FLORA THEATER De Volkssententies< Bijzondere Paaschaanbieding Hetor's Schoenenmagazijn Meetor s Schoenen ESKIMO Morgen Zaterdag Vraagt en draagt Tandarts 14e JAARGANG No. 14 - VRIJDAG 5 APRIL 1935 Algemeen Weekblad voor Soest, Soestdijk, Soestduinen en Soesterberg. Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 566. DE WITTE van Socsterbergschesfraat 30 op het plein D. Schouten D. F. VOIGT STOOMWASSCHERkJ m STR!JK!NRICt-|TIN<5 Devaluatie in België Ingezonden stukken. SMIT's Leesbiblotheek DE MESTER COURANT ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 cent. Advertentie's tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertentie's in dit blad worden eveneens in de twee andere bladen opgenomen. UITGAVE ven: „DE SOESTER COURANT". Algemeen Weekblad. „SOESTER NIEUWSBLAD". Algemeen Christelijk Weekblad en SOESTER WEEKBLAD ABONNEMENTSPRIJS 65 ct, per 3 maanden. Soester Weekblad 10 ct, per maand. Vanaf Vrijdag 5 tot en met Donderdag 11 April HET MACHTIGE FILM EPOS BAARN TEL. 188 GEHEEL DOOR ESKIMO'S GESPEELD. Nog nooit is zoo'n MACHTIG GROOTSCH EPOS op het doek ge bracht. Regie van de beroemde Expeditieleider W. S. VAN DIJKE, welke 14 maanden voor dit werk in bet hooge noorden doorbracht. Aangrijpend, pakkendste en mooiste film die U ooit zag. Er is een storm-aanvraag voor dit werk Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag zelfde program. Auiobussen op Vrijdag-, Zaterdag-, Zondag- en Maandagavond. Wij vertoone nspoedig. lste groote film in de Vlaamsche taai. Ze behooren te worden ontzien en vooral niet getart. Aan de leiders of propagandisten van vele politieke partijen wordt nogal eens ern niet ten- onrechte verweten, dat hun actie, geiet op den inhoud van hun geschriften en redevoeringen, in hoofdzaak gericht schijnt op het1 negatieve en de posi tieve grondslag van een eigen wei-omschre ven politiek-, sociaal- en economisch program ontbreekt, Achten we de opmerking ten op zichte van dat Laatste al zeer „ad rem", we willen er toch tevens de aandacht op vesti gen, dat door de leiders der oude politieke doJi de rcgccriag", welLc op -do- zelve steunt, bitter weinig wordt gedaan om de steenen des aanstoots te verwijderen, welke aan de critiek van de politieke tegen beweging het aanzien van recht en reien geven. Wanneer ons land nog eens rijp mocht worden voor het fascisme of nationaal-soci- alisme, dan mag men de daartoe benoodigde constellatie, bereid, d.i. klaargemaakt achten door de communisten in de eerste plaats, die geen gelegenheid verzuimen om hun politieke tegenstanders het martelaarschap te verlee- nen, en in de tweede plaats aan de verschil4 lende overheidsorganen van onzen tijd, wel ke uit de politieke geschiedenis van andere landen niets blijken te hebben geleerd en volstrekt geen gevoel toonen te hebben voor psychologische reacties van haar optreden. Het cumulatie-vraagstuk heeft eerder reeds kleine partijen, als die van Braat en van Ds. Lingbeek gevoed; het zelfde vraagstuk leidde duizenden tot Mussert. En de regee ring doet niet anders dan constafeeren, dal met de bedoelde kwestie een ontzettende demogagie wordt bedreven en dat de zaak financieel van betrekkelijk weinig belang voor de staatshuishoudkunde is. We zijn bereid ons bij beide argumenten neer te leggen, maar met dergelijke nuchtere vaststellingen is men ex niet in dezen tijd. Wie een kein beetje psychologisch inzicht heeft kan liet dage lijks constateercn en ook begrijpen, dat het volk het cumulatie-onrecht, óók al gaat het dan om betrekkelijk weinige personen en om niet-aanzienlïjke geldsommen, niet ver draagt, nu het in zulk een ontzettenden nood verkeert en er dagelijks opnieuw versobe ring en „aanpassing" van haar wordt ver- eischt. Het is dom en onverzettelijk, dat ten deze de volKssententie blijft getart door hei talmen met afdoende maatregelen. De massa is niet ongevoelig voor de vele moeilijkheden van de regeering in dezen tijd; de crisismaatregelen worden over het alge meen we! gewaardeerd en de massa mop pert er waarlijk niet al te hard over, dat ze haast geen inkoop en meer kan doen zon der accijns of toeslag te betalen, maar" een heftige en nog steeds groeiende weerzin heeft het volk steeds gehad tegen het stelselma tige afslachten van tienduizenden drachtige runderen. Door het nemen en handhaven van zulken maatregel heeft de regeering al weder blijk gegeven, dat ze het inzicht in de te verwachten psychologische volksreacties mist. Terecht of ten onrechte: de massa voelt de uitvoering van zul',.en maatregel als een on barmhartige en wreede moordpartij aan. Heel wat menschen, menschen, die we overigens vrij wisten van te scrupuleuze gevoelens, heb ben we het systemati. c afslachten van drachtige runderen als „zondig" hooren be stempelen. Ook al zou de maatregel ver standelijk geoorloofd zijn, is het dan wel tactisch om hem te handhaven, wetende, dat weeke en mogelijk tè weeke, maar in ieder geval niet-ondeugdclijke vc'kssentimenten worden getart? een adres aan den raad was binnengeko- In Rotterdam hadden de gemeente-ambte naren een Gemeente Personeel Inkoop Ver- eeniging opgericht, tegen welker optreden men van den Bond van Actieve Zakendrijven- den. B. en W. stelden een onderzoek in en berichtten thans aan den raad, dat ze geen redenen aanwezig achten om op te treden, want het doel der vereeniging bleek om gezamenlijk van de neringdoenden kortingen te bedingen of voordeelen te verwerven door y ice ko o p c ii hren zaï iïpoc- ten erkennen, zoo zeggen B. en W., dat het gemeente-personeel, evenals de overige leden van de burgerij, vrij is in de wijze, waarop het zich van zijn benoodigdheden wenscht te voorzien. Inderdaad I Dat zijn van die echte waar heden als koeien, op ambtelijke wijze ge constateerd. Maar is de overheid, zijn amb tenaren in het algemeen, dan absoluut on gevoelig voor de ideëele zijde van een zaak en in het bijzonder voor sociale en maat schappelijke beginselen? Voelt men niets voor het psychologisch effect van bepaalde han delingen? Is de neringdoende middenstand dan een troep roovers, tegen wie een ge meenschappelijk optreden benoodigd is? Gaat de overheid en gaan de ambtenaren uit van het standpunt, dat de zakenlieden in het algemeen geen woekerwinsten bereke nen wat de concurrentie hun wel zou beletten 1 dan moet het onsociaal wor den geacht, dat gemeente-ambtenaren een georganiseerden druk op de winkeliers uit oefenen om ze te dwingen want da£r komt het practisch op neer! om een deel van een redelijke verdienste te laten vallen, ten behoeve nog wel van menschen, die, al hebben ook zij salarisveeren moeten laten, in dezen tijd een benijdenswaardige positie innemen in een overigens volkomen ontred derde maatschappij. Al zulke dingen, welke we met voorbeel den hebben aangeduid, zijn tartingen van de volkssententies en ze bewerken, dat duizen den gaan popelen naar de mogelijkheid om met een bezem in de hand te kunnen gaan vegen in de bureaux, waar een ongevoe lige ambtenarij regelt zonder te ordenen en decreteert zonder inzicht in het psychologisch effect der te stellen bepalingen. regecring slechts enkele dagen voor de deva luatie een feit werd, officieel liet mededee- len: de franc is gered 1 En ook herinneren we aan 'n uitspraak van minister CColijn, die terecht liet uitkomen, dat het voor de re geering niet mogelijk zou zijn om een plan of noodzaak van devaluatie tevoren aan te kondigen, zelfs geen vijf minuten. Nu ook België devalueerde, wordt de roep daartoe ook ten onzent weer grooter. Het is trouwens de vraag, of we niet langzamer hand tot devalueeren worden gedwongen. Bel gië is voor Nederland een belangrijk export- gebied (derde in exportwaarde). Gevreesd moet worden, dat de Belgen onze waren niet langer zullen kunnen afnemen, nu deze in franken-prijs zoozeer zijn omhoog gegaan; we dreigen van de Belgische markt verdron gen te worden door de sterling-landen. Toch zouden we een devaluatie van den gulden betreuren. We-hebben den indruk, dat België min of meer vrijwillig heeft gedevalueerd. De Fransche regeering heeft althans de nood zaak van devaluatie in België willen voor komen door de aanbieding van een leening van 3 milliard gouclfrancs, maar dat was het niet, wat de Belgische ministers in Parijs warén gaan zoeken, ze wilden een ver hoogd afzetgebied naar het Zuiden en toen de Fransche regec-ring dót niet wilde bevor deren, heeft men den Belga gedevalueerd, om aldus betere internationale concurrentie mogelijkheden te scheppen. Op grond van dat laatste wordt ook ten onzent voor de valuatie gepropageerd, maar begrijpt men dan niet, dat andere landen het betrekkelijke voordeel aanstonds zullen vernietigen door verscherping der ontingenteering Nauwelijks was in België de devaluatie een feit, of reeds werd uit Parijs bericht, dat de Fran sche regeering besloten had om de Belgi sche invoercontirri ntcn voor huiden en leer en voor alk v;:vaardigde artikelen, zonder één enkele uitzondering tot de helft te verminderen. Ook is in België reeds afdoende geble ken, dat het niet mogelijk is om de devalu atie binnenslands het oude prijspeil te hand haven, zooals men in Engeland tot op zekere hoogte heeft kunnen doen. Enge land kan voor het betrekken van bijna alle benoodigde grondstoffen in de dominions te recht, waar het pond sterling gelijkelijk was gedevalueerd, maar België en ook Nederland hebben voor het betrekken van verschillende grondstoffen het buitenland noodig en dóar moet met gedevalueerde munt belangrijk duurder worden ingekocht. Devaluatie zal landen als België en het onze in den huidigen tijd, waarin ieder land uit zucht tot zelfbehoud onmiddellijk tot het nemen van repressailles gereed en bereid is, niet kunnen heipÊn. De arme, bezitlooze massa zal het meest worden gedupeerd, om dat prijsstijging niet te voorkomen is. Nog onlangs waren de Belgische mijnwer kers bereid om ter ontkoming aan io °/o loonsverlaging in staking gegaan. En thans moeten ze zonder morren, omdat hun po litieke leiders er aan meewerkten, een deva luatie van 28 0/0 aanvaarden, waardoor hun levenspeil in het gunstigste geval toch nog met 15 20 °/o zal worden gedrukt. Als we ooit eens door de situatie in de van ons afnemende landen tot devaluatie van den gulden zullen worden gedwongen, zal dat voor ons volk en voor de arbeiders in het bijzonder een ramp beteekenen. geven wij in alle Dames en Heeren schoenen een serieprijs van f3.45 en £3.95, bovendien 10 procent korting. Dames! Door bij ons Uw schoenen te koopen bespaart U geld voor PAASCH ARTIKELEN Vereeniging voor Mond- en Ge bitverzorging DENTOFORM. houdt spreekuren ten huize van den heer Naehtegaalweg 10 Soestdijk (bij de Beetzlaan) VRIJDAGS van 9-12 uur. Gratis inlichtingen van 9—2. Heele gebitten, pijnloos trekken inbegrepen. f30.—, met garantie Pijnloos trekken f 1 Adres: AMSTERDAM, Amstelkade No 64. 'I Vertrouwdste adres voor bet maken van Uw BRIL. ook volgens recept van H. H Oogartsen is bij Gediplomeerd Opticien - Drogist rurpsm firothestraat 30 - Tel. 8S3 ONS weekpraatje. Moet onze gulden met den Belga mee Toen bericht werd omtrent devaluatie van den Belga, de Belgische munteenheid, ver klaarde minister Oud, dat het eenige, het welk we ten onzent behoefden, „bezinning" was. En de directeur van de Nederlandsche Bank verklaarde, dat er geen wijziging zou worden gebracht in de financieele politiek van de Bank, Dus géén devaluatie w Li gulden? We zouden dat niet graag bewerenI en herinneren er aan, hoe ook de Belgische EEN DER GROOTSTE EN MEEST MOO. INRICHTINGEN OP DIT GEBIED. Buiten verantwoording der Redactie. NATUURBAD EN NATUUR GEHEIMEN. II We hebben in onze voorgaande bespre king gesproken over arbeiders-woningbouw en sloten deze bespreking met nader te zullen terugkomen op een eventueele tegemoetko ming in een of anderen vorm aan diegenen, die mogelijk in het hoekje komen te zitten waar de slagen zullen vallen, met name de huiseigenaren. Hierover aanstonds. Eerst dit. Zoo men mijn gedachtengang niet geheel mocht hebben kunnen volgen, dan zou ik het beeld willen gebruiken zooals mij dit een dezer dagen in sappigen vorm werd voorgehouden. De crisis en de daaraan inhaerendc werk loosheid is als een breede sloot. Willen wij hierover, dan moeten we een stap of tien terug om een aanloop te kun nen nemen. Die tien stappen terug en de aanloop, is het zooveel mogelijk op eigen grond telen van de eerste levensbehoeften. De tijd, hieraan te besteden* behoeft niet meer als vroeger aan onze nachtrust te wor den ontnomen, toen er nog van 's morgens tot 's avonds 8 uur moest worden gewerkt voor 16 cent per uur. De vaders van de thans volwassen zoons en dochters, mogelij Ie zélf thans vaders en moeders, herinneren zich dezen tijd nog wel Het was de tijd, dat 's Maandagsmorgens werd beraadslaagd of het geen tijd werd, dat er een „piereverschrikker,, van onder de kurk vandaan kwam". Er werd dien dag niet veel gedaan. I Maar menig oudere verzucht thans: „Toen was het een prettige tijd, toen werkte je genoeglijk samen; kom daar nou 'es om." Inderdaadl Wie er lust toe gevoeld, kan elk oogen- blik een uitnoodiging aanvaarden „om een openbaar debat aan te gaan". MEDEDEELING. TORENSTRAAT 3, SOEST. Teleloon 761. heeft weder aangevuld de nieuwe uitgaven: David Manning de Bruut, Wild West. Ernest Haycox Doodsvijanden, Wild West. Austin J. Smal De Spin, Detec. Roman* v. Wijck Mason Het Driehoek, Mys. be- zielende Roman. Clara Nordstorm Kagsa, Lejondahl Roman. Clara Nordstorm Vrouwe Kajsa, Lejondahl Roman. J. Ferber Een gelukkige Jood, Roman. Crista Anita Bruck Werkende Meisjes, Rom. J. C. Schoup Geld Honger, Oorspronke- lijke Roman. Lodewijk de Droes Orde, Roman. Tevens een groote collectie Jongens- en Meisjesboeken. Leesgeld 8 ct. per deel en per week, .bij vooruitbetaling. lederen dag langer i ct. per deel. Knipkaarten voor io deelen 70 ct. bij vooruitbetaling. Keuze uit ruim 2000 boeken voor Oud en Jong. Het resultaat van de veelvuldige debatten is steevast, dat als men aan het eind is, weer van voren af aan kan beginnen en dat de geest van saamhoorigheid overal is, behalve waar deze behoort te zijn. Ter illustratie diene de verhouding tusschen de gemeentelijke ambtenaren en de werk lieden. Het zal zaak zijn, dat hier verbetering komt. Het is ten eenenmale uitgesloten, dat waar verdeeldheid, wrok en hooghartigheid heerscht, iets tcstand kan worden gebracht wat aan allen ten goede kan komen. Ik had reeds gelegenheid in onze eerste bespreking hierop te wijzen. Het schijnt, dat op de slechte verhoudin gen 'n fatum moet rusten en dat de onthul ling van natuurbad-geheimen aan betere ver houdingen ten goede zal komen. De ambtenaren Meurs en DDe Boer wor den bij herhaling in het geding gebracht. Dit nu, lijkt mij verkeerd gezien, waar om het begrijpelijk wordt, dat hr»' gemoed verhardt. Men verliest hier is 't blindenhaat? naar bet mij voorkomt, de verhoudingen uil het oog. Wat hare funeste uitwerking niet heeft ge« mist is dit: De Raad heeft zichzelf de begaafdheid toegekend een waterbouwkundig werk to doen uitvoeren in „eigen beheer". Hoevclcn hebben zich niet geroepen ge acht, als een zeer milde Sinterklaas, „ad viezen" rond te strooien. Er is ook nog iets anders. Begaafd schijnen is gemakkelijk, maar moeilijker is het begaafd te zijn. Dat begaafdheid niet aanwezig is geweest en nog niet aanwezig is heeft d* praktijk wel bewezen. Men is van de misplaatste stelling uit-

Soester Courant | 1935 | | pagina 1