SOETAX" OPENBARE VOORDRACHT Een Volkenbondssucces» Tandarts Weet U s» 4© JAARGANG No. 50 VRIJDAG 14 DECEMBER 1934 Katholiek Weekblad voor Soest, Soestdijk, Soestduinen en Soesterberg. Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 566. Genève als internationale bliksemafleider, Tandheelkundige Inrichting DENTOI ORM. D. Schouten Het Padvindersmes. Is het een wapen? Joh. v. Schalkwijk Jr. Namens den Hoogcn Raad ondervraagd. D. F. VOIGT Het Lied van de Week. Kerkberichten. DE SOESTER POST ABONNEMENTSPRIJS 65 cent per 3 maanden. iADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 cent. Advertentie's tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertentie's in dit blad worden eveneens in de drie andere bladen opgenomen. UITGAVE van: ,,DE SOESTER COURANT", Algemeen Weekblad, „SOESTER NIEUWSBLAD", Algeme* Christelijk Weekblad, „DE SOESTER POST", R.K. Weekblad, voor Soest, Soestdijk, Soestduinen en Soesterberg, en ADVERTENTIE-UITGAVE van „De Soester Courant". Het Joegoslavisch-Hongaarsche geschil tot eene oplossing gebracht. Het valt niet te ontkennen, dat in de ■laatste jaren het vertrouwen in den Vol- 'kenbond begon te kwijnen. Onmachtig bleek de Volkenbond in het ■Japansch-Chineesche conflict. Italië werd te sterk ontzien in het ge schil met Griekenland. De Fransch-Duitsche verhouding is te Genève niet verbeterd kunnen wouden. Aan den oorlog tusschen de Volken- bondsleden Bolivia en Paragay kon nog geen einde worden gesteld. Genève begon meer en irteer te gelij ken: een instrument, uitsluitend ten dien ste van Frankrijk en ter verzekering van het binnenhalen van den oogst van Ver- sailles. Maar het vertrouwen is plots weerge keerd, het geloof in het vredeswerk van Genève is hersteld, nu deze w^ek het Joegoslavisch-Hongaarsch conflict tot zulk een keurige oplossing is gebracht. Men mag de beteekenis van die op lossing niet onderschatten. Wanneer de eene staat den anderen van medeplichtigheid aan koningsmoord beschuldigt en men jaagt duizenden onder danen van een bevriende" natte over de grenzen terug naar hun geboorteland, dan kan men zeggen, dat er oorlogsspanning is-en in vroeger dagen zou i 11 zulke omstandigheden een volkerenstrijd haast onvermijdelijk zijn. We hebben dat gezien ui 3914, «toeg óók* een vorstenmoord tot zulk een vol- kerenspanning en eindelijk tot een oorlog leidde. Ware thans de strijd tusschen Joego slavië en Hongarije uitgebroken, dan zou den zij ieder weer op de legermachten van anderen juist als in 1914 heb ben kunnen rekenen. De oorlogsbrand zou over heel Europa hebben gewoed. Thans is dit noodlot vermeden door eenresolutie, een soort motie, aan genomen in den Volkenbondsraad, een politieke en diplomatieke weinig of niets zeggende formule, zoo'n wisse, wasje, waarover verstandige menschen de schouders wel eens en niet ten on.» rechte ophalen. U weet wel: zoo'n verklaring, welke vaststelt, dat water nat is en 't derhalve onvoorzichtig moet wor. den geacht om te dicht langs den kant te loopen Twee menschen kunnen elkaar soms zóó gruwelijk beleedigen, dat het hun voor komt, dat de eenige manier om het con flict op te lossen bestaan kan in een vuistgevecht. Graag gaan ze er niet toe over. Ze hebben respect voor den tegen stander en een beetje meelij met zich zelf. 'n Paar blauwe oogen zijn weinig sierlijk en soms erg pijnlijk. Terwijl de tegen standers dat overdenken, trekken z^- hun jasjes uit, kloppen op hun gemak de stof af en leggen ze keurig opgevouwen op den grond naast zich neer. Ondertusschen kijken ze links en rechts, of de hemel niet bij toeval een goeden gemeenschap- pelijken kennis zendt, die in het conflict kan bemiddelen. Niemand daagt echter op. Ze beginnen nu hun overhemdsmouwen voorzichtig los te maken en op te stroo pen, als-maar rondspeurende naar moge lijke redding en tusschenkomst. Ze blij ven echter alleen. Thans noodigen ze elkaar uit om hun bril af te zetten de strijd immers moet fair blijven en danna nóg eens alle kanten jg heb ben uitgekeken, vallen ze elkaar einde- lijk aan, omdat hun niets anders over bleef. Op dat moment natuurlijk! komen plotseling de nieuwsgierigen en goede kennissen van alle kanten opgezet, de een kiest partij voor Piet, de ander voor Klaas ende oorlog is begon nen. Zóó liepen de zaken in 1914! We gelooven vast, dat het thans wéér zoo zou zijn gegaan, als we intusschen geen Genève zouden hebben gehad, de Volkenbondsorganisatie, permanente arbi ter in conflicten, tot wie twistende parijen zich onwillekeurig zullen wenden in haar angst voor elkander. Ook in i914 moeten de twistende lan den elkaar hebben gevreesd, maar terwijl ze, door drift verleidmet getrokken degens tegenover elkander stonden, was er toen geen gezaghebbende, neutrale bemiddelaar, om ze toe te roepen: kom1, vertel me nou maar eens, beurt op beurt, wat jullie te klagen hebt en dan zal ik, vaststellende, dat 't water nat is, enz. enz. jullie opgewonden gemoederen bezweren en je rust en vrede hergeven. Zóó kon het God dank nu gaan. En daarmee heeft Genève haar groote nut bewezen, al ware het maar om in tijd van politiek onweer den blik sem te kunnen afleiden. ONS WEEKPRAATJE. houdt spreekuren ten huize van den heer Nachtegaalweg 10 - Soestdijk (bij de Beetzlaan) DINSDAGS van 9-12 uur. Gratis inlichtingen van 92. Heele gebitten, pijnloos trekken inbegrepen, £30.met garantie Pijnloos trektcen f 1. AdresAMSTERDAM, Amstelkade No. 64. dat da ook 's nachts voor IJ gereed staat Jolt U dan even 677 In het algemeen is ieen mes een even nuttig als gevaarlijk gebruiksartikel. We berinneren ons proclamaties uit den we reldoorlog, waarbij aan de burgerij bet bezit van wapenen werd ontzegd, terwijl daarbij nadrukkelijk werd vastgesteld, dat messen, in den zak meegedragen, eveneens tot de verboden wapenen werden ge rekend. De oudsten onder ons herinneren zich nog wel, hoe we als kinderen voortdurend werden gewaarschuwd voor het messen- gevaar; als moeder eens de kamer bin nenkwam op het moment, dat we met het broodmes een punt aan ons potlood probeerden te slijpen, hoorden we plots een gil van ontzetting en moesten we onze handen en vingers van alle kanten laten inspecteeren om te toonen, dat we het experiment heusch zonder bloedver gieten hadden doorstaan. Een beetje „op gevoed" kind droeg geen zakmes; als ons potlood geslepen moest worden, dan deed „meester" dat voor ons. Zóó gingen we vroeger met messen om. in dien boozen tijd, toen kinderen nog mochten spelen met tinnen soldaatjes en blikken Lanonnen. Tegenwoordig is zelfs een houten sabel, gesmeed uit twee gekruiste latjes, taboe als kinderspeelgoed, maar elke kwa jongen loopt met 'n m:s in z'n zak en meermalen hebben we een paar ruzie makende schooljongens elkaar het aanbod hooren doen om de tegenpartij „aan rie men te snijden". Een Padvindersuitrusting is niet vol ledig zonder het mes. Ja, dat mes maakt er het meest bijzondere deel van uit; het is de trots van den drager. Dikwijls is dat mes zoodanig geconstrueerd, dat het als een dolk kan worden gebruikt, althans daarvan het aanzien heeft; in andere gevallen is het Padvindersmes van extra groot formaat. Of we er bezwaren tegen hebben? In zekeren zin: neen! Het was vroeger toch óók niet goed, meenen we, toen men ons zoo bang maakte voor het gebruik van een mes. Een mes kan als nuttig hulpmiddel die nen in tal van gevallen des dagelijkschen levens en daarom komt het ons niet on verstandig voor, dat kinderen het mes bij tijds op voorzichtige wijze leeren han- teeren. Zooals Padvinders het mes echter dra- gen: groot in formaat en demonstratief aan een gordel of riem, bovendien in een éénheidsvorm, vinden we het solda tesk en krijgt het mes meer het karak ter van een moordtuig dan van een nut tig hulpmiddel bij allerlei ongemakken. Het Padvindersmes is „de" groote aan trekkelijkheid van de Padvindeirsunifprm. De jongens loopen met hun hand om dat mes geslagen gelijk een vechtgene raal met zijn hand om het gevest van zijn degen. We zien niet in, wa!arom de Padvinderij het mes als demonstratief uitrustingsstuk behoeft, een mes. hoort opgeborgen te zitten in den zak; totdat we het voor het een en ander nuttig kunnen gebrui ken; het dient zeker niet om een troep jongens het aanzien van een legertje messenhelden te geven. We overdachten dit alles, toen we in een der bladen lazen, dat de Bossche Kantonrechter, Mr. Brouwers, uitspraak zal hebben te doen in de prindpieele kwestie, of de Padvinders al- dan niet bevoegd zijn om het befaamde Padvin dersmes te dragen. De ambtenaar van het O. M-, Mr. van Ysendijk, is reeds v-'jn meening gebleken, dat het bedoelde més wel degelijk een wapen is in den zin ;der wet en dat men, om het te mogen cjragen, de vereischte vergunning moet hépben. De ambtenaar vroeg dan ook verborcleeling tot f 5. boete. Om de hierboven aangegeven redenen hopen we, dat de kantonrechter zich bij het oordeel van het O. M. zal aanslui ten en bovendien, dat andere autoritei ten niet zullen bewilligen in de „ver eischte vergunning". Een mes kan den Padvinder nuttig zijn; hij drage 't daarom in den zak bij zich. Een mes, als koppelstuk gedragen, geeft den jongens haast een even soldatesk aanzien als de fascistische jeugd van Italië, spelend en oefenend met geweien. v/d Heer J. H. BOLT. uit Amersfoort Onderwerp NAAR EEN NIEUWE SOCIALE ORDENING. Op VRIJDAG 14 DECEMBER, 's avonds 8 uur, „Religie en Kunst", Rembrandtlaan. Vertegenwoordiging van Electrolux en Volta STOFZUIGERS Steenhofstr. 55 Tel, 906 Reparatie-inrichting aan alle merken. Uitgaande van en teugelloos maar voortfantaseerend op wat de Profeten over den toekomstigen Messias hadden voor speld en geschreven, leefde het Joodsche volk en bijzonder zijn meer met de Hei lige Boeken vertrouwde leLL.s, ten tijde van het optreden van Joannes in een toestand van hooggespannen verwachting- De meest bittere en opgeschroefde voor stellingen van de zegeningen, welke met den Messias zouden komen, deden op geld bij de massa. Zoo kan het niet verwonderen, dat het optreden van den wonderen Dooper de volksverbeelding in hooge mate prikkelde. Algemeen hield men hem dan ook voor den Messias. Doch de Pharizeeën, die hij eens bij gelegenheid dat ook sommigen van hunne partij liet doopsel kwamen vragen, on barmhartig de waarheid had gezegd, wendden zich, toen Joannes' aanhang steeds grooter werd, tot den Hoogen Raad de opperste rechtbank in gods dienstzaken met het verzoek te willen onderzoeken, of die vreemde boetepredi ker aan de Jordaan werkelijk de Gods gezant was, waarvoor hij zich uitgaf- Het eenvoudigste en in zulke gevallen gebruikelijke zou nu geweest zijn, den Dooper voor den Hoogen Raad in Jeru salem te dagen. Omdat men echter de onvoorzichtigheid van zulk een optreden wel inzag, werd besloten, dat men een deputatie uit naam van den Hoogen Raad naar de Jordaan zou sturen, om den al te invloedrijken Dooper naar zijn persoon en zijn zending te vragen» Men was er niet heelemaal gerust op, of hij niet de Messias zou kunnen zijn, waarvoor het volk hem hield- En dit is Kef getuigenis van Joati nes, toen de Joden uit Jerusalem pries ters en levieten tot hem zonden, om hem te vragen: Wie zijt gij? Ofschoon die vraag voorloopig nog heel algemeen was, gaf Joannes door zijn antwoord duidelijk te verstaan, dat hij voldoende begreep, dat 't Sanhendrin vóór alles bedoelde te weten te komen, of hij zich inderdaad uitgaf voor den Messias, waarvoor het gewone volk hem aanzag. Vandaar dat de Dooper op hun algemeene vraag terstond antwoordde, dat hij niet de Messias was: En hij beleed en ontveinsde niet- En hij beleed: Ik ben de Christus niet! Nu verwachtten vele Joden in die da gen den terugkeer van den profeet Elias, die onder den goddeloozen koning Achab op éen geheimzinnigen wagen van vuur ten hemel was opgevaren- Sprekende nl- over de tweede komst van Christus op het einde der tijden, had de profeet Malachias voorspeld: „Zie, Ik zal u zenden Elias den profeet, alvorens de groote dag des Heeren komt, de groote en verschrikkelijke Daar echter sommige Rabijnen die woorden van Malachias ten onrechte toe pasten op den tijd aan het eerste op treden van den Messias voorafgaande, Vroegen zij hem: Wat dan? Zijt gi' Elias? Hoewel de Doopc. i-i geest en wer ken de meest treffende gelijkenis met dien grooten ij veraar voor de eer van Jahweh vertoonde, zóó dat Jesus zelf hem eens „Elias" zal noemen, hield Joannes reke ning met de bedoeling der vragers en hij zeide: Ik ben het niet! Volgde een derde vraag, welke verband hield met sommiger uitleg van deze woor den van Mozes: „Een profeet uit uw volk, uit uw broederen, aan mij gelijk, zal Jahweh, uw God, u verwekken!" Hoewel die woorden rechtstreeks den toekomstigen Messias zelf golden, hiel den eenigen het er voor, dat die „pro feet" de voorlooper van den Mes sias was- Vandaar dat Joannes op de vraag: Zijt gij de profeet? (En hij) ant woordde Neen Zij zeiden hem dan: Wie zijt gij Dat wij antwoord geven aan die ons gezonden hebben: Wat zegt ge van u zeiven? Aldus officieel en wettig ondervraagd namens het Sanhedrin, gaf de Dooper een kort maar voor die Schriftkundigen alles zeggend antwoord: Ik ben „de stem van een roepende in de wildernis: Maakt recht den weg des Heeren!" zooals Isaïas, de pro feet gezegd heeft. Maar de gezondenen uit de Pharizeeën wilden niet begrijpen: En zij ondervroegen hem en zeiden hem: Waarom doopt gij dan, indien gij de Christus uiet zijt, noch Elias, noch de profeet? Dan zijn doopsel als de zinnebeeldige aankondiging van het door den Messias in te stellen Doopsel aanduidend, antwoordde Joannes hun en zeide Ik doop in water, doch midden onder u staat Hij, Dien gij niet kent- Hij is 't Die na mij komt* Die vóór mij was, Wiens schoenen ik niet waardig ben te ontbinden* Hij zal u doopen met den Heiligen Geest en met vuur Mattli* 3. 11). Dit gebeurde te Betlianië, over den Jordaan, waar Joannes toen het doop sel toediende. 'I Vertrouwdst® adres voor het maken van Uw BRIL, ook volgens recept van H. H. Oogartsen U bij Gediplomeerd Opticien - Drogist Burgem. Grothestraat 30 - Tel. 363 Gevaren langs de wegen. Gevaren in de lucht; Gevaren onder water: Het helpt niet, waar je vlucht Vandaag is 't overrijden, Of wel 'n boot vergaan; En morgen ligt verbrijzeld De vlugge aeroplaan. Steeds nieuwe ongelukken Staan daag'lijks in de krant; Voortrazend snelt het leven, 't Verkeer is van de band. Onz' dappere recruten Gaan naar het Saargebied^ Zij weten van geen crisis En zingen 't hoogste lied. Nog is het vuurtje-stoken, Maar 't blijft gevaarlijk spej Met uniform en wapens: Spaar ons de oortogshel. De mooie Dieseltreinen Zijn reeds 'n reuze-strop; De zwaarste slagen vallen Den spoorman op z'n kop Steeds personeel vermind'reff Kost meerder werk en tijd; Maar spreekt men van betalen: Trek maar op d' eeuwigheid. Zoo gaat het steeds in 't leven: Het is en blijft 'n pan; De zwaarste slagen treffen, Wien 't minste dragen kan. HENRY SOEST. PAROCHIE VAN DEN H.H PETRUS EN PAULUS Pastoor V M. Vos ZONDAG. De H.H. Missen te 7 uur en 9 uur; te 10.30 uur Hoogmis. 's Avonds 6 uur Lot. MAANDAG, 's Avonds 7 uur Mannen. Congregatie. In de week de H.H. Missen te 7 uur en 8.15 uur. Biechthooren Donderdagmiddag van 3 tot 4 uur en Zaterdagmiddag te 3.30, 5, 6, 7, 8 en 9 uur. Bibliotheek (Philomenastichüng) open Zaterdags van 68 uur en Zondags nn de Hoogmis tot 12 uur. SOESTDIJK PAROCHIE O L V. ONB- ONTV. Pastoor A. O. Smit ZONDAG. Te 7-30 uur H. Mis; te 10 uur plechtige Hoogmis. De H. Communie wordt uitgereikt om kwart na 7, onder de Vroegmis, te kwart vóór 9 en te 10 vóór 10. DINSDAG, 's Avonds 7 uur Lof. ZATERDAG, 's Avonds 7 uur Lof. ZATERDAG. Biechthooren van 4—9 u, SOESTERBERG PAROCHIE VAN DEN H. CAROLUS Pastoor H. Mocking ZONDAG. Te 7.30 uur H. Mis; te 10.* uur Hoogmis- Nam. 4 uur Lof. In de week de H. Missen om 8 uur. Zaterdagmiddag biechthooren om 3, V 5, 6 en 7 uur.

Soester Courant | 1934 | | pagina 1