tigheid van de opening tc.n_rifi»neraal "*«-!»■ slechte weersgesteldheü vloeien. Men maakt er thans te Genève in welingelichte kringen geen geheim meer van, dat, zoo- dra de Italianen het eerste schot op de Abessynen hebben gelost, Engeland met zijn geheele mili taire macht voor den negus in de bres zal springen. Niet uit recht vaardige toorn tegenover den Romeinschen vredesverstoorder, maar omdat Engeland eenvoudig niet kan en mag toestaan, dat Italië de Roodezeekust gaat be- heerschen, met alle gevolgen van dien. Suezkanaal en Roode zee vormen te zamen nog altijd de levensader, die moederland met koloniën verbindt. Wil Engeland de baas blijven op den weg naar Indië, dan moet het den huidigen toestand tot iederen prijs trachten te bewaren. Een verandering daar in, zooals door Italië gewenscht, is voor Albion onverdraaglijk. En daar komt nog bi], dat Londen zeer terecht vreest, dat Mussolini. indien in Abessinië eens alles van een leien dakje mocht loopen, de smaak dusdanig beet zal krijgen, dat hij maar meteen tracht geheel Noord-Oost-Afrika, met inbegrip van het Suezkanaal in zijn macht te krijgen. Volkomen van al deze feiten op hoogte, vergaderen te Genève Volkenbond en Commissie van Vijf. Speciaal de Commissie van Vijf, die belast is met de bestu deering van de mogelijkheid om alsnog een compromis tusschen Italië en Abessinië te vinden, lijk werd genomen, wat tot uitinc kwam in het geringe aantal stem men op Polen uitgebracht. De Memelkwestle dreigde een oogenblik de aandacht van het Italiaansch-Abessynsche conflict af te leiden. In Lithauen het kleine landje aan de Oostzee met slechts twee millioen inwoners, ligt een groot gevaar vooi den vrede in Europa ongesloten, in den vorm van de in Memelland wonende Duitsche minderheid In ons vorig overzicht hebben wij reeds gewezen op de protesten van Hitier en Goering tegen de onderdrukking en onrechtvaardi ge behandeling, waaraan deze Duitschers bloot staan. Hitier heeft intusschen Zondag voor den rijks dag dit protest nog eens her haald. De signatair mogendheden Italië, Engeland en Frankrijk heb ben nu beloofd, dat zij op de'ver- kiezingen, die 29 September in Memelland zullen plaats hebben, nauwgezet toezicht zullen uitoefe nen, dat alles naar recht en billijk heid verloopt. Bovendien heeft de afgevaar digde van Lithauen bij den Vol kenbond nog verklaard, dat zijn regeering alle contractueele ver plichtingen zal nakomen. Daar mede is deze kwestie weer voor eenigen tijd uit de wereld gehol- oen, maar wij zijn er zeker van, dat zij op een ongelegen moment weer te voorschijn zal komen. Het ware wellicht beter als de Vol- ENGELSCHE PARTICULIERE LUCHTVAARTSCHOOL VOOR MILITAIRE VLIEGERS. Op het vliegterrein van Hanworth bij Londen werd een luchtvaartschool geopend, waar de toekomstige vliegers van de koninklijke luchtvloot of reservevliegeré hun voor-opleiding kunnen genieten. moet na de jongste uitlatingen van Mussolini wel van de on vruchtbaarheid van haar werk overtuigd zijn. Desondanks is zij nog met haar voorstel tot een minnelijke schikking te voorschijn gekomen, een voorstel intus schen, dat wel juist eender als de vorigen in de prullemand van Mussolini zal terecht komen. De Assemblée van den Volken bond heeft deze week het Abes- synsche geschil wat links laten liggen om zich met andere dingen bezig te houden. In de eerste plaats moesten de permanente leden van den Volkenbondsraad voor de periode van half Septem ber 1935 tot half September 1938 gekozen worden. Veel spanning daarbij beleefde men; voor de drie vacatures waren slechts drie candidaten gesteld, n.1. Ecuador, Polen en Roemenië. Deze drie landen mochten dan ook het ge noegen smaken tot lid van den Volkenbondsraad te worden ge kozen. Opmerkelijk was daar slechts bij het betrekkelijk gerin ge stemmenaantal, dat Polen op zich wist te vereenigen. Dit vond zijn oorzaak in een ruzietje, dat zich in de Assemblée tusschen Beek, den Poolschen afgevaardig de, en Litwinof, den man van den communistischen heilstaat, had afgespeeld. Litwinof, had zich in een redevoering kampioen ge toond van de idee der collectieve veiligheidsverdragen tweezij dige verdragen konden in zijn oogen geen gratie vinden. Tus schen Polen en Duitschland be staat nu echter zoo'n tweezijdig verdrag, zoodat Beek meende, zich de woorden van Litwinof te moeten aantrekken. Op minder zachtzinnige wijze trok hij dan ook tegen den Sovjetafgevaar digde van leer. Deze liet het daar bij niet zitten en diende Beek van repli'-k, zij het op heel wat cor recte manter dan de-laatste te»$ genov^r hem noodig geacht had^ De Poolsche afgevaardigde vond het nu noodig tijdens de verde diging van Litwinof de zaal te verlaten, wat hem door de leden van den Volkenbond, die toch al niet te zeer dwepen met het hui dige Poolsche regime, xeer kwa- WEERT DE VREEMDE WOORDEN Holland, let op uw saeck 1 Men behoeft waarlijk geen purist door dik en dun te zijn om te erkennen, dat wij ons op het gebied van het gebruik (lees liever: misbruik) van vreemde woorden toch wel heel erg te buiten gaan. Om b.v. een woord te noemen, dat men in alle steden en in bijna alle stra ten kan aantreffen: coiffeur. Al is het de gewoonste baardschrapper in de gewoonste straat, die niet weet of zijn „coiffeur"-schap is ontleend aan het Spaansch, het Sanskriet of het Laplandsch, het doet er niet toe: hij kondigt zich aan als „coiffeur". Wij halen dit voorbeeld nu niet aan, omdat wij meer in het bij zonder iets tegen kappers heb ben, maar omdat iedereen zich overal van de juistheid van onze bewering kan overtuigen. Tot ver- onschuldiging van het kappers- gilde kan tenminste dienen, dat het woord niet verkeerd is toe gepast; maar wat te zeggen van een eetgelegenheid in het vorste lijke Haagje, die zich niet aan dient als „restaurant" (óók al zoo'n algemeen voorbeeldt doch als„maison êi manger" 1 Het is te hopen, dat het eten er beter is dan de naam.. Thans hebben wij evenwel een erger staaltje onder oogen ge kregen, en dat wel van een lichaam, waarvan men het zeker niet zou hebben verwacht, name lijk van de Koninklijke Neder- landsche Automobiel Club, kort weg K.N.A.C. genoemd. Deze heeft een kaart van de Europeesche autowegen het licht doen zien, waarmede zij ongetwij feld een goed en nuttig werk heeft verricht. Het is ons echter te eenenmale een raadsel, wa .r- NEDERLANDSCH WEEKOVERZICHT De staking te Tilburg. Geen inmenging van buiten staanders. De brandkast in de sloot. Een aangename verrassing. Twee hardhan dige politiemannen voor de recihtbank. Prinsjesdag in Den Haag. Wat de Troon rede behelst. De staking te Tilburg blijft nog steeds een onrustbarend aanzien vertoonen; het aantal stakenden bedraagt nu tusschen de 4200 en 4300. Van eenig toegeven van een van beide zijden schijnt nog wei nig sprake te zijn. De stakers blij ven op hun standpunt staan, en de patroons eveneens. De geruchten, als zouden onder -'eze laatsten oneenigheden zijn ontstaan, zoodat eenigen hunner voornemens zouden zijn om uit de fabrikanten-OTr-fanisatie te tre den en afzonderlijk met de sta kers te onderhandelen, blijken on gegrond. Aan de ziide der werk gevers is de solidaditeit minstens even hecht als aan die van de werknemers. In de vergadering, die dezei dagen op de wielerbaan werd ge houden en als steeds druk be zocht was, werd medegedeeld dat het stakingscomité bezig is met de voorbereiding van een steunactie over het creheele land en onder eigen leiding. In ver band met het niet denkbeeldige gevaar, dat een verbod van sa menscholingen zal worden afge kondigd, maanden de sprekers aan tot het bewaren van de rust en orde, zooals tot dusverre be tracht. Wij hooren, dat van de zijde der om daarop in België de steden, waarvoor wij goed-Dietsche na men hebben, staan aangegeven met Fransche namen. Waarom Bruxelles, Anvers, Ostende en Gand De heeren van de K.N.A.C. eullen toch zelf ook wel nooit «eggen, dat zij naar „Bruxelles" of „Anvers" gaan, doch gewoon aaar Brussel of naar Antwerpen. Het is een slecht voorbeeld, dat de grooten aldus aan de kleinen geven; en nog wel een voorbeeld, dat op geen enkelen grond valt te verdedigen. De K.N.A.C. zou zich misschien kunnen beroepen op onzen Topo- grafischen Dienst, die ten vori gen jare een kaart uitgaf waarop de Vlaamsche steden onder hun Franschen naam staan aangege ven, zij het dan ook, dat daarach ter tusschen haakjes de Neder- landsche naam is vermeld. Slecht voorgaan mag evenwel niet nopen tot slecht volgen! In dat opzicht doen wij ongetwijield beter, eens naar onze Duitsche naburen te kijken, die gedurende en na den oorlog een verwoeden strijd zijn gaan voeren tegen het ook daar te lande sterk verbreide euvel van het gebruik van vreem de woorden. Men moet erkennen, dat deze strijd tegen de vreemde woorden er niet vergeefs is ge streden. v Van iederen -góeden Nederlan der kan en mag men eveneens verwachten, dat hij zijn eigen taal hoog' zal houden en uit gemak zucht of bluf geen vreemd woord zal gebruiken, als hij uit eigen taal kan putten. Nederlanders, spreekt en schrijft Nederlandsch I stakers nog voortdurend bemid delingspogingen in het werk wor den gesteld. Het grootste struikel blok is echter, dat de fabrikanten de leiding van de stal.ing niet willen erkennen. Wij maakten reeds melding van het feit, dat de stakers gelde lijk en op andere wijze worden gesteund door het N.A.S. Nader vernemen wij, dat de stakings leiding, hoewel dezen steun op prijs stellende en gaarne aanvaar dende, den eisch had gesteld, dat het N.A.S. zich van elke inmen ging in den gang van zaken zou onthouden. Het was moeilijk te verwachten, dat het N.A.S. zich aan deze af spraak zou houden; dat is dan ook blijkbaar inderdaad niet gebeurd, reden waarom de stakingsleiding zich thans schriftelijk tot het N.A.S. heeft gewend om nogmaals nadrukkelijk vast te stellen, dat men niemand het recht toekent om zich in het geschil te mengen met welke goede bedoelingen ook. Naar men zich herinnert, werd eenige weken geleden bij een landbouwer te Krimpen a.d. Lek de geheele brandkast gestolen, inhoudende een belangrijk be drag aan contant geld en papie ren van waarde. Noch van de kast, noch van de daders heeft men of. dusverre een spoor kunnen ont dekken. Thans echter is althans de bcandkast terecht gekomen. Om zich van dit corpus delicti te ont doen, dat zij toch moeilijk aan een opkooper konden verkoopen, hebben de inbrekers het zware dina eenvoudia.in een sloot, EEN DORP IN DE „BERGVESTING" VAN ABESSINIË* kenbond op het oogenblik maai ineens spijkers met koppen sloeg en Memelland desnoods maar on afhankelijk van Lithauen maakte. Een zeer gevaarlijke steen des aanstoots zou daarmede uit de Europeesche politiek verdwenen zijn. HULL HERINNERT AAN HET KELLOGG-PACT. Het heeft groot opzien gebaard toea Huil, de Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken, de vorige week zoowel Italië als Abessinië aan het Kellogg-pact herinnerde. Eden, de vertegenwoordiger van Enge» tand bij den Volkenbond. gegooid, op nog geen 50 meter afstand van het huis, waar de diefstal was gepleegd. Toen de bestolen landbouwer een schuit aan het verhalen was in bedoelde sloot, stootte deze eensklaps op een onverwachte hindernis. Bij onderzoek bleek dit, zooals gezegd, de gestolen brandkast te zijn. Dit was een verrassing, die nog aangenamer werd, toen bleek, dat de dieven zich hadden verge noegd met het meenemen van het baar geld, dat zich er in bevond De stukken Nederlandsche Schuld spaarbankboekjes en andere pa pieren van waarde, aan het ver handelen waarvan hun blijkbaar te groote gevaren waren verbon den, hadden zij ei in gelaten Een geluk bij een ongeluk dusl Voor het gerechtshof te Den Haag werd de geruchtmakende zaak behandeld van de twee Voorburgsche politiebeambten, die in April van dit iaar het aan den stok hebben gekregen met een paar rumoerige café-bezoe kers en daarbii, na door dezen te zijn gesard, wat hardhandig zijn opgetreden. Zekere M., een on gunstig bekend staand individu harmonicaspeler, heeft het daarbij moeten ontgelden en een paaT klappen gekregen, die misschien wat harder zün aangekomen dan r>orspronkeliik de bedoeling was, Ter zake van mishandeling wa ren de twee politiebeambten over wien zeer gunstige inlichtin gen werden verstrekt, veroor deeld tot drie maanden gevange nisstraf ieder. Van dit vonnis wa ren zii in hooger beroep geko men. Het zwaarste schiint hun te worden aangerekend, dat zii in hun processen-verbaal hebben geknoeid, wat zij dan ook moes ten toegeven. De advocaat-generaal zeide, geen termen aanwezig te achten om verandering te brengen in de opgelegde straf. Op 30 September a.s. volgt de uitspraak. In afwijking van hetgeen wij anders op den derden Dinsdag in September gewoon zijn im mers, dan is het Prinsjesdag in Den Haag I was het weer bui tengewoon ongunstig. Het regen de en stormde, dat het een aard ^.ad. Eerst tegen drie uur klaarde het op. Dat was jammer, want de plech- der Sta- óe» welke echter blijkbaar weinig invloed uitoefende op 't publiek, dat we der in groote getale was opgeko men, om deze jaarlijks terugkee- rende indrukwekkende ceremonie bij te wonen. De opening der Staten-Gene- raa is echter meer dan een at tractie voor de kijklustigen, die zoowel uit Den Haag als van heinde en verre komen, per spoor en in geweldige autobussen, die aan het Malieveld stationneeien. Zij is telken jare het keerpunt in het parlementaire leven. En met belangstelling ziet men uit naar de Troonrede. Zij is ook dit jaar weder sober en ernstig van inhoud, in overeen stemming met den druk der tij den. H. M. de Koningin wijst erin haar rede op, dat „devaluatie van de munt of prijs geven van den gouden standaard niet beschouwd kunnen worden als middelen, die de volksgemeenschap als geheel baat zouden brengen." Voorts worden er bestaande en nog te treffen maatregelen ter bestrijding van de crisis in aangestipt he laas ook eenige verhooging van enkele belastingen in uitzicht ge steld. Scheepvaart, landbouw, indus trie, worden genoemd als lijden de onder de depressie, zoodat DE MAN, VAN WIEN DE OORLOG AFHANGT. De Raadscommissie van vijf is met haar bemiddelingsvoorstellen gereed gekomen, doch men acht het niet waarschijnlijk dat Mussolini, die zegt dat eeg oorlog van den Volkenbond en Abessinië afhangt, deze aanvaarden zal. steunmaatregelen noodig zijn. De extremistische partijen zullen aan banden worden gelegd. Er spreekt een sterk medege voel uit dit Staatsstuk, dat helaas geen optimistischen toon kan ademen. BUITENLAND. Aan den vooravond van den oorlog. Ook de Engelsche wapens zullen een woordje meespreken Werk voor niets van de Commissie van Vijf. Litwinof en Beek ru zie. Het Memelconflict: een gevaarlijke steen des aan stoots. Staan wij aan den vooravond van den oorlog? Ja, zeggen de assuradeurs voor de zeevaart. En uit deze overtuiging hebben zij de consequentie weten te trek ken: zij hebben de clausule no pens oorlogsrisico's, die in alle gebruikelijke contracten is opge nomen, met een opzegging van tien dagen geannuleerd. Na af loop van dien termijn kunnen spe ciale contracten tegen oorlogs risico's gesloten worden tegen speciale tarieven. Ja, zegt ook de Engelsche re geering en zij brengt haar Middel- landsche zeevloot tot de grootst mogelijke sterkte, zet 300 vlieg- luiyc» ctartbereid in Egypte neer, versterkt de liavens Malta, Cy prus, Haifax en Alexandrië, con centreert de homefleet ten zuiden van Engeland, zoodat zij zoo gauw mogelijk naar de Middellandsche zee kan opstoomen, kortom zij neemt alle mogelijke maatrege len, die gelijk staan met een re gelrechte mobilisatie. Ja, zegt ten slotte ook Musso lini, de man, die het in de eerste plaats kan weten, voor een com promis is het thans te laat, ei zal gevochten worden. En om te be wijzen, dat hij het meent, stuurt hij nog eenige tienduizenden manschappen naar de Abessyn sche grens. Zoo is de toestand aan 't einde van de derde Septemberweek van het jaar 1935, 16 jaren na de stichting van den Volkenbond, die de wereld den vrede zou je ven. Zoo is de toestand in een wereld, die, op enkele uitzonde ringen na, zegt den vrede te wil len en alles te zullen doen om hem te handhaven. Het is be droevend. Het is bedroevend te meer, daar, zooals de zaken er op het oogenblik voorstaan, de oorlog zich niet zal beperken tot een strijd tusschen Italianen en Abes synen. Ook Engelsch bloed zal er RECHTSZITTING IN ABESSINIË. Het rechtsleven speelt in Abessinië een groote rol. De Abessinicr zelf is zeer •praakzaam en neemt graag de gelegenheid waar om het middelpunt van een of andere rechtszaak te zijn. Men onderscheidt verschillende soorten rechtszit' tingen, een zoogenaamde straatrechtszitting, waarbij de beklaagde en aanklager zelf hun rechters kiezen, voorts een scheidsgerecht, waarbij een rechter mee werkt, verder het gerecht in het ministerie van Justitie, welke belangrijke gevallen berecht, en slotte het bloedgerecht, waarbij de Keizer zelf recht spreekt. Onze foto toont een zaak voor het „straatgerecht".

Soester Courant | 1935 | | pagina 5