FLORA THEATER DE WITTE Weet U dames, dat U bij Hector' s Schoenenmagazijn Hector Voor de a.s* PASCHEN! Banketbakkerij J. C. van der Loo Roem en rouw van onze Luchtvaart. Morgen Zaterdag Tandarts TELEFUNKEN- en PHILIPS RADIO APPARATEN 14e JAARGANG No. 15 - VRIJDAG 12 APRIL 1935 Algemeen Weekblad voor Soest, Soestdijk, Soestduinen en Soesterberg. Uitgave! DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 566. Moccanesten vanaf f 1.00 In Paaschartikelen alleen de kwaliteits-soorten. De keerzijde eener schoone medaille. □.Schouten Van Wereldtentoonstellingen en weerkanonnen. Damesschoenen koopt vanaf f 1.95 En dat onze duurste schoen slechts f4.45 kost? 20 procent korting U raadt natuurlijk meel Van fabriek tot verbruiker Uw voordeel* Soesterbergschestraat 30 op het plein Tscbn. Bureau H. SCHUIJFF V. Weedestr. 46 - Tel.487 wïïmamm ADVERTENTIEPRIJS: "an 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 cent. Advertentie's tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertentie's in dit blad worden eveneens in de twee andere bladen opgenomen. UITGAVE vBn: „DE SOESTER COURANT", Algemeen Weekblad, ..SOESTER NIEUWSBLAD", Algemee» Christelijk Weekblad en SOESTER WEEKBLAD ABONNEMENTSPRIJS 65 ct. per 3 maanden. Soester Weekblad 10 ct. per maand. Slagroomtaarten met nougateieren vanaf fl.— Nougateieren met slagroom 10 en 25 cent per stuk Paaschnestjes (gebakjes) 10 cent per stuk Onze sorteering gevulde koekjes is eenig Neem het van den Banketbakker I Het beste I Voor f 10.00 cassabons 50 cent terug. Soesterberbergschestraat 28 - Tel. 533 - Soest 2e Paaschdag geopend. Vanaf Vrijdag 12 tot en met Woensdag 17 April a.s. HET EERSTE VLAAMSCHE FILMWERK OOGST OVERAL EEN ENORM SUCCES Evenaart in succes de Hollandsche JANTJES. Een film voor jong en oud. Autobussen Zaterdag- en Zondagavond. B AARN TEL. 188 De slachtoffers van onze burgerlijke lucht vaart vielen in het Engelsche Kanaal, in België en Frankrijk, in Siam, in de Syrische woestijn en nu in Duitschland. Erkennende, dat onze Koninklijke Lucht vaart Maatschappij steeds van een prachtigen ondernemingsgeest heeft blijk gegeven en véél heeft gedaan om haar devies „Veiligheid vóór alles" hoog te houden toegevende ook, dat ze de Nederlandsche driekleur met eere heeft doen wapperen dóér, waar een internationale belangstelling zulk vlagvertoon tot een nationale verheffing maakte, bieden we aan de directie, aan het dappere corps vliegeniers en 't overige personeel der Maat schappij onze innige deelneming aan bij de vreeselijke ramp, welke onze burgerlijke luchtvaart op den 6 April j.1. te Brilon in Duitschland heeft getroffen. Van deze algemeene verklaring willen we eenige woorden van critiek, welke we mee- nen te moeten uiten, doen voorafgaan, op dat men zich overtuigd houde, dat deze cri tiek niet voortkomt uit vooringenomenheid tegenover de K.L.M., of het beleid derzel- ver directie. We gelooven onvoorwaardelijk, dat het bestuur van de K.L.M. in haar be leidvoering slechts één gedachte op het oog heeft, n.1. onze Nederlandsche luchtvaart tot een belangrijke factor van beteekenis in het wereldverkeer te maken en aldus er aan mee te werken, dat ons land een positie van aanzien in de wereld verkrijgt of behoudt. In dat opzicht slaagde de opzet redelijk wel, al moeten we de juistheid ontkennen van de suggestie, alsof heel de menschheid zou zitten gapen van bewondering voor wat we ondernamen en tot stand brachten. Door een wel handige, maar overdreven reclame, wordt de massa van tijd tot tijd tot een luchtvaart-hysterie opgevoerd, dappere onder nemingen worden voor ons volk tot wereld schokkende sensaties opgevoerd, terwijl in werkelijkheid de buitenlandsche belangstel ling zich beperkt tot een kring van raen- schen, die bij de luchtvaart zijn geïnteres- seert We hebben ten onzent in de lucht mooi en pioniersarbeid verricht, maar we moeten niet denken, dat ónze vliegers de eenige pioniers waren, nóch dat de burger lijke luchtvaart in andere landen bij de onze zou achterstaan. Vliegtuigen worden tegen woordig in vele landen gebouwd en in ieder geval is elke andere luchtvaart-maatschappij zoo goed als de K.L.M. in staat om machi nes te koopen in de Ver. Staten. Ook over dappere en bekwame jonge menschen, ge schikt voor het pilotenvak, beschikt ieder volk. We zeggen een en ander niet om de prestaties van de K.L.M. en haar pilotencorps l« kleineeren, maar om ze ia de juiste en eenig ware verhouding te plaatsen tot dat gene, waartoe men in het buitenland in staat is. De K.L.M. heeft groote tiromfen behaald, maar nationaal is de beteekenis er van nog al eens overdreven geworden. De groote pers heeft aan die overdrijving meegewerkt, onbewust misschien. In de dagen van een losgebroken of ontketende luchtvaart- hysterie zwelgt de journalistiek nu eenmaal van een zaligen copie-overvloed en het ge not daarvan maakt het beste oog blind voor tekortkomingen in ander opzicht. Het viel ons ook thans weer op, dat het bericht inzake de ramp van Brilon in de bladen niet vergezeld ging van een opsom ming der ongelukken, welke onze Neder landsche Luchtvaart reeds hebben getroffen, gelijk dat toch gebruikelijk te doen is, wan neer een ernstige spoorwegramp heeft plaats gehad, een schipbreuk of een mijn-explosie. Te veel wordt regelmatig de nadruk gelegd op de veiligheid van het luchtverkeer, spe ciaal voor zoover dat door de K.L.M. wordt geregeld en toch is die veiligheid helaas nog lang niet zoo volstrekt als de reclame ons wil doen gelooven. We herinneren ons, dat de K.L.M. verlies van menschenlevens boek te bij tochten over het Kanaal, in België en Frankrijk, in Siam (Bangkok), in de Syrische woestijn (Rutbah Wells) en thans in Duitsch land (Brilon)de onvolmaaktheid van onze herinnering zal wellicht ook nog tot onvol ledigheid van deze rampenlijst hebben geleid, De luchtvaart bracht ons roem, maar mede veel rouw. En we twijfelen hard, of de roem met al dien rouw niet te duur werd betaald. We vreezen zoo, dat de K.L.M.-leiding zich te veel heeft vastgedacht in een bepaald doel: een leidende positie te verkrijgen en te behouden in het wereld-luchtverkeer. Voor al dat laatste zal o.i. onmogelijk blijken. De deugden van moed en volharding zijn tegen woordig te zeer geïnternationaliseerd en de verbreiding van technische en andere weten schappen gaat te vlot dan dat we in de lucht een hegemonie zouden kunnen onder houden, als onze voorouders die een tijd lang voerden op de Oceanen. De groote internationale luchtlijnen, welke de K.L.M. zich thans met heel dure mid delen schept, zullen we geleidelijk, nadat men ons een poosje heeft laten pioneeren, moe ten deelen met maatschappijen uit andere landen en tenslotte zal de exploitatie te duur worden. Zooals wij het zien. zou de K.L.M. zich moeten beperken tot het onderhouden van een vlot en veilig luchtverkeer op de voor naamste wereldsteden, welke in de ons om ringende landen zijn gelegen. In die steden begint de taak voor vreemde maatschappijen, die voor het verder vervoer kunnen zorg dragen. We zouden dan eindelijk eens krijgen een gestabiliseerd luchtverkeer met een ten top gevoerde veiligheid. En een exploitatie, welke zich zelf bedruipt. Al dat gepionier van thans kost hoopen geld; nog steeds schrij ven we met zeven cijfers de som, welke het rijk en de posterijen jaarlijks op het bedrijf van de K.L.M. toeleggen. Het is reeds 8^9 jaar geleden, dat de schrijver dezer regelen in een artikel op het hopelooze financieel© perspectief van de K.L.M. wees. Toen kreeg tuj van hst secre tariaat der K.L.M. een hoop bescheiden en cijfers, waarin de groote subsidieposten als totalen ontbraken, maar waarin tot uitdruk king werd gebracht, voor welk van jaar tot jaar klimmend percentage het reizigers-ver voer, berekend per persoon en per kilometer, èn het goederen-vervoer, zich zelf reeds be kostigde. Las men daarbij de neergeschreven verdere verwachtingen, dan moet men tot de conclusie komen, dat het financieel© varken op 'n oortje na gevild was, maar thans, na zooveel jaren, verslindt de K.L.M. nog steeds vele tonnen gouds aan gemeenschapsgeld en o.i. doordat telkens nieuwe lijnen worden ge opend, die veel kosten. Ons luchtverkeer is te duur; een klein land kan zich dergelijke luxe zonder een belangrijk uiteindelijk doel niet veroorloven en zeker niet langer in dezen tijd. We lezen wel eens in de krant van een volgeboekt vliegtuig, maar ontelbare malsn vertrekken machines met zwaarder bezetting aan bemanning dan aan nuttigen passaniers- last. Die onevenredigheid viel meermalen op, wanneer een vlieg ^onderweg door een ramp werd getroffen. Ook nu weer; te Bri lon sneefden vijf K.L.M.-employé's en twee passagiers. Men verwijte ons niet, dat we de tra giek van het gebeurde te Brilon aangrijpen om onze critiek, welke we overigens in volle waardeering voor de goede bedoelingen der K.L.M.-leiding neerschrijven, te uiten. We kunnen onze bezwaren slechts d£n met kans op succes naar voren brengen, als we weten, dat de omstandigheden de aandacht van het publiek op de vraagstukken van ons luchtverkeer hebben geconcentreerd. Vereeniging vooc Mond- en Ge bitverzorging DENTOFORM. houdt spreekuren ten huize van den heer Nachtegaalweg 10 SGestdijk (bij de Beetzlaan) VRIJDAGS van 9-12 uur. Gratis inlichtingen van 9—2. Heele gebitten, pijnloos trekken inbegrepen. £30. met garantie Pijnloos trekken £1. Adres: AMSTERDAM, Amstelkade No 64. ONS WEEKPRAATJE. 't Is natuurlijk een vaststaand feit, dat de Belgen lang niet zoo soliede zijn als wij, Belgen lang niet zoo soliede zijn als wij, treur-nieten, van die echte „zwansen", bij wie wij met onzen doodgravers-ernst beslist gunstig afsteken. Naar Brussel pleegt een degelijke Nederlander dan ook alléén te gaan om eens stiekum te fuiven en na afloop aan vriend en maag' te rapporteeren, hoe 'verdorven die Belgen wel zijn. Toch heb ik persoonlijk een zwak voor ze en speciaal voor de Brusselaars, wier soms kostelijke grollen je al eens mogen ergeren, maar met wie je als puntje bij paaltje komt tóch moet meelachen. Ilc herinner me, hoe ik in de oorlogsdagen van najaar-1914 per pedes apostolorum, d.w.z. te voet, van Leuven naar Brussel poogde te komen. De Duitschers waren nog maar pas rond de Belgische hoofdstad neergestre ken, zoodat de bevolking nog volledig onder den indruk was van den nieuwen toestand; ze waagden zich moo min mogelijk, practisch: in het geheel niet, buiten haar woningen. Er was dus geen gelegenheid om aan den een of ander den weg te vragen. Maar geen nood; ook op de hoofdwegen, in België zijn in onze toonbankvitrine verschillende Schoenen geëtaleerd waaronder ook de duurste. Iedere kooper, die raadt welke dit is. krijgt op zijn of haar aankoop Koffergramophoons en Gramophoonplaten koopt U het prettigst bij vindt men de gemakkelijke verkeerspalen, welke richting en afstand aangeven. Ik had een ontzaglijk eind gesjouwd en meende, dat ik Brussel wel zéér kort benaderd moest zijn. Ha, daar staat een ver- keerspaal! En ik iaes zuchtend: Brussel 6 K.M. 't Viel me tegen. Doodmoe sjok ik verder om de laatste 6 K.M. te „nemen", en ik sjok zóó lang en zóó ver, dat m'n voeten rond werden en aanvoelden als vuurklompen. Ik zou in staat geweest zijn om me maar ergens te laten vallen, als ik in de verte niet wéér een verkeerspunt had ontdekt, welke me nader zou kunnen inlich ten. Ik was erg benieuwd, wat deze zou aangeven, want ik meende, dat ik niet 6, maar wel 10 K.M. had afgelegd voor de laatste etappe naar Brussel. Eindelijk ben ik aan den paal en daar las ik: Brussel 13 K.M. Toen, geachte lezers, heb ik heel zachtjes een erg leelijk woord gezegd. De Brusselaars uit de Marottenbuurt, die deze farce van het omdraaien der verkeers palen op hun geweten hadden, zooals ik later hoorde, hebben natuurlijk niet bedoeld, dat ze aldus het leger van von Moltke of den Kroonprins zouden misleiden, maar heel wat patrouilles en andere kleine afdeelingen Duitsche militairen moeten ze rond Brussel aan het dwalen hebben gebracht. En ook mij! Maar ik heb het ze toch vergeven, toen ik uitgerust was. We willen maar zeggen: een Brusselaar kan niet zóó in de zorgen zitten, of hij prakkezeert wat, opdat hij zelf èn zijn gasten kunnnen lachen. En hij wint het al dus. Wij, bij ons, we kunnen niets doen, omdat het crisis is en vermaken niet pas sen in dezen tijd. De Brusselaar zet een fuif op, omdat het crisis is en hij richt het zóó in, dat een ieder komt kijken; de een voor de gezelligheid, de ander om te kun nen bestatigen, hoe losbandig de Belgen wel zijn. Brussel heeft van den zomer haar we reldtentoonstelling, haar groote fuif. En wed den, dat de Brusselaars zullen lachen om de crisis en lachen om de devaluatie? Als de Hollanders met hun guldens komen, krijgen ze 128 0/0 korting op de franc en de Brus selaars leggen 50 ®/o op den prijs van hun waren. Zouden wij onzen somberen ernst nu nooit eens van ons df kunnen zetten en iets vroo- lijks kunnen organiseeren om landgenooten hier te houden eu vreemdelingen naar onr toe te halen? Amsterdam organiseert nu sinds enkele jaren zomersche muziekfeesten van zwaar kaliber, terwijl toch iedereen weet, dat 9 van de 10 radio-Iuistenaars ópvliegen van hun stoel en den stekker uit het stop contact rukken, als de omroeper een groote- of kleine terts-opus aankondigt. Ook onze andere verlokkingen, als het aanbod om vreemde bezoekers voor 75 cent een heelen dag door de hoofdstad te rijden in een tram, die de Amsterdammers niet keer lus- ten, achten we niet in staat om vacantie- gangers van Brussel weg te houden en iq de richting van onze hoofdstad te dirigeeren. De Franschen zijn van hetzelfde slag als de Belgen; alleen nog een tikje luchtiger soms, en meer verdorven natuurlijk. Als da Brusselsche wereldtentoonstelling nog niet be ëindigd zal zijn, is de bouw van de Parijsche internationale expositie van 1936 al begonnen. En de Hollanders zitten nu al te likkebaar den van de in het komende jaar te sma ken geneugten. Lees de kranten er maar op na; ze staan telkens met bijzonderheden van die Parijsche internationale opgetuigd. Een der voornaamste attracties zal er een geweldig weerkanon zijn, bestaande uit een aantal enorme, ontzaglijk hooge betonnen trechters, welke dienen om, naar gelang van het weer, dat moet worden gemaakt, heete of koude luchtstroomingen de ijle hoogte in te zenden. Op de^Parijsche Internationale zal het weer onfeilbaar worden aangekondigd. B.v. van 810 uur regen (stofbestrijding), van 10—12 zon, van 123 bedekte lucht, van 38 zonneschijn (met overwerk voor de zon) en van 8's anderen ochtends mane» schijn bij onbdekten hemel. Dat programma is maar een fantasietje van óns natuurlijk, maar dat van 't weer kanon is écht. Het is pas uitgevonden, naar het schijnt. En nu maakt het ons zoo dol, dat wij, Nederlanders, die zulk een geweldig weer kanon bezitten in den heer Veraart, al jarea lang April zou niet zoo sneeuwerig mijn geweest, als ons weerkanon niet met griep te bed had gelegen dat we niet een reüze-comedie van internationaal karakter heb ben weten te ensceneeren, met Dr. Veraart in de hoofdrol, geassisteerd door de Neder- landsche brandweercorpsen met haar spuiten, en Nederlandsche Jan Klaassen's ais figurant

Soester Courant | 1935 | | pagina 1