NEDERLAND BOUWT BRUGGEN Een symphonie van ijzer en beton GAAN WIJ TOL BETALEN? eener brug bij het stadsbeeld vindt men te Am sterdam, waar de brug over de Ad- miralengracht het zeer mooi doet bij het complex van de Jan Evertstraat Begrijpelijker wijze is het on doenlijk in dit artikel een volle dige uiteenzetting te geven van den Nederlandschen oruggenbouw, zoo als deze er mo menteel voor staat, maar toch willen wij het een en ander over on ze bruggen ver vellen, voor zoover dit den lezer kan interesseeren. Vooreerst ken nen wij de machtige brug gen Arnhem en te Nijmegen, resp. de Rijnbrug en de Waalbrug. Verder kennen wij de dit schoone bouwwerk werd opgedragen aan een Parysche firma voor den prijs van 400.000.Ook de Hollandsche Beton- Maatschappij N.V. heeft aan deze prachtige brug gewerkt. Even belangrijk als de nieuwe, Maasbrug mag de brug nabij het Keizersveer worden genoemd, ofwel de z.g. Bergsche Maas. Hier was verbetering reeds jaren noodza kelijk, vanwege het toenemend verkeer met het Zuiden van het land. Het geheele werk aan deze machtige brug werd door Neder- f-v ■■■-;■•" landsche firma's uitge voerd. In 1932 kon' de brug voor het verkeer worden opgesteld. Ook Dordrecht kreeg een betere overbrugging en wel over de Maas, de z.g. Oude Maas. Tot voor eenige jaren be stond de brug te Baren- drecht nog uit vijf dee- len, waarvan Het mid delste deel draaibaar was en aldus een door gang bood voor de sche pen. Door de doprlaat- ruimte nu te vergroo- Naar voorhistorische toestanden digd voor den bouw van de Waalbrug te Nijmegen voor een niet onbelangrijk deel gedekt. De brug heeft een veer vervangen. De brug bij Nijmegen vormt een overspan ning tusschen Nijmegen en het plaatsje Lent. Volgens contract moeten de werkzaam heden aan deze brug op 1 Maart 1935 De spoorbrug over de IJsel bij Zwolle. De Nederlandsche regeering, die er van overtuigd is, dat de bruggenbouw in het be lang is van het land, heeft in de laatste jaren zeer veel aandacht besteed aan de Nederlandsche bruggen, welke in techniek en architectonische schoonheid zeker niet voor het buitenland behoeven onder te doen. Thans heeft men een wetsontwerp inge diend, om aan een op te richten Neder landsche Bruggen Exploitatie Mij. N.N. concessie tot tolheffing te verleenen. Men is uitgegaan van de gedachte, dat men moet leenen voor alle rivierovergangen, zoowel voor de bestaande als de nieuwe. De lee ning voor den Nederlandschen bruggen bouw heeft men op f 50 millioen geschat. Reeds werd een programma opgesteld en gepubliceerd, volgens welke de Nederland sche regeering hoopt te kunnen werken. Naast de voltooiing van de nieuw te bou wen bruggen heeft men ook zijn aandacht gewijd aan de daarop aansluitende ver keerswegen, welke het verkeer over de groote rivipren zullen, beyorderen en ver gemakkelijken. De indiening van het wetsontwerp tot het verleenen van concessies voor de. heffing van tolgeld op de Nederlandsche groote rivierbruggen heeft verscheidene belang hebbende gemeenten onaangenaam ge troffen. Zoo hebben Nijmegen, Arnhem en de Betuwe reeds hun misnoegen te kennen gegeven. De burgemeesters van Nijmegen en Eist zegden reeds ronduit, wat hun opi nie hieromtrent is. Maar niet alleen van de zijde der gemeenten komen klachten bin nen, ook de handelaren en groot-industriee- len zijn met het wetsontwerp lang niet in genomen, daar immers het vrije verkeer van Zuid en Noord er ernstig door zal wor den belemmerd. Met dit ingediende wetsontwerp wordt dan opnieuw aller aandacht gevestigd op de Nederlandsche bruggen. Alvorens wij onver den Nederl. brug genbouw schrijven, willen wij, zeer in het kort, een overzicht geven van de histori sche ontwikkeling der brug. De eerste periode, ook thans nog bij pri mitieve volken, gaf het aanzijn aan hou - ten bruggen, meestal uit palen samenge steld. Spoedig na de houten bruggen ko men de steenen, zooals bij de Babiloniers en Assyriers. De steen vorm is gebleven tot in de 18e eeuw; na 1760 kwamen de ijzeren, welke aesthetisch vooral in een landschap zeer goed uitkwamen. In 't be gin dezer eeuw ving men aan met de beton constructie; in het stadsbeeld vormt een betonnen brug een compacter geheel, dan een ijzeren. In Nederland werden verschei dene fraaie betonbruggen gebouwd. Een zeldzaam aardig beeld van de aansluiting Aan den Moerdijk wordt gewerkt. gereed zijn. De werkzaamheden heb ben evenwel niet altijd een gunstig verloop kunnen hebben wegens de vorst van het vorig jaar. Toch hoopt men de brug nog tij dig gereed te hebben, zoo dat de oplevering niet te laat behoeft te geschieden. De Waalbrug zal door vier pijlers worden gedragen, waarvan een aan Lentsche zijde, op de plaats waar vroeger het oude dijk- lichaam lag, twee in de rivier, terwijl de vierde pijler aan Nijmeegsche zijde verrees. De pijler aan de Lentsche zijde kon reeds in October 1933 worden opgeleverd, ter wijl de tweede en de der de in Maart 1934 gereed waren. De vierde, de laat ste pijler moest op 1 Jan. jl. gereed zijn. De onder bouw dezer barug heeft Een idyllisch gezicht op de Rijnbrug te Arnhem. weer een tweetal belangrijke bruggen rij ker zal zijn. Maar niet alleen de groote bruggen vra gen onze aandacht; ook talrijke kleinere stadsbruggen zijn deze waard. In de groote steden vindt men verscheidene mooie bruggen, welke een voorbeeld van architec tonische schoonheid zijn. Zoo telt Amster dam een aantal stadsbruggen, waarvan de nieuwe Berlagebrug zeker de voornaam ste en de schoonste mag worden genoemd. Deze Berlage brug, eenige jaren geleden gebouwd volgens ontwerp van den onlangs overleden beroemden architect, naar wien de brug werd genoemd, geniet niet alleen de aandacht der Nederlandsche architecten en deskundigen op het gebied van bruggen bouw, maar ook van de buitenlanders. Ook Rotterdam heeft enkele schoone bruggen, welke het vermelden waard zijn. Zoo vraagt hier onze aandacht de nieuwe brug over de Westersingel, welke in Ja nuari van 1930 gereed kwam en voor het publiek werd opengesteld. Ook de brug bij de z. g. houttuinen verdient te worden genoemd. Enkele jaren geleden ondergin gen verschillende Rotterdamsche bruggen een belangrijke verbreeding ofwel verbe tering. Zoo werd de brug over de Delftsche Vaart, welke een dekbreedte bezit van 20 meter, in gebruik genomen en verscheidene kleinere bruggen ondergingen een gron dige restauratie. Ook Den Haag kent zijn schoone bruggen. In 1930 werden de bruggen over de Sin- De Waalbrug te Nijmegen, gezien door de pilasters der borstwering van het Belvedere. Maasbrug nabij Maastricht, de prachtige betonbrug bij het Keizersveer, de Merwe- debrug te Muiden, de Waalbrug te Zalt- bommel enz. enz. De meest bekende, in geheel Europa be roemde brug, is zeker wél de „Moerdijk- brug", een der grootste ter wereld. Of schoon er nog tal van andere zijn, welke om hun grootte en constructie meer de aandacht zouden vragen, trekken toch de in aanbouw zijnde bruggen meer onze be langstelling. Het is immers een zeer bij zondere gebeurtenis, dat men momenteel bezig is, de Maas op drie plaatsen te over bruggen, de Waal op twee, den Rijn op één plaats, terwijl men enkele jaren geleden op feestelijke wijze de nieuwe brug nabij Ka- tersveer over den IJsel nabij Doesburg in gebruik stelde. De bouw van de nieuwe Maasbrug te Maastricht bracht, alvorens men aan het werk ging, heel wat pennen in beroering. In begin 1930 besloot men de brug 2.70 meter stroomafwaarts van de oude brug te leggen. De nieuwe Maasbrug bestaat uit een groote ijzeren boogconstructie, welke de vaargeul overspant. Deze boog, een ijzeren balkbrug, bevindt zioh aan de zijde van Wijk. Het overig deel van de brug werd uit steen gebouwd en beslaat vijf monumen tale bogen. De levering van den steen voor ten en schepen van grooter ton nage in de haven van Dordrecht te kunnen inlaten, moest het gedeel te, dat ten Noor den van het draaibare deel was gelegen, wor den omgebouwd tot een hefbrug, welke de langste van geheel Euro pa mag worden genoemd. Zij be staat uit een brugdek, hetwelk beweegbaar is en een portaal van vier groote ijzer constructies. Ook de werkzaamhe den aan deze brug werden door Ne derlandsche fir ma's uitgevoerd. Met den bouw van de brug nabij Zalt-Bommel werd in 1930 een De Merwedebrug nabij Muiden. zëèr veel tijd in beslag genomen; het werk heeft drie jaar geduurd. Vlotter verliepen de werkzaamheden aan de Rijnbrug nabij Arnhem, hoewel de kos ten ook hierbij zeer hoog waren, doordat een aantal huizen moest worden aangekocht ter slooping. De Rijnbrug nabij Arnhem staat midden in het huizencomplex tus schen Marktstraat en Rijnkade, zoodat al deze per ceel en door de bewoners moesten worden ontruimd. Over deze woningonteigening is inder tijd nog eanlg meeningsverschil geweesct tusschen Rijksbruggenbureau en het Col lege van B. en W. te Arnhem, waarbij de laatsten zich niet konden vereenigen met het tijdsbestek, waarin het werk van de ©looping moest worden opgeleverd. Ten slotte is men toch alle moeilijkheden te bo ven gekomen en met bekwamen spoed toog men aan het werk om de brug tijdig ge reed te hebben. Men hoopt thans de beide bruggert bin nen afzienbaren tijd voor het verkeer te kunnen openstellen, waardoor Nederland gelgracht nabij WesteindeLoosduinsche- weg en nabij NoordwalConstant Rebeque- atraat verbreed. Verder werd enkele jaren geleden de brug, die de Heerengracht met het Bezuidenhout verbindt, belangrijk ver breed en verfraaid. Te Utrecht was nog vóór enkele jaren een onhoudbare toestand, doordat het ver keer Oost—West reeds gedurende langen tijd over de verouderde Viebrug werd ge leid, waardoor herhaaldelijk groote op stoppingen van het verkeer plaats vonden. Deze brug werd aanzienlijk verbreed en de restauraties kwamen in het voorjaar van 1930 gereed. Voor de verbreeding van de Viebrug, waar een groot deel van het Utrechts snelverkeer tezamen komt, moes ten 11 kluiskelders worden gesloopt. Haarlem kreeg niet lang geleden zijn mo derne Houtbrug. Het beeldhouwwerk, dat als monumentale ingang aan den kant van de Groote Houtstraat werd geplaatst, werd opgedragen aan den beeldhouwer v. d. Eynde te Heemstede Het werk werd ver fraaid met koppen van Frans Hals en Lie ven de Key. Deze fraaie brug doet menig toerist even stil staan in stille bewonde ring voor de makers van dit bouwwerk. Haagsch Persbureau. aanvang gemaakt. Da eerste steen tot den bouw van de brug werd ge legd in Mei van genoemd jaar. Deze plechtig heid geschiedde dogr W. C. ba ron van Rand- wijck, burge meester van de gemeente Waar denburg. Met den bouw van den brug te Zaltbommel werd een flinken spoed gemaakt, zoodat de brug eind 1938 gereed was. Zoo- ala bij vele mo derne bruggen be staat ook deze brug voor een groot deal uit be ton. De gemeente Nijmegen heeft de kosten, benoo- Pe betonbrug bij Hengelo over het Twente-Rijnkanaal.

Soester Courant | 1935 | | pagina 8