FLORA THEATER Os Bengaalsche Lansiers Pinkster-reclame HECT0R Medisch-Tandheelkundig Instituut Cariton Theather Soestdijk O. L. SCHAAP De Film waar honderden naar gevraagd hebben in Schoenenmagazijn Morgen Zaterdag 10 procent korting, JAGIL Dordrecht Flyiog Down to Rio F 14e JAARGANG No. 20 - VRIJDAG 31 MEI 1935 Algemeen Weekblad voor Soest, Soestdijk, Soestduinen en Soesterberg. Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 566. De huidige beteekenis van den Volkenbond. Ingezonden stukken. Het HeSd©o-Epos Ü^T" Soesterbergschesfraat 30 op het plein üovaks Kajos en zijn Orkest. Sportkroniek. TER HAAR's D.F. VOIGT DE SOESTER COUGAIST ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels f 0.75, Elke regel meer 15 cent. Advertentie's tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertentie's in dit blad worden eveneens in de twee andere bladen opgenomen. UITGAVE ven: ,.DE SOESTER COURANT". Algemeen Weekblad, „SOESTER NIEUWSBLAD". Algemeeo: Christelijk Weekblad en SOESTER WEEKBLAD ABONNEMENTSPRIJS 65 ct. per 3 maanden. Soester Weekblad 10 et. - DEGENESTETLAAN t, Soest MONO. EN TANDARTS (AMSTERDAM) houdt vanaf 1 JUNI spreekuur in Soest iederen Zaterdag van 10-12 en l-3uur. Zeer billijke tarieven Geheel gebit f 45.of f 60.Vullingen f3. Goudkroon f 15.— Alle betalingen eventueel fe regelen. iB Het Geneefsche zoethoutje in de internationale politiek. Het lot van het zwarte Alrikaansche keizerrijk. We hebben „Volkenbondsdag" gevierd en te dier gelegenheid ons verdiept in de vredes- gedachte, welke grondslag van elke volkeren organisatie behoort te zijn. We hebben ons getroost inzake de gebleken onvolkomenheid van het Geneefsche instituut, getroost met de overweging, dat alLe begin moeilijk is en dat het niet te verwachten zai zijn, een wereld, welke van haar ontstaan af belangeri- geschillen door strijd trachtte te beslechten, 'plots met uitsluitend ideëele gedachten te kun nen, bezielen. Telkens herhalen we onze geloofsbelijdenis in den Volkenbond, van jaar tot jaar hard nekkig en met meer nadruk, naarmate.... de feiten ons vertrouwen aantasten, ons ge loof doen wankelen. Het is mooi en goed om eiken keer op- nieuw -van ons geloof in de Volkenbonds- .gedachtige te getuigen, maar het is ook ver standig en redelijk om nd dien datum eens -serieus na te gaan, hoe de werkelijkheid zich verhoudt tot hetgeen we hopen en ver- langen, opdat we tenslotte niet door de hardheid en wreedheid van de realiteiten worden verrast. En dan moeten we tot de erkenning ko men, dat het volkeren.ideaiisme voor den vrede zich meer en meer beperkt tot dddr, waar het eigenbelang aanvangt. Juist ais vroeger, toen er nog geen Volkenbond was. Het practisch verloop der internationale geschillen van de laatste jaren is meestal geweest, dat dis de Volkenbond zich met de beslechting der conflicten inliet de staat, die in het ongelijk werd gesteld, een voudig het lidmaatschap opzegde en den eigen geweldzin doordreef- De Volkenbond, zooais hij bestaat, is soms een gevaarlijk vredes.instituut. De voortdu rende bespreking van de onderlinge inter nationale verhoudingen en de beraadslagingen over de mogelijkheden van onderlinge over eenkomsten, welke de vredesbeschouwing van bepaalde staten of groepen van staten be oogen, al de conferenties met zulken in slag leiden er juist toe, dat bestaande be- langen_instellingen door de uitstippeling en uitmeting er van, zich verscherpen. Mussolini heeft eens terecht op dat ge vaar van de vele internationale conferenties met nadruk gewezen. Het heeft Duitschland trouwens uit den Volkenbond gedreven. Daar de Ver. Staten zich afzijdig bleven houden van den Volkenbond, Japan, de macht hebber van Azië, deze organisatie verliet, Australië zelfstandige staatkundige beteekeni: mist en Afrika Europeesch koloniaal gebied is, heeft de Volkenbond tenslotte in hoofdzaak slechts Europeesche waarde. En daar de ex- geallieerden uit den wereldoorlog domineeren- de factoren in de Geneefsche organisatie zijn en Duitschland zich aan het milieu onttrok, heeft het er bovendien veel van, dat die lingen geschapen om zwakken weerloos te houden tegenover de overweldiging van im perialistische mogendheden? We hopen, dat er van den Volkenbond nog eens iets goeds zal groeien, maar wil len er tegen waarschuwen de Geneefsche organisatie thans reeds als een reëele recht vaardigheidsfactor in de internationale politiek te beschouwen. Dkn immers spelen we in de kaart van de imperialisten, die de kleine mogendheden, op het Geneefsche zoethoutje laten sabbelen om des te zekerder hun eigen geweldpolitiek te kunnen volvoeren. Volkenbond practisch een instituut is en voor. loopig nog blijven zal, om de na.oorlogsche machtsverhoudingen te beveiligen. We zeggen niet, dat uit de Volkenbohds- organisatie in een verre toekomst misschien niet iets voor den algemeenen wereldvrede te construeeren zal zijn, maar het zoude van politieke blindheid getuigen in het huidige instituut iets anders te zien dan een machts middel van een groep groote Europeesche mogendheden; de kleine staten, welke in Genève vertegenwoordigd zijn, vormen de on schuldige franje. De kleine staten kunnen slechts op het behoud van hun rol gesteld blijven in de hoop, dat ze nog eens geroe pen zullen worden om 'n meer actief aan deel te nemen in het werk van den Bond, als die zich onder drang van de volkeren- massa's tot een waarlijk wereldvredes.insti- tuut zal hebben ontwikkeld. Hoe weinig .de Volkenbond zich thans nóg itï dien zin Iaat—kennen, zien we aan de houding van Italië, een der steunpilaren, waarop het Volkenbondstatuut rust; tegenover Abessinië. Ofschoon- Abessinië Óók lid is van derf Bond en zich keer op keer bereid ver klaarde om bestaande grensverschillen -aan Volkenbondsarbitrage of welke andere soort arbitrage ook té onderwerpen, wijst Italië elke toegestoken vredeshand van het Abessinische keizerrijk botweg af. Italië zoekt den oor log met Abessinië, opzettelijk en welover wogen, het bereidt den oorlog openlijk voor, en het is geen kwestie meer öf, maar wan neer deze zal beginnen. Italië is hier zeer duidelijk aanvaller, Abessinië de aangevallene. En de Volkenbond staat als organisatie onmachtig. Rome lapt den Volkenbond aan zijn mili taire laars. En wat doen wij, neutrale vredes- idealisten Wjj houden ons aan de Volkenbonds gedachte, strak en stijfal moest het den Abessiniërs den kop en hun zelfstan digheid kosten. En Mussolini grinnikt (Gelukkig, dat, door het onvermoeid wer ken van Engeland en Frankrijk, de eerste donkere wolken voorloopig zijn overgedre ven.) Buiten verantwoording der Redactie. Heeft de minister kennis genomen van hel bericht, zoo vroeg mevr. PothuisSmit, lid der Eerste Kamer, aan den minister, dat ook Nederlandsche schepen via het Suez.kanaal Abessinië van wapens en munitie hebben voorzien En acht de minister in dat geval geen termen aanwezig voor het treffen van maat regelen om zulke zendingen voor het ver volg onmogelijk te maken? We zouden, waren we Kamerlid, den minister andere vragen willen stellen. Heeft de regeering al iets gedaan om Italië als medelid van den Volkenbond aan zijn Volkenbondsplichten te herinneren Heeft cïe regeering zich al tot Genève gewend om te vragen, hoe de Volkenbond Abessinë, als 't wordt aangevallen, te hulp kan komen Zijn de Volkenbondsgedachten en .bepa- BAAR!! TEL. 18B Vanaf VRIJDAG 31 ME! tot en met WOENSDAG 5 JUNI TOEGANG BOVEN 14 JAAR Zaterdag en Zondag Autobussen Ook Zondagmiddag Geachte Redacctie. Mag ik vooronderstaande _regelen eenige plaatsruimte in uw veelgelezen .bladen We hebben wat, neen:-véél goed te maken jegens Hitier en de andere machthebbers in het Derde Rijk. We' zijn wel eens boos op ze geweest om den conccentratiekampen, de schutzhaften, de gevangenissen, waarin „bonzen", joden, geestelijken en politieke tegenstanders worden opgesloten én naar we dachten mishandeld achtte. AI die ijselijkheden zijn thans suggesties gebleken van booze gruwelfabrikanten. Als de Nazi's er toe overgaan ommenschen, die het niét met ze eens zijn, aï te zonderen, dan is het om ze als patiëhten te behandelen, die via het „bijbrengen" van betere inzichten, tot een schooner lei!en moeten worden op gevoed. De delinquenten worden behandeld als patiënten, met liefderijke_zorgen omringd, vertroeteld. Ze worden zóó ;fverwend, dat de verpleegden zich ui< een aardschen hemel verstoot en gevoel als ze- als „genezen" worden ontslagen en op straat gezet. Dat alles heeft ons het geval èutzeit ge leerd. Gutzeit was een Duitsche beeldhouwer, een „afgevallen" nationaal-partijer, die als zoodanig nog .iets te goed'meende te hebben van de nieuwe machthebbers en daarvan zoo'n verkeerde voorstelling had, dat-ie, de suffert, de wijk nam naar ons land. De Nazi's trokken het zich aan, dat ze dezen man thans de wéldaden van hun eigene opvoedingsmethode niet deelachtig konden doen worden. Ze ontzegden zich kosten noch moeite, noch welke middelen ook, om hem, al ware het met geweld, terug te voeren naar het paradijs, dat Gutzeit in zijn kortzichtigheid was ontloopen. Met list en geweld slaagden ze er in om Gutzeit ,,iti handen" te krijgen, handen, welke hem thans gingen koesteren en wèl doen. Uit vriendschappelijk respect voor de Ne derlandsche regeering", welke helaas niet in ziet, hoe belabberd een vrije burger het in ons vrije land heeft, stelden de Nazi's Gutzeit in staat naar Nederland terug te kee ren, omdat zijn verwijdering van onzen bo dem eenigszins metongewone, ongebruiker lijke en onwettige middelen- gepaard was ge gaan. Maar ziet, thans weigerde de man, die met geweld uit ons midden was weggesleurd, om vrijwillig tot ons terug' te keeren. Hier lokte hem weliswaar de vrijheid, maar in het eigen land lag het gevangenis-paradijs, dat- hij helaas zoo laat! met al haar heer lijkheden en geneugten had leeren kennen. Gutzeit bleef waar hij was. Ubi patria, ibi bene zei hij. Waar mijn vaderland is, dadr heb ik het pas goedl En daar stonden onze Nederlandsche ver tegenwoordigers met beschaamde kaken. Wat zij den heer Gutzeit hadden aan te bieden, een beetje maatschappelijke hulp en een hoop individueele vrijheid, het haalde in bekoor lijkheid en begeerlijkheid niet, zooals thans Duitschei- in een Arische gevangenis ten deel Duitscher in een Ariscche gevangenis ten deel vallen. Bij de naderende Feestdagen bieden wij aan, een buitengewone sortee ring Dames-schoenen. Zie onze reclame schoenen in Beige, Bruin en Grijs. Serieprijs 1.95, met gevlochten voorblad f 2,25 op de nieuwste schoentjes van f3.95 en f4.25 W Ziet de Etalage Tevens een prachtsorteering KOUSEN. Voor iedere "•uuen een passende kous, in prijzen van 69 en 95 cent Zoo ongeveer schijnen de Nazi's ons te willen doen gcloovep. Zien ze ons nu werkelijk voor halfzacht aan? We vinden de behandeling, welke ze de Nederlandsche regeering en andere Neder landsche autoriteiten lieten geworden, van be- lcedigenden aard. De nieuwe machthebbers in Duitschland blijken trouwens keer op keer van al die behoorlijke omgangsmanieren bij het internationaal contact te zijn gespeend, welke volkerenverhoudingeu vreedzaam kun nen beïnvloeden. In het onderhavige geval hebben de Duit sche autoriteiten onder den druk van vast staande feiten moeten erkennen, dat Gutzeit uit ons land was ontvoerd onder verkrach ting van het internationale recht. Met het opvoeren van een misleidende comcdie, wel- (voorheen OKHUYSEN) Burgemeester Grothestraat 38 Programma van DONDERDAG 30 MEI t.m. WOENSDAG 5 JUNI (Speelt ook Zondagm. halfdrie). Aanvang 8.15 uur. Entree f0.60. f 0.40, £0.25 Dolores del Rio, in de meest verbazingwekkende Showfilm Muziek van Vincent Youmans (componist van de operette No no Nanette) DE CARIOCADANS. Een ballet op vliegmachines in de wolken 1 Een boeiende roman. De grootste amusant-showtllm, welke ooit is gemaakt Als bijzondere -verrassing Een super programma. (Plaatsbespreken aan de zaal dagelijks van 11-1 uur) KINDERMATINEEDonderdag 30 Mei en Woensdag 5 Juni halfdrie Speciale kluchten Entree f0.10 en £0.20. Dit zelfde programma draait Donderdag 6 Juni te Soesterberg in den lommerijken tuin van Hotel „Huls ten Halve" (bij ongunstig weer in de zaal) Entree f 0.30 lce ten doel had om de feitelijke resultaten' van de ontvoering aan zich te houden, heb ben ze die beleediging onzer rechten een des te ernstiger karakter gegeven. Omdat het besluit van Gutzeit, niet naar ons land terug te keeren, in strijd moet worden geacht met alle redelijkheid, daar om staat het practisch vast, dat de Duit sche autoriteiten, met welke middelen dan ook, dit verloop van zaken hebben gefor ceerd. Iemand, die de cel van een Duitsche gevarfgenis verkiest boven de vrijheid in een omgeving van welgezinden, kan geen mis dadiger politiek of crimineel worden geheeten, maar is een kranzinnige. En krankzinnig is Gutzeit niet. Wel Ls hij een instrument gebleken van onhandige autoriteiten, die de tact missen om in een wereld van vijanden de weinige vrienden te behouden, welke ze zoo hard noodig hebben. Met dank voor de plaatsing. I B. E.S.V.A.C. De volgende wedstrijden zijn voor deze week vastgesteld Zaterdag. 3 uur: SOEST adsp. E.S.V.A.C. adsp. Zondag. 1.30 uur: E.S.V.A.C. II —Voorwaarts II. 3 uur: E.S.V.A.C. I—Voorwaarts I. De adspiranten gaan Zaterdagmiddag bij de vereeniging „Soest" op bezoek voor het spelen van een oefenwedstrijd. Zondag komt de vereeniging „Voorwaarts" met twee elftallen in het Burgera. Deketh' park op bezoek. Voorwaarts, hetwelk speelt in de 4e klasse K.N.V.B., komt zoo sterk mogelijk in het veld, zoodat deze wedstrij den voor de Esvaccers een uitstekende oefe ning zal blijken te zijn. - LIJSTEN FABRIEK PLATEN- EN SCHILDERIJENHANDEL VRAAGT PRIJS EN MONSTERS Boek-, Papier- en Schilderijenhandet KONINGINNELAAN 27. SOESTDIJK CARLTON THEATER. Opnieuw kondigt Cariton in dit nummer een buitengewoon programma aan. Ditmaal een amusements.programraa van jewelste. Flying Down to Rio met Dolores del Rio. „De Telegraaf" schreef: De Show is prach tig bezet, met Dolores del Rio, de blonde Gene Raymond, de humoristische kunst van den clowns Astaire. Een grootsch slotnum mer met de girls op vliegmachines in do lucht. De beroemde dans La Casioca enz. „Handelsblad"; Vincent Youmans, de be roemde componist van No no Nanette, heeft muziek gecomponeerd, die ver staat boven wat op dit gebied gewoonlijk geboden wordt. „Het Volk"; De film is met geest en hu mor gemaakt en als amusement een top prestatie, die niemand verzuimen mag tq gaan zien. En daarbij komt dan nog de groole ver rassing: Kovac Lajos, welke film nog niet in de provincie vertoond werd. Alles bijeen 'n buitengew ->n proörarnma. 't Vertrouwdste adres voor het maken van Uw BRIL ook volgens recept van H. H Oogartsen is bij Gediplomeerd Opticien - Drogist Burgem. Grothestraat 30 - Tel, 363

Soester Courant | 1935 | | pagina 1