Oorlogsherinneringen» De overweldiging van België. Onaangename situaties. Plaatselijk Nieuws. Boerenstrijd tegen de margarine. Holland's Stedenschoon in Praat en Prent. De omzwervingen van een oud-oorlogscorrespondent. Had ik het een vorigen keer over de betrekkelijke veiligheid, welke men als toe schouwer op zekeren afstand van de vecht linie geniet, zoo nu en dan „betrekkelijke* toch met nadruk aan dat „betrekkelijke" herinnerd. Wanneer men plots begint te mer ken, dat zoo hier en daar om je heen granaten beginnen in te slaan, dan behoeft men nog niet tot de conclusie te komen, Idat de „vijandelijke" artillerie den eenzame nieuwsgierige in het vizier heeft gekregen, maar dan staat het wèl vast, dat ze zich aan het inschieten is op een nieuw doel punt, waarvan je niet ver verwijderd staat en dan wordt het aanbevelenswaardig om een eindje uit de buurt te gaan. Nog staande bij de Duitsche batterij in de buurt van Leke, deed ik de boven be schreven gewaarwording op en ik richtte toen in 't belang van mijn gezondheid m'n schreden naar een zijwaarts gelegen boe renhoeve. Vóór ik daar echter was, werd ik door een officier, die aan het hoofd van een afdeeling infanteristen achter langs de duinen trok, staande gehouden en wild aan den arm geschud, terwijl hij me vroeg, wie ik was en wat ik ter plaatse deed. Terwijl ik hem in korte woorden antwoord, haal ik een Duuitsche „Schein" uit mijn zak en nauwelijks heeft hij er de vele Duitsche stempels op gezien, of hij laat me zon der nog wat te zeggen los en gaat voort met zijn manschappen. In de boerenhoeve heb ik vanuit *t dak raampje nog een half uur den verwoeden strijd gevolgd, waarbij de Duitschers ondanks hun herhaalde aanvallen, waarbij ze gevoe- Bge verliezen leden, geen voortgang maak ten. Tenslotte echter moest ik deze schuil plaats verlaten, omdat thans weer granaten in de buurt van de hoeve, die reeds half verwoest was, begonnen neer te vallen. Ik toefde nog een minuut of tien bij een am bulance. Ook hier kon men de talrijke ge wonden niet- afdoende helpen. Den meesten deed men in haast een noodverband om en raadde ze dan aan om hooger op te trek* ken en te trachten daar betere verpleging te bekomen. De strijd, dien ik dien dag aan „den" jjser zooals de Vlamingen zeggen heb gezien, was 't begin van den loopgraven oorlog in die streek. Niettegenstaande het nadrukkelijk parool van 't Duitsche hoofdkwartier „Naar Calais! Naar Calais 1", werden alle stormloopen bloe dig afgeslagen en alle pogingen verijdeld om de geïnundeerde terreinen over te steken. Zoo gauw de Duitschers de Belgische kust hadden bezet, verschenen daar op eer biedigen afstand natuurlijk Engelsche oor logsschepen; op den dag kon men enekele dezer aan den verren gezichtseinder in schijn baar rustige onbewogenheid zien liggen. Met deze bewaking beoogden de Engelschen te bereiken, dat geen Duitsche oorlogsbodems naar de Belgische havenplaatsen zouden door glippen en in 't bijzonder, dat van deze geen operatie-basis voor de Duitsche onderzeeër? zouden worden gemaakt. Herhaaldelijk heeft de Engelsche vloot ter bereiking van dat doel ook geprobeerd om de havenwerken mid dels een bombardement onbruikbaar te ma ken, terwijl ze de haven van Zeebrugge bovendien probeerden af te sluiten met het laten opstoomen, en daarna voor den haven mond doen zinken, van een aftandsch slag schip. Toen ik, teruggekeerd van het gevechts front aan den IJser, in Ostende met veel moeite 'n onderdak had bekomen, was het dien avond voor den derden keer, dat de Engelsche schepen, die voor 'de Belgische kust manoeuvreerden, het vuur op deze ha venplaats hadden geopend. Dien avond en dien nacht heb ik me zéér vervelend ge stemd gevoeld, ik erken dat ronduit. Andere gevaren, welke ik kon zien, had ik geleerd niet meer te tellen, maar on zichtbare gevaren maken 'n mensch nerveus. Ik voelde me dien avond in Ostende zoo'n beetje als later, toen ik in een don keren nacht op een Engelsch schip de zee overstak van Folkestone naar Le Havre* staande met het zwemvest omgord aan de reeling van het schip, waarop alle lichten waren gedoofd, in afwachtingof het de torpedo van een duikboot zou zijn, dan wel «en mijn, door welke we straks in de lucht zouden vliegen. Een lot, dat me intusschen gelukkig gespaard is gebleven. In Ostende mocht niemand zich meer n& 6 uur desnamiddags in de straten begeven. Ik zat dus opgesloten in mijn hotel, toen het bombardement van de plaats begon. Met dreunende donders hoorden we de in slaande granaten ontploffen en je kon slechts zuchtend verhopen, dat de Engelschen niet al te ver zouden missen en de inslag der granaten, tot de havenwerken zouden be palen. *1 e\ De hotelhoudersfamilïe was natuurlijk ook nerveus, maar zij had in voorgaande nachten reeds geleerd om de gedachten te verzetten. Ze noodde me uit voor een spelletje kaart zoo lang het bombardement zou duren. Hei was een vreeselijk onnoozel spelletje. Iedere speler en speelster stelde 'n bepaalde dier soort voor en moest op die diersoort „cor- Tespondeerend" geluid imiteeren, wanneer een zekere kaart uit 't spel werd gedraaid. Het .was een lawaaierig gedoe, maar ik moet erkennen, dat ik me de bijzondere spelregels niet meer herinner, niettegenstaande ik me vóst had voorgenomen om ze te onthou den, opdat ik me er, tegen den tijd, dat ik kindsch zou zijn geworden, nóg eens mee zon kunnen vermaken. Toen echter, in dien avond en dien nacht te Ostende, kwam het er niet op aan, waar men zich mee bezig hield. Hoofdzaak was, dat men zich bijeen gevoelde en met lawaai en zenuwachtig gelach de gedachten poogde af te leiden van die inslaande gra naten, die nu eens rechts, dan weer links schenen neer te komen en straks mis schien s Niet aan denken! Lachen maar! Ik speelde dien avond en dien nacht voor rhinoceros. Ik weet eigenlijk niet, hoe dat beest zich pleegt ts uiten, maar als zijn kreten schor klinken, hoog en beverig-vlasch, dan heb ik ze in Ostende goed geïmiteerd. Md. (Wordt vervolgd.) GEMEENTERAADS-VERGADERING. De Raad onzer gemeente is in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Vrijdag 28 Juni 1935, 's namiddags te 2 uur, ter be handeling van de volgende agenda: 1. Vaststelling van de notulen der verga dering dd. 20 Mei 1935. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Voorstel tot het verleenen van een crediet voor herstelling der dakbedekking van den gemeentetoren. B. en W. vragen hiervoor een crediet van f 100.10. 4. Voorstel inzake telefoonaansluitingen van personeel van Gemeentewerken. B. en W. vragen hiervoor een crediet van f 132.50. 5. Vaststelling van besluiten tot begroo- tingswijziging: a. algemeene wijziging, dienst 1935; b. algemeene wijziging, dienst 1934; c. reserveeering nog te sluiten geldlee- ningen 1934; d. overbrenging saldi 1933 naar 1934; e. wijziging kapitaaidienst 1934; f. wijziging gemeente- en gasbedrijfsbe- grooting 1934; g. wijziging gemeente- en wegenfondsbe- grooting 1934. h. wijziging besluiten d.d. 20 Mei j.1. m. b. t. credieten Natuurbad 1934. i. wijziging gemeente- en grondbedrijfs- begrooting 1934 in verband met conversie geld leening. 6. Voorstel om afwijzend te beschikken op een adres van G, van 't Klooster om eer. vaste aanstelling te mogen ontvangen als fit ter bij het gasbedrijf. 7. Crediet.aanvrage voor uitbreiding der waterleiding in de Birktstraat. B. en W. stellen voor de waterleiding in de Birktstraat vanaf de Bartolottilaan tot aan de grens van Amersfoort te doen aan leggen en daarvoor de met de N.V. Arn- hemsche Waterleiding Maatschappij gesloten overeenkomst betreffende de levering van wa ter in deze gemeente een crediet toe te staan van f 5270—, waartegenover een ontvangst- post komt te staan van f 2000 als bij drage van de Soester Onderlinge Brandver zekering in de te dezer zake ten laste der gemeente komende lasten, alsmede toe te staan een crediet van f 375-voor plaat sen van een vijftal braadkranen in bedoelde leiding. 8. Voorstel van B. en W. om een voet pad te Soesterberg aan het openbaar ver keer te onttrekken. Bedoeld voetpad betreft een terrein aan den Schoohveg, waarvoor een verzoek tot aankoop inkwam van H. Wiltschut. 9. Adressen van P. Selderbeek c.s. en J. Olyslager betreffende de verharding van het ie Heeserlaantje, met voorstel van B. en W. B. en W. stellen voor na afstand van gronden ter verkrijging van een wegbreedte van 12- M. een voorloopige verharding aan te brengen. 10. Adressen van J. P. Matthijssen te Soest en A. H. D. Smaal te Hilversum, ver zoekende ontheffing van de verordening als bedoeld in art. 4 sub' 2 der Hinderwet. Het adres van den heer Matthijssen houdt verband met de oprichting eencr rookerij aan de Burg. Grothestraat. B. en W.. stellen voor de ontheffing te verleenen. Het verzoek van den heer Smaal houdt verband met de plaatsing van 3 ondergrond- sche benzine.bewaarplaatsen aan de Van Weedestraat, elk inhoudende 6000 li. B. en W. stellen voor de gevraagde ontheffing te verleenen. i 1 11. Verzoek van D. J. Spruijt om ont heffing van art. 15 der Bouwverordening voor den bouw; van 3 woningen onder één kap. Dit verzoek beoogt den bouw, van 3 wo ningen onder één kap, aan Kerkpad N.Z. j2. 'Adressen van de N.V'. „De Tijdgeest" te Soest en A'. J. Roest te Soest, .waarbij in hooger beroep, wordt gekomen tegeü be sluiten van B. en .W. inzake aanhouding van de beslissing op, b'ouwaan vragen* 1 Bedoelde adressen beóogen dert bouw van een dubbel .winkelhuis aan de Soesterberg- schestraat en uitbreiding van eert Vé^stal- ling aan den Smitsweg. B. en W. stellen voor bedoelde verzoeken' in beroep niet in te willigen, aangezien de wet zich daartegen verzet. 13. ï^dres van A. Roest, verzoekende ont heffing van den erfafscheidingsafstand voor een te bouwen perceel aan de Soesterberg- •ehestraat. B. en W, stellen voor afwijzend te be schikken. 14. Voorstel van B. en W. tot onbewoon baarverklaring van de woning Belvédèreweg no. 3. 15. Voorstel van B. en W. tot verlenging van den termijn van proefneming met de vuilnisophaling in eigen beheer. B. en W. stellen voor bedoelde proef neming te verlengen tot uiterlijk 1 Nov. '35. 16. Voorstel van B. en W. tot oninvorder. baarverklaring wan posten behoorende tot den dienst 1933 of van daaraan voorafgaande diensten. 17. Behandeling van belastingreclames. 18 Adres van Th. Molthoff en Jac. Rasch, waarbij in beroep wordt gekomen tegen een besluit van B. en W. inzake weigering eener bouwvergunning. *B. en W. stellen voor bedoeld verzoek niet in te willigen als strijdig met de wet. 19. Vaststelling van eenige besluiten ter uitvoering van de Motor- en Rijwielwet. Bedoelde besluiten beoogen het uitvaar digen van een verbod om op door B. en W. aan te wijzen wegen met auto's stil te staan, alsmede voor den spoorwegovergang te Socst- duinen te bepalen, dat het verkeer komende uit de richting Soesterberg voorrang geniet. CHR. ORANJE-VEREEN. „JULIANA VAN STOLBERG". De Kring Utrecht van Chr. Oranje-Ver- eenigingen, waarbij ook bovengenoemde ver- eeniging is aangesloten, heeft het voorne men opgevat om tegen 9 Augustus a.s. een groote propaganda-tocht te organiseeren, met het doel om ipet een zoo groot mogelijk aantal deelnemers per touringcar een bezoek te brengen aan het schoone Apeldoorn en omgeving. De route zal waarschijnlijk zijn als volgt: Amersfoort, Barneveld, Uddelermeer, Apel doorn, 't Loo Apeldoorn, Loenen, Eerbeek, Dieren, Arnhem, Wageningen, Rhenen, Doorn. Maarn, Amersfoort. Indien de Koninklijke familie ten paleize 't Loo verblijft, zal getracht worden toestem ming te verkrijgen tot een défilé voor H.M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana, zulks met de vaandels en vlaggen der deel nemende vereenigingen, terwijl tevens 't voor. nemen bestaat officieel bezoek aan 't Ge- meestebestuur van Apeldoorn aan te vragen. Verder staat op het programma bezoek aan het prachtige Berg en Bosch en het houden van 'n korte propaganda-bijeenkoms» in de Groóte Kerk aan de Loolaan. Aanmelding tot deelmdkie dient zoo spoe dig mogelijk te geschieden bij den heer E. de Lange, Heuvelweg 3, Lid van het Kring- bestuur, of bij de hecren M. C. Wijnbeek, Talmalaan 28 en C. N. v. d. Flier, Spoor straat 13. SPELDJESDAG. De speldjesverkoop, Zondag gehouden, ten bate van den Radio-Missiedag, heeft opge bracht te Soest f77.15 en te Soesterberg ruim f 40. FEESTMIDDAG VOOR DE A.D.O.-KLEIUTERS. Zaterdagmiddag hebban de jeugdige A.D. O.-ers genoten van een flimmiddag in het Cariton.theater. Een speciaal en leuk pro gramma was voor de kinderen samengesteld. De voorzitter deelde mede, dat dezen mid dag werd gegeven, omdat de ouderen een feestavond hebben mede gemaakt cn de club haar rste lustrum vierde. Tusschen de verschillende leuke films wer den de kinderen volop getracteerd. Het was een ware feestmiddag voor de kleuters. De beelden waren duidelijk en de geluids weergave goed. Het nieuwe toestel is een groote verbetering. Als niet 1 Sept. het geheel klaar is, kan de eigenaar van het theater met zijn opzet voor den dag koiïien. BEGRAFENIS van Mevr. Wed. Ds. D. P. Brans- geb. C- R. Wijtman. Zaterdagmorgen werd op de oude begraaf plaats naast de Herv. kerk ter aarde be steld het stoffelijk overschot van de tweede echtgenoot© van wijlen Ds, D. P. Brans, welke gedurende 34 jaar pastor der Ned. Herv. Gemeente te Soest was. Onder de be langstellenden merkten wij o.a. op de beide Ned. Herv. predikanten met de leden van den Kerkeraad, de oud-notaris Mooij, leden van het Kerkbestuur der Herv. (Geref.) Evang. Ver., de raadsleden P. v. d. Bree- mer en M. Hornsveld, Mevr. Wed. Bever den e. a. Toen de kist, gedekt door een drietal bloemstukken, in de geopende groeve was neergelaten, sprak Ds. J. Gerritsen uit Amers foort tot de familieleden over den zwaren gang, die gemaakt is. Droeve en lieflijke her. inneringen komen, aldus spr., thans bij U op. D6 Juli 1930 stond gij ook aan deze groeve, waarin toen het stoffelijk overschot van uw vader werd neergelaten en nu zijt gij hier vóór ;ee nzorgzame moeder. Menigmaal is zij opgegaan naar de oude kerk, in de scha duw; waarvan zij thans is neergelegd. Zij leefde in en met de gemeente op voor- trefffelijke .wijze. Als oud-leerling heb ik veel van beiden geleerd en steeds wees men mij op, Hem, die onder alle omstandigheden de zelfde blijft en van .wien alles komt. Dit was het 'doelwit .van beider leven, ziet daarom op, Hem, die kan troosten. Gij allen zult baar missen^ nu alle banden zijn gebroken, maar ook zij is verlost van alle lijden en pijn. Hij heeft plaats gemaakt voor haar in het Huis met vele woningen en die hoop zal alle leed verzachten. De oudste zoon dankte zijn moeder voor alles wat zij voor haar kinderen is geweest, waarna allen den doodenakker verlieten. LOOP DER BEVOLKING. GEVESTIGD: Wed. G. v. d. Zanden en A. E. Klop, B. Grothestraat 58; G. Kruijs m g., Julianaplein 14; H. Botermans, Kerkpad Z.Z. 22; K. F. Hart m. g., Braamweg 86; J. J. H. Vernet, Eigendomweg 80; A. W. A. v. Eugen m. g., Braamweg 22; M. H. Coe- pijn m. g., Pelikaanweg 23; C. B. Vasterman, Banningstraat 39; A. G. de Bruin, Beckerïng- straat 14; K. J. M. de Geus, O. Tempell. 8; H. v. Duijvendijk m. vr., Hartmanlaan 88; H. den Broeder, Nieuwerhoekstraat 2$ W. v. Ameide, L. Koppenlaan 17; H. J. v. d. Zou- wen, L. Brinkweg 41; Ph. Bos, Molenstr. O.Z. 95; W. C. v. Goor m. g., Stadh.laan 28c; P. Mehrengs m. vr., Amersf.straat 93; ,A. K. M. v. d. Leen, Nieuuwstraat 61; M. C. Th. Consemuulder, Talmalaan ia; J. Gundel, Amersf.straat 45; L. H. J. Tijssen en A. J. R. v. d. Horst, Heideweg 41; W. Visser, Kolonie- weg 5; M. Pastoor, Oranjelaan 19; J. J. Schuller, B. Grothestraat 49; R. B. J. Nieu- wenhuuis, Braamweg 48. VERTROKKEN: P. Gravemaker m. vr, van Vredehofstraat 6 naar Egmond a. Zee, Duinstraat 6; Wed. E. M. H. WWeijmar van De Beauufortlaan 6 naar Amerongen*, Brink. „Oranjestein"; J. J. Immikhuizen m .g. van Banningstraat 76 naar Zeist, Rozenstraat 4; J. v. Keppel van Zwarteweg 1. naar Baarn, Torenlaan 188; W. C. v. 't Erve van Steen hofstraat 46 naar Ootmarsum, St. Radboutst.; C. J. outurierv. Geelen van Vredehofstr. 27 naar Amsterdam, Ruijsdaelstraat 63III: J. T. v. d. Laan van Klaarvvaterweg 11 naar Baarn, Bliderdijklaan 5; J. G. Eellink van Hartmanlaan 28 naar Amsterdam, v. Zee- senstraat 12; M. G. Arentz van Schrikslaan 6 naar Den Haag, Palmboomstr. 1; E. Bom van Kolonieweg 5 naar Baarn, Amsterd.str. weg 14; A. W. L. Weekhout van Kolonie- weg 5 naar Amsterdam, Valentijnkade 1; CC. R. S. Ritsema v. Eek m. g. van Kerkpad Z.Z. 25 naar Heerenveen, Oranjewoud 311.; A. Epskamp van Birktstraat 3a naar Baarle- Nassau, Klooster H. G. VERHUISD: P. C. Zonneveld m. g. van Talmalaan 20 naar Krommeweg 15; L. A. dde Beer m. g. van L. Brinkweg 56a naar 3; W. v. Vliet m. g. en F. Sadulski van KI. Engendaalweg 21 naar Bosstraat 11; C. J. v. Doorne van Beetzlaan 54a naar W. Pyr- montlaan 52; F. Luijcr van Schoolstraat 13 naar ie Weteringpad 8; B. J. Sukkel m .g. van Nieuwerhoekstraat 21 naar B. Grothestr. 19; J. A. Wasterval van Bosstraat 23 naar Nieuweweg 76; F. L. v. d. Kooij m. g. van Birktstraat 10b naar F. Huijcklaan 4b; J. F. W. Erbrink m. vr. van Dorresteinweg 14 naar Vredehof straat 9; H. F. Nieveenv. Dijkum van Soesterb.straat 87 naar B. Grothestraat 38; C. Blokker m. g. van Noorderweg 17 naar Kerkpad N.Z. 29; B. v. Zijl van Braamweg 38 naar K. Brinkweg 10; J. de Regt m. g. van Nieuweweg 65 naar v. Lenneplaan 12; D. Hogeveen van Schoolstraat 19 naar Wiek- sl.weg O.Z. 97. Men zie toe op de middelen Ook andere bevolkingsgroepen hebben belangen. De boerenstand is ongetwijfeld een der belangrijkste onder de verschillende bevol kingsgroepen, waaruit onze maatschappij is opgebouwd, dit feit heeft misschien nim mer tevoren zulke algemeene instemming ge vonden als in dezen tijd. Onweersprekelijk is ook, dat de boeren van de crisisstagen te incasseeren kregen, maar daarnaast moet ook worden beaamd, dat de overheid veel heeft gedaan om hun nood te lenigen en dat daartoe heel de be volking werd belast. Niettemin klagen de boeren nóg en o. i. niet ten onrechte. De steunregelingen im mers zijn niet volmaakt. Wie, trouwens, zou in staat zijn om een regeling te ontwerpen, welke iedereen bevredigt en elk individu in gelijke mate .recht laat wedervaren?! De steunregelingen zijn in verschillende gevallen onvoldoende. Ook dat zij toegegeven. En de boer, die in de economische be< nauwenis zit, wéért zich. Dat is mensche- lijk en begrijpelijk. Bij dat weren kiest hij zijn middelen naar boerenmanier. Volkomen logisch. De boer heeft geen wandelstok om er mee te slaan, hij grijpt riek en spa. En als hij woorden van klacht of verzet in den mond neemt, dan pleegt hij van zijn hart geen moordkuil te maken. Zijn taal doet dan soms wat rauw aan, maar geen verstandig mensch zal er zich aan ergeren. Toch moet de boer oppassen om in dat opzicht niet te overdrijven. Zijn gezonde verstand moet hem binnen de grenzen van redelijkheid houden. Overdrijving schaadt, stoot af en maakt de andere bevolkings groepen, die tot nog toe bereid gevonden werden om ontheffingen en accijnzen voor den boer op te brengen, kregelig. De boer moet zich niet blind staren op eigen nooden; héél het volk lijdt onder de crisis. Het algemeen belang vereischt, dat ook de industrie, de middenstand en de ar beiders staande worden gehouden. Hulp aan de boeren kan noch mag gepaaid gaan ten koste van de ontrechting en de economi sche worging van andere maatschappelijke groepen. Juist omdat we 'voelen voor den boeren- stand en eenig inzicht meenen te hebben in wat deze tegenwoordig tekort komt, wil len we de boeren tegen eenzijdigheid waar- Onder dezen titel beginnen wij in dit; nummer met een lange reeks artikelen, waarin het zoo hoog geroemde Holland's Steden schoon „in praat en prent" wordt gebracht en zulks op een voortreffelijke en deskun dige wijze. Deze wekelijksche artikelen werden vootf ons blad geschreven door den bekenden Ne- derlandschen historicus en teekenaar Leo Zei* denrust. Eerst zal hij ons voeren door ge heel Nederland. Stad na stad zullen wij met hem doortrekken," om aan het einde van onze Nederlandsche rondwandeling een bezoek te brengen aan het schoone Vlaanderen en het mooie wat gebleven is in onze hedendaag- sche wereldsteden. De Redactie. schuwen. En tegen overdrijving bij de ver dediging van de eigen belangen. Dat ze b.v. een intensieve propaganda voeren voor het gebruik van boter en ook voor meerdere verwerking van melk ii* brood, achten we alleszins goed gezien. Ze dienen er hun belang mee, maar we ge- looven, dat ze aldus mede een algemeerj belang behartigen. We hebben deze propa ganda gaarne ondersteund en schreven daar toe onlangs nog een speciaal artikel. Dat ze voorts allereerst in eigen kring op het weren van de margarine aandron gen, het is volmaakt logisch. Die aan drang heeft, meenen we, ook effect gehad* We zouden willen aanbevelen om thans ook' meer reclame te gaan maken voor het get-' bruik van melk brood door de boeren Geheel onjuist echter achten we de be woordingen, waarin een paar op ruimö schaal verspreide circulaires zijn vervat, wel ke een dezer/ dagen o.m. op een landbouw tentoonstelling! werden uitgereikt. In een diej circulaires wordt de economische vrijheid vafl andere bevolkingsgroepen op onrechtmatig*' wijze, met geweldmethoden, bedreigd. We lezen daarin o.a. de volgende zin sneden „Jaag een venterskar met 't woord „margarine" van uw erf, koopt niets; „daarvan." „Eet uw smid, timmerman, verver, „margarine, neemt dan een, die room- „boter eet. Laat die anderen ook maaï „werk zoeken bij margarine-fabrieken* „Zoo moet u de margarine boycotten.'' Zulke zinnen vormen 'n domme aanspo ring tot zedelijk geweld en moreel onrecht.' Ze getuigen van blindheid voor den nood van anderen. De meesten smeden, timmerlie den en ververs zullen óók liever roombotet eten dan margarine en als ze toch dat laatste op hun boterham smeren is het al* regel, omdat hun middelen ontoereikend zijn om zich in alles het koopen van 't beste, wat er is, te kunnen veroorloven. Zoolang er menschen zijn, die geen botes kunnen koopen, doen venters en winkO tiers een goed weru met voor dezulkeö margarine in voorraad te nemen en dat laatste leidt tot de wettel ij ke verplichting om het woord „margarine" op hun kar of winkelruit geschilderd te hebben en te hou den. Zinnen als die we aanhaalden, duiden ook op economische kortzichtigheid,, want hoezeer we ook geldende redenen erken nen om propaganda te maken voor een ver meerderd vrjj gebruik van boter men vergete niet, dat de boer evengoed is aan gewezen op het bestaan en de welvaaij van handel en industrie, als deze laatsten op een welvarenden boerenstand. In de mar garine wordt een zeker percentage boter ver werkt. Indien de boeren nu door dwang zouden bereiken, dat de margarine.fabricagel moest worden gestopt, dan zouden de men schen met kleine beurzen minder boter kun nen koopen dan ze thans aan margarine afnemen. Dat zoude dus geen 100 pet. voor deel zijn voor den boer. Bovendien vereischt de fabricage van margarine den import van bepaalde grondstoffen uit 't buitenland, tegen over welker import de regeering export mogelijkheden weet te bedingen, waarvan da boeren profiteeren. Laten de boeren reclame maken voor hun zuivelproducten, in dat opzicht hebben ze van de margarine-fabrikanten nog wat te leeren en na te volgen. We gelooven, dat overheid en pers ze gaarne zullen steu nen om de boter haar toekomende plaats te geven op de tafels en in de provisie kasten van hen, die dit natuur-product bij uitnemendheid kunnen betalen. Er zij echter geen onredelijke en on zedelijke dwang. Er blijve inzicht voor de nooden van anderen. Leven! Dót gunnen we den boer. Laten levenDat zij zijn devies.

Soester Courant | 1935 | | pagina 2