Uit den Soester Raad. Tandarts D. Schouten WIERSEMA ALLE cigari//os D. F. VOIGT de notulen der 29 Jan. er de ver- 27 ingekomen stukken, afdeeling Baarn ei Vrijdaga\o»id vergaderde de Raad o gemeente. De heer Endendijk was afwezig Na de gebruikelijke opening kwam •genda in behandeling. 1 Vaststelling van gaderingen dd. 25, 28 Febr. 1935. Goedgekeurd. 2. Mededeeling van a. Adres van de Omstreken van den Nederl. Bond van Kof fiehuis-, Restauranthouders en Slijters, inhou dende verzoek aan de jeugdherberg in deze gemeente geen subsidie te verleenen, alsmede een adres van mej. W. M. J. Escabache te Den Haag, inhoudende verzoek het adres van den Nederlandschen Bond van Koffiehuis houders voor kennisgeving aan te nemen, met voorstel van B. en VV. om beide adres sen voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. b. Proces-verbaal van de opneming van kas en boeken van den gemeente-ontvanger op 12 Maart 1935. Voor kennisgeving aangenomen. c. Schrijven van de Vereeniging voor Aanleg en Onderhoud van Rijwielpaden in Gooi- en Eemland, waarbij den Raad dank gezegd wordt voor Je over 1935 toegezegde subsidie groot f 60. Voor kennisgeving aangenomen. d. Rekening van het R.K. Kleuterhuis te Soesterberg over het tijdvak van 1 Maart 1934 t.m. 28 Februari 1935. e. Jaarverslag over 1934 en Rekening en Verantwoording over 1934 en Beg-rooting over 1936 van de Vereeniging „Wijkverple ging Huis ter Heide en Omstreken". Voor kennisgeving aangenomen. f. Overzicht van het gasbedrijf over de maand Februari 1935. Voor kennisgeving aangenomen. g. Een adres van den Bond van Neder- iandsche Brouwerijen, betreffende het maxi mum aantal voor verloven A, met voorstel dit in handen te stellen van B. en W. om prae-advies. Aldus besloten. h. Een adres van K. Schuyt e.a., ver zoekende uitbreiding van het aantal drank- vergunningen, met voorstel dit in handen te stellen van B. en W. om prae-advies. Aldus besloten. i- Een adres van P. Selderbeek e.a. be treffende grondaf stand voor het Heester laantje, met voorstel dit in handen te stel len van B. en W. om prae-advies. Aldus besloten. De heer v. d. BERG wil deze aangelegen heid afhandelen en het Heeserlaantje 200 M. ce-frateu Jou- middel" der Baatbelasting. j. Verslag van het agentschap der Ar beidsbemiddeling over het jaar 1934. Voor kennisgeving aangenomen, k. Verslag van de verrichtingen van het Maatschappelijk Hulpbetoon over 't jaar 1934. Voor kennisgeving aangenomen. 1. Een schrijven van T. v. d. Neut, in- eake huurverlaging van woningen van de Wo. ingbouw-vereeniging „Sint Joseph". Gesteld in handen van B. en W. om prae-advies. m. Een schrijven van R. C. van Suijdam, verzoekende ontheffing van art. 15 der Bouw verordening voor den bouw van 3 huizen onder één kap. Gesteld in handen van B. en W. om prae-advies. n. Een schrijven van J. van der Krol te Maartensdijk, betreffende koop van gemeente grond. Gesteld in handen van B. en W. om prae-advies. o. Een schrijven van D. Radstok, hou dende bezwaar tegen zijn aanslag in het ver gunningsrecht. Gesteld in handen van B. en W. om prae-advies. p. Een verzoek van het bestuur der R.K. U.L.O. school om medewerking ingevolge art. 72 der L. O. Wet 1920 voor aanvulling van leermiddelen. Gesteld in handen van B. en W. prae-advies. 3. Stemming over het voorstel van het lid A. Endendijk om de vaststelling van de bevoegdheid en werkkring van de Commis sie van advies ter beoordeeling van bouw ontwerpen aan te houden tot er een nieuwe Directeur van Gemeentewerken is benoemd Goedgekeurd. B. en W. stellen voor deze verzekering aan te gaan bij Centraal Beheer. De pre mie bedraagt f 27.50 per f 1000.-— loon. Goedgekeurd. 9. Voorstel tot goedkeuring van tarieven voor het gebruik van het Soester Natuur bad. Goedgekeurd. Hierna komt in behandeling: 21. Behandeling van een van Gedepu teerde Staten ingekomen schrijven betreffen de de begrooting 1935, met voorstel van B. en W. Ged. Staten wenschen: a. dat een regeling wordt getroffen voor de overdracht van de niet tot bouwterrein bestemde gronden van het grondbedrijf naar den algemeenen dienst. (Hiervoor zou een bedrag van f 4000.op de begrooting moe ten worden gebracht.) b. dat van het batig slot der rekening 1933 ten minste de helft wordt beschikbaar gehouden voor volgende jaren, zulks in ver band met het feit, dat in de komende jaren de uitkomsten uit het gemeentefonds telken jare zullen verminderen en de post „onvoor ziene uitgaven" zeer laag is geraamd. Verder wijzen Ged. Staten er op, dat een heffing van meer dan 55 opcenten op de hoofdsom der gemeente-fondsbelasting slechts geoorloofd is, indien ten minste 150 opc. op de hoofdsom der personeele belasting wordt geheven. (Thans 140.) In verband met vorenstaande stellen B. en W. vo'or de opcenten op de personeele belas ting te verhoogen van 140 op 150. Hier door wordt een meerdere opbrengst verkre gen van f 8400.Dit bedrag wenschen B. en W. als volgt aan te wenden: f4000. voor het onder a omschreven doel en f 4400.tot verhooging der onvoorziene uit gaven. De overbrenging van het geheele batig slot der rekening 1933 naar de begrooting 1935 wenschen B. en W. te hendhaven. De heer GROOTEWAL steunt het voor stel inzake het overschot 1933, doch wil niets weten van de f 4000.Ged. Staten kun nen ons niets voorschrijven. De heer GASILLE verzoekt deze zaak eerst grondig in de Grondcomm. te bezien en wil zoo mogelijk deze aangelegenheid afwijzen. De belastingen zijn reeds hoog genoeg. De heer NOODER acht de bemerkingen van Ged. Staten aanvechtbaar. Het overschot 1933 is niets anders dan te veel betaalde belasting. Het is niet meer dan billijk, dat het bedrag in zijn geheel naar de begroo ting 1935 gaat. Met den post f 4000.— wil spr. wachten tot bet uitbreidingsplan is goed gekeurd. 22. Voorste! van B. en V/. tot wijziging van het raadsbesluit dd. 30 April 1934, be treffende het in voorbereiding zijnde uitbrei dingsplan. Dit punt wordt voorloopig aangehouden, om het zoo mogelijk op een ander tijdstip in deze vergadering te bezien. 23. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening op de heffing van leges. Goedgekeurd. 24. Benoeming van een tijdelijk Directeur van Gemeentewerken. B. en W. doen voor deze functie de na volgende voordracht: Ir. G. A. P. de Kort, bouwkundig ingenieur te Wassenaar. Ir. W. C. van Goor, civiel-ingenieur te Hillegersberg. De heer NOODER zegt onder protest aan deze benoeming te zullen meewerken. Voor hem is niet komen vast te staan, dat de tegenwoordige leiding de aanstelling van dezen directeur noodzakelijk maakt. Onjuiste motie ven liggen aan deze benoeming ten grond slag. Bij de hierna gehouden stemming krijgt de heer De Kort 5 en de heer Van Goor 9 stemmen, zoodat de laatste voorloopig als tijdelijk directeur is aangesteld. Vereeniging voor Mond- en Ge- bitverzorging DENTOFORM. houdt spreekuren ten huize van den heer Nachtegaal weg 10 Soestdijk (bij de Beetzlaan) VRIJDAGS van 9-12 uur. Gratis inlichtingen van 9—2. Heele gebitten, pijnloos trekken inbegrepen. f30.—, met garantie Pijnloos trekken f 1.— Adres: AMSTERDAM, Amstelkade No 64. JUIST ONTVANGEN» Fijne matzijden Kousen, nieuwste tinten 85—110130 Handschoenen m. kap 90—95—130 Overhemden 250—290—325 Dassen 50—75—90 en hooger Onkreukbare REX-Dassen 90 ct. Zijden Sjawls 50—75—80 enz. Fraaie gebloemde zijden Japonstoffen 65—85—110 per el Wij zijn vanaf heden TELEFO NISCH aangesloten onder No. 408 SOESTERB.STRAAT 9a Dames- en Heerenkleermakerij De VOORZITTER merkt op, dat de gronden, waarvoor dit bedrag is bestemd, nimmer in het Grondbedrijf hadden mogen worden opgenomen, omdat zij niet voor bouw gronden waren bestemd. Tegen het schuld bedrag kunnen zij nu uit dit bedrijf wor den genomen. De heer GASILLE zegt, dat de raad deze gronden met schuld heeft belast door werk op deze gronden te laten verrichten. Spreker wil deze gronden thans wèl als bouwterrein aanmerken, om ze er in betere tijden weer uit te nemen en dan 't nu gevraagde bedrag van f 4000.toestaan. De heer MLUDER meent, dat het door en W. genoemde bedrag en de verhoo- vergadering hebben gestaakt- Het voorstel wordt nu aangenomen met lo4 stemmen. 4. Vaststelling van besluiten tot wijziging der gemeente-begrooting: a. algemcene wijziging dienst 1934; b- algemeene wijziging dienst 1935. Goedgekeurd. 5. Vaststelling van besluiten inzake beleg ging van gelden. Goedgekeurd. 6. Voorstel tot verstrekking van voor schotten aan bomvvereenigingen in verband met conversie van gemeentelijke geldleenin- gen. Goedgekeurd. De heer MULDER meent, dat 1/2 procent rente minder niet de moeite loont, waarop de VOORR. opmerkt, dat 't in ieder geval de minder gunstige exploitatie ten goede komt. 7. Voorstel tot vaststelling van rente percentages voor betegde en opgenomen gel den door het gasbedrijf bi; de gemeente. Goedgekeurd. 8. Voorstel tot het aangaan van een ziekteverzekering ten behoeve van het per soneel van het gemeentelijk gasbedrijf. over welk voorstel de stemmen in de vorige jging der opcenten tot 65 niet noodig is. f 2000.k f 3000.wordt bespaard op de loonen van 't personeel van den ophaaldienst, omdat de proef van dezen dienst nu korter duurt. Waar bovendien de aanstelling van den directeur van Openbare Werken eerst I Mei zal ingaan, wordt daardoor ook een bespa ring verkregen van 4 maanden salaris. De tijdelijke opzichter kan worden afgeschaft. Door dit alles kan f 6000.worden bespaard. Spr. wil niet hooger gaan dan 55 opcenten en f 4000.reserveeren tot na de goedkeu ring van het uitbreidingsplan. De heer GASILLE steunt de gedachte-Mul der voor wat betreft de 55 opcenten. De heer VAN KLOOOSTER geeft in over weging het vrijkomende salaris van de arbei ders van den ophaaldienst niet aan te wen den. Door het niet beschikbaar hebben van dit personeel moest nu f 780.— worden uit gegeven aan sleepwerk. Het voorstel van B. en W. inzake de f 4000.wordt hierna verworpen, evenals de 65 opcenten. Voor de 65 opcenten stemden alleen de hceren Lodecsen en v. d. Breemer. Liet voorstel tot heffing van 55 opcenten wordt hierna aangenomen met de stemmen van de hceren Van Klooster en v. d. Bree mer tegen. De heer GASILLE wil er in het openbaar op wijzen, dat Openbare Werken en Bouw en Woningtoezicht twee afzonderlijke takken van dienst zijn en de bezwaren niet gaan tegen den laatsten dienst, doch alleen tegen de afdeeling Openbare Werken. 10. Voorstel tot wijziging van de in de vergadering van 27 Febr. j.1. vastgestelde verordening ingevolge art. 9 der Winkel sluitingswet. Dit voorstel betreft een ondergeschikte wij ziging op verzoek van den Min. van Handel en Nijverheid. Goedgekeurd. 11. Voorstel van B. en W. met betrek king tot in werkverschaffing uit te voeren werken. B. en W. stellciï.rdc navolgende werken voor: a. het maken van een plantsoen met vijver op 't perceel Batenburglaan hoek Postweg te Soesterberg, kosten f 3068.80; b. het maken van een wandelplaats op 't 't Hoogt van den Soesterberg, kosten f 8470.58; c. ontginning van woeste gronden nabij de spoorhalte De Paltz tegen de grens der gemeente Zeist, kosten f 29.500.(uitvoe ring eerste gedeelte f 16.000.waarin als bijdrage van het rijk f4147. De VOORZITTER wijst er op, dat de financieele commissie gaarne andere objecten zag aangewend, als het vormen van een sportpark. Ook adviseert zij niet zooveel gel den in de bosschen te verwerken en niet tot vorming van een plantsoen en vijver over te gaan. Zij acht verder het plan op 't Hoogt te groot en verzoekt aldaar plaatsing van banken. De heer MULDER meent, dat vervuiling van den vijver onder punt a niet zal ont staan. Ook is dit nog nooit voorgekomen bij de natuurlijke waterloozing van de Ra- demakerstraat. De heer GASILLE noemt het maken van een plantsoen in Soesterberg geld wegsmij ten. Heel Soesterberg is één stuk natuur schoon. De heer GROOTEWAL wil ook geen plantsoen, doch een eenvoudige gelegenheid voor waterloozing. Spr. acht den opzet veel te groot en adviseert het plan ter verande ring terug te zenden aan O. W. Weth. VAN KLOOSTER meent, dat het bruggetje zou kunnen vervallen, maar men moet bedenken, dat het geheel is gezien als werkobject. Spr. is ook voor uitvoering van meer z.g. productief werk, maar ook hier bij moet men bedenken, dat vele menschen werk moeten hebben. De heer NOODER acht de opzet (plant soen en vijver) niet slecht en eenige be planting zal daar ook niet misstaan. Door de bijdrage van 't rijk is er een goedkoope gelegenheid de gemeente te verfraaien en daarvan wil spr. profiteeren. De heer GROOTEWAL adviseert meer practische werken te laten verrichten. De vor ming van een sportpark zou spr. toejuichen. Alle werken, die de gemeente in verband met de financiën in deze tijden niet zou ter hand nemen, moeten niet als productief werk worden beschouwd. De heer MULDER meent, dat voor het werk te Soesterberg f 1000.— minder kan worden uitgetrokken. De heer DE NIES wijst er op, dat hij niet tegen het verrichten van meer practisch werk is, doch wel gekant is tegen verrichten van onderhoudswerken door menschen van Maatsch. Hulpbetoon. De heer DE BRUIJN is er tegen, dat de natuur wordt gecultiveerd en da mooi ste stukjes hei met dennetjes worden ont sierd. Spr. wijst op de Schoolstraat, het wandelpad der Soesterbergschestraat, het fietspad aan de Maarschalkssteeg, de ver breeding van den hoofdweg enz. Dit zijn, aldus spr., objecten waaraan we iets heb ben. De heer GASILLE adviseert B. en W. eens in verbinding te treden met den heer Rincke Tolman, die in de N. Rotterdammer een artikel heeft geplaatst over de vernie ling van ons natuurschoon door de werk verschaffing. Weth. VAN KLOOSTER zegt, dat aan het plan tot verbreeding van den rijksweg is doorgewerkt. Hiervoor hebben B. en W, zich verstaan met Waterstaat. Waterstaat wil niet den geheelen weg gelijktijdig onder handen nemen, doch bij gedeelten verbeteren en eerst het gedeelte NieuwerhoekTrier, waarvan spr. de plannen heeft gezien, in orde maken. Men moet echter bedenken, dat ongeveer 65 °/o van de eigenaren der pan den aan den hoofdweg zich onder „nader te stellen voorwaarden" bereid hebben ver klaard grondaf stand te doen. De heer DE BRUIJN meent, dat het rijk gratis heesters beschikbaar heeft gesteld. Spr. wil daarvan profiteeren. De heer MULDER zegt den heer Van Dissel van het Staatsboschbeheer te hebben gesproken, die het betreurt, dat in onze ge meente de natuur zoo wordt bedorven. Voor den VOORZITTER is dit 'n raad sel, daar het Staatsboschbeheer zelf de per- ceelen voor bewerking aanwijst. Besloten wordt tot uitvoering der voorge stelde objecten; de eerste twee zullen ech ter voor een omwerking tot kleinere werk gelegenheden naar O. W. worden terug ge zonden. Crediet-aanvrage voor vergrooting van de brandweergarage te Soesterberg. B. en W. vragen hiervoor een crediet van f 1000. Conform besloten. 13. Crediet-aanvrage voor bestrijding van de kosten, verbonden aan tewerkstelling van jeugdige werkloozen. In verband met de vele aanmeldingen voor het verrichten van tuinarbeid stellen B. en W. voor het reeds toegestane crediet te verhoo gen van f 200.op f 450. Conform besloten. 14. Voorstel tot wijziging van de veror dening op den keuringsdienst van vee en vleesch. Conform besloten. 15. Adres van den Soester Bestuurders- bond, verzoekende inrichting van een kinder speelplaats op 't Hart, met voorstel van B. en W. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken, zulks in verband met de groote kosten en het niet noodzakelijk achten van een dergelijke gelegenheid. De heer DE NIES acht eendergelijke gelegenheid wel noodzakelijk. Spr. stelt zich voor, dat een z.g. speeltuin-vereeniging wordt gevormd, welke het geheel op haar kosten beheert en aan welk lichaam de gemeente grond afstaat. De heer NOODER wijst er op, dat bij „Ons Belang" in Soesterberg eenzelfde ver eeniging schitterend werk doet. Het voorstel van B. en W. wordt hier na aangenomen. De heer De Nies zal later met voorstellen komen. 16. Adres van de vereeniging E.S.V.A.C., verzoekende uitbreiding van haar speelterrein in het Burgemeester Dekethpark. Waar de voorgestelde uitbreiding volgens B. en W. niet afdoende is, stellen B. en W. voor hiertoe niet te besluiten. Beter lijkt het B. en W. de mogelijkheid tot verkrijging van betere speelterreinen (nieuw sportpark) te ge legener tijd onder de oogen te zien bij het uitzoeken van objecten voor werkverschaffing. De heer GROOTEWAL acht het verzoek van. „Esvac" zeer goed uitvoerbaar. Het ter rein kan met 8 M. worden verbreed, waar door het aan de door den Voetbalbond ge stelde eischen voldoet. De VOORZITTER acht de hieraan ver bonden kosten voor één vereeniging te hoog. De heer GROOTEWAL meent, dat voor deze vereeniging wel iets mag worden ge daan. Door de beperkende bepaling bij de subsidieverleening is deze vereeniging toch al zwaar getroffen. De VOORZITTER wil direct na Paschen een plan voor een sportpark uitwerken. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen. Voor wat een sportpark te Soesterberg betreft adviseert de heer GROOTEWAL in verbinding te treden met Defensie. 17'. Verzoek van G. J. Smit om uitbrei ding der straatverlichting in de Birktstraat, met voorstel van B. en W. Op dit verzoek wordt afwijzend beschikt. 18. Voorstel om in principe te besluiten tot afdoende verbetering van eenige wegen met toepassing der Aanlegbelasting. B. en W. stellen voor de navolgende we gen van een definitieve dekking te voorzien; Verl. Postweg, Braamweg, Verl. Kolonieweg, Postweg. Ook stellen B. en W. voor 75 der aanlegkosten voor heffing in de Aanleg belasting in aanmerking te brengen. De heer MULDER vraagt welke verhar ding zal worden toegepast, daar hierdool een belangrijk verschil in den aanleg wordt verkregen. Ook meent spr., dat de aange- slagenen dan recht hebben op aansluiting aan de rioleering voor afvoer van faecaliën. Na een langdurige discussie hierover wordt het voorstel goedgekeurd. 19. Adres van G. van Egdom en J. van Raay. verzoekende wijziging van een zij- erfafscheidingsafstand. B. en W. adviseeren afwijzend te beschik ken. De heer DE BRUIJN is daartegen. Deze personen hebben de gronden van den Ga lenkamp Pelsweg van de gemeente gekocht onder de oude bebouwuigsvoorschriflen. De gemeente heeft morecle verplichtingen, als nu in het uitbreidingsplan groot ere maten wor den voorgeschreven. De VOORZITTER merkt op, dat door dj commissie, waarin ook de heer De Bruijn zitting heeft, deze groot ere maten zijn voor-< geschreven. Spr. heeft indertijd voorgesteld voor deze straat de oude maten te laten gelden, omdat dit het laatste terrein is wat nog bebouwd kan worden. Nu is de voor genomen bebouwing in strijd met het uit breidingsplan en mag geen bouwvergunning! op andere voorwaarden worden verleend. Als we nu afwijkingen toestaan, komen er nogl meerdere verzoeken. overtreffen N.V.HOUBAER Sf Ct AMERSFOORT. De heer GROOTEWAL wil de maten als nog veranderen, welke gedachte wordt gc«. steund door den heer DE NIES. De heer DE BRUIJN meent, dat voor buitengewone gevallen afwijkingen zullen moeten worden toegestaan. Spr. wijst daar bij op den verkoop van gemeentegrond op, 't Hart en het bouwen daarop van 7 wo ningen. Als wij dit niet toestaan gaat de koop niet door. De heer GASILLE: Maar, mijnheer De Bruijn, u hebt zelf gezegd, dat we aan de maten moeten vast houden. De heer DE BRUIJN: Ja, voor de nieu we wegen. Het voorstel van B. en W. wordt hierna: aangenomen. Met de vaststelling van het uit breidingsplan zal met dit geval zooveel mo gelijk rekening worden gehouden. 20. Vaststelling van besluiten inzake ge meente-eigendommen, t. w.- a. Aanvaarding en schenking van grond van B. J. van 't Eind; b. Verkoop van grond J. Fransen Jr.; C. Ruiling van grond met M. Hornsveldj d. Aankoop van het recht van erfpach! van F. Wiss. De besluiten worden vastgesteld. Met betrekking tot punt d wordt opge merkt, dat de gemeente door het doen van toezeggingen door den opzichter zonder op dracht, de gemeente een schade heeft van f 600. De behandeling van punt 22 (hierboven reeds genoemd) wordt uitgesteld tot een vol gende vergadering. 25. Benoeming van leden der schattings commissie voor de Rijksinkomstcbelasting. De aftredenden worden herbenoemd. 26. Voorstel van B. en W.: a. tot verhooging van het crediet voor vernieuwing der Banning straat in verband met uitbreiding der rioleering; b- tot het maken van een rioleering in de Bal en burglaan met credietaanvrage. Dit punt komt niet in behandeling door aanneming van punt n (a). V Vertrouwdste adres voor het maken van Uw BRIL, ook volgens recept van H, H Oogartsen is bij Gediplomeerd Opticien - Droglsl Burgem. Froihestraat 30 - Tel, 363 RONDVRAAG. De heer DE NIES zegt, dat hij in een vorige vergadering heeft gezegd, dat elec- trisch koken aanmerkelijk duurder was dan het koken op gas, waarbij spr. de Stichting Nieuw-Mariënburgh heeft genoemd. Spr. heeft een verklaring gezien van de overste van genoemde stichting, waaruit het tegengestelde blijkt. Spr. trekt daarom zijn woorden in. De heer DE BRUIJN verzoekt de bij voegingen aan straatnamen, als zuid, oost, verlengde enz. te laten vervallen. De heer HORNSVELD verzoekt dan ook de naam Korte Melmweg te veranderen in Spoorstraat. Hieraan zal aandacht worden geschonken. De heer NOODER zegt, dat in den laat sten tijd buitengewone artikelen zijn voorge komen in „De Soester". Met belangstelling heeft spr. deze riool-artikelen gevolgd e* waar de heer Gasille redacteur van dit blad is, vraagt spr. op welke gronden de heer Gasille deze handelingen vereenigbaat kan achten met lid zijn van den raad. De gemeentebelangen worden hierdoor ernstig gemeentebelangen worden door de handelin gen van den heer Gasille ernstig geschaad. Als de heer NOODER verder wil gaan, merkt de VOORZITTER op, dat hij een dergelijke bespreking niet kan toestaan. Hierna sluiting der vergadering.

Soester Courant | 1935 | | pagina 5