D0ÜWE'EGBERTS 't ab ak? De verkiezingen naderen» Burgerlijke Stand. 'Dolt is pas DE Echte Friesche Heeren» Baai is alom verkrijgbaar in prijzen van 10, 13,15, 20 en 25 ets. per 7, otls. Ook in on sen en halve ponden. Neder» land's geurigste pijptabak! ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI O GEVONDEN VOORWERPEN- Omtrent de navolgende voorwerpen zijn Inlichtingen te bekomen aan de adres sen, achter de voorwerpen vermeld Belastingplaatje, Smitsweg 2; mes, Van Uenneplaan 35a; buitenband (auto), Nieu- 62; damesportemonnaie, Bosstr. 179; paar vétleeren heerenhandschoenen, Hei- fcfeweg 52; damestaschje, iWieksloot 25. Barneveldsche kip, Krommeweg 15. - EERSTE SOESTER EIERVEILING- Kipperen; Hoogste prijs f3.15, middel- prijs f 2-60—f 2.80, laagste prijs f2.45; eendeieren f 2.10; Henneneieren f 2.30— 2.40, alles per 100 stuks. Aanv. 12.500 fctuks, handel kalm. FEESTAVOND R K. MlDDENSTANDS- VEREENIGING. Zondag gaf de R.K. Middenstands-Ver. alhier haar jaarlijksche feestavond in het St. Joseph-gebouvv, welke uitermate is ge slaagd. Zooals gebruikelijk was ook nu wederom aan de zaal een intiem karakter gegeven en hadden de vele leden met hun dames zich' groepsgewijze geschaard om de met bloemen gesierde tafeltjes. Mede aanwezig waren tie pastoor en kapelaans der parochie Soest- Pastoor Smit was verhinderd. De voorzitter der commissie, de Heer Joh. van Schalkwijk, opende met 'n kort welkomstwoord, waarna de heer H. TH. van den Berg, voorzitter der vereeniging1, de aanwezigen toesprak- Het groote nut van organisatie en vergaderingbezoek be pleitende, wijst spr. ook op de voor, den middenstand zeer moeilijke tijden, waarom een eenvoudige feestavond een zekere behoefte kan worden genoemd. Op zeer vlotte wijze werd hierna Het programma, dat verzorgd werd door een aantal leden der vereeniging, afgewerkt. Muziek en voordrachten wisselden zich1 op aangename wijze af. Ook de door den heer Dorresteijn gegieven saxaphoon.soli vielen zeer in den smaak. Onbedaarlijk is er gelachen om de vele komische mo menten en zeker niet het minst om „Wil lem en Sierte". In de pauze vonden een schitterende fruit- en wijnmand door middel van een tombola hun weg naar 'de gelukkige win naars. Het was een leuke en intieme avond1, waarvan het einde voor velen te vroeg kwam. ORGEL WILHELMINAKERK. 1 Maart a.s. Izal met den bouw van het nieuwe orgel in de Wilhelm in akerk een aanvang worden gemaakt Met de Paaschdagen Hoopt men het orgel in ge bruik te kunnen nemen. DE SOESTER TURNCLUB. Dinsdagavond gaf „De Soester Turn- tlub" in de zaal van hotel „Semland" haar derde uitvoering, welke nog moest wor- tfen gegeven op aandrang van de vielen, die tijdens de twee eerste avonden geen plaats konden bekomen. Ook ditmaal was de zaal wederom ge- Heel gevuld. Na een inleidend woord van den direc teur-voorzitter werd evenals tijdens de Jerste avonden het groot® en met zoo veel zorg gekozen programma op vlotte wijze afgewerkt- Het daverende applaus na elk nummer, dat meermalen overweldigend was, be wees ook nu weer, dat Het gebodene op hbogen prijs werd gesteld. Hoewel aan het werk van „De Soester Turn club" steeds hooge eischen kunnen worden gesteld, moeten wij toch' erken nen, dat de club ons ditmaal wel op bijzondere wijze heeft voldaan. R.K. KIESVEREEN1G1NG. Dinsdagavond hield de R. K. Kiesver- eeniging haar jaarvergadering in het St josephgebouw. Na opening sprak de Voorzitter dank woorden in verband met 't vele werk, hetgeen de heer Van Hal als penning meester voor de vereeniging heeft ge daan. Spr. wenschte den heer Van Hal, die wegens ziekte zich niet weder her kiesbaar heeft gesteld, algeheel en spoe dig herstel toe. Hierna had een bespreking plaats van het reglement, in verband ntet de aanst Gemeenteraadsverkiezingen. De secretaresse, mej. Orth, bracht ver volgens haar jaarverslag uit Hieruit bleek, dat de vereeniging thans 523 leden telt. Blijkens het verslag van den 2en pen ningmeester, den lieer W. van Breukelen, bedraagt het batig slot f61 63. De aftredende leden van het bestuur, mej. Orth en de heeren W. Hühorst en W. van Breukelen, werden herkozen, ter wijl in de vacature H. van Hal werd voorzien door de benoeming van den heer J. Zoetelief. KLEIN MAAR DAPPER. Door 't bekende Soestduinsche Meisjes clubje „K M. D." zal Woensdag 20 Februarii a.s. in hotel „Eemland" een voord rachten.avorrd worden gegeven, waarvan de opbrengst ten goede zal ko men aan het Wijkhuis, dus bestemd zal lijn voor de armen en de zieken. Waar genoemd clubje steeds groot suc ces oogst, twijfelen wij ook thans niet «an het welslagen van den avond, het geen wd zeggen financieel voordeel voor het Wijkhuis. 121/g-JARlO PRIESTESCHAP. De WelEerw- Heer Janmaat, kapelaan te Laren en oud-kapelaan van de paro- chiie Soest, viert heden zijn 12i/2-jarig priesterschap. De officieele huldiging zal a.s. Zondag avond plaats hebben in het gebouw der Werklieden-Ver. aldaar. Namens de parochianen zal den jubila ris door liet huldigingscomité een hulde blijk worden aangeboden. Een gemengd koor, samengesteld uit leden van 't kerk koor en de zangvereeniging van den Vrou wenbond, zal een priestercantate ten ge- hoore brengen, terwijl Üe harmoniie „St. Jan" den jubilaris Zondagmorgen een serenade zal brengen. „VALKENHEIDE". I rTusschen heideveld en dennen, Ligt een. vrienddijk oord, iWaar we aan werk en orde wennen, Door geen zorg gestoord. Zoo zegt een Valkenheide.jongen (ver. pleegde van het groote Opvoedingsge sticht, waarvan de reizigers op te lijn ArnhemUtrecht even voor het station Maarsbergen de vriendelijk witte gebou wen en de pittig roode daken tusschen het dennengroen zien doorstralen), zóó zegt een Valkenheide.jongen de luister van zijn omgeving en de zegen van zijn werk uit. De luister der omgeving behoeft aan hen, die al Öe heerlijkheden van „heu velen en dennen" uit eigen genieten ken nen, niet duidelijk fe worden gemaald, doch' aan wie ze niet uit eigen aanschou wen kent, mogen we wel zeggen, dat de schoonheid van Gods schepping hier alle jaargetijden in ongebroken luister straalt De zegen van het werk is wellicht min der bekend. Valkenheide verpleegt ongeveer 180 jongens van veertien- tot twintig-jarigen leeftijd om ze ver van verleiding, waar door velen vielen, fe wennen aan „werk en orde". Verwaarloosd is die jeugd. Geen vaste vaderhand, die leidde; geen teere trouwe van moeder, die waakte. Als het herderloos lam dolend over Js levens vlakten, zwierven ze rond: hun hand tegen allen, omdat aller hand was tegen hen. Bmnen beschuttende muren van het ge sticht geborgen, weer veilig dak voelend boven het heftig hoofd, wordt er aan hen gearbeid en leeren zij arbeiden, op dat zij straks gelouterd en gestaald zich' kunnen keenen tot de gewone samen leving, om als goede .burgers het leven in te gaan. De meest gangbare vakken als timmer man, metselen, schilderen, meubeïmaken, smeden, bank werken, instrumentmkken, etecfro-techniek, schoenmaken, kleermaken en bakken, worden er onderwezen en de inrichting heeft het recht om haar ver pleegden, na afloop van den 3-jarigen cur sus, uit te reiken het „Diploma, krachtens art. 29 der Nijverbei.dswet". Naast deze „ambachten" zijn er ook een drietal prachtige bedrijven, n.1. boer derij, bloemisterij en warmoezerij, waar door verpleegden, welke voor ambachts- onderwijs geen aanleg Hebben of geen lust gevoelen, in den land- of tuinbouw kunnen worden opgeleid. Door den druk der tijden komt ook „Valkenheide" in groote moeilijkheden, de Rijkssubsidie werd zeer sterk verminderd, terwijl ook velen, die vroeger krachtigen financieelen steun verleenden, dezen nu niet meer of veel minder kunnen geven. Het bestuur der Stichting richtte zich daarom ook tot ons in Soest metf het verzoek hier een Speldjesdag te organi- seeren. Hiertoe hebben Mevr. Groeneveld en Mevr. Van Schaik zich bereid verklaard dien dag te organïseeren met instemming van B. en W. te Soest en wel op Zaterdag 23 Februari a.s. Wat zou het heerlijk zijn als we op een prachtig resultaat konden terugzien. Helpt allen mee. HET CONFLICT UP.A.B.—K.N AU. Men verzoekt ons plaatsing van het volgende In athletiek.kringen werd den laatsten tijd belangstelling gevraagd voor het ge schil tusschen den U P.A.B. en K.N.A.U. In het kort gesteld komt de geschiedenis hierop neer.- De reglementswijziging bij K-N.A.U. in het begin 1934 bracht voor de districten zooveel moeilijkheden mee, dat het U-P.A.B.-bestuur toen tevens dfstrictsbestuur verzocht om eenige concessies- Het K N.A-U.-bestuur stond die toe in een mondeling Onderhoud- Over een be-eindiging-stadium werd niets vast gesteld. Op 6 Oei 1934 vroeg 't U.P.A.B.- bestuur om verlenging dier concessies. Dat werd botweg geweigerd, terwijl ach teraf bleek, dat de K-N.A.U. zich reeds van te voren in verbinding had gesteld met den heer Brunner, om een nieuw districtsbestuur fe vormen- Het gevolg van de weigering was het bekende conflict, waarbij opviel, dat de K N.A.U. zeer ge heimzinnig werkte, terwijl de UP.A.B. en zijn bestuur met open deuren alles be handelde. Het resultaat van conferenties en vergaderingen was een motie-Schaap, waarin vertrouwen in het U P.A.B.-bestuur werd uitgesproken en aan de K-N.A.U. verzocht werd, de inmiddels uitgesproken schorsing van het U P.B.A.-bestuur in te trekken en het conflict op te heffen- Die motie werd aan de K-N A.U. voorgelegd. Toen er geen antwoord kwam, vroeg het U-P- A.B-bestuur telegrafisch om antwoord. Er werd- een buitengewone algemeene ver gadering belegd, waar de heer Schaap tot ieders verbazing een afschrift van een brief voorlas, welke verzonden heette te zijn door den secretaris van de K-N.A.U., den heer W. 'F. v. Leeuwen te 's-Ora- venhage, aan den heer N. M. J. Munsert, secretaris van de UP.A.B. te Utrecht. Een onderzoek, ingesteld door de heeren directeuren der postkantoren te Utrecht en Den Haag, heeft uitgewezen, dat die bedoelde brief door den heer Ven Leeu wen is afgezonden. Dat teekent niet al leen den heef v- Leeuwen, maar werpt een eigenaardig licht op de houding van het K-N.A.U-bestuur. Dat bestuur wil ieder K.N.A.U.-lid dwingen zich onvoor waardelijk te onderwerpen aan de leiding, ondanks dat deze zelf niet de reglemen ten naleeft- Er zouden zeer veer voor beelden daarvan zijn aan te halen- Het merkwaardigste geval is wel, dat er een z.g. district Utrecht gevormd is, terwijl slechts één vereeniging (Hellas) lid van de KN.A.U. is. Immers op 5 Nov. 1934 is door alle UP.A.B.-vereenigingen het lidmaatschap opgezegd en slechts Hellas heeft dat opzeggen ingetrokken. Zonder vereenigingen werd dus een district ge vormd en zelfs een districtsbestuur ge kozen. En dat werd afgevaardigd naar de algemeene vergadering van de K-N. AU. op j.1. Zondag, want de U.P.A.B - kwestie in het geheel niet ter sprake kwam. Daarvoor heeft de president Streng- holt w«l gezorgd. Dat de leiding in de Athleiiek-Unie er Zondag j.1. toch niet zonder kleerscheuren zal afkomen, bleek wel uit de interpellatie van het district Amsterdam over het in cident Zeegers—Strengholt op de wed strijden der A.V. '23 op 26 Augustus 1934. De heer Srengholt, voorzitter der KN.A.U., promotor van athletiek-kermis- sen, heeft getracht de kwestie.Zeegers on der een kopje thee af te doen, maar Jan Zeegers is te veel persoonlijkheid', om zich maar zoo te onderwerpen, voor al niet, waar duidelijk blijkt, dat hij vol komen in zijn recht staat. In een uitvoe rige circulatire toont Het Amsterdamsche districtsbestuur aan, hoe de houding van den heer Strengholt was, zoowel als redac teur van een Sportblad, als in zijn kwa liteit van K N.A.U.-voorzitter. Hij begeert macht en wie Hem daarbij weerstreeft, meet weggewerkt worden. Daarom is het conflict U.P.B.A.—K.N.A.U. terug te bren gen tot dezelfde machtskwestie: de heer Wellink, bestuurslid van de K.N.A.U., ver klaarde in een bestuursvergadering van den U.P.A.B. op 4 Nov. 1934 ronduit, dat het ging oni twee bestuursleden, die de KN.A.U. dwyc-zaten;-twee U.P.A.B.- menschen, die er uit moesten. Macht! Daarom gaat het! Twee be stuursleden van den U.P.B.A., die ver schenen voor de commissie van onder zoek, welke vóór het onderzoek reeds haar stundpunt had bepaald, werden ge rehabiliteerd, alleen omdat ze verschenen waren. Het is te verwachten, dat de U.P.A.B.- vereenigingen op 16 Februari a.s. zullen stemmen voor het behoud van den U.P. A B. Wie anders wil, benadeelt in de provincie de afhletiek-belangen. 25 naar Hilversum, Lorenfzweg 17J; W- de Mon van Gallenk- Pelsweg 6a naar Amsterdam, Kraaipanstr 39 boven. VERHUISD: H- v. Hornsvekl van Kon. laan 112 naar Nieuweweg 71; G- E. Kars- sen van Nachfegaalweg 7 naar Soesterb- straat 32; H- Hoekstra van v. Maaren straat 3 naar O- Tempellaan 6; R. Vree van K- Harfweg 1 naar Dorresteinweg 43; J. Hartman van Zwarfeweg 6 naar Mid- delwijkstraat 10; G- Reijerse van Soester- engweg 5 b naar K- Kerstraat 1; O. Dus- schoten van v- Maarenstraat 17 n. Verl. Postweg 20; A- H. Meiman van Nieuw- straat 24c naar Hartweg 19; C- A. Ahaus m- g. van Verl. Postweg 51 naar 37; J- de Bree m. g. van Bosstraat 35 naar Klaarwaterweg 27; J- Ham van Kerkpad N-Z. 46 naar Steenhofstraat 77a; J. D. Schoonhorst van Dorresteinweg 03 naar v. Weedestraat 39; L. Majoor m. g. van K- Brinkweg 30 naar Sportweg 11. Wikt en weegt de candidaten, want meer dan ooit vraagt thans be tijd contructieven arbeid. GEVESTIGD: R- Bouwman m. d., i ieti- velweg 4; J. j. Brouwer, Kerkpad Z.Z. 41; M. J. Lens, Soesferb.str. 125; L'. BIö- levogel, Kolonieweg 5; E- H. van Dalen. Luchtv.afd.; D. J. Schuwer, Birkstr. 26c; P. Boerema m. g., Driehoeksweg 14; L- Gorter, Driehoeksweg 14; J. van Gro- ningen, Vinkenweg 1A- Goetzke, Heide weg 54; J. Deelstra, Nieuweweg 15; T. Zwaan, Oranjelaan 11; j. W .Keijman, Amersf.straat 27; A. de Cneudt, Amersf.- straat 121; P. Glas, Torenstr. lc; H. de Groot, Julianastraat 19; V- E. P. van Haren, Vredehofsfraat 2; M- F. V. Hou- weningen geb- Rolandus Hagedoorn, Hei deweg 54. VERTROKKEN: J. v. tl. Woord van Wilhelminalaan 24a naar 'Amsterdam, Ui- terwaardestr. 57; T. 'T. Mesinga v. Laan straat 62 n. Sassenheim', Postwijkkade 1; W- M. de Vries van Ossendamweg 7 n. Amsterdam, Smgel 390; A. G. Bredroo m- vr. van O. Utr.weg 54 naar Amster dam, Kinderdijkstr, 10; P. J. A. A. Cre- mer van Vredehofstr. 43 naar Den Haag, L- v. Meerdervoort 174; A. M. Schrauwen. Groenendijk van Vredehofstraat 43 naar Den Haag, L- v. Meerdervoort 174; J. Timmerman van de Zoom 11 naar Den Haag, Nicolaistraat 7; J- A. C. Gisolf geb. Zur Kleinsmiede van Steenhofstraat 12a naar Hilversum, Diepend.drift 32; A. M. Degenkamp van Steenhofstraat 12a naar Diepend.drift 32; W, M. C. Schuddeboom m. g. van Heideweg 54 naar Den Haag, Loosd.kade 224; P. j. Rademaker van L'. Brinkweg 52a naar Apeldoorn, St- Jozefs- gesticht; J. H. v. Wijkvliet van Kolonie- weg 17 naar Amsterdam, Kinkerstraat 347; O. C. E. Pelk van F. C. Kuijperstr. 1 naar Apeldoorn, Arnh-weg 166; M. J. Rijs wijk van Soesterb.straat 125 n. Utrecht, Vredenburg „Astaria"; M. Vorfeld van Braamweg S naar Bochold (Did H. Ra- kers tn. vr. van Stationsweg 3 n. Maar. tensdijk, Utr.weg 393; J. M. Cozijnsen van Soesterb.straat 125 naar Utrecht, Ma liesingel 27; A- Huizinga m. g. V. Klaar waterweg 33 naar 'Amersfoort, Ranonkel- straat 28; J. iFleischmaiui van Heideweg. 10 naar Amsterdam, Okeghemstraat 43;" E- Borghorst m. g. van Amersfoorfestr. Lid te zijn van een of anderen ge meenteraad, wordt over het algemeen een hondebaantje genoemd. Het groote leger van menschen, die nooit kans op het raadslidmaatschap zullen bekomen, ver zekert zelfs met heel veel nadruk, dat ze er niet aan dénken om zich „voor zóó-iefs» beschikbaar te stellen, maar de overigen zijn gewoonlijk al een beetje minder positief in hun uitlatingen. Ze voelen er natuurlijk niets voor naar ze zeggen maar tja, indien het nóó- dig zou wezen en er werd een beroep, op hun persoon gedaan, dan zouden ze natuurlijk in het besef van hun gemeen schapsplicht bereid zijn omeen of fer te brengen. Pas op dezulken! Hoe meer de ver kiezingen naderen, hoe sterker zij de aan. dacht gaan vestigen op hun persoon. Per ingezonden stuk in de krant, op de ver gadering, in het café en waar dat ver der ook maar te pas komt. Niets wordt openlijk meer gesmaad dan hét ambt van volksvertegenwoordiger, maar de eerzucht, waarmee de meeste menschen bezield zijn, drijft talloozen er toe om toch' in stilte te verlangen naar hetgeen met 't woord wordt verguisd. We willen niet ontkennen, dat er ook een geoorloofde en gezonde eerzucht in den mensch kan schuilen, maar in 't al- IgBm'een zijn de lieden, die er naar hunke ren om in eenig vertegenwoordigend li chaam te zetelen, de slechtste candidaten. Indien uitsluitend eerzucht drijfveer is, zullen deze candidaten later als gekoze nen ook alles doen om de populaire fi guur in het vertegenwoordigend lichaam te worden, naar welke het kiezerscorps met open monden van bewonderende ver bazing Opziet- Ze zuilen niet op de eer. ste plaats letten Op hetgeen kan of moet, maar op hetgeen door de massa wordt begeerd. Gedreven door hun ijdelheid betreden ze den weg der demagogie, soms onbewust. Demagogen krijgen in onzen moeilijken tijd schitterende kansen om zich' popu. lair te maken. In perioden van hoogcon- junctuur hebben zij niet veel te betee, kenen. Als het Üe massa goed gaat, dan oordeelt ze billijk en nuchter. Wanneer dan een volksvertegenwoordiger met dwa- ze voorstellen aankomt, lacht het publiek. Zoo iets kan niet! verklaart het dan. Thans echter, nu honderdduizenden in nood en ellende verkeeren, is >t gezondg oordeel vaak ver zoek. Hetgeen overigens begrijpelijk is; het begeeren maakt licht- geloovig. Een volksvertegenwoordiger, die in on. zen tijd slechts zijn wel.overwogen plicht doet, constructieven bestuursarbeid onder^ steunt, die zal dikwijls moeten meewerken aan het nemen van drastische, bezwaren- de, weinig populaire maatregelen. Hijl moge kunnen rekenen op de waardeering van hét verstandigste en onbevangen oor. 'deelende deel van de burgerij, de ge. tapte figuur voor de massa zal hij niet kunnen zijn. De man in eenig vertegenwoordigend college is hij, die den eenen dag steun, verhooging bepleit en uitvoering vart grootsche werken en den anderen dag op een dolzinnig doorgevoerde bezuiningings- actie aandringt, omdat de burgerij niet in staat is om Hoogere belastingen op te brengen. In den uiterst moeilijken tijd, welken we thans beleven, hebben we meer dan ooit behoefte aan vertegenwoordigers, die constructieven arbeid willen verrichten. Zij; die uit een soort politieke wellust het lid maatschap van Staten of Raad begeeren,' zulten over het algemeen niet de con structieve werkers blijken té zijn. Zij stre.' ven naar populariteit, naar de adh'aesia van de massa, welke in haar nood nog slechts waardeering kent voor de vervul, ling van wat ze wensclft. En toch' is die massa uiteindelijk slechts waarlijk gebaat bij constructieven bestuurs. arbeid. Laat ze daarom hoe ze politiek ook moge zijn ingedeeld er op Iet ten, dat den opdringenden amateurs en liefhebbers voor een zeteltje, hun kang niet bekomen. Iedere groep of partij ba. hoort de geschikte afgevaardigden, da ernstige werkers, de onafhankelijke gees. ten, welke we voor het gemeenschapsbe.: stuur behoeven, te zoeken, want de. génen, die geschikt zijn om als volksvertegenwoordiger op te treden, be. geeren het ambt over het algemeen niet. Omdat zé 't een ondankbaar werk weten! Geschikte candidaten moet mén over. h' alen oni iets te doen, wat voor hes inderdaad» hét brengen van een offer 1» teekent. I's Werelds beste en rijpste! /tabakken... extra gesorteerdV Jen verzorgd in Douwe Egberfs (moderne fabrieken te Joure... /door ervaren tabakskenners in I een juiste melange gebracht... l Ziedaar de oorzaken van den J l heerlijken geuren smaakvan k Douwe Egberts Echfe Frie- ^sche Heeren-Baai Paars-/ ,merk! Pijprookers van Nederland:er .is voor 50 ct. per 1 pond geen betere Uabak te Vinden!/ ^4 50 ct. per half pond) 20 ct. per ons; 10ct,p.halfons.

Soester Courant | 1935 | | pagina 2