ALPENWEGEN IN %ii»iiii MIDDEL-EUROPA Sm z m Bewapenings-arbeids- dienst in Sovjet-Rusland Een nieuwe bezienswaardigheid van het Beiersche bergland. iNSj» Een gordel van fortificatiën door bosschen, moerassen en akkerland. HET „PETROLEUMKANAAL". Gedurende de laatste maanden hebben de Sovjets zich aan de Russische west grens duchtig geweerd. Een leger van soldaten-arbeiders heeft vanaf de Balti- sche Zee tot aan de Zwarte Zee een keten van forten en diep in de aarde verankerde pantsertorens aangelegd. In onderstaand artikel levert een ooggetuige ons een beeld van deze „stalen muur" Nog knerst nu en dan de grond, die 's nachts onder de soms plotseling invallen de vorst steenhard wordt, als de laarzen van de arbeids-soldaten van Sovjet-Rus land er stampend over heen dreunen. Van de Beltisch naar de Zwarte Zee! Hoe Zuidelijker we komen, des te sterker doet de lente zich gelden, die in de dorpen en op de vruchtbare akkers ontwaakt. Stoom ploegen scheuren den bodem open. De groote grens is niet ver weg. Men heeft de laatste maanden veel meegemaakt hier.Ook in de bittere koude, ook toen onophoudelijk de regen neerviel, werd er daarbuiten gewerkt, klonken explosies, bouwde men met verwarmde tegels en Lijnrechte wegen geen kruispunten: minimum gevaar! Spoorbrug over den weg Frankfurt— Darmstadt, een der eerste wegen van het nieuwe rijksautowegennet. aardsche gangen, hier en daar versterkt met gecamoufleerde, haast onneembare pantserkoepels. Een band van geïsoleerde, stevig-gefun- deerde, met stalen platen versterkte ver dedigingswerken nadert langzaam haar voltooiing, dank zij de kortsachtige haast, waarmede gewerkt wordt. Machinegewe ren, licht geschut en vlammenspuiten zijn zoo gemonteerd, dat men ze gemakkelijk kan wegnemen en verplaatsen. Wij zagen een ventilatiesysteem, dat in staat moet zijn, na 5 maal te zijn omgeleid, ook een sterk-vergaste atmosfeer weer geschikt te meiken om door de menschelijke longen te worden ingeademd. De vijfvoudige bommen proef. Dikwijls zijn de boeren, die dicht bij de grens wonen, midden in den nacht opge schrikt door zware explosies, die de lucht deden trillen. Want de verdedigingswer ken slingeren zich soms vlak langs die ■boerderijen. Dan werden de „bomvrije" onderkomens onderworpen aan de „bom- menproef". Men heeft ze stuk voor stuk vijf maal beproefd, om er zeker van te zijn,' dat ze volmaakt veilig zijn! Maar ook een andere veiligheidsmaat regel hebben de boeren zien nemen en die geeft hen nog de meeste zorg, diep in de aarde zijn benzine- en petroleumtanks in gebouwd, die dikwijls over vele kilometers zijn verdeeld; deze tanks kunnen benzine en petroleum door lange buizen doen stroomen, buizen, die van gaten voorzien zijn. De buizen en de tanks kunnen door een electrische installatie bij gedeelten en in zijn geheel tot explosie gebracht worden ien vormen dan een vlammende lijn, die steeds weer opnieuw van voedsel kan wor den voorzien en die voor de modernste tanks zelfs een geweldig gevaar oplevert. Men heeft vastgesteld, dat heele tank-es- kaders gemakkelijk vernietigd kunnen worden door deze vurige verdedigings lijn! „Een rugweer voor den aanval!" Evenals de bekende tooverberg van Aladdin, zoo opent op een bepaald com mando de eene heuvel na de andere zich! Breede stalen poorten schuiven langzaam open en geven toegang tot de grenswegen, die midden door de bosschen en de moe rassen loopen.... Toegang geven? Se dert wanneer geven deuren toegang tot een grens, die men „slechts verdedigen" wil? Een der leiders van de werkzaamheden, een van de mannen, die een betere kijk kunnen hebben op den achtergrond van deze reuzenwerken, zei ironisch, toen men hem enkele vragen stelde over de „stalen muur": „dat fabeltje van den „stalen muur" wordt de recruten verteld, om hen niet wijzer te maken! Het is echter slechts een uitgangspunt voor den grooten aanval, die op zekeren dag zal worden ingezet! Waartoe zouden wij anders midden in de bosschen onderkomens voor geheele leger korpsen en cantine's voor groote troepen- afdeelingen hebben, die tot drie verdiepin gen onder den grond zijn uitgebouwd? Sedert wanneer is men gewoon zulke ka- zerne's in de vóórste lijn te bouwen"? En hierin schijnt de diepere en geheime beteekenis van deze vestingen en gaskel- ders gelegen te zijn. Men mag over dit alles in Sovjet-Rusland zelf niet sprekenl Men mag er zelfs niet naar vragen. Men mag niet uitvorschen, wat die op pantser koepels lijkende heuvels te beteeken en hebben, als men er van de Baltische tot aan de Zwarte Zee langs marcheert Langs de stalen muur. Soldaten voor de arbeidslegera.... schoon van dit deel van den weg, dat tot de mooiste van de gèheeie Alpenstrasse zal hooren, zal, ook door de drie wereld beroemde koningssloten Neusehwanstein, Linderhof en. Herrenchiémsee, een van de voornaamste attracties voor automobilis ten worden. Langs dit stuk weg liggen Hochplatte, Gumpenkarspitze en Giesel- stein. Vervolgens daalt de weg langzaam naar het romantische Gi^iswangdal en pas seert het kasteel Linderhof. Hij gaat dan over Ettal naar Obergu bij Garmisch-Par- tenkirschen en'langs Oberammergau, be kend door de passiespelen. De weg van Oberau over Garmisch-Partenkirchen naar Boven: Het werk aan fle Alpenstrasse in vollen gang. Onder: Het betonwerk van een anderen weg door de Durtsche dreven: bij Unterhaching in Beieren. Mijlenver doorsnijden de witte banden van de rijksautowegen de bosschen gemeen bekende en voor het vreemdelin genverkeer belangrijkste plaatsen in do Beiersche Alpen te bereiken, maar hij zal ook en dit wordt vooral met den aan leg van dezen weg beoogd vele aan trekkelijke berggebieden, die tot nu toe te ver van het verkeer verwijderd lagen en slechts voor enkele bevoorrechten be reikbaar waren, voor het autoverkeer en daarmede voor het publiek ontsluiten. De Alpenstrasse zal beginnen bij Lindau aan het Bodenmeer; van daar gaat zij snel omhoog in de xüchting van Ober- staufen in den Alggau. Dit deel zal zoodanig worden aangelegd, dat men van den weg een zoo vrij mo gelijk uitzicht heeft op het Bodenmeer en de daarach ter gelegen Zwitsersche bergen en tevens op de Vorarlberger en Oberst- dorfer Alpen. Van Ober- staufen naar Oberstdorf stijgt de weg over een af stand van 35 K.M, onge veer 1000 M., waarbij hij dwars over den Hochgat en den Riedberghorh gaat en de mooie dalen van Gunzesried en Balder- schwang voor het verkeer opent. Belangrijk is vooral dit tweede dal. omdat het groote mogelijkheden voor wintersport biedt. Van Oberstdorf stijgt de weg door het liefelijke II- lerdal over Sonthofen Hindelang naai* het Ober- joch (1150 M.) en gaat dan in zuidelijke richting om een uitstekend stuk Oos- tenrijksch gebied heen. Door het vroolijke Wer- tachdal gaat hij naar het gelijknamige plaatsje en daarna naar het westen over Nesselwang-Pfronten (waar al een weg ligt) naar de historische stad Füssen, aan het stroompje de Lech. Van hier zal een nieuw aan te leggen stuk naar het sprookjesland van den Beierschen koning Ludwig II voeren. De weg passeert de kas- teelien Neuschwanstein en Hohenschwan- gau, gaat dan langs den Hochgebirgstock en de Hochplatte over den Kenzenpass (1540 M.). Een prachtige streek, waarmede slechts weinig andere Beiersche landschappen kunnen worden vergeleken, zal hiermede toegankelijk worden. Het landschaps- Wallgau èn Urfeld is reeds bekend als prachtige autoweg. Dan komt weer een nieuw stuk, dat veel schoons biedt voor de automobilisten, over Jachenau, Leng- gries, HirschBergsattel, Rottach naar den Tegernsée. De rit door het boschrijkë dal van de Jachehau over het 1300 Ml hboge Hirschbergsattel zal ongetwijfeld voor el- ken automobilist iets heel bijzonders zijn. Een ander hoogtepunt wat betreft land- schapsschoon is'de hierna volgende over gang van Tegernsee naar het liefelijke dal van Bayrisehzell. De weg gaat hier door een streek, die aan alle bergklimmers uit München wel bekend is als doel van tal van uitstapjes op Zondag: over het haast 1400 M. hooge Freudenreichsattel door de skiloopers wegens zijn steilte ook wel Schmerzenreichsateï genoemd langs de Spitzingsee en over de hoogte van het Rotwandhaus. Hier wordt op 1735 M. het hoogste punt van den weg bereikt, waarna hij bij Geitau in het Bayrischzeller dal uit komt. Vandaar kronkelt de weg weer om hoog, met een heerlijke terugblik op het te voren doorkruiste bergland, naar het meer dan 1100 M. hoog gelegen. Sudelfeld, dat in d»n zomer veel mogelijkheden biedt voor Wandelingen en in den winter als skiparadijs beroemd is. Voorbij de uit de sagen bekende „Tatzelwurm" loopt de weg daarna, met uitzicht op het geweldige rotsmassief van den Tammen en den Wil den Kaiser, naar Oberaudorf in het Inn- dal, waarna hij dit riviertje noordelijk tot Brannenburg volgt. Daar buigt de weg weder van de Inn af en gaat verder door den Chiemgau, een van de mooiste stre ken van de Beiersche Vooralpen, over Sa- merberg en Torwang naar Niéderaschau. Van hier gaat hij verder over den Kam pen wand (1470 M.) naar Schleching en maakt daardoor een skigebied toeganke lijk, dat zonder twijfel door dezen weg groote beteekenis zal krijgen. Het verdere verloop van den weg, over het als zomer en winterherstellingsplaats'bekende plaats je Reit lm Winkel, het als vacantieverblijf meer en meer bekend wordende Ruhpol- ding en het aan talrijke automobilisten reeds bekende stuk Mauthausel, Hinersee, Ramsau, Berchtesgaden is een waarborg, dat ook dit meest oostelijke deel van de Duitsche Alpenstrasse op het gebied van landschapsschoonhet allermooiste laat zien. Een deel van dit stuk is al gereed geko men en zal weldra de automobilisten m grooten getale naar deze streek lokken. Over machtige hoogten en door diep in gesneden dalen, door dichte wouden en langs uitgestrekte hellingen, langs moeren, riviertjes en bergbeek en zal de Alpen strasse loopen. Op haar weg van Bodensee maar Königsee zal x\j de mooiste plaatsjes van het Duitsche Alpenlandschap met el kander verbinden. Zoowel toeristisch al» economisch zal zij groots beteekenis krij gen. Millioenen automobilisten uit Duitsch- land en uit alle landen zal zij onvergete lijk genot verschaffen, en tegenover de geheele wereld ml zij getuigen van den wil tot arbeiden en het streven naar vrede en van het nieuwe Duitsebiaad en zijn huidiee maohthebbort,. Het Durtsche deel der Alpen was tot dus verre niet voldoende toegankelijk voor het toeristenverkeer; zoowel de spoorwegver bindingen als de wegen loopen er voor bet meerendeel noord-zuid, terwijl een rechtstreeksche verbinding oost-west ont breekt. Thans wordt in laatstgenoemde richting leen weg aangelegd, dien door Adolf Hitier ^Deutsche Alpenstrasse" is genoemd. Groo- ie stukken van dezen weg. die zonder twij fel wat landschapsschoon betreft alle an- jfiere wegen in Duitschland zal overtreffen, frijn reeds gereed of nog in aanleg; andere Üeelen zijn nog in voorbereiding en zullen binnenkort in uitvoering komen. De nieuwe Alpenstrasse zal een lengte krijgen van ongeveer 500 K.M. Zij is na tuurlijk in de eerste plaats voor het auto- mobielverkeer bestemd en met den aanleg ■wordt ten volle daarmede rekening gehou den. Ook voor het auto-toerisrae zal de weg groote beteekenis krijgen; niet alleen zal hij het gemakkelijker maken, de reeds al- gloeiende ijzeren platen merkwaardige dingen in den grond, die thans weer on schuldig alsof er niets mee gebeurd is over die merkwaardige bouwwerken gesloten is. Betonconstructies vormen het hoofdbe standdeel der weerstandswerken. Een soldaat v. h. arbeidsleger In werkkleeding. De „stalen muur". In de dorpen en nederzettingen zijn den laatsten tijd meer Gpoe-mannen gesigna leerd dan anders. De 150-kilometer-zone, waarin geen enkele Rus zonder pas en zeker niet zonder lidmaatschap van de partij mag komen, werd nog zorgvuldiger bewaakt, dan ooit tevoren. „Wij bouwen daar de „stalen muur", zeiden de arbeids-soldaten, die doodver moeid en uitgemergeld uit de voorste lij nen van oorlogsvoorbereiding terugkwa men. De „stalen muur" zeiden zij; een stalen muur met vele, ronde en hooge heuveltjesl De boeren stuurden hun ploe gen zoover mogelijk in de richting van de arbeidende soldatentroepen, om te zien, wat daar in de verte in hun grond begra ven werd. De forten-gordel, Dezo arbeidslegers werken letterlijk dag en nacht! Met vrachtauto's en alle ten dien ste staande spoorlijnen werd het materiaal aangevoerd. Het systeem, dat hier tot uiting komt een reusachtige keten van vestingeafr gaskelders en pantserkoepels herinnert aan iets, dat destijds op de JTransche oostgrens, in minder-zware uit voering, tot uiting kwam: een gordel van groote en kleine fortificatiën, verbonden met lange, schitterend versterkte onder-

Soester Courant | 1935 | | pagina 4