Oorlogs herinneringen. Plaatselijk Nieuws. De overweldiging van België. In het ontvolkte Antwerpen. r Uit "het door ons ingestelde onderzoek' is (omen vast te staan, dat ook door het Cen traal Laboratorium voor de Volksgezondheid .Watermonsters zijn genomen, welke zonder tótzond cring gunstig waren. Mochten door anderen watermonsters zijn j|enomen, met het vooropgezette doel een hetze campagne tegen het bad te onder nemen, dan is het geenszins buitengesloten, tiat het monster, vóór dat het werd opgezon. 0cn ter onderzoek, verontreinigd is. Of dat feen geheel valsch watermonster ter onder- Soek is aangeboden. B. en W. schatten de rapporten van hun üeskundigen en van het Centraal Laborato rium voor de Volksgezondheid hooger en betrouwbaarder dan de mededeelingen in. ge- fcoemde kranten-berichten en verwachten, dat het verstandige publiek er evenzoo over zal 'denken. Hierna krijgt de heer GROOTEWAL ge legenheid tot het houden van zijn interpel latie. Spr. wijst er op, dat in „De Soester" een reeks artikelen zijn verschenen over het Natuurbad. In het nummer van 20 April van genoemd blad zijn cijfers genoemd, welke zijn geput uit een rapport, een officieel stuk van de gemeente. Spreker stelt de vraag, wie dit rapporto ter inzage heeft verstrekt. Wanneer B. en W. hierin niet de hand hebben, dan moet dit lek gezocht worden onder de amb tenaren. In dit geval verzoekt spreker zoo mogelijk een strafvervolging in te stellen. De VOORZITTER antwoordt, dat door B- en W. geen gegevens zijn verstrekt. De heer GROOTEWAL voortgaande, zegt, dat het algemeen bekend is, dat de leiding van Openbare Werken de laatste jaren niet in goede handen is geweest. Spr. zal de laat ste zijn om dit te verdoezelen of de ge volgen hiervan geheim te houden. De ver schijning van artikelen over het Natuurbad in „De Soester" zou op zich zelf dan ook niet erg zijn, als zij niet van schromelijke overdrijving getuigden. In een der artikelen worden cijfers genoemd uit een stuk, dat aan de commissie van onderzoek werd aan geboden als zijnde de begrooting. Spr. zegt, dat nimmer een begrooting heeft bestaan, als gevolg waarvan de commissie niet direct met haar onderzoek kon aanvangen. Aanmerke lijk later werden verstrekt een tabellarisch kasboek en een schrijven, welke voor de commissie oncontroleerbaar waren. De com missie is de vaste meening toegedaan, dat de hiergenoemde gegevens op fantasie berus ten en kort voor de afgifte waren samen gesteld. Zij heeft deze gegevens dan ook ter zijde gelegd en is zelf aan het werk gegaan. O. m. werden twee deskundigen be noemd, die ter plaatse nagingen welk werk was verricht en welk bedrag hieraan kon zijn besteed. Bedoelde cijfers zijn geen ge meen goed. De redactie van „De Soester" ygc wel, dat het er niet op aan komt hoe zij aan de gegevens komt, maar juist dit is van zeer groot belang. Zij zijn gestolen, aldus spreker. Waar de gepubliceerde cijfers niet de juiste zijn, verdenkt spr. niet de heer Gasille. Deze toch zou in dat geval de juiste ge gevens hebben verstrekt. In tegenstelling met de publicaties in „De Soester" kan worden medegedeeld, dat de totale kosten van het bad hebben bedragen 103-871.21, met een overschrijding van f 46.881.21. Uit alles blijkt de onwelwillende houding Jegenover het bad, hetgeen een groot na deel voor de gemeente moet worden geacht. Spr. protesteert ten sterkste tegen teze han delingen, welke uitsluitend op afbraak der gemeente zijn gericht en groote onrust te weeg brengen onder de ambtenaren onderling. Spreker verzoekt B. en W. het personeel er te wijzen, dat bij verstrekking van ge gevens onmiddellijk ontslag zal volgen. Ook verzoekt hij spoedig tot publicatie van het rapport der commissie over te gaan. De VOORZITTER, het woord nemende, zegt, dat het ambtenaren-reglement den amb tenaren verbiedt inlichtingen te verstrekken. Ook spreker is de meening toegedaan, dat dit blad werkt tot groote schade der gemeente en begrijpt niet, dat de gemeentenaren hier aan nog aandacht schenken. Het is smaad en nog eens smaad van het begin tot het eind. Ook kan men den schrijver der artikelen geen hooge geestesgesteldheid toeschrijven. De eene insinuatie volgt n.l. op den ander. Als een zeer ernstige insinuatie noemt spr. de aangelegenheid der badstoelen. Spr. wijst er met nadruk, op, dat alle in omloop zijnde stoelen zijn betaald. Dat men vroeger geheel anders dacht over de zaken van het Natuurbad zal spreker bewijzen met de notulen der vergadering van 10 November 1932. Daarin brengt de heer .Gasille hulde en dank aan de commissie voor het vele werk en het mooie geheel, dat verkregen werd. Toen noemde men de commissie geen paskwil en schold men niet op de leden. Spr. begrijpt dan ook piet, hoe de heer Gasille als redacteur van „De Soester" toelaat, dat op zoo lage wijze over de commissie wordt geschreven, tenzij men hierin niets te zeggen heeft. Met betrekking tot de vragen van den heer Nooder zegt spreker, dat de zoo hoog op gegeven vervuiling van het badwater onwaar is. Voor „De Soester" werden drie monsters water onderzocht, waarvoor ook drie rappor ten werden verstrekt. Op deze rapporten kwam geen conclusie voor, zoodat de schrij ver de conclusie zelf moet hebben getrokken. Wanneer wenselijk het water verontreinigd was, zou het plicht geweest zijn spreker hiervan in kennis te stellen, hetgeen echter nimmer heeft plaats gehad. Dit kon ook niet, want de rapporten, welke wekelijks door het bureau Koning en De Mooij te Bussum werden verstrekt, als gevolg van gedaan Wateronderzoek, waren steeds schitterend. Het nigenarmhrre is bovendien, dat hij, die de watermonsters voor „De Soester" nam, eeri dagcbjksche gast van het bad was. Boven dien vraagt spreker of „De Soester" wel het blad is, dat iemand een spiegel moet voorhouden. Al het gepubliceerde is volgens spreker van a tot z schromelijk overdreven. De heer ENDENDIJK zegt ver verheven te zijn boven den laster in dit blad. Spre kende over de mentaliteit van genoemd blad, wijst spr. op het feit, dat- hij een geloofs genoot een leverantie zoude hebben laten doen. Bedoelde persoon, aldus spr., is even min een geloofsgenoot, als de heeren Ib'urg, Gasille en Haver. Deze schrijfwijze, aldus spr., typeert wel zeer duidelijk de menta liteit van den schrijver der artikelen. De heer MULDER deelt nog mede, dat door hem met den heer Van Gellekom te Utrecht een onderzoek is ingesteld naar de overschrijdingen. Uit dit onderzoek is volgens spr. komen vast te staan, dat geen faeca- liën door de rioleering in het bad kunnen zijn gekomen. De heer VAN DUREN verklaart nimmer met den bekenden persoon een onderhoud te hebben gehad over waternonderzoek. Spr. betreurt het verder nog, dat de heer Ver maas, die de gemeente met betrekking tot de stoelen een groot voordeel heeft bezorgd, ook in de publicaties is genoemd. De besprekingen in deze aangelegenheid worden hierna gesloten. RONDVRAAG. De heer DE NIES vraagt medewerking voor de Bouwvereen. „Goed Wonen" om te komen tot huurverlaging. Verder verzoekt spr. een verbod om in de bosschen te rijden en reparatie van een bank bij de Zevenspar. Ook wijst spr. op het feit, dat in de laat ste maanden geen vergadering van de com missie Werkverschaffing heeft plaats gehad, terwijl hij een klacht inbrengt over de wijze van toelating van personen bij de werkver schaffing. Volgens den heer NOODER gaat het met de werkverschaffing verkeert en raken B. en W. de teugels kwijt. Spr. zal binnenkort een voorstel doen om geen gelden meer be schikbaar te stellen voor den inspecteur bij de werkverschaffing. De heer MULDER meent, dat van het in 1934 toegestane crediet voor werkverschaf fing slechts zooveel is gebruikt, dat de rijks subsidie gevaar loopt. Spr. vraagt objecten voor werkverschaffing. Verder verzoekt spr. en W. in de volgende vergadering te wil len komen met een voorstel tot ontslag van opzichter De Boer, welke persoon bet opzicht heeft gehad op de werken Natuurbad, Ban- ningstraat' en de wegen op het Hart. Tevens vraagt spr. terugstorting van het bedrag van f 10.door hem betaald voor een bestek van het werk Banningstraat, welk bestek hij noodig had voor zijn onderzoek. De heer GROOTEWAL wijst er op, dat de Gymnastiek-Vereenigingen door de ge troffen maatregelen bij de subsidie-verleening ernstig zijn getroffen. De te betalen huur voor de gebouwen is aanmerkelijk hooger dan de verleende subsidie. Waar de ver- eenigingen hierop niet hebben kunnen reke nen, verzoekt spr., vooral voor 1934, het besluit te veranderen. De heer STROBAND verzoekt spoed te betrachten met het verzoek van den heer Olieslagers. Hierna sluiting der vergadering. maar raai:, het eerie huls al leeïijker dan fi'et andere. Spr. vroeg of hjer geen Schoonheids commissie is, die behalve met het uiterlijke van het gebouw, ook rekening houdt met het landschap. Het Staatsboschbeheer, dat hier adviezen geeft voor de beplantingen, ziet de dingen vaak te eenzijdig, ziet slechts naar objecten om menschen bezit te houden, maar vergeet, dat men daarmede de schoonheid van Soest bedreigt. De Voorzitter dankte beide sprekers en las als resultaat van deze bijeenkomst een request voor, dat aan het Gemeentebestuur zal worden gezonden eo dat door alle aan wezigen werd geteekend. SOESTER SCHOON BEDREIGD. Op initiatief van de afdeeling Soest van de Ned. Natuurhistorische Vereeniging waren Dinsdagavond een aantal natuurvrienden in „Religie en Kunst" tezamen om hun stem te verheffen tegen het ter visie liggende plan van uitbreiding dezer gemeente. De voorzitter, de heer Rinke Tolman, sprak een welkomstwoord en ging in het kort de verschillende plannen, die in den loop der jaren hier al zijn opgemaakt, na. Wanneer wij de toelichting, die Burge meester en Wethouders geven bij het thans aangliangige plan lezen aldus de heer Tolman worden groote verwachtingen ge koesterd ten opzichte van het behoud van de schoonheid van Soest. Wat zijn evenwel de feiten? Het nieuwe plan getuigt weinig van de natuurliefde, die inderdaad voor Soest van het grootste be lang is. Daar de avond niet bedoeld was als een debatavond, wenschte spr. nog het woord te verleenen aan de heeren Ds. Van Schaïck en Henk Vink uit Groenekan. Wij lijden, aldus Ds. Van Schaick, hier in Soest aan boomenziekte. Op ieder plekje plant men boomen: aan de Bosstraat, aan de Soesterbergschestraat, voorbij Zonnegloren, naast het Natuurbad enz. En waar boomen staan, natuurlijke opslag, echte mooie na tuur, kapt men die I Onbegrijpelijk achtte spr. het, dat men bebouwing toelaat in het centrum van een geweldig landschap, langs de spoorlijn SoestduinenAmersfoort, in de Paltz, aan de Schoolstraat, waar men een onvergetelijk gezicht heeft op het Soester Veen. Men wil de echte dorpsche Lange Brinkwsg verbre den tot een weg voor snelverkeerI De oude boomen langs de groote kerk wil men op offeren voor het verkeer. Er ïs hier vol- men gemis aan eerbied voor 't oude. Het moet alles kleen, echt klein.burgerlijk worden Men jaagt naar meer, al maar meer inwo ners. En waarom?, Beteekent dit meer wel vaart Ten slotte sprak nog de heer Henk Vink, tuinarchitect te Groenekan, die verklaarde, dat vele gemeenten worden verknoeid, maar dat Soest, zoo zegt men algemeen, in dit opricht aan de spits staat. Daar bouwt men DE SOESTER BOUUWKRING BIJEEN. Vrijdagavond had in hotel „De Gouden Ploeg" een bijeenkonjst plaats van den Soes ter Bouwkring. Doel der bijeenkoipst was bespreking van het ter visie liggende uitbreidingsplan der ge meente. Onder de aanwezige leden en belangstel lenden werden diverse raadsleden opgemerkt. Als spreker trad op de heer L. W. Klaver, directeur van „Ons Eigendom". Spreker bracht verschillende bezwaren naar voren, welke wat de technische uitvoering van het plan in de toekomst betreft, dit z.i. onmogelijk maken of in sterke mate belem meren. Spr. noemde het plan voor de ge meente Soest „onaannembaar", welke mee- giing hij o m. hierop baseerde, omdat z.i. niet reeds thans een regeling was vastgesteld, welke schadeloosstelling aan benadeelde grond- en huiseigenaren regelde. Bovendien vreesde hij, dat de kosten van uitvoering voor de gemeente Soest veel te hoog zouden wor den, terwijl diverse voorstellen in het plan vervat, z.i. positief op de onwettigheid er van nooit verderen voortgang zullen kunnen vinden. EERSTE SOESTER EIERVEILING. Kipeieren: hoogste prijs f2.50, extra groot f3.65, middelprijs f 1.85—f2.00, laagste prijs f 1.60. Alles per 100 stuks. Aanvoer 24.000 stuks. Handel kalm. De omzwervingen van een oud-oorlogscorrespondent, OPENING NATUURBAD. J.l. Zaterdagmiddag te 12 uur had met het oog op het a.s. seizoen wederom de opening plaats van het Natuurbad. Tot deze meer feestelijke opening waren o-m. uitgenoodigd verschillende vertegenwoor digers van bladen, welke personen ontvangen werden door den Burgemeester; den tech nisch leider Ir. Eksteen te Bilthoven, bate- rioloog bij de Utrechtsche en Arnhemscbe Waterleiding en het Stichtingsbestuur. Alle aanwezigen werden uitgenoodigd deel te nemen aan de lunch, welke door het Stichtingsbestuur werd aangeboden. Vooraf nam ecchter de Burgemeester het woord. Spr. was verheugd, dat zoovelen ge. hoor hadden gegeven aan den oproep. Na een overzicht van het bad te hebben gegeven en gewezen te hebben op de heerlijke ligging van het bad te midden van het ongerepte natuurschoon, liet spr. een ernstig woord van protest hooren tegen de wijze, waarop door een plaatselijk blad is geageerd tegen het Natuurbad. In het bijzonder betreft dit de door dit blad geuitte bewering als zou het badwater in geenerlei opzicht aan de hier voor te stellen eischen hebben voldaan, doch integendeel door allerlei soort verontreinigin gen schadelijk zijn geweest voor de gezond heid van baders en baadsters. Uit niets is gebleken, aldus spr., dat de geuite bewerin gen een grijn van waarheid bevatten. Het water is geregeld onderzocht door het Chemisch bact. laboratorium Koning Mooy te Bussum. Uit de uitgebrachte rapporten blijkt, dat het water geregeld aan de aller hoogste eischen, welke aan badwater mogen worden gesteld, heeft voldaan, terwijl zelfs l werd medegedeeld, dat het water aan hooger eischen voldeed, dan aan die welke dikwijls voor normaal drinkwater worden ge. steld. Bovendien wordt door de Inspectie voor de Volksgezondheid geregeld toezicht geoefend. .Rustig en tevreden", over hetgeen hier is bereikt, aldus spr., gaan we dan ook het seizoen 1935 tegemoet- Spreker had de eer kort na het ingebruik stellen der inrichting H. M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana rond te leiden, welke beiden toen ook niet hebben nagelaten haar groote ingenomenheid van hetgeen hier ge schapen was te betuigen. Na de lunch was het woord aan Ir. Eksteen, die vele bijzonderheden over natuur- baden in het algemeen en het Soester Na tuurbad naar voren bracht. Het Soester bad heeft een inhoud van niet minder dan 19.000.000 L. water, verdeeld over een oppervlakte van 14.000 M2. Behalve dit groote volume aan zwemwater is er in de tweede vijver, de ververschingsvijver, nog een hoeveelheid water van 1.400.000 liter, een hoeveelheid, welke iedere 2 X 24 uur bij het badwater wordt gevoegd. Bovendien, en hierin zit een geweldige kracht, aldus spreker, wordt dagelijks rechtstreeks in het bad nog een hoeveelheid van 2.000.000 L. versch leidingwater gebracht. Dè totale ver- versching per dag bedraagt dan ook niet minder dan rond 2.700.000 liter. Als men nu weet, dat een hoeveelheid zuiver water van 2000 liter per bader of baadster als een ruim gestelde eisch wordt beschouwd, zoo leert ons een eenvoudige berekening, dat het bad constant per dag door .6100 personen kan worden gebruikt, zonder dat de kwaliteit van het badwater beneden de norm komt, welke aan goed bad en zwemwater wordt gesteld. Er was nog gelegenheid onder leiding van Ir. Eksteen het bad ,en de veranderingen te bezichtigen, .waarvan door verscchillende per sonen werd gebruik gemaakt. Daarbij verna- Oorlogsavonturen zijn heel wat gemakke. iijker verteld dan doorleefd. Als ik thans in een paar woorden neerschrijf, dat ik „ging" van hier en daar, dan herinner ik me zei ven nauwelijks meer, wat een leed, ellende en vermoeienis aan dat trekken verbonden was. Toen ik, zooals ik in m'n vorige bij drage besloot, van Herstal naar Eysden ging met de kleine, 9-jarige vluchtelinge, betec' kende dat een tocht van bijna 25 K.M., omdat bepaalde wegen voor het verkeer wa ren afgesloten en derhalve moeilijke omwegen moesten worden gemaakt. Zóó'n wandeling is natuurlijk veel te zwaar voor een 9-jarig meisje en minstens drie-kwart van den lan gen weg heb ik ze dan ook moeten dra gen, zittend op mijn schouders, half afgezakt tot op mijn rugtasch. Zulk een tocht gaat je niet alleen in je beenen zitten, maar nog meer in je nekspieren. Ik sprak van mijn rugtasch tja een oorlogscorrespondent reist niet met koffers, tenzij men zich als officieel persvertegen woordiger in een hoofdkwartier laat opslui ten. In mijn rugtasch voerde ik altijd eenige chocolade-reepen mee; soms meerdere dagen achtereen moest ik met deze spijze ontbijten, lunchen en dineerenl Dan was het 'n heele afwisseling, als ik ergens een bord waterige, maar warme rijst-soep uit een militaire veld keuken bekwamIn mijn rugtasch zat óók wel eens 'n verschooninkje, meestal niet. Plet gebeurde haast nooit, dat ik lan ger dan een nacht op dezefde plaats ver bleef en dus was er geen gelegenheid om kleeren te laten wasschen. Als het „tijd" werd, kocht ik hier of daar een nieuw stel en als ik dat had aangetrokken, „vergat" ik maar om 't afgelegde stel mee te nemen. Alles bij alles maakte de onderneming duur voor de krant. Ter voortbeweging ge bruikte ik alles, wat ik krijgen kon. Van treinen maakte ik slechts bij hooge nood zaak gebruik, want loopen ging vlugger. Hier en daar was het mogelijk om met een speciale vergunning van een auto ge bruik te maken, maar de prijs tegen wel ken ik een wagen met chauffeur vermocht i te bemachtigen, was altijd heel hoog. Een rit van een dag kwam soms op f 100 en méér. Zwaar verdisconteerden de onderne mers 't gevaar, dat de wagens hier of daar onderweg gerequ'^ocrJ zouden kunnen wor den door de Duitschers. Hetgeen inderdaad voorkwam. Fietsen heb ik vele verspeeld. Eens heb ben de Duitschers me drie karretjes in twee achtereenvolgende dagen afgenomen. Ge lukkig was het meestal een zacht prijsje, tegen welke de Belgen hun velo's bereid wa ren af te staan, want als de Duitschers een plaats hadden bezet zoo wist de burgerij duurde het toch nooit lang, voor ze alle rijwielen requireerden. En dan kre gen de eigenaars hoogstens 'n bewijs.bonnet je. Ofschoon ik met de Duitschers vóór Antwerpen heb gestaan en toen in de verte de torens dezer havenstad kon zien, was het toch een heele onderneming om in Ant werpen te komen, waar ik nog graag iets van de verdediging door de Belgen had wil len beleven. Ik moest terug over Brussel LeuvenLuik naar Maastricht, weiken tocht ik in mijn vorige bijdrage beschreef. Over Nederlandsch gebied begaf ik me toen naar de Belgische grens boven Antwerpen. Intus- schen echter was Antwerpen al gevallen. Bij Zundert betrad ik het Belgenland weer. Ik trof tal van vluchtelingen aan, op weg naar Holland, maar de groote stroom was reeds gepasseerd; ik ging hun weg in tegen gestelde richting. Het was griezilig stil in de Antwerpsche omgeving, gewend als ik was geraakt aan den geschutsdonder in het Belgische strijdgebied. Ik kwam bijna geen Duitschers tegen. Doodmoe liep ik tegen den avond Ant werpen binnen, 'n trieste, verlaten, uit gestorven groote stad, over welke zich een vreemd gericht voltrokken leek te hebben. Op enkele punten der stad hadden zich de Duitschers verzameld, maar overigens zag ik' geen mensch. Ik ging straat in, straat uit, en al wat ik hoorde was het resoneerend ge luid van mijn eigen voetstappen; al wat ik aan levende wezens zag, waren wegsluipende» katten en nu en dan een schuwe hond. De lantaarns in de straten brandden niet en ook geen huis was verlicht. Van da meeste woningen stonden deuren en ramen open, een stille bede aan den veroveraau oni de verlaten bezittingen te sparen. Deuren en ramen opent was immers als regel het eerste bevel, dat werd vernomen. Ik had dien dag circa 40 kilometers ge sjouwd en verlangde hevig naar rust en eten. Geen enkel hotel echter bleek nog be volkt, geen winkel had meer bediening* En ja, vóór men op róóf uitgaat Ik belde aan pastorie's aan, doch niemand kwam voor; ik liep, openbare gebouwen in, maar ik zag geen mensch. En inmiddels werd het steeds donkerder op straat. Eindelijk zie ik' een politie.agent. Ik wa$ natuurlijk stom verwonderd en verborg dat den man niet. Iedereen was gevlucht, zooi vertelde hij me, óók zijn eigen vrouw en kin deren. Hij was gebleven, omdat hij zulks zijn plicht meende, maar hij was nu al 24 uur op straat en had nog geen chef of col lega gezien, behoudens enkelen, die zich in civiel hadden gestoken, om aldus naar de Hol- landsche grens te tijgen. Was deze man een held? Misschien. Op, mij maakte hij den indruk' van een plichts maniak. Hij heeft verscheidene straten met me doorgekuierd, op, zoek naar een geschikt logies, op zoek naar menschen, die gebleven waren en bereid zouden zijn om me te ont vangen, maar al onze pogingen waren vruch teloos. Ik liep alweer een poosje alleen, toen ik ergens in een straat licht zag schijnen uit een woning. Ik voelde me als de bekende romanfiguur, de ontdekkingsreiziger, die wan hopig en hongerig dwalende in de wildernis' het hutje des houthakkers ontdekt, als hij op het punt is van te bezwijken, 't Was de Artheveldestraat waarin ik was beland. 1 Als ik later mijn Antwerpsche vrienden mijn avonturen vertelde, begonnen ze te grijnzen, als ik vertelde, hoe ik in de Artheveldestraat' terecht kwam, maar ik wist in de dagen vant Antwerpen's val van den prins noch van de Artheveldestraat eenig kwaad. Ik ging dus op het Jicht af en kwam aldus voor 'n zaak te staan, w.elke zich als „logement" aandiende. Met een gelulcirig gevoel stapte) ik naar binnen, gooide mijn rugzak af, trok mijn jas uit en Jiet me neervallen op een heerlijk veerende lederen bank. Er verscheen een dame om me te be dienen Drie minuten later had ik driej dames om me heen zitten, die alle drie voori mijn rekening, overigens op eigen initiatief,' „bock" zaten te drinken. Toen kwam er een lange slungel met een mandje bonbons eü andere lekkernijen, die vroeg, of de dames' voor mijn rekening Enfin, in de vierde minuut had ik mijn geld, m'n geweten en mijn gezondheid geréd1' bepaald netjes de dames er niet j uit en ik stond n in de Artheveldej-j straat mijn jas ,v trekken en mijn', rudzak om te g- Van bijzonder i> was dit oorlogs* avontuur natuurlijk n; t Ik vermeld 't alleenj' omdat het zoo aardig het taaie van mensche-' lijke verdorvenheid typeert, de omstandigheid,1 dat heel de bevolking van een groote stad vlucht in doodsangst, of geschokt in haar nationale gevoelens, heel cen bevolking, uit gezonderd de miserabelen, die bereid zijn oQn' ziel en lichaam voor denzelfden prijs, tegeö welken ze veil zijn voor landgenooten, 00K aan den vijand te verkoopen. Een stroom kan wegvloeien, maar dö modder blijft. (Wordt vervolgd.J men wij, dat nog enkele attractie's zullen worden aangebracht. 40-JARIG HUWELIJKSFEEST. Vrijdag vierde het echtpaar Broek aan den Schoohveg te Soesterberg het 40-jarig huwe lijksfeest. Door bewoners der straat was een eerepoort opgericht. Dit mocht ook wel, daar 't echtpaar gedurende al dien tijd daar heeft gewoond. Vele bloemstukken en gelukwenschen vie len het echtpaar dien dag ten deel. ORANJE-VEREEN. - SOESTERBERG. •Vrijdagavond werd in hotel ,,'t Zwaantje'" te Soesterberg een vergadering gehouden, mede ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van den voorzitter. Waar in het bestuur momenteel geen katholiek zit ting heeft, werd de wenschelijkheid hiertoe door het bestuur betoogd. In deze richting had het bestuur reeds gezocht, doch zonder resultaat. Ook ter vergadering kon geen op lossing worden gevonden, waarom een be sluit genomen werd, met de bestuursverkie zing te wachten tot de vergadering in het najaar. Wel werd besloten tot viering van den Koninginnedag. Jn ieder geval zal een kin derfeest worden gehouden, terwijl de autotocht voor ouden van dagen ook doorgang zal heb- iHOUBAER Co. AMERSFOORT ben. Van het resultaat der inzameling zal het afhangen of des middags een volksfeest zal worden gegeven. Des avonds zal vooc de leden een zaal-uitvoering worden gegeven. R.K. VROUWENBOND - SOESTERBERG. Woensdagavond werd in „Huis ten I-IaIvc,, de vergadering gehouden van' genoemde ver eeniging. Naar de op 23 Mei te Zwolle te houden, jaarvergadering werden afgevaardigd de da mes Janssen en Van Bergen Henegouwen, Het jaarverslag der secretaresse werd goed gekeurd, terwijl de boeken der penningmees- teresse sloten met een saldo van f35.31. De dames Rooda en Wegman zullen de boeken controleeren. Het verdere gedeelte van den avond wa3 bedoeld als lichtbeelden-avond, uitmunterd ver zorgd door den heer Van Bergen Henegou-, wen. Veel moois, ook uit de omgeving, werd i getoond en op aangenamo wijze toegelicht door genoemden heer.

Soester Courant | 1935 | | pagina 6