ïn het land der koningin van Saba. Abessynië, zooals het was en zooals het is geworden. kele spoorweg, 800 kilometer lang, loopt dwars door dit enorme land; deze loopt van Addis Abeba, de hoofdstad, naar de Fransche haven Dzjiboeti, aan den Golf van Aden. Het kerkelijk leven in Abessynië. De staatsreligie van Abessynië is het Koptische Christendom, waarvan het kerkelijk opper hoofd de Patriarch van Alezandrië is (boven midden), terwijl de Aboena (beneden midden) het kerkelijk hoofd van Abes- v nië zèif Ja, dat door den Patriarch van Alexandrië benoemd wordt. Links een typisch achthoekig Abessynisch kerkgebouw te Addis Abeba, rechts een priester gedurende de processie. Een harpspeler als straatmuzikant! Grensincidenten, wier verdere ont- wi keling en gevolgen vooreerst nog niet te overzien zyn, hebben de oogen van heel de wereld op dat geheimzinige, vreemde keizerrijk ge vestigd, in het Noord-Oosten van het Zwarte "Werelddeel. Het draagt de naam Abessynië weliswaar reeds geruim en tijd, doch veel van het land weet men niet! Daarbij is het land echter in meer dan één opzicht zeer interessanti Reeds daar om, omdat het 't laatste zelfstandige in- boorlingenrijk onder een inheemschen heer- scher is van heel Afrika. En van nog veel meer beteekenis is het, dat dit inboorlingen- rijk reeds tweeduizend jaren (volgens de Abessynische overlevering reeds veel lan ger) zijn zelfstandigheid wist te handha ven! Want ook in Afrika hebben volksvar- huizingen plaats gehad: inboorlingenrijken werden gesticht en gingen weer ten onder, sommigen tengevolge van de overwinnin gen van nabuurstammen, andaren door bin nenlands ch verval. Slechts Abessynië wist zich in den loop der eeuwen te handhaven en zelfs de Islamietische wereldveroveraars golf, die over heel Noord-Afrika vloeide, brak tegen de Abessynische grenzen en stroomde weer weg! Abessynië is ongeveer 27 maal zoo groot aan oppervlakte als Nederland. De 40ste lengtegraad, Oostelijk van Greenwich en de 1-Ode graad Noorderbreedte snijden el kaar bijna in het hart van het land, dat in het Oosten en het Zuid-Oosten woestijn achtig is en bedekt met steppen, terwijl in het Noorden en het Noord-Oosten bergen verrijzen, die voor de Alpen niet onder doen, doch deze in hoogte dikwijls verre overtreffen, met eeuwige sneeuw en ijs be dekt zijn en de bronnen vormen van tal van rivieren, waaronder de Blauwe NijL Tengevolge daarvan heeft het land een buitengewone economische beteekenis! Juist de slibstoffen van den Nijl, die den Soedan en Egypte zoo vruchtbaar maken, brengt deze Blauwe Nijl uit het Abessynische hoogland mee, en doet het bezinken in het Tana-Meer, waarin tal van rivieren mon den. Met de j aarlij ksche hoogwaterstand wordt het dan verder gevoerd door de ri vieren. In Abessynië, dat ongeveer 10 millioen inwoners telt, (c.a. 29 p. vierkante mijl) woont een bevolking, die voor niet heele- maal twee vijfden uit christelijke Abessy- niërs bestaat Dit is het eigenlijke heer- schersvolk, De Mohammedaansche Galla schat men op twee vijfden ruim en de rest wordt gevormd door stammen van gemengd ras. De eigenlijke Abessyniërs waren feitelijk wel de Hamieten, doch deze Vrfygelaten slaven leeren een handwerk. Wat eeuwenlange burger oorlogen vernietigd hebben, kon de ijver en die energie van Menelik II maar niet zoo dadelijk weer opbouwen. Menelik stierf in 1910. In zijn testament had hij zijn kleinzoon Lidji Jasoe tot op volger aangewezen; doch deze werd gedurende den wereld oorlog door den Ras Tafari, een der stam vorsten, van den troon verdrongen! Ras Tafari benoemde een dochter van Mene lik, Zaditoe, tot regentes en liet zich na haar dood onder den naam Haile Selassie tot Negus Negesti kronen: keizer van Abes synië! Haile Selassie is, zooals zijn voorgan gers op den keizerstroon, Christen; nooit is een der Mohammedaansche Gallavorsten erin geslaagd langeren tijd achtereen de troon te bezetten; steeds keerden gewa pende twisten tusschen de Mohammedaan sche Galla's en de Christen-Abessyniërs de kansen ten gunste van de laatsten! Zoo hebben die Christelijke heerschers het land bestuurd. Abessynië is reeds sinds langen tijd een Christelijk rijk. In het jaar 326 werden De Negus Negesti en zijn gemalin. heemsche kerk meer zelfstandig te maken en keizer Haile Selassie heeft weten dooar te zetten, dat de Egyptische Aboena ten minste voorloopig reeds enkele hoogt Abessynische geestelijken toegevoegd krijg! als een soort kerkcollege. De Koptische kerk van Abessynië ver schilt in riten en geloofsleer van de Kerk van Rome en van Byzantium; maar óók van die van Alexandrië! Ook hier is de oude Joodsche invloed nog sterk geldend. In vele namen b.v, komt men die invloed nog tegen. Jasoe beteekent b.v. Jezus en Zaditoe Judith. Zoo kent men in Abessynil niet alleen een doop, maar ook een besnij denis en er is een heilige schrijn, die sterk doet denken aan de Ark des Verbonds, Een Abessynische overlevering zegt zelfs, dat deze schrijn de échte Arke des Ver bonds is, die bij de verwoesting van den tempel van Jeruzalem gered is; de Romei nen zouden slechts een imitaite verbrand hebben! Er bestaat ook een uitgebreide klooster-organisatie. Doch de monniken, zoowel als de lagere geestelijken, zijn theo logisch niet al te best geschoold! Zij zijn nog vol van bijgeloovige Oostersche ideeën en Menelik n was het ook, die trachtte de geestelijke stand te verheffen. Tóch heeft de kerk van Abessynië een grootsch verle den! Er bestaat een Bijbelvertaling, die in de oude Ethiopische taal geschreven is, uit het begin van de zesde eeuw! Deze oude Het parlementsgebouw te Addis Abeba. Hamietische Abessyniërs zijn reeds spoe dig met het Semietische ras geassimileerd, want in voor-christelijke tijden was Abes synië een Semietische cultuur- en missie provincie. Historisch hooren we de naam Abessynië het eerst noemen in de eerste eeuw na Christus. De Abessynische heerschers zwaaiden toen eveneens den scepter over Zuid-Arabië, tot ver in den Soedan, nadat reeds een Ethiopisch Rijk, dat feitelijk vol maakt gelijk was aan het huidige Abessy nië, in vorige eeuwen over Egypte had ge- heerscht. Vandaar, dat de Abessynische cul tuur veel overeenkomst vertoont met de Egyptische. De Abessyniërs kennen hun geschiedenis uit een door monniken ge schreven roman, de „Kebra Nagast", die het ontstaan van het Abessynische keizer rijk in het midden van de tiende eeuw voor Christus verplaatst, in den tijd, waar in over Judea koning Salomo nog regeer de. De koningin van Saba, waarvan in het Oude Testament sprake is, kwam volgens de Abessynische overlevering van Abessy nië naar Jeruzalem en de zoon van haar en koning Salomo is volgens de geschiedbron van Abessynië, genoemde roman „Kebra Nagast", de eerste keizer van Abessynië geweest, die, zich Menelik noemde, de naam, die in het laatste deel van de vorige eeuw de Ras, dJ. de stamvorst van Sjoa, weer aannam, toen hij in vorstendom metjes uitgevallen land weer vereenigde en zichzelf tot Negus Negesti (Koning der Koningen) en aüeenheerscher over het land maakte. Menelik H was een krachtige heerscher, die zich alle moeite getroostte om het door burgeroorlogen, Europeesehe intriques en tenslotte ook door het voorwaarts dringen van den Mahdi gepijnigde en verscheurde land weer te concentreeren, economisch op een hooger peil te brengen en het contact met de omringende wereld te zoeken en te vinden. Abessynië is een rifk land! Er groeit een overvloed van koren, gerst, .ka toen, suikerriet, dadels, koffie, zuidvruch ten, terwijl do wijnoogst niet onbeteeke nend is. De rubberboom groeit er en in de bosschen rijn tal van nuttige houtsoorten. De grond bevat fjzer, goud, kolen, zilver, koper, zwavel. Maar deze natuurlijke schatten zijn nog lang niet in exploita tie; het Abessynische volk is een herdere volk. Handwerk kom* er weinig voor en industrie feitefijk heelemaal niet Een en door een schipbreuk de beide Broeders Frumentius en Adesius op de kust van Abessynië geworpen en als slaaf verkocht aan het hof van den heerscher; deze beide broers, Grieken, waren Christenen. ZAj kwamen daar weldra hoog in aanzien by den vorst en zijn gevolg, bekeerden den keizer en het grootste deel van het Abes synische volk! Frumentius werd later door den Patriarch van Alexandrië tot bisschop gewijd en toen Alexandrië zich in den strijd om het al of niet mensch-zijn van Christus zich de monopolistische leer toe wendde, cLw.z. de leer, dat Christus slechts één persoon: de Goddelijke, zou zijn, ging Abessynië of Ethiopië, zooals het vol gens oude overleveringen in de kerktaal genoemd werd mee! Deze, van Rome afgescheiden, Alexandrijnsche kerk heet: de Koptische kerk. Het hoofd ervan is de Patriarch van Alexandrië, die tevens het hoofd van de Abessynische kerk benoemt en wydt. „Aboena", d.L „Onze Vader", noemt men dit geestelijk opperhoofd. Deze Aboena was tot nog toe steeds een Egyp tenaar; doch sinds korten tijd is er in Abessynië een actie gaande om de in- JKaartk van de flrrinz van Abessynië Voorname Abessyniërs in landskleeding taal, het Amharisch, heeft het volk In middels vergeten; het is ook een Semie tische taal. Zooals onderzoekers beweren, moeten zich in de kloosters nog tal van oude handschriften bevinden, wier inhoud misschien een nieuw licht op den vroegtijd van het Christendom zou kunnen werpen. Behalve deze Abessynische staatskerk be staat er ook nog een Koptische kerk, die minder aanhangers telt, en die met Rome geünieerd is, d.w.z. die, Geloofsleer van de Roomsch-Katholieke Kerk heeft overgeno men, doch de Koptische liturgie heeft be houden. We zien dus in Abessynië een land, waar in Afrika met Europa, verleden met heden en werkelijkheid met onwerkelijkheid is vermengd.

Soester Courant | 1935 | | pagina 4