SOETAX N.V. L. de Ruiter's 677 Srandstoffenhandel Prima Wales Anthraciet Weet U Tandarts B fe JAARGANG No. 4 VRIJDAG 25 JANUARI 1935 Katholiek Weekblad voor Soest, Soestdijk, Soestduinen en Soesterberg. j§L UitgaveDRUKKERIJ SMIT N.V„ SOESTDIJK, Van Weedeslraat 35, Telefoon 565. De storm op het Meer van Genesarefh, Joh. v. Schalkwijk Jr. Kerkberichten. Loonen en huren. Vereenigiog voor Mond en Gebitverzorging DENTOFORM. D. Schouten Officieele Kennisgeving. I» »s D. F„ ¥OIGT Burgerlijke Stand. Plaatselijk Nieuws. DE SOESTER POST ABONNEMENTSPRIJS 65 cent per 3 maanden. ADVERTENTIEPRIJS: van 15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 cent. Advertentie's tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertentie's in dit blad worden eveneens in de drie andere bladen opgenomen. UITGAVE van „DE SOESTER COURANT". Algemeen Weekblad, „SOESTER NIEUWSBLAD", Algemeen Christelijk Weekblad, ,,DE SOESTER POST", R.K. Weekblad, voor Soest, Soestdijk, Soestduinen en Soesterberg, en ADVERTENTIE-UITGAVE van „De Soester Courant". Mieuwstraat 14 - Soest Telefoon 924 lleamt U eens proef met onze Afmetingen 15/25 a f2.10 per H.L. /oor alle Kachels of Haarden geschikt. Brechcokes voor Centrale Verwarming. Heel den dag had Jesus iets ten Zui den van Capharnaüm in verschillende ge lijkenissen tot het volk over „het Rijk der Hemelen" gesproken. Tegen den avond gaf Hij Zijn trouwe leerlingen te kennen, om van den Wes telijken oevér van het meer naar de over zijde te steken. Hij wilde namelijk wat rust nemen gedurende de drie uren, wel ke de overtocht ongeveer zou duren. En toen Hij in het scheepje steeg, volgden Hem Zijne leerlingen. Dicht bij het roer legde Jesus zich neer, het moede hoofd op het bankje, - dat zich op de -achterplecht der slee/ bevond en sliep weldra in. Het was een prachtige avond. Spiegel glad lag het water te glanzen in de laat ste stralen der ondergaande zon en niets deed vermoeden, wat er stond te gebeu ren. Maar het meer van Genesareth is ver- radelijk vandaag nog juist als in Christus' dagen zóó onbetrouwbaar, dat Baedeker in zijn reisgids den toeris ten van de twingiste eeuw een tocht op het meer ten sterkste afraadt, al is het weer nog zoo mooi, omdat men alle kans beloopt de meest angstige »oogen- blkken zijns levens juist tijdens dat aan lokkelijk uitstapje te beleven. Waar we nog thans voor worden ge waarschuwd, gebeurde ook dien avond. Toen zij midden op het meer gekomen waren, zie, daar verhief zich -een hevige storm op het meer, zoodat de golven over het scheepje sloegen: Hij echter sliep. Het opkomen dier plotselinge rukwin den houdt verband met de ligging van het meer. Dit ontstond door een inzin king in de krijtbergen, die het thans om ringen Zijn watervlak ligt 208 Meter onder den spiegel der Middel landsche zee, maar reeds weinige kilometers naar het Noord-Westen en het Noord-Oosten ver heffen zich hooge bergen. Zoo bereikt de Dschebel Dschennah op twintig kilome- ter afstand van het meer een hoogte van 1199 Meter, terwijl de witbesneeuwde Hermon in het NoordlOosten 2800 Meter hoog is. Men begrijpt, wat geweldige luchtstrooming het verschil van tempera tuur tusschen de koude der bergen en de tropische hitte van het duizenden meiers lager liggend en aan bijna alle kanten ingesloten meer moet veroorzaken. De ontzettende luchtstroomen, die uit de Jo.daanvallei in het Zuiden als door een scl.jorsteen op het meer vallen, kunnen daar onverwacht geweldige stormen ont ketenen. Het verschrikkelijkste echter zijn cle stormen uit het Noorden, die van de toppen van het gebergte door de ravij nen en engten in onbeteugelde vaart voortschielen, om dan, vastloopend tegen de heuvels rondom het meer, het daar even nog rimpelooze water geweldig te beuKen en hoog op te zweepen. Als echte Galileesche visschers kenden de leerlingen de ontzettende grillen van het meer en voelden zij zich machteloos tegen de ontketende elementen. En Zijne leerlingen kwamen tot Hem en wekten Hem, zeggend: Heer, red ons, wij vergaan Kalm, Heer en Meester Zich wetend van heel da natuur, verwijt Jesus Zijn Apostelen hun tekort aan geloof en ver trouwen in Hem. Had Hij met al Zijn wonderen en onderrichtingen bij Zi in beste vrienden nog niet eens kunnen be reiken, dat zij zich in Zijn tegenwoor digheid buiten levensgevaar durfden ach ten? En Jesus zeide hun: Wat zijt gij be vreesd, kleingeloovigen Dan eerst richt Jesus Zich op, en met souvereine majesteit gebood Hij de winden en het meer, en er ontstond een groote kalmte, Van dit schitterende wonder waren niet alken de Apostelen, maar, gelijk we uit het Evangelie van Marcus weten, nog vele anderen getuigen, want mèt de leerlingen waren verschillende toe hoorders in eigen scheepjes mee van wal gestoken. De menschen nu waren verwonderd en zeiden: Wie is deze, dat de win den en het meer Hem gehoorzamen? Vertegenwoordiging van ESeotroIux en Volta STQFZUIGERS Steeisliofstr. 55 - Te!. 8S6 Reparatie-inrichtingaan aüe marken. SOEST. PAROCHIE VAN DEN H.H. PETRUS EN PAULUS Pastoor W M. Vos ZONDAG- De H.H. Missen te 7 uur en 9 uur; te 10.30 uur Hoogmis. ;s Avonds 6 uur Lof. MAANDAG, 's Avonds 7 ucr Mannén- Congregatie. In de week de H.H. Missen te 7 uur en 8.15 uur. VRIJDAG. Ie Vrijdag der maand. Biechthooren Donderdagmiddag van 3 tot 4 uur en Zaterdagmiddag te 3.30, 4, 5, 6, 7, 8 en 9 uur. Bibliotheek (Philomenastichtlng) open Zaterdags van 68 uur en Zondags na de Hoogmis tot 12 uur. SOESTDIJK PAROCHIE O.L-V- ONB- ONTV. Pastoor A. G. Smit. ZONDAG. Te 7-30 uur H. Mis; te 10 uur plechtige Hoogmis. De H. Communie wordt uitgereikt om kwart na 7, onder de Vroegmis, te kwart vóór 9 en te 10 vóór 10. DINSDAG, 's Avonds 7 uur Lof. VRIJDAG. Ie Vrijdag der maand. ZATERDAG, 's Avonds 7 uur Lof. ZATERDAG. Biechthooren van 49 u. SOESTERBERG PAROCHIE VAN DEN H. CAROLUS Pastoor H. Mocking ZONDAG- Te 7.30 uur H. Mis; te 10.30 uur Hoogmis. Nam. 4 uur Lof. VRIJDAG. Ie Vrijdag der maand. Te 7.30 uur H. Mis met benedictie. Avonds 6.30—7.30 aanbidding Altaarwacht. In de week de H. Missen om 8 uur. Zaterdagmiddag biechthooren om 3, 4, 5, 6 en 7 uur. Het schijnt tot velen nog niet fe zijn doorgedrongen, dat in een gezonde sa menleving er evenwicht moet heerschen tusschen de loonen en datgene, wat men er voor kan koopen en wat men ervan moet betalen. Waar we 't ditmaal voornamelijk over zouden willen hebben zijn de huishuren, |de hooge huishuren, die in vele plaatsen 'de hoog ehuishuren, die door de huur ders nog moeten opgebracht worden. Het staat hier wel vast, dat de huren in geen enkele redelijke overeenstemming zijn tot loon of salaris, dat de bewo ners ervan verdienen. Nu zou men kun nen zeggen, dan moeten deze menschen 'n goedkoope woning betrekken. Dit is echter meestal onmogelijk: er bestaan geen moderne goedkoopere woningen. En zelfs de oude goedkoope woningen zijn de ja ren na den oorlog belangrijk in prijs ver hoogd. Ook is het van algemeene bekendheid, dat de te betalen huursommen 20 tot 25 pCt. der loonen beloopen, hetgeen een veel te hoog percentage moet worden ge noemd. Men zal ons er op wijzen, dat hier en daar de huren zijn verlaagd, maat' met hoeveel? Met 50 of 75 cent per week op een huur van 6 tot. 7 gulden. In de huurklassen van 50 tot 75 gulden per maand zijn de verlagingen grooter, is zelfs het percentage ban verlaging groo ter dan bij de goedkoopere woningen. Wat blijkt hier uit? Dat het ook bij de „goedkoope" woning mogelijk moet zijn de huren verder te verlagen. Nu weten wij ook, dat de huiseigenaren dikwijls op zware lasten zitten. Zij heb ben in vele gevallen hooge hypotheken op hun huizen afgesloten, hypotheken, die veel te hoog zi,n in verhouding tot de huidige verkoopwaarde der huizen. De hypotheekrente moet opgebracht wor den. Ook de grondbelasting is niet ver laagd en drukt dus- .zwaar op de exploi tatie van de huizen, Het is dus begrij pelijk, dat huurverlaging slechts mogelijk is, als ook de hypofheek- en andere las ten naar beneden gaan. Wij gelooven, ^at deze verlagingen, noch de huurverlagingen, noch' de ver mindering van hypFthecaire lasten langs vrij willigen weg mógelijk zijn. Het zal noodzakelijk zijn, dat de regeering hier ingrijpt. In de oorlogsjaren waren er de huurcornmissDs, die den huurwoeker tegen gingen, nu is er behoefte aan een in stelling, die de huren in overeenstemming brengt met de verhoogde koopkracht van den gulden. In het gewone handelsverkeer en bij de loonen is, op enkele uitzonderingen na, een niveau bereikt, dat in overeen stemming is met de waardevermindering van den gulden. Daarom is onze cod-lusiede overheid moet maatregelen i tot een grondige herziening van all{ l^t het evenwicht tusschen ontvangstfc£ JjMuitgaven in den weg staaf A's ■'Fsfatidaard naar beneden moet, da.lTó/ ieder gebied en bij iedere categorie wVjrfrenden. En een goed begin zou zijn JP^et den huiseigenaren mogelijk te makcii de huren te verlagen dat de houdt spreekuren ten huize van den heer fiachfegaalweg 10 - Soestdijk (bij de Beetzlaan) VRIJDAGS van 912 uur. Gratis inlichtingen van 92. Heele gebitten, pijnloos trekken inbegrepen. f30. met garantie Pijnloos trekken f 1 Adres: AMSTERDAM, Amstelkade No. 64 ook 's nachts voor U gereed staat elt U dan even voor 1 blik gehakt tevens worden inge leverd een bon voor 1 Kg. vleesch in blik. Ingeval 'een bon voor 2 Kg. of 3 Kg, vleesch in blik wordt ingeleverd moeten steeds 1 respectievelijk 2 blikken vleesch mede worden betrokken. Op losse nog niet geldige of nog on gestempelde bons mag niet worden ge kocht. Overtreding heeft tot gevolg in trekking van de kaarten. Slagers, die op losse nog niet geldige bons of een ge ringere hoeveelheid leveren dan op de bons is aangegeven, worden u.Lgesloten. Handel in kaarten, bons of reeds bij een slager gekocht gehakt in blik is ten strengste verboden. Voor het tijdvak aanvangende 4 Maart a.s. zullen de bons voor gehakt op de levensmiddelenkaart worden aangebracht. De afstempeling der bons geschiedt iederen werkdag tusschen 9 uur v.m. en 12.30 uur n.m. ten raadhuize. De prijs van het gehakt bedraagt f0.35 per Kg. Soest, 17 Januari 1935. Burgemeester en Wethouders voornoemd get G. Deketh, burgemeester, gei J. Batenburg, secretaris. REGELING OMTRENT DE DISTRI BUTIE VAN GEHAKT IN BLIK Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat door hen is vastge steld de volgende regeling omtrent de distributie van gehakt in blik. Voor verkoop aan het publiek komen alleen in aanmerking diegenen, die ook met verkoop van gekookt rundvleesch in blik zijn belast, alzoo uitsluitend de sla gers. Aan elk gezinshoofd, dat in het be zit is van een bonnenkaart voor gekookt rundvleesch, wordt voor het tijdvak van 21 Januari tot en met 3 Maart a.s. een aanvullingskaart uitgereikt, bevattende even zoovele bonnen voor een blik van 1 kilogram gehakt, als waarop de betref fende persoon recht heeft. Een bon is slechts geldig voor een bepaalde, daarop aangegeven week, mits daarop tevens voorkomt een door een daartoe aan te wijzen ambtenaar ge plaatst stempel, terwijl fe gelijker tijd de rundvleesch-bon met hetzelfde nummer moet worden ingeleverd. De verstrekking van een blik gehakt ge schiedt slechts aan die personen, die be wijzen kunnen telkens twee blikken ge kookt rundvleesch te hebben afgenomen. Dit bewijs wordt geleverd door bij in levering van de gehaktbon aan den sla ger twee, daartoe op de rundvleesch- bussen aangebrachte etiketzegels, ter hand te stellen. 'Aangezien het gehakt in blik voor de aangegeven hoeveelheid in de plaats treedt van het vleeschitt blik'móet bij een bon 't Vertrouwdste adres voor het maken van Uw BRIL, ook volgens recept van H. H. Oogartsen is bij Gediplomeerd Opticien - Drogist Burgam. Eroiftestraat 30 - Tel. 363 ONDERTROUWD: L. Majoor en A. M. van de Mast; E. Floor en J. Weste- neng. GEHUWD: C. C. Schultz en D. van der Heide, Soesterb.straat 55. OVERLEDEN: Wouter v. d. Heiden: 67 jaar, geh. met A. Kuier, Molenstraat W.Z. 41; Evert v. d. Geer, 80 j., geh. met E. S. Fremouw, Dijkhuisstraat 5. GEVESTIGD: Wed. M. v. d. Moor, Vosseveldlaan 37; J. Koedijk m. vr., To- renstraat 1 c; M. J. J. v. d. Heuvel, Kampweg 44; M. B. Uffelic, Emmal. 12 B. J. v. Maare m. g., Rembrandtlaan 4; B. Lantos, v. Weedestraat 13; J. Korte m. g., Heideweg 72; J. W. Dirkzwager, Stadhouderslaan 16; D. A. Francken m. vr., Heidweg 64; G. Snabel m. vr., Hart- weg 32; 'A. M. Lutz, Vredehofstraat 2, W. Blom, Beetzlaan 73; J. H. v. d. Burgt m. g., Beetzlaan 70; E. Hesselink, A. Pau- llownalaan 10; M. B. Brandt, Amersf.str. 78 c; G. Meun m. g., A. Paulownal. 2 J. A. Verheij m. vr., Duinweg 2 a; R. Keesman, Nieuwerhoekstraat 17. VERTROKKEN: A. A. de Koning van Bii'kstraat 80 naar Tiel, Binnenhoek 45, J. F. van Haren van H. Blaekweg 2 Ti. Groenïo, D 94; A. M. Weitenberg van Beetzlaan 39 naar Vorden, p.a. H. Bes- selink; P. Weitenberg van Beetzlaan 39 naar Vorden, Medler E 107; E. W. van Acaboa van Laanstraat 52 n. Amsterdam, Bilderdijkstr. 184II; C. K. v. Trotsenburg van Heideweg 39 naar Berlijn; W. van As m. g. van B. Grothestraat 66 naar Am sterdam, Martelaarsgr. 131; J. M. Of ten- berg van Amersf.str. 119 naar. Haarlem, Parklaan 90; H- v. Duinkerken van Kon.' laan 104 naar Bartieveld, Terschuuc T H. j. Kerkhoff van Birkstraat 84 naar Arnhem, Klarend.weg 448; A. O. Mager van Hartmanlaan 50 naar Zeist, Dolder- scheweg 35; M. Duda van K, Brinkweg 24 naar Baarn, Leliestraat 6; J. Wu van Schaik van Luchtvaartafd. naar Nieuwen- hagen,. Pol.troepen; H. G. Menfee van Birkstraat 41 naar Amsterdam. Q. Nas- saulaan 75; A. M. M. de Bruijn van Kamp weg 38 naar Utrecht, Bem. Weerd W.Z. 13; G. C. de Vries van Birkstraat 84 naar Arnhem, Sumatrastraat 30; J. LuÖ van Verl. Schoolweg 1 b naar Amsterdam, le Kostverl.kade 13II; C. Strumpel van Verl. Talmalaan 29 naar Ned. O.-Indië; A. E. van Ollefen van Middelwijkstraat 60, Amsterdam, Spiegelstraat 5- VERHUISD: J. W. Quelle van Toren- straat lc naar 13; P. G. de Wit m.g« van Kon.laan 53 naar 55; A. Dijkstra m4 vr. van Kerkpad Z.Z. naar L. Brinkweg 52 b; P. J. Rademaker m. g. van Kerk pad Z.Z. 31 naar L. Brinkvveeg 52 a; Wed. T. van Veen en M. J. Wolfsen van Vre dehofstraat 29 naar 37; C. M- Stommel van Vredehof straat 15 naar Ossendam- weg 7; W. v. d. Bosch m. vr. van Vre dehofstraat 31 naar 39; P. J. A. A. Cre- mer van Vrede hofstraat 35 naar 43; N. A. van Driel m. g. en M. Bot van v. Lenneplaan 5 b naar 5 c; A. van den Deijssel m. g. van Veldweg 11 n. Kerlc- dwarsstraat 9; E. van Soeren m. g. van Hartweg 19 naar Klaar waterweg 21; G, T. T. Zeijderveld van Kon.Iaan 127 n. Beetzlaan 73; C. A. Iburg m. vr. van v. Weedestraat 7 naar Schrikslaan 8; Ch. D. M. v. Pienbroek van A. Paulownalaan 2 naar Stadh.laan 31P. Huigen v. Kerk- dwarsstr. 9 naar Birkstraat 18 b; J. Uw- land m. g. van v. Lenneplaan 12 n. Schou- tenkampweg 15; J. L. Stronk van Mo lenstraat W.Z. 39 naar Schoutenkampwe^ 15; P. Appeldoorn m. g. van Beuken laan 13 naar Buntweg 1. JAARVERGADERING A R- Kiesver. „Nederland en Oranje* Deze vergadering had plaats op Vrij-: dag 18 Januari j.l. in het gymnastiek lokaal der Chr. U- L. O. school, Spoor straat. Zooals gewoonlijk was de belang* stelling niet bijster groot. Een 19-tal leden hadden aan den oproep gehoor ge geven. Het jaarverslag van den secretaris! vermeldde niet veel nieuws, aangezien hef afgeloopen jaar 1934 op politiek gebied! een stil jaar was zonder verkiezingen. De penningmeester had een batig saldó in kas van f35.78i/2. Daarna had een stemming plaats ovec benoeming van twee aftredende bestuurs leden, welke beide, de heeren J- Vonk ca H. A. Stork, met groote meerderheid werden herbenoemd. Aangezien de heeU Bijleveld onze woonplaats tegen Maart a.s« gaat verlaten moest opnieuw stemming plaats hebben voor een derde bestuurslid, waarvoor gekozen werd met meerderheid van stemmen de lieer H. Zijlstra, welke deze benoeming aanvaardde. De lieer Endendijk hield daarna een in leiding over de gemeente-begrooting en deelde o.a. mede, dat tengevolge van de nieuwe regeeringsmaatregelen, fl.1. hef stichten van 'n fonds voor werkloosheids- zorg, de gemeente Soest extra is aange slagen voor een bedrag van f 97.600. Dit bedrag moet boven de gewone uit gaven gedekt worden. Daartoe zal uit den post onvoorziene f25.000worden ge haald en door conversie der leeningea op lagere rentebasis wordt f4500.min der rente betaald. Door verhooging der straatbelastmg van 5 op 6 pCt. komt er f8000.meer in het laadje, maar hef leeuwenaandeel moet komen van verhoo ging der Personeele belasting en wel mef 80 opcenten, waardoor plus de bestaan de 90 opcenten dit wordt totaal 170 op centen. De belastingbetalers zullen dezfl vermeerdering wel danig gevoelen, wan neer hun belastingbiljet wordt uitgereikt* Waar ook de Gedep. Staten onverbiddelijk zijn in het in 10 jaar aflossen der ver schillende belangrijke posten in stede vaü in 30 jaar, kan daarop niet bezuinigd worden. Door enkele leden werden vragen ge steld, die door den voorzitter en hef raadslid den heer De Bruijn werden be antwoord. j Het was een geanimeerde vergadering en jammer alleen dat zoo weinig leden 1 aanwezig waren. Voorts deelde de voorzitter nog mede^ dat Prof. Severijn uit Utrecht op Vrij dag 1 Februari een rede hoopt te hou den voor de A R. Kiesver. en de A.R.J.A# en werden de leden verzocht zooveel mo gelijk te komen en anderen mede tg nemen. Daarna sloot dn voorzitter deze ver*, gadering en ging de secretaris voor i* dank aan God.

Soester Courant | 1935 | | pagina 1