HOLLAND S STEDENSCHOON Het noodlottige getal „Dertien". IN PRAAT EN PRENT ö2_ ótSLJS Oud-Haarlem. Bijgeloof, of J^or/r T^Quf-Strrfttt' ^y^vtarJrgy. fftff.tr. -ffoUantf. qcvotr B7nr«t Sftlttrfcm i^/v i£jng«arA3h*ttof/i>''krstra9f. Tekst en teekeciogen van LEO K, ZELDENRUST Ontegenzeggelijk had het leven van onze voorouders zeer veel goede zijden, ofschoon menigeen geneigd zou zijn een traan weg te pinken bij het vernemen van de hardvoch tige wijze van straffen voor vrij onschuldige feiten. Zoo -herinner ik mij uit 1648, dat er een burger was. Werkelijk er was niet veel kwaads van hem te zeggen. De man was slechts eens per dag dron ken, van 's morgens acht tot 's avonds tien uur, dus nog maar ruim twaalf uur. Op een avond, dat hij juist zoovvat aan het eind van zijn dronkenschap was, kwam gende, namelijk de uitvinding van Haarlem mer olie. In het jaar 169S vond Claas Tilly een zekere olie uit, waaraan door hem genezing van velerlei inwendige kwalen en uitwendige gebreken werd toegeschreven. Door de heilzame uitwerking van deze olie, waarbij gevoegd doeltreffende reclame, wist hij zijn stokerij in korten tijd tot groo- ten bloei te brengen. Het duurde niet lang of anderen, die ook graag iets wilden verdienen, poogden deze olie na te malt en. Tilly was echter niet van vandaag of gis teren en vroeg en verkreeg het recht van alleen-fabricage van die olie voor de stad groote stad aantreft. 08 bloembolïsnveTdeti Duizenden mensclien trekken ieder voor jaar op elk mogelijk voertuig naar Haarlem en omstreken, teneinde te genieten van de bloemenpracht, die de velden ten toon sprei den. De bollenteelt is niet van vandaag of gis teren, zij dateert reeds van eeuwen her en heeft menig Hollander een aardige duit in het laad je gebracht. Op het oogenblik is ook hier natuurlijk het vet van den ketel en denken velen met weemoed terug, als zij het zich tenminste nog herinneren kunnen, aan den glorietijd, de tijd van omstreeks 1637. Anno 1637 dan, waren de Hollanders ziek. Niet zoo huis-, tuin- of keukenziek. Neen, ze leden aan een zucht naar rijkdom. In den tcgenwoordigen tijd zouden zij ziek kunnen blijven, doch in vroegere dagen wist men daar raad mede. Zij begonnen tulpen te kweeken. De tulp was vóór dien tijd hier te lande wel be kend, doch niet in aanzien. De mode bracht hierin echter .een groote verandering, waar door deze bloem in het middelpunt der be langstelling kwam te staan. Wie een tuin had, plantte tulpenbollen. Rijk en arm, vaders, moeders, dochters, zoons, grootvaders en grootmoeders, al wie maar een beetje kweekersneigingen had, of zich dit verbeeldde, kweekte, in de hoop rijk te worden. De timmerman verkocht zijn gereedschap, de wever zijn getouw en het geld, dat zij hiervoor kregen, staken zij in den bollen- handel. Menigeen won er bij, want er werden be lachelijk hoog© prijzen betaald voor deze bloem. Bollen, die eerst een of twee guldens gol den, stegen binnen eenige dagen tot 100 gld., 1000 gld. en nog hóoger in prijs. Men verkocht tulpen, als bijv. die den naam droeg Admiraal van Enkhuizsn, voor f 5000. Hoe zeldzamer bloem, des te hooger de prijs. Bollen, die fraaie bloemen gaven en zeer moeilijk te verkrijgen waren, woog men af. zoo waren er van 20 greinen, die voor f 4000.verkocht werden. Er waren lieden, die in enkele maanden f 60.000.en meer wonnen. Een aardig beeld geeft het onderstaande prijslijstje uit het jaar 1637: Admiraal Liefkenshoek t 4400.-^ Admiraal v. Enkhuizen f 5400. Brufci-purpe? f 2025.^- Brabands spoo* f 1500. Jory Catelijn f2160.— Paragon schilder f 1615. Oudenaarden, het pond f 5700. Semper Augustus, 123 azen f4600.— benevens een nieuwe koets met twee paar den, contant te betalen of dadelijk in banco af te schrijven. Voor een tulpenbol, waarvan de naam niet opgeteekend is, bood men ongevraagd 12 mor gen lands in den Schermer gelegen. Het gevolg van dezen dwazen handel was. dat velen de weelde naar het hoofd steeg en er zooveel tulpen aan de markt kwamen, dat de prijs bogen te dalen en tal van ge schillen ontstonden, waarvan de rechtsgeleer den- slechts voordeel hadden. Het eind van het liedje was, dat tal van bollenkweekers hun oude ambacht weer op zochten, dat op den duur degelijker bleek dan dezen windhandel. Niet alleen de omgeving van Haarlem was een geliefkoosd oord, ook de stad zelve mocht zich in de gunst en belangstelling van tal van Hollanders verheugen, iets waarin de Hollandsche graven voorgingen. ,,Dat die voirste Prinzen van Hollandt aldair (te Haarlem) an die schoenheyt ende soetigheyt dusdaniger Steden met genoechte hoeflijcker woeningen in Hairlem eerst uyt- vercoren hebben." Haarlem was dan ook een stad, die rijk voorzien was van smaakvolle bouwwerken, waarvan er velen bewaard zijn gebleven. Een groot aantal dier gebouwen vindt men op of nabij de Groote Markt. Allereerst de oude St. Bavo, verder de Vleeschhallen, het Stadhuis, de Sociëteit Trouw moet Blijcken" en het Hof van Holland. Het Hof van Holland had waarschijnlijk niets uit t© staan met de graven van Hol land. Het is vrijwel steeds een particuliere wo ning geweest, die jaren lang tot woonplaats diende van het Geslacht Egmond. Het sierlijk Renaissance-gebouwtje, dat om streeks 1686 als herberg dienst deed, waar tevens openbare verkoopingen plaats vonden, is sindsdien niet bijzonder in aanzien ge stegen. Thans is er, als ik mij niet vergis, een schoenmakerij in het onderhuis geves tigd. Als laatste beschouwing over Haarlem zul len wij in ons volgend artikel aan de bij zonder aardige „Hofjes" wijden. (Nadruk verboden.) buut van het Oneindige; ook de mensch, die een voorgevoel heeft vaa hei Oneindige, brengt haar over in zijn werken, '('wee is het getal der geslachten. Drie is bat getal van het bestaan, omvattende het ga- slacht en het product. Voeg er het quarer- nair (ons tegenwoordig geologisch tijdperk) bij, en gij hebt de Zeven, die de formule des hemels is," Inderdaad speelt het getal 13 niet altijd een noodlottige rol. Zoo behoorde Leo XIII tot de dertien pausen wien het gegeven was hun jubileum als bisschop te vieren: Johan- nes XII, Gregorius XII, Calixtus III, Paului IV, Innoncentius X, Clementius X, Innoncentii XII, Benedictus XIII, Clementius XII, Ben©» ditus XIV, Pius VII en Pius IX. Het getal 13 heeft een merkwaardige rol in het léven van Leo XIII gespeeld: hij was de dertiende paus van dien naam en stierf op drie-en-negentig-jarigen leeftijd (8o-j-i3) in den jare 1903, waarvan de som der cijfers weder 13 vormt. Eenige personen, wien het lot overigent niet kwalijk gezind was, stierven op een dertienden: de hertog de Brogelie, maarschalk Mac-Mahon, de eerste Carnot, ,,l' organisa- teur de la victorie", Favart, La Bruyère e.a. Als men het geloof aan uiterlijke voor teekenen als een bewijs van achterlijkheid, als een blik van „dom bijgeloof" beschouwt; dan staat Engeland nog op een zeer hoog peil. Indertijd is door een der Engelscho bladen de vraag opgeworpen, of vogels, dit aan het venster pikken of een huis binnen vliegen, als ongeluksboden moeten worden beschouwt. Een medewerker van het blad had met die vraag den draak gestoken. Maar onmiddellijk daarop ontving de redactie een groot aantal ingezonden stukken, waarin mei de meeste beslistheid werd verzekerd, dat et alle grond was om aan te nemen, dat vogels, die zich zoo plotseling aan den menscb manifesteeren, de voorboden zijn van onheiL iEn ten bewijze daarvan werden geheimzin nige gevallen verhaald. Zelfs de Londensche autoriteiten betoonen zich huiverig voor het getal 13. Men heeft aan geen automobiel het nummer 13 ge geven, want vele automobiel-eigenaars of hun vrouwen en dochters zouden in een aldus genummerd voertuig doodsangst uit staan, dat hun een ongeluk zou overkomen. Nóg merkwaardiger is het, dat in een groot aantal Londensche straten het num mer dertien ontbreekt, o.a. in Hounsditch, welker bewoners zeep als een overbodig luxe-artikel beschouwen; in Charles Street bij Berkeley Square, waar in hooge, sombere, huizen aristocraten en rrullionnairs wonenj op het Strand,. Ludgate Hill en Holborn, waar de handel oppermachtig heerscht; ia Bloomsbury Street, die door de onmiddellijk© nabijheid van het Britsch Museum een ge leerd aanzien heeft. Soms tracht men 't on heil af te wenden door van 13a te spje- ken; dikwijls ook zijn straten met 12 en 12a genummerd, terwijl in Fleet Street en ver scheidene andere straten de nummers 13 en 14 zijn bijeengeveogd. Huizen, die dertien genummerd zijnraakt een huiseigenaar to Londen niet licht kwijt, tenzij aan vreem delingen, die er argeloos hun intrek in nemen of voor kantoorlokalen. Maar er zijn ook nog Britten, die het door Ir. B. VRIJLANT. Het bijgeloof der Amerikanen en Engelschen. Is het getal 13 gunstig of on gunstig Balzac's meening. zijn filosofische romans, „Louis Lambert": „Drie is de formule van de geschapen werelden. Het is het geestelijk teeken van da Schepping, gelijk 't het materieele teeken Schout over den indringer, met het nood- Jottg gevolg, dat d© overtireder weldra met kiid geschal de kraaienraarsch uitblies. Deze droeve geschiedenis werd precies 50 jaren kater gevolgd door een zeer verheu- de vensters veranderd zijn. Het geheel doet hier min of meer klein- stecdsch aan, hetgeen verhoogd wordt door de boomen, die er voor staan. Voorzeker een plekje, «ooals men er niet veel in een De meeste Amerikanen beschouwen 't cijfer 13. als noodlottig. Er bestaat te New-York een Club van Dertien, welke zich ten doel stelt, het bijgeloof, dat aan het getal 13 een noodlottigen invloed toeschrijft uit de wereld te helpen. Volgens menschen, die wèi aan dat bijgeloof hechten, tarten zij het noodlot. De ciub geeft diners, waarbij aan elk der tafels dertien gasten aanzittea en elke tafel wordt verlicht door dertien kaarsen, gesto ken in dertien kandelaars, voorstellende der tien schedels. Op elk servet staat, bij wijze van wapen of monogram, een doodkist. Men ziet, dat het dezen vrijdenkende» heeren niet aan geest en smaak ontbreekt. De president van de club, de heer Ha- milton, heeft de 13e Avenue te New-York gered,- toeu de gemeenteraad van plan was de straat te herdoopen in i2l/2-e Avenue, omdat er een groot aantal huizen leeg stond en bij onderzoek bleek, dat velen benauwd waren er te wonen, uit angst voor den naam. De heer Hamilton verzette zich met kracht tegen het toegeven aan die bijgeloovige vrees en beijverde zich zooveel hij kon, dat de naam zou worden behouden. In een adres, door al de leden der club onderteekend, betoogde hij, dat het getal 13, wel verre van ee nongeluksgetal te zijn, geluk aan brengt, en daarom hij en zijn geestverwanten zich hadden gehaast, hun penatea naar de 13e Avenue over te brengen. Het getal 13 heeft inderdaad voor Ame rika niet de noodlottige beteekenis, welke het voor Europa schijnt te hebben. Op een I3en werd Amerika ontdekt. Het eerste Arne- rikaansche vaandel werd gevormd door der tien strepen en dertien sterren. Het Ameri- kaansche devies: „E pluribus unutn" bestaat uit dertien letter». De sublematische adelaar houdt in den eenen poot een olijftak van dertien bladeren en dertien bliksems in den anderen. Elke vleugel bestaat uit dertien ven- ren en elke bliksem uit dertien stralen. Ook Balzak rekende 13 tot de getallen, die geluk aanbrengen. Om mystieke redenen laat men zich vrees aanjagen door het getal 13 en eveneens om mystieke redenen vereerde hij de getallen 3 en 7, vaa welke hij vaak overtuigd was, dat z|j een heilzamen invloed op der men schen lot en leven oefenen. Getuige deze, overigen» vrij duister©, passage in een van hij langs een „wijn-hetberge". Dat was zijn schuld niet. Hij stapte, nadat hij den klink gevonden had, binnen en „begheerde, dat men hem een kanne wijns sou tappen". De waardin zei echter, dat zij daar .niets voor voelde. Toen maakte de man korte metten, daalde zelf in den wijnkelder af en liet zich het edele vocht uitstekend smaken. Toch was het een net mensch, deze bur ger, want hij legde het geld, dat hij hier voor schuldig was, op het vat. De waardin beklaagde zich echter bij den Haarlem. Is de Haarlemmer olie derhalve een pro duct der Nederlandsche Renaissance, uit oiv- jgeveer hetzelfde tijdperk dateeren de hierbij afgebeelde gevels in de Korte Wijngaard straat en Korte Houtstraat. Vooral het geveltje in de Korte Hout straat met zijn sierlijke vazen en pilasters is bijzonder smaakvol. Jammer genoeg heeft men de benedenverdieping door verbouwing hope loos verknoeid. Minder storend is de verbouwing van de geveltjes in de Korte Wijngaardstraat, waar is van dort omtrek van den cirkel. Ieder- noodlot durven tarten. Als held mag daad is God slechts met cirkelvormig© lijnen I worden beschouwd een beddenmaker, die la t© werk gegaan. De rechte lijn is 't attri- J Friday Streel perceel No. 13 h"

Soester Courant | 1935 | | pagina 5