DO0WE EGBERTS De 33e Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs. Hef Ifaliaansch-Abessijnsch conflict tabakf Dat is pas ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI Q - ,va*tfe*ur6/ Üeo nieuw experiment. De Jaarbeurs is weer ten einde en zeker zal ook nu weer menig zakenman er z'n licht opgestoken hebben en mogelijk orders verstrekt. Want de Jaarbeurs is wel bij uitstek het middel om contact te brengen tusschen pro ducent en distribuant. Niettemin zullen ook velen de Jaarbeurs „incognito" bezocht heb ben, dus als particulier persoon. Ook voor dezulken is een bezoek zeer leerzaam. Er was dit jaar op de Jaarbeurs weer veel te zien. Dingen waar je zoo gewoon niet van hoort, kom je daar aan de weet. Wij zullen hieronder nog even in vogelvlucht enkele der belangrijkste stands bespreken. De Nederlandsche Spoorwegen maakt hier een intensieve propaganda voor de ééndaag- sche retourbiljetten. Nog steeds schijnt het groote gemak en voordeel daarvan niet al gemeen bekend. Zeer suggestief werkt de folder voor de 8-daagsche abonnementskaar ten. Ook een groote verlichte reliëfkaart stelt de voordeelen van deze abonnementen in licht. Algemeen trekt de aandacht 'n nieuw model trein, n.1. de gestroomlijnde eiectrische Ijwee-wagen trein, die vanaf i Juli dienst doet op de lijn Hoek van Holland—Rotter dam. Met de Mor reizen naar En- gsUnd wordt z/wwr e-ïa nationaal belang ge- 'dfend. De spoorwegen hebben een bepaalde 'belangengemeenschap met de Stoomvaart Mij. Zeeland, die den dagdienst van Vlissingen OJ den nachtdienst van Hoek van Holland paar Harwich onderhoudt en de London and [Nèrth Easton Railway, die zorgt, dat de passagiers verder naar en van Londen komen. Van nog meer belang voor iedereen is de stand van de P.T.T. De telefoon vormt een afdeeling op zich zelf. Men vindt daar voor kantoren en fa brieken de meest uiteenloopende combinaties, j' De serietoestellen zijn van veel nut, daar inaar één^verbinding met het telefoonkantoor voldoende is en die uit slechts enkele toe stellen bestaan. jl De lijnkiezertoestellen vorderen slechts een minimum aan bediening. Alleen voor door- Vérbinding van oproepen en naar buiten is V-enige bediening noodig. De nieuwe syste men zijn de telefonen voor kleine automati sche inrichtingen, genaamd Teka 227 en Teka 427. Deze hebben het groote voordeel, dat het leidingnet zeer een- 'voudig is, zoodat uitbreiding en wijziging 'weinig kosten meebrengt. Met hetzelfde toe- 'stel kunnen huis- en netlijn gesprekken ge voerd worden. De Teka 227 heeft 2 netlijnen en kan tot 27 huistelefonen aansluiten. De Teka 427 kan 'tot 4 netlijnen gaan, wat voor grootere be drijven van veel belang is. P.T.T. geeft veel belangrijks. (Er is daar Vooveel wat menig zakenman nog niet weet en waarvan hij groot nut kan hebben. De Postchèque- en Girodienst heeft een keur van prospecti, die op de voordeelen van dezen dienst wijzen. De Rijks Radio-telefoondienst demonstreert in folders, boekjes, kaarten en statistieken het gemak en genot van het persoonlijk on derhoud met een relatie van overzee. Voor telegrammen naar verre landen pro pageert de P.T.T. terecht dit te doen via '„Holland-radio". Dan is er wetenswaardigs over luchtpost, brieftelegrammen, Kerst-, Nieuwjaars- en Ge_ btkstelegrammen. Zeer interessant is de beeldtelegrafie. Deze maakt het mogelijk langs telegrafischen weg een teekening, foto, constructie of origineele brief natuurgetrouw over te seinen. Van hoe veel nut dit zijn kan laat zich slechts bij benadering indenken. Ook van wat hier is te zien op het ge bied van de „gewone post-service" zouden we nog wel kolommen kunnen volschrijven. Wij zagen de adresaanvraag-kaarten, de post- zegelaanvraag-formulieren en nog vele andere. Bij eerstgenoemde vult U in den naam en zoo mogelijk vermoedelijk adres van een be trokkene en binnen enkele dagen bezorgt de post U het juiste adres. Bij de tweede vult U in hoeveel postzegels, briefkaarten, rentezegels of -kaarten en formulieren U wenscht en de post brengt U alles netjes thuis, 't Lijkt wel luilekkerland Het Ministerie voor Economische Zaken i? ook op de beurs vertegenwoordigd. Aan eco nomische voorlichting is hier een bron van materiaal voorhanden. Ook het Bureau voor Handelsinlichtingen verschaft hier raad en advies voor export- en import-verbindingen, invoerrechten, contingen- teeringen enz. De stand van de KNAC» maakt op sug gestieve wijze propaganda voor haar nuttig werk. Van de particuliere bedrijven is zeker de stand van Philips wel een van de meest opvallende. Vooral trekt hier de aandacht de Octode-menglamp. Deze lamp brengt een omkeer in de toestelbouw. De fa. Misset, Doetichem, is hier een vaste klant en toont telkens haar keur van uitgaven. Aan de serie is onlangs weer een nieuw blad toegevoegd, n.1. „De Vliegsport'' Deze nieuweling ziet er goed verzorgd uit en is alleszins lezenswaardig. Wij komen op deze uitgave te gelegener tijd elders terug. Bouwvakwerk. Op dit gebied geeft de na- jaarsbeurs in den regel niet te veel. Toch is er hier en daar iets moois te zien vooral voor de deskundigen. Zoo b.v. heeft de fa. C. v. d. Pol uit Groenekan hier een keur van kunstsmeedwerk, o.a. is er een doop vont voor de Missiën bestemd, die zeer har monisch en rustig is van vorm en lijn. Mindenow Rotterdam geeft het nieuwste op het gebied van vitrines, toonbanken enz., alles in metaal en glas. Rawlplug is hier als andere jaren goed vertegenwoordigd en trekt steeds weer de aandacht. Een van de mooiste stands is wel die van de Gero-labrieken te Zeist. Hier is in Zil- meta een prachtcollectie keukengerei om iedere huisvrouw te doen watertanden. Ook in Gero-Tin vindt men weer nieuwe mo dellen en toepassingen. De consumptie-artikelen beslaan hier vele stands. Van Houten heeft een ruime mooie stand met veel lekkers op gebied van chocolade. Naar wij constateerden zijn de prijzen over de heele linie sterk verlaagd. Een novum is de Sfinxdoos, die zeer in trek is en de Americo's, een artikel, dat in Engeland bijna een volksvoedsel is. Van Melle etaleert haar bekende toffé's, bonbons, biscuits in ronde luxe blik. Vooral op de verpakking en etalage wordt hier de nadruk gelegd. De firma heeft speciale bon bon-vitrines en -stolpen. Van de biscuit-exposanten is „De Linde boom" wel een der meest gezochte. Zij exposeert een exquise sorteering biscuits. Ook dit jaar is er weer veel nieuws bij. Onrust en Hoorn, Zaandam, is er weer met de gerenommeerde pudding, o.a. de ver beterde Ananas-, Rum-, Bitterkoekjespudding in 3 kilo's bussen. Zelfs de nieuwe^verpak- Fino-fabrieken - biedt een keur van Soepen, niet minder dan 8 verschillende smaken. Dan vindt men hier de bekende bouillon-blokjes en als dernicr cris: Gebraden eendvogel in blik, dat moet naar men ons mededeelde een bijzondere lekkernij zijn. Het buitenland zorgt steeds voor zeer re presentatieve stands.' België vestigt voornamelijk de aandacht op de Toire Commerciale en de Wereldtentoon stelling. De Duitsche stand heeft een eigen ka rakter en zal voor menig zakenman een in formatiebron geweest zijn. Italië en Frankrijk hebben beide een zeer uitgebreide goed verzorgde stand, die de pro ducten van de landen op smakelijke wijze etaleert. Vooral de Fransche wijnen vragen en trek ken bijzonder de aandacht. Deze stand is in samenwerking met de Vereeniging van Ne derlandsche Wijnhandelaren. Hier is een aar dige prospectus voor Bordeaux en Bourgonge geïllusteerd door Jo Spiers. Natuurlijk is er op de Jaarbeurs veel meer te zien. Dit is slechts een willekeurige greep. De goed gesorteerde meubelafdeeling zijn we zelfs geheel voorbij gegaan, hoewel ze zeer belangrijk is. Ons doel is de zakenlui op te wekken de Jaarbeurs telkens weer te bezoeken. Ge leert en ziet er elk jaar iets anders en kunt er gemakkelijk en vlot zaken land, b'eide gebieden zijn gescheiden door Fransch- en Engelsch Somaliland. Voor het concentreeren van een voldoende hoeveelheid strijdkrachten zijn in deze uitgestrekte gebie den zeker meer dan 250.000 man noodig. De mededeelingen van Abessijnsche zijde gedaan over de legersterkte van Ethiopië bevestigen dit. Immers heeft de Abessijnsche zaakgelas tigde in Rome aan Reuter verklaard, dat Abes- sinië Soo.goo man troepen op de been kan brengen. Voorts heeft Abessinië zich, blij kens deze mededeeling, vrij goed gewapend: daarvoor hebben de verschillende wapenfabrie ken wel gezorgd. Alleen mei zijn luchtvloot is dit land nog enkele tientallen jaren ten achter, want het bezit maar enkele vliegtuigen met Europeesche piloten, zoodat Italië eventueel bij luchtaanvallen geen tegenstand heeft te duchten. Daartegenover staat, dat infanterie en artillerie bij het voortrukken in het vij andelijke bergland ten zeerste bemoeilijkt zul len worden door het ontbreken van goede transportwegen. Maar al is de toestand bij zonder dreigend, een ultimatum is nog niet verzonden en het is te hopen, dat het blijft bij dit dreigend gebaar.. Tenslotte zit er in dit politiek-militaire schaakspel ook nog 'n onberekenbaar gevoels element verborgen, waardoor de eigenlijke be weegredenen nog meer in het duister worden gehuld en het nog moeilijker wordt om uit te maken wat nu feitelijk de aanleidende oorzaak voor het conflict was. Dit gevoelst element isde wraak. De Italianen heb ben de grootste nederlaag, die de Europee sche gescchiedenis der kolonisatie kent, welke zij in 1896 bij Adoea leden, nooit kunnen verkroppen. Toen beheerschte keizer Mene- lilc Abessinië, die weliswaar zelf geen bij- zond.er strateeg was, doch in Ras Alula een buitengewonen chef bezat voor zijn generalen staf en aan wien hij, zeer verstandig, de ge- heele leiding der militaire operaties overliet. De Italianen hadden onder bevel van generaal. Baratieri 15.000 man goed uitgerust met ar tillerie naar Abessinië gezonden, waartegen over Ras Alula 100.000, doch veel minder goed bewapende, manschappen kon stellen. De Italiaansche bevelhebber trachtte van zijn beter uitgeruste leger profijt te trekken door zijn Afrikaanschen tegenstander te verlokken hem in zijn goed verdedigde gevechtsstellin gen aan te vallen. Ras Alula was echter te goed militair om het gevaar daarvan, ondanks zijn meerderheid in manschappen, niet in te zien en wilde zijn mannen niet aan een algemeene slachting door het kanonvuur bloot stellen. Aldus verliepen drie maanden, waarbij beide partijen een beslissend samentrekken ontweken. Eindelijk gelukte het echter Ras Alula om een spion, die in dienst der Ita lianen stond, in den waan te brengen, dat hffr Abas^v'r.cv-'--- had, .teriigcrelrok ken en slechts 30.000- man ter verdediging had achtergelaten. Hierop verlieten de Itali anen hun verdedigingsposten en trokken op Bij den doormarsch door een bergterrein, waar doen. Over zaken doen gesproken, kunnen we wel zeggen, dat meerdere standhouders niet ontevreden waren over de bereikte resultaten en dat geeft hoop voor de toekomst. Zoo bezien is de Jaarbeurs een welvaarts-meter. Waarom en waardoor werd het conflict uitgelokt? Duistere beweegredenen. De oude vijandschap. Reeds na de berichten over het eerste grensincident en de dreigende houding van Italië, was het opmerkelijk, dat de Japansche bladen op het ingrijpen van Italië fel ageerden en men heeft inmiddels kunnen lezen, dat de Italiaansche ambassadeur te To kio dezer dagen op het Jpansche ministerie van bu.tenlandsche zaken met minister Sjigi- mitsoe over het Italiaansch-Abessinisch con flict een bespreking heeft gevoerd. Uit deze Japansche belangstelling voor de gebeurtenis sen in Oost-Afrika blijkt opnieuw, dat ook hier de invloedsfeer van het Verre Oosten is doorgedrongen. Niet alleen in China en Ned. Oost-Indië zoekt de Japansche expan sie een uitweg, ook in Abessinië en blijkbaar met succes, gezien de in Abessinië reeds zeer sterke beweging, die streeft naar ontwikkeling en exploitatie van het land met Japansche samenwerking. Inderdaad zijn groote orders aan machines en oorlogsmateriaal van Abes sinië in Japan geplaatst en worden door Ja pansche kolonisten er reeds eenige jaren lang enorme gebieden ontgonnen en bestaan er nauwe relaties tusschen beide landen. Liet is overigens ook merkwaardig, lioe van Fransche en Engelsche zijde dadelijk op het conflict is gereageerd. Laval heeft in de Senaatcommissie voor buitenlandscche za ken gezegd, dat de belangen van Abessinië in geen enkel opzicht door het Fransch- Italiaansche accoord benadeeld zijn, dat Frank rijk vriendschappelijke betrekkingen met Abes sinië onderhoudt en dat Abessinië in de toe komst op Frankrijk's steun kan blijven re kenen. Een toezegging waarachter men een groot vraagteeken zal moeten plaatsen. Het Italiaansche gebied sluit Abessinië van twee zijden in, in het Noorden ligt Erythrea en aan den Zuid-Oostkant Italïaanscli^Sornaiï? zij hun artillerie niet konden benutten, wer den zij toen plotseling door de Abessijnsche legermacht overvallen. Hierbij kwam het tot een bloedbad, waarin niet alleen generaal Baratieri viel, doch al zijn manschappen wer den afgeslacht. Een nederlaag, die in Italië zoo'n ontevredenheid verwekte „dat de monar chie daardoor op den rand van den afgrond werd gebracht, terwijl het Europeesch pres tige onder de inboorlingen van alle koloniën er een gevoeligen slag door kreeg. Een tien tal jaren later boekte Abessinië als indirect gevolg van zijn overwinning, nog het tweede, belangrijkste succesde onafhankelijkheio van Abessinië werd in 1906 door Frankrijk, Engeland en Italië gewaarborgd! Ook tegenwoordig is het een vaststaand feit, dat een oorlog „tegen deze negers" zeker geen pleziertochtje zal zijn. Het land biedt door zijn eigenaardige geographische si- tiuatie gelegenheid tot een gevaarlijke gueril- la-verdediging, waarmede elk Abessijn van na ture volkomen vertrouwd is en die den Eu- ropeeschen soldaat nog heel wat teleurstellin gen zou kennen brengen. Direct na Lavai's bezoek aan Mussolini eenige maanden geleden werd generaal De Bono benoemd tot hooge commissaris voor de beide Italiaansche koloniën in Oost-Afrika, Erythrea en Somaliland, welke direct aan Abessinië grenzen, terwijl het zoo goed als zeker is, dat hij, in geval het tot een oor log met Abessinië komt, ook tot opperbevel hebber van de militaire expeditie zal worden verheven. Generaal De Bono is inderdaad niet de eerste de beste. Reeds bijna veertig jaar geleden nam hij als jong officier deel aan de eerste zoo ongelukkig afgeloopen krijg tegen Abessinië. Later was hij een der be langrijkste aanvoerders van Mussolini's op- marsch tegen Rome, daarna gouverneur van Tripolis en ten slotte minister van .Kolo niën, in welke laatste functie hij door zijn energie en capaciteiten veel van zich deed spreken. Het is dezen man, op wien Musso- linie zijn hoop schijnt te hebben gebouwd om den verloren invloed in en op Abessinië terug te winnen. Of het gelukken zal De situatie is nog verre van rooskleurig. De keizer van Abessinië denkt er niet aan de Italiaansche eischen van schadevergoeding, het brengen van eerbewijzen en het verlee- nen van politieke concessies in te willigen. Kortom, Abessinië bereidt zich voor op een Italiaanschen' aanval! Zal Genève het gevaar weten te bezweren In internationaal verband bezien, is het duidelijk, welke ernstige gevolgen een oor log tusschen Italië en Abessinië kan hebben, temeer waar Frankrijk en Engeland het bin nendringen van Italië in het Abessijnsche eco nomische en politieke leven met leede oogen aanzien. In elk geval zal Abessinië, ook wan neer het nog niet tot een uitbarsting komt, een gevaarlijke oorlogshaard blijven vormen. Xen vultaaji. <iif»_ ./?1k_nno-fnhlik. kan uitbarsten en die men daarom steeds zal moeten blijven observeeren. (Nadruk verboden.) I's Werelds beste en rijpste /tabakken extra gesorteerd len verzorgd in Douwe Egberts' [moderne fabrieken te Joure /door ervaren tabakskenners in I een juiste melange gebracht... Ziedaar de oorzaken van den (heerlijken geuren smaakvan Douwe Egberts Echte Frie- sche Heeren-Baai Paars- vmerk I Pijprookers van Nederlandier vis voor 50ct. per I '/8 pond geen betere tabak te Vvinden! D'E Echte Friesche Heeren Baai is alom verkrijgbaar in prijzen van 10. 13. i5. 20 en 25 ets. per Vi ons. Ook in on sen en halve ponden. Neder land's geurigste pijptabak! 50 ct. per half pond, 2Öct.peronsj lOct. p.nalfons. Gedurendt ruim twee maanden heeft het lm 1 gestaan in hei teeken der Zomerpostze- p-'S waarvan de extra opbrengst bestemd is voor de acht noodlijdende orkesten en voor werkplaatsen voor onvolwaardigen. Over de ervaring, die het Zomerpostzegel- Comite in dien tij 1 heeft opgedaan, hebben de Heeren W- F- Detiger en J. A. Josephus Jitta interessante mededeelingen gedaan. In de eerste plaats is het van belang te hooien hoe het publiek heeft gereageerd op; dit nieuwe experiment. Want een nieuwexpe- riment is d eze nieuwe uitgifte van Zomerpost- zegels. De Kinderpostzegels zijn meer in het bij zonder weldadigheidszegels, hier dragen sen timent en medegevoel tot den koop bij. Bo vendien spreekt een postzegel voor het kind tot de massa, en zeker in den tijd van Kerst feest en Nieuwjaar. Daar komt bij dat in Nederland heel wat instellingen op philantro- pisc'n gebed door particuliere giften in stand worden gehouden. Op het gebied van lief dadigheid doet men in ons land nooit tever4 geefs een beroep op hen, die wat kunnen' missen. De Zomerpostzegels beoogen door een al gemeene, vrijwillige, maar minimale heffing cultureele en sociale zaken in stand te houden,' die als gevolg van het inkrimpen van Over-( heidssubsidies en particuliere bijdragen, inj gevaar komen. Al is voor menigeen de postzegelbijdrage een ontlasting van zijn belastingbiljet, de op brengst moet toch voornamelijk komen van' de groote massa, die voor cultureele en soci ale zaken iets over heeft), al is het nog zoo weinig. Wordt het ook zoo verstaan? Nog niet ten volle. Als alle menschen, die schrij-, ven in de vier maanden dat de Zomerpost«| zegels verkrijgbaar zijn, deze bijzondere post-i zegels ook gebruikte, zou de opbrengst zeker drie millioen zijn. Als alle Nederlanders, diej boven den leerplichtigen leeftijd zijn, maar 5 cent in. al die vier maanden offerden, kwam «tj 3 ton binnen. Als allen, die familieberichten! als huwelijken, ondertrouw, geboorten annon ceeren, en dus in een stemming zijn om watj te offeren, in de maand September alleen' maar Zomerpostzegels gebruikten, zou dat al eenige tonnen in het laadje brengen. Daar komt bij dat de postzegels mooi zijn. Reeds nu worden de gebruikte zegels duiir verkoc' t. De Zoirerzegels zouden dus eeil goudmijntje kunnen worden. Zoo'n vaart zal het helaas niet loopen eri in zooverre is de proef nog niet geslaagd* Nu zijn er ook verschillende bezwaren. De( postzegel loopt lang en dat doet de belang stelling verflauwen. De volle vaeantietijd valt daartussqhen en dan is het moeilijk om me4 dewerkers te krijgen of te houden. De combinatie Orkesten en Werkplaatsen! vrëemding, zoo niet afkeuring. Hier heeft men niets voor de muziek over en daar niets voor onvolwaardigen. Men houdt te weinig in het oog dat beide groepen van belang4 hebbenden gelijkelijk van de opbrengst pro-; fiteeren; de orkesten profiteeren van de gaven der sociale gevers en de onvolwaardigen van' de offers der muziekliefhebbers. De naam' Cultureele en Sociale doeleinden spreekt niet! tot het groote publiek. Dan meent men in vele kringen dat ,Üe( bevolking te arm is voor dergelijke offers, dat( de menschen beu worden van al dat „gebe-j del" (bloempjes, collecten, speldjes enz.)4 Net of een gave van 5 cent per 4 (maanden,) mits door allen gebracht, eenig gewicht in) de schaal legt voor den gever. En net of de noodlijdende kunstenaars en de in lichamelijk) en geestelijk opzicht achtergestelde mede^ menschen met die beuheid gediend zijn. Er zijn zelfs hier en daar tegenstanders) van den Zomerpostzegels, omdat men er een! concurrentie in ziet met den Kinderzegel. Als of de Regeering niet van wijs beleid heeft; blijk gegeven door tusschen de uitgifte van| beide soorten zegels een groote spanne tijds) te laten. Er zijn dus bezwaren en de proefneming is nog niet ten volle geslaagd. Maar toch mag het postzegel-comite niet ontevreden zijn. In meer dan 600 gemeenten en in alle grootere plaatsen zijn plaatselijke comite's bezig de Zomerpostzegels aan den man te brengen Duizenden personen helpen belange loos mee, de verkoop vlot wel en de mede werking van officieele instanties en personen is boven alle lof verheven De Puzzlekaart gaat er in als koek. Honderden fabrikanten en leveranciers hebben prijzen cadeau gedaan. Maar het Comité is niet geheel tevredeni Tevredenheid trouwens is in dit verband geen deugd Et moet veel meer binnen komen, want anders blijft er zoo ontzaglijk veel on gedaan. Bovencien, omdat de Zomerpostzegel net als de Kinderpostzegel, een blijvende instel ling vormt, moet dit eerste jaar de grondslag wor en gelegd voor haar populariteit, die even groot moet worden als die van den Kinderzeg el. Daarom zet het Comité September in met een grootsche propaganda, waarbij de me- dewerkmg verkregen wordt van alle organen, die bij het publiek groot gezag hebben, zoo- ab pers, radio, bioscoop enz. De puzzlewedstrijd zal nog worden ver- lergd tot^15 September. In alle plaatsen worcien bijzondere propagandamiddelen on dernomen. Er zijn nog vele verrassingen in petto. Daaromtrent zullen we nog wel latere mededeelingen worden gedaan. Het Comité volstaat thans met aller me den erkmt. in te roepen, niet alleen om zelf Zomerzegels te lioopen, maar ook om ze te helpen verkoopen. Het Comité is gevestigd: Tesselschade- straat 9, Amsterdam

Soester Courant | 1935 | | pagina 2