Officieele Kennisgeving. Ingezonden stukken. Burgerlijke Stand. Plaatselijk Nieuws. MAATREGELEN TEGEN BOSCH- BRAND. De Burgemeester der gemeente Scest, Spoort de ingezetenen der gemeente aan tot waakzaamheid met betrekking tot het voorkomen en biusschen van boschbrand. /'evens verwijst hij naar art. 429, 3e van het Wetboek van Strafrecht, bepa lende dat strafbaar is gesteld hij, die door gebrek aan de noodige voorzichtig heid of voorzorg gevaar voor bosch-, hei de-, helm-, gras- of veenbrand doet ont staan. Een ieder, die brand ontdekt, is ver plicht daarvan terstond kennis te geven aan het Politiebureau, Telefoon no. 526 of Politiepost Soesterberg, Telefoon no. 234 Huis ter Heide. Soest, den 15 Maart 1935. De Burgemeester voornoemd, O. Deketh. Buiten verantwoording der Redactie. EEN SCHOONHEIDS-COMMISSIE VOOR SOEST. Naast het groot aantal perikelen, waar in de Soester raad zich allengs dreigt te verwarren, is een uitgebreide discussie ontstaan over de samenstelling eener Schoonheids-commissie, destijds bevoegd heden, de werkkring en het honoreeren van de bemoeiingen bij het beoordeelen van het begrip „schoonheid" in de bebou wing van Soest. Wat blijkbaar tot nog toe ontbro ken heeft, dat is, welke maatstaf meet worden aangelegd voor 't begrip „kunst". Het is opvallend, dat de besprekingen allen in dezelfde richting wijzen, n.1.: de bouwkunst op een hooger plan trachten te brengen. Het is echter óók opvallend, dat nie mand aangeeft Op welke wijze dit dient te geschieden. De heer Groofewal verwacht 't meest heil van buiten, wat nu juist niet pleit voor -den Soester-architectenstand. De heer Stroband laat de kwest'e waar de beoordeelaars vandaan moeten komen buiten beschouwing; hij wenscht echter, dat de commissie imperatief zal zijn. De heer Endendijk slaat blijkbaar de beoordeelingscapadteiten van den aan te stellen directeur van O. W. niet al te hoog aan, want: „mogelijk kan die ook een werkzaam aandeel in deze beoordee ling nemen". Verslag van „De Soester" van 16 Maart 1,1. De heer Van den Berg, wiens opmer kingen bij herhaling getuigen van prac- tischen zin, schakelt gezegden tcekomsti- gen functionaris meer absoluut is. Het lofwaardig streven, om de unieke schoonheid van het landschap Soest op de meest gunstige wijze te benutten, is dus wei aanwezig, dDch de wijze waarop dit dient te geschieden, is een vraag, waarop geen afdoend antwoord wordt gegeven. Dit nu mag nbmand verwonderen. Er is niemand in den Raad aan te wijzen, die met een gevoel van zeker heid kan zeggen de materie te beheer- sclicn. Hieruit volgt, dat men algemeen van oordeel is, aan den nieuwen functiona ris een domineerenden invloed, althans een belangrijken invloed niet te kunnen onthouden. Er ligt dus feitelijk hier: „der Hund begraben". Het meet n.1. duidelijk zijn, dat, in dien vast komt te staan, dat de directeur van O. W. tot beoordeelen bevoegd moet worden geacht, deze de geheele Schoon- he'ds-commissie overbodig maakt- Maar ook, dat dit de keuze zeer moei lijk maakt. Immers, er zijn een groot aantal rich tingen onder de beoefenaars der bouw kunst aan te wijzen. De Amsterdamsche „Acht", vertegen woordigers der zéér-moderne bouwkunst, met als representant wijlen Ir. Duiker, zullen in het Soester landschap een wel- ning vruchtbaar terrein vinden. De mannen van de „oude garde" zul len evenmin voldoende bevrediging schen ken. De gulden middenweg zal ook hier de meest ju'ste blijken te zijn, terwijl orga nisatie-talent uit hoofde van een goede bedrijfsvoering, gepaard zal moeten gaan met voldoende ontwikkelde aesthedsch en kauf-mannisch ingestelde inzichten. Wat echter en dit lijkt wel zeer belangrijk de situatie van den nieu wen functionaris wel zeer moeilijk maakt, dat is de weinige samenwerking, welke het Raads-college te zien geeft. Het moet voor den man met karakter en verantwoordelijkheidsgevoel dan ook een ernstig punt van overweging uitma ken o fhij in de gegeven omstandigheden iets zal bereiken in de richting als door den Raad zélf wordt uitgestippeld. Want wil er van eenigen opbloei sprake zijn, dan is het toch in eerste instantie de Raad, welke een representatief karak ter te zien moet geven. Wat hetzelfde is als een gevestigd vertrouwen waar 't het entameeren van objecten betreft, welke geld kosten. Beziet men alle handelingen van den Raad van objectief standpunt, dan is er zeer veel te zegg-n voor de meening, dat hel wel het beste zou zijn om de gemeen- tenaren de gelegenheid te geven zich uit te 'Sprekeif. Dit om verdere onheilen te voorkomen in het waarachtig belang van Soest Een plaats tenslotte, waarvan men moet gaan houden als men haar leert kennen. De onbevooroordeelde Soester kan tot geen andere conclusie komen dan deze: Wacht met het nemen van ingrijpende besluiten tot na de verkiezingen. Het is absurd te veronderstellen, dat Soest niet haar eigen boontjes zou kunnen doppen. J. VAN KEPPEL, Architect. GEBOREN: Frans, z. v. F. L. Dank- meijer en E. F. Elferink, Birkstraat 51a; Henrycus, z. v. G. Nagel en U. M. Keer, Beetzlaan 69. ONDERTROUWD: E. Kareisen, 24 j. L- Vuursche en M. v. Vulpen, 23 j., Dor- resteinweg 88. OVERLEDEN: Cornelia van Benten, 63 jaar, ongehuwd, B. Grothestr. 69; Johan- na Aelbretha van Arkel, 20 j., ongeh., Dorresteinweg 45; Johan Herman Pieper, 49 jgeh. m. A. M. Everts, Koninginne- laan 33. GEVESTIGD: H. Vossema, Rademaker- straat 6; Wed. M. C- Bezem, Rembrandt- laan 1P. J. Glaudemans m. v., W. Pyr- montlaan 36; M. P. TaatJansen, Verl. Postweg 74; L- v. d. Burg, v. Weede- straat 9; G. v. Santen, B- Grothestr. 33; J. v. d. Roe, Vosseveldlaan 6a; R. W. Kentin, Birkstraat 31A. J. v. Loencn, Soesterb.straat 125; Wed. T. J. Jonker, v. Lenneplaan 5b; M. G- Oiest m. g., v. Lenneplaan 56; Wed. P. C. W. de Gelder, Juüanastraat 47; M. Schipper, Amcrsf.str. 109; T. v. d. Heide, F. C- Kuijperstr. 1; M. J. W. v. Dort, Verl. Potweg 34; J. J. CouturierVredehofstr. 27; B. Catocn, v. Maarenstr. 3; W. A. D. E. v. d. Poel, v. Lenneplaan 5b. VERTROKKEN: J. C. Bos van Mo- lenstr. O.Z. 7 naar Den Haag, Z. W. Bui tensingel 118; C- L. Touber van Steenhof straat 73 naar Eindhoven, „Onsthuis"; A- Kerkhoven van Birkstr. 12b naar Iran. Dohnow; D. J. v. d. Watering m. g. van Nieuwstr. 4 naar Amsterdam, Lumeijstr. 52: J. H. Verweij van Hellingweg 1 naar Amersfoort, Pr. Marielaan 28; P. Spigt van Vredehofstr. 4 naar Alkmaar, St. Elisa- beth Ziekenhuis; Wed. H. B- Smit m. g. van Vredehofstr. 4 naar H'lvei'sum, Buss. grintweg 41O. W. v. Hasselt m. g. van Julianastr. 10 naar Tandjong Karang (N. O.I.); A. H. v. Leeuwen van Kampweg 56 naar Arnhem, Boulevard 106a; M- E. C. B. Ai van Verl. Talmalaan 11 naar Amsterdam, Banstraat 2; M. Pegtol van Soesterb str. 125 naar Ermclo, Nunspeet, san. Erica; E. J. M. Radomaker van L. Brinkw. 52a naar Breukelen, Rijksstraat weg 90; R- v. Doorn van Soesterb-straat 127 naar Nijkerk, F 424; B. C. de Zoete van Amersf str. 23 naar Barneveld, Glint 59; G- Coops van Julianastraat 10 naar Breukelen, Straatweg 32; E. Marqurinck v- Twisk van NLuwerhoekstraat 2 naar Hilversum, Lecuwenhoekstr. 36; H. D. G. Geus van Da Costalaan 15 naar Amster dam, J. v, Lennepkade 491; J- Vinger- hoets van v. Lennepi. 5a naar Eindhoven, Julianastr. 25; F. J. A. Serier van Vosse veldlaan 16 naar Amsterdam, le Ooster. parkstr. 221; S. M. E. HesseLnk van A. Paulownalaaii 10 naar Amsterdam, Bin nengasthuis. VERHUISD: J. H. W- Taat van Verl. Postweg 70 naar 74; I< Boerstra m. vr. van Kampweg 58 naar 56; A- Westerveld m- g. van Eigendomweg 4 naar Nieuwe - weg 93; J. M. v» Leeuwen van Den Blieklaan 35 naar Bosstraat 64; G- C. Werkhoven van Braamweg 36 naar Nieu- weweg 5S; P- Reeringh m. g. van Soes- terengweg 58 naar Birkstr. 43; M. L- H. Homeijer van Noorderw. 13 naar Heuvel- weg 25; Wed. J. Roos m. g. van Kcrk- pad N.Z. 37 naar L- Brinkweg 3S; B. de Bes m. g. van Kerkpad N.Z. 37 naar L- Brinkweg 38; C Blankestijn m. g- van Kerkpad N.Z. 39 naar L. Brinkweg 38a; J. P. de Jong van L- Brinkweg 56 naar G. Melmweg 33; R. W- v. Fulpen van Birkstr. 33 naar Ossendarnweg 2c; J. Gaasbeek m. g. van le Weteringpad 8 naar Dorresteinweg 1; H- v. Schaik m- g. van Schrikslaan 61 naar Lindenlaan 8; H. C- Janssen van Banningstr. 11 naar 1; R. Jansen m. vr. van Jiartmanl. 18 naar Korteweg 5. „VOLKSONDERWIJS", AFD. SOEST. A.s. Maandag herdenkt deze Vereeni- ging het feit, dat voor tien jaar de af- deeling alhier werd opgericht. Daar de afdeeling inmiddels uitgegroeid is va.n 24 tot ruim 200 leden, is het noodzakelijk, dat zij twee feestavonden geeft. Wij twij felen er niet aan of het zal er weer recht gezellig toegaan. De avonden worden ge houden in Hotel „Eeml ud". Tenslotte zij nog vermeld, dat op Maandag, tusschen half vier en vijf uur, het Bestuur der afdeeling in een dei- kamers van Hotel „Eemland" ter recep tie aanwezig is. ERNSTIG ONGEVAL. Op den Amersfoortschen straatweg te Soesterberg, nabij het Kinderhuis „Kina- bu", heeft Maandagavond om ongeveer Q uur een erns'jg auio-ongeval plaats gehad. Terziide van den weg was een automo bilist bezig eenïge reparatie aan zijn wa gen te verrichten. .Van -de richting Utrecht kwam de vrachtauto der- firma Gebr. Los uit Amersfoort. De bestuurder hier van zag niet dat uit de richting Amers foort een andere luxe auto naderde. Een hevige botsing volgde, waarbij zoowel de vrachtauto als de luxe wagen ernstig be schadigd werden. De Iu)ce auto, een auto van een Utrechtsche garage, werd vrijwel geheel vernield over de tramrails geslin gerd, waardoor het tramverkeer bijna een uur gestremd was. Men liet de passa giers in beide richtingen overstapepn. De botsing was zoo hevig, dat de luxe auto aan één zijde nagenoeg geheel werd opengereten en 't chassis er geheel werd onderuit gedrukt, terwijl ook bij de vrachtwagen het voorste gedeelte van het chassis tegen de achteras werd gedrukt De beide inzittenden van de luxe auto, mej. W. en de heer S. uit Utrecht, werden ernstig gewond naar het zieken huis „de Lichtenberg" vervoerd. De toe stand vatL mej. Wwas zoo ernstig, dat zij des nachts aan de bekomen verwon dingen is overleden. De chauffeur werd verbonden in het kinderhuis Kinabu. De bestuurder der vrachtauto klaagde over pijn in de zij. De politie, onder leiding van inspec teur Schreuder, heeft terstond in samen werking met de rijksveldwacht voor eer» goede regeling van het verkeer zorg ge dragen en een aanvang gemaakt met het onderzoek. LETTERKUNDIGEN TEGEN OORLOG EN MILITAIRISME. Men verzoekt ons plaatsing van het volgende Nu de spanningen in de wereld zich gelijk met de bewapeningen en de oor logsdreigingen vermeerderen, besloot het Landelijk Comité der Jongeren Vredes Actie naast haar openbare demonstratie ve vergaderingen, waarop sprekers van uiteenloopende polilieke en religieuze ge zindheid getuigen van hun trouw aan het antimilitairistische beginsel, en haar daar op volgende voorlichtingsbijeenkomsten inzake de stand der oorlogsvoorbereiding op politiek-economisch, technisch en geeste'ijk-mcreel terre'n, bijeenkomsten te beleggen, waarop schrijfsters en schrij vers getuigen tegen militairisme en oorlog. Het vond bereid orn te spreken of deze Opzet anderszins te ondersteunen de vol gende Nederlanders en Vlaamsche letter kundigen: Frans de Backer, M. Beversluis, Memio (er Braak, H- G. Cannegieler, Frans Coenen, Ed. Coenraads, Jozef Cohen, Antoon Coolen, Maurits Bekker, A. den Doolaard, Anna 'van Gogh—Kaulbach, Sam. Goudsmit, Jan Greshoff, Roei Hou- wink, A- M. de Jsng, Dav. de Jong Jr., Halbe C. Kool, Jef Last, Herry van Lok horst, Joost Kendes, A. J. D. van Oos ten, Framjois Pauwels, E. du Perren, Eva Raedt—de Canicr, Henr. Roland Holstj Nico Bost, J M. BeHeger—Riout, Carmt Stuiveling, Nico van Suchtelen, E. M. Czekely—Lulofs, Theun de Vries, Gerard Walschap, Ahe van WijheGoe- ding, Elis. Zeralke, Lode Sielens, Jan Romein, Jan K- de Groot, Henk Eike boom, Theo Thijssen, Fré Domisse, J.G. Schoup en Jet Luber. 12 Februari is de eerste bijezukomst onder groote belangstelling in Den Haag- gehouden, 14 Maart volgde Amsterdam voor bijna 1000 belangstellenden, 27 Maart is de derde in Hilversum. Deze bijeen komsten staan onder uitsluitende verant woordelijkheid van de J.V.A. Waar de J.V.A. een actie- en scho- Lngsproep is van antimilitairistische jon geren zonder onderscheid van godsdie ï- stlige of politieke gezinddheid, kan on.'er haar verantwoordelijkheid geen partij. poliiLke propaganda gemaakt worden. Echter zullen de letterkundigen volkomen vrij en naar hun eigen overtuiging hun stem deen hooren, opdat het Neo e 'land- sche volk verncme, dat de schrijvers, uit zijn midden voortgekomen, zich aan de zijde scharen van hen, die het me isah* onwaardige en cu'tuur.vernielende militai risme onvoorwaa:delijk bestrijden. TUINARBE1D VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN. Evenals vorige jaren zal ook thans weer gelegenheid gegeven worden aan jonge lui, die werkloos zijn, leeftijd 14—24 jaar, om tuinarbeid te verrichten. Zij, die daaraan wenschen deel te nemen, kunnen zich deze week daartoe aanmelden bij den bode aan het Ge- metentehuis des morgens voor 12 uur. DE ORANJE-GARDE. De oprichtingsavond is nu iii orde! Leo Lens komt spreken. „Fraternitas" heeft zijn standen reeds ingestudeerd. De Gardisten uit Baarn zullen verschij nen. Een extra-verrassing zal nog aan het programma worden toegevoegd, n.1. een marsch van de Baarnsche Oranje-Garde door Soest- Om kwart vóór zeven treden zij aan bij het Station Soest. Met slaande trom zullen zij met vlaggen en in garde* tenue marcheeren langs den hoofdweg tot Nicuwerlioek <en vandaar langs Juliana straat, Spoorstraat en Rembrandtlaan naar „Religie en Kunst". Wie iets van deze kranige jongelui wil zien, neme even 'n kijkje op den hoofd weg. En verder zorgc men er voor op tijd aanwezig te zijn in „Religie en Kunst", want de ruimte is beperkt. Alleen zij, die ouder zijn dan T3 Ja af, kunnen lid worden en zijn dien avond hartelijk wel kom. Studeert bij voorbaat uw Vaderland- sche liederen nog eens goed in, want er wordt vetel gezongen. De deuren worden om half acht ge opend. RECLASSEERING. Als leider der collecte-actie op den Rc- classeeringsdag, Zaterdag 18 Mei, is aan gewezen de heer H. G. Holtus, Lange Bergstraat 21. Op initiatief van den heer Holtus werd ten Raadhuize een verga dering gehouden van het Comité van Uit voering. Secretaris J. G. A. Batenburg had de leiding en gaf een zakelijke uit eenzetting van het doel en de werk zaamheden van genoemd Comité. Het Bestuur werd als volgt samenge steld: G. H. Veenstra, voorzitter; J. G. A- Batenburg, vice.voorzittter; G. J. Govaars, penningmeester; H. G. Holtus, secretaris. De aanwezige heeren verklaar den zich gaarne bereid 't Bestuur krachu tig terzijde te staan. Voor Soesterberg heeft de heer G- J. Grootewal de leiding op zich genomen. Pastoor Mocking en Kolonel Oudendijk van de Luchtvaart-afdeeling traden toe als lid van het Comité van Aanbeveling. Dames en heeren, die hun steun wil len verleenen voor den Reclasseeringsdag worden beleefd verzocht zich op te geven aan het adres van den heer H. G.Holtus, Villa „Anna Maria", Lange Bergstraat 21, Soestdijk. „APOLLO." Maandagavond gaf genoemde vereeni ging op veler verzoek een herhaling van den eersten feestavond, ditmaal wederom in de Eemland-zaal. Nadat allereerst het strijkje Van Ben- them—Uiterwijk zich had doen hooren, kregen wij van 't jeugdkoor te hooren de imitatie „Hamei's Kinderkoor", waarom onbedaarlijk is gelachen. Hierna gaf het Mannenkoor 3 koor. werkjes ten beste, n.1. „de Zvveedsche Lu- cifers-marsch", „de Apotheker" en „de Spijskaart", die 't evenals de vorige maal best deden; het applaus was het beste bewijs dat genoten was. Daarop trad wederotg het versterkte Jeugdkoor op met een 5-tal liedjes, die voldeden_ Het clubje beschikt over goed materiaal. Na de pauze werd ten tooneele ge voerd: „Haar laatste wil", spel in 3 be drijven, door J. H- v. d. Heiden Jr. en H. Bakker. De dirigent van het koor, de heer H. J. van Maurik, kan tevreden .zijn. i i ZANGVEREENIGING 1 „CRESCENDO". Donderdagavond gaf genoemde veree- niging in de Wilhelminakerk een uitvoe 'ring, welke goed bezocht was. De avond werd geopend met het zingen van Ps. 108 1, waarna Ds. B- Alkema in ge bed voorging. Spreker is verblijd, dat de vereeniging wederom optreedt, daar zij wil zingen voor ons genot, maar spr. hoopt, dat wij ook zullen beluisteren de lof van Gcd. Daarop roept Z.Eerw. allen 't welkom toe en geeft de leiding over aan den dirigent, den heer J. v. d. Ro- vaart. Allereerst werd gezongen Lied 58-B uit den bundel van Joh. de Heer, dat met gevoel werd gezongen. „Domine salfo fac Reginam nostram" was vol en krach tig. „Zondagmorgen" word met bravour gezongen. Het kinderkoor kon ons niet steeds bekoren, het beste was „het Vogell'ed" uit Jacol Hamei's repertoire. „Het Wandellied" door het koor was goed en werd zuiver gezongen. 't Programma viel zeer in den smaak. Vermelding verdient, dat 't programma geheel in onze Hollandsche taal was ge steld, op één nummer na. Geëindigd werd met het gezamenlijk zingen van den „Avondzang", waarop de samenkomst op de gebru'kelijke wijze werd gesloten. LANDBOUW-CRISISWET. De Tweede Kam^r der Staten-Generaal heeft de Wet tot bestrijding der Aard- apppelziekten aangenomen De Minister heeft echter bij de behan del'ng van dit wetsontwerp verklaard, dat deze Wet voor 1935 ni-et meer zoo wor den toegepast, omdat reeds te veel tijd is verloopen.. Hieruit volgt dus, dat de aardappel soorten Bravo, De Wet en Kampioen dit jaar nog verbouwd mogen worden. UITSLAG VERLOTING V.V. „BE QUICK". Maandagavond had in Hotel „De Gou den Ploeg" de verloting plaats ten bate van bovengenoemde vereeniging. De uit slag is als volgt: No. 6 Vulpotlood, 32 idem, 41 Pijpen rekje, 111 Entrée-bewijs bioscoop, 186 id., 190 id., 208 Bus koffie, 219 Entrée-bewijs bioscoop, 232 Sigarenpijpje, 251 Eng. pen- teekening, 259 Vulpotlood, 273 10 Si gaartjes, 315 Schilderij in lijst, 324 Bus koffie, 334 Sigarettendoos, 384 Pijpen- rekje, 386 10 Sigaartjes, 3S7 Entréê-bewijs bioscoop, 399 idem, 404 Bebc-pop, 433 Sigarenpijpje, 457 Pijpenrekje met pijpen, 476 Vulpotlood, 478 Rozenkrans, 504 Edammer kaas, 546 Bloempot met hond, 558 10 Sigaartjes, 577 idem. 591 Bloem- bakje, 596 Entrée-bewijs bioscoop, 602 id.., 603 Bridge-boekje, 604 Rozenkrans, 61 Entrée-bewijs bioscoop, 634 KantoorbGc pp "koperen standaard, 673 Bloempot, 699 3us koffie, 734 - Sigarenaansteker, 773 10 Sigaartjes, 792 Bridge-boekje, 793 Lu cifers-houder, 797 2 krielkippen, 802 Ro- zenbowJ, 820 RIJWIEL, 853 Bus koff.e, 867 Bridge-boekje, 879 Vulpotlood, 899 Sigarenpijpje, 922 Cactus-potje, 926 En trée-bewijs bioscoop, 975 Lucifer-aanste ker, 977 10 Sigaartjes, 992 Bus koffie,, 997 Gekleurde vaas. Prijzen kunnen worden afgehaald aaxf bet Sigaren-magazijn van den heer Th* Visser, Steenhofstraat 42. Prijzen, welke in de maand April niet zijn afgehaald, vervallen aan de vereeni ging. FEESTAVOND OPENBARE SCHOOL' BEETZLAAN. In de Eemland-zaal had een feest avond plaats voor ouders van leerlingen en genoodigden, welke geheel verzorgd werd door de leerlingen der openbare school aan de Beetzlaan. Conferencier voor dezen avond was een leerling der school, welke op humoris tische wijze de verschillende programma- nummers aankondigde. Hij deedt dit zoo danig, dat telkenmale een warm applaus opsteeg. jf Zijn eerste aankondiging was voor een inleiding van het hoofd der school, da heer Van Wely, die verheugd is ovec de groote opkomst, welke beter is, dad op de gewone ouderavonden. Spr. vraagt clementie voor de kleine spelers en speel sters en brengt dank aan de oudercom missie voor het vele werk, dat door haaU verricht wordt in het belang der school. Ook geld is noodig, waarvoor hij de hulp der ouders inroept. Bij B. en W. is toe stemming gevraagd voor het houden van een verloting. Spr. hoopt, dat deze zal slagen. j Een leuk drietal opende daarna den avond. We hadden aanvankelijk medelijden met het drietal; later begrepen we, daf we waren beetgenomen. De zang, onder leiding van den lieer, Wassing was zeer goed, terwijl de nu volgende soli van den heer P. de Geus zeer in den smaak vielen. Ook van de cither-solo door een der leerlingen werd genoten. Jongejuffrouw Brouwer toonde zich als een bijzondere kracht op de piano. Al deze muziek werd, zoowel voor als na de pauze, afgewisseld met leuke voor drachten en zangnummers. Na de pauze sprak de voorzitter der oudercommissie een woord tot de ouders! der leerlingen, daarbij de hoop uitspre kend, dat de ouderavonden in do school ook steeds druk zullen worden bezocht In de pauze werden de kinderen ont haald. Aan het einde van den avond sprak de heer Van Wely een woord van dank tot allen, die aan het welslagen van den avond hadden medegewerkt. DE VROUW EN DE VREDE. In het „Muizennest" aan de Kerkdwars- straat hoek Ferd. Huycklaan, waren Maan dagavond een aantal vredesvrienden sa mengekomen op uitnoodiging van den AL gemeenten Nederlandschen Vrouwe 1 Vre debond afd. Soest. Ter opluistering zon gen mej. Nel van Vliet en de heer J- Schaaf uit Soest een viertal liederen van Mendelsohn en Schubert. De secretaresse van het Hoofdbestuur, tevens waarnemend voorzitster van de afd. Soest, mevrouw Tine van Berkum, alhier, opende met een kort woord van welkom en gaf daarna gelegenheid aan mevrouw L^Isz voor het behandelen van haar onderwerp: „De vrouw ^n de vrede". Spreekster merkte allereerst op, dat de Vrouwenvredebond is geboren uit een ge voel van schuld, schuld aan den wereld oorlog. De bond heeft geen politieke kleur, doch streeft alleen 't vredesideaal na. Om dit ideaal te verwezenlijken, moet men niet alleen aan den vrede denken, docH ook aan het leven. Het leven der vrouw; bestaat voor een groot deel uit lijden, maar ook uit strijden. De vrouw is dq voortbrengster van het leven. Dit leven moet meermalen op 18-jarigen leeftijd worden afgestaan aan het miÜtairisme. Wij moeten strijden en God smeeken zooveel in onze macht is, dat de oorlog verre moge blijven. Na de pauze was het woord aan den heer d' Angremont uit Amsterdam, pro pagandist van de Jongeren Vredes actie. Het vredesvraagstuk, zegt spr., is zoo eenvoudig. Het heeft geen zin na te gaan of er vroeger wel eens oorlogen zijn ge weest, die misschien in enkele gevallen eemgszins te rechtvaardigen zijn geweest. Wij hebben ons te bepalen tot het tegen woordige en te zien in de toekomst. En dan zal de eerstvolgende oorlog zijn, zoo als de Franschen het zeggen: la guernei totale. En dan te weten, dat die oorlogj niet alleen in Frankrijk, maar overal wordt voorbereid. We moeten dan ook in eigen omgeving uitgaan en propagan da maken om te trachten deze onheilen' te voorkomen. Waar de mannen hebben gefaald, geeft hij in deze den vrouwen de grootste kans. Mevr. Tine van Berkum dankte zoo wel haar, die vóór, als hem die na de pauze hadden gesproken en de aanwezi gen gesterkt hebben in hun strijd tegen alles wat den vrede bedreigt. ll

Soester Courant | 1935 | | pagina 5