Uit den Soester Raad. m fiüraiii {Mi M.) is m\ men soui Met de Gecomb. Soester Bladen 0 d e 1 TAK's Brandstofienhandet naar Brussel en de Wereldtentoonstelling. Zondag 4 Augustus a.s. WAAR SERVEERT MEN: Hotel-Pension „Dennenhof", Soesterh.str.107, Tel, 7C6 SS Vraagt prijs en monster bij Nog Zomerprijs Garage JOH. tAK Jr. TER HAAR's m cn geurige kop koffie met een groot gebakje of een heerlijk portie ijs met slagroom of een fijn potje thee ra voor slechts 25 cent Al'ie en op hei gezellig terras van Woensdagmiddag vergaderde de Raad onzer gemeente onder leiding van den burgemeester. De heer De Bruijn was afwezig. Na de gebruikelijke opening wijst de heer GASILLE er op, dat in de vorige verga dering werd toegezegd, dat voor behande ling der rapporten inzake de Stichting van het Natuurbad en den aanleg van de Soes- terbergschestraat en de wegen op het Hart een afzonderlijke vergadering zou worden be legd. Spr. heeft er geen bezwaar tegen, dat cenige dringende punten eveneens in behan deling komen, doch wenscht in deze vergade ring allereerst bedoelde rapporten te behan delen. Waar de raad zich hiermede vereenigt, wordt besloten allereerst te behandel»?! de punten i, 2, 3, 4, 15 en 26. 1. Onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden. De heer GROOTEWAL deelt mede, dat alle bescheiden in orde zijn bevonden. Spr. adviseert tot toelating der gekozen leden. 2. Vaststelling van de notulen der verga dering dd. 28 Juni 1935. Zonder bemerking vastgesteld. 3. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Schrijven van den Directeur van Ge meentewerken betreffende de wijze van uit voering van de werkzaamheden verbonden aan de verbetering van het speelterrein bij de O. L. School in de Kerkebuurt. Voor kennisgeving aangenomen. b. Overzicht van het gasbedrijf over de maand Juni 1935. Voor kennisgeving aangenomen. c. Adres van A. J. Roest te Soest, ver zoekende intrekking van de in de vorige vergadering genomen beslissing op zijn be roepschrift tegen een besluit van B. en W. inzake aanhouding van de beslissing op zijn bouwaanvrage, en hem alsnog bouwvergun ning te verleenen, welk adres om ad,vies naar den Directeur van Gemeentewerken is ge zonden. Gesteld in handen van B. en W. voor jjTAe-avl\ ies. d. Koninklijk Besluit d.d. 24. Juni 1935 No. 30, waarbij het beroep, ingesteld tegen Ge onthouding van goedkeuring door de Ge deputeerde Staten van het raadsbesluit d.d. 12 September 1934, 4e afd. No. 21/351, on gegrond is verklaard. Voor kennisgeving aangenomen. c. Correspondentie betreffende de door het gemeentelijk gasbedrijf over afgenomen gas te betalen omzetbelasting. Voor kennisgeving aangenomen. f. Adres van T. v. d. Neut te Soest, met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. Voor kennisgeving aangenomen. g. Schrijven van D. J. Spruijt te Soest, waarin hij mededeelt als hypotheekhouder van iet perceel Belvédèreweg 3 bereid te zijn aan dit perceel zoodau ge verbeteringen te doen aanbrengen, waardoor het weer bewoon baar zal worden. Zal behandeld worden bij punt 20 der agenda. h. Adres van A. Roest, Soesterbergsche- stiaat 103 te Soest, verzoekende nogmaals «mthcfiing van den erfafscheidingsafstand voor ten ie bouwen dubbel huisperceel aan de Soest crbergschestraat. Gesteld in handen van B. en W, voor prae-advies. 4. Voorstel inzake verlaging gasprijs en wijziging van de verodenmg, regelende de voorwaarden voor de levering van gas. Met voorstel wordt aangenomen met de stemmen van de heeren Gasille, Mulder en Hornsveld tegen. 15. Voorstel tot overschrijving van het xestant.crediet van 1934 naar 1935 en ver booging van het crediet voor de verbetering van den weg SoestSoesterberg. De heer MULDER begrijpt niet, dat B. en W. wederom komen met een crediet- aanvrage; z.i. zijn de verstrekte gelden vol doende. Spr. vraagt verschillende inlichtingen. Vol gens spr. vormen de aan den aannemer op te leggen kortingen voor minder werk en ie late oplevering een gezamenlijk bedrag van pl.in. f 11.000. De heer GASILLE is tegén beplanting van den weg. Hot mooie uitzicht aldaar zal hier door zeer worden geschaad. De VOORZITTER zegt, dat beplanting ge raagd wordt door het Staatsboschbeheer. Weth. VAN KLOOSTER zegt, dat een uifioerig onderzoek in alle aangelegenheden w-jrd ingesteld door den heer Groote uit Hilversum. De afdoening, waartoe deze per- loon komt, vraagt het door B. en W. ge noemde crediet. De heer GROOTEWAL vraagt, waarom de beer MULDER niet veel vroeger geko men is met zijn opmerkingen, hetgeen volgens den. heer MULDER niet mogelijk was, omdat bij op de gegevens moest wachten. Besloten worde dit punt aan te houden en Ce door den heer Mulder gemaakte opmer- tingea eerst in dc commissie voor Openbare Werken te bezien. De hoofdschotel komt hierna ter tafel. 26. Rapporten inzake crediet-overschrijving Natuurbad, wegenaanleg 't Hart en aanleg Banningstraat. De heer GROOTEWAL betuigt zijn spijt, dat het rapport niet dadelijk is gepubliceerd. De rust in de gemeente zou spoedig zijn weergekeerd. Spr. zegt, dat het onderzoek niet gemakkelijk is geweest. Over gegevens, waarmee de commissie weinig kon uitvoeren, kon eerst laat worden beschikt. Daarom is een staat gemaakt van de werkelijke uitgaven, opmetingen verricht enz., terwijl aan een tech nische commissie opdracht werd gegeven te berekenen wat de kosten zouden mogen zijn van alle werken van het Natuurbad, wanneer deze door een particulier zouden zijn uitge voerd. De werkelijke kosten zijn veel en veel hooger geweest dan door deze commis sie genoemd, waarvoor de ambtenaar belast met de leiding, verantwoordelijk is. Zijn ver- dediging in deze aangelegenheid is zeer slecht geweest. De commissie besloot een conclusie te nemen en deze voor een ieder ter inzage te leggen. Waar dit op heden nog niet heeft plaats gehad, verzoekt spr. dit alsnog spoe dig te doen. De heer GASILLE geeft hierna een over zicht hoe het bad tot stand kwam. Een com missie uit den raad, onder voorzitterschap' van den heer Endendijk, werd benoemd, nadat twee plannen uit de burgerij waren naar vo ren gekomen. Het plan van den heer Noo- der tot stichting van een Natuurbad werd enthousiast ontvangen, vooral met het oog op werkverschaffing. Reeds een maand later waren op het terrein de eerste werkzaam heden begonnen. De kosten werden door de leiding begroot op f 56.900.plus ongeveer f 20.000.voor den grond. Het geheel is een vreeselijke tegenvaller geworden. De lei ding moest aan weth. Loodeesen spoedig worden Ontnomen, maar ook in handen van den Burgemeester ging het niet veel beter, waarom de toenmalige weth. Van Duren het werk onder zien kreeg. Deze begreep, dat moest-worden ingegrepen, omdat de begroo ting reeds met groote cijfers was overschre den. Niettegenstaande de geruststellende mede deeling van het hoofd van den dienst, kwam hij spoedig met een crediet-verhooging van f 20.000.Toen reeds heeft spr. er op ge wezen, dat er nog minstens f 8000.bij zqu komen. Na een onderzoek, wat nog noodlg zou zijn voor afwerking, werd aan den heer- Van Duren een blanco crediet gegeven, op dat het bad spoedig zou kunnen worden geope.id, hetgeen plaats had op 17 Juli. Voor het vele werk door den heer Van Duren verricht, zegt spr. hem dank. Hierna wijst spr. op verschillende punten door den heer Grootewal reeds besproken. De totale ko.ten hebben bedragen f 92.000. terw ijl de commissie komt tot een bedrag van ruim f 52.000.alzoo een overschrijding met f40.000.Spr. vraagt: waar is dit be drag gebleven? Als loon was uitgetrokken f 16.000.—dit is geworden f48.000.f1300 houtkan niet worden verantwoord; de post smeedijzer f 1000.— te hoog; de bekleeding van de zwemplas geeft een verschil van f.3000-de, pomp.installatie geeft een strop van f 1200.enz. De totale kostqn van het bad, grond, inbegrepen, komen thans op f 123.000.waarvan nu jaarlijks rente en af lossing moet worden opgebracht. De schuld van dit alles werpt spr. op den leider bij -O. W. De opzichterVeen, die zijn plicht heeft gedaan, viel als slacht offer. De heer MULDER zegt, dat de bouw werken treurig zijn uitgevoerd, hetgeen voor de gemeente spoedig een strop zal blijken te zijn. De stichting van het bad besprekende, ziet spr. in B. en \V. de hoofdschuldigen. Men had het werk niet mogen aanvangen zonder 'n uitvoerige kostenberekening; de tweede fout was, de daarna gevolgde opdracht, om het werk in werkverschaffing uit te voeren. Spr. stelt hierna een groot aantal vragen, welke voor zoover mogelijk, door B. en VV. wor den beantwoord en waarbij inlichtingen wor den gevraagd over onjuiste werkstaten van den opzichter; of het bedrag van f 48.000.— wel geheel als loon is uitbetaald voor het Natuurbad en niet voor de wegen op. het Hart; waar het ongeveer 50 M3. te veel aangevoerde hout gebleven is; waarom door den Burgemeester als hulp-officier van Jutsi. tie niet is ingegrepen en een onderzoek in gesteld; wie verantwoordelijk zijn voor, de uitgaven, welke in de laatste tijden nog zijn verricht; waarom de uitvoering vsu veel werk is opgedragen buiten O. W. om, waardoor werk is afgebroken eu weer opgebouwd, dat niet noodig is gebleken; waarom er een ver schil is van 24.000 M2. diepstippeu enz. Spr. wijst er ook op. dat aan den tech nisch ambtneaar geer. tijd var. voorbereiding is gelaten en dat verschillende uitbreidingen aan den opzet zijn gegeven. De conclusie van spr. is, dat in de eer ste plaats de schuld zit -bij B. en W., daarna bij den raad en dan eerst bij de leiding van O. W. De heeren GASILLE en GROOTEWAL zéggen, dat^veel hout is verzaagd en als onver werkbaar is medegenomen door verschillende arbeiders. De leiding had dit moeten voor komen en daarvoor werd later een nacht wacht aangewezen. Ook zou z.g. 's avonds, zelfs na 10 uur, nog hout op het werk zijn bezorgd; bonnen of volgbriefjes zijn ech ter niet te vinden. Dat de post smeedwerk te hoog is, is niet de schuld van het Gas bedrijf. Als laagste inschrijver is aan dit be drijf het werk gegund. De heer GROOTEWAL zegt, dat aan den leider last gegeven is tot het maken van een kostenberekening, terwijl het aan be doeld persoon direct bekend was, dat het werk in werkverschaffing zou worden uit gevoerd. Spr. wil B. en W. en den raad niet vrij pleiten van schuld, doch de schuldvraag ziet spr. in omgekeerde volgorde; eerstens de leiding van W., tweedens B. en W. en dan de raad. Zoo is de zaak ook steeds aangeveold en daarom is ook de eenhoof dige leiding gekomen. Volgens den heer QASILLE treft den raad zeker schuld, omdat ook opdracht werd ge geven tot het gelijktijdig en eveneens in werk verschaffing uitvoeren van nog een belangrijk erk. Ook B. en W. hebben schuld. De Burgemeester had moeten ingrijpen. Spreker heeft dan ook* een scherpe conclusie tegen B. en W. voorgesteld, welke echter uit het rapport is gelaten, orpdat de heer Van Du ren, toen wethouder, in deze aangelegenheid veel en goed werk heeft verricht. De VOORZITTER, het verloop bespreken- sde, merkt op, dat zoowel B, en W. en de raad steeds een te ^groot vertrouwen hebben gehad in de leiding. Als bij B. en W. ook schuld moet worden gezocht, dan is dat, omdat het college practisch uit twee personen bestond, waardoor deze personen overladen waren met werk. Op verandering is dan ook steeds aangedrongen, met als gevolg de nu veikregen eenhoofdige leiding. .De heer NOODER heeft nimmer 't volle pond willen laten rusten op den heer Meurs. Door alles, wat naar voren is ge komen, is spr. nog meer in deze meening gesterkt. Steeds meerSkpmt men tot de over tuiging, dat het in deze aangelegenheid een groote chaos is geweest. Een lichtpunt is het voor spreker, dat de begrooting van O. W. overeenkomt mét het bedrag, dat door de commissie is genoemd. Vele omstandigheden hebben tot deze onaangename zaak medege werkt. Veel is uit deze zaak te leeren, waar om spr. adviseert er nut uit te trekken. De heer VAN DUREN zegt met tegenzin de leiding in deze aangelegenheid op zich te hebben genomen, 't Is spreker bekend, dat de Burgemeester steeds op het geven van cijfers heeft aangedrongen. Zeer spoedig heeft spr. Meurs bij zich geroepen. Toen deelde deze mede, dat het toegestane bedrag van f 50.000.met hoogstens f6000.zou worden overschreden. Spr. wil wel zeggen, dat om het bad spoedig in gereedheid te krijgen, niet op een dubbeltje is gekeken en het zou zeer goed mogelijk zijn, dat bij mindere haast1-''nog iets was te bezuinigen geweest. De bdekhouding van O. W. bleek eveneens niet in goede handen en in het geheel niet- bij te zijn,- waarom de over schrijdingen niet konden worden gecontroleerd. Spr. dankt den heer Gasille voor den hem toegezwaiden lof, maar wil er op wijzen, dat de heeren Endendijk „en Busch niet minder voor het* bad hebben geijverd. Ook de hee ren Van Klooster en Hornsveld hebben hun aandeel daarin gehad. Het wil. spr. voorkomen, dat Meurs te veelirierk had in die tijden en daarom had hij moeten spreken. De tegenwoordige di recteur zegt veel te willen doen, maar, zoo zegt hij, geef mij tijd en menschen. Dat had de leider \an toen ook moeten doen. Bij alle ellende in deze zaak is volgens spr. toch iets moois voor de gemeente geboren. Spr. vindt het niet erg, als de gemeente voor dit doel jaarlijks een klein tekort zou moeten dekken! De heer ENDENDIJK is verheugd, dat nu althans de oprichtings-commissie geen schuld wordt aangewreven; dit is wel eens anders geweest. Spr. dankt den heer Van Duren voor zijn erkenning en zegt veel te hebben gedaan voor het bad; toen voor zijn plei- zier, nu tot zijn spijt. De heer GROOTEWAL zegt, dat er in onze gemeente sinds jaren 'n ziekte heerscht, waardoor veel gemeentezaken worden aan getast. Spr. zou die ziekte Iburgchitis wil len noemen en ook het bad was reeds door dezs ziekte aangetast vóór het gereed was. Spr. adviseert door samenwerking het bad te maken tot een bloeiende inrichting. Van Weedestraat 4! - Telefoon Kantoor 076, Hols 635 [■ilHBIBÖlg «■■IRglBStBaiBBlBgiMait iTb ili ii b iri ÊTB iTS £15 in Evenals vorige jaren zullen wij ook dit seizoen wederom eenige reizen organiseeren. Zij, die reeds eerder een of meer tochten met ons hebben gemaakt, weten, dat dit niet alleen zijn goedkoope, maar tevens aan. gename en afwisselende tochten. Onze eerste tocht gaat naar BRUS SEL en de WERELD-TENTOONSTELLING op IstF" De prijs bedraagt f 4.50, bezoek aan de tentoonstelling inbegrepen Verblijf op de Tentoonstelling gedurende mintens 8 uren. Spoedige opgave en inlichtingen aan ons bureau: Van Weedestraat 35 Tel. 566 Bel op 636 VöOf Uw TaXÏ Bel op 636 Wij staan dag en nacht voor U klaar. 5 en 6 cent pet K.M. Wij rijden U goedkooper, veiliger en betrouwbaar Automobielen Beleefd aanbevelend, Tijdelijk VondellaanT7 Rijwielen Motoren De heer DE NIES acht de ontknooping van nu van zooveel gewicht, dat hij voorstelt van het bewuste rapport een gedenkboek uit te geven en dit ten geschenke te geven aan de nu nog zittende raadsleden. (Gelach.) Op een door den heer GASILLE gestelde vraag, waarom B. en W. nog geen conclusie hebben samen gesteld, zegt de VOORZIT TER dit niet strikt noodig te achten, omdat B. en W. in groote lijnen met de conclusie der commissie kunnen instemmen, ook voor wat betreft de Banningstraat en de wegen op 't Hart. De heer GASILLE meent, dat de hee; Meurs recht heeft om de conclusie van B. en W. te weten, zulks ook met het oog op zijn salaris. De besprekingen betreffende dit punt wor den hierna beëindigd. Waar het inmiddels 6 uur is geworden, stelt de VOORZITTER voor nog enkele agendapunten te behandelen en dan op as. Maandagmiddag te 2 uur wederom bijeen te komen voor behandeling der resteerende agendapunten en behandeling der rapporten inzake de Banningstraat en de wegen op 't Hart, waartoe wordt besloten. In behandeling komt dan 5. Voorstel inzake uitbreiding waterleiding in de Pieter de Hooghlaan. 6. Credietaanvrage voor beschikbaarstel ling van een spaarbankboekje ad f 10.als prijs voor het beste opkweeken van een plantje door een leerling van een school in Soest.Zuid. Conform besloten. De VOORZITTER deelt hierbij nog mede, dat nog een verzoek is ingekomen, tot het verstrekken van een gift voor de feestvie ring op 31 Augusitus. B. en W. wenschen voor dit doel voor Soest f rjo.— en voor Soesterberg f 25.— be sschikbaar te stellen. Hiertoe wordt besloten. 7. Voorstel tot intrekking van het raads besluit tot toekenning van een uitkeering van f600,aan den agent van politie G. van Hummel als compensatie tegen een onvoor- waardelijken afstand van een bouwpremie aan de gemeente. Dit voorstel houdt verband met bezwaren van. Ged. Staten tegen genoemd raadsbesluit. In tegenstelling met het voorstel, wenschen B. en W, deze zaak nog eens met Gedep. Staten te bespreken, waartoe wordt besloten. 8. Voorstel om afwijzend te beschikken op het adres van den N ederlandschen Bond van Gepensionneerden te Amsterdam inzake toe kenning toeslag op pensioenen van oud-ge meente-ambtenaren. Genoemde bond verzoekt een toeslag van 40 procent op de pensionen, zulks met in gang van 1 Januari 1935. Ook bij dit punt stellen B. en W. thans voor het verzoek wel in te willigen, zulks als gevolg van de getroffen rijksregeling. Aldus besloten. 9. Voorstel tot verhooging van de aan C. Uijtendaal toegekende gratificatie in ver band met de beëindiging van zijn werkzaam heden bij het brand wezen. B. en W. stelien voor de gratificatie- weder- om vast te stellen op f 150. Aldus besloten. :o. Voorstel tot het verleenen eener vaste aanstelling aan C. G. J. van Heiist als tech nisch ambtenaar 3e klasse bij den dienst Gemeentewerken. B. en W. wenschen de aanstelling te doen op een jaarwedd evan f 2200. De heer GASILLE acht deze persoon niet een geschikte kracht. De heer VAN DEN BERG wijst op de groote salarisverlaging, welke van deze be noeming het gevolg zal zijn; met pensioen aftrek niet minder dan ongveer f 600. De heer DE NIES betreut het persoon lijke element, dat door den heer Gasille in deze zaak wordt gebracht. Van Heijst werd aangesteld met het vooruitzicht op een be noeming als opzichter ie klasse; thans maakt men van hem een opzichter 3e klas. Spr. verzoekt aanstelling als opzichter 2e klas. De VOORZITTER merkt op, dat bedoelde persoon recht Imefr op vast» aanM^ning De gemeente is hiertoe verplicht. De heer VAN KLOOSTER zegt, dat v. H, zijn werk steeds goed verricht. In den be ginne is deze persoon verkeerd beïnvIeotL Hoewel de heer MULDER nog het voor stel doet hem te verzoeken een verzoek ia te dienen hem nog een jaar in tijdelijken dienst te houden, wordt hij met 113 st, in vasten dienst benoemd. De raad gaat hierna uiteen tot Maandag* middag. LIJSTEN FABRIEK PLATEN- EN SCHILDERIJENHANDEL VRAAGT PRIJS EN MONSTERS Boek-, Papier- en Schildeiijenbandel KONINGINNELAAN 27. SOESTDIJK EXCURSIE KATH. KRING SOEST—SOESTDIJK. J.l. Zondagmoregn vertrok te ruim half tien van Soest via Soestdijk een prachtige toe- ringcar der Firma Tensen met eenige dames- en heeren-leden en den Zeer Eenv. Heer Moderator der vereeniging, Pastoor Smit, naar de Heilig Landstichting te Nijmegen. Aanvankelijk lokte 'tweer niet zoo bijzon, der aan, maar toch veel 't mede. De 25 excursisten hebben er geen spijt van gehad. De prachtige toch door de mooiste streken van Utrecht en Gelderland, de be zichtiging van Ouwehand's Dierenpark, de onvolprezen H. Landstichting, de aangename verpozing te Nijmegen, de gezellige terug reis zoo echt „onder ons" via Ede—Amers foort, 't was alles perfect in orde, FEESTVIERING 31 AUGUSTUS 1935. De plannen voor de feestelijkheden in ons dorp op 31 Augustus a.s., beginnen een vas- teren vorm aan te nmen. Het door het Comité opgestelde voorloo- pige programma luidt als volgt: 8.008.30 u. Gewijde muziek in het Rosa rium. 9.0010.00 u. Wijdingsdiensten. (op Soest.ir en Soest-Zuid). 10.3012.00 u. Groote optocht van versier e auto's, wagens, fietsen, praalwagens (v.ii de vereenigingen), reclamewagens nori g- doenden, bedrijven enz. 13.30 u. Défilé der schoolkinderen voor J-m Heer Burgemeester, daarna -.vandeling nr v het feestterrein. 14.0017.00 u. Kinder- en Volksspelen. 19.0020.00 u. Optocht van alle Spovtveree- ingingen enz., met défilé voor den Burg©* meester (op het feestterrein). 20.0023.00 u. Groot Avondfeesr. Uitvoe ring van muziek, zang, gymnastiek enz. Zooals U ziet, een programma, dat er wezen mag, hetwelk echter niet kan slagen zonder dc medewerking van alle inwoners in het algemeen en van de vereenigingen in het bijzonder De uitnoodigingen tot medewerking zullen deze week nog aan alle vereenigirgen worden toegezonden. De aandacht willen wij reeds vestigen op de groote optocht, te houden des morgens van 10.30—12.00 uur. Fraaie prijzen sullen wor den beschikbaar gesteld voor mooiste versle ring, uitbeelding enz. en*. Voor de nering' doenden en de vereenigingen een pracht ge legenheid om eens flink voor deu dag t« komen. Maakt reeds nu Uw plannen. Voor ba» geven van inlichtinegn eu raad *(Jn allo cornitéleden gaarne bereid. Volledigheidshalve volgt hier nog d© tam stelling van het Comité. Zitting hebben de Heereni Wijnbeek, v. d. Plas, v. Amerom, Kra*ij«»« brink, Langelaar, Kerkkamp, De Lange, Hornsveld., De Graaf Bovendien is nog aan gezocht om zitting te nemen de heer Batets- burg, Gem. - secretaris. Nadere bijzonderheden vojpe 1 |n -r Klad 'de \o'g»ndr \v*r'. de ten

Soester Courant | 1935 | | pagina 2