O L Y M P IADE DE AANSTAANDE BE RUN 193 ls«auVveajKs staan de vlaggenstokken in het „Olympisch dorp" of de Olympiade-vlag wappert róëds fier in dén wind. Twee dagen achtereen weei'klonken reeds de Olympische kl'okketonen door de radio. Dezê klanken kwa men uit Oslo, waar tegenwoordig gewichtige zittingen van het Olympisch Co mité plaats hebben. Bij deze gelegenheid bleek tevens, dat mén reeds'druk aan het bespreken was, waar de vólgende Olmpia- de, namelijk die van 1940, zóu plaats vin den. Zélfs Japari had naar die eer gedongen: de gastheer té Wordeh van de Xlldé Oïm- piade! De beslissing' is -nóg niet gevallen. En des.te meer naderen, wij de Xlde Olym- De Olympische klok gereed piade, in 1936 te Berlijn, waar zij van 1 tot en met 16 Augustus wordt gehouden. Welke landen komen er? Tevoren hebben de Olympische winter- wedstrijden plaats, de IVde Wintersport- Olympiade; van 6 tot en met 16 Februari 1936. Het organisatie-comité voor de zomer en wintersporten heeft reeds eind. 1933 aan 55 naties de uitnoodiging om naar Berlijn én Garmisch-Partenkirchen te komen, ge zonden. Daaraan hebben thans 46 landen gevolg gegeven: Egypte, Afghanistan, Ar gentinië, Australië, België, Brazilië, Boelga- rije, Chili, China, Cotumbia, Denemarken, Duitschland, Esthland, Finland, Frankrijk, Griekenland, Groot-Brittannië, Haiti, Hol land, Honduras, Indië, lersche Vrijstaat, ItaliN, Japan, Joegoslavië, Canada, Lettland Luxemburg, Mexico, Monaco, Nieuw-Zee- land, Noorwegen, Oostenrijk, Peru, Philip- pijnen, Polen, Portugal, Roemenië, Zweden, Zwitserland, Spanje, Zuid-Afrika, Tsjecho- Slowakije, Turkije, Hongarije en de Veree- nigde Staten van Noord-Amerik; alleen Palestina heeft bedankt, waarbij het als reden opgaf, dat de sportieve voorbereidin gen van dit land nog niet genoeg gevorderd waren. Daar de erkerming van het Olym- pische comité in Palestina pas in het voorjaar van 1934 heeft plaats gehad, is dit zeer goed mogelijk, hoewel na tuurlijk niet heelemaal ontkend zal kunnen wórden, dat raskwesties hierbij wederzijds éen rol spélen. Verder ontbreekt Sovjet-Rusland op het ap pèl! Maar dat land heeft men ook niet uitgénoodigd vanzelfsprekend niet orh politieke redenen maar omdat de éérste voorwaarden voor de uitnoo diging en toelating ontbreken, nl. het bestaan en de erkenning van een eigen nationaal Olympisch' Comité. Getoetst'aan de ervaringen, die men bij vroegere Olympische Spelen heeft opgedaan, nVoet men er rekening mee kunnen houden, dat ongeveer 2500 tot 4000 actieve athleten uit het buiten land naar Berlijn zullen komen. Voor G'armisch-Partenkirchen 'zul het aantal deelnemer^ niet zóó'gróót zijn, daar natuurlijk alleen de ijs- en snecuw- sporten hier zullen plaats hebben. In den regel kan men rekenen, dat op iedere athleet| 10 bezoekers uit eigen Jand komen, Izoodat alléén het aan tal buitenlandsche bezoekers 40 tot 50.000 zal zijn; waarschijnlijk zal het echter grooter zijn, daar de gunstige ligging van Berlijn als Europèesch ver- keerscentrurn het bezoek uit de om liggende staten buitengewoon verge makkelijkt! Het grootste zal natuurlijk het be zoek uit Duitschland zelve zijn! Om nu op alle gevallen vóórbereid te zijn, richt men de verkeers-organisatie en de mogelijkheid tot herberging van alle bezoekers in op éen baSi£ van 11 mil- lioen menschen. De voorverkoop van de Olympia-Stadion-Pas, die sinds Januari in gesteld is, heeft reeds ruim èen half mil- lioen mark opgebracht. Ook in het buiten land Zijn reeds bezitters van de Olympia- Stadion-Pas. De Columbia-Universiteit in New York heeft zich met 200 studente# professoren aangemeld! De voorverkoop van de doorloopende kaarten voor de ver- schilende soorten van sport en voor de ope7 nings- en sluitingsfeestelijkheden begint op 1 Juli. Andere attracties. Het ligt voor de hand, dat de rijkshoofd stad niet alleen de Olympische, Spelen als attractie zal aanbieden, doch ook npg an dere bijzonderheden zal lanceeren. De lei ding van de Olympische Spelen heeft ver schillende soorten van sport en voor de ope- dat men de Spelen wil verheffen tot een groot gemeenschapsfeest der jeugd en dat van Berlijn te verfraaien, opdat de ont vangst der gasten in een daartoe waardige omgeving kan plaats hebben. Zóó groot is de „Deutsche Kampfbahn", die voor de Olympische Spelen in 1936 op het Reichssportfeld. in Berlijn wordt ge bouwd, dat de houten banken voor de toe schouwers, als men die naast elkaar op één lijn zou plaatsen; '-ongeveer 50 kilometer Een der reclame-affiches voor de Spelen, ontworpen door Kurt Prien, zouden beslaan! Wie dus in het Olympia- Stadion, als het gérëed is, alle zitplaatsen Wjl afloopen (om b.v. een verloren voor werp te zoéken), moet eerst bij een erva ren' Marathohlooper in training gaan..., Roemenië heeiï een idee. Onder het devies „Voor 5 Lei in 1936 naar Berlijn" heeft de Témesvarer Courant (Ba- nat Roemenië) bij 'het begin van het jaar een soort loterij in het leven geroepen: op een coupon, die dagelijks uit het blad ge knipt kan worden, schrijven de lezers hun naam, adres en stad. Deze coupon zenden zij dan met 5 Lei ingesloten (circa de waar de van een stadsbriefporto) naar den uitge ver van de krant. In de 18 maanden, die nog resten tot aan het begin van de Spe len, zal op die manier een flinke som opge spaard zijn, waarvoor men een aantal rei zigers gezamenlijk naar Berlijn en terug De Olympische klok. Tenslotte nog iets over de Olympi sche Klok. De Berlijnsche beeldhou wer Walter E. Lemcke heeft model waarnaar den gietvorm voor het Olym- piaklok vervaardigd zal worden, vol tooid. De klok is 2.30 meter hoog en haar klokkekroon 0.33 meter; daarbij komt dan nog het juk van de klok, d.w.z. de dwarsbalk, waaraan het ge vaarte zal komen te hangen, met 1 meter, terwijl de klepel van onderen 0.65 meter naar buiten steekt,1 zoodat het heele' instrument een hoogte heeft van 4.28 meter. De doorsnede van het klokkenlichaanï is aan den onderste Tand 2.80 meter en het juk is 4 meter breed. De klok zal ongeveer 1000 kilo gram wegen, waarvan alleen reeds 60 kilogram voor het., gewicht van den klepel afgetrokken moet worden. 2500 kilo aarde, waren er no'odig om het giétmodel van klei te Smaken. Het ma teriaal, waarvan de klok gegoten wordt is staal. Het werk zal nog 4 tot 5 maan den duren, voordat het gietsel is afge koeld. Dan wordt de klok op den 74 meter hoogen toren gehangen. De klok zal de Olympische Spelen van 1936 in luiden, daarom draagt zij op den rand de woorden: „Ich rufe die Jugend der Welt!" (Ik roep de jeugd op uit heel de wereld!) Koning Peter II Olympische beschermheer Volgens den nieuw-opgerichten te Za greb verschijnenden persdienst van het Joegoslavisch Olympisch Comité heeft de jonge koning Peter II van Joegoslavië het protectoraat van het comité aanvaard. De beteekenis, welke men ook in het Zuid- Oosten van Europa aan de gedachte der moderne Olympiade hecht, blijkt wel dui delijk uit dit koninklijk gebaar. Om de middelen voor de expeditie naar Garmisch-Partenkirchen en Berlijn in 1936 bij elkaar te brengen, heeft het Joegosla visch Olympisch Comité een fraai insigne laten ontwerpen, dat in het gansche land voor 5 dinar wordt verkocht. men, behalve de lichamelijke zijde van de sport, ook de geestelijke en kunstzinnige zijde ervan belichten wil en naar voren wil-, brengen! Hieraan heeft men in de eerste plaats uiting gegeven door het initiatief te nemen tot oprichting van een jeugd-tenten- kamp naast het Olympisch dorp. Verder zullen er enkele congressen plaats vinden; een congres voor de hoogescholen voor lichaamsoefeningen uit de heele wereld, een congres voor ontspanningszorg en vacan- tievorming (Kraft durch Freude), een sport-artsen-congres. Berlijn zélf zal de cultureele sport van de ladder van kunst, plastiek, dichtkunst, en muziek in Duitsch land toónen. Niemand minder dan Richard Strauss heeft de Olympische féest-hymne gecomponeerd! Reeds thans zijn er ontelbare voorberei dingen gemaakt om het uiterlijke beeld Het ilb. Reichssportfeld" ia vogelvlucht. (Maquette). De teekening stelt de verplichte oefening voor heeren aan het rek voor. Ztf is ont leend aan de bepalingen voor gymnastiek, welke door het Organisatie-Comité voor de Xlde Olympiade worden uitgegeven en die binnenkort verschijnen. kan vervoeren. Wiens coupon later uit de vaas getrokken wordt, mag meereizen en hoe meer en hoe regelmatiger de lezers de coupon inzenden, hoe hooger de kansen worden voor den inzender; immers, zijn naam komt dan meermalen voor, zijn kans tot uitloting is dus grooter, terwijl het bin nengekomen bedrag door hem verkroot wordt, zoodat zijn kans op de lijst der ge lukkigen te komen, eveneens vergroot wordt. Volgens de laatste berichten is dit plan met enthousiasme aanvaard en zijn de lezers al druk aan het sparen. Hoe de Poolsche Olympia-delegatie wordt gefinancierd. Evenals de sportlui van vele landen, wil len ook de Poolsche sportbeoefenaars ten bate van de voorbereiding voor de Olympi sche Spelen niet meer dan hoogst noodza kelijk een beroep doen op den financieelen bijstand der regeering. Bij hun pogingen, om zelf de noodige geldmiddelen bij elkaar te brengen, zijn zij op een nieuw i dee geko men. In samenwerking met hei. Poolsche Olympische Comité schrijft het - groote, populaire en veelgelezen sportblad „Przeg- lad Sportowy" regelmatig prijsvragen uit, waarbij de lezers de uitslagen der wed strijden of de prijswinnaars van tevoren moeten raden. De deelneming aan zulk een prijsvraag kost 50 Groszy, dat is ongeveer 15 cent. De winnaar van een prjjsvraag wordt beloond met 200 Zloty, dat is bijna 60 gulden. Men verwacht in Polen, van dit prijsvragensysteem een aanzienlijke ver sterking van het Olympisch voorbereidings fonds. OLYMPISCH VUUR MET VLOEIBAAR GAS Het vuur, dat volgens de internationale Olympische reglementen gedurende den tijd der Olympische Spelen boven het sta dion moet branden, zal bij de Berlijnsche Olympiade gevoed worden door een gas, dat in stalen flesschen tot vloeistof wordt samengeperst. De Amerikanen hadden te Los Angeles als brandstof voor de Olym pische vlam een zeer goedkoop natuurgas Het Olympia-stadion verrijst! Op de west helft worden reeds betonnen zuilen ge plaatst voor den 10 Meter-boogen beneden- ringmuur; vanaf de bovenste galerij geme ten zal het stadion nog 18 Meter hooger worden. ter beschikkingi Voor Berlijn is na een reeks proefnemingen en berekeningen het Propan-gas, hetwelk door de Gewerkschaft Elwerath-Deurag te Hannover in het ka der van haar petroleumproductie wordt gewonnen, als de beste en goedkoopste brandstof gekozen. De genoemde onder neming heeft zich bereid verklaard de noo dige hoeveelheid gas, welke -eenige hon derden flesschen zal bedragen, kosteloos ter beschikking te stellen. Het gas levert een helderbrandende* roodgele vlam met. geringe rookontwikke ling, zonder dat roet ontstaat., Het vuur zal Teneinde de pas-verplante boomen tegen wind en voornamelijk een al te ver schroeiende zonnehitte te bescher men, heeft men er deze „zonne schermen" voor geplaatst. op een kandelaar boven den Oostelijken in gang van het Olympia-Stadion op een hoog te van bijna 30 meter boven den beganen grond branden. De gastoevoer zal zoo wor den geregeld, dat de vlam 3 tot 7 meter hoogte bereikt bij een breedte van 2 meter. Op den openingsdag der Olympiade zal zij worden aangestoken met het vuur uit het Heilige Woud van Olympia in Griekenland, hetwelk twaalf dagen van-dé voren c*» deze geboorteplaats der Oliympisohe Spelen wordt ontstoken. Dit vudt>eal;<ioor een ori- gineele estafette van 3080 elkander aflos sen, de loopers in den vorm varr brandende fakkels door zeven verschillende landen langs den 3000 km. langen weg van Olym pia naar Berlijn worden gebracht. Daar het Oympia-Stadion op een heuvel ligt, welke zich ongeveer 30 meter boven de gemiddelde hoogte van Berhjn ve en aangezien de kandelaar bover eveneens 30 meter hooge stadion-tribune is gebouwd, zal de vlam tot ver in de omtrek der stad zichtbaar zijn. De afbeelding stelt het onlangs geopende Olympia-Tehuis der zeilers te Kiel van den waterkant gezien voor. Vanaf het terras heeft men een heerlijk uitzicht over de golf. Het tehuis kan 130 gasten herberg en. In den frontvleugel, waarin als symbool der Olympische Spelen de vijf ringen zijn gemetseld (op de afbeelding links), is onder andere een postkantoor en een groote, stookbare ruimte voor het drogen van de zeilen ondergebracht.

Soester Courant | 1935 | | pagina 12