tJI2/AME5 RUBRIEK mjr* De bruid en haar uitzet - De nieuwe mode. ONS PREMIE PATROON ONZE GOEDKOOPS PATRONEN. Onze lezeressen kunnen aan onderstaand adres de in deze rubriek genummerde mo dellen van damesjaponnen en -mantels tegen tegen den prijs van 58 ct. bestellen. De modellen worden geleverd in de meest gangbare maten. (42 tot 50). De bestelling kan geschieden per brief (met bijgesloten pe^izegels), per postwissel of per giro Men zende de aanvrage aan de Redactrice Da- roesrubriek, Nieuwe Havenstraat 58. Den Haag. De gevraagde modellen worden U binnen enkele dagen geleverd. De tijden van het maanden- soms jarenlange werken aan het klaarmaken van de uitzet van een bruid zijn voorbij. Geen onuitputtelijke voor raden kleeren en linnengoed voor de omvangrijke eitzet van de dochter die trouwen gaat, behoeven «teer te worden aangelegd. Ook heeft moeder er neemt, bijna tot de grond reikend, rijk over de voet valt. Stijlvolle bruidsjapon van wit moirezijde. De japon heeft een lijfje met vierkante halsuitsnij ding en knoopsluiting van voren. Pofmouwen met gladde nauw om de pols sluitende onder mouw. De rok die in ruime plooien los en sierlijk neervalt wordt om de taille door schmockwerk ingenomen. minder zeggenschap in dan vroeger. De jonge bruid doet voor het grootste deel haar eigen keuze en werkt met vlijtige handen en blij gemoed aan de vorming van een smaakvolle en practische, doch niet overbodig groote voorraad van al wat jjj straks noodig zal hebben. In de laatste jaren vooral heeft men het nut van het zelf maken van de uitzet al veel meer ingezien dan tientallen ja ren geleden. En terecht, want hoeveel geld kan de jonge vrouw die in deze tijd onder meestal niet al te rooskleurige omstandigheden haar huishou den moet beginnen, zich hiermede niet besparen. Behalve aan alles wat kasten en laden zal moe ten vullen werkt zij natuurlijk in de allereerste plaats aan haar eigen garderobe. Voor dit deel van haar voorhuwelijksche werkzaamheden ge ven wij hierbij enkele smaakvolle en anderzijds practische modellen. Sport- en reismantel van een of andere geruite wollen stof. Deze practische mantel heeft een breede overslag met revers. Als eenige versiering worden er twee rijen van drie leeren knoopen aangebracht. Een fleurige shawl kan het geheel, dat natuurlijk wegens zijn bestemming zoo een voudig mogelijk behouden wordt, een vroolijke *oot geven. Middagjapon van zacht gekleurde mat crêpe, rijk versierd met schmockwerk. De mouwen die strak sluiten vlak onder de elleboog vallen met veel ruimte om den bovenarm. Om de hals wordt de stof rijk gedrapeerd. Zooals de teekening dui delijk doet uitkomen wordt bij deze smaakvolle japon ook aan de rok niet gespaard. Elegante morgenjapon van genopte zijde mous seline. Deze zeer smaakvolle morgenjapon is ge garneerd met een breede volant van plissé langs de pellerinekraag. De halsopening wordt gesloten met een losse sierlijke strik van de japonstof. Aan de rok is de overslag eveneens afgezet met plissé dat naar de onderkant gelijdelijk in breedte toe- Een sportief mantelpakje met pellerine. Voor dit even doelmatige als aardige toilet kiezen we een donkerbeige tweed. Een geruite tweed staat voor dit pakje het aardigst. De pellerine wordt afneembaar gemaakt, zoodat we voor mooi weer met dit costuum tegelijkertijd een vlot mantel pakje hebben. Een leeren ceintuur, groote knoo pen en opgestikte zakken verhoogen het sportieve uiterlijk van het geheel. Lichtgroene sportjapon. Alle mogelijke lichte goéd waschbare stoffen kunnen vöor deze aardige japon dienst doen. De lange biesgarneering met knoopen over de geheele voorzijde geeft een aparte garneering voor deze overigens zeer een voudige japon van casaque-model. Wandeljapon van een mooie effen wollen stof met een dwarse garneering van gestreepte stof. Deze eenvoudige doch bijzonder smaakvolle ja pon met aangeknipte mouwen en hoogsluitend bubikraagje is zeer geschikt voor de middagwan deling, daar zij geheel de indruk maakt van een vlot mantelcostuumpje. Bij het opruimen van een kast kwam ons een groote doos in handen, waarin zich een zeer breed gerande stroohoed be vond, die jaren geleden dienst gedaan had als „zonnehoed" om een balmasqué-cos- tume te completosx-en, waarbij de dra ger een bewoner der Zuidzee-eilanden voorstelde. Het kwam ons uiterst practisch voor deze goed te reinigen en op te stoo- men en als strandhoed te gebruiken, waar voor het een ideaal model bleek te zijn. Het zal wellicht niet het eenige geval geweest zijn waarin maskeradekleeding en mode ei kander zóó benaderen. Wanneer wij de tegenwoordige mode ob jectief gade slaan, dan zien wij, dat steeds allerlei stijlen uit verschillende vervlogen tijdperken geheel of gedeeltelijk worden overgenomen. Het hangt geheel en al van de toepasing af of deze model inderdaad flatteus zijn en het behoeft natuurlijk geen betoog, dat de modeontwerpers voor een deel hun scheppingen ontleenen aan dat gene wat vroeger gedragen werd, terwijl ook de kleederdrachten van oude volke ren niet geheel nalaten op den scheppen den geest in te werken. Het blijft overigens een kwestie van persoonlijken smaak of men alles wat de mode thans biedt met even vel vreugde zal kunnen begroeten, want immers over smaak valt niet te twisten. Wij zagen dezer dagen in een buiten- landsch modeblad een afbeelding van een vrouw in Oostersch gewaad gekleed. De lange slanke figuur had een gedrapeerd kleed van gestreept cachemire en om het hoofd droeg zij een schilderachtigen doek, aan de bloote voeten witte sandalen. Deze exotisch aandoende vrouw stond geleund tegen een oude stcer.en muur en op den achtergrond waren wuivende palmen. Het eenige wat aan het schilderachtige beeld ontbiak, zoo dachten wij, was een steenen kruik, zooals de Oostprsehe vrouwen op het hoofd dragen. Hoe verwonderd waren wij echter, toen wij na het lezen van hei desbetreffende bijschrift, tot de ontdek king kwamen dat het geen Oostersche was, die in hare Iandsdracht weergegeven was, doch een mannequin, welke een soort mantel demonstreerde voor koele avon den. Onwillekeurig vroegen wij on' af at bet van werkelijke smaak getuigde, indien men deze Oostersche modellen die in war me landon volkomen op hun plaats zijn en zich aan de omgeving en volks-psyche aanpassen, hier tracht in te voeren. Het gezond verstand doet ieder aanvoe len, dat men zich moet kleeden volgens de eischen van land en klimaat en dat wij er lang niet zóó schilderachtig uitzien in een dergelijke kleeding als vrouwen, die deze van kindaf gedragen heben, welke zich aan haar houding, gang en persoon aan past. Inderdaad zijn er ontwerpen op het ge- gebied der mode, die maskerade-modellen zeer nabij komen, althans uiterst grillig zijn. Laten wij slechts een klein, doch be langrijk onderdeel, de hoeden, noemen. On telbaar vele modellen eigenen zich slechts voor bepaalde gezichten en vragen onbe rispelijke coiffures. Velen zullen den afge- loopen zomer een menigte hoeden hebben gepast, omdat het zoo uiterst moeilijk was een geschikt model te vinden. De herftsmodellen zien wij gedeeltelijk al geëtaleerd, doch steeds verschijnen nieuwe creaties op het tooneel. De jagers- hoeden met lange of kortere veer staan voor sportieve doeleinden en voor 's mor gens menige dame aardig, terwijl de Bre- tonsche modellen met rond opgeslagen rand en het eenvoudige matelot hoedje eveneens pogingen wagen om veroveringen te maken. Vele dezer modellen passen niet voor dames, doch zijn meer geschikt om door jonge meisjes gekozen te worden, om dat ze veelal iets kinderlijks aan het ge laat verleenen. Natuurlijk zijn er gelukkig nog vele mo dellen te vinden, welke zich bij iederen leeftijd aanpassen, zoodat niemand ge noodzaakt is een minder flatteuse hoed te dragen. Opmerkelijk is, dat men de laatste jaren 's zomers vilthoeden, zelfs in donkere tin ten ziet dragen, terwijl men in Decem ber reeds de eerste stroohoeden etaleert. Inderdaad Mevrouw Mode is grillig en heeft een onbeperkte macht. Zij decreteert en hare trouwe slavinnen volgen haar. Een groot aantal moddellen vinden wij afgedrukt in „Het Practisch Modeblad", dat voor dames die deze rubriek regelma tig lezen, kosteloos aangevraagd kan wor den tegen inzending van slechts f 0.10 porto. Prijs 0.18. Zooals wij reeds aan kondigden zullen wij maandelijk een of meer patronen tegen een zeer lagen prijs beschikbaar stellen. Ditmaal geven wij een patroon van een eenvoudige huis- of kan toorjapon, in de maten 42 en 44 verkrijgbaar, die ongetwijfeld zeer in den smaak zal vallen. Dames, die dit schitte rende en vooral practi sche patroon willen heb ben, kunnen het bestel len door een bedrag van 18 cent te storten onder j II f. vermelding van naam, j I jobo adres, gewenschte maat 1f ien vermelding van het No. P 2000. Betaling kan ook in postzegels geschie den. De patronen liggen in beide maten klaar, zoodat de toezending nog denzelfden dag plaats vindt, waarop de bestelling binnen komt. Profiteert van dit aanbod en vraagt nog heden! Het model voldoet buitengewoon als huis- of kantoor japon. Een aardige effen wollen stof leent zich uitstekend voor de koelere dagen, waarbij langs hals, mouwen en op de zakken zeer smalle bandfluweeltjes worden genaaid in diverse afstekende kleuren. Voor de zo merdagen is linnen zeer geschikt met gar neering in streepdessins. De japon is mid den voor open en sluit met knoopen en knoopsgaten. Aangezien wij slechts een beperkt aan tal patronen beschikbaar kunnen stellen, raden wij onze lezeressen aan, ten spoe digste een patroon te bestellen voor den zeer geringen prijs van 18 cent. De toe zending geschiedt omgaand en franco. Practische lichaamsverzorging. Onder lichaamsverzorging verstaan wij alles, wat met het uiterlijk aanzien ver band houdt, kleeding, voeding, gymnastiek en.... massage! Veel hooren wij over de drie eerste dingen spreken en veel kunnen v j er over lezen, doch weinigen weten, welk een heilzamen invloed van massage uitgaat. Wellicht schrikken velen er voor terug en denken, dat massage iets onmo gelijks is, dat men zulks niet zelf kan uit voeren. Heeft men echter wel eens nagedacht over het feit, dat men bij vallen of stooten instinctmatig over de pijnlijke plek wrijf, hetgeen zelf massage is, zij het dan tot de meest primitieve vorm terug gebracht. Wanneer men nu echter enkele oefe ningen leert en systematisch op het lichaam toepast, dan voelt men zich daarna zóó monter en frisch, dat men gaarne iederen dag 15 minuten offert voor het goede doel. Men kan bij het masseeren het best zelf aanvoelen met hoeveel kracht men te werk kan gaan en tevens is zelf massage uitste kende gymnastiek. Men moet zich evenwel duidelijk voor oogen stellen, wat men door het masseeren bereiken wil. Wrijven, kneden en luchtig kloppen maakt de spieren los en elastisch, de bloedvaten worden wijder, hetgeen zich kenmerkt door een behagelijke warmte ge voel en zacht rood gekleurde huid. Het flink stroomende bloed ondervindt geen tegenstand en krijgt meer kracht, waardoor ook eventueele vetlagen verdwijnen. Het hart krijgt minder werk te doen, omdat de bloedsomloop beter circuleert. Men moet zich eerst aan massage ge wend en regelmatig toegepast hebben, wil men het nut volkomen begrijpen. Het masseeren en kneden van de voeten voorkomt wintervoeten en vele andere voetbezwaren, doordat hetr bloed beter doorstroomt en de spieren krachtiger wor den. In één woord goed toegepaste massage, die men aan de hand van een desbetreffen de leiddraad kan uitvoeren maken het li chaam gezond en krachtig. Men moet ech ter niet nu en dan tot masseeren overgaan, indien men zelf lust heeft, doch regelmatig en op gezette tijden moet men het door zettep en volhouden HET AANMAKEN VAN SLA. Tot de aanvullingen van het zomer-mem» behoort zeker wel in de eerste plaats „sla".. Het aanmaken van sla is echter lang niet ieders werk en diaarom is het "vellicht «het overbodig eens enkele denken te geven. Bij alle mogt«fij*ke slaatjes, die wij klaar maken, moestem wij zorgen, dat wij deze niet te zuur maken. Slechts zooveel azijn (of citroensap) wordt toegevoegd, dat slechts even de zure smaak te proeven is. Toevoeging van een zeer fijn gehakt uitje en fijn gehakte kruiden verhoogen het aroma. Het smakelijkst is olie en azijn, een tikje zout, alsmede uien of kruiden een uurtje vooraf klaar te maken, zoodat de verschil lende smaakjes zich combineeren. De volgende sla-saus valt zeer in den. smaak. 2 eetlepels olie, 1 eetlepel azijn of witte wijn, 1/2 theelepel zout, 1/4 thee-I lepel mosterdpoeder en 1/4 theelepel sui ker. De droge ingrediënten worden vermengd in een kommetje aangemengd met de azijn, daarna met een dun straaltje olie toevoegen en dit alles flink kloppen met een vork,, daarna over de sla gieten, die goed droog moet zijn en op het laatste oogenblik om en om wordt geschept. x AZIJN-CITROEN: Zelfs onder de volgelingen der nieuwe voedingsleer heeft men nog huisvrouwen, die bij voorkeur azijn aan spijzen toevoe gen. Zij kunnen zich niet vereenigen met den smaak van citroensap bij alle gerech ten. Welke van beide zuren zal nu als over- winnaar uit den strijd naar boven komen?, j W ijzouden zeggen „geen van beiden". Zooals met vrijwel alle dingen het gevali is, hebben beide hun goede- en hun schar-] duwzijde en daarom is het nuttig, dat huis-! vrouwen het vóór en tegen van het ge-' brui'k van azijn of citroen kennen. Azijn heeft de eigenschap voedingsmM- j delen niet alleen te kruiden, doch ook ves- j schillende bestanddeelen beter te doen ver-1 teeren. Zulks geldt voornamelijk voor diö-j stoffen, welke rijk aan eiwitten en koolhy- I draten zijn. Aan den anderen kant worden' b.v. peulvruchten minder gemakkelijk ver teerbaar door toevoeging van azijn, waar- om boonenslaatjes, hiermede aangemaakt,; voor menschen met een minder sterkei maag ongewenscht zijn. Overdaad van azijn schaadt, doch zulks geldt voor alles waar van men teveel gebruikt. Goede wijnazijn bevat 5% azijnzuur even als sterke inmaak azijn. Tafelazijn heeft hiervan 3 1/2%, azijn-spiritus 10% en azijn- essence 80%. Citroen hebben een een grooten voor sprong op azijn, aangezien de sap alle stof- 1 fen bevat, welke noodig zijn voor den op bouw en de instandhouding v&n het men- j schelijk lichaam en door het basen over schot aonvullend werkt. In ongezoeten toestand be^at de sap 7% I citroenzuur zoadat het zuur-gbhalte het dubbele is van tafelazijn. Er zijn fanatieke kooksters, die zoo'n voor keur voor citroenen hebben, dat zij azijn uit de keuken verbannen bij de bereiding van spijzen. Zulks is echter absoluut on- noodig, aangezien er een menigte dingen zijn, waarvoor men azijn evengoed, zoo niet beter kan gebruiken (marineer en van vleesch, visch, inmaakuitjes, augurkjes enz enz.c Hoe smakelijk citroensap ook moge zijn bij de bereiding van vruchten en andere slaatjes, zal men toch bij voorkeur azijn ge bruiken bij een voedzame aard appel-huza ren of haringsla- Wij kunnen het eene gebruiken en be hoeven het andere niet te laten, vóór alles geldt als het beste den gulden middenweg, te volgen. Vruchten als afweer middel tegen ziekten. Het feit, dat vruchten over het algemeen zeer gezond zijn, behoeft geen betoog meer; hieiover is men het zeker eens. Over de bij zondere waarde van enkele soorten in het bijzonder willen wij nog iets laten volgen. Frambozen zijn uitstekend in geval van lever en galaandoeningen. terwijl de sap van deze vruchten uitstekend is voor zie ken met koorts; het werkt tevens goed op de stofwisseling in. Groote, vleezige kersen z'jn bloedvor mend on uitstekend om gebruikt te woeden door nerneuse menschen. liet sap zet de inwendige klieren tot meerdere werking aan. Vooral zijn de opbouw/node svcfisn uitstekend voor kinderen, terwijl van de stelen thee getrokken wordt, cbe gebruikt wordt bij blaas stoornissen. Kruisbessen bevatten kalk en zuivers» het bloed; perziken bevorderen de werking der nieren. Pruimen werken uitstekend op de spijs vertering en moeten in geval van consti patie liefst rauw op den nuchteren maag gegeten worden; zoo r.ocdig voor het naar bed gaan. Appelen, met den schil genuttigd regelen eveneens de spijsvertering en oefenen een goeden werking uit op de hersens droge

Soester Courant | 1935 | | pagina 6