'AMEf) RUBRIEK m Sr Het komt van GEBREIDE HANDSCHOENEN met breede kappen U zult ongetwijfeld bij U zelf denken Een practische japon voor aanstaande moeders. JL° SbfB WAT EEN VROUW JONG MAAKT. pas. «Waar zoti lk zelf mijn Meeding maken, nu ik ze tegenwoordig zoo goedkoop ge waakt kan koopen", maar goedkoop is over over het algemeen duurkoop, terwijl men •r op kan rekenen verscheidene dames met dezelfde japon te ontmoeten, terwijl goedkoope confectiekleeding bijna nooit goed zit. Bestelt een patroon met duidelijke aanwijzingen bij de Redactrice Damesru briek, Laan van Meerdervoort 45a, Den Kaag. De bestellingen kunnen geschieden per brief met bijgesloten postzegels of per postwissel. (prijs 36 ets. -f 6 ets, verzend kosten). Het is voor aanstaande moeders meestal zeer moeilijk om een gemakkelijk zittende japon te hebben, welke tevens gekleed is. No. 567 geeft u een dergelijke japon te zien van donkerbruine of donkerblauwe crêpe de chine of van een dunne wollen stof gemaakt. De japon is, zooals u ziet, in twee prent jes weergege ven. A. is de japon zooals zij er uitziet bij het dra gen en B. geeft te zien op welke wijze u haar sluit en ge makkelijk ruimer kunt maken. De beide voorpanden zijn los als bij een mantel, maar zij zijn, zoo breed, dat zij bijna hee- lemaal over elkaar heen vallen. Op B. ziet u, dat het linkervoorpand is vastgemaakt aan den rechter zijnaad en dat de kant van het voorpand bijna geheel om het middel heen sluit. Ditzelfde is het geval met het rechtervoorpand, dat sluit met een tamelijk breede strik in den lin kerzijnaad. Door den grooten overslag behoeft u niet 'bang te zijn, dat de japon wijkt of dat u bij het zitten last zal hebben van het weg zakken van het linkervoorpand. In de laat ste maanden kunt u even boven de knie hoogte op de gewenschte maat nog een zxtra binnensiuiting aanbrengen, zoodat u den geheel en tijd een keurige japon hebt. Zooals u op Iiguur A ziet, is het middel stuk heel eenvoudig. Het bestaat uit twee voorpanden en een glad rugpand. Het linkervoorpand bezit een kleine re- ver en het rechter voorpand, heeft een groo- te iets klokkende rever, terwijl de japon Se«n kraag heeft. Een paar bustenaadjes torfen voor het model. De mouw is drie kwart Lang en tamelijk wijd, wat gemak kelijk zit, terwijl de onderarm bij het uit- gfcA.n wordt bedekt door de kap van onze tegenwoordige handschoenen. Bij koud weer kan de linker rever, wel ke aar» den omgeslagen kant een Ideine drukker heeft, hoög gesloten gedragen worden, terwijl een klein vestje is aange- De vrouwen, die klagen over het feit, dat hun huid te droog is en bijzonder fijnge voelig, waardoor het vel gauw rauw en schraal wordt als men het gelaat bepoedert, moeten altijd onthouden, dat de natuurlijke olie in hun huid ontbreekt en zij dienen daarom te probeeren den toestand te ver beteren. Voor die vrouwen zal het noodig zijn, dat zij meer room gebruiken, want room is zoowel voor in- als uitwendig ge bruik goed. De droge huid moet zooveel mogelijk met zuivere room worden gereinigd en wan neer men gewend is steeds koud water als waschwater te nemen, dan kunt U dit blij ven doen, maar behandel Uw gelaat dan ook na elke waterwassching. Vooral vóór het naar bed gaan moet men het gezicht met room inwrijven. De room wordt er niet heelemaal weer afgehaald, maar een klein laagje mag op het gezicht blijven liggen om de huidporiën des nachts te voeden. Amandelolie is eveneens een uitstekend middel tot het verkrijgen van een gladde huid. Hoewel het gebruik van verdunde zuivere benzine niet direct is af te keuren, verdient het toch ook geen aan beveling. Degene, die een droge huid be zitten, moetx niet te vaak en te snel hun dorst lesschen door het drinken van ver- frisschende dranken. Vóór het gebruik van poeder dientde vrouw met een droge huid een weinig creme op haar gelaat te wrijven. Dit houdt de poeder vast en voorkomt tevens, dat de poeder in de poriën kruipt. Maak van creme echter nooit een overvloedig gebruik; veel creme verstopt onze huid en transpiratie, welke geen uitweg vindt, heeft het onaan genaam gevolg om puistjes en worpjes te veroorzaken. Bij droog vel dient men zeer fijne poeder te gebruiken. In de meeste ge- WENKEN VOOR DE HUIDVERZORGING vallen zal de apotheker U raad kunnen geven. Een droge zoowel als een normale of een vette huid dient van tijd tot tijd te worden „gestoomd" door middel van war me handdoeken. Van wat amandelmeel, amandeloie of honing kan men een goed papje maken, dat heel gezond is voor de huid. Ook-citroensap laat altijd een goede uitwerking na. Wanneer men veel last van puistjes heeft, dan is het meest aan te bevelen het gebruik van zwavelhoudende zeep. In den morgen dient men dan de huid met lauwwarm wa ter te wasschen, in welk waschwater een beetje Borax is gestrooid. Menschen met vettige huid dienen geen erg fijne poeder te gebruiken; grove poeder zal een betere uitwerking hebben. HOE WASCHT MEN WOLLEN FLANEL? Er zijn veel huisvrouwen, die niet alle waschgoed met de groote wasscherijen meegeven, omdat zelf gewasschen stoffen toch altijd minder aan slijtage onderhevig zijn, dan wanneer men ze machinaal laat behandelen. Vaak hooren wij vragen: Hoe wasch ik wollen flanel zonder dat het stug wordt of krimpt? Welnu, hieronder laten wij een „recept" volgen tot het wasschen van flanel: Om wollen stoffen, niet alleen flanel dus, zacht en soepel te doen houden, moeten zij altijd zoo vlug mogelijk worden behandeld en wel in een vettig schuimend zeepsopje. Men late het waschgoed dus niet een uurtje staan vóóraleer men er aan be gint, maar behandele het zoo snel mogelijk. Men zette het flanel niet eerst in koud water, maar al dadelijk in een lauw sopje, aangemaakt met zuivere huishoudzeep. De zeepvlokjes moeten goed gesmolten zijn, anders blijven zij aan het flanel hangen. Zoompjes en bandjes, die meestal het eerst en het meest vuil zijn, moet men met de handen wasschen en niet met een borstel tje. Wanneer het flanellen goed schoon is, name men een halve emmer water, waarin een lepel ammoniak is opgelost, waarin het goed wordt gelegd, maar slechts vijf of tien minuten. Flanel wordt nooit uitgewrongen maar in eenige handdoeken te drogen ge legd, doch niet bij de kachel. Met een half heet ijzer strijkt men het flanel. EEN PRAKTISCHE KOUSENRING. Een kousenring is een handig artikel voor de slaapkamer van iedere vrouw en dik wijls ook een lief geschenkje, dat men ge makkelijk zelf kan vervaardigen. De ring zelf kan men koopen bij iedere handwerkwinkel. Ook een celluloidring, welke heeft gediend als rand van een spon- zenbakje en toiletbakje kan ons goed van pas komen. Ook een ring van hout kan wor den gebruikt. Voor het maken van een kousenring ge bruikt men restjes lint of bandfluweel, welke men gewoon om den ring draait of bijbreeder lint er omheen rimpelt, wat duurzamer zal zijn omdat gerimpelt lint niet zoo gauw zal doorslijten. In het midden van den onderkant naait bracht voor het geval U bedie revers open wilt dragen. Een paar zijden of lederen bloemen te gen den rechter schouder aan geven aan de japon iets sierlijks. De rok bestaat uit de beide voorpanden en het achterpand. Het achterpand is geheel glad, terwijl het linkervoorpand eveneens glad is genomen. Het rechtervoorpand evenwel heeft een land heupstuk, bijna tot aan de knie en daaronder een stuk met twee diepe stolp plooien, welke puntig aan het heupstuk zijn gevestigd. De inkijk van de mouw wordt met een aardige gebloemde voering afgewerkt, ter wijl de omtrek van de mouw met een schuine bies wordt afgezet. Ook de revers en de hals worden met een schuin biesje omgezoomd. U ziet, een keurige japon, waarvan u plezier zult hebbenl men daarna een eind lint vast, dat men vervolgens aan het midden van dep boven kant bevestigd, waar men dan meteen een lus maakt om den ring aan op te hangen. Heirdoor zijn dus twee vakken ontstaan: een voor de schfjbn kousen en een voor de kousen, welke den volgenden dag gedragen zullen worden. Wanneer men geen lint heeft, gebruikt men wol of zijde voor overtrekking van den ring. KANEELKOEKJES. Noodig is: 2% ons bruine suiker, 2% ons honing, 8 ons meel, 5 gr. potasch, Kaneel. Bereiding: Honing en suiker op 't vuur, tot het gaat koken, dan door het meel men gen. Als het deeg koud is, rollen tot dunne plakjes en aan stukjes snijden. Elk stukje dun uitrollen en uitsteken met een figuur vormpje, bijv. éen borstplaatvormpje. HYLIKMAKER. Het echte, ontle Sinterklaasgebak. Noodig is: 2 pond bruine suiker, 8 ons honing, 1 dL. water, 4 pond en 2 ons meel, 20 Gram potasch, 80 Gram speculaaskruiden of: kaneel, nagelen en notemuscaat in gelijke hoeveel heden dooreen gemengd. Bereiding: Suiker, honing en water ko ken en door't meel mengen. Koud laten worden, dan de potasch er door werken en de kruiden. Uitrollen in vierkante stukken, die op elkaar gelegd worden. Bestrijken met ei, bestrooien met greinsuiker. Droge, gehakte oranjesnippers en gehakte sucade. Ook kan men de plakken uitsnijden ter grootte van Jan Hagel. VUILE GOOTSTEENEN Een vuile gootsteen is gemakkelijk te reinigen door een papje van bleekpoeder. Vaak wordt geest van zout aangewend, maar dat is niet aan te bevelen, omdat zoutzuur het glaszuur van het steen aan tast. MIDDELEN TEGEN ZEEZIEKTE. Dr. Sydney Johes, die 36 jaar als scheepsdokter is werkzaam geweest, heeft een zeer nauwkeurige studie gemaakt van zeeziekte. Het beste voorbehoedmiddel is, om zoo min mogelijk voedsel te eten, dat zuur in de mag veroorzaakt. Reeds lang voordat de zeereis aanvaard wordt, moet men op dieët leven. Lamschaap en hoen- dervleesch, groente en gekookte visch wor den in het bijzonder door de dokters aan bevolen. Koffie drinken is zeer slecht voor zeeziekte. Natrium-citroenzout is op zee het beste geneesmiddel. Het spreekt van zelf, dat men voor de verschijnselen, wel ke met de zeeziekte gepaard gaan, de fout bij de maag zoekt. De dokters zeggen even wel, dat de verschijnselen, welke de zee ziekte met zich brengt, de oorzaak zijn van de schommelen, welke de boot op de.... ooren uitoefent. 'De ooren zijn voorzien van een toestel, waardoor het voor den mepsch mogelijk;is, zijn evenwicht te be houden, BOE ONTSTAAN ZEEPBELLEN? Bellen blazen is een heerlijke bezigheid voor kinderen. Zfj bewonderen de prach tige kleuren en vinden het jammer, als zoo'n mooie zeepbel uiteenspat. Zij kun nen er zich uren lang mee bezig houden; wat zeepsop en een goudsche pijp is alles wat zij er voor noodig hebben. Het is wel eens interessant een zeepbel iets nauwkeu riger te bekijken dan kinderen het gewoon lijk doen. Slechts weinig menschen immers zijn bekend met de verschijnselen van straalbreking en licht, waardoor de zeep bellen zulke sschitterende kleuren krij gen. Het vliesje, waaruit een zeepbel be staat, is onbeschrijflijk dun. Uit de uit damping van haar oppervlakte, de samen trekking en uitzetting van de lucht, welke in de bel aanwezig is en de neiging van de zeepdeeltjes om naar de onderste gedeel ten van de bel te zakken, zijn oorzaak, dat de bel na eenige seconden uiteenbarst. Als een zeepbel echter in een glazen vat wordt geblazen, dat onmiddellijk wordt gesloten, dan blijft de bel eenigen tijd in wezen. De groote natuurkundige Isaac Newton heeft een zeepbel nauwkeurig bestudeerd, waar door hij nieuwe verschijnselen op het ge bied van licht en straalbreking ontdekto» Hij zag, nadat hij een zeepbel met een gla zen klok had overdekt, dat de kleuren in geregelde opvolging verschenen. Toen de bel dunner werd door het aanhoudend zakken van het water, werden de ringen langzamerhand breeder, verspreidden zich over de geheele bel en daalden tot den bodem neer, waar zij de een na den an der verdwenen. Toen de kleuren allen neer gezakt waren, ontstond er in het midden punt der ringen een zwarte ronde vlek, welke zich uitbreidde tot meer dan een halve duim in diameter, vóórdat de bel barstte. Door de ringen tusschen objectief glazen te onderzoeken, vond Newton, als er slechts acht of negen met het bloote oog zichtbaar waren, dat men er meer dan TIEN GEBODEN VOOR DE HUISVROUW. In een Vlaamsche blad lezen wij de vol gende „Tien geboden voor de Huismoe ders". „Laat in Uw woning, groot of kleen, „Uw kinderen spelend nooit alleen. „Pas op, dat lucifertjes nooit „Voor 't grijpen liggen rondgestrooid. „Zet om Uw kachel, vuur of haard, „Een hek, dat het kind voor brand bewaart. „Laat kokend water nergens staan, „Waar bij geval het wicht mocht gaan. „Vóór gij ze vult, blaas uit Uw lamp, „Aldus voorkomt g*n grooten ramp. „Hits met petrool het vuur niet aan. „De vlam mocht in 't gezicht U sltan. „Sluit heengaand steeds uw put met zorg, „Dit blijft U voor gerustheid borg. „In 't koper worde Uw spijs nooit koud, „Wee wie dit niet voor oogen houdtl „Is in Uw spijs azijn vervat, „Bewaar ze nooit in zinken vat. „Tot mijding van een treurig lot, „Houdt doodend gif steeds achter slot!" veartig kon zien door middel van een pra«r ma, en zelfs als de luchtplaat geheel wit scheen te 2ijn, vertoonde het prisma nog een menigte ringen. Deze waarnemingen stelden Newton in staat om zijn kleuren- schaal te vormen, welke van groot nut ig bij optische onderzoekingen. VOOR HERSTELLENDE PATIëNTEN. Zij behooren tot de „lastige gevallen", voor de huisvrouw; de herstellende pa tiënten, ide nog niet voldoende eetlust heb ben en die toch door flink eten juist hun verdloren krachten moeten herwinnen» Het wordt als het ware een voelen en tas ten naar mogelijkheden, welke aan do voorschriften van den dokter moeten vol doen en aan de wenschen van den patiënt. Een zoeken naar schoteltjes, welke met plezier naar binnen zullen gaan en die tege lijkertijd een behoorlijk hoeveelheid voe< dende bestanddeelen bevatten; geen „lift lafjes" dus, welke alleen den smaak stree- len, maar ook en vooral geen te zware ge rechten, welke kans hebben de spijsverte ring in de war te brengen en den eetlust nog meer te doen zakken. „Opwekkende" middeltjes hebben in deze gevallen een groote waarde; stoffen, welke prikkelend werken op de spijsverteering, omdat zij ten eerste den smaak der spijzen verbteeren, maar omdat zij ook vaak het geheele ze nuwgestel aanzetten tot een levendiger werkzaamheid, welke dan o.a. ook aan de vertering van het voedsel ten goede komt. werkt zooals bij den duim. Voor den mid denvinger de 3 bijgezette steken (van den wijsvinger) opnemen, 7 van den voorkant en 7 van den achterkant van den hand schoen en 3 steken bijzetten. Voor den ringvinger 3 bijgezette steken opnemen, 6 steken van den voorkant, 3 steken bijzet ten. ten. Voor het breien van den pink breien wij de drie bijgezette en de restee- rende steken van den handschoen in de ronde en eindigen met den kleinen top. De kap wordt, zooals wij reeds zeiden, aan den handschoen genaaid, terwijl wij een voe ring aan de binnenzijde aanbrengen. Bijgaand kleine prentje geeft weer de werkteekening van de halve handschoen- kap op de helft vaa de ware grootte, ter wijl het andere prentje een vergrootte uit voering van de steek op de grove stof weer geeft. Het ontwerp van dezen keuri- gen winterhandschoen is afkomstig van mej. Roos, leerares handwerken, te Utrecht. Hierbij geven wij een voorbeeld van ge breide dameshandschoenen, vervaardigd in grijze of bruin-beige wol. De handschoenen kunnen aan de kappen afzonderlijk wor den bevestigd. De kappen kunnen bestaan uit een grof linnen weefsel. Het materiaal voor het borduurwerk bestaat uit grijze, witte en zwarte wol. Indien de handschoe nen bruin zijn, kan de grijze wol door bruine worden vervangen, maar ook terra zal heel mooi bij bruin kleuren. Apart aangezette kappen hebben het voordeel, dat, wanneer de handschoenen zijn versleten, men deze kappen er af kan halen en ze het volgend jaar weer opnieuw kan gebruiken. Wellicht kunnen zij ook dienst doen als manchetten op een winter jurk. Hieronder volgt het patroon tot het breien der handschoenen. Men begint met 56 steken op te zetten (dit is ongeveer 22 centimeter). Dan breien wij drie toeren recht in de rondte (dat is ong. 6 c.M.). Voor de duim nemen wij 10 steken van den handschoen en zetten er 14 bij op. Dan breien wy in de Tondte tot de duim 5 c.M. lang is, en minderen af en toe 8 steken over deze lengte en vervolgens minderen wij snel om den top te vormen. Wij hechten binnenwaarts af door 5 of 6 steken op een merknaald te nemen en den draad aan de binnenzijde af te hechten. De 14 bijgezette steken nemen wij op en breiden nu 25 toeren in de ronde (ong. 4 c.M.). Voor den wijsvinger nemen wij 20 steken en zetten er 3 bij, breien in de ronte tot een lengte van ong 5 c.M. en ver volgens den kleinen top. welke wordt afge- WAT ZOEKT DE VROUW TE PARIJS? Parijs is het heiligdom van de mode, waar de specialisten in vrouwenkleeding uit alle deelen der wereld heenkomen, al dus sprak een der leidende persoonlijkhe den in den Lakenhandel te Oxford. En hij sprak recht. Waarom is het zoo? Ook hier op gaf hij antwoord: „Sommige van de La- tijnsche volken en met name de Franschen, zien vrouwen in een heel ander licht dan waarin de Engelschen haar zien. De Engel- schen beschouwen de vrouwen als de hei- ligenschrijn van het moederschap. Zij plaat sen haar in een heiligenschrijn en kunnen haar daardoor niet ten toon stellen. De Franschen verheerlijken de sekse om haar schoonheid. Daarom leggen zij den nadruk op wat zij verheerlijken. Daarom ook zal het Latijnsche volk altijd de vrou wen kleeden ter verheerlijking van haar sekse, en daarom zullen de vrouwen altijd Fransche kleeren dragen. De Angelsaksers, die de vrouwen als heilige voorwerpen ver eeren, zullen haar nooit dien dienst kun nen bewijzen".

Soester Courant | 1934 | | pagina 6