Ingezonden stukken, PJf- <-• ijk Nieuws, zendingsfeest. wisselwerking. jaarfeest knapenvereenigino. De Spellingkwestie, Buiten verantwoording der Redactie. DE VERKIEZINGEN NADEREN, lil. de R. Ondet; bovenstaand motto komt in uw blad van l.L Vrijdag een artikel voor met Be uitgesproken tendenz: wikt en weegt candidaten, want meer dan ooit vraagt thans de tijd constructieven arbeid, leder weldenkende en onbevooroordeelde kan aiet anders dan deze raad en 't betoog, dat Baaraan wordt vastgeknoopt, onderschrij. men. In onzen Gemeenteraad wordt teveel gepraat. Eene rumoerige vergadering met verwarde discussies kom nog al eens voor biet als resultaat, dat de situatie na liet eind der besprekingen nagenoeg gelijk is laan het begin, zoo niet minder. Er zijn personen noodig van wie met grond op bouwende arbeid is te verwachten. De po litiek, welke bij de laatste weth'ouders- Iserkiezing werd" gevolgd, was een van de Slechte soort. Hier staat de linksche groep het meest schuldig. Het was toch te voorzien, dat de betrokken persoon, die zelf blijkbaar daclit de bekwaamheid komt wel met het ambt, voor de func tie van wethouder ongeschikt was. De Sten werd blijkbaar gegeven omi den anderen rechtschen candidaat, die meer capaciteit bezat, maar bij: die groep blijk- baar geen persona gtata was, te weren. En de gekozen wethouder bleef, ondanks het feit, dat hent door Zijn eigen partij het vertrouwen werd opgezegd en ondanks de stormen, die op het Gemeentehuis bo ven zijn hoofd woedden, rustig op zijn zetel, gedachtig aan het j'y suis, j'y reste ln het belang der Gemeente is 't wen- Schelijk, dat praktijken te wijten aan per. soonlijke veeten, voor goed tot het ver leden behooren. Het moet niet meer kun. neu voorkomen, dat iemand van erkende bekwaamheid en hierbij denk ik aan het vroegere raadslid den heer Doorman, om futiliteiten door zijn eigen partij gedis kwalificeerd wordt- Zulke personen, die vooral in dezen tijd, hunne aandacht zul len wijden aan de gemeentelijke uitga ven en waar noodig zulten ingrijpen, zoo- Bat bijv. een deficit van f7000 bij dei exploitatie van het Natuurbad nog wel na -en mooien zomer, niet kan voorko men, moeten juist aan het bewind komen Het is te wenschen, dat ook de rechtscbe groep in het belang der gemeente dit breede standpunt zal innemen in navolging van onzen Minis ter-President Bn niet enkel tot richtsnoei- tal nemen- Ide uitslag der gemeenteraads verkiezing. Het standpunt, dat bij de laat ste verkiezing werd ingenomen: 9 leden (echts, 6 leden links ergo rechts alle be- ïfuursplaatsen en links niets, is alleen te Verdedigen indien slechts bij de rechtsche groep d« voor liet ambt geschikste can didaten zijn. C. J. LAND-WEER. Soestdijk, 18 Febr. 1935. AANRIJDING. U, v. i-.c van de Eikenlaan-rBirk- jStiaai i,óJ Zondag een aanrijding, plaats, idie ai.ijp zonder persoonlijke ongelukken. P F. B- van hier reed met zijn auto op de Birkstraat in de richting Amersfoort. Hij wilde de Ferd. Huycklaan inrijden. Achter hem reed een Duitsche auto, ko mende van den voetbalwedstrijd te Am- Sterdam- Deze merkte niet, dat de voor gaande auto links wilde afdraaien. Daar door ontstond een aanrijding, waardoor de auto van R. R B- in bet midden werd gegrepen. Beide wagens werden bescha digd. De politie heeft de zaak in onder hoek. CHRISTELIJK NATIONAAE Het Christelijk Nationaal Zendingsfeest dat reeds meerdere malen in het bosch van wijlen H. M. de Koningin-Moeder is gehouden, zal ook dit jaar, en wel op 3 Juli ek., te dier plaatse worden ge organiseerd. KUNST EN VERMAAK- Zondagavond gaf de R.K. Tooneelver- l^niging „Kunst en Vermaak» in het St. Joseph-gebouw een tooneelavond, welke heer druk bezocht was, o.a. door pastoor Voss en tie beide kapelaans. Kaplaan Reejjerse opende den avond met een hartelijk welkom, waarna de op voering plaats had van het vroolijke spel „Van Deursen en Co.". Wij zien een oude zaak, jarenlang gedreven door twee broers, ijaarin door een volon tair en een jonge zoon van een der broers, nieuw leven wordt geblazen, doch Waarvan de toepassing niet steeds de in- jBtemming heeft van de oudjes. De jon geren weten echter het pleit te winnen. Van de vele goede en koddige momen ten en het goede spel werd genoten, even als van de na de pauze gegeven klucht „Het personeel van Smeerkanus en Co.". 'Een allerleukste klucht, waarom uitbun dig is gelachen De verschillende dieren waren zeer goed nagebootst, terwijl de krachttoeren het eveneens uitmuntend de. den. De directeur van het circus was voor hijn functie geknipt- Ook de kleine clown ook leien compTïnfenf aan' &e"n regisseur. De club heeft velen een vroolijken avond bezorgd. Mej. Butselaar fcorgde voor «je muzikale afwisseling. FRJEONSKIP. EN IENFaLD. De Friesclie Vereeniging gaf haar jaar_ lijkscHe feestavond in hotel „Eemland", welke als gewoon druk bezocht was. Na de opening door den Voorzitter, waarbij in het bijzonder een welkom werd toegeroepen aan de gasten uit Hilversum en Amersfoort, werden door alle aanwe zigen eenige friesche liederen gezongen. Hierna bracht het zangclubje, onder lei ding van den heer D. E. Poortinga, een 4-tal liederen fen gehooren. Het koortje zong zeer beschaafd, terwijl het gebodene zeer op prijs werd gesteld. Hierna werd op zeer verdienstelijke wijze vertolkt het tooneelwerkje in 4 bedrijven: „Nei iTrije Jier". Hoewel alle medewer kenden goed voldeden, komt een extra pluim; toe aan Hiltsje. Het oplaaiende ap plaus bewees wel dat de aanwezigen had den "genoten. Aan het einde van den avond dankte de Voorzitter al degenen, die aan het welslagen van den avond hadden mede gewerkt, welke hulde onderstreept werd door den afgevaardigde van Hilversum. DE MACHT VAN EêN VINGER-...! De inJensch kan veel maar niet alles Wat binnen zijn bereik ligt bevredigt hent niet; wat daarbuiten valt trekt hem aan. Het onbereikbare streeft hij na, rus teloos, vindingrijk. Vandaar de techniek, dat kunstmatige verlengstuk van >s menschen natuurlijke ongenoegzaamheid. Zoo is de menscli in ruimte-mogelijk heid gebonden aan de stof; hij vermag zich niet oogenblikkeljjk naar eenig wil lekeurig punt aan den aardbol te ver plaatsen. Daarom heeft hij zich middelen uitgedacht om althans zijn gedachtenver. keer zoo onbelemmerd mogelijk te ver zekeren. Een van die middelen is de telefoon, die haar wereldjdebuut maakte in 1877 op de wereldtentoonstelling te Philadel- phia in den vorm van een electro-mag— netische constructie, welke Graham Bell een jaar tevoren had uitgevonden. In Nederland, dat zich van oudsher voor de natuurwetenschappen geïnteres seerd heeft, werd de telefoon reeds in 1881 voor plaatselijk verkeer binnen de stad Amsterdam ingevoerd. Het jaar daar op volgden Rotterdam, 's-Gravenhage, Arnhem en Groningen en vervolgens an dere plaatsen van beteekenis in den lande. De toenmalige telefoon droeg een huise lijk, gemoedelijk karakter. De koortsach tige versnelling van het moderne levens tempo kon daarmede niet langer tevreden zijn; ook hier echter kwam de onverge lijkelijke ontwikkeling der techniek aan 's menschen verlangen tegemoet. Samentrekking van de exploitatie der telefonie in léén hand, met uitzondering van de netten Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage, waar nog steeds geconees- sioneefde gemeentenetten bestaan, was een omstandigheid te meer, die noodzakelijk was voor een planmatige ombouw van het Nederlandsche Rijkstelefootistelsel'. Zij imaalcte den weg vrij voor de automati- seering, plaatselijk en straks landelijk. Op 9 Mei 1Q33 kreeg Soest de auto matische telefoon, zoodat ook onze woon plaats reeds bijna 2 jaren in de voordee- len van dit stelsel deelt: het systeem van de huisschijf, dat den oproeper binnen 15 seconden, althans plaatselijk, rechtstreeks verbinding geeft m'et het gewenschte nummer. Want dit is voor den gebruiker wel het meest essentiëele: met één vinger be heerscht hij het eigen automatisch net, geheel en ten alle tijde. Onder het stel sel van de handbediening was hij afhan kelijk van andere menschen met mensche- lijke onvolkomenheden en beperkte mo gelijkheden. Zulks kostte in de eerste plaats tijd- Nu gaat het a la seconde, zonder tusschenpiersonen, door de macht van één vinger! Voorloopig alleen in het locale verkeer maar nog luttele jaren en ook het interlocale verkeer zal voor een groot deel rechtstreeks door den telefoonbezitter worden beheerscht met één vinger van zijn hand En omdat telefoon een eisch des tijds is, wordt alles in het werk gesteld om! haar ook practisch binnen ieders bereik te brengen. De kosten spelen daarbij niet langer een overwegende rol: in de ge automatiseerde netten als Soest, zijn de aanlegkosien teruggebracht op f12 50, ter wijl het jaar-abonnement f30bedraagt, dat is slechts f 250 in de maand of nog geen dubbeltje per dag. Voorts betaalt men binnen het telefoon net voor elk uitgaand gesprek, d.w.z- al leen wanneer men zelf opbelt, 2 cent per gesprek. Het gebruik van de tele foon regelt men derhalve zelf: goedkoo- per kan het niet, Over 1934 bedroeg het aantal gesprek ken in Nederland: locaal ruim 100 000.000; intelocaal pl.m. 30.000.000; internationaal ruim 1.000.000, d- L in totaaf ruim 131.000.000 uitgaande gesprekken, d. i. ongeveer 360 000 gesprekken daags. Wie derhalve met zijn tijd mee wil gaan kan men oordeele zelf niet langer tele foon ontberen Z0nder d handige toestel letje met de keisschijf blijft hij achter in »/as goed op dreef. Er is deze avond knap werk getoond de plaatse 1 -ke samenleving en in de. - fcn het Spel was vlot. We maken dan groote gemeenschap van land en volk.'in onze gemeente geeft a.s. Dinsdag en Daarom is hef o.ï. goted gezien, daf 'de Rijkstelefoondienst op het oogenblik een krachtige propaganda voor dit uiterst nut tige verkeersmiddel voert in onze woon plaats. Mogen vele plaatsgenooten het groote belang van eèn eigen telefoonaansluiting inzien, zoowei in hun eigen als in het algemeen belang. KRIJGT >T PALEIS EEN ANDERE BESTEMMING? Eenige maanden geleden is het land goed „Soestdijk", de bezitting van wijlen Koningin-Moeder, op verzoek van de executuurs der nalatenschap onder de Natuurschoonwet 1928 geplaatst, zonder dat de terreinen evenwel voor 4 publiek werden opengesteld. Men had daarin dus alleen te zien een vrijwillige regeling, waarbij dit landgoed met betrekking tot het behoud van het natuurschoon onder een zeker regeeringstoezicht werd gesteld. Thans vernemen wij, dat de aanwijzing van deze bezitting als een landgoed in den zin der Natuurschoonwet inmiddels weer een einde heeft genomen, doordat heeren executuurs aan de regeering heb ben bericht, dat zij niet* langer van de bepalingen dier wet gebruik wenschen te maken. t KATHOLIEKE KRING SOEST—SOESTDIJK- De laatste avond van den Kath- Kring, de zg. Vastenavond, welke Vrijdag 1 Maart a s. zal worden gehouden in het St- Joseph-gebouw, belooft iets bijzonders te worden. Het bestuur wil dezen avond maken tot een amusante, bonte avond en als we het program bezien, dan is de gelegenheid hiertoe gunstig. Bert Brugman's Marionetten-Theater zal eenige uren van den avond vullen met zijn overal zoo gunstig ontvangen programma, terwijl de avond verder een aaneenschakeling zal zijn van muziek, zang, tooneel en wie weet wat nog meer. Het programma vermeldt namen als: LouBandy, Prof. Zweistein, Koos Speen, hoff, Greta Garbo, Willem Mengelberg, enz. en hoewel we er van overtuigd zijn, dat deze personen op 1 Maart niet allen in Soest ziillen toeven, zijn we er toch benieuwd naar, op welke wijze zij de leden van den Kring een jolige vasten- tenavond zullen bereiden. Zekere W. C. en P. B., die elkandier blijkbaar niet zien als dikke vrienden, hebben tegen 4lk ander «een aanklacht in gediend wegen! mishandeling. 'ALGEMEEN BELANG. Dinsdagavond? 18 Februari 1.1. is hier opgericht de vpreeniging: Algemeen Be lang Soest- Doel dezer vjereeniging is: Leden voor den Gemeenteraad te doen verkiezen, die over de noodige capacitei ten beschikken, in. en doorzicht in zaken hebben, waaraan de belangen der burgers kunnen worden toevertrouwd met uitscha keling van alle partij-politiek. Deze worden uit de ingezetenen geko zen, onverschillig welke politieke of gods dienstige richting zij voorstaan. Zij moeten bereid zijn op den grond slag van een „zaken-gemeenteraad" naar eer en geweten te handelen zonder be- invloeding van partijen of richtingen en uitschakeling van persoonlijke belangen. Een openbare vergadering waarvoor groote belangstelling kan worden verwacht zal spoedig worden uitgeschreven. Zij, die met genoemd streven instem men, kunnen zich voor aanmelding van het lidmaatschap cq. inzending van een adhaesip-betuiging, wenden tot onderstaan de adressen: J. van KeppëJ, Zwarteweg 1, J. C. Krabbendam, Hartmanlaan 34, op welke adressen het voorloopig secre tariaat c.q. het beheer der gelden wordt waargenomen. Mede.oprichters der vereeniging zijn: J- E. Bloemen, N- J. Borghege, T. Ebes, W. van Knaape, A. D. van Krieken, L. F. Liera, J. Littoy, M. C- van der Plas, Ds. J. I. van Schaick, J. C. Zwager, J Speerstra, W. C Tensen, G. H. Veen. stra, C. Vermaas. Woensdag Kaar eerste uitvoeringen. Zoo als bekend is deze vereeniging de jong ste onder de in onze gemeente geves tigde vereenigingen op dit terrein en we bewonderen bestuur en leider dezex ver. eeniging om nog geen jaar na de oprich ting reeds in het openbaar uit te komen< Dat de belangstelling groot is, blijkt wel uit de mededeeling, dat nog slechts voor. den tweeden avond enkele kaarten be schikbaar zijn. Wij wenschen „Fraterai. tas" veel succes met dit eerste optreden. Belangstellenden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. GEMEENTERAADSVERKIEZING. De stemming voor de verkiezing van leden van onzen Gemeenteraad T's bepaald op Dinsdag 25 Juni a.s. RECTIFICATIE. Onze verslaggever liet ons in lïet ver slag van den feestavond van de Openbare U L.O- school in ons vorig nummer de mededeeling doen, dat de heer De Nies sprak als voorzitter van „Volksonder wijs". Dit is niet juist, daar de heer De Nies deze functie niet bekleedt- De Geref. Knapen-vereen, afd- Soest dijk herdacht haar jaarfeest in „Religie en Kunst". De avond werd geopend met het zingen van Psl. 25 6 en gebed, waar na de Voorzitter de aanwezigen, inzon derheid den heer Kerkhoff als afgevaar digde van Kerkeraad en Jeugd centrale, welkom heette. De Eere-voorzitter, de heer C- N. v- d- Flier, sprak hierna een Opwekkend woord tot de leden, waarbij hij aanspoort om toch vooral trouwe leden der ver eeniging fe blijven. Het hierna door den secretaris uitgebrachte jaarverslag getuigde van een opwekkend vereenigingsleven. Verschillende leden der vereeniging ga ven zich hierna op uitnemende wijze. De jongeh. J. de Lange gaf de voordracht De Spoortrein", M Landman hield een inleiding over Mozes, terwijl C. v. d. Brink een voordracht gaf, getiteld „Op reis". Na het gezamenlijk zingen van >t Kna- penlied werd een humoristische samen spraak gegeven en gaf C- Poot een goed uitgewerkte inleiding van Calvijn. Nadat nog enkele andere voordrachten en de leuke samenspraak „De reis naar Amsterdam" waren gegeven, sprak Ds. Wouters een slotwoord. Het was een mooien avond, welke door de knapen goed werd verzorgd. STILLE OMGANG. In den nacht van 9 op 10 Maart a.s. zal door de afd Soesterberg worden deelgenomen aan den Stillen Omgang te Amsterdam. Zij, die hieraan wenschen deel te nemen, kunnen zich aanmelden Zondag 23 Febr. na de Hoogmis in de Militaire Vereen, en tot Dinsdag 5 Maart bij den heer C. J. van Dam, Rademaker- straat 15. 'Hiuzinga en van 'dr. Kruyt, betoogde spr dat een moedig en zakelijk gevoende ac tie van „Kerk en Vrede" hiertoe veel' beter in staat is dan het huidige nationa. lisme. Sp.r. eindigde met een citaat van den heer Minderaa: „ik Koop op een bewe- ging, waarin ons volk de typisch Hol. landsche nationale ideeën van vrije ont. plooiing van het leven, energie en geest zal uitdragen, met de avontuurlijke durf van den zeeman, in erkenning van ieders eigenheid, en met de eerbiediging van de diepste eischen van gerechtigheid en ge. weten." Het gesprokene was tnet groote aan. dacht gevolgd. De heer Van der Plas braclit den heer Agter dank voor zijn vlot en helder be. toog. ONS WEEKPRAATJE. EERSTE SOESTER EIERVEIL1NG. Kipeieren: hoogste prijs f3 05, middelprijs f 2.40f 2.60, laagste prijs f 2.30; hennen, eieren klein f 2.15. Alles per 100 stuks. Aanvoer 13000 stuks. Handel kalm- GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende voorwerpen zijn inlichtingen té bekomen aan de adres sen, achter de voorwerpen vermeld Belastingmerk, Molenstraat W.Z. 2; be. lastinginerk, Molenweg 6; knipmes, Men- delsohnlaan 20; halsdoek, Pol Bur.; vul potlood, Nicuweweg 15a; huissleutel, Pol. Bur.; zakdoek, Pol. Bur.; tasch met kaart (van 't Gooi), Birktstraat 31b; paar ge breide handschoenen, Nieuwcweg 19; paar dameshandschoenen, Pol. Bur.; belasting- merk, Praamgracht 3; belastingmerk, Vis, L- Brinkweg; bankbiljet, Kolonieweg 11; zakdoek en handschoen, Schoutenk.weg 4. Dieren: konijn, Hartmanlaan 34; konijn, Eigendomsweg 14. FRATERNITAS. De Ciir. Gymnastiek-Ver. „Fraternitas" KERK EN VREDE. ln 't gebouw „Religie en Kunst" werd Maandagavond een openbare vergadering gehouden, belegd door de afdeeling Soest van de vereeniging „Kerk en Vrede" waar ais spieker optrad de heer B. Agter te Soestdijk, met het onderwerp: „Anti-mi— litairisme, nationalisme en het Nederland, sche volkskarakter". De heer Van der Plas opende de bij eenkomst met een woord van welkom. Hierna kreeg de heer Agter het woord. Spreker begon zijn rede met een uiteen zetting omtrent de begrippen „volk" en „staat". Hij toonde aan, hoe uit de ver warring van deze twee woorden een ont- zaglijk onheil dreigt te ontstaan „Volk" is een begrip dat, ondanks alle theorieën over ras en natie, hier moeilijk te om lijnen valt, maar toch voor alles een levende werkelijkheid is; „Staat" is veel correcter. |n het begin van de negen- tinde eeuw werd geboren het ideaal van den cultuurstaat- Vooral de denkers van d Duitsche idealisme waren hier de groo te stuwkrachten. De staat moet volgens Fichte „waken voor het opbloeien van 't eeuwige en goddelijke in de wereld" en met brandende bezieling wekt hij de bur. gers op om hun staat toe te behooren met de lioogere vaderlandsliefde, die haar grootheid nret zoekt in uiterlijke macht, maar in het brengen van een harmonie tusschen haar doel en de hoogste doel. einden der menschheid. Later jaren heb ben ee ncatastrofe van dit idealisme ge. bracht, en in onzen tijd lijkt het er wel op of elke universeele streving al van te voren rekenen kan op de hoon van de groote massa menschen. Toch verlangt ook de „nieuw-zakelijke" 'jeugd van onze dagen een stuwend ideaal. Het vond dit in liet nationalisme. Maar in een ont- adclt nationalisme, naar het woord van Alberi Schweitzer „een realiteitsidee, met een culturecle stralenkrans omkleed". Het is een vertroebelde vaderlandsliefde, die door vermenging met de volkshartstoch ten de eenvoudigste vragen onoplosbaar maakt. Spr. citeerde nogmaals Schweitzer om aan te toonen, dat de eisch van een „national ecultuur" een ziekteverschijnsel van onzen tijd is. Het is de taak van de radicaal-antimilitairistische beweging, om ons volk een gezond idealisme terug te schenken, natuurlijk in nauw verband met de andere, waarlijk cultureele stroomin gen. Aan de hand van studies vau prof. Grijpt de Eerste Kamer in? De spellingskwestie i- "i slepende ziekte geworden, welke reef, doch1 waaraan niet veel aand- .„eer werd besteed- Totdaf een dezer dagen bij ge legenheid van installatie der door den minister van onderwijs benoemde commis sie voor de samengestelde- en bastaard woorden in het Nederlandsch, de consut- teerende taaiartsen weer eens aan hef krakeelen zijn geslagen, tot leed en ver maak van het belangstellend publiek. Een der leden van de commissie is in Den Haag terecht gekomen in een hotel, gelegen in de Lange Poten en kwam over deze laatste benaming in een gesprek met den hotelbediende. Ze geraakten het er beiden over eens, dat ze thans nog wis ten, wat met deze Lange Poten indertijd was bedoeld- Poten immers zijn jonge boompjes, pooten zijn de beenen van een dier. Wordt de spelling.Marchant gemeen goed, dan zou een Hagenaar zich' licht gechoqueerd kunnen gaan gevoelen om; het feit, dat hij in de Lange Poten woont. Het commissielid en de hotelbediende hebben hun wijze hoofden geschud en op pootige wijze de spelling.Marchant afge maakt. Méér echter dan deze beiden tesamen zullen kunnen bereiken, zal de Eerste Kamer vermogen te piesteeren, die zich1 ook met de spellings-kwestie is gaan bemoeien en wel op een wijze, welke mi nister Marchant o. L lichtelijk moet ver. ontrusten. De Eerste Kamer laat zich niet gauw enthousiast stemmen voor iets nieuws. Ze weigerde o.a. om het oude Verdrag met België door een nieuw te vervangen, voorts is ze huiverig gebleken om onzen goeden Amsterdamschen tijd voor den Midden-Europeeschen tijd te ver kwanselen en op het oogenblik blijkt ze ook geenszins geneigd om de heeren De Vries en Te Winkel uit te leveren aan Marchant. De felle oppositie van de Eerste Kamer wekt de verwachting, dat de spellingskwestie wederom in >t mid den der openbare belangstelling zal wor den geplaatst; de eerste aanval op de spelling.Marchant zal per motie van af keuring worden ingezet. Onze persoonlijke sympathiën gaan óók naar D. V. en T. W. uit, nochtans zullen w'e niet pogen om onze zienswijze in dit artikeltje te verdedigen. Dat er eindelijk éénheid kome in de spelling, achten we van méér belang dan 't antwoord op de vraag, welke spelling de „beste" zou zijn. De spelling-verwarring wordt zoetjes aan hopeloos. Indien de spelling.Marchant moet wor den doorgevoerd, laat men dan tenmin ste maatregelen nemen, dat ze spoedig algemeen wordt toegepast- In alle officieele stukken van de overheid, in de pers, in publicaties, in officieele. en ha®» delscorrespondenties. Dat zoude te berei ken zijn, indien vooraf het overleg plaats vindt, waarop sommige instanties recht hebben en bij de afkondiging van de spelling.Marchant (voor het onderwijs) werd verzuimd. De jeugd van thans voert een zeer moeilijken strijd om zich' een bestaan te veroveren en ze wordt thans bovendien n°g gehandicapt door spellings-moeilijk- heden. Ze leert de spelling.Marchant, maar krijgt thans in het maatschappelijk leven over het algemeen met de spelling van De Vries en Te Winkel te maken. Toevallig hebben we ervaring opgedaan met de moeilijkheden van een jongmensch, die zich na behoorlijke studiën voor de journalistiek geroepen gevoelde. Hij had verscheidene talen behoorlijk geleerd en beheerschte die grammaticaal uitstekend, maar voor wat het Nederlandsch betreft, had hij in de jaren van zijn studie zoo- danig gehannest met Kollewijn, Terpstra en tenslotte nog Marchant, dat hij van De Vries en Te Winkel weinig of niets wist. En deze spelling is niet zoo ge makkelijk aan fe Ieeren. De jongeman faalde dan ook volkomen, toen hij de gelegenheid had bekomen om zijn eerste schreden op liet pad der journalistiek te zetten. J Wie de spelling van De Vries en Te Winkel beheerscht, kan na eenige uren studie en oefening overgaan op de spel ling.Marchant, maar wie slechts deze laat ste spelling kent en in de practijk deg levens waarlijk niet alleen in de journalistiek! de oude spelling behoeft kan teruggaan naar de schoolbanken-

Soester Courant | 1935 | | pagina 2