N.V. BOUWKAS „ROHYP" 1 - - - Amsterdam Spuistraat 219-221 Verstrekt aan hare deelnemers-spaarders rentelooze en onopzegbare Hypotheken. F. ft. VISSER In den Polifieken Strijd. Ingezonden stukken. Plaatselijk Nieuws. Ministerieel goedgekeurd d.d. 13 Juni 1934 Vraagt inlichtingen bij den Vertegenwoordiger: MOLENSTRAAT 24 SOEST ONS WEEKPRAATJE. Zeg het met kogels I In onzen binnenlandschen politieleen strijd is een nieuw element binnenge drongen: het revolver-argument. We hebben vroeger vaak gemeesmuild Over die opgewonden Zuiderlingen en hef tige Amerikanen, die in het vuur hunner politieke actie revolvers trekken en bom- men werpen als laatste en meest klem mende argumenten. In ons vorig Weekpraatje hebben we er op gekscherende wijze de aandacht op gevest'gd, hoe die geweld-methoden lang zamerhand ook het politieke leven van ons, koude Noorderlingen, is gaan beroe- ïen, al hadden we er toen nog geen Idee van, dat we zóó kort voor een heftig exces stonden. Een dezer dagen is eien communist Dnder een valsch voorwendsel 't bureau van den hoofdredacteur der socialistische dagbladpers binnengedrongen en daar heeft hij met een scherp geladen revol ver op den onthutsten journalist gericht. Het is niet tot ongelukken gekomen. Blijk baar is de man op het laatste oogenblik van zijn eigen druf geschrokken, waarop bij door toesnellend personeel kon wof- den ontwapend. Aangenomen mag echter worden, dat hij wei degelijk eenmoord aanslag in den zin had, want op hem werd een zelf geschreven epistel gevon den, bestemd voor „De Tribune", waarin de adspirant-moordenaar onthulde „Waar om ik Ankersmit doodde". Uit dat geschrift blijkt, dat de revol ver-aanslag ten doel had om de openbare ineening te wijzen op de verhouding of het gebrek aan verhouding tus- schen de sociaal-democraten en de com munisten. De heer Ankersmit dreigde derhalve vermoord te worden om dezelf de reden, waarom Prof. Mengelberg met ïijn dirigeerstok op den katheder tikt, als hij een les aan de Utrechtsche Hooge- school aanvangt, of als de schoolbel wordt geluid tijdens het spel der kinderen op het schoolplein. We verzoeken uwe aandacht Elke krantenredactie wordt dagelijks middels vele ingezonden stukken orn haar bijzondere aandacht voor het een of ander verzocht. Vaak zijn de aangeroerde on derwerpen alleen in het oog van den in zender belangrijk, waarom de stukken nu en dan in een prullemand plegen te ver dwijnen. Dat laatste zal geen hoofdredacteur neer durven te ondernemen, als het JIustere voorbeeld van den bovenbedoel den communist navolging gaat vinden. En waarom zou deze daad geen imi tators trekken? Alle dwaze dingen schij nen aanlokkelijk. Toen in Engeland twee jonge meisjes met haar verloren illusies uit een vliegmachine sprongen, deden twee dagen later een Zwitsersche onderwijzer met zijn verloofde hetzelfde en een week nadien dook in Toronto een 23-jarige werklooze uit de wolken op den harden aardbodem neder. Hoofdredacteuren zullen goed doen niet zich een gepantserde kluis te laten aan meten, waarin ze bom- en kogelvrij kun nen werken, willen ze voorkomen, dat hun krant een ontijdig „In Memoriam" zal krijgen af te drukken. De verkiezingsactie voor Prov. Staten en Gemeenteraden is pas begonnen. Hoe moet deze eindigen, als nu reeds de re volvers worden getrokken Als de revolver-aanslag op Ankersmit ergens „aandacht" op heeft gevestigd, dan is het wel op de verwording van den strijd, zooals we dien op politiek gebied in ons land voeren. De hiftigheid van dien strijd, de on verzoenlijkheid en onverdraagzaam beid, door welke hij wordt gekenmerkt, het vaak hinderlijke en provoceerende karakter er van, moet er toe leiden en dat zal o.i. in de naaste toekomst ook nog wel blijken dat geëxalteerde en on evenwichtige naturen hun zelfbeheersching volkomen verliezen en daden stellen, wel ke door haar terroristisch' karakter een geestelijken druk op heel de gemeenschap leggen. De overheid heeft tot ernstigen plicht ©m de ontwikkeling der politieke verhou dingen in dezen zin met alle beschikbare middelen tegen te gaan, zelfs al moeten daarvoor tijdelijk of voor goed enkele grondwettelijke burgerrechten, als pers vrijheid en het recht van vergaderen (en colporteeren) buiten werking worden ge steld. In zulk geval zou niet de overheid de Grondwet, welke trouwens op wette lijke wijze kan worden herzien, buiten werking stellen, maar dat zouden de po litieke drijvers doen, die de burgerrechten uitbuiten en onze politieke vrijheid mis bruiken, om hun eigen dwang op te leggen aan een in groote meerderheid rustig bevolking. Buiten verantwoording der Redactie. DE UITBREIDING VAN SOEST. Het Soester uitbreidingsplan is men weet het reeds tal van jaren aan de orde. Dat de behandeling om gewichtige redenen bij herhaling is uitgesteld, moet aan verschillende oorzaken worden toegeschreven. Hier dieper op ingaan heeft geen zin. Voor een definitieve vaststelling is ech ter thans de tijd wel rijp te achten. De gewijzigde omstandigheden oefenen een zoodanigen invloed uit, dat te hoo- pen is, dat dit jaar iedereen weet waar aan hij zich te houden heeft. Aan een vrijwel onhoudbaren toestand is dan een einde gemaakt. De tallooze bouwaanvragen, welke op inwikiging wachten, wettigen vorenstaande vrij sterke uitspraak. Een vlotte afhandeling is noodzakelijk. Het voornemen bestaat het uitbreidings plan in Mei e.k. aan de orde te stellen. De vraag, of hot huidige raadscollege bij machte is een goede oplossing te brengen dient echter ernstig onder bet oog te worden gezien. Immers, er heerscht in de gemeente een vrij sterk verbreide mee n ing, dat het zittend raadscollege incompetent is. Rationeel zou het zijn, als de burgerij als geheel zich' zou kunnen uitspreken. Behalve, dat vereenigingen zich mid dels adressen tot den Raad kunnen wen den in welke adressen een zienswijze wordt neergelegd, waaruit kan blijken of vorenstaande vraag met ja of neen wordt beantwoord, is de meest gereede oplos sing wel de uitslag der a.s. verkiezingen. In ieder geval verdient het denkbeeld overweging of de gemeente Scest niet het best zou zijn te dienen door de behande ling van het uitbreidingsplan tot na de verkiezingen aan te houden. Hetzelfde geldt „mutatis mutandis" voor de aanstelling van een directeur van Ge meentewerken. De impotentie tot het vlot doen Ioo- pen der gemeentezaken, is ook in dit ge val aanleiding tot scepticisme waar >t aan stelling van een peresoon betreft, aan welke toch den eisch mag worden ge steld inzake het uitbreidingsplan de ma terie te kunnen befoeerschen. Èn bet een, èn het ander vormt een collectieve eenheid. Het Uitbreidingsplan is, wat de uitvoe ring betreft, niet te scheidien van de in zichten van hem, die met de uitvoering is belast. t)f anders gezegd: vooraf geploegd overleg terzake moet noodzakelijk worden geacht. Aangezien de vereeniging „Algemeen Belang Soest" dit onderwerp zeer zeker als een rjjke bron van studie zal beschou wen, is er voor belanghebbenden alle aanleiding de te voeren besprekingen bij te wonen. Bij een uitwisseling van inzichten kan ten deze waarschijnlijk wel wat worden bereikt. M. M. KIEZERSLIJST. Op de kiezerslijst voor deze gemeente voor het jaar 1935 komen voor 8761 stem gerechtigden voor 'n eyentueele Tweede Kamer-verkiezing; 8065 voor de Staten verkiezing en 7810 voor de te houden Gemeenteraads-verkiezing. BEKROOND. De heer H. Kasteleijn te Soesterberg behaalde dezer dagen op de bakkerij-ten toonstelling te Zeist een tweeden prijs in de afdeeling taarten. BRAND. Door >t onoordeelkundig gebruiken van een soldcerlamp ontstond Maandagmorgen in een schuurtje van een woning aan de Da Costalaan een begin van brand. Hoe wel de brandweer spoedig ter plaatse was, behoefde zij" iliet handelend pp te treden, daar het vuur reeds door eenige personen was gcbUischt, politie. Tot agent van politie alhier ïs in de vacature Rakers, die naar Maartensdijk vertrok, benoemd de heer G. Pasman te Utrecht. C.V.L.O. „FRATERN1TAS". Deze vereeniging heeft onder leiding van den heer W. J .van Schaffclaar kans gezien een uitstekende enfrée te maken in onze gemeente. Op 26 en 27 Febr. j.1. gaf ze een uitvoering voor een uitver kochte zaal. De belangstelling was zoo groot, dat velen teleurgesteld moesten worden, om dat er voor hen geen kaarten meer be schikbaar waren. Het bestuur heeft direct 't initiatief genomen voor een derde uit voeringsavond. Deze zal gehouden worden op Woens dag 20 Maart a.s. Verder kunnen wij nog melden, dat er inmiddels 2 nieuwe afdeelingen zijn Op gericht: een dames-af deeling en een seni- oren-heeren.afdeeling. Voor verdere inlichtingen verwijzen wij naar de advertentie elders in dit blad. VEREENIGING „ALGEMEEN BELANG SOEST." Men verzoekt ons er op te wijzen, dat het secretariaat van bovengenoemde ver. eeniging is gevestigd bij den heer J. C. Krabbendam, Hartmanlaan 34, alwaar na dere inlichtingen zijn te bekomen en men zich voor het lidmaatschap kan opgeven. 2e FEESTAVOND DER SOESTER VRIJWILLIGE REDD1NGRBRIGADE. Wij vermeldden reeds, dat op veelvul dig verzoek de propaganda-avond van bo vengenoemde vereeniging opnieuw ge geven zou worden en voorspelden het wel slagen van dezen avond. Dat wij het goed gezien hebben, bleek wel uit het feit, dat de zaal van „Eemland" een groote schare van belangstellenden mocht bevatten, die zeker de vereeniging dankbaar zullen zijn voor den hun geschonken feestavond. Na de gebruikelijke openingsspeech speelde de heer De Geus het door hem gecomponeerde Brigadelied en begeleidde vervolgens den heer Roelofs, die zijn re pertoire eenigszins had gewijzigd en naast z'n propagandaliedjes eenige nummers ten beste gaf, die er bij het publiek „insloe gen". Een welverdiend applaus, dat niet ophield alvorens hij een extra nummertje gaf, viel hem ten deel. Wat het tooneelstuk „Amor in >t Kap pershuis" betreft, kunnen wij verwijzen naar het verslag van den vorigen feest avond. Ook deze avond was een succes. -\— ERJNG KRUIS. Vrijdagavond hield de afd. Soest der vereeniging het „Wit-Gele Krtiis" in een der lokalen van de R.K. Jongeensschool haar jaarvergadering, die maar matig be zocht was. Tot de aanwezigen behoorde o.a. de geestelijke adviseur pastoor Voss. De medische adviseur, dr. J. H. A. Ru- pert, was verhinderd deze vergadering bij te wonen. Na opening door den voorzitter, den heer H. van Klooster, las de secretaris het jaarverslag voor, waaruit o.a. blijkt, dat de vereeniging 525 leden telt, 35900 bezoeken werden afgelegd, 185 artikelen werden uitgeleend, terwijl in 16 geval en hulp in de huishouding werd verleend. Van >t bureau voor zuigelingenzorg wordt steeds meer gebruik gemaakt; 31 perso nen zijn aangesloten bij de zickenhuis- verpleging. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat er een voordeelig saldo van f24.15 was. De heer M. v. d. Berg informeerde of van de zijde der gemeende een tegemoet koming is te verwachten in de kosten eener verzekering tegen ziekenhuis verple ging, waarop de voorzitter antwoordde, dat zulks niet het geval is. HET WIJKLOKAAL DER NED. HERV. GEMEENTE. Omtrent de plannen voor den bouw van een wijklokaai voor de N. H. Gemeente in de omgeving „Soest-Zuid", kunnen we niededcelen, dat de architecten-commissie, die de drie ingezonden ontwerpen voor het wijklokaai heeft gekeurd, daaruit heeft gekozen het ontwerp van den architect Jonker, alhier. Het begin van de uitwer king der plannen kan binnenkort worden tegemoet gezien. De kas is inmiddels weer versterkt door de opbrengst van 't dezer dagen gegeven Kerkconcert, >t welk netto f 160.bedoeg. Gisterenavond is in de oude Ned. Her- vormde Kerk een vergadering gehouden, waar de stand van zaken is uiteengezet en tevens een ontwerp-huish'oudelijk re glement werd besproken. Teneinde het nog ontbrekende bedrag voor het bouwen van dit gebouw bijeen te krijgen, zat een verloting worden ge houden. J- H. PjERER. f Dinsdag is alhier na een langdurige ziekte in den ouderdom van 49 jaar over leden dc heer j. h. Pieper, hoofd der Mariaschool. Vanaf de Oprichting der school, nu ruim 13 jaar geleden, was de overledene hoofd van genoemde school, terwijl hij voor zijn benoeming als zoodanig verbon den was aan de R.K. Jongensschool aan de Steenhofstraat I Op velerlei terrein Keeft de heer Pfe v samengesteld: de heer H. J. Veenstra, per zich bovendien in deze gemeente be- voorzitter, en verder de heeren Van der 'Plas (Van Lenneplaan), ir. Pattijn (Steen* j wogen. O. a. was hij oud-voorzitter der R.K. Kiesvereniging, lid der Comm. v. Toezicht op het L. O., Secretaris van den Bijzonderen Raad der St. Vinoentius- Vereeniging en bestuurslid van „Soest Vooruit". EERSTE SOESTER EIERVEILING- Kipeieren: hoogste prijs f3.05, extra groot f 4.—, middelprijs f 2.20—f 2.30, laagste prijs f2.kleine f 1.90. Eend eieren f 1.85. Alles per 100 stuks. Aan voer 23.000 stuks. ALGEMEEN BELANG. Wij hebben reeds eerder gemeld, dat enkele personen in deze gemeente heb ben gemeend, zich te moeten laten gel den bij de a.s. Gemeenteraadsverkiezin gen door het propageeren van die per sonen voor een raadszetel, die daarvoor het meest geschikt lijken, onafhankelijk van de politieke kleur. Deze lieden hadden tegen Donderdagavond een alge. meene vergadering belegd in „De Gou den Pleeg", onder presidium van der. heer G. H. Veenstra, hoofd der openbare school in de Ke.kebuurt. Te ruim acht uur was de groote zaal geheel gevuld met belangstellenden. De he:r Veenstra wijst er op, dat hij gedurende de ruim 20 jaren, die hij hier woont, zich altijd buiten de politiek heeft gehou en. Hij is van meening, en velen met hem, dat 't er bij een raadslid niet op aan komt, waar hij ter kerk gaat, wat hij gelooft, hoe hij denkt over >t Opper- weien, als hij maar een eerlijk, bekwaam raadslid is. Wij heb'.en noodig raadsleden, hofstraat), Krabbendam en Bloemen. Tenslotte wees de Voorzitter nog opi het groote succes van dezen avond, maaE hij wilde er toch vooral op wijzen, dat het verdere succes zal afhangen van de toegetreden leden zelf, die ieder voor zieft propaganda dienen te makén voor 'tgocdO doel, voor het z. i. onaanvechtbaar systeem- ORANJE-GARDE. Waarschijnlijk hebben de lezers reeds bemerkt, dat er in het berichtje van dei vorige week over de oprichtingsavond van de Oranje-Garde een drukfout geslopen is. Niet Donderdag 20 Maart, maar Don* derdag 28 Maart worden alle jonge men* schen, die „oranjebloed" in de aderen hebben, in „Religie en Kunst" verwacht- JAGEL'S SCHOENEN. Voor de geregelde toename van 't aan tal inwoners van Soest-Zuid, blijken ook de zakenlieden een open oog te hebben, hetgeen zich openbaart in het telkens weder vestigen van nieuwe zaken. Zoo is nu weer j.1. Zaterdag in 't per* ceel Soesterbergschestraat 30 hoek Eiken laan geopend een naar de eischen des tijds ingericht schoenenmagazijn. Het is een van de bekende zaken van Jagel's Schoenfabrieken, die reeds bekendheid hadden in Rotterdam, Den Haag, Nijme* gen, Gorinchem, Gouda en Vlaardingen en door het succes in die plaatsen thansj ook een filiaal in onze gemeente vestigde. Dat Soest-Zuid aan een dergelijke zaak! behoefte had, bleek reeds Zaterdag. Van* - - i af de opening te 2 uur tot sluitingstijd die lel; algemeen gemeentebelang dienen ruimen fiid moesten waehten voor 7e üm JAApV,ERGj^El W1T-GELEKR1 en n'e: het groepsbelang, zooals maar al te \eel voorkomt. Men dient in den Raad niet te zitten als vertegenwoordiger van een of andere partij, maar als een vrij persoon, die enkel de algerneene belan gen der gemeente wil behartigen. Nu in deze gedachte geen novum, geen ei van Columbus, dat wij hier hebben uitgevonden. Ons kabinet is immers in gelijke con ditie en bestaat uit bekwame mannen van diverse pluimage. Dat willen wij hier ook. Bij de behandeling van de Winkelsluitings wet heeft minister Colijn gezegd: wij hebben een nationaal belang te dienen, en de concessies, die Wij ter wille van de eenheid moeten doen, daarmede kan de partij zich niet inlaten. Ook in andere gemeenten, o.m. Naarden en Amersfoort, heeft men reeds vereeni gingen als wij bedoelen. Wij willen van avond geen kritiek voeren op de daden en den gang va" zaken in onze gemeente, maar ieder in de gemeente heeft ft ge voel, dat het anders gaan moet dan het nu in Soest gaat. En als wij het anders wenschen moeten we niet vragen of de personen, die het beter zullen doen, tot die of die partij behooren, neen,-we heb ben bekwame onafhankelijke eerlijke per sonen noodig. Hoewel spreker in geen geval de anti- revulutionnaire beginselen aanhangt, wil hij toch zeggen, dat hij eenige jaren ge- leden nooit beter wethouder heeft gehad voor het openbaar onderwijs dan de toen zittende A.R. wethouder. Daarmede wil spr. demonstreeren, dat mogelijk is wat wij voorstaan, n.1, om niet te zien naar de politieke kleur of godsdienstige ge zindheid, maar naar de bekwaamheid, de oprechtheid, de eerlijkheid van de per sonen. Pas had iemand, in de politiek ver grijsd, hem nog gezegd, dat het idee van „gemeentebelang" eigenlijk te mooi was om verwezenlijkt te worden. Maar wij willen trachten ons doel te verwezenlij ken. Met deze inleiding was het doel uit eengezet en werd er gelegenheid ge. geveri vragen te stellen of mcenignen naar voren te brengen Een vraag over de financieele zijde werd beantwoord met de mededeeling, dat men gedacht had om 1 gulden contributie te heffen. i De heer Haver staat sympathiek tegen over het doel en streven zooals de voor zitter dit uiteenzette. Toch vreest hij, dat het geen bevrediging zal schenken. Ieder heeft een levensbeschouwing en werkt en streeft daarnaar. Personen van verschillende levensbeschouwing worden 't niet eens over een bepaald algemeen be lang. Vier jaar geleden is ook een po ging gedaan tot een dergelijke stap en gezien de ervaring, betwijfelt spreker of men nu zal bereiken wat men zich voor stelt. De heer Grootewal, raadslid, wil de gemeente zien als een groote zaak, die goed beheerd moet worden. En dan heeft de praktijk hem geleerd, dat de beste en vruchtbaarste besprekingen plaats hebben in de commissievergaderingen. Dan ïs »nen zich' zelf en voelt men zich vrij. Maar in openbare raadsvergaderingen voe len velen zich gebonden aan de partij en zijn gevoelig voor het publiek op de tribune. Nadat tenslotte nog een en ander is besproken, kregen zij, die sympathie ge voelen voor het uitgelegde doel, gelegen heid zich als lid op te geven. De overi gen konden de zaal "inmiddels verlaten. Na een korte pauze werd er een voor- loopig bestuur gekozen en blijkt het, dat zich een 60 personen hebben opgegeven als lid. Het voorloopig bestuur werd als volgt ruimen tijd moesten wachten voor ze aan waren er geregeld koopers, die soms ge* de beurt kwamen. Zooals uit de openings-annonce bleek, kreeg elke 25ste kooper zijn of haar schoe nen cadeau, wat 'n tweetal personen ten deel viel, n.1. den heer Van Lune Beetz* laan 45 en Mevr. Van Til, Ossendatm* weg 59. In de stofvrije étalage is een keur van heeren-, dames- en kinderschoenwerk tegen zeer lage prijzen tentoongesteld en zij, die dit gezien hebben, worden van kijkers koopers. 't Geheel ziet er keurig uit en we twij* felen niet of deze firma zal zich hier een plaats weten te veroveren. Verder verwijzen we naar de in dit nummer voorkomende advertentie, waar in voor a.s. Zaterdag wederom 'n mooie verrassing wordt aangekondigd. WIJKVERPLEGING SOESTERBERG, Dinsdagavond had in „Huis ten Halve"" de jaarvergadering plaats van de Wijk verpleging te Soesterberg. De notulen, jaarverslag 1934 en begroo ting 1935 werden goedgekeurd. Tot be stuurslid werd bij acclamatie herkozen da heer D. Feikema te Huis ter Heide, ter wijl als nieuw bestuurslid werd gekozen mevrouw Jatissen-Beelen te Soesterberg, Voor controle der boeken werden aan gewezen de heeren Nefkens en Dippel en als plaatsvervanger de heer Janssen. Na een geanimeerde rondvraag iverd de vergadering gesloten. NED. FABRIKATENHU1S. Vrijdagmiddag en -avond sprak in „Eemland" de directeur van het Ned. Fabrikatenhuis. Des middags was de zaal goed bezet, hoofdzakelijk met dames. Des avonds was de belangstelling minden groot, terwijl toen meerdere heeren-mid- denstanders aanwezig waren. In een zeer onderhoudende rede gaf spr. een beeld van de actie en *i stre ven van het Ned. Fabrikatenhuis. Reeds vijf jaar, aldus spr., wenschen wij het publiek er van te doordringen, dat het koopen van Nederlandsch fabrikaat voor ons land, vooral in deze tijden, van het grootste belang is. MiUioeiien guldens aan goederen wórden jaarlijks in ons land in gevoerd, welke goederen door onze eigen industrie zouden kunnen worden vervaar digd of geleverd. Als we bedenken, dat thans meerdere industrieën óf stil staan öf slechts gedeeltelijk in bedrijf zijn en de werkloosheid tot 44.800 personen of bijna 1/5 voor arbeid in aanmerking ko mende personen is gestegen, dan zal men beseffen, dat het een dure plicht is van de Nederlandsche bevolking zooveel mo gelijk Nederlandsche producten te koopen. Onder de werkloozen bevinden zich ruim 80.000 jongelui van 1825 jaar, welke nog nimmer werk hebben kunnen vinden. Dit aantal wordt een gevaar voor de sa menleving, wanneer niet op een of an dere wijze wordt ingegrepen, Omdat ledig heid sociale en geestelijke verwording tot gevolg heeft. Spr. dringt aan om Hollandsch fabri kaat te eischen, waarbij moet worden ge let op het feit, dat vele buitenlandsche producten aan de markt worden gebracht onder Hollandsche benamingen, afbeeldin. gen enz. Na deze causerie, welke op onderhou dende wijze werd gegeven, was er ge legenheid bestellingen op te geven op ver schillende geëxposeerde artikelen, waarvan nogal druk gebruik werd gemaakt. Pl.m. 400 groote en kleine bestellingen kwamen des middags binnen. Ter kennismaking met enkele fabrika ten werd chocolade en pepermunt aange boden

Soester Courant | 1935 | | pagina 2