Katholieken stemt lijst 3 Oorlogsherinneringen. en vult zoo Uw stembiljet in O Hilhorst, A. P, O v. cl Berg, ]ac O Hom, J. H, van Kioosters H, O Valkenet, H. C. O van Dam, C, O Huurdeman, W. O v* Breukelen, W. O v. d. Berg, H, Th. O v. d. Kieij, J, Kerkberichten. Plaatselijk Nieuws. De overweldiging van België. Flink Meisje T© Huur Ingezonden stukken. Alleen het hokje voor den naam van den heer VAN KLOOSTER rood maken. Knip dit voorbeeld uit, om vergissingen te voorkomen. Zondag 16 Juni. SOEST. NED. HERV. KERK. Oudekerk. Zaterdagavond 15 Juni, S uur, in de Oude Kerk, Avondgebed. Zondag: Voorm. 10 uur Ds. E. Groeneveld. Nam. 6 uur Ds. J. I. van Schaick, Emmakerk. Voorm. ïo uur Dr. Th. van Ravestein. Nam. 6 uur Ds. E. Groeneveld. Kerkgebouw Hees. Nam. 6 uur Ds. Torenbeek. HERV. (GEREF.) EVANG. Christelijke "U.L.O. school, Spoorstraat. Voorm. ro uur Ds. R. Bartlema van Zeist. N.m, 6 uur Ds. B. N. B. Bouthoorn van Huizen. GEREFORMEERDE KERK. Julianakerk. Voorm. 10 uur Ds. B, Alkema. Nam. 5.30 uur Ds. S. Wouters. Wilhelminakerk. Voorm. 10 uur Ds. S. Wouters. Nam. 5.30 uur Ds. B. Alkema. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Julianastraat. Voorm. 10 uur en nam. 6 uur Ds. N. Bij- Öcmast van Boskoop. Zondag 23 Juni, voorm. 10 uur en nam. 6 uur Prof. Wisse van Apeldoorn. VER. VAN VRIJZ. GODSDIENSTIG EN. Geb. „Religie en Kunst", Rembrandtlaan. 'Voorm. 10.30 uur Ds. J. D. v. d. Veen van Rijswijk (Z.H.). RK. KERK. Kerk Steenhofstraat. H. Missen 7 en 9 uur. Hoogmis 10.30 uur. *s Avonds 6 uur Lof Kerk Nieuwerhoek. H. Mis 7.30 uur, Hoogmis 10 uur. 's Avonds 6.30 uur Lof. L SOESTERBERG. NED. HERV. KERK. Nam. 23 uur Zondagsschool. Nam. 6 uur de Heer H. v. d. Pleuvel van Utrecht. R.K. KERK. ie H. Mis 7.30, Hoogmis 10.30 uur; Lof 't uur. HUIS TER HEIDE. NED. HERV. KERK. Voorm. 10 uur Ds. B. Tuinstra. Nam. 6 uur Ds. B. Tuinstra. BEKROOND. 1 1 De Gemengde Zangvereeniging „Wij willen zingen", welk koor op den tweeden Pinkster, dag deelnam aan het door het Enka.Mannen- koor te Ede gehouden zangconcours, behaalde in de derde afdeeling een tweeden prijs. ZANGKOOR OPENBARE SCHOOL KERKEBUURT. In „Religie en Kunst" gaf het Zangkoor van de openbare school in de Kerkebuurt eer. uitvoering, die zeer geslaagd is. De leiding berustte bij mej. Brinkgreve, terwijl aan de piano mejb Jet van der Es begeleidde. De 26 nummers, die de kleintjes hebben gezongen, werden met aandacht door de vele ouders, die aanwezig waren, beluisterd. Hoe wel de langdurige en ernstige ziekte van mej. Brinkgreve wel aanmerkelijke stagnatie in de oefeningen heeft gebracht, heeft zij, nu zij weer geheel hersteld en krachtig i9, weer getoond dat door voortdurende repetitie veel te bereiken is. Het volta1 koor zong zelfs zeer mooi. De heer G, H. Veenstra, het hoofd de, school, dankte dan ook mej. Brinkgreve en mej. v. d. Es wel voor dezen genotvollen avond en bood de dames bloemen aan. Na een hartelijk applaus werden de kin deren nog getracteerd op limonade. DRIE VERKEERSONGEVALLEN. Tweeden Pinksterdag reed 's morgens op de Vredehofstraat een wielrijder vlak achter een auto. Toen de auto plotseling moest stoppen, was de wielrijder genoodzaakt vlug naar rechts uit te wijken, waardoor hij tegen een muurtje reed. PIjj kwam te vallen en bleef eenige oogenblikken bewusteloos lig gen, doch kon, na ter plaatse door de po litie te zijn verbonden, zijn weg vervolgen. In den middag werd op de Birktstraat nabij de Bartolottilaan een wielrijder door een in dezelfde richting rijdende auto aangere den, ten gevolge waarvan hij kwam te val len. De wielrijder was even van 't rijwiel pad afgeweken, waardoor de autobestuurder niet kon voorkomen dat hij werd aangere den. Na door een voorbijganger te zijn ver bonden, werd hij per politie.auto naar zijn woning vervoerd. Eenige nieuwsgierigen bij dit ongeval ble ken te veel aan Bachus te hebben geofferd, en werden da.crloor zoo lastig, dat de politie dit niet door de vingers kon zien. Met het oog op de veiligheid van den persoon zelf, alsmede de veiligheid van anderen, werd één hunner daarom eveneens per politie-auto ter ontnuchtering naar 't politiebureau vervoerd- Als derde ongeval op de Steenhofstraat ter hoogte van de Molenstraat kan nog vermeld worden een aanrijding tusschen een motorrijder en de autobus der fa. Tensen. Dit ongeval liep echter goed af, terwijl de schade onderling kon worden geregeld. VRAGEN VAN EEN RAADSLID. Door het raadslid Mulder te Soesterberg werden aan Burgemeester en Wethouders on derstaande schriftelijke vragen gesteld, met het verzoek deze in de eerstvolgende raads vergadering te willen beantwoorden. Is het college van Burgemeester en Wet houders niet van meening, dat er zoo spoe dig mogelijk werkobjecten moeten komen ter bestrijding der werkloosheid Is het college van B. en W. niet van mee ning, dat cr zoo spoedig mogelijk daadwer kelijk moet worden ingegrepen om de leeg staande en niet rentegevende woningen, ver tegenwoordigende een kapitaal van pl.m. f 500.000, „waarvoor de gemeent egarant is", rentegevend te maken Indien bovenstaande vragen bevestigend moeten worden beantwoord, is het college van B. en W. dan bereid om hierin zoo spoedig mogelijk te voorzien, waarbij tege lijkertijd aan den Raad overgelegd worden de door mij aan uw college dato Aug. 1934 gezonden stukken betreffende de woning stichting „Ons Belang" en mijn schrijven dato April 1935 betreffende de woningbouw- vereeniging St. Joseph. TELEFOON SOEST. Nieuwe aansluitingen: 790. Mevr. A. H. Abeling—Boekee, Middel- wijkstraat 35. 939. Firma R. Haverkamp—Harm, Middel wijkstraat 32. 759. J. H. C. Rebergeit, Schoutenkampweg 10a. 788. Klaas de Ruiter, Kerkpad ia. 910. A. Th. L. Salverda, Heuvelweg 41. Vervallen aansluiting: 657. Fino Vevboopcentrale, Van Weede- straat 3. LANDBOUW-CRISIS ORGANISATIE. De Landbouw Crisis-Organisatie voor Utrecht maakt het volgende bekend, naar aan. leiding van het reeds eerder geplaatst pers bericht, hetgeen inhield, dat, ten aanzien van de steunverleening, de opbrengst van gerst en veldboonen kon worden vastgesteld door schatting van het te veld staande gewas. In aanmerking hiervoor komen die telers, die niet meer dan I TÏ.A". van deze ge. wassen verbouwen. Verzoeken moesten vóór 8 Juni 1935 zÜn ingediend bij de Land. bouw Crisis-Organisatie, waaronder de teler ressorteert. Deze datum van indiening is echter ver lengd tot 15 Juni 1935. Verzoeken, welke niet vóór 15 Juni 1935 zijn ingediend, ko men niet voor schatting in aanmerking. BEKROOND. De Christel. Gemengde Zangvereeniging „Crescendo", welke op den Tweeden Pink sterdag deelnam aan 't Groot Nationaal Zang concours te Almelo,. behaalde aldaar een eer sten prijs in de tweede afdeeling. fi. JONG-HERVORMD EN. De vereeniging van Jong-Hervormden, die den vorigen winter hier werd opgericht, gaat regelmatig met haar werk voort. Nadat de nieuwe lidmaten dit voorjaar belijdenis had den afgelegd, hebben verschillende van hen zich ook bij de vereeniging aangesloten, om mede te werken. De leden vergaderen om de twee weken, Donderdags nam. 8 uur in het lokaal van de Eammakerk. DE VOETBALLENDE GEMEENTE AMBTENAREN. Dezer dagen maakten wij melding van het feit, dat onder de gemeente-ambtenaren (se- cretarie.personeel, politie-agenten en personeel van Gemeentewerken) het plan was opge vat om te geraken tot de oprichting van een voctbal.elftal. Thans kunnen wij mededeelen, dat de heeren nog eens zullen gaan oefenen en wel op heden. Dan zullen de inspec teur van politie, de heer Schreuder, de ge meente-ontvanger, de heer H. Th. Regter, met nog een derde uit het midden der spe lers een keuze-commissie vormen. Tevens zal worden besproken de vraag of, en zoo ja, op welke wijze aan deze zaak een blijvende vorm moet worden gegeven en voorts de wenschelijkheid van het spe len van oefenwedstrijden tegen b.v. Amers- foortsche ambtenaren, Zeister ambtenaren, ambtenaren van het Kon. Meteorologisch Instituut te De Bilt, enz. SOESTER BELANGEN. De Vereeniging „Algemeen Belang" alhier heeft Vrijdagavond een drietal van de eigen candidaten laten spreken over de Soester be langen, zooals zij die zien, voor het heden en voor de toekomst. De voorzitter, de heer W. van der Leek, bracht naar voren, dat de candidaten van Algemeen Belang, zoowel uit financieel al? uit politiek oogpunt bezien, onafhankelijk zijn. Zij loopen niet aan de leiband van een partij, doch worden alleen gecontroleerd door de gemeentenaren zelf. Voldoen zij niet, dan verdwijnen zij na'vier jaar vanzelf weer. Bij een politieke partij, zegt spreker, is dit helaas dikwijls niet het geval, dikwijls ziet men deze personen weer terugkomen. Allereerst werd hierna het woord gevoerd door no. I van de lijst, den heer J. van der Ven. Het was niet de bedoeling van spreker afbrekende critiek te gaan oefenen. Wel wilde hij echter wijzen op de vaak on juiste en onoordeelkundige wijze, waarop do gemeentehuishouding wordt behartigd. Hij wees in dit verband op verschillende aan- koopen en uitgaven, welke door B. en W. reeds zouden zijn gedaan, zonder dat de gemeenteraad hiervan te voren in kennis was gesteld. De Raad wordt bij de openbare behandeling eenvoudig voor een fait accompli gesteld. Ook begreep spr. niet, waarom ver schillende rapporten, zooals bijv. over het Na tuurbad en „het Hart" niet openbaar wor den gemaakt. Vervolgens was het woord aan den heer S. Moens. Deze spreker bracht o. m. de vraag naar voren of bij het thans aanhan gige uitbreidingsplan der gemeente wel vol doende met de financieele consequenties is rekening gehouden. Wat zal er gebeuren al? ook dit plan weer zal worden verworpen, vraagt spreker. De candilaten van „Algemeen Belang" beloven geen gouden bergen, daar zij de moeilijkheden kennen en deze niet on derschatten. Als derde spreker kwam hierna nog de heer G. Lindt. Hij maande, dat van het vele moois, dat Soest biedt, lang niet voldoende profijt is getrokken. Ook doet men z.i. niet genoeg voor de nieuw gevestigden; de oude Soester begrippen zijn z.i. hier en daar nog te veel vastgeroest. Soest moest als vierde plaats in de pro vincie Utrecht trachten deze plaats te be houden. Spreker noemde in verband hiermede verschillende omliggende gemeenten, welke in hun uitbreidingsplan duidelijk hun expansie- zucht laten blijken. De poging welke gedaan is door de gemeente Zeist om Soesterberg te annexecren, ligt. een ieder nog versch in het geheugen. Spr. hoopt, dat alle candidaten aan deze aanglegenheid in het bijzonder hun aandacht zullen schenken. Ir. W. A. Patijn hield hierna nog zijn pleidooi voor beteren aanleg van wandel paden en trottoirs in Soest en ten slotte bracht de Voorzitter nog het Uitbreidings plan even ter sprake. Hij betreurde, dat van den gunstigen waterweg, de vlieghaven en het aanwezige natuurschoon niet meer pro fijt is getrokken. Ook bepleitte hij 'n ruime en harmonische bebouwing in het bijzonder aan de Zuidzijde van den betonweg, loo- pende van hotel Trier naar Bilthoven, terwijl hij tevens gaarne zou zien, dat er werk werd gemaakt van het maken van een goede ge legenheid tot het beoeefnen der watersport op de Eem. Spreker riep in verband hier mede de medewerking in van bestuursleden V.V.V., Soest Vooruit en de Vereeniging Soest Zuid. De omzwervingen van een oud-oorlogscorrespondent), Aan den Yser. Ik had 11a den val van Antwerpen den indruk bekomen, dat 't met den weerstand der Belgen volkomen gedaan was en ik be sloot om te trachten mèt de oprukkende Duitschers de gevechtsfronten in Noord. Frankrijk te bereiken. .Via Brugge trok ik op de Belgische kust aan. Het genoemde stadje herbergde een sterke bezetting. Vóór de Hallen stonden twee ka nonnen opgesteld, welke dreigend hun mon den naar de markt-ruimte richtten. Een zelfde verdediging had het Paleis van Justi tie, waar de Kommandantur gevestigd was; de gouvernementsgebouwen op de Markt wa ren geheel ingenomen door den marinestaf van admiraal Schröder; tientallen matrozen zaten in de bureaux op. schrijfmachines te tikken. Troepen rukten af en aan van 't strijd- toeneel aan den Yser, het riviertje, dat ik tijdens de bloedige gevechten, welke aan haar oever werden geleverd, drie keer vanuit de verte heb mogen zien. Alvorens daarvan een en ander te ver tellen, wil ik eerst een interessante ervaring beschrijven van een militaire begrafenis. Terwijl de strijd bij Mariakerke, even ten Zuiden van Ostende, woedde, doolde ik door de duinen van laatstgenoemde plaats, waar ik hier en daar van de toppen af het een en ander van de luchtgevechten, de uitwerking der artillerie, het optrekken der troepen en 't transport der gewonden kon waarnemen. De lucht daverde van het geweld en do aarde leek in voortdurende beweging. Toen ik wéér den top, van 'n duin bereikte, keek ik ineens neer op een troep Duitsche mili tairen, in carré geschaard. In de open ruimte stonden een aantal officieren rond drie groote kuilen, waarin Roode Kruissoldaten de licha men van negen militairen gingen leggen, officieren en gewone soldaten. Ik wilde me niet verdacht maken door terug te treden en daalde dus af, waarop ik direct \yerd aangehouden. Nadat ik me geQegimiteert had, werden me geen moeilijk heden in den weg gelegd. De negen lijKen waren stuk voor stuk in een laken gewikkeld, maar van kisten was geen sprake. Als regel trouwens worden degenen, die op het oorlogsveld vallen, in den grond gestopt zooals men ze vindt; de grond wordt, als daar gelegenheid voor is, met ongeblüschte kalk bestrc-id- Alleen het identiteitsplaatje, dat elke militair om den hals draagt, mèt zijn boekje en de dingen van waarde, worden verzameld en in een zakje gedaan, dat naar de famliie wordt op gestuurd. Dat de negen man, die daar in de buurt van Ostende ten grave werden ge dragen, in lakens waren gewikkeld, kwam zooals me bij navraag bleek doordat ze gestorven waren in een nabijgelegen oorlogs lazaret. Bij de uitvaart was ook een klein ma rine-muziekcorps aanwezig. Met krachtige stem, om daarmee boven den kanonsdonder uit te komen, hield een Evangelische leger.aalmoezenier een lijkrede, waarin hij het heldhaftig gedrag der geval lenen memoreerde, -die hun leven hadden ge, offerd voor God, Keizer en Vaderland en duj door een beschikking van God's ondoor grondelijke raadsbesluiten niet bestemd waren om de eindvictorïe van Duitschland's mach tige legerscharen bij te wonen. De mariniers brachten hun instrumenten aan den mond en' ontlokten er droeve tonen aan, terwijl de lichamen der gevallenen om laag werden gelatenOnderwijl klonk on ophoudelijk een krakend boem.boem van het zware veldgeschut. En ieder „boem" betee* kende weer liet einde van andere menschen- levens De muziek zeurde voort en één voor één traden de officieren nader aan de geopende graven; ze namen een hand zand en wierpen dat op de lichamen hunner gevallen kame raden. Ik zag het heen en weer bewegen van hun neusvleugels, het zenuwachtig bijten op de lippen; ik zag tranen in hun oogern De plechtigheid werd besloten met 't ver zoek van den aalmoezenier om een gebed. Boem.boem 1 Krak.krak-kralcJ Ook op mij had de begrafenis een mach tigen indruk gemaakt en niet zonder ontroe ring schreed ik op mijn beurt tot aan den rand der kuilenWaar eenige palmtakken waren neergelegd als zinnebeeld van den' vrede, die de gestorvenen eindelijk waren in gegaan. Ik liep nog even haar links en naar rechts op dit gelegenheidskerkhofje, langs da bescheiden kruisjes, welks de graven aan* duidden. Zulk een kruis, gevormd uit twee ruwó plankjes, stond ook op een kleine zaadver- hooging tusschen een paar potjes met bloe men en een paar bosjes veldbloemen. En ik zag met potlood op het ruwe hout ge schreven: „HAUPTMANN GRAF, VON SCHWERIN 19.10.T4." 't Was misschien, omdat deze naam remi niscenties wekte aan den geslachtsnaam van onze prins-gemaal, dat we dit opschrift no« teerden, maar méér nog om het treffende* dat mannen van allerlei rang en stand zon der onderscheid hier op dezelfde wijze aan den schoot der aarde werden toevertrouwd. Links en rechts immers van dezen Duitschen graaf rustten gewone soldaten en ook hun graf werd met twee gekruiste ruw.houtert plankjes en een potloodkrabbeltja aange duid Ik beschreef het een en ander van wat ik gezien had in mijn blad en tragisch noodlot! daardoor kwam ook de echt® genoote van den gesneuvelden Graaf von Schwerin van het verscheiden van haar man op de hoogte. Zij was een Hollandsche barones Van Lynden en had in de eerste Augustus-dagen van 1914. een z.g. oorlogs- huwelijk gesloten met haar verloofde, een spoed.huwelijk vóór het vertrek naar hel slagveld. Op verzoek der familie deed ik later nog moeite om het graf duidelijker kenbaar te maken, opdat het -na den oorlog zou kun nen worden teruggevonden. gevraagd voor den dag of dag en nacht. Middehvijkstraat 72. HUIS met TUIN, Krommeweg 2. huurprijs f 5.per week, water in begrepen. Te bevr. J. G. Flapper, Soestdijk. Buiten verantwoording der Redactie. Geachte Redactie. Mag ik U verzoeken onderstaande een plaatsje te geven in uw blad. HET LEK. In „De Soester" zijn publicaties verschenen over het natuurbad. Oogenschijnlijk gedocu menteerd door officieel cijfermateriaal. Het is te begrijpen, dat B. en W. dat allesbehalve pleizierig vinden. Niet om de cijfers zelve, want die waren voor een groot deel on juist, maar om het feit, dat „De Soester" gemeentemateriaal ter beschikking heeft gehad bij zijn publicaties. Dat die cijfers onjuist waren was bij B. en ,W. bekend. Zij hebben, naar ons ter oore is gekomen, destijds den heer Meurs gevraagd een globale becijfering te maken van verschillende kosten van het natuurbad. Later zijn deze gegevens nauwkeurig ver werkt, aangevuld en gecorrigeerd en neer gelegd in een rapport. Dit officieele rapport heeft de eigenaar van „De Soester" nooit in zijn vingers gehad; want dan had hij heusch wel de juiste cijfers en niet de eerst bedoelde, welke later gepreciseerd zijn, ge publiceerd. Hoe heeft nu de eigenaar van „De Soes ter" de beschikking over de bedoelde cijfers gekregen? Niet van den heer Meurs, want die is nu niet bepaaldd wat men noemt „dikke vrinden" met den eigenaar van „De Soester", wat begrijpelijk is, gezien de ladingen vuil, die dit blad reeds over het hoofd van den heer Meurs heeft uitgestort. Dus van „een ander". Wie is die ander 3 Is dat een raadslid, die inzage genomen heeft van de door den heer Meurs globaal verzamelde gegevens, of van een ambtenaar En in het laatste geval, is die ambtenaar, dan omgekocht 0111 die cijfers te verschaffen? Dan is zoowel omgekochte als omkooper strafrechtelijk vervolgbaar. Het heeft ons verbaasd, dat bij de be spreking over de „natuurbad-publicaties" door „De Soester" in den Gemeenteraad niet door den burgemeester is gezegd, dat hij in zijn kwaliteit als hulpofficier van justitie deze zaafó gestreng en serieus zou onderzoeken. Want het is een algemeen belang, dat dit wordt onderzocht. Blijkt dan, dat geen ambtenaar de schuldige is, dan zou de e enigs te op lossing zijn, dat die gegevens in „De Soes ter" waren gekomen door middel van een raadslid. Mede in verband met de verkie zingen ware het zeer wenschelijk geweest, dat tevoren daarin eenig licht ware gekomen, want het spreekt vanzelf, dat een raadslid, die op een dergelijke wijze de gemeente in opspraak doet brengen, als onbetrouwbaar geen zetel waardig is. Er heeft ons nóg iets verbaasd. In da bedoelde raadsvergadering is over „De Soes ter" een harde noot gekraakt. En terecht. Maar welke consequenties verbond dc bur gemeester en de geheele raad daar nu aan 2 GeeneÜ Had het niet voor de hand ge legen, dat de raad besloten had „De Soester" te boycotten en aan dit blad geen offici eele mededeelingen meer te verstrekken en tevens, dat dit blad zou verstoken blijven van de officieele berichten van de secretarie betreffende de bevolking, alsmede van de poli tieberichten, welke nog steeds iedere week getrouwelijk worden verstrekt? Maar nieta van dat al. Dit lijkt ons een groot verzuim toe van den raad zoowel als van B. en W., van wie het initiatief had behooren uit te gaan. Hebben B. en W. den raad voor deze maatregelen niet noodig, en het lijkt ona dat zulks het geval is dan ligt het als nog op den weg van B. en W. dit ver zuim ten spoedigste to herstellen. Met dank vóór de plaatsing, R,

Soester Courant | 1935 | | pagina 7