UIT HET RIJK DER MODE. DE WONDERE CHARME VAN HET HAAR TAFELBEKLEEDING Naar het voorjaar. Kinderen aan de ontbijttafel DOOR EEN VERZORGD KAPSEL EEN FLEURIGE MIDDAGJURK reerd op de coupe de cent. De kleine krul-' letjes rondom het hoofd geven iets jeug digs aan de draagster. Verder wordt het haar in golven gedra gen en valt van achteren iets langer dan opzij. Het wordt niet opgeknipt, hetgeen men tegenwoordig trouwens nog maar weinig ziet. De vooruitstrevende kappers hebben op het eind van het vorig jaar herhaaldelijk geprobeerd het z.g. Marinakapsel tot een algemeene dracht te maken, maar hierin zijn zij slechts ten deele geslaagd. Char mant is een dergelijk kapsel zeker, maar niet praktisch, niet doelmatig en vooral niet voor die vrouwen en meisjes, die des morgens maar enkele minuten aan hun haar kunnen besteden. Voor den avond wordt het veel gedra gen, maar dan zonder de vlecht. De op elkaar gestapelde krullen moeten echter altijd zóó „in de puntjes" zijn, dat een der gelijk kapsel heel wat tijd en geld kost. Want onderhoudt men het niet goed of slechts half, dan zal een dergelijk kapsel een veel slordiger indruk maken dan een gewoon, ongekapt hoofdje, maar dat hoe wel zonder krullen en opschik, toch nog een goede vorming heeft aangenomen, al is het dan ook, dat de draagster ervan maar heel weinig om een netgekapt hoofd geeft. Heeft u het al opgemerkt, hoe de groote tafellakens hoe langer hoe meer hun plaats moeten inruimen voor de sierlijke kleine ronde tafelkleedjes, welke onder ieder voorwerp, bord of schaal, worden gelegd? En waarom ook niet? Een tafellaken is praktisch, zeer zeker, maar die prak tische bedoeling is meer te vinden in huisgezinnen, waar kinderen aan tafel zijn, die vaak morsen en nogal eens onvoorzichtig zijn met het hanteeren der vorken en lepels. Dan is een tafellaken het meest praktische, wat de huis vrouw kan aanwenden. Maar verplaatst u zich nu eens in een gezellig ver trek, waar de gastvrouw eenige harer vriendinnen heeft uitgenoodigd op een intiem dinée'tje. Doen dan die kleine, ragfijne ta- felkleedifS- welk<» ondar de veel luxieuzer en verfijnder aan als degelijke tafellaken? Natuurlijk nietwaar. En daarom is het idee van de Fransche dame, die dergelijke kleedjes het eerst in de mode bracht, nog zeker zoo mal niet. Hierbij willen wij een paar voorbeelden geven van die kleine ronde tafelkleedjes, j Wanneer u veel langwerpig vaatwerk en j borden heeft, wendt u natuurlijk langwer pige kleedjes aan. Dergelijke kleedjes zou den ons misschien een kapitaal kasten, wanneer wij ze allemaal moesten gaan koopen, maar waarom niet zelf gemaakt? Heusch, zoo moeilijk is dat niet. Neem kleedjes van fijn linnen, ter grootte van 40 can. in doorsnede en 20 voor de kleine j schaaltjes. De kleedjes kunnen natuurlijk naar keuze worden versierd, maar de meeste dames zullen een kanten afzetsel toch wel het fijnst vinden. Enkele motie ven kunnen wij dan later in het kleedje verwerken. De donkere driehoek, welke u in den linker bovenhoek van het prentje ziet afgebeeld, kan u misschien ook wel van nut zijn. Wanneer men dergelijke drie hoekjes, bestaand uit kleine vilten lapjes, afkomstig van een afgedankten hoed, een paar pantoffels, of wat dan ook, afzet met een eenvoudige knoopgatensteek en deze driehoekjes op een fleurige manier aan elkaar hecht, dan verkrijgt u ook een leuk tafelkleedje. Men zet den rand af met de gameering, welke men onderaan het plaatje kan zien en het kleedje zal een gemakkelijke en tevens goedkoope tafel bedekking geven. DIE GOEDE, OUDE TIJD De nummers 852 en 853 geven ons een tweetal ge-* kleed e japonnen te zien- Het eerste model is bijzon der geschikt voor damea ?an middelbaren leeftijd. De japon is stemmig eif toch fleurig, als de kleu rencombinatie maar goed gekozen wordt. Laten wij voor deze japon een soe pele, licht-wollen stof ne men en voor het vestje zachtgele crêpe de chine. Het lijfje en de Tok zijn, vrij eenvoudig. Op den rok komen, ter hoogte van de heupen, enkele kleine sier lijke zakjes, welke meer als garneering dienen dan als zak. De rok valt in flauwklokkende banen neer en heeft de gewone lengte. (Voor een geklee- 3e japon iets langer dan een gewone daagsche ja pon). Om het middel komt een ceintuur van leder of suede, sluitend met een sierlijke gesp, gemaakt van enkele in elkaar gestren gelde ringen. Een bijzon der aardige garneering, welke men ook wel op hoe den, tasschen, schoenen* ja zelfs op handschoenen, riet aangebracht. De mouwen zijn recht en loopen naar den pols iets smaller toe. Even boven den elle boog komt een oplegsel, dat, indien ongewenscht, kan wegvallen. De revers vallen niet te breed. Het crêpe de chine vestje moet goed strak zitten, anders maakt het gauw een, slordigen in druk. Een sierlijke strik aan den hals geeft iets charmants aan het geheel. Door middel van een lange rij knoopjes in de kleur van de japon sluit het vestje. Het tweede model, No. 853, dat men hier naast ziet afgebeeld, is weer van een ge heel ander genre en heeft ook weer een heel ander idee. Het is een z.g. manteljurk, bijzonder ge schikt voor koude lentedagen of zachte Winterdagen. Charmant ia deze japon Zeker. Voor deze japon kiezen wij, wanneer wij haar voor de wandeling willen gebruiken, hebben, zullen van deze aparte japon zeker plezier beleven. Al zitten wij nog wel midden in den winter en al hopen er nog velen van ons op een „behoorlijke nachtvorst", toch wil len wij u al iets laten zien van de komen de voorjaarsmode, welke inderdaad heel charmant belooft te worden. Evenals vorig jaar zullen er in dit komend seizoen weer veel blouses met halflange en driekwart lange mouwen worden gedragen. Natuur lijk staat een dergelijke mouwgarneering niet iedereen, maar toch is zij verre te waardeeren boven de snitlooze, mouwlooze japonnen van enkele jaren terug. Een dergelijke mouwgarneering laten wij u hierbij zien. Het is een blouse, bij zonder geschikt voor het jongemeisje, zoo wel voor het groote, schoolgaande meisje als het meisje, dat haar werkkring op kan toor heeft. De blouse (no. 854) is vervaar digd van een lichte kleur tafet, dat zich zoo gemakkelijk laat verwerken, wanneer men, zooals bij deze blouse het geval is, een mouwmanchet wil hebben, welke rechtop blijft staan en niet telkens als een lapje in elkaar zakt. De halsgarneering bestaat uit een half- opstaand kraagje, waarover een strikje valt, welke voor de sluiting zorgdraagt. De knoopgarneering fleurt het blousje op. De blouse wordt in den rok gedragen. Zooals men op de teekening ziet, wordt de mouw bij den elleboog ingehaald om de fleurige manchet beter uit te doen ko men en de mouw tevens smaller te ma ken. Afwisseling bevordert de eetlust Hoe groot de beteelceois is van een goed en smakelijk ontbijt, schijnen slechts wei nigen onder ons te beseffen. Immers, hoe- velen slikken hun ontbijt des morgens maar niet haastig in of spoelen het weg door een kop heete thee. Niets is zoo ver keerd! Vooral voor kinderen en nog niet volwassenen geldt een goed en behoorlijk gebruikt ontbijt als een eerste vereischte; Men kan beter een kwartier vroeger op staan en dit kwartier bij uw vijf-minuten- ontbijt voegen, dan langer te bed blijven en zich nauwelijks den tijd gunnen het ontbijt te gebruiken. Niet alleen is een Ofschoon er een poosje geleden nog sprake van was, dat de lange haren weer in de mode zouden komen, is dit tot nu toe niet gebeurd, tenminste niet zoo vrij al gemeen als de kappers aanvankelijk had den gedacht. tben Uw moeder en grootmoeder reken den in stuivers. Het lijkt haast, of die Veelgeprezen tijd is teruggekeerdalleen, Wij rekenen niet in stuivers, maar in cen ten. Wij moeten wel! Een klein loon of salaris, misschien zelfs dat nog niet. En daarom: zuinig zijn! Toch moet U zich kleed-en. Reken maar uit, hoe goedkoop het kan, door onze hulp. In centen reke nen! Doet U dit: zendt de Redactrice, L. v. Meerdervoort 45a, Den Haag een brief met bijgesloten postzegels (36 ct. plus 6 ct. voor porti), ofwel zendt U dit bedrag per post wissel of per giro (25025) met vermelding van nummer van het gewenschte patroon en U ontvangt dit omgaand. De hedendaagsche moderne vrouw, die veelal haar arbeid buitenshuis heeft, vindt de korte haardracht ook veel te praktisch en gemakkelijk, dan dat zij er afstand van zou willen doen. Als wij alleen maar den ken aan al die haarspelden, die onze groot moeders en moeders en misschien ook wij zelf nog vroeger in het hoofd moesten ste ken om toch vooral te zorgen, dat het kap sel goed op zijn plaats bleef, neen, dan wenschen wij de lange haardracht nooit meer terug! Er zijn menschen, die bewe ren, dat het korte haar niet „vrouwelijk" staat, maar als wij de moderne kapsels van bijgaand prentje bekijken, dan weten wij al gauw het tegendeel. Immers, de jongenshoofden hebben niet heel lang stand gehouden en dat is niet te betreuren, want ondanks onze sportivi teit en praktischen zin, waren er maar weinigen onder ons, die een kortgeknipt hoofdje werkelijk charmant vonden. Tegenwoordig, nu het permanenten van het haar zoo weinig geld kost, vergt het van ons een kleine moeite om er verzorgd uit te zien. Onze teekening laat u een vier tal nieuwe kapsels zien. Het eerste geeft een vrij algemeene dracht van het haar weer. Het kapsel is los gegolfd en moet niet op het hoofd geplakt zitten. Een praktisch kapsel voor kantoor of winkel. Het tweede model laat u een kapsel zien, waarbij de golven schuin op het hoofd lig gen. Het haar valt niet op het voorhoofd, hetgeen trouwens al lang „ouderwetsch" is, hoewél er nog verscheidene dames zijn, die blijkbaar in de meening verkeeren, dat zoo'n golf van haar op het voorhoofd han gend, charmant kan zijn. Het derde kapsel is bijzonder geschikt voor haar, die het haar willen laten groeien. Het haar is op het hoofd glad en zoo goed als niet gegolfd. Eerst even boven den nek begint de krul. Een apart kapsel- tje voor jongedames, die aan het haar niet veel tijd en geld kunnen besteden en er toch netjes uit willen zien. Het vierde en laatste model is geinspi- haastig genuttigd ontbijt ongezond voor ons organisme, maar ook verre van bevor derlijk voor onzen arbeid. Dan daarbij hebben zij, die des morgens niet dan ge haast eten, altijd een onrustig, jachtig ge voel over zich, hetwelk den geheelen dag blijft. Vooral voor kinderen is het zoo verkeerd de morgenboterhammen gehaast te doen gebruiken. Geef hen liever wat minder op hun bordje, dan dat zij alles moeten weg spoelen. Het is een uitgemaakte kwestie, dat schoolkinderen, die in de klas slecht leeren of weinig ambitie toonen, des mor gens nauwelijks tijd krijgen hun ontbijt te nuttigen. Och, het lijkt zoo ongelooflijk en tóch is, volgens de schoolartsen, een haastig gebruikt ontbijt de grootste vijand voor de gezondheid der kinderen. En is het nu dan niet de plicht van onze moeders, dat zij ook hiervoor waken? Evenals bij het diner dient ook het ontbijt smakelijk bereid te zijn. Laat het niet dag-in dag-uit bij twee of drie sneed- jes brood met het stereotype stukje kaas cf ham, maar breng afwisseling, ook aan de ontbijttafel. Afwisseling bevordert de eetlust! Dek de tafel netjes, niet haastig, maar gun u zelf er even den tijd voor. Ook zult u bemerken, dat het ontbijt u veel smake lijker zal zijn, wanneer gij aan een keu rig gedekte tafel zit, met vroolijke fris- sche bordjes en schalen om u heen. Sommige kinderen kunnen des morgens heel slecht brood eten, hetgeen natuurlijk ook wel bij volwassenen voorkomt. Geef zulke kinderen dan eenig fruit, b.v, twee appels ofwel een appel en een handje no ten. De meeste fruitsoorten zijn licht ver teerbaar, waarom wij ook vaak fruit als dessert aanwenden. In den winter geeft men het kind bij het ontbijt een warme, versterkende drank. De coffeinevrije Koffie Hag mag even goed door kinderen als door volwas senen worden gedronken. Dien haar reeds aan het ontbijt op. Wanneer een kind niet veel van koffie houdt, voeg er dan 50 pro cent heete melk bij. Wanneer een kind eieren moet eten, zorg er dan altijd voor, dat de eieren niet te hard koken; niets is voor een kind zoo slecht als een te hard gekookt ei. Geef, wanneer het kind ervan houdt, liever een geklutst ei met warme melk. Een geklutst ei verliest niets van haar kracht, terwijl een gekookt ei een groot deel hiervan verliest. Havermout is het gezondste ontbijt voor kinderen. Houdt een kind niet van enke le havermout met melk en suiker, voeg er dan rozijntjes bij, ofwel druiven of stuk jes appelen. Een dergelijke menging maakt het gerecht altijd veel aantrekkelijker. Eén bordje havermout des morgens maakt een onfbijt reeds voldoende. Blijft het kind in de middaguren zijn boterhammetje op de school eten, maak dit boterhammetje dan zoo smakelijk mo gelijk. Een kind eet, als het niet bij moe der thuis is, toch al minder smakelijk dan anders. Pak het brood niet in papier, J maar schaf er een goed sluitend blikken trommeltje voor aan. Brood, dat meege nomen wordt, is toch al niet versch en wordt nog ouder, wanneer men het in pa pier wikkelt. Geef het kind eenig fruit mee, dat het als nagerecht kan eten. Wanneer wij des morgens aan verschei- denen onzer huisgenooten brood moeten meegeven, dan kunnen wij dit, om het des morgens minder druk te hebben, reeds des avonds klaarmaken. Zet het gesneden en besmeerde brood dan onder een glazen stolp ofwel doe alles in een groot blik en zet het op een koele, droge plaats. H Een aardig, slankmakend jurkje is bij gaand model, no. 851. Het jurkje is ge maakt van een pastelblauwe kleur, gegar neerd met eenvoudig kraagje en stiksels van dikke stikzijde. Het schuinloopend schouderstukje, dat aansluit op het lijfje, mag niet te lang zijn, omdat anders het bo vengedeelte niet har- moneert met de kap jes op de mouwen. De mouwen zijn recht naar den pols toeloopend. Zij heb ben niet het ranglan- model, zooals men aanvankelijk zou denken, als men hot prentje beziet. Al leen de kapjes wor den er schuinlooj/end op bevestigd. Het lijfje behoeft niet strak te zitten, mag eenigszins over de breede zwartleeren ceintuur heenvallen. De rok sluit aan onder het schuine heupstuk en krijgt zoowel van voren als van achteren een diepe inspringende plooi. De lengte is als gewoon. Het kraagje is van wit pikee en sluit door middel van een zwart koordje,, dat de opening van den hals meteen kan be dekken. een vrij dikke wollen stof, hetgeen wij ons ook wel kunnen veroorloven, daar de rok noch het lijfje plooitjes noodig hebben. Behalve de knoopengarneering, welke er zeker niet overmatig op aangebracht is, zien wij op het lijfje van voren een oplegsel, gevormd door instikking van twee zeer smalle naar elkaar springende plooitjes, welke wij goed plat strijken. De halsgar neering bestaat uit een das, welke om den hals wordt gelegd en wordt vastgehouden door twee lipjes van voren en één van achteren. De mouwen worden er eenigs zins gepoft aangezet, maar meer met de bedoeling de schouders breeder te maken. De manchetten aan den pols worden stijf gemaakt door er van binnen een dubbel I stukje mantellinnen in te verwerken. De ceintuur, vervaardigd van de japon- stof, moet strak zitten en de jurk wordt goed getailleerd, waardoor de snit bijzon- l der tot haar recht zal komen. Inderdaad 1 geen gemakkelijk model om na te maken, fi maar die dames, die er den „moed" toe

Soester Courant | 1935 | | pagina 7