Oorlogsherinneringen. De overweldiging van België. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK N.V. KANTOOR SOEST VAN WEEDESTRAAT 11 TELEFOON 460 Burgerlijke Stand. Kerkberichten. De omzwervingen van eer» oud-oorlogscorrespondent. Een nuttelooze guerilla. Plaatselijk Nieuws, fegaan: „dat kunnen we zelf wel". Of de ambtenaar, belast met de leiding roor de hem opgedragen taak, berekend I was, was van secundair belang. Mij had trouwens als ambtenaar de op dracht uit te voeren zonder meer. Wie kan een menschel ijk zwak, het ge- raar n 1-, als leider van een gemeentedienst ■iet voor „vol" te worden aangezien, in de gegeven omstandigheden vcroordeelen Men kan de zaak keeren en wenden zoo men wil, doch mijns bedunkens past op den Raad het „mra eulpa". Ik heb gemeend mij niet te mogen ont trokken aan een hier noodzakelijk commen taar, omdat de ridderlijkheid gebiedt, te pro- testeeren als blijkt, dat een onschuldige met het boetekleed wordt omhangen. De zich toespitsende verhoudingen hebben echter dit voordeel, dat de burgerij meent izich te moeten beraden over de vraag op welke wijze een vlotte gang van zaken is te verwezenlijken. Zoo wordt uit gesticht kwaad wellicht ook weer iets goeds geboren. Wat uiteraard niet Behoeft te beteekenen, dat met de hier uit gestippelde inzichten accoord wordt gegaan. Doch waar ik geen partijen erken en dus alleen een gemeenschap zie, waarbinnen het geoorloofd moet zijn, dat ieder zich op ver ruiming van levensomstandigheden instelt, ver dient het denkbeeld m.i. overweging een vorm te kiezen, waardoor huiseigenaren scha deloos worden gesteld, zonder dat zulks de gemeenschap schaadt. Dat wil dus zeggen, dat maatregelen voor af gaan welke- eventueele uitgaven compen- seeren. Ik denk hier aan do meest effici ënte uitvoering voor goedkoope woningbouw, waardoor in de vaste lasten van den huis eigenaar kan worden tegemoet gekomen, zoodat zijn woningen gemakkelijker verhuur baar worden. Het zou mij te ver voeren hier meerdere details uit te werken. Het principe moet m.i. zijn: draagt el kanders lasten, wat de saamhoorigheid niet anders dan gunstig kan beïnvloeden. Wij komen intusschen met onze bouw plannen te gast bij een groep ingezetenen, welke ernstige bedenkingen kan maken, zoo wij ons aan het bederven van natuurschoon zouden bezondigen. Deze kwestie is lichtelijk penible. Want welke normen worden gesteld? Men kan als vaststaand aannemen, dat elke natuurbadbeschermer bij voorbaat gaarne ziet, dat men die natuur ongerept laat. En het arbeidsveld, waarop hij zich be weegt, om de geheimen der natuur te ont sluieren, bij voorkeur zoo groot mogelijk tot zijn beschikking heeft. Eyeneens staat vast, dat hier af en toe wederzijdsche belangen botsen. Ik stel mij voor in een volgeiid artikel hierop wat die per in te gaan. VAN KEPPEL. Effecten Spaarbank Valuta Coupons Deposito's Incassi Reis-cheque's Credleten Lips' Kluisinrichting. Safeloketten van f5.~ af per jaar ;lA) I Zondag 7 April. SOEST. NED. HERV. KERK. Oudekerk. Zaterdag 6 April, 's avond 8 uur, Avond gebed. Zondag 7 April. Veorm. 10 uur Ds. E. Groeneveld. Emmakerk. Voorin. 10 uur Ds. J. I. van Schaick. Nam. 6 uur Ds. E. Groeneveld. Kerkgebouw Hees. Voorm. 10 uur Ds. W. v. d. Waal. j HERV. (GEREF.) EVANG. Christelijke U.L.O.-school, Spoorstraat. Voorm. 10 uur Prof. Dr, J. Severijn van "Utrecht. Nam. 6 uur nog onbekend. GEREFORMEERDE KERK. Julianakerk. Voorm. 10 uur Ds. S. Wouters. Nam. 5.30 uur Ds. S. Wouters. Wilhelminakerk. Voorm. 10 uur Ds. B. Alkema. Nam. 5.30 uur Ds. B. Alkema. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Julianastraat. Voorm. 10 uur en nam. 6 uur Godsdienst oefening. Woensdag 10 April, nam. 7.30 uur, Ds. P. de Groot van Gorichem. VER. VAN VRIJZ. GODSDIENSTIG EN. Gcb. „Religie en Kunst", Rem'orandtlaan. Voorm. 10.30 uur Dr. K. F. Sparnaay van Amsterdam. R.K. KERK. Kerk Steenhofstraat. H. Missen 7 en 9 uur. Hoogmis ïo.30 uur. *s Avonds 6 uur Meditatie. Maandagavond 7 uur Mannencongrcgalie. Kerk Nieuwcrhoek. H. Missen 7.30 uur. Hoogmis 10 uur. 's Avonds 6.30 uur Meditatie. Dinsdag- en Zaterdagavond 7 uur Lof. SOESTERBERG. NED. HERV. KERK. Nam. 23 uur Zondagsschool. Nam. 6 uur de Heer T. Don, Candidaat tot den H. Dienst te De Bilt. R.K. KERK. II. Mis 7.30 uur. Hoogmis 10.30 uur. Avonds 6.30 uur Meditatie. Woensdagavond 7 uur I.of. Vrijdagavond 7 uur Kruisweg. GEBORENGerardus Johannes, z. v. L. de Ruygt en A. C. v. d. Klei; Hendrika, d. 7. J. Wassenaar en J. S. Pranger; Jaco- bus Christianus Martinus, z. v. A .J. Sta lenhoef en W. F. de Bruin; Henk, z. v. H. G. Hartog en A. Bult; Nicolaas Harry, z. v. S. Wouters en E. Buma; Jacoba Jo- hanna Maria, d. v. F. v. Munster en G. M. Eshuis; Wilhelmina Richarda, d. v. W. Huur- deman en M. Roeten. ONDERTROUWD: A. Frank en Y. El- zinga; M. Hedder en H. v. d. Essenburg. GEHUWD: E. Kareisen en M. v. Vulpen; A. Wagensveld en E. J. v. d. Broek. OVERLEDENPieter Stalenhoef, 58 jaar, geh. m. M. A. M. Boog; Rijkje Hartman, 85 jaar, wed. v. J. J. Kamerbeek. GEVESTIGD; J. Nap, Stationsweg 2; P. G. V. d. Klei, Amersfoortschestr. 27; J. L. Brandseii m. vr., Kostverlorenweg 4;N. C. Pruis m. g., Hartmanlaan 51; S. F. Over steegen, Beetzlaan 90; J. Oversteegen, W. Pier- montlaan 54; C.Oversteegen, K. Brink weg 27; A. J, Verkerk, v. Weedestraat i; C. v. d. Tak, Hartmanlaan 110; R. A. Blok, Mid delwijkstraat 35; N. de Haan, Amcrsfoortsche- straat 70a; E. C. Kuipers, Beukenlaan ióa; A. C. Vrugtman, Den Blieklaan 52; M. E. Vrugtman, Den Blieklaan 52; C. J. C. Tab- bert m. g., Andriesestraat 19; M. A. A. v. d. Poel m. vr., Oranjelaan 23; H. Kraaikamp, Soesterbergschestraat 125; M- Vedder, Molen straat W.Z. 38; C. v. d. Brink m. g., Soes- terb.straat 54; W. C. v. Valkengoed, Smits- weg 3; C. R. Jutte, Oranjelaan 31; M. L. Th. Zwichtv. Batenburg, Hart weg 6a; O. SchreU«, Vondelkan 19; M. W. H. v. d..,, ïersterken. De tijdsomstandigheden en de Schuit, Amersf.straat 35; K. Kalma, Birkt- j subsWievermMering zijn voor deze vereeni- Ook bracht hij dank aan de aftredende bestuursleden voor het vele werk door hen voor de vereeniging verricht. Na een geanimeerde rondvraag werd de vergadering gesioten. R.K. KIESVEREENIGING. Op Donderdag li .April a.s., des avonds 8 uur, houdt bovengenoemde Ver. een belang rijke vergadering in de St. Josef Jong. Ver. Als spreker zal optreden de Hoogèdelgestr. Heer J. C. de Bruin, Lid Eerste Kamer der Staten-Generaal. Voor het stellen van vragen zal ruimschoots gelegenheid worden gegeven. GESLAAGD. Als apothekers-assistent is dezer dagen geslaagd onze plaatsgenoot H. W. Rau. RECLASSEEREN. Wat is reclasseeren Dat is menschen red den van 'n dreigenden ondergang. Het is de hand toesteken aan duizenden, die jaar lijks met den strafrechter in aanraking ko men. De reclasseering wil die velen door middel van 'n voorwaardelijke veroordeeling nog 'n kans geven, zich op te richten en zich staande te houden in het leven. Het voornaamste deel van de reclasseering is de rapportage, welke geheel berust in handen van de reclasseerings-vereenigingen. In' vele gevallen verstrekken deze vereenigingen ge- eischte schadeloosstellingen. Door voorwaar delijk veroordeelden werd alleen bij 't Cen traal Bureau te Amsterdam reeds ruim f 130.000.verantwoord. Zooals bekend, wordt op 18 Mei a.s. een Nationale Rec!asseerings-dag gehouden, ten einde de geldmiddelen van de vereenigingen straat 63; G. v. d. Horst, Amersf.straat 122; j gingen 'n dreigend spook, waaraan zij op H, G. Rupert, Steenhofstraat 12; T. v. Dam, deze wijze trach[en ,e ontsllappem Torenstraat 3b; E. A. Roelofs, Steenhofstr. 46; P. M. v. Lierop, Steenhofstraat 46; PI. Lusscling m. vr., Braamweg 32; PI. Mulder m. vr., Julianastraat 48. De inzameling zal geschieden door middel van inteelcenlijsten, straat- fcn huiscoilecte met speldjes. Wijl de Reciaï^Lïïings-dag uitgaat van alle gezindten, hoopt en verwacht het Comité van Actie, dat alle ingezetenen van lSo'èét!',érlSètës'térbcfgöp 18 Mei hun Ije ayJbmi storten.) 1 om het groptsclie werk der reclasseering ojj_ ^vaardige wijze te ^teii-, nen. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende voorwerpen zijn inlichtingen te bekomen aan de adressen, achter de voorwerpen vermeld. Lipssleutel, Pol. Bur.portemonnaie, Korte IMelmweg 3; huissleutel, Beetzlaan iob;|s2° G. G. Anderson, Laaiistraat 54 huissleutel, Den Blieklaan 76; knipmes, Pol. j 7°9 J- vaa Barneveld, Beetzlaan 51. Bur.; sleutel, gouden medaillon, Nieuwstr. 32a;4°9 Bazar, Burg. Grothestraat 36. wit steenen halsKelting, Pol- Bur.; gouden 959 J- v- d. Beerekamp, Koninginnelaan 1 TELEFOON SOEST. Nieuwe telefoonaansluitingen. kinderringetje, Beukenlaan 16; ceintuur, Veld weg 8; R.K. kerkboekje, Molenstraat 35; schroevendraaier, Spoorstraat 40; padvinders- riem, Molenstraat 47; regenjas, Veenpad 8; paar grijze kinderwantjes, Pol. Bur.; jongens- 690 J. van Duinkerken Gzn., Beetzlaan 41. 569 F. E. W. Bloemen, W. Pyrmonilaan 45 589 J. H. J. Blom, Heideweg 45. 330 Van Dolderen en v. d. Schagt, Burg. Grothestraat 68. HUIS TER HEIDE. NED. HERV. KERK. Geen. petje, Bakkersweg 8; damesrijwiel, Nieuwe- weg 62. .Dieren; hond, Vaafdehoogtweg 9. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. Gemeentebelang Groep Soesterberg houdt Maandagavond 8 April om 8 uur in hotel ,,'t Zwaantje" een openbare vergadering, waat besproken zal worden, wat er voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezingen zal worden ge daan, DE SOESTER TURNCLUB. 409 P. A. Endendijk, Burg. Grothestraat 14 870 H. Grift, Krommeweg 28. 620 D. Plageman, Nieuwevvcg 68. 720 J. Jut, K. Brink wég 9. 4S8 Firma Kicin De Kruijf, Koninginne laan 9094. 820 J. A. de Kruijf, Oranjelaan 29. 830 Garagebedrijf Meier, Nieuweweg 64a. 7^9 J- J- Schalkx, K. Melnrwcg 4. 650 P. Schagen, Koninginnelaan 32. 789 J. A. Slager, Nieuweweg 92. 920 K. van Siooten, Beetzlaan 12. 680 H. A. Stork, Stationsweg 10, Dinsdag hield De Soestér Tumclub haar96° Tceken en Zn., Talmalaan 14. jaarvergadering in het clubgebouw. Verkooijen. Bouwmaterialen, Vcrl. Tal Naast een welkom aan de aanwezigen, rnalaan 19. bracht de Voorzitter in zijn openingswoord 37o Th. H. Visser, S^enhofstrant 42, een dankwoord uit aan de donateurs voor de in 1934 verleende steun. Na lezing en goedkeuring der notulen werd 't jaarverslag onder applaus aanvaard. De boeken van den penningmeester slo ten met een post in ontvangsten en uitgaven van ruim f 1300. De door hem ingediende begrooting liet een tekort zien. Wegen zullen worden be wandeld om dit tekort te dekken. In de commissie tot. het controlecren der boekèn werden gekozen mcj. Inger en de hecrcn Geijtcnbeek cn Ter Haar. Als bestuursleden werden gekozen en her kozen de dames Eikel, 't Lam en Meurs en de hecren Meurs en 't Lam. Mevr. Meurs en de heer Smit stelden zich niet meer her kiesbaar. Besloten werd tot het houden van een feestavond en tot het organiseeren in den a.s. zomer van demonstratie's en wedstrijden op gymnastiek- en athlctiekgebied. Ook werd besloten tot het weder voor eigen rekening uitgeven van een clubblad, nu het gecombineerde sportblad heeft opge houden te bestaan- In zijn beschouwing aan bet einde der vergadering wees de Voorzitter meer speciaal op de groote en aanhoudende stijging in het ledental, ook in de atdeelingcn senioren dames en hecren. Spr. hoopt, dat alle leden propagandist zudcU zijn. 339 G. J. E. Vrema, Kerkstraat 20b. 320 G. Wicler, Sigarenfabi iek Haro, Burg. Grothestraat 13. 9^9 J- J- Wiersma, Koninginnelaan 44. LETTERKUUND5GEN TEGEN OORLOG EN MILITAIRISME. Ook in Baarn zullen Nederlandsche letter kundigen hun stem doen hooren tegen oor log en militairisme. De Jongeren Vredes Actie belegt n.1. op Donderdag 11 April a.s. een avond in de groote zaai van het Ge bouw voor Christelijke Belangen, Leestraat, ■waar Anton Coolen, Elisabeth Zerniche, Mau- rits Dekker en Jan H. de Groot het woord zullen voeren. Zooals uit dez evier namen blijkt is hier geen sprake van eenige partij politieke actie, maar uitsluitend van een ge tuigenis, zooals ook vanzelf spreekt op een avond, die georganiseerd wordt door de Jongeren Vredes Actie, die immers een groep anti militairistische jongeren omvat, zonder onderscheid van godsdienstig en of politieke gezindheid. Wij twijfelen niet of velen zullen van ddeze gelegenheid gebruik willen maken om een aantal bekende auteurs te hooren spre- zen. Toegansgkaarten 25 ets. (werkloozen 10 ets.) zijn verkrijgbaar aan de volgende adressen; Nieuwerhoekstraat 6, Vinken weg 7. Kerkpad 44 Z.Z., Dalvw 6 Toen majoor Krittel zijn mannen na den' overval in Veldwezelt had gekalmeerd, be steeg hij z'n paard om aan het hoofd van zijn troepen, die inmiddels wederom met 200 man uit Tongeren waren versterkt, op Veld wezelt aan te rukken. In den namiddag kwam de schare in Bilsen terug; de soldaten zongen luidkeels allerlei vaderlandsche liederen, verheugd als ze waven over de gemakkelijk bevochten „overwinning". Van een vijand immers was geen sprake meer geweest: het groepje Bel gische soldaten, dat den overval in Veld wezelt had gepleegd, had er natuurlijk niet aan gedacht om een nieuw, serieus gevecht af te wachten. Majoor Krittel, wederom rijdend aan het hoofd van zijn troepen, herkende me, toen hij Bilsen binnentrok en met een grootsch gebaar roept hij me toe: „IX kunt thans gaan; de omtrek is schoongeveegd 1" En ik ging. Ik was vreeselijk benieuwd, hoe het in Veldwezelt zou zijn toegegaan. Het dorp benaderende, bemerk ik er een groote bedrijvigheid. Alle menschen zijn op dezen Zondag-namiddag druk aan den arbeid. Mannen, vrouwen en kinderen hak ken en zagen struiken om in de tuinen der woningen en hakken alle fraaie heggen neer. Vóór de dag om is zoo luidde het door de Duitschers gegeven bevel moet alles wat boom of struik is, zijn omgekapt, anders wordt het dorp platgebrand. Nog bevend van angst werken grijsaards, vrouwen en kinderen mede aan den straf- arbeid; ze hebben zich zelfs den tijd niet gegund om de Zondagsche plunje te verwis selen. Tientallen jongens en jonge man nen zijn gevankelijk weggevoerd door de Duitschers; een ware jacht was ontketend geweest op allen, die eventueel nog als weerbaren in het Belgische leger konden worden opgenomen. Onder bedreigingen wa ren de ouders gedwongen om de schuil plaatsen van hun jongens te verraden. Som mige jongens waren nochtans tijdig naar Maas tricht ontkomen; anderen waren de Kempen in gevlucht. Dr. Beckers, rijksveearts te Veldwezelt, was als gijzelaar meegevoerd naar Bilsen; hij moest dienen ter bekoming van de vrij lating ,van een door de Belgen gevangen genomen militairen paarden-dokter. Bij Lanaeken stuit ik plots weer op een Belgischen infanterist, die me niet lastig valt, als ik hem eenmaal mijn papieren heb ge toond. Ik verwonderde me, den man daar ,allcep .aan te treffen, terwijl toch zooveel .Djdj^chers op slechts enkele kilometers af stand, ,zijn gelegerd. Op mijn vraag, of hij dat laatste wel weet, antwoordt hij bevestigend. Ben je dan niet bang vraag ik. N een. Maar als de Duitschers komen? Dan schiet ik. Dat zul je zelf niet o veile ven I En dan vertelt de jongeman me. Hij is van Dinant; z'n goede ouders zijn vermoord, het huis is verbrand. Hij wilde hier op deze buitenpost staan, hij had er om gevrddgd. Als dc Duitschers komen, dan zal hij schie ten, aldus zijn kameraden waarschuwend. Dan zal hij twee, drie, vier man neerleggen, zoo veel hij kan en dan vvil-ie gerust zelf val len. Hij wildé dezen oorlog niet, hij wilde niet dooden, maar wraak, die zoekt hij. Het eigen leven is hem overigens niet levens waard meer Ik ga verder cn vind aan den spoorweg overgang een groote troep Belgische solda- tenn. De Belgen hadden Lanaeken weer be zet, nadat de weinige Duitschers waren af getrokken, die. het plaatsje eenige dagen had den .geregeerd. Ik kon onder de troep de mannen terug vinden, die den overval bij Veldwezelt had den begaan; het zijn elf „motorcyclisten" geweest, die, op patrouillcgang, de Duitschers hadden zien aankomen en zich toen in de struiken in hinderlaag hadden gelegd. De eenige gewonde, dien ze onder zich te tel len kregen, was slechts licht gekwetst Het kwam me een dappere onderneming voor, welke deze elf man hadden gewaagd, maar een nuttelooze. De Duitsche legers, die België waren binnengevallen, hadden zich in het noorden vergenoegd met de bezetting van de lijn Luik Tongeren Hasselt— Diest Aer- schotBrussel; aan wat daarboven lag, had den ze voor hun opmarsch naar Frankrijk geen behoefte. Waarschijnlijk zouden ze zelfs Antwerpen voorloopig ongemoeid hebben ge laten, bad de Belgische bezetting de Duit schers niet door uitvallen in de richting van hun spoorwegverbindingen gehinderd. De Bel gische Kempen, in het algemeen het gebied, dat in het Oosten door onze provincie Lira burg en in het Noorden door ons Brabant wordt begrensd, deden de Duitschers dus geen krijgsverrichtingen. In dat gebied ver zamelde luitenant graaf de Caritat, die bur gemeester was van Lanaeken, een duizendtal soldaten om zich heen, die bij den terugtocht van het Belgische Maasleger in de Kempen waren verstrooid en afgesneden van hun ba sis. Dit legertje heeft een dappere, maar o.L nuttelooze guerilla gevoerd, door onverhoed- sche aanvallen de étappen-lijnen der Duit schers bedreigend, hier en daar spoorlijnen opbrekende enz. De overval in Veldwezelt was eveneens door een troepje van dit leger, hetwelk in de gewone uniform gestoken en normaal militair georganiseerd was, begaan; de troepen, welke ik in Lanaeken vond, ston den óók onder luitenant de Caritat, die eenige dagen later sneuvelde. Het eenigste succes van het optreden vani dit legertje was, dat de Duitschers hun noor delijke verbindingslijn wat zwaarder bezet moesten houden, maar de oorlog werd niet op werkelijke wijze beïnvloed en het ergste was, dat de burgerij van Bilsen, Lanaeken, Veldwezelt, Aer schot en andere plaatsen, zwaar heeft moeten boeten, in bloed en het opbrengen van oorlogsbelasting, voor de be trekkelijk weinige schade, welke in deze gue rilla aan de Duitschers kon worden berok kend. Natuurlijk bracht ik in mijn blad uitvoe rig verslag uit over wat ik in Bilsen en Veldwezelt had ondervonden. Dat verslag schijnt ook' in handen te zijn gekomen van, de Duitsche bevelhebbers in Bilsen, die —1 meer speciaal Hauptmann Spür woedend moeten zijn geweest. Toen de heer Van Wersch, mijn mede gevangene uit Bilsen, eenige dagen later nog eens in dez;ë plahts kwam, werd hij met mijn persoon verwisseld en deswege aange houden. Hij werd geheel gefouilleerd en ten slotte naar Tongeren overgebracht om te worden voorgeleid aanHauptmann Spür. In Tongeren aangekomen, bleek Spür weet naar Bilsen teruggekeerd fen daarheen moest toen ook mijn arme vriend weer onderweg. Spür bleek echter ook dédr nog zoek etf eindelijk kreeg de heer Van Wersch van den commandant zijn vrijheid terug De heer Van Wersch vertrok daarop in de xichting-Lanaeker, maar in Veldwezelt passert hem een auto, waarinHauptmann Spürl Deze herkent dadelijk zijn slachtoffeï en ook hij zag hem aan voor den corres pondent van „De Tijd". De heer Van WerscW werd aangehouden en een boerenwoning bin nengeleid, waar hem het eerste verhoor werd afgenomen. Spür richtte zijn revolver op deiï armen Maastrichtschen drukker en bulderde hem toe; „Jij bent de correspondent van „De Tijd"l Natuurlijk ontkende de „verdachte" heftig, maar desondanks werd hij in de auto mee genomen naar Bilsen, waar hem zijn cor respondentie, die hij bij zich had, plus 1800 francs, werden ontnomen. Drie dagen heeft het verdere onderzoek in Bilsen nog geduurd, vóór de Duitschers hun vergissing definitief hadden vastgesteld. Toen kreeg hij eindelijk zijn vrijheid en zijn 1800 fracs terug I Md. (Wordt vervolgd.^ ORANJE-GARDE. Donderdag had in de groote zaal „Religie en Kunst" de öptichfings-vexgadering plaats van de Oranje-garde. De voorzitter van de Chr. Oranjever., de heer M. C. Wijnbeek, opende deze vergade ring. Hij riep alle aanwezigen een hartelijk welkom toe, in het bijzonder den heer Leo Lens uit Delft, die overgekomen was om doel en werking van de op te richten Oranje garde uit te leggen. Verder ook den heer Kerkhoff, voorzitter van de Jcugdcentrale, de leden van de Chr. Gymnastiek ver. Fraterni- tas, die dezen avond zouden medewerken en de Oranje-garde van Baarn, die in uniform, met tamboers voorop, van het station Soest den heer Leo Lens hadden gebracht naar de zaal. Hij gaf heel spoedig 't woord aan den spreker van dezen avond. Wij leven, aldus spr., bij de historie cn de historie van 300 jaar geleden kennen we veel beter dan de historie van 5 jaar terug. Toen was er haast geen plaats voor ons Wilhelmus, maar wc hebben gestaan aan het graf van Willem de Zwijger, de geloofsheld, die sterk stond door zijn geloof temidden der branding. Maar er dreigt nu gevaar. Er is veel gedrang rondom den Oranjetroon. Daar is een N.S.B. beweging en nü is de vraag of onze Koningin in de lockomst zal regeeren bij de gratie van Mussert of wel bij de gratie Gods. We zijn op 9 September te Amsterdam; geweest bij dc hulde aan ons Vorstenhuis erf we zijn weer met nieuwe geestdrift bezield. Later was het de opening der Staten-Generaal en daar was de Oranje-garde met ruim 600 leden en getooid met dc vele vlaggen erf vaandels. Van 16 tot 25 jaar is de leeftijd om lid te worden. De bijeenkomsten zijn 4 maal per kwartaal; er wordt dan gespro ken over het Vorstenhuis en over alles erf nog wat en het Oranjelied gezongen. En is er Oranjefeest te vieren dan zijn we er als de kippen bij. Zoo ging de heer Leo Lens door erf wekte de geestdrift op. Gedurende de pauze werden de kaarten uitgereikt en werden een twintigtal jonge menschen lid van de Soester Oranje-garde. Na de pauze voerde Fraternitas verschil lende mooie standen uit, hetgeen een luid applaus veroorzaakte. De Voorz. eindigde met een slotwoord. CORRESPONDENTIE. De heer F. L., Soest Uw ingezonden stuk hopen wp in ons volgend nummer op te nemen.

Soester Courant | 1935 | | pagina 2