'AME5 RUBRIEK t r i MODERNE KUSSENS. SNOEZIGE KINDERKLEEDING R9 85? DE HUISVROUW IN SPANJE. Een keurige middagjapon. EEN HANDIG KINDERBADJE GOED GEKLEED GAAN.... Om werkelijk charmant en gedistingeerd gekleed te gaan is nog een heele kunst. Hoofdzaak is echter het patroon, waarvan de kleeding wordt gemaakt, want de snit is de hoofdzaak. Patronen van onderstaan de modellen, welke van duidelijke aanwij zingen zijn voorzien, zijn verkrijgbaar te gen den prijs van 36 ets. -f- 6 ets. verzend kosten bij de Redactrice Damesrubriek, Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag. De patronen kunnen worden besteld per brief met bijgesloten postzegels, per post wissel of per giro (125025) en worden zoo spoedig mogelijk aan de aan vraagsters toe gezonden. Naam en adres s.v.p. duidelijk vermelden! RIJKE VROUWEN IN AMERIKA. Enkele jaren geleden stelde een ban kiersfirma in Amerika een onderzoek in naar de financieele verdeeling van het land; zijn rijkdommen tusschen mannen en vrouwen. Interessante feiten zijn bij dit on derzoek aan het licht gekomen. Zoo kwam b.v. uit, dat vrouwen belast worden op drie en een kwart billioen dol lars inkomsten per jaar en mannen op vier en drie kwart. Vergeleken met 123 mannen hebben 139 vrouwen hooge belastingen te betalen op inkomsten van meer dan 500.000 dollars, terwijl 44 vrouwen belasting moeten beta len op een inkomen van over de millioen dollars! Het aantal mannen was bij dit laatste cijfer 42. Verder bleek ook, dat in ettelijke groote Amerikaansche ondernemingen, het de vrouwen zijn, die de meeste en belang rijkste aandeelen in handen hebben. Het onderzoek bracht voorts aan het licht, dat de helft van het land door de rijkdommen der vrouwen wordt beheerd en dat het de vrouwen zijn, die de financieele welvaart van het land in handen hebben. Hierbij eenige modellen van speelpakjes voor onze kleintjes. De basis van deze mo dellen (No. 837 en 858) is hetzelfde. Het pakje voor het jongetje wordt, even als dat van het meisje, „op den groei" gemaakt, hetgeen iedere praktische moe der niet zal nalaten. Kies een niet te dunne wollen stof voor de kleertjes, want een kind moet nu een maal kleeren hebben, welke „tegen een stootje" kunnen. Het lijfje heeft een ronden hals en loopt recht in de ceintuur, waarop enkele lippen met knoopen komen, welke niet zoozeer voor garneering dienen dan wel om de ceintuur op de goede hoogte te nouden. Het broekje kan er eenvoudig aan wor den geknipt, zoodat het kind geon last van afzakken of knoopjes stuk trekken heeft. Het jurkje van het meisje is zoo eenvou dig, dat wij het model nauwelijks behoe ven te bespreken. Lijfje en ceintuur, plus byjes en knoópgarneering zijn hétzelfde als bij het pakje van het jongetje. Het rokje loopt uit in smalle stolpplooien, ofwel één stolpplooi in het midden, maar dan dient het rokje aan de zijkanten een beeetje klokkend te vallen, anders ver krijgt men niet de gewenschte ruimte. Het ceintuurtje van het meisje komt iets hooger, dan dat van het jongetje. Van achteren behoeven geen plooien te wor den aangebracht. Een tweetal aardige modellen voor de peuters. De moeders zullen er zeker ple zier van beleven. Natuurlijk kunnen de witte blouses van het prentje worden vervangen door blou- sese in. de kleur, of in een iets lichtere kleur dan de overgooier. Men zou b.v. don kerblauw voor de overgooiers en licht blauw voor de blouses kunnen kiezen, een combinatie, welke vooral voor kinderen bijzonder aardig is. Een bobbykraagje sluit om den hals en wordt versierd met een kleine strik of stropdas in de grondkleur van het pakje. Revolutie, politieke of burgerlijke om wentelingen kunnen de regeering van Spanje veranderen, maar niet het leven van de Spaansche vrouw, dat onveran derd is blijven voortgaan. De Spaansche huisvrouwen leven zelfs weinig anders dan hun grootmoeders; de huisvrouw in Span je houdt van traditie en familiegewoonten. Salarissen en loonen zijn in Spanje maar laag en in de steden zijn de menschen over het algemeen maar klein behuisd. Gelukkig is de smaak der Spanjaarden eenvoudig en de Spaansche huisvrouw slaagt er dus in met een betrekkelijk ge ring inkomen rond te komen. De huizen zijn vrij eenvoudig gemeubileerd. Waar de menschen zich er aan hebben gewend om zich zoo maar op de stoepen en de trap gevels neer te zetten en hun hoofd ter ruste te leggen op eenige jutezakken, in dien zulks noodig zou zijn, is men er al gauw tevreden. De voornaagste taak van de Spaansche huisvrouw is om de woning in den zomer heerlijk koel en luchtig en ge durende de wintermaanden behorlijk warm te houden. Wat de mannen thuis niet vin den aan comfort, vinden zij in de talrijke kleine café's. Maar al is het inkomen van de Spaansche huisvrouw maar schaarsch, toch zal zij zor gen voor behoorlijke en schoone kleeren veoor har zelf en de kinderen. De meeste kleedingstukken worden door haar zelf ge maakt, vanaf de kleeren der kleine kinde ren tot aan de mooie zwart zijden japon nen, welke zij draagt bij feestelijke gele genheden. De Spaansche vrouw is over het alge meen handig met de naald en haar hand werken zijn vaak een waar kunstwerk. De onderwijzeressen op de scholen wor den ook in het traditioneele handwerk op geleid zoodat er geen bezwaar bestaat voor uitsterving van de handwerkkunst in Spanje. De huisvrouw in Spanje beschikt over een grooter geduld dan haar zusters in andere landen, omdat zij gewend is uren lang op har echtgenoot te wachten! Aan het etensuur wordt door de meeste mannen niet gedacht; zij komen thuis wan neer hen dit belieft en lachen eens, wan neer anderen vragen; hoe laat dineer je? En het mooiste is: niemand, noch de huis vrouw, noch de kinderen, al zijn deze laat- sten allemaal ook reeds volwassenen heb ben hun eigen bezigheden, niemand zal er zich ooit aan bezondigen zonder vader aan tafel te gaan. Liever blijft men den hee- (Zie vervolg laatste kolom bovenaan). EEN CHARMANTE MANTEL V00B HET VOORJAAR. Ofschoon wij nog heelemaal niet kunnen zeggen: „het is voorjaar", wordt 't toch tijd, dat wij ons om on ze voorjaarsgarde robe gaan bekom meren. No. 856 geeft de lezeres een bijzon der geslaagd mo del van een voor jaarsmantel weer. De mantel is een sportief model en kan door eenieder worden gedragen. Tweed, Engelsche heerenstof of reis- stof kunnen als materiaal dienen. Een dergelijk pa troon zou ook bij zonder geschikt zijn tot het maken van een loden mantel, welke stof vaak als regen mantel wordt ge bruikt. Lodenstof heeft dit voor, dat het niet, zooals gummi stof, zoo onporeus is en dus trooral voor kinde ren gezonder in het dragen. Maar het „te gen" ervan is, dat de stof lang vochtig blijft, hetgeen bij gummi weer niet het geval is. Maar laten wij den mantel eens bespre ken als voorjaarsmantel. De beide voor panden van de jas vallem goed breed over elkaar heen, terwijl het achterpand uit twee deelen bestaat. De mouwen zijn als raglanmodel aangeknipt en loopen in een rechte manchet uit. Zij vallen ver over den pols. De sluiting van voren geschiedt door middel van een vier- of zestal knoopen. Opgestikte zakken, vierkant en ruim, geven den mantel een sportief aanzien. Kraag en revers worden zoo aangezet, dat zij ook opstaand kunnen worden gedragen. De mantel behoeft geen breeden zoom, moet echter wel goed lang zijn en 5 a 6 c.m. over onze iaoon vallen Jeugdig model. Hierbij een keurige middagjapon, welke een gedistingueerd model heeft, hoewel de japon vrij eenvoudig is gegarneerd. Dit patroon (no. 855) wordt gemaakt van een soepele, halfwollen voorjaarsstof, doch niet te dun, omdat wij de jurk graag ook wil len aandoen, wan neer de lentezon ons tot een wan deling noodt, waar bij de mantel dan overbodig wordt. De jurk is slank makend, doch wordt niet bijzcv der nauwsluit si gemaakt, hetgeen men wel kan be merken bij de blouse, welke een weinig over de ceintuur hangt. Halsopening en mouwen zijn ta melijk wijd. De sluiting van den hals geschiedt on der de witte, ge- drappeerde strik, dus op den schou der. De mouwen loopen vanaf den elleboog tot aan den pols iets nau wer uit. De cein tuur is van stof en drie a vier c.m. breed. De rok is klok kend; hij loopt in enkele schuine ba nen en bezit op de heup een opgelegd stuk. Vitamine, de voornaamste levensstof der mensxiiheid De trek naar het zonnige Zuiden Sedert het den geleerden is gelukt de menschheid te overtuigen van de enorme kracht, de levenskracht, welke er van de vitaminehoudende stoffen uitgaat, en se dert de vaststelling der vitaminen in de verschillende voedselstoffen, schijnen wij een grooter behoefte te hebben aan zon licht, versche groenten, frissche fruitsoor- ten, ja alles, wat vitaminehoudend is. En deze, men zou haast kunnen zeggen hon ger naar vitaminen, is verheugend te noe men. Niet langer meer wil het publiek on kundig zijn omtrent de bestanddeelen, waaruit het dagelijksch voedsel bestaat. Wij eten niet langer meer datgene, wat men ons voorzet. Wij willen zelf onder zoeken en oordeelen, wat goed en wat niet goed is voor ons lichaam. Merkwaardig is het, dat mét de voortschrijding van de wetenschap omtrent het vaststellen van het volksvoedsel ook de trek naar het Zui den gedurende de wintermaanden, de voor ons zonarme maanden, is vergroot. Wij weten immers welk een weldaad ons de zon kan brengen en wij weten immers ook, welke groote voordeelen ons gestel kan opdoen wanneer wij niet alleen des zomers, maar ook des winters van de zon kunnen genieten. Wel zijn de zonnestralen gedurende den zomer veel sterker en gezonder dan in de wintermaanden, maar wanneer wij ons het genoegen kunnen verschaffen van een verblijf in het hooggebergte, dan zal dit verschil niet groot meer zijn. Immers, hoe hooger men klimt, des te meer zal men van de weldadige zonnestralen kunnen ge nieten. Fruit en versche groenten maken een groot deel van ons volksvoedsel uit. Vet ten worden niet langer meer als het hoofd bestanddeel van het voedsel beschouwd; neen, het zijn thans de vitaminehoudende stoffen. Vruchten en noten, hoe onmisbaar zijn zij voor het opgroeiende kind! Dit hebben wij, moderne menschen, op onze voor ouders voor; wij deelen mét de geleerden op scheikundig gebied de \yetenschap om trent ons voedsel, waarvan' thans iedere huisvrouw, bewust of onbewust, afweet en dit is een verheugend feit. Van tijd tot tijd geworden ons berichten omtrent ontdekkingen, welke men in la boratoria en instituten deed en alzoo wordt het publiek op de hoogte gehouden om trent hetgene, wat het weten wil en moet. Zoo heeft men onlangs weten vast te stellen, dat paprika, de bekende Zuid- Amerikaansche vrucht, een der meest ge zonde van alle Zuidvruchten is. Toch be hoeft men geen dure buitenlandsche rei zen te ondernemen en dagelijks versche vruchten en groenten te verorberen, het geen ook niet eenieder zich kan permit- teeren. De moderne mensch schaft zich een Hanauer Quartslamp aan en brengt hierdoor „de zon in zijn huis"! De werking der ultraviolette hastralinxten ia heilzaam voor jong en oud, mits men er een niet overmatig gebruik van maakt De Hanauer Quartslamp vergoedt ruimschoots het ge mis van onze zon in den winter. De kunst matige hoogtezon-bestralingen maken het ons mogelijk gedurende de gure, koude, nattige wintermaanden te kunnen leven, „als in den zomer". Onthoud ook uw kin deren niet van de heilzame hoogtezon-uit werking; zij hebben er recht op. Behoedt hen voor de zoo gevresde Engelsche ziekte, infectie en meerdere ziekten, welke een jong lichaam zoo gemakkelijk overneemt. Er zijn zoo van die kleine huismeubel- tjes, welke men gemakkelijk zou kunnen koopen, maar die men met eenige moeite en een besparing van kosten, zelf kan ver vaardigen. Er zijn er natuurlijk onder ons, die niet van dergelijke knutselwerkjes houden en het handiger vinden die kleine huisdingen zoo gemaakt aan te schaffen. Maar voor degene, die wel graag iets voor zichzelf maken, willen wij hier een voor beeld geven van een handig kinderbadje. Het badje, hetwelk hierboven is afge beeld, bestaat uit een sohraagje, dat men met één enkelen greep kan samenklappen en wegzetten, hetgeen al heel praktisch is voor klein behuisden. Het badje zelf be staat uit dun, waterdicht zeildoek of gum mi. Men kan het gemakkelijk overal neer zetten. Natuurlijk is het ook lang niet zoo kostbaar als een emaille badkuipje, dat bovendien geweldig zwaar en onhandig in het gebruik is. Nog een groot voordeel van dit opvouwbaar kinderbad is, dat het kind zich niet kan stooten. Het hindert natuur lijk niets of het hoofd al eens tegen den rand botst, het zeil of gummi geeft gemak kelijk mee. Maar met emaille is dit een ander geval! Het bad is ook niet zoo weer galoos glad. In een emaille bad schieten de kinderen soms, als zij slechts even probee- ren te gaan staan, plotseling onderuit, waarbij een huilbui niet is uitgegoten. Mocht het toch nog eens gebeuren, welnu dan zal de kleine zich waarschijnlijk toch niet bezeeren, daar alle wanden meegeven. len avond zonder eten, dan eerder te gaan eten dan de vader. De bioscopen in Spanje beginnen heel laat; meestal eerst om half elf. Wanneer de familie van plan is naar de bioescoop te gaan, dan gebruikt men om 10 uur het avondeten. De dienstmeisjes vinden dit late etensuur verre van pleizierig. Vaak gebeurt het, dat de meisjes nog tot na middernacht de vaten staan te wasschen! En dan nóg dient zij den volgenden mor gen weer bytyds bij de hand te zijn. Vaak maken de jonge meisjes een werkdag mee van 17 uren. De Spaansche vrouw kan men niet bui tengewoon ontwikkeld noemen; zij stoort zich niet aan politiek, litteratuur, enz. Zij geeft alleen maar om haar kinderen en haar huishouden. Hoe de binnenlandsche politiek vaart, kan haar over het alge meen maar weinig interesseeren. Als een Spanjaard zijn vrienden of ken nissen uitnoodigt, dan is de plaats van sa menkomst niet het huis van den gastheer, maar een of ander stamcafé. Wanneer de gastheer zijn vrienden thuis haalt, dan wordt er een stevig maal op tafel gezet en iedereen doet zijn best flink toe te tasten. Lekkernijen een versnaperingen liggen op tafel uitgespreid en voor de huisvrouw is het een groot genoegen, wanneer de gas ten zich haar spijzen goed laten smaken. Het jonger geslacht heeft echter weer andere gedachten meegebracht en mèt de oude tradities verdwenen voor een goed deel ook de sierlijke mantilla's. De moder ne Spaansche meisjes gaan graag als haar Amerikaansche zusters gekleed en doen veel aan sport. Het komt van pas GEEN KNOOPEN IN DE WASCH. De knoopen van kleedingstukken, welke vaak gewassen worden, zooals py&ma's, blouses, enz. komen dikwijls stuk uit de wasch te voorschijn. Het is daarom handig de knoopen op een reepje losse stof te zet ten en twee paar knoopsgaten te maken, zoodat de knoopen niet meer mee gewas- schen behoeven te worden. HET SCHOONMAKEN VAN EEN SPONS. Alle soorten van sponsen kan men op gemakkelijke wijze schoonmaken, wanneer zij vettig of vuil zijn. Men neemt een teil tje, waarin men een mengsel van gelijke deelen water en azijn giet. Men drukt de spons een paar maal stevig uit en spoelt haar na in koud water, zoodat de azijn- lucht er uit trekt. Daarna hangt men de spons in de buitenlucht. PETROLEUM. Bewaar petroleum nooit in doorschijnen de kannen, daar de olie dan veel van haar liehtkracht verliest. De ondervinding heeft geleerd, dat vlammen van brandende pe troleum spoedig gebluscht kunnen worden, door er wat melk over heen te gieten. WENKEN VOOR HET TOILET. Verwacht niet, dat uw haar glanzend zal zijn als het niet geregeld 's morgens en 's avonds geschuierd wordt; koop nooit goedkoope schoenen of handschoenen; draag uw uitgaanscostuum nooit in huis; zend geen stuk god naar de wasscherij, alvorens het gemerkt is; berg nooit een kleedingstuk weg voor het afgeborsteld is; draag uw schoenen niet zoolang onver- steld, totdat de zooien geheel zijn doorge sleten. Bij de gezelligheil van ons tehuis spelen de kussens een groote rol. In de zeer mo derne, evenals in de oud-stijlsche huizen worden er nog steedis kussens gebruikt op divans, rustbanken en „luie stoelen". Kus sens brengen warmte en intimiteit in de huiskamer, en wie zal er geen genoegen in vinden zich des avonds in de stoelen te vleien, waar een paar fraaie kussens hun warmte en zachtheid aanbieden. De vier bovenstaande kussens werden gekozen voor een modern interieur. Het eerste model links is een rond kussen in leder- kleurig fluweel, oud- geel, satijn, ofwel in kersroode of konings blauwe tafzijde vervaar digd. Het geheel is door- strept met biesjes van den grondtoon gemaakt. De opgelegde figuurtjes zijn veelkleurig uit zach te tinten gekozen. Zij worden ingezet en vast gehecht met een feston steek. De gestikte kus sens zijn nog zeer in trek. Voor het nevenstaand kussen werden twee rechthoeken van aman- delkleurige, banaankleu kleurige, of koraalkleu rige tafzijde gebruikt, welke gewatteerd en volgens figuren gestikt zijn. Deze twee rechthoeken wor den op elkaar geplaatst en gescheiden door een boord schulpvonnige uitsnijdin gen, eveneens in dezelfde tafzijde en die naderhand, als het kussen gestikt is, wor den vastgehecht. Elke schulp is gevoerd en gestikt op den boord, omgedraaid en een weinig opge vuld met kanok. De boord van het kussen links, dat bestaat uit groote vierkante blok ken, effen en afgewisseld met gefronste. Wij zouden de gefronste vierkanten kiezen in koningsblauw en amarand-rood satijn. Zij worden eenvoudig op een grond van leder kleurig fluweel genaaid. Een pand in dezelfde fluweel, neerhangend langs twee zijden, maakt het kussen af. En eindelijk stellen wij een vierkante kussen voor met zeer afgeronde hoeken, dat den schijn geeft van rond te zijn, hoe wel het niet heelemaal zoo is. Het zou veel oadhet hebben in oudgoud satijn, gegar neerd met een platte volant in dezelfde stof. In het midden is een rond stukje sa tijn vastgehecht met groote steken en in het midden geborduurd in den platten steek met een eenvoudige bloem in veel kleurige zijde, in den aard van de fijne bloempjes, welke wij veelvuldig terugvin den op broos en teer ouderwetsch porce- lein.

Soester Courant | 1935 | | pagina 4