Oorlogsherinnernigen. De overweldiging van België* De verwoesting van Dinant. Plaatselijk Nieuws. RAADSVERGADERING. Ieder z'n eigen huis. De omzwervingen van een oud-oorlogscorrespondent. In de buurt van het stadje Mettet, dat geheel gespaard was gebleven, werden we aangehouden; we mochten ons niet ver tier van Charleroi verwijderen, zoo werd ons aangezegd- Wéér echter vonden we van de gewone route afwijkende wegen, welke ons diep het Ardenne-gebergte in voerden, dat op dezen grauwen regen dag een somberen indruk maakte. De wegen, die we kozen, waren smal en slij- kerig; angstwekkende diepten gaapten overal naast ons- Eerlijk gezegd, hebben we op dezen tocht méér vrees gehad, dat we van den weg zouden afglijden, ui wissen dood tegemoet, dan we anders kenden van de gevaren van verdwaalde kogels en Üe gruweldaden van dronken soldaten. >t Was, of we niet verder kwa men; telkens weer reden we door berg- tunnels en viaducten, welke zóóveel op elkaar geleken, dat we den indruk kre- gen van in een cirkel rond te rijden. Bovendien was mijn maag in hevig verzet gekomen tegen het zwarte ontbijt, dat ik dien ochtend in Charleroi had ge- noten. Mijn metgezel van „Het Leven" deed wanhopige pogingen om me mid dels aspire_tabletjes in het leven te hou den en tenslotte bleek zijn vriendelijke verzorging tot succes te hebben geleid. Toen we uit het gebergte kwamen, stonden w& op den grooten weg Namen- Dinant bij het dorp Anhec- Hier ver toonden zich weer vol-op de bekende oorlogs-verwoestingstooneelen. Bouvignes, een plaatsje vóór Dinant, heeft verschrikkelijk van het bombarde ment geleden; zelfs de boomen zijn mee- rendeels door het gi'anaatvuur „gerooid". Aan den grooten weg stonden nog twee huizen overeind, die zóó merkwaardig met kogels doorzeefd waren, als ik nog nimmer aanschouwde; de deuren konden wel worden gebruikt in de plaats van fijnmazig kippengaas. In deze huizen hadden Franschen een mitrailleurpost in genomen gehad; geen der verdedigers is er levend uitgekomen. Onderwijl mijn metgezel photo,s nam, informeerde ik, hoever we nu nog van Dinant waren, het bleek, dat we bin nen enkele miuuten deze dooden-stad zou den kunnen binnenrijden. VREESELIJKE WAARHEDEN. We weten, dat sommigen, die deze oor logsherinneringen lezen, de bijzonderheden wel eens „ongelooflijk" achten. De jon geren, die den oorlog niet gekend heb ben, denken soms aan overdrijving en onder de ouderen blijken velen >t ergst; van het geleden oorlogsleed al weer ver geten. Duitschers, die in de oorlogsjaren het nieuws van de gevechtsterreinen slechts door de censuur gezeefd kregen toebe deeld, weigeren thans vaak de waarheid te erkennen van wat toch inderdaad niets dan onvervalschte historie is* De tegen Spraken dezer menschen worden soms Volkomen ter goeder trouw afgelegd. Daarom, alvorens thans over de ver woesting van Dinant nadere bijzonder, heden te noemen en eigen belevenissen te vertellen, willen we allereerst vaststel len, dat het historische, ©nomstootelijke feiten zijn ivolledig te controlee ren dat in Dinant 1200 huizen van de 1400 volledig zijn verwoest; in Dinant 700 inwoners van de 7600 totaal, zijn vermoord. Deze waarheden weer op te halen, heeft niet tot doel om eenige natie of eenig volk te grieven of te ergeren, maar de herinnering aan de afschuwelijkheid van een oorlog levendig te houden, opdat de menschheid tot alle offers bereid zal blij ven om een volgenden oorlog, die nog sleclLs vreeselijker zal kunnen wezen te voorkomen. Van de circa 700 slachtoffers van Di nant hebben we indertijd alle namen leef tijden enz. met bijzonderheden ontvan gen en thans kan men in de herrezen stad een monument vinden, aan de na gedachtenis der vermoorden gewijd, waar in namen en voornamen van alle slacht offers gebeiteld zijn. Onder de gedooden waren 73 vrouwen en 30 kinderen van beiderlei kunne, van 6 maanden tot 15 jaar oud. Toen we met onze auto de geteisterde stad binnenreden, had de bevolking, die aan de wreede moordpartijen was ont snapt, de plaats reeds verlaten. De brug over de Maas was opgeblazen; de tegen over deze brug gelegen kerk Nótre Dame was verbrand. We reden tusschen puin hopen en achtergelaten Fransche Roode Kruis-wagens door naar de nieuw geleg de schipbrug, waar we werden aangehou den door het Duitsche bewakingsdetache ment- ln een café bij de schipbrug trof fen we enkele achtergebleven burgers aan, die thans op de welwillendheid waren aangewezeii van degenen, die hun familie hadden vermoord- Tweemaal per dag mochten ze een stuk brood gaan Kalen bij de Duitschers, tegen afgifte van een bon, die ze op den Kommandantur moes ten aanvragen. Op dezen zelfden Kommandantur moes ten wij onze passen laten afstempelen en toestemming bekomen om te fotografeeren. We kregen het stempel „1 Landsturm In fanterie Bataillon Dresden". Het verlof om te fotografeejten werd aanvankelijk geweigerd, maar toen we ons bereid had den verklaard om allereerst het beeld van den commandant en zijn bataillonsstaf op de gevoelige plaat te brengen, bekwamen we de vereischte vergunning om kieken te maken van de puinhopen der stad- We trokken, te voet natuurlijk, de stad door, welke in feite niet meer bestond. Geen straat was overeind gebleven; men kon uit de puinhopen zelfs het verloop van een vroegere straat niet meer her kennen. De huizen van Dinant, welke ge spaard zijn, liggen buiten de eigenlijke stad. Van de gebouwen, welke verwoest bleken, noemen we behalve de hoofdkerk Nótre Dame, het college van denzelfden naam, de kloosters, de kerken St- Nicolas en St- Pierre} de drie groote fabrieken .Oudin", „Le Merinos" en „La Dinan- toise", de Bonque Centrale en la Meuse, het stadhuis, 'het oude Palais des Princes- Evêques met alle archieven, het prach tige post- en telegraafkantoor, de groote hotels de la Tête d'Or, des Postes, des Ardennes, Moderne, Ter minus, la Citadelle, la Paix, la Gare enz-, het mstitut Hydrothérapique, alle stichtingen van de Bon Secours enz. Het fraaisJe punt van Dinant is daar, waar de ir. ie brug overgang verleent mogen oprichten. Deze zal verrijzen aan den Grooten Melmweg, hoe Lange Brink- weg. Van de eerder door den raad ver leende ontheffing voor inrichting van zijn bedrijf aan de Spoorstraat 29, zal geen gebruik worden gemaakt- Opnieuw moest de vergunning worden vastgesteld voor bepaalde winkelhouders om hun zaken in Iret seizoen tot des avonds 10 uur geopend te mogen houden. Aanvankelijk hadden B- en W. voorgesteld deze vergunning te laten gelden voor de maanden juli en Augustus, maar de voor. zitter stelde thans voor om het tijdperk vast te stellen van 15 Juni tot einde September. De heer NOODER is wel voor het oorspronkelijke voorstel van B- en W., maar tegen de thans voorgestelde wijzi ging. Het voorstel werd aangenomen met alleen de stem van den heer Nooder tegen. Toegevoegd aan de agenda werd een voorstel om f 12-000.— vrijgekomen gel den te beleggen tegen een rente van 3 pCt- en -een koers van 9734. Alleen de heer GASILLE stemde er tegen, wederom zonder nadere motivee. ring. De waarnemende VOORZITTER stelde thans vast, dat de verdere behandeling der agenda buiten tegenwoordigheid van den burgemeester niet mogelijk is- Hij heeft gedacht, dat de raad over 8 dagen wederom bijeen zou kunnen komen, maar hij kan er weinig van zeggen, omdat hij niet kan weten, in hoeverre de burge meester dan physiek in staat zal zijn om te leiden .Spr. vraagt, of de vergadering er in elk geval mee accoord kan gaan, Idat de leden voor de volgende zitting eventueel op verkorten termijn worden opgeroepen, dus in afwijking van de for. meele 5 dagen. De agenda immers is toch bekend. De heer MULDER had aanvankelijk eenige wettigheidsbedenking daartegen, over de Maas en waarachter zich' de kerk van N. D. verheft. Deze kerk is weer on- maar het voorstel werd z- h'. s. aan- middellijk tegen een hooge steile rots aan- gebouwd, waar bovenop zich de citadel van de stad bevindt. De brug was, zooals we reeds zeiden, opgeblazen en de kerk was grootendeels verwoest door de Duitschers. Mijn met gezel van „Het Leven" wilde dit punt fotografeeren, maar om het beeld wat „aan te kleeden", verzocht hij eenigen Duitschen militairen om op 't plein vóór de verwoeste kerk te gaan staan. Natuur lijk was het weer een goed half-dronken stel, hetwelk we voor dit doel moesten aanspreken. Eenigen hunner droegen, han gend aan touwen, welke over de schou ders waren geslagen, champagneflesschen op hun buik. De redacteur van „Het Leven" verzocht ze om die flesschen eerst af fe leggen, maar dat weigerden ze. Ze moesten en zouden zóó worden gekiekt! Toen trok mijn metgezel het kultur- beeld af: een opgeblazen brug, neerge- brande huizen, een verwoest kerkgebouw en daarvóórgrinnekende daders met den buik vooruit, die trots de ledige champagneflesschen droeg Md. (Wordt vervolgd.) Woensdagmiddag te 2 uur kwam1 de Raad der gemeente in openbare verga dering bijeen, in het bijzonder ter ver dere afhandeling van de gemeente-begroo- ting, waaromtrent B- en W. nadere voor stellen hadden gedaan, nadat de raad de voorstellen tot belastingverhooging had afgestemd- Twee weken geleden kon de raadszitting niet doorgaan wegens plot selinge ernstige ziekte van de echtgenoote van den burgemeerster. Waar de patiënte mtusschen op Woensdagmorgen is over leden, waren er ook thans moeilijkheden voor de behandeling van de agenda, wel ke laatste de tegenwoordigheid van 's raads voorzitter vereischt- Alle leden waren hedenmiddag aanwe zig; afwezig was de burgemeester, de heer Mr. G. Deketh'. De heer Van Kloos ter had als oudste wethouder en loco- burgemeester de leiding der vergadering. Wethouder VAN KLOOSTER ving aan met de formeele mededeeling van 't ver scheiden van 's burgemeesters echtgenoote en het wijden van een - Jvol woord van medeleven met /(aren slag, welke het hoofd der en diens kinderen heeft getroffen. Spr. stelt voor om namens den raad een adres van rouwbeklag te zenden, waarvan de secre taris een concept heeft opgemaakt- Staande hoorde de raad de voorlezing van dit adres aan. De waarnemende VOORZITTER stel de nu voor om met het oog op de om standigheden van het oogenblik de zit ting zooveel mogelijk te bekorten en al leen die enkele punten van de agenda af te handelen, welker urgentie evident is. Besloten werd dan op verlangen van Ged- Staten een wijziging van formoelen aard gebracht in het raadsbesluit ter. zake de jaarwedderegeling van burg-, secr. en ont vanger. Alleen de heer GASILLE stelde er prijs op, dat zou worden vastgesteld, dat Hij „tegen" was, doch1 Hij onthulde niet waarom* Aan den heer A'. H. J. Thomas ie Am sterdam werd ontheffing verleend van de verbodsbepalingen om in de kom der ge meente een smelterij van wasproducten te vaard- De heer VAN KLOOSTER sloot hier op de openbare vergadering. ST. V1NCENTIUS-VEREENIGING. Men verzoekt ons plaatsiing van het volgende Blijkens de advertentie, voorkomende in dit blad, noodigt de Bijzondere Raad der St. Vincentius-vereeniging leden en belang stellenden (alleen heeren) uit tot bijwoning der algemeene vergadering, op Maandag 4 Maart a.s., des avonds 8 uur, in de St* Joseph' J 0 ngel i 11 gen - vereen i gin g. Het werk der St- Vicentius-vereeniging is bij velen in algenaeenen zin wel be kend, doch het verdient aanbeveling in deze zorgvolle Jfcklen, waarin 't mensch- dom zich geplaatst ziet, deze Vereeniging te steunen, niet alleen door geldelijke offers, doch ook door het toonen van belangstelling in het charitatief werk der heeren V1 centianen. Wij bevelen het bijwonen dezer verga dering ten zeerste aan, temeer nog, daar de alom bekende redenaar, de Z-Eerw. Heer H- de Graeve Fr., dien avond een actueel onderwerp zal behandelen met als titel: „Maten en gewichten". Laat niets U weerhouden dezen nut tigen en leierzamen avond te komen bij wonen. Gerekend wordt op een groot en dankbaar gehoor. NATIONAAL KONINGIN-MOEDER HERDENKINGSFONDS. Na het overlijden van H-M. de Koningin- Moeder zijn uit sqt^er alle kringen van het Nederlandsche Volk uitingen verno men van rouw en verslagenheid, uitingen, die tevens inhielden een gevoel van groote dankbaarheid voor al hetgeen Koningin Emma voor land en volk is geweest- Om aan idie getuigenissen van dank baarheid een daadwerkelijken vorm te geven, heeft zich op initiatief van de Ne derlandsche Centrale Vereeniging tot be strijding der tuberculose gevormd een Comité van Aanbeveling met een Comité van Uitvoering, teneinde te komen tot de Stichting van een Nationaal Koningin-Moe» der Herdenkingsfonds-Stichting tot steun van on. en minvermogende tuberculose lijders. H-M. de Koningin heeft hieraan Hare goedkeuring gehecht, de Regeering heeft er hare instemming mede betuigd, en door haar daartoe aangezocht, Keeft Zijne Excel lentie .de Minister van Sociale Zaken het Eere-Voorzitterschap aanvaard- Bij de in stallatie van Het Uitvoerend Comité op 13 October 1934, heeft Zijne Excellentie erop gewezen, dat „onder de nooden, die de welvaart en de levenskracht van ons volk bedreigen, er één is, waaraan de Koningin-Moeder altijd zeer in het bij zonder Hare aandacht heeft gewijd en tot leniging waarvan Zij steeds op 'de bres heeft gestaan: de tuberculiose. Van jongsaf aan en van nabij bekend met de offers, die deze ziekte eischt, en biet het leed, dat zij veroorzaakt, be schouwde de Koningin-Moeder het als Kaar plicht, in den strijd tegen dezen vijanid van de volksgezondheid vóór te gaan." Niet alleen door Haar woord, maar bovenal ook door den steun, die Zij In onderscheiden vorm' zoowel ideëel als daadwerkelijk heeft gegeven, moest wiel do overtuiging post vatten, dat Hare na gedachtenis niet beter zou kunnen wor den geëerd, dan door het stichten van een Nationaal tuberculose steunfonds .ten behoeve yan on- en minvermogenden, waardoor, hef moswdiik zou zi[n in FÏaar geest te kunnen blijven doorwerken, en dat tot 111 lengte van dagen zal getui gen van de edele gevoelens, die onze over leden Vorstm in zoo ruime mate hebben gesierd- Speciaal wij Soesters, met onze lieve herinneringen aan Koningin Emma, moe ten daarom allen medewerken om dit stuk levensarbeid van wijlen de Koningin-Moe der te bestendigen en teneinde te benei, ken, dat zooveel mogelijk ieder Soester de gelegenheid wordt geboden naar vermo gen bij te dragen, heeft het Plaatselijk Comité van bovengenoemd fonds besloten 111 den loop van de maand Maart intee- kenlijsten te presenteeren eii vertrouwt het Comité op de gewaardeerde medewerking van onze geheele Soester Gemeente. Groote giften zijn welkom en kleine worden geenszins versmaad. Het Plaatselijk Comité voor de Stichting van een Nationaal Koningin-Moeder; Herdenkingsfonds Mr. G. Deketh, Eere.Voorzitter. Dr. J. H. A. Rupert, Voorzitter. A. D. van Krieken, Secretari's-Pennïngm. Ds- J. I. van Schaick. Dr. J. H. Zalmann. Dr. P. G. de Vos. NED- CHR. VROUWENBOND. Op 8 Maart wordt over de geheele wereld een gebedsdag door vrouwen ge houden. Daar wordt ock hier aan deel genomen in de Emmakerk, 's avonds acht uur, uitgaande van den Ned- Chr. Vrou wenbond- VERKIEZING PROVINCIALE STATEN. De Burgemeester van Soest brengt ter openbare kennis: le. dat op DINSDAG 12 MAART a.s. de candidaatstelling voor de verkiezing van de leden van de Provinciale Staten van Utrecht in den Kieskring II zal plaats hebben; 2e. dat op dien dag van des voormid- dagS 9 tot des namiddags 4 uur bij den voorzitter van het hoofdstembüneau ter secretarie der gemeente Amersfoort lijsten van candidaten kunnen worden in geleverd; 3e. dat iedere lijst moet worden on derteekend door ten minste vijf ien twin tig personen, die volgens de kiezerslijs ten voor 19341935 kiezers zijn voor de Provinciale Staten en als zoodanig voor komen op de kiezerslijst van eene bin nen 'genoemden kieskring gelegen ge meente; 4e. dat achter den naam van ieder der onderteekenaars de gemeente moet wor den vermeld, op welker kiezerslijst hij voorkomt; 5e. dat, indien de naam van een on- derteêkenaar niet voorkomt op de kiezers lijst der gemeente, waar het hoofdstem- bureau is gevestigd, bij de inlevering der lijst moet worden overgelegd eene ver klaring van den burgemeester der ge meente, dat die naam voorkomt op de kiezerslijst in die gemeente; 6e. dat dezelfde kiezer niet meer dan ééne lijst mag onderteekenen; 7e. dat de candidaten met vermelding van hunne voorletters en woonplaats op de lijsten moeten worden geplaatst in de volgorde, waarin door de onderteekenaars aan hen de voorkeur wordt gegeven en, indien de candidaat is een gehuwde vrouw of weduwe, met den naam van haar echtgenoot of overleden 'echtgenoot, onder toevoeging van haar naam, voor afgegaan door hef woord „geboren" of eene afkorting van dat woord, terwijl bij de vermelding van een candidaat de voor letters geheel of ten deele door de voor namen mogen worden vervangen; 8e. dat op dezelfde lijst ten hoogste twintig candidaten mogen worden ge plaatst; 9e. dat dezelfde candidaat niet mag voorkomen op meer dan ééne van de lijsten, ingeleverd in den bovengenoemd den kieskring; 10e. dat bij de inlevering van eene lijst de onderteekenaars schriftelijk een gemachtigde en diens plaatsvervanger kun nen aanwijzen, bevoegd tot het verbin den van dé lijst overeenkomstig artikel 50 der kieswet; 11e. dat bij de lijst moet worden over gelegd de schriftelijke verklaring van iederen daarop voorkomenden candidaat, dat hij bewilligt in zijne candidaatstelling op deze lijst, waarvoor ter secretarie 'dezer gemeente van 19 Februari a.s. af kosteloos formulieren verkrijgbaar worden gesteld l^. dat, indien de candidaat zich bui ten het Rijk in Europa bevindt, de onder 11 bedoelde verklaring telegrafisch kan woeden gedaan en in dat geval niet aan het formulier hierboven bedoeld gebon den is; 13e. dat de Inlevering der lijsten ge schieden moet persoonlijk door één der onderteekenaars, bevoegd tot deelneming aan de verkiezing in den kieskring, en dat de candidaten daarbij tegenwoordig kunnen zijn; 14e. dat van ^9 Februari a.s. af de tot invulling bestemde formulieren voor de lijsten van candidaten ter secretarie dezer gemeente fcfcsietods verkrijgbaar wor den gesteld. En onbelast! In ieder rechtgeaard Nederlander leeft 'dé wënsch, een eigen Kuis te bezitten. Dé rrfeèste pogingen om iemand, die nfef tof lefe bezittende klasse behoort, aan een eigen woning te helpen, zijn schip, breuk geleden op de groote moeilijkheid, dat de bezitlooze toch zelf eerst een zeker bedrag bij elkaar moest brengen, om het eerste risico te dekken- Nu is echter in Utrecht een bouwka* opgericht, welke ten doel heeft, om, be houdens daarmee verbonden kosten, ren- telooze en onopzegbare hypotheken te ver strekken. Deze maatschappij is „Rohyp'« genaamd en houdt kantoor te Amsterdam. Deze „Rohyp" is in staat om rente, looze hypotheken te verstrekken, waartoe ze een in het buitenland reeds zeer ver breid systeem koos- In het kort is het stelsel van de „Rohyp" als volgt: Iedere deelnemer be paalt bij toetreding zelf het bedrag, het welk hij later als hypothecaire geldlee- ning wenscht te ontvangen- Hij verplicht zich^. maandelijksch een spaarbijdrage te storten, overeenkomende met 2 per duizend van de gevvenschte som- Het betalen van een grootere maande- lijksche storting of van extra stortingen is geoorloofd. Zoodra de gezamenlijke deelnemers vol doende bijeen gespaard hebben, wordt aan een of meer deelnemers een hypo thecaire leening verstrekt. Van de gestor te bedragen ontvangt men geen rente, ech ter voor de verkregen leening behoeft men geen rente te betalen- Alle stortingen geschieden op een ge blokkeerde rekening bij de Twentsche Bank te Utrecht, waarin voor de deel nemers een groote waarde ligt- Zonder speciale vergunning van de com missie van controle, welke goedkeuring moet blijken uit een notarieel proces-ver baal, is het niet mogelijk, voor wie of wien ook, van deze geblokkeerde rekening gelden op te nemen. Het is ook deze commissie van controle, welke de toe- benningstaten voor hypotheken moet goed keuren. Voor toekenning geldt als maat staf het hoogste aantal spaardagen- Elke verplichte spaarbijdrage vertegen woordigt over een maand 30 spaardagen. Vrijwillige stortingen verhoogen dit aan tal spaardagen, Öoch worden slechts voo3 2/3 m aanmerking genomen Men bepaalt zelf wat men met het ver kregen geld zal doen. Men kan daarvoor, een huis bouwen, koopen of een andere hypotheek aflossen. Men kan ook lancf koopen of zuiveren van hypotheek- Alleen stelt de maatschappij, dat een taxatie zal geschieden; en van dit getaxeerde bedrag wordt, zoo noodig en gewenscht, 10Q procent uitbetaald- Dit kan, niet alleen omdat de deelne mer zelf een zeker bedrag gespaard heeftfl doch vooral omdat de hypotheek rente* loos is, waardoor de werkelijke belasting Vieel minder is dan de grootte van de rentelooze hypotheek. De verplichte aflos* sing bedraagt als regel 6 pCt- per jaar„ Terwijl dus in gewone omstandigheden begonnen wordt met rente te betalen, terf. wijl er voor aflossing niets of zeer wei* nig overblijft, begint men hier direct mef met flinke bedragen af te lossen- Dat heeft ook het voordeel dat, al$ het onroerend goed beduidend in waar* de vermindert, zooals wij dat in dezer*' crisistijd gezien hebben, dit voor de maat schappij geen noemenswaardig nadeel zal opleveren. Wij willen daarom volstaan met dit even aan te Stippen. Vooral ook, omdat het geld van de gezamenlijke deelnemers het eigendom blijft van de sparende deelne mers. Ziehier in korte trekken voornaam^ ste van wat aan dezen vorm van geld- verstrekking verbonden is- Wij zouden het kunnen noemen eert uiting van solidariteit. Hoe meerderen aan deze nieuwe maatschappij deelnemen, des te meer ook zullen spoedig geholpen kunnen worden. En wat mede aantrekt, het kweekt spaarzin. Niemand mag te zware verplichting op zich nemen, maar daar staat tegenover, dat menigeen in staat is om' zwaardere verplichtingen op zich' te nemen dan hi| thans draagt- En is men eenmaal met sparen begonnen, voor een eigen woning* dan zal men zich ook inspanning, des noods offer getroosten, om dit vol t® houden. En men bouwt aan zijn toekomst- Men zal gemakkelijker in staat zijn 0m 00W zijn kinderen wat na te laten. Dit lijkt ons het groote voordeel aan deze nieuw® instelling verbonden- En daarom ook willen wij graag iedefi aanbevelen wat dieper, dan in dit artikel' mogelijk was, van liet streven dezer nieu we instelling kennis te nemen- Uit het buitenland kan men leeren, hoe snel het Systeem van de „Roliyp" in gang kan vinden. In Duitschland werd in 1924 de eerste instelling opgericht, n.1. de „Gemein- schaft der Freunde". Zij begon heel be scheiden, doch' telde in 1931 reeds ruim 60-000 deelnemers en had toien reeds aan 12-000 deelnemers Üe door hen gevraag* de hypotheek kunnen verstrekken tot een gezamenlijk bedrag van 180 millioen R-M. Nadien vestigden zich weldra meerden® maatschappijen, waarvan de meeste dfl hypotheken renteloos verstrekken- Volgens de Deutsche Bau und Boden- bank, hadden ©p 31 Mei 1931 alleen dé '19 oudste maatschappijen: aantal deelne mers 229-147, aantal verleende hypoth"e<i fcn 23.048; totaal 'bedrag der vé'rieensia] hypotheken 300-345.000 R.M. Bi)

Soester Courant | 1935 | | pagina 2