m ZQ5T T Burgerlijke Staod. Plaatselijk Nieuws* —*T' STOOMWASSCHERIJ EN STRIJKINRICNT1NG GEBOREN: Frederik Rudolf, z. v. A. H. Th- Preusser en J. v. d. Vlist, Postweg 2; Aart, z. v. J. v. Manen en C. A. v, *t Net, Nieuwstraat 59b; Jan, z. v. C. Top en R. Ravestein, Amersfoortschestraat 2; Barend Ar- nold, z. v. J. Laseur en T. de Bock, Steen- bofstraat 81; Antonius Theodorus Godefridus, v. A. Beemer en A. v. Oostrum,Ko- ninginnelaan 116; Adrianus, z. v. A. Gros en R. v. Dorrestcijn, Beukenlaan 2; Hen- drikus Johannes, z. v. G. A. Rademaker cn J. M. Stootman, Laanstraat 44; Yvonne, d. v. V. P. Rochat en Ch. W. Nieuwenbuis, Amersfoortschestraat 6a. ONDERTROUWD: B. Keizer, Amersfoort, en M. E. v. Tricht, Amersf.str. 116; A. W. H- v. Herk, Amsterdam, en E. de Vries, Pelikaanweg 33; M. J. Bakker, Barneveld, en WC. v. Valkengoed, Smitsweg 3; Th. B. Sukkel, Baarn, en M. A. Sukkel, B. Grothestraat 19. GEHUWD: M. Vedder en PI. v, d. Es- senburg, Molenstraat W.Z. 38. GEHIIUWD: A. Frank en Y. Elzinga, Kon. laan 48. GEVESTIGD: A. v. Rootselaar, Beuken laan 14; S. H. SchoffelmeerDe Lange, Plasweg 8; J. Schreur, Plasweg 8; G. Wol ter, Klaarwaterweg 36; A. Dekker, Vrede hofstraat 2; W. G. v. Zuijlen, v. Lennep- laan 74; G. Recourt m. g., Steenhofstr. 77; W- H. Woudenberg m. vr., Talmalaan 29; W. C. v. Heeften, Luchtv. Afd.; J. J. v. Kooperen, Talmalaan na; G. Pasman, Beu kenlaan 18; B. G. Beths, O. Utrechtschew. 54; J. W. H. de Heer Kloots, Hartmanlaan 100a; .Wed. D. J. Samuels, Hartmanlaan 100a; Wed. J. A. Rijke, Laanstraat 28; G. Kruijff, Vosse- veldlaan 42; C. G. Wessels, Kerkstraat 57 J. J. v. d. Berg, v. Lijndenlaan 1; J. Bie- bericher, Soesterb.straat 125; K. Westerveld, PI euvel weg 28; G. Roszcyk, Kon.laan 27; G. .Wassmann, Hartmanlaan 68; O. Schwab, Hart manlaan 68; Wed. M. Stricker, Klaarwater weg 34; A. M. Derks, Amersf.str. 89; N. den Broeder m. vr., Nicuwerhoekstraat 2; J. J. Klaver, Nassaulaan 7; N. Bovee m, g., Amersf.straat 2; F. C. Marks, Koloniew. 5. VERTROKKEN: A. Menke van Klaarwa- lerweg 13 naar Groningen, Goudenregenstr. 13; H. v. Westering van Soesterb.str. 89 n. Bussum, Lothiriuslaan 79; Wed. J. de Broe- kert van v. Lijndenlaan 30 naar Groningen, Oosterstraat 5a; L. J. Verboog van Soes terb.straat 125 naar Bloemendaal, Prov. Zie kenhuis; G. J. v. Hessen m. g. van Midel- wijkstraa 38 naar Baarn, Eemstraat 16a; B- S. Klop van Soestrrb.straat 125 n. Baar-n, .Utr.weg 66; H. de Wind van Mendelssohrd- 3 naar Plarderwijk, Wilhelminastraat; A. van Roomen van Birkstraat 65 naar Baarn, Zand- *0ortweg 192; M. A. M. Scheffers van Wil- kelminalaan 16 naar Beverwijk, Zcestr. 14; E. J. v. d. Broek van Schoolstraat 38 naar Zeist, O. Postweg 80; C. B. Bionda van Nieuweweg 64 naar Laren, Veldhuijssstr. 10: B- A. Dijkman van Soesterb.str. 158 naar Callantsoog, Wijk C 101; G. v. Krieken van Eigendomweg 98 naar Utrecht, Cath.singel 101; J. Boomberg van Kerkpad N.Z. 45 n. Rotterdam, Kortenaerstraat 1. VERHUISD: J. A. E. Griessen van Den Blieklaan 39 naar Den Blieklaan 27; C. J. óe Vries m. vr. van Klaarwaterweg 52 naar baanstraat ib; Wed. J. K. Koopman van Oranjelaan 24 naar Stationsweg 12; F. H. Gemen van Nieuweweg 2 naar v. Lennep- laan 70; J. Tak m. g. van Soesterb.str. 97 naar Vondellaan iy; A. v. d. Schagt van F. Pluijcklaan 4c naar Veldweg 11W. Al- derding van Nieuweweg 31 B naar Veldw. ix; .W. Stikel van Spoordw.straat 4 naar Spoor straat 25; P. J. Borrias van Soesterb.str. 162 naar Molenstraat O.Z. 7; A. M. Boomsema van Bosstraat 12 naar Vosseveldlaan 47. GEMEENTERAAD. De Raad onzer gemeente is in openbare vergadering bijeengeroepen tegen heden avond, Vrijdag 12 April, te 7.30 uur, ter behandeling van de volgende agenda: 1. Vaststelling van de notulen der ver gaderingen dd. 25, 28 en 29 Jan. en 27 Febr. 1935. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Adres van de afdeeling Baarn en Omstreken van den Nederl. Bond van Kof fiehuis-, Restauranthouders en Slijters, inhou dende verzoek aan de jeugdherberg in deze gemeente geen subsidie te verleenen, alsmede een adres van mej. W. M. J. Escabaehe te Den Haag, inhoudende verzoek het adres van den Nedcrlandschen Bond van Koffiehuis houders voor kennisgeving aan te nemen, met voorste] van B. en W. om beide adres sen voor kennisgeving aan te nemen. b. Proces-verbaal van de opneming van kas en boeken van den gemeente-ontvanger op 12 Maart 1935. c. Schrijven van de Vereeniging voor Aanleg en Onderhoud van Rijwielpaden in Gooi- en Eemland, waarbij den Raad dank gezegd wordt voor de over 1935 toegezegde subsidie groot f 60. d. Rekening van het R.K. Kleuterhuis te Soesterberg over het tijdvak van 1 Maart ,1934 t.m. 28 Februari 1935. e. Jaarverslag over 1934 en Rekening en .Verantwoording over 1934 en Begrooting ©ver 1936 van de Vereeniging „Wijkverple ging Huis ter Heide en Omstreken". f. Overzicht van het gasbedrijf over de maand Februari 1935. g. Een adres van den Bond van Neder- landsche Brouwerijen, betreffende het maxi mum aantal voor verloven A, met voorstei dit in handen te stellen van B. en XV.. om prae-advies. h. Een adres van K. Schuyt 'e.a'., ver zoekende uitbreiding van het aantal drank vergunningen, met voorstel dit in handen te stellen van B. en W. om prae-advies. i. Een adres van P. Selderbeck e.a. be treffende grondafstand voor het Heester laantje, met voorstel dit in handen te stel len van B. en W. om prae-advies. j. Verslag van het agentschap der Ar beidsbemiddeling over het jaar 1934- k. Verslag van de verrichtingen van het Maatschappelijk Hulpbetoon over 't jaar 1934. 3. Stemming over het voorstel van het lid A. Endendijk om de vaststelling van de bevoegdheid en werkkring van de Commis sie van advies ter beoordeeling van bouw ontwerpen aan te houden tot er een nieuwe Directeur van Gemeentewerken is benoemd, over welk voorstel de stemmen in de vorige vergadering hebben gestaakt. 4. Vaststelling van besluiten tot wijziging der gemeente-begrooting: a. algemeene wijziging dienst 1934; b. algemeene wijziging dienst 1935- 5. Vaststelling van besluiten inzake beleg ging van gelden. 6. Voorstel tot verstrekking van voor schotten aan bouwvereenigingen in verband met conversie van gemeentelijke geldleenin- gen. 7. Voorstel tot vaststelling van rente percentages voor beiegde en opgenomen gel den door het gasbedrijf bij de gemeente. 8. Voorstel tot het aangaan van een ziekteverzekering ten behoeve van het per soneel van het gemeentelijk gasbedrijf. B. en W. stellen voor deze verzekering aan te gaan bij Centraal Beheer. De pre mie bedraagt f 27.50 per f 1000.loon. 9. Voorstel tot gocditeuring van tarieven voor het gebruik van het Soester Natuur bad. 10. Voorstel tot wijziging van de in de vergadering van 27 Febr. j.1. vastgestelde verordening ingevolge art. 9 der Winkel sluitingswet. Dit voorstel betreft een ondergeschikte wij ziging op verzoek van den Min. van Handel en Nijverheid. 11. Voorstel van B. en W. met betrek king tot in werkverschaffing uit te voeren werken. B. en W. stellen de navolgende werken voor: a. het maken van een plantsoen met vijver op 'tpperceel Batenbucglaan hoek Postweg te "Soesterberg, kosten f3068.80; b. het maken van een wandelplaats op 't 't Hoogt van den Soesterberg, kosten f 8470.58; c. ontginning van woeste gronden nabij de spoorhalte De Paltz tegen de grens der gemeente Zeist," kosten f 29.500.(uitvoe ring eerste gedeelte f 16.000.waarin als bijdrage van het rijk f4147.—). j2. Crediet-aanvrage voor vergrooting van de brandweergarage te Soesterberg. B. en XV. vragen hiervoor een crediet van f igoo. 33. Creditt-aanvrage voor bestrijding van de kosten, verbonden aan tewerkstelling van jeugdige werkloozen. In verband met de vele aanmeldingen voor het verrichten van tuinarbcid stellen B. en W. voor het reeds toegestane crediet te verhoo- gen van f 200.op f 45°- 34. Voorstel tot wijziging van de veror dening op den keuringsdienst van vee en vleescb. 15. Adres van den Soester Bestuurders- bond, verzoekende inrichting van een kinder speelplaats op t Hart, met voorstel van B. en W. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken, zulks in verband met de groote kosten en het niet noodzakelijk achten van een dergelijke gelegenheid. 16. Adres van de vereeniging E.S.V.A.C., verzoekende uitbreiding van haar speelterrein in het Burgemeester Dekethpark. Waar de voorgestelde uitbreiding volgens B. en W. niet afdoende is, stellen B. en W. voor hiertoe niet te besluiten. Beter lijkt het B. en W. de mogelijkheid tot verkrijging van betere speelterreinen (nieuw sportpark) te ge legener tijd onder de oogen te zien bij het j uitzoeken van objecten voor werkverschaffing. 17. Verzoek van G. J. Smit om uitbrei ding der straatverlichting in de Birktstraat, met voorstel van B. en W. 18. Voorstel om in principe te besluiten tot afdoende verbetering van eenige wegen met toepassing der Aanlegbelasting. B. en W. stellen voor de navolgende we gen van een definitieve dekking te voorzien: Verl. Postweg, Braamweg, Verl. Kolonieweg, Postweg. Ook stellen B. en W. voor 75 °/o der aanlegkosten voor heffing in de Aanleg- belasting in aanmerking te brengen. 19. Adres van G. van Egdom en J. van Raay, verzoekende wijziging van een zij- erf afscheidingsaf stand. 20. Vaststelling van besluiten inzake ge- meente-eigendomr- n, t. w. a. Aanvaarding en schenking van grond van B. J. van 't Eind; b. Verkoop van grond J. Fransen Jr.; c. Ruiling van grond met M. Hornsveld; d. Aankoop van het recht van erfpacht van F. Wiss. 21. Behandeling van een van Gedepu teerde Staten ingekomen schrijven betreffen de de begrooting 1935, met voorstel van B. en W. Ged. Staten wenschen: a. dat een regeling wordt getroffen voor de overdracht van de niet tot bouwterrein bestemde gronden van het grondbedrijf naar den algemeenen dienst. (Hiervoor zou een bedrag van f 4000.op de bcgrooting moe ten worden gebracht.) b. dat van het batig slot der rekening 1933 ten minste de hcift wordt beschikbaar gehouden voor volgende jaren, zulks in ver band met het feit, dat in de komende jaren de uitkomsten uit het gemeentefonds telken jare zullen verminderen en de post „onvoor ziene uitgaven" zeer laag is geraamd. Verder wijzen Ged. Staten er op, dat een heffing van meer dan 55 opcenten op de hoofdsom der gemeente-fondsbelasting slecht3 geoorloofd is, indien ten minste 150 opc. op de hoofdsom der personeele belasting wordt geheven. (Thans 140.) In verband met vorenstaande stellen B. en W. voor de opcenten op de personeele belas ting te verhoogen van 140 op 150. Hier door wordt een meerdere opbrengst verkre gen van f 8400.—. Dit bedrag wenschen B. en W. als volgt aan te wenden: f4000. voor het onder a omschreven doel en f 4400.tot verhooging der onvoorziene uit gaven. De overbrenging van het geheele batig slot der rekening 1933 naar de begrooting 1935 wenschen B. en W. te hendhaven. 22. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het raadsbesluit dd. 30 April 1934, be treffende het in voorbereiding zijnde uitbrei dingsplan. 23. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening op de heffing van leges. 24. Benoeming vair een tijdelijk Directeur van Gemeentewerken. 25. Benoeming van leden der schattings commissie voor de Rijksinkomstebelasting. 26. Voorstel van B. en W.: a. tot verhooging van het crediet voor vernieuwing der Banningstraat m verband met uitbreiding der rioleering; b. tot het maken van een rioleering in de Batcnburglaan met credietaanvrage. LANDBOUW CS1SIS-ORGAN1SAT1E. District SoestAmersfoort. Aan de leden wordt bekend gemaakt, dat de Secretaris inplaats van Vrijdag 19 April a.s. zitting zal houden op Donderdag 18 April a.s. van des avonds half zeven tot acht uur in het kantoor der Coöperatieve Landbouw- Vereeniging. Vervolgens weer iederen Vrijdag avond van half zeven tot acht uur. R.K. K1ESVEREEN. SOESTERBERG. Op bedoelde jaarvergadering werden tot bestuursleden herkozen de heeren A. v. Doorn en S. van Leeuwen, terwijl in de bestaande vacature werd gekozen de heer J. Bremer. Den leden werd verzocht eventueele can- didaten voor de Gemeenteraadsverkiezing in te dienen uiterlijk op Vrijdag 12 April. Op den avond van dien dag zal een algemeene ledenvergadering worden gehouden voor af handeling van deze aangelegenheid. Bij de rondvraag werd nogal critiek ge oefend op de thans zittende gemeenteraads leden. j JUBILEUM-FEESTAVOND A.D.O. Op Woensdag 24 en Donderdag 25 Appril zal door de Algemeene Soester Turn- en Athletiekclub A.D.O. een feestavond worden gehouden in de zaal van Hotel Eemland. Na haar zeer geslaaagde jubileum-gym- nastiekuitvoering in het begin van dit jaar, zal bovengenoemde feestavond dienen ter ver dere viering van het ie lustrum. Plannen be staan om dezen zomer met een groote athle- tiekwedstrijd de. viering te besluiten. En nu wat betreft deze feestavond. „Goede wijn behoeft geen krans", meer behoeven wij niet te zeggen- A.D.O. schijnt nu eenmaal overal „flair" voor te hebben. Zie voor bijzonderheden de aanplakbiljet- teil en de advertentie in ons blad van vol gende week. VAN ONZE ADVERTEERDERS J.1. Zaterdag had de heropening plaats van de bekende Heerenmodezaak en Kleermakerij van den heer L. Vervat, aan den Heuvel- weg. We hebben eens een kijkje genomen en geconstateerd, dat de verplaatsing van zijn zaak naar den Heuvelweg een mooie ver betering is. De etalages, die geheel stofvrij, zijn, bieden een mooie keuze heerenniode-artikelen van de nieuwste dessins. Het interieur is een voudig, doch smaakvol ingericht. De vele bloemstukken, die de heer Vervat bij de heropening in ontvangst mocht nemen, bewezen wel, dat de ondernemer geen onbe kende is I Onze beste wenschen. POL1T1EHONDEN-DRESSEERCLUB. Het ligt in de bedoeling 111 deze gemeente een politiehonden-dreseerclub op te richten. Aanmeldingen hiervoor kunnen geschieden bij den heer A. van Voorst, Van Weedestraat 61, Soestdijk. VOLKSTUINEN. Het was Zaterdag een ongewone drukte op het z.g.n. fecsterrein gelegen tusschen de Paulas Potterstraat en de Talmalaan. Maaf 't is nu geen tijd van feesten, al thans de gemeente heeft het terrein een andere bestemming gegeven. Het gemeente bestuur heeft 't ter beschikking gesteld van de werkloozen in onze gemeente. Verdeeld over stukken van 35 roe of 500 M2 zijn de werklooze huisvaders in de gelegenheid gesteld gratis een stuk in gebruik te ont vangen voor verbouw van aardappelen. De gemeente doet zelfs nog meer. Ook stelt zij nog gratis ter beschikking van de belang hebbenden pootaardappelen en kunstmest. Deze goede bedoeling van ons gemeente bestuur is gelukkig gewaardeerd. Voor de 42 perceeltjes waren meer dan 60 aanvra gen. De toewijzing heeft reeds plaats gehad en Zaterdagmiddag waren de mannen dan ook reeds druk bezig den grond om te spit ten. Men heeft berekend, dat ieder een .12 tot 15 H L', aardappelen zal kunnen oogsten. Nu belanghebbenden zoo spontaan op deze geste van ons gemeentebestuur hebben ge reageerd, aullen, naar wij vernamen, nog po gingen in het werk worden gesteld, meer dere terreinen beschikbaar te stellen. Onze wethouder, de heer Van Klooster, heeft n.1. ook in deze omgeving nog terrei nen liggen, die eveneens voor dit doel ge schikt zijn. Verwacht wordt, dat daarmede de overige belanghebbenden zullen worden geholpen. PLUIMVEE- EN KONIJNENFOKKERS BELANGEN. De Pluimvee- en Konijnenfokkers-vereeni- ging vergaderde dit keer in de groote zaal van Hotel Eemland. Allereerst deelde de voorzitter, de heer E. J. ten Raa, mede, dat tot secretaresse weer was aangewezen mevrouw Dral. Verder waren de bestuursfuncties zooda nig verdeeld, dat de heer Steffens als 2e voorzitter, de heer Blom als 2e secretaris en de heer Van Achterbergh als algemeen adjunct zou fungeeren. De heer PI. J. de Haan Sr. deed financi eel verslag van den feestavond. Plet bleek, dat er een nadeelig saldo van ruim i 5. was, terwijl door de vereeniging reeds een bedrag van f 45 was beschikbaar gesteld. Het bestuur heeft gemeend de heeren De Haan en Plomp een klein kistje sigaren als blijk van waardeering te moeten aanbieden aan mevrouw Steffens een bloemen mand. Het bestuur heeft geen bezwaar in het a.s. seizoen weer een tentoonstelling te or- ganiseeren, mits op algemeene medewerking kan worden gerekend. Plierover ontspon zich eenige discussie. Een der leden wenschte de tentoonstelling 't liefst in de tweede helft van Januari. Anderen dachten dat eind December beter was. Tenslotte werd de tijd aan het bestuur overgelaten. Een bespreking over 'n uitstapje naar de Flora te Hee'mstede had tot gevolg, dat men hiertoe besloot. Uit de kas der vereeniging zal een bedrag van ten hoogste f 40.en ten hoogste f 1.per persoon beschikbaar- worden gesteld. Na de gebruikelijke „Beurs en rondvraag" kreeg de heer Steffens gelegenheid tot be handeling van het onderwerp: „Hoe maak ik zelf mijn electrische kunstmoeder". Met groote belangstelling werd de uiteenzetting van den heer S. aangehoord. Tot slot werd besloten Donderdagmiddag half 3 bij den heer Steffens, Parklaan 2, een en ander te gaan zien. Circa half 11 sloot de Voorzitter deze ge animeerde vergadering. VOETBALVER. „SOEST". Voor de tweede maal werd Maandagavond in de zaal van Bosch en Duin een bonte avond gegeven, welke uitnemend geslaagd is en georganiseerd werd door het dames comité. De zaal was leuk versierd. Als conferen cier tradt op de heer D. Berkhout, terwijl de heer J. Uiterwijk de vroolijkheid er m bracht met zijn accordeon_muziek. Mevr. DonkerVan Galen opende als pre sidente van het dames-comité de avond nret een welkomstwoord en herinnert aan het doel dezer avonden, n.1. door een groote lootjesverkoop gelden bijeen te brengen om de vereen. „Soest" bij haar i2l/2-jarig be staan een blijvend geschenk aan te bieden. Hierna liet zich allereerst hoor en de ac- cordeon.vereeniging „Excelsior" uit Hilver sum, onder leiding van den heer Lanlrreijer, welke met het gebodene veel succes oogstte. De vele hierna gegeven voordrachten en de klucht „De gebroken spiegel" vielen even eens zeer in den smaak en ontlokten een langdurig applaus aan de vele aanwezigen. Plet dames-comité heeft met beide avon den een groot succes behaald, ook financi eel, hetgeen ongetwijfeld van groot belang is voor het a.s. jubileum. I. O. G. T. De afd. Soest van de I. O. G. T. hield Zaterdagavond in ,,'t Muizennest" aan den Olijkeweg, een samenkomst met leden der omliggende loges en belangstellenden. Na het zingen, van lied 25, zong de heer P. L. Schaaf een drietal liederen, begeleid door mevrouw Muyzcnberg op de piano. Daarop riep de heer A. G. Breitenstein uit Utrecht, allen, het welkom toe en sprak over het werk der geheelonthouding in het algemeen en over de tempelierenarbeid in het bijzonder. Spr. stelde voorop, dat de drankstrijd al even oud is als het drank gebruik en -misbruik. Dat het gebruik voor al in deze tijden afneemt is mede een ge volg van de crisis. Ook heeft de onthouding een bongenoot gekregen in de vereeniging „Alcoholbestrijding bij snel verkeer". Werd vóór een 25 jaar een geheel onthouder bespot, thans is dit geheel veranderd; de drank gewoonte heeft geen waarde meer. Naast de geheelonthouders-drankbestrijding staat de T empelieren.orde. Spr. geeft hierna een beeld van de wer king der in 1851 in New-York gestichte orde, waarbij spr. Iaat uitkomen, dat de orde een betere maatschappij wil bouwen. Nadat door den heer Schaaf nog eenige liederen waren gezongen, werd de bijeen komst gesloten. BROEDERSCHAP. .Verschillende vereenigingen te Soest heb ben te samen een openbare vergadering uit geschreven, te houden Maandag 15 April, 8 uur n.m., in „Religie en Kunst". Dit be looft een niet allcdaagsche samenkomst te worden. Plier komt n.1. niet één spreker aan het woord, om propaganda te maken voor een bepaald beginsel, maar zal voor ver schillende strevingen een kort woord wor- den gesproken door bevoegde sprekers. Vooï elke meewerkende vereeniging zal 10 minuten worden gesproken. In dien korten tijd wordt behandeld het streven van de vereeniging^ die aan het woord is, in verband met Broe- derschap. Navolgende vereenigingen werken mee^ Ned. Vegetariërsbond, Ned. Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken, Internationale Orde van Goede Tempelieren^, de Algem. Ned. Vrouwen Vredebond, The- osophisch Centrum, de Humanitaire School, de Internationale Vereeniging „Bellamy". We mogen een interessante, bonte avond' venvachten. EEN DER GROOTSTE EN MEEST MOD. INRICHTINGEN OP DIT GEBIED. OVERDRACHT VAN BIGGENMERKEN NIET TOEGESTAAN. Aangezien bij sommigen de meening; heerscht, dat overdracht van biggenmerken is toegestaan, wijzen wij er nog eens met nadruk op, dat zulks niet het geval is. Verkoop van merken is dus in geen geval toegestaan! Op een bepaald bedrijf mogen dus even min biggen ter merking worden aangeboden, welke niet op het bedrijf zijn geboren. Deze biggen zullen echter beneden 5 K.G'< moeten worden vervoerd, 'aangezien het ver voer van ongemerkte biggen slechts benedenl 5 K.G. is toegestaan. Het ligt echter in de bedoeling dit gewicht tot 10 K.G. te ver hoogen, doch zulks is thans nog niet van kracht. VAN ONZE ADVERTEERDERS. Het was in 1887, dat de heer Albert Pleijn zijn eerste kruidenierszaak opende in hef plaatsje Oostzaan. Al spoedig daarna vestigde! hij in Purm erend zijn eerste filiaal, waarmede de reeks een aanvang nam van de vestiging der 187 filialen, welke momenteel buiten de noordelijke provincies over geheel het land verspreid zijn. In 1912 werd voor het eerst de fabricagej van goederen in eigen beheer genomen enj thans is een vijf étages hooge fabriek in werking met een grondoppervlak van 400Q M2, waarin 450 menschen werk vinden en die met meetelling van de filialen aan 2000, Nederlanders arbeid verschaft. Rondgeleid door den heer Valk, reclame chef, bezichtigden wij de modern ingerichte fabriek. Te beginnen bij de koekfabriek. Wij za gen de bereiding van Alb. Heijn's nieuwste koekje „Folia" genaamd. In een liefst 40; M. lage gasoven, waardoor op een band van 85 M. lang de koekjes rij aan rij gevoerd worden, bakt men per dag 9000 pond van' deze koekjes! Dit is slechts één van de on geveer 30 verschillende soorten, die dagelqka bereid worden. Houdt men voor biscuit een reclameweek, wat met het oog op de pro ductie-mogelijkheid steeds in slechts 45 fili ale 1 tegelijk geschiedt, dan levert men dia ééne week 75.000 pond af. De nieuwste af deeling; de beschuitbakkerij, was vervolgens aan de beurt. Ook hier staat eeft enorme gasoven met loopende band. De beschuiten worden twee aan twee gebakken, vervolgens afgekoeld, dan doorgesneden, waarna ze ge roosterd worden en bij de inpaksters terec&fc komen. Per dag fabriceert men memonteel 150 kisten, elk inhoudend 119 rollen, totaal dus 160.650 beschuiten, welke hoeveelheid nog niet groot genoeg is om aan de vraag te kunnen voldoen. Wij zagen verder de be reiding van "bonbons, chocolade-hagelslag, chocolade-reepen, koffie en thee, alles in groote hoeveelheden en op hygiënische wijze. Zeer interessant bleek ook het fabriceeren van drups. Op electrisch verwarmde tafels worden de verschillend gekleurde grondstof fen in groote rollen gemengd, die vervol gens in lange, dunne pijpen naar de vorm machine worden gevoerd en daar worden be drukt, afgeknepen en afgekneld Toffees wor den machinaal ingepakt, 360 per minuut. In de enorme wijnkelder, waar een geregelde voorraad van 150.000 L. ligt Opgeslagen, rust ten we een oogenblik uit, waarbij de kelder meester ons een glas van een voortreffelijke soort uitschonk. Wij zagen tenslotte nog de bereiding van muisjes, fondants, pepermunt, tal van zuur tjes, het sorteeren en raffineeren van peul vruchten, waarvan we als bijzonderheid nog de bereiding va nspliterwten vermelden. Dit geschiedt in een hooge trechtervormige ma chine, waar eerst de bolster wordt afge schuurd en vervolgens de erwten worden gespleten. Alles tezamen een uitstekend georganiseerd bedrijf, hetwelk thans, na het uittreden van den oprichter, geleid wordt door diens zoons G. en J. Heijn en zijn schoonzoon J. Hille*

Soester Courant | 1935 | | pagina 6