Medisch-Tandheelkundig Instituut De Saneering van Ned. Indië OPRUIMING HiGiir's lilitiinaiiüi ifPÜtcK Opening Smit s immuun SOETAX Voor Uw TAXI* Telefoon 636 GARAGE JOH. TAK jr. - Eikenlaan Lea Wijsmuller bij HECT0R dat wil wat zeggen. Ï8© D. L. SCHAAP UitgaveDRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 566» Alle betalingen eventueel te regelen. Automobielen - Motoren Rijwielen Hecren schoenen vanaf f 1.95 Dames schoenen vanaf f 1.75 Kinder schoenen vanaf f0.65 Heeren zolen en hakken f 1.45 Dames zolen en hakken f 1.00 Soesterbergschestraat 30 op het plein herkxtr.3 •xoext 0fl A.s. ZATERDAG, 24 Augustus des namiddags 4 uur Elke kooper ontvangt deze dag een aardige surprise KERKSTRAAT t VEILIG - VLUG COMFORTABEL Plaatselijk Nieuws. HETER CUUQAMÏ ADVERTENTIEPRIJS: van 15 regels 1 0.75. Elke regel meer 15 cent. Advertentie'» tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertentie s in dit blad worden zonder prijsverhooglng in het andere blad opgenomen. UITGAVE van: ,,DE SQESXjSR. COURANT en „SOESTER WEEKBLAD' Algemeene Weekbladen. ABONNEMENTSPRIJSDe Soester Courant 65 cent per 3 maanden en Soestec Weekblad 10 ct. per maand 14e JAARGANG VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1935 No. 32 DE GENSSTETLftAN 1, Soest 9VJOND. EN TAMD&RTS (AMSTERDAM) houdt spreekuur in Soest iederen Donderdag en Zaterdag van 10-12 en 1-3 uur. (Ze®r billijke tarieven Geheel gebit f 45.of f 60. pijnloos trekken (inbegrepen. Vullingen f 3Goudkroon f 15. Pijnloos trekken f 1.50 DAG EN NACHT 's Avonds na 10 uur en *s morgens voor 7 uur. Telefooa 307 - Zondags gesloten door Mr. Dr. F. L. STEENSTRA. Symptomen van een licht her stel worden waargenomen. De prestaties van JjidLë terzake _van -het aanpassingsproces. Het pro-- bleem der zware schuldenlast. De toestand in de cultures. Thans s.v.p. geen devaluatie! .We zouden boven dit artikel ook kunnen plaatsen: hoe men ter beurze Indië ziet, in .Verband met het feit, dat het moeilijk is zich ''pp een afstand een in alle onderdeelen juist 'pordeel omtrent 's lands positie te vormen. PToch kan het zij'n nut hebben in deze ko lommen de meening weer te geven van de leidende fjnancieele kringen uit het Moeder land. „Voorloopig is er geen reden tot op timisme," aldus constateerde Dr. Colijn on langs in de Kamer, waarmede bij voorbaat pen blijmoedig beeld van Indië's situatie weg gevaagd wordt. Het is er nog crisis, aldus .wilde Dr. Colijn zeggen, men kampt er nog inet diverse problemen, welke eerst opgelost moeten zijn, alvorens men zich aan optimisti sche beschouwingen kan en mag overgeven. Maar de minister van Koloniën heeft in de JCamer ook gezegd, dat „een geringe ver wachting eener verbetering van geldelijke re sultaten voor de N.I. producten gewettigd is", waaruit de beurs anderzijds geconstateerd heeft, dat factoren van herstel in Ned. Indiê werkzaam zijn. Ook Mr. Trip, de president van de Ned. Bank, heeft nog onlangs in zijn 'jaarverslag gerept van het liciiit herstel, dat zich baanbrak in de grondstoffenlanden, o.a. Ned. Indië en als zijn meening doen kennen, Öat hier „het ergste achter den rug was". ,.»Ten slotte heeft men ter beurze met voldoe- 1 ning kennis genomen van het oordeel van den G. G. van Ned. Indië, toen hij in zijn rede bij de opening van den nieuwen Volksraad uitsprak, dat er zich „bemoedigende verschijnselen cn onomstooielijke feiten voor doen, welke aantoonen, datook voor Ned. Indië het oude devies „Luctor et Emergo" waarheid bevat. Deze uitlatingen motiveeren o.ï. een be scheiden vertrouwen voor de toekomst. Na- N tuurlijk kan momentcel niet voorspeld wor den, dat het herstel in Ned. Indië zonder Onderbreking zich zal voortzetten. Dit hangt af van verschillende factoren, o.a. hoe het buitenland zich tegenover Ned. Indië zal ont wikkelen. Een feit is het echter, dat in ons Indisch Rijk reeds schoone resultaten zijn bereikt terzake van het aanpassingsproces» waarop men. in het Moederland terecht eenig-szins jaloersch is. O, zeker, dit resul taat heeft een oceaan van offers noodzake- Pedicure en Manicure Voet- en handmassage Baara - Trompiaan Telefoon 39 0 ■■iin Aaa Iiui« tt ootbkdzit --- lijk gemaakt; er zijn verschillende maatrege len genomen, die met den naam „afbraak" -werden bestempeld en teiecht gewaagde-de G. G. van hef leed, de ontberingen en de teleurstellingen, welke geleden zijn en no, geleden worden, maar dit alles doet niets af aan het feit, dat de noodzakelijke aan passing bij de wereldmarktverhoudingen in Indië goede vorderingen heeft gemaakt. En dit was onafwendbaar, wilde men eenmaal een basis bereiken, waarop een nieuwe wel vaart kon worden opgebouwd. Sedert 1932 is op 's lands financiën het fantastisch bedrag' van f205 mülioen bezuinigd! Wel zitten hier onder posten als rente-conversie enz., maar in ieder geval zijn f 145 millioen in die en kele jaren realiter bezuinigd, nog een be drag, dat allen eerbied aan ons afdwingt. De begrootingspositie, die eerst vrijwel ho peloos scheen en geen enkel uitzicht op een evenwicht bood, is thans dermate verbeterd, dat het budget 1936 kon worden ingediend met een tekort van f 251/3 millioen, dat door enkele nieuwe maatregelen zal weggewerkt, althans sterk verminderd worden. Niet al leen in de staatsfinanciën kwam dit streven naar aanpassing tot uitdrukking. Ook het par ticulier bedrijfsleven spande alle krachten in om „grond onder de voeten te krijgen" en het is daar voor een goed deel reeds in geslaagd. In het jaarverslag van de Ned. Han del Mij. heette het: „In het algemeen kwam een sterk vermogen tot aanpassing tot uifinj hetgeen, indien de omstandigheden daartoe overigens medewerken, niet anders dan be vorderlijk kan zijn voor een terugkeer tot een beteren toestand." Hieronder zullen wij enkele voorbeelden kunnen noemen van cul tures, die door .aanpassing en internationale maatregelen het stadium van rentabiliteit reeds hebben bereikt. Die alles wil niet zeggen, dat N^d. Indië reeds op zijn „lauweren kan gaan rusten" en in den strijd tegen de crisis mag ver flauwen. Wij constatéeren alleen, dat waar devolle vorderingen terzake van het aanpas singsproces zijn gemaakt. Er zijn steunpunten in de constellatie gekomen, waarop men voort kan bouwen. Er zijn lichtstrepen aan den horizont verschenen, die verwachtingen wek ken voor de toekomst. En al weten wij, dat de toekomst van Indië als exportland uiterst gevoelig ïs voor de ontwikkeling in de in ternationale conjunctuur, er zijn redenen te over óm met een voorzichtig vertrouwen voorwaarts te trekken. Er is nu ook een einde gekomen aan het proces van schuldvermeerdering voor de In dische Schatkist, een resultaat van moeizame saneeringsarbeid, waarop wij ook moeten let ten. Jhr. Mr. De Jonge heeft er in zijn bovengenoemde rede voor den Volksraad nog eens met nadruk op gewezen, hoe geweldig de inzinking van 's lands bronnen van in komsten de laatste jaren zijn geweest. De totale opbrengst der belastingen* was in 1932 geraamd op f320 millioen, thans op onge veer f 201 millioen; de overige lanctsmiddelen .waren -in de begrooting 1932 .geraamd op f 90 mHJipcn- .thans op f 49 tniliioeti. Dezó. geweldige val in de inkotn u*»n 'Vh,i-kist kon niet zonder meer opgevangen worden. Jarenlang is Sldaarvoor bezuinigd en de be- ïastingschroef aangedraafd en inmiddels wer den de tekorten door lastringen overbrugd. De schuldenlast van Ned. Indië zal door een en ander in het begin vaa #936 tot rond f 1.364.000.000 vaste schuld en circa f 160 millioen vlottende schuld opgeloopen zijn. De G, G. deelde mede, dat in de begrooting 1936 niet meer op schuldvermeerdering wordt gerekend en hij erkende, dat de volstrekte noodzaak daar toe uit de hoogte van 's lands schuldenlast blijkt. Deze schuldenlast; zal voorloopig een zwaar „blok aan het been" blijven vormen. Als men ziet, dat van het budget 1935 38 0/0 bestemd was voor bezoldigingen, 14 °/o voor pensioenen, 24 voor rente en aflossing der schuld en de rest, dus slechts 24 0/0, voor alle andere behoeften, dan zal men het met ons eens zijn, dat de post voor rente en aflossing een zwaren druk op de staats financiën uitoefent. Eenige verlichting zou als nog kunnen verkregen worden, als met me dewerking van het Moederland een verdere conversie in lager rentende leeningen mogelijk was, maar vooralsnog kan hiervan geen ^sprake zijn vanwege de geschokte positie der beleggingsmarkt. Nu bestaat uiteraard de mogelijkheid, dat 's lands middelen in de toekomst een ver sterking ondergaan door een betere conjunc tuur in het bedrijfsleven. De dekking voor het tekort op de begroeting 1936 wordt ge zocht in een uitvoerrecht op rubber en een heffing op aardolie, tweè middelen, die o.i. terecht ter beurze eenigè bedenking hebben ondervonden. Maar in iec er geval blijkt hier uit, dat de Regeering aedacht is op Net trekken van voordeèlen voor 's lands Kas uit verbeteringen in deij. toestand van het bedrijfsleven. De rubbercultuur begi: t weder rendabel te worden tengevolge vaif het internationaal restrictieplan; de theecultuur tracht ook voor- deelen te krijgen uit het handhaven van een beperkingsplan en is hierin ten deele wel geslaagd; de suikercultuur is midden in het aanpassingsproces en al is het nog niet zoo, dat deze eertijds voornaamste cultuur van Java haar aandeel levert in den opbouw van het land, daar zijn toch symptomen te ontdekken, dat het einde van den afbraak in de suiker niet al te ver verwijderd is; de Sumatratabak heeft een verbetering onder gaan en reeds keerden een paar concerns divi dend uit; de palmoliecultuur heeft na een inzinking irt de prijzen weder een betere, winstgevende periode bereikt; ten slotte de tinproductie, ook deze kan tegen betere prij zen afgezet worden. Deze gedeeltelijke verbetering in enkele voorname bedrijfstakken van Ned. Inde wordt weerspiegeld in de cijfers van den uitvoer. Het 'exportsaldo is voor Ned. Indië weder stijgende: 1932 f 164 millioen; 1933 f 165 millioen; 1934 f228 millioen. In. dezen stand van zaken komt men nu aandragen met de idee van devaluatie. Ontijdig, of liever overtijdig, want als Indië van een devaluatie had willen profiteeren, dan had men zulks in 1931 moeten doen. In dit stadium zou het echter niet verstandig zijn, om tot devaluatie over te gaan. Het aanpassingsproces is ver gevorderd; er zijn op den weg der deflatie tastbare resultaten behaald en de mogelijkheid van een succes der aanpassingsperiode wordt niet den dag grooter. Als het eenmaaal zoo ver is, dat de crisis overwonnen is, dan staat Ned. Indië sterk in den internationalen concurrentiestrijd. Er is niet gemanipuleerd er is bezuinigd en ingekrompen. De productiekosten zijn lager gebracht en in overeenstemming met 't wcr.eldmarktpcil. Dim zal Indië klaar zijn om te: profiteeren van iedere verbetering in de wereldconjunctuur! Als men nu tot 'deva luatie -zou overgaan, zou naen met één slag een jarenlang zwoegen om aanpassing ver geefs maken. De problemen zouden dan op nieuw in al hun felheid naar voren komen: de import zou duurder worden en vooral voor de Inlandsclie bevolking zou 'n harde tijd opnieuw kunnen aanbreken. Het lijkt nu wel heel aardig, dat het Europeesch kapitaal van een muntontwaarding zou kun- nertn profiteeren. Maar ten eerste mag men zich daarvan geen „gouden bergen" voor stallen, wijl het buitenland de N. I. produc ten niet in meer aanzienlijke mate zou wen- schen te accepteeren. Eu in de tweede plaats zou men rekening dienen te houden met nood zakelijke loonsverhoogingen tengevolge van een duurder worden in de kosten van levens onderhoud. Zoo zouden er meer dingen zijn te noemen. Devaluatie zou een gewaagd ex periment worden met vele ongewisse kansen waarom zou Indië zich daaraan over geven, nu. het: aanpassingsproces dus het natuurlijkprooe® zijn voltooiing, begint te naderen (Nadruk verboden.) Enkele prijzen uit onze geweldige voorraad Ziet onze Etalnge. Tevens hebben wij aan onze zaak verbonden een Reparatie-inrichting. Leder onder Rijkscontrole stempel. Ook onze Uitverkoop schoenen gaan weg onder garantie. 61 Filialen van onze speciaal-zaak in Bier, Wijn, Bron- en Mineraalwateren Beleefd aanbevelend, B. J. v. d. LINDEN Soesterbergschestraat 49 - Telefoon 490 TELEFOON 677 Toeren met 4 en 5 persoons wagens f 2.- per uur. met 6-7 persoons wagens f 2.50 pet uur. carlton theater Wat gebeurt er in hét Cdriton Theater? Sedert eenige weken is men nieuwsgierig. Men hoort het geklop van de liamers; tim merlieden gaan af en aan, schilders, elec- triciens, artisten van naam op gebied van theaterarchitectuur ziet men iederen dag met auto's en fietsen komen en gaan- Eenige weken geleden hebben wij gemeld, dat het Carlton Theater een nieuw, modern aanzien zal krijgen. De directie kennend, ver baast het ons volstrekt niet, wanneer inder daad straks onze Gemeente verrijkt zal wor den met een eerste klasse zaak en intiem theater. Wij willen niets verklappen van 't sprook je dat, dank zij krachtdadig willen, werke lijkheid gaat worden. .Wel kunnen wij zeggen, dat het Carlton Theater en Cafe-Restaurant, föijer en vergaderzalen, een attractie zal zijn voor onze Gemeente. De inwoners zullen er met groote trotsch op kunnen wijzen. Zeer spoedig zal men de opening kunnen tegemoetzien en zal men zich van een buitengewone metamorphose kunnen overtuigen 'Men néme vóór al kennis van de komende "publicaties Torenstraat 3 - Telefoon 761 Ontvangen van de meest bekende Uitgevers,, de nieuwste werken van de beste schrij- vers(sters) voor Oud en Jong. Doorloopend nieuwe aanvulling

Soester Courant | 1935 | | pagina 1