HOLLAND S STEDENSCHOON IN PRAAT EN PRENT Oud-Haarlem. Sportkroniek. Plaatselijk Nieuws. Tekst en teekeaingen van LEO K. ZELDENRUST Haarlem, de Bisschopsstad. Een der veie Hollandsche steden, die kunnen bogen op een groote hoeveelheid stadsschoon, gepaard aaD een schitterende omgeving. Hoe menig inte ressant plekje is er niet te vinden, hetzij door belangwekkendheid van haar geschiede nis, hetzij om der wille van de schoonheid. Dit laatste behoeft niet altijd gezocht te worden in grootsche paleizen, die men et niet te vaak aantreft, doch *uist de eenvoud, het simpele, de klaarheid der Hollandsche bouwkunst uit vroeger eeuwen doet zoo wel dadig aan en schenkt dengene, die hier oog voor heeft en het heeft weten te ontdek ken, een onuitputtelijke bron van genot. nooit geweest, heeft een sierlijken toren, die voorheen van een zeer welluidend klokkespel was voorzien. Eertijds was de kerk grooter dan thans, doch een gedeelte is tot particu liere woonhuizen verbouwd. Tijdens het beleg der Spanjaarden (1572 1573) was het terrein voor de Bakenesser- kerk nog open en onbebouwd. In de Vrou- westeeg (de kapel was aan Onze Lieve Vrouwe gewijd) vond men den hoofdingang, waar men ter herinnering aan de verbou wing in de 17de eeuw leest: Si laudum nova qui templa tulerunt: Cur non, qui renovant et vetus hoece ferunt. 1839 d.i. ge vetsteen en" een belangrijke rol spelen. Onder de eerstgéiiöerpde treft men wel vcrscheidenen aan, dis een bezoek overwaard zijn, doch over 't algemeen genomen staan zij achter bij de verzameling schitterende hofjes, die Leiden ons biedt. De gevelsteenen bevatten soms de meest geestige en raadselachtige opschriften, waar van ik hier een tweetal laat volgen: In de Breeslraat lezen we bij een „been- werker" of ivoorwerker het aardig rijm: Hoe Simson met een kakebeen Wel duizend krijgers nederhakte Dat is geen wonder 't heeft zijn reen; Hij sloeg ze juist, terwijl zij En zaten op haar hurkjes neer y AI beene mesjes en geen meer» Een van de raadselacAtigen is het volgend: Hij is onschuldig ende vrij Van swarte Konst of ander Toverij Van Moort of Diefte of ander Schant, Waarom dan sulcke wreede straf, Ze werden in een steenen graf Tot pulver en tot asch verbrant? Antwoord was: Toeback. Het zoeken van dergelijke oude zaken vormt een genoegen op zichzelf, vooral in een stad als Haarlem, waar men telkens vertegenwoordigers vindt van vroeger dagen, toen de tintelende humor van onze voor vaderen in tal van vormen te voorschijn trad. (Nadruk verboden.) En een van die bronnen is ongetwijfeld Haarlem, de stad welker geschiedenis terug gaat tot ongeveer de 9de en 10de eeuw. In de 12de eeuw was het reeds een om muurde stad, hetgeen blijken moge uit een Rijmkroniek van den schrijver Stoke uit het par 1158: v Als men elfhondert las En vijf en vijftich ons Heeren jaer, Quamen met orlogh'en zwacr Die Vriezen Mtan Drechterlant En hebben geroeft ende verbrant Die van Kenemare harde sture. Dit versaghen die gheburen Van Okesdorp, ende porters mede Uyt Haerlem van der stede. Over de oorsprong van haar naam Is men het nog niet eens. Volgens Oudenhoven (1668) is haar naam op de volgende wijze ontstaan: Hebben, zij, die nieuwe tempels bouwden, lof verdiend; waarom zou men dan ook hen niet eeren, die ze vernieuwen en van het oude dit gebouw hebben opgericht. Een niet minder oud plekje is het Begijn hof. Zijn inwoners weiden, gebeet.en, naar de H. Begga, eerste stichteres der vereenigin- gen naar haar genoemd. Het Begijnhof met kerk werd hier in het jaar 1262 gesticht door den Haarlemschen pas toor Arent van Sassenheim. Na den gewel digen brand in 1347, waarbij het geheel ver nield werd, werd het onmiddellijk herbouwd. In 1581 kwam het Begijnhof aan de stad. Met dit Begijnhof was Haarlem alle Hol landsche steden ver vooruit, eerst bijna 100 jaar later kwamen de Begijnen zich vesti gen in Amsterdam. Ook het Leidsche Begijnhof dateert pas „Haer" béteekende in oude tijden „schraal" pf „mager". Men sprak van „haerig weder" of „haerighe locht", d. i. schraal Weer, schrale lucht. Ook „haerig lant". ,Lem" of „leem" beteekent „vette grond". Het was derhalve een combinatie van schrale en vette grond, of duingrond en wei deland. Voor de juistheid der redeneering wordt echter niet ingestaan. Het oudste kerkgebouw in Haarlem is de Bakenesserkerk, in Gothischen stijL opgetrok ken en dateerend uit ongeveer 1250. Zij werd waarschijnlijk gesticht door Graaf Willem II in de oude buurt „Bakenes", welke later bij de stad getrokken werd. De kapel, parochiekerk fe zij eigenlijk van 1293. Het hof moet men zich echter niet als een klooster voorstellen: De Vrouwen kloosters dateeren allen pas uit de 15de eeuw. Niet ver van het Begijnhof vinden we de Morinnesteeg, aldus genoemd naar het huis „de Morinne", dat daar stond. Zij is waar schijnlijk de vroegere Nauwe St. Cecilia- steeg en droeg den naam van Proostensteeg, naar den proost der Commanderij van St. Jan. Enkele aardige vervallen huisjes, zooals hier afgebeeld staan in deze straat, die vroe. ger in een aanzienlijke buurt lag, waar zelfs hethuis van het oud-adellijke geslacht van Spaarnwoude stond, welk geslacht reeds in 1572 te Haarlem in hoog aanzien stond. Behalve deze antiquiteiten bezit Haarlem er nog velen, waarbij- de „Hofjes" en de Soest Veteranen E.S.V.A.. Veteranen 5—1. J.l. Zaterdagavond werd bovengenoemde wedstrijd gespeeld op het Soest-terreln aan de Bosstraat, in verband met het i2l/2-jarig bestaan van eerstgenoemde vereeniging. Als om pl.m. 7.10 de scheidsrechter Van Hattum de spelers in het veld fluit, verschij nen de elftallen in de vólgénde opstelling: (Soest) J. Rouendaal. J. de Rijk, W. Schoonhagen. IC. v. Veenendaal, A. v. Andel, L. Bakker. W. Hcinhuis, E. O verhorst, M. Bloemendaal, G. v. Egdam, A. v. Dam. (E.S.V.A.C.) P. v. Asselt, D. Renooij, Moritz, Brugman, H. Foeken. J. de Bruin, J. H. H. Kwak, Slager. P. Ekel, v. Dijk. Mr. J. van Doorne. Als het bcginsignaal klinkt brengt de mid- voor van Soest de bal aan het rollen en wordt een bezoek gebracht bij het doel der gasten, waar de backs niet thuis geven; een tweede aanval gaat door buitenspel ver loren. Na gaat E.S.V.A.C. er vandoor, maar ook deze kans gaat verloren. Het spel gaat vrij vlug op en heei' eu moet de keeper -der gasten weer handelend optreden, wat hem goed afgaat. E.S.V.A.C. krijgt nu .een kans in twee opeenvolgende aanvallen; ze wetec het doel echter niet te vinden. Het publiek moedigt beide elftallen luide aan. Als Van Egdam een hard- schot lost wordt dit keurig gestopt. Dan volgen direct achter elkaar 2 corners, welke niets opleveren. De druk op het Esvac-doel wordt grooter en na 15 min. moet de keeper zwichten, 1o. Na de af trap denken we de gasten te zien gelijk maken, maar de achterhoede van Soest staat pal. Bij Esvac wordt de rechtervleugel te weinig in het spel betrokken; met schieten hebben zij bovendien geen geluk; vele schoten gaan juist naast of over. Als de Esvac-back een voorzet onderschept, stuit de bal bij het wegschieten tegen Van Dijk en vliegt in het doel, waardoor Soest gemakkelijk zijn voor sprong ziet vergroot. 20. Voor de welverdiende rust aanbreekt moet Mr. van Doorne nog eenmaal visschen. 3o. Als na de thee afgetrapt wordt, blijkt al heel vlug, dat E.S.V.A.C. nog lang niet gewonnen geeft; het Soest.cloel krijgt het zwaar te verantwoorden. Telkens komen de gasten terug, doch zeer veel kansen, gaan verloren. Als hierna de Soest.spil de bal toe gespeeld krijgt, lost hij op een 25 meter afstand een schot op doel, wat juist onder de lat in het net verdwijnt. Het spel golft dan weer op en neer met wisseLende kansen. Ook beginnen enkele spelers teekenen van vermoeidheid te geven. De keeper van Esvac krijgt veel werk, doch vele lastige schoten worden door hem behoorlijk weggewerkt. Zijn collega in het andere doel heeft het minder zwaar. Soest voert den stand op tot 5o. Niet ontmoedigd probeerende gasten de eer te redden en even voor het einde wordt met een scherp schot Rouendaal ge passeerd. 51. Met dezen stand kwam het einde van dezen onder prettige verstandhou ding gespeelden veteranen-wedstrijd, waarbij ook den scheidsrechter een woord van hulde toekomt voor zijn correkte leiding. E.S.V.A.C. SCHOOL-VOETBAL-WEDSTRIJDEN. Daar de scholen te Soest niet in de ge legenheid zijn aan de school-voetbal-wed strijden, georganiseerd door den Utr. Prov. Voetbalbond te Utrecht tijdens de Paasch- vacantie deel te nemen, zijn op initiatief van 't Esvac-bestuur voor de Soester jeugd deze wedstrijden in het Burgem. Dekethpark georganiseerd. Voor deze wedstrijden zijq eenige fraaie wisselprijzen beschikbaar ge steld. Zaterdag 29 Juni vangen deze wedstrij den aan; 't ligt echter in de bedoeling deze wedstrijden in den vervolge met de Paasch- vacantie te houden. Dé inschrijving is voor den eersten keer reeds zeer behoorlijk ,te nqemen; vijf scholen schreven ia raat acht elftallen. Ef is 'één A'.aTdeclïng met fwee elftallen en één B.afdeeling met zes elftallen. Bij de afdeeling A is een Esvac-elftal gevoegd, hetwelk meedoet zonder mededinging. De A.afdeeling bestaat uit wedstrijden van tweemaal een half uur, de B.afdeeling uit wedstrijden van tweemaal tien minuten, elk met vijf minuten rust. Er wordt een halve competitie gespeeld; de winnaar krijgt 2 punten, bij gelijk spel 1 punt en de verliezer o punten. De winnaar van het tournooi is dat elf tal, dat eindigt met de meeste winstpunten. Zijn er elftallen, welke met gelijk aantal winstpunten eindigen, dan beslist het doel- gemiddelde; is ook dat. gelijk dan zal een beslissingswedstrijd moeten uitmaken welk elf tal voor een jaar in het bezit komt van den wisselprijs. Voor a.s. Zaterdag is reeds een belangrijk programma vastgesteld, hetwelk hieronder volgt. De toegang tot het Esvac.terrein is vrij en wij hopen, dat het Soester publiek in groote getalen zal opkomen om getuige te zijn van deze voor de jeugd zoo bij uitstek fijne sport. Het programma luidt: Zaterdag 29 Juni: Afdeeling B: 2.30 uur School Veenstra Av. Wely A. 3.00 uur School v. Wely BVeenstra B. 3.30 uur School Lub Av. d. Hucht A. 4.00 uur School Veenstra AVeenstra B. 4.30 uur School Lub Av. Wely B. Afdeeling A: 5.00 uur School v. d. Hucht AEsvac. Het programma voor Woensdag 3 Juli a.s. is als volgt vastgesteld: Afdeeling B 2.30 uur School Veenstra Av. Wely B. 3.00 uur School v. Wely Av. d. Hucht A. 2.30 uur School Lub AVeenstra B. 4.00 uur School v. d. Hucht AVeenstra A. 4.30 uur School v. Wely Av. Wely B. Afdeeling A: 5.00 uur School v. d. Wal AEsvac. Dinsdag 2 Juli a.s., des avonds om half acht, wordt in het Burgem. Dekethpark door twee vetranen.elftallen een oefenwedstrijd ge speeld. De E.S.V.A.C.-veteranen krijgen n.1. bezoek van een veteranen-elftal bestaande uit gemeente-ambtenaren. aantal plattelandsgemeenten, waar 'de ïarié- ven oorspronkelijk zeer hoog waren, ia het bijzonder van bovenbedoelde verlagingen ge profiteerd. Zoo bedroeg de stroomprijs in die Gemeen, ten in de eerste helft van 1928 voor het ge wone lichtverbruik nog 40 cent per kWh. Na een zestal verlagingen vanaf dien tijd is de prijs tot 22 cent per kWh gedaald. Ook voor de kleinkrachttarieven is de ver laging sedert 1928 wel heel sprekend. In de eerste helft van 1928 betaalde men voor het kleinkrachttarief nog 25 cent per kWh, adfalende bij grooter verbruik tot 18 ce..t per kWh. Thans is die prijs gereduceerd tot 11 cent per kWh. De prijs van den stroom per kWh bij vast rechttarief bedroeg in dienzelfden tijd in een aantal gemeenten 6 cent en in andere ge meenten 7 cent per kWh. Die prijs be draagt thans 31/2 ct. per kWh, dus ongeveer de helft. Bovendien zijn de bij dit tarief behoorende vastrechtbedragen destijds reeds met 71/2 °/o verminderd, terwijl zij thans opnieuw met 10 °/o worden verlaagd. Het tarief voor den nachtstroom voor heet* waterreservoirs, dat eerst 3 cent per kWh bedroeg en daarna is teruggebracht tot 2 ct,. wordt thans gesteld op il/2 cent per kWh, dus precies de helft van den vroegeren prijs. BENOEMD. Onze plaatsgenoot, de heer P. Koppen, is met ingang van 1 Juli e.k. aangesteld als rijksveldwachter in het district Arnhem, na vooraf zijn opleiding te hebben genoten in de inspectie Amsterdam. VOETBALLENDE GEMEENTE AMBTENAREN. Vrijdagavond kwamen verschillende ambte naren in vergadering bijeen, teneinde te ge raken tot de definitieve oprichting eener Voet- bal-vereeniging. De vergadering was goed bezocht. Na opening door den heer J, J. Meurs, die als voorloopig voorzitter fungeerde, wer den de statuten en het reglement vastge steld. De vereeniging is genaamd Voetbal- vereeniging van Gemeente-ambtenaren Soest" (V.V.S.G.A.). Het aantal leden bedraagt pl.m. 20. DE N.V. PROVINCIALE UTRECHTSCHE ELECTtCiTElTS MAATSCHAPPIJ VER LAAGT WEDEROM HAAR TARIEVEN. In Juli zullen door de P.U.E.M. wederom wederom verschillende tarieven worden ver laagd. De verlagingen betreffen vooreerst het gewone lichttarièf, dat evenals het kleinkracht tarief met 1 cent per kWh zal worden te ruggebracht. Bovendien worden de vastrecht bedragen met 10 °/o verlaagd en wordt ten slotte de nachtstroom van 2 op tl/2 cent per kWh teruggebracht. Ook vindt een aanzienlijke verlaging ten opzichte van het normale straatverlichtings contract plaats, die zoowel de geleverde ener gie als de vast© kosten per lantaarn be treft. Hét- gevolg hiervan is, dat niet alleen de huisgezinnen van- deze verlaging financieele verlichting ondervinden, maar dat tevens de kassen der Gemeenten, waar men den voor de straatverlichting benoodigden stroom vol gens het normale straatverlichtingscontract be trekt, belangrijk worden gebaat. Wij hebben ons de moeite getroost eens van een aantal jaren den loop der verschil lende verlagingen na te gaan. Gebleken is daarbij, dat de in een betrekkelijk gering aantal jaren toegepaste verlagingen tezamen een zeer groot bedrag uitmaken. Daar er bij dé P.U.E.M. vooral naar gestreeft wordt de in de verschillende Gemeenten van haar stroomverzorgingsgebied bestaande tarieven zooveel mogelijk met elkander in overeen stemming te brengen, hebben vooral een groot In 't defiui.ieve bestuur werden gekozen de heeren: J. J. Meurs, voorzitter; W. J. Drijbcr, secretaris en P. A. Broers, penningmeester, welke heeren hunne benoeming aannamen. In de elftal-commissie werden gekoze 1 de heeren A. F. Schrcuder, voorzitter, Th. J. Regter en P. J. de Vries, leden. De oefeningen en wedstrijden zullen wor den gehouden op het terrein gelegen naast het café „Du Passage" aan de B'irktstraat. SOESTER SCHAAKCLUB. Medegedeeld kan worden, dat op de ver gadering van Dinsdagavond het houden van een zomer-wedstrijd door de club is aan genomen. Leden en nieuwelingen gelieven zich spoe dig aan de ranglijst-commissie, de heeren Drs. A. P. du Pree, Mendelssohnstraat 5, Soestdijk, J. Gorter, Vondellaan 22, Soest eo H. Schreuder, Rozenstraat 25. Baarn, op te geven. Gespeeld wordt in groepen van 4 spelers met voorgift. Ieder speelt drie partijen, waar uit een winnaar overblijft, die daarna weder nieuwe groepen vormen, totdat één winnaar overblijft, die een wisselbeker ontvangt, welke men driemaal achtereen of vijfmaal in totaal moet winnen om hiervan eigenaar te worden, De inschrijving is geheel vrij. Spoedige opgave is zeer gewenscht. Voor nieuwelin gen zij nog vermeld, dat de clubavonden iederen Dinsdag zijn van 8, tot 12 uur in het gebouw „Religie en Kunst" aan de Rembrandtlaan, Soestdijk. waar men zich ook alls lid kan opgeven.

Soester Courant | 1935 | | pagina 5