hebben veel last van neusbloeding. Om de bloeding het snelst te stillen, houde men het hoofd omhoog en ook de armen. Da slapen worden bevochtigd met koud wa ter. Het opsnuiven van azijn me twater wermengd of zout in water opgelost is ook een goed middel. Men kan de neusvleugel» ook enkele minuten dichthouden, aoodal 'het bloed gaat stollen en de bioMende ©lek DE MAAND NOVEMBER roept in de huiskamer een sfeer van ver- Iwachting op: het is de tijd van het Sint ^Nicolaasfeest. Velen tellen hun spaarpot •na en trekken een zorgelijk gezicht: «•„Neen, dit jaar moet het met wat min- <ler óók goed zijn." Inderdaad: het kan ©ok heel goed zijn met weinig kosten. .Wees daarom verstandig en geef goedkoope, aaaar tevens praktische cadeaux; sterker nog: maak ze zelfl Hoe? Bestel patronen bij de Damesredactrice, L. van Meerder- voort 45a, Den Haag. Sluit voor 46 cent plus 12 cent (voor porti) aan postzegels in uw brief of gireer' het bedrag (125025) en u krijgt de gevraagde patronen. N. 811 toont de lezeres een smaakvolle, moderne winterjas. Zooals u ziet, heeft deze mantel een aparte kraag en aparte manchetten. Was' het in de voorgaande winters nog de mode om een groote op staande kraag, Uit één stuk bestaan, te hebben, dit jaar is dat niet meei SM zoo. Men ziet hoe ijlg langer hoe meer variaties in de bontgarneering; de een vaak nog ori- i$i'- -vgineeler dan de lk$m V-'. Onze mantel is I gemaakt van een dikke, halfwollen T-;j0SIÈr winterstof. Ook y' 'slflflÉr tweed zal hier zeer voldoen, hoewel de tweedstoffen od den achtergrond zijn gedrongen, wat feitelijk wel jam mer is, want niets is zoo'n gemakke lijke stof als tweed, vooral voor haar, die een mantel lederen dag op de fiets moet dragen l t' I f] en waar°P ^an di- reet leelijke plek- ken te zien zijn, Xi jf Tl»#// wanneer de mantel- II stof effen is. 11 Maar om nu op ÉJf xk onzen mantel terug W te komen. De cou pe van dezen man tel is vrij eenvoudig; dit toont de teeke- 'jwel. De kraag is opstaand en de manchet ten zijn van hetzelfde bont als de kraag. 'De rok is eenigszins wijduit loopend en be hoeft geen plooien, omdat de schuinloopen- <3e banen van achteren voor de gewensch- te ruimte zorgen. Ofscnoon de herfst al weer een heel eind gevorderd is, krijgen we af en toe nog van die mode dagen, waarop een winterjas nog wel wat warm is. Op die dagen kan een herfstpakje, zooals bij gaande m delletjes, mooie diensten bewij zen. Het eerste model (no. 812) is een rok en een lange blouse, maar doet meer aan een mantel- costaumpje denken dan aan een japon. Dat het een echt herfstkleedje is, bewijst wel de smal- io hnni-tfo^aaring aan den hals, die natuurlijk ook uit astrakan kan bestaan. Als materiaal kieze men zwarte wol len stof of fluweel. De lange rechte blouse be hoeft geen verdere gar- neering als ceintuur en knoopen. De mouwen zijn recht naar den pols toeloo pend en bezitten als afwerking een tweetal knoopen. De rok is niet van plooien voorzien, wat niet gemakkelijk zou gaan bij wollen stof en zeker niet bij fluweel. De vereischte ruimte moet dus gezocht wor den in een klok. Het tweede model (no 813) is gemaakt ven een soepele donker- gr:ize stof. Men zou h—'van, indien ge- w ischt een japon met ko-f- jasje van kunnen rr-':en, maar een rok en h' se met hierover het knrte jasje is ook moge lijk hoewel de slank- heH van de draagster b^ter zal uitkomen, wanneer men een ge- h-"°e japon vervaar digt. Dit model is feitelijk hooi gemakkelijk en b^h^ft nauwelijks een beschrijving. De jurk kan gegarneerd wor den met enkele knoo pen ofwel met een gekleurde streep. De rok is bijzonder aardig met zijn enkele diep plooi in het midden. Zulk een plooi kan ook van achteren worden aangebracht. Het jasje is ook eenvoudig, maar ver- eischt zorg doordat het goed getailleerd moet zitten. De oom van voren is schuin naar omlaag loopend en kriigt slechts één enkele groote knoop, terwijl de ceintuur het jasje op zijn plaats doet houden. Kraagje of revers heeft dit jasje niet noodig. Een kleurige das of sjaal zorgt voor de verdere garneering.

Soester Courant | 1934 | | pagina 8