'AME5 RUBRIEK Zon en licht in de huiskamer T IS GEEN WONDER Ouderwetsche gordijnen aan den kant Vat wij maken voor St. Nicolaas. 'EEN ZONDAGSCHE BOTERHAM Een leuke blouse voor jonyemeisjes. Genotmiddelen, welke ons schaden. i dat onze coupeuses beweren, dat zij het baast niet bij kunnen houden: de bestel lingen stroomen dagelijks in steeds grooter aantal binnen. De modellen zyn dan ook inderdaad per fect, waardoor elke lezeres, die besteld heeft, tevreden is. 't ls geen kunst meer: goed. charmant en tóch niet duur gekleed te gaan. Wat u doet? Zend ons 36 ct. aan postze gels plus 12 ct. voor porti (L. v. Meerder- toort 45a, Den Haag) en binnen enkele da gen ontvangt u een keurig patroon. W/ V fh i Het scheppen van een prettige, intieme sfeer in de huiskamer ligt niet alleen aan de keuze en rangschikking der meubels en vloerbedekking, maar ook aan de stoffee- ying van onze vensters. Een venster is iets dat aantrekkingskracht bezit. Let U eens op: wanneer een bezoeker uw huiskamer zal binnenkomen, dan zal zijn blik het eerst gaan naar het raam, waar het zonlicht straalt. Dat is bijna natuurlyk. Iedereen richt zich ook het eerst naar het licht. Welnu, laat het entree van uw bezoekers direct prettig zyn en zorg voor goede en gepaste vensterstoffeering. Neem bij voorkeur geen groote motieven in uw vitrage-gordijnen. Groote bloemen of pa onen vragen te veel onze aandacht, dringen zich te veel aan ons op. De moder ne woningen bezitten meestal kleine, zeer eenvoudige ruiten, zooals men b.v. op de teekening ziet afgebeeld. Bij dergelijke ramen past niet meer de ouderwetsche pluche overgordijn of het lancaster met oalletjes aan den onderkant. Overgordijnen vinden de meeste dames tegenwoordig te omslachtig. Men houdt van soberheid, een voudigheid en toch iets gedistingueerds. Feitelijk zijn de overgordijnen in sommige moderne huizen ook wel wat overbodig, tenminste wanneer men van die kleine -uitjes in de kamers heeft, dat inkijk van ouitenaf haast niet mogelijk is. Dan zullen de half vitrage—half over gordijnen zeker voldoen. Men kan tegen- .voordig van die aardige gordijnstof koopen, ;>ewerkt met oud goud- of zilverdraad, velke stof zoo gemakkelijk de lichte over- ordijntjes kan vervangen en tóch genoeg licht doorlaten ora het in de kamers niet te donker te maken. Bezien wij het bijgaand plaatje, dan zult U bemerken, dat de aankleeding van een modern venster heel wat gemakkelijker en eenvoudiger is dan in vroeger jaren. Voor kleine vierkante vensters is een los hangend dubbel gordijn van dunne tule oi vitrageKanx net meest gescnist. wanneer de vitrage geheel egaal is, kan een breede strook donkere zijde aan boven- en onder zijde zeer voldoen. Wij zetten geen ontelbare potjes en plantjes in onze vensters, maar stellen ons tevreden met een moderne kom of bowl, waarin enkele waterplantjes kunnen genie ten van het zonlicht, dat door de ruiten valt. Het wordt nu weer tijd, dat wij aan het s. St. Nicolaas- en Kerstfeest gaan den- n En als wij hieraan denken, komen ons ^er voor den geest de prettige avondjes, e ieder in zijn eigen gezin en omgeving orbrengt. Wij denken aan de leuke pre- n> .s. welke wij voor ieder van onze ;o.en klaar maakten. Wij denken n oe koude buiten en de warmte binnen. c" n zooveel prettige dingen! r haar, die haar geschenkjes graag pardigen en meer zin voor het ne hebben, zouden nevenstaande v,-. !den misschien wei kunnen helpen, -and prentje ziet U een leuk wol- m rstelletje, waarmee onze kleintjes :i te^en" kunnen. Natuurlijk kunnen deze telen ook afzonderlijk worden ge- i, maar een leuke combinatie zal het iieel uitmaken. BEHEER UW EIGEN GELDJ Hoe vaak hoort men een vrouw niet zeg gen: „Praat met mij niet over geldzaken, daar heb ik geen greintje verstand van!" Hoe vaak hoort men dit niet zeggen uit den mond van vrouwen, die overigens toch met alles, wat er in de weFeld gebeurt, op de hoogte zijn. Het lijkt wel, alsof de meeste vrouwen een afschrik hebben van het be heer van geld, tenminste zoodra zij over groote bedragen beschikken. Vrouwen, die over een groote som gelds kunnen beschikken, laten het beheer hier over maar het liefst over aan een manne lijk lid in de familie of aan haar echtge noot en denken er dan van af te zijn als zy zeggen: „Mannen hebben meer verstand van geld". Hoe onlogisch en dom is dit niet. Wij willen hier natuurlijk niets afdingen De muts heeft een z.g. slaapmutsmodel, maar kan natuurlijk ook nauw om het hoofd gesloten worden gemaakt, wat de meeste kinderen zelf ook prettiger dragen vinden. De kniekousen, evenals de wollen wanten bezitten dezelfde boordgarneering als dat van de muts. Wanneer men nu niet bepaald handig is in het omgaan met de breinaalden, koop dan een effen wollen kindermuts met bij kleuren kniekousen en wantjes. Muts en wanten zijn meestal wel in dezelfde kleur te krijgen en wanneer de kleur der kousen iets mocht afwijken, dan zal het niet zoo dadelijk worden bemerkt als wanneer de handschoenen in kleur niet harmonieeren met de muts. Nu kan men de boordversiering der drie stukken afzonderlijk er aan haken en men verkrijgt een leuk stelletje, waarmee uw kind zeker blij zal zijn! De „Zondagsohe" boterham mag wat mooier zijn aangekleed dan de boterham van allen dag. Hoe zullen we dat doen? Eén middel is, dat we naar den comésti- bles-winkel gaan en daar het een of ander uitkiezen in den vorm van worst, lever pastei, ham, cornedbeef of wat er meer te krijgen is; of wel, dat we in den vischwin kel ons voorzien van haring, bokking, ma kreel of sprot. Een andere methode bestaat in het zelf gereedmaken van het een of ander extraatje bij de boterham; voor hetzelfde geld bren gen we het dan gewoonlijk tot een over vloediger portie, en daarbijonze keus is veel ruimer en de kans om rekening te houden met ieders persoonlijke smaakop- vatting is grooter. In den tijd, dat de eieren overvloedig zijn, vinden we daarin een goede hulp voor onze Zondags-tractatie: gebakken in de koeken pan, waarin misschien eerst voor ieder ei een plakje spek is uitgesneden, vormen ze een algemeen geliefd gerecht. Maar ook in den vorm van omelette zijn ze met succes te gebruiken; zelfs is die be reiding voordeeliger, omdat we er per ei best 2 eetlepels melk en 1 eetlepel bloem in kunnen opnemen enop die manier niet per persoon een heel ei hebben te rekenen. Zoo'n omelette is het allerlekkerst in het voorjaar, als we, er wat frissehe jonge ker vel en peterselie door kunnen doen; be schikken we daarover niet, dan kunnen we onze toevlucht nemen tot per ei eenige druppels Maggi's Aroma. Onder de eier gerecht en zou ik tenslotte ook nog willen noemen: hardgekookte, door midden gesneden eieren met een mosterd saus, de zoogenaamde „Kampersteur". Maar als de eieren wegens hun prijs buiten ons bereik vallen? Dan zal 't het beste zijn, om daags van te voren al wat te rekenen op den Zondag en te zorgen voor een restje, dat geschikt tot het een of ander smakelijk hapje kan wor den verwerkt. Wat dunkt U b.v. van een slaatje, waar voor we de koude aardappelen en de koude biet van Zaterdag opmaken? Wat fijnge sneden haring erdoor, of wel wat gehakt koud vleesch (het soepvleesch misschien, dat voor het trekken van de Zondagsche soep heeft dienst gedaan?), verder wat fijn gehakte uitjes en augurken en een paar lepels olie en azijn.... en klaar zijn we voor ons Zondagsche twaalfuurtje. Misschien twijfelt U aan de smakelijk heid van dat uitgetrokken soepvleesch? Zóó' gebruikt, zou het ons ook niet bevallen; maar de uitjes en augurken, de mosterd, die ook een onderdeel van onze „sla" uit maakt en verder nog een theelepel Maggi's op de betrouwbaarheid van de mannelijke leden in onze families, maar toch zou een ieder wel een voorbeeld kunnen noemen, waarin juist de man, die over het geld ging, er niets van terecht bracht. Natuurlijk zijn er vrouwen, die absoluut niet met geld we ten om te gaan en vaak zal de man dan de trouwe hulp voor haar zijn. Maar een ver standige vrouw zal het liefst baar eigen rentmeester zijn. Later zal zij dan aan nie mand verantwoording behoeven te vragen en niemand zal zij „dank-je" behoeven te zeggen. Wanneer men zelf met geld omgaat, leert men ook de waarde der dingen kennen en dit is voor iedere vrouw belangrijk, omdat 9 dat iederen dag in het leven opnieuw te pas komt. Wanneer een vrouw haar eigen geld be heert, zal zij ook zuinig trachten te worden. Op de juiste wijze geld uitgeven, zoo, dat men binnen de grenzen der inkomsten blijft, is een kunst, die niet iedereen ver staat, maar wel iedereen kan aanleeren. Het is bekend, dat een vrouw gauwer geld uit zal geven als een man, natuurlijk spre ken wij niet over uitzonderingen, omdat men uitzonderingen nu eenmaal overal vindt. Maar over het algemeen zal een vrouw eerder geld uitgeven dan haar man. Laat een jong meisje, dat pas is begonnen geld te verdienen, haar eigen kleeren en benoodigdheden koopen; dit is veel nutti ger, dan dat het kind „zakgeld" krijgt, waarvoor zij kan uitgaan, terwijl de moeder haar kleeren zal aanschaffen en voor de verdere kosten zorg draagt. Sommige moe ders zeggen: „Als mijn kind kleedgeld kreeg, zou zij er binnen drie dagen door heen zijn". Misschien is dat waar, maar wat dan nog? Blijf evenwel volharden. Denk dan niet na drie dagen, wanneer zij al om, „voorschot" komt vragen: „Och, ze heeft nog geen verstand van geld". Neen, laat haar maar 'n poosje „in de put" zitten. Wellicht heeft zy na een maand reeds ge leerd met haar geld om te gaan. Dit kan het meisje ten goede komen, vooral voor haar latere leven, waarin zij wel genood zaakt zal zijn met haar eigen duitjes om te XLaao Aroma dat zijn met elkaar de. middel tjes, die ruimschoots het gebrek aan geur in het soepvleesch vergoeden. Voelt de familie voor iets warms? Dan is er waarschijnlijk wel een handig oudste dochtertje, dat graag voor moeder het bakken op zich neemt van wat- aard appelkoekjes of'wat vischkoekjes, beide weer heel geschikt uit restjes van het Za- terdagsche middagmaal te bereiden. Trou wens, van hetzelfde soepvleesch, dat we daareven hebben aanbevolen voor een hu zarensla of een „halve gedraaide", zouden uitstekende vleeschkoekjes kunnen worden gebakken met weer alle kans, dat het flauwe van het soepvleesch door niemand wordt opgemerkt. No. 817 toont ons een gezellige blouse voor jongemeisjes, die in haar dagelijksch werk op kantoor, winkel of waar dan ook, meer naar het praktische dan naar het sier lijke moeten zien, hoewel dit natuurlijk geenzins zeggen wil, dat dit modelletje niet sierlijk is. Deze blouse is maar van eenvou dige snit en tóch blijft ze altijd graag ge dragen. Als materiaal nemen wij wollen crepe georgette, mousseline of wollen boom schors. Feitelijk kan iedere soepele stof hiertoe dienen. Het patroon is zeer eenvoudig. Het lijfje is zoowel van voren als van achteren glad en bezit slechts eenige schoudernaadjes. Van voren blijft de blouse geheel open en sluit met een rij knoopen. De mouwen zijn recht naar den pols toeloopend en bezitten een vrij breede manchet, gesloten door een knoop. Het keurig bobbykraagje is geheel be- stikt, welk stiksel men ook aanwendt op de manchetten om een aardig geheel te ver krijgen. NICOTINE-VRIJE TABAK. Ook Coffeïne, Een zonderling verschijnsel is het bij iederen mensch, dat men juist datgene, dat ons verboden is te gebruiken, wil heb ben. Immers, hoe vaak komt het niet voor, dat een arts ons het gebruik van zekere spijs of drank verbiedt en het is dan altijd „toevallig" datgene, waar wij zoo veel van houden! Wanneer een zieke niet lijdt aan een be paald soort ziekte of reeds herstellend is, dan kan en zal de arts ook niet datgene verbieden te eten of te drinken, waarin die zieke veèl trek heeft. Doch er zijn be paalde dranken, die geneesheeren over het algemeen afkeuren en niet alleen bij zieke menscken, ook bij gezonden. Denk slechts aan nicotine, aleohol en coffeine. Dit zijn drie factoren, welke alle een gevaar opleveren voor het mensohelyk lichaam. Wij menschen van heden zijn verwend en wü denken er nauwelijks bij na hoe veel jaren van stagen arbeid en onderzoe kingen het heeft gekost, eer men heeft kunnen constateeren, dat de wetenschap een middel vond de vergiftige werkingen dezer substanties onschadelijk heeft weten te maken. Hierbij denken wij aan de nicotine-vrije tabak, welke niet alleen door de oude ren, doch, en méér neg, wordt gerookt door de jongeren, omdat deze, over het al gemeen minder conservatief als de ouderen onder ons, de resultaten van de moderne wetenschap graag volgen en een groot vertrouwen stellen in de medische onder zoekingen. Men zal toch ook moeten toegeven, dat de jongeren van onzen tijd nog niet voor 50 pet. zooveel om het gebruik van ster ken drank geeft dan in vroeger jaren het geval was. En gelukkig! Men heeft de na- deelige gevolgen, zoowel o» geestelijk als lichamelijk gebied*, ervan ingezien en de volksgezondheid is hier met rassche schre den op vooruit gegaan. Evenals het gebruik van alcoholvrije dranken en nicotine-vrije tabak gaan wij, moderne menschen, er meer en meer toe over de coffeinehoudende koffie te vermij den en slechts de coffeine-vrije Koffie Hag aan te wenden. Men gaat in het planten onderzoek nog verder: te Forchhehn nabij Karlsruhe vindt men een „Deutsche Tabaksforschungsan- stalt". In dit laboratorium werken sedert vijf jaren een aantal bekende planten-on- derzoekers, die trachten het nicotinegehal te der tabaksplanten systematisch te ver minderen. Dit nicotinegehalte was voor de planten tot dan toe 2tot 5 pet. Men heeft dit procentenaantal thans op één weten te brengen en het is dr. P. König, den di recteur van voornoemd laboratorium, zelfs gelukt een nicotine-vrije tabaksplant te kweeken. De stammen dezer plant worden als kweekstammen benut en reeds vijf jaar heeft de plant nicotine-vrije vruchten ge schoten. Nicotinevergiftiging zal in de toe komst uitsterven, wanneer men zulke mooie resultaten mag ondervinden, als men thans na enkele jaren van proefneming, heeft mogen bereiken. Reeds thans, zeggen de artsen, kunnen wij het gunstig resultaat van het alge- meene gebruik van nicotine-vrije rookar tikelen, bemerken. In vroeger jaren waren de gevallen van de z.g. rookziekte aan de orde van den dag. Duizeligheid, onregel matige hart- en polsslag, downheid en ze nuwstoringen, allen gevolgen van nicotine vergiftiging, zullen in de toekomst tot een minimum worden beperkt. Chronische tabaksvergiftiging was vroe ger zeer vaak oorzaak van een vroegen dood en de uitvinding der nicotine-vrije rookartikelen kan dus worden beschouwd als een belangrijke stap in de richting der volksgezondheid. EEN SIERLIJKE WINTERMANTEL. Hierbjj een zeer apart model van een wintermantel voor dames. Deze mantel no. 815 wordt gemaakt van een soepe, zach te, wollen winterstof in een donkere kleur. De coupe is bijzonder goed. De beide voorpanden van dezen mantel zijn gelijk en moeten flink ver over elkaar heen val- len.Terhoogte van het middel komt een zigzag loo- pende stiknaad, welke uitsluitend als versfering geldt. Het achterpand is geheel recht. De mantel krygt zijn gewenschte ruimte door de vallende klok, die 'echter niet te wijd mag zijn. De mantel sluit met één knoop, hoewel twee of drie knoopen voor den winter prak tischer zullen zijn. De kraag bestaat uit een groote sjaalkraag van astrakan of persianer, welke garneering ook aan de manchet ten bij den pols wordt aange bracht. De mouw is heel bijzonder. Zij loopt vanaf de schouder tamelijk wijd naar beneden en wordt -aan ingeno-j men door de smalle bontmantel, welke tot1 op den pols moet vallen. Een zeer apart model voor een wintermantel, waarbij een lichtkleurige sjaal in een losse knoop val lend, de sierlijkheid nog zal verhoogen. WANNEER IS EEN EI VERSCH? De eerste drie dagen na den leg kan een ei versch worden genoemd. Na 12 dagen mag een ei voor vrij versch worden ver kocht. Na 20 dagen is een ei oud, hoewel het nog wel eetbaar is. Wanneer een ei gekneusd is, wikkelt men het in een stuk vet papier, alvorens mei? het gaat koken. Het papier bindt men met een draadje dicht. Laat het ei met papier en al iets langer in het heete water liggen dan de andere eieren. Om te voorkomen, dat een gekneusd ei „leegloopt" tijdens het koken, kan ook een beetje zout dienen, hetwelk men reeds vóór het water kookt, in het pannetje strooit. EEN KEURIGE MIDDAGJAPON Een keurige middag- of visitejapon toont U No. 816. Het zijn feitelijk de mouwen, welke de hoofdgarneering van deze aardige jurk uitmaken. De japon kan worden ge kozen in zwart chiffon en afgezet met vleeschkleurige georgette, een combinatie, welke erg gewild is. Voor. en ach terpand van de jurk zijn eender. Om het middel komt een smal ceintuurtje, ter wijl de rok een diepe inspringen de plooi bezit, welke men desge- wenscht ook van - «w achteren kan aan- I brengen. j, De halsgarnee- ring bestaat uit eenige ronde smalle strooken, waarvan de bo venste weer in georgette wordt genomen. De kleine mouwtjes van chiffon val len over het eer ste klokje van de eigenlijke mouw, welke uit vier volants bestaat. Een dergelijke mouwgarneering is natuurlyk meer geschikt voor dames, die niet zeer dikke armen hebben en die ook niet Dijzonder breed zijn, omdat zoo'n mouwtr-«passing altijd iets dikker maakt. Deze japon is desgewenscht ook verkrijg baar met lange gladde mouwen; indien U deze japon bestelt gelieve er dan bij te vermelden welke mouw U wenscht. HAARBORSTELS REINIGEN. Haarborstels met stalen haren worden schoongemaakt door het haar (dus niet het fchout van de borstels!) in een kom te leg gen, waarin men water, vermengd met am moniak goot. De borstel moet heen en weer worden geschud en het v~3'J zal er snel af glijden. Een vuil randje aan het hout of het handsvat neemt men weg door een doekje in het water te doopen en daarmee het randje te bewrijven, maar niet lang, an ders verliest het hout zijn verfkleur. Is ook dat klaar, dan houdt men bors tel onder de kraan en schudt hem uit. Bors tels moeten rechtop drogen. Rubberhaar borstels kunnen op dezelfde wijze worden behandeld. Bij het schoonmaken van bors tels moet men geen benzine gebruiken. Rubber laat door benzine los.

Soester Courant | 1934 | | pagina 6