MUSSOLINI'S WAAGSTUK Eerste Soester Eierveiling RECLAME GECOMB. SOESTER BLAD EN. korte hartweg 14 poefs met wat goeds Het goedkoopste adres in nieuwe en 2e handset meubelen enz. J. J UT Korte Brinkweg No. 9, Soest- op elke Woensdag, s middags fe 2.30 uur, Liefdewerk oud papier. De Nederlandsche Tandpasta GRATIS Nf fp Om ook kennis A te maken.;met onze voortreffelijke Amilda-Huidcrême ontvangt ieder bij koop van een lube l IVOROL, tijdelijk j een tube Amilda f gratis, Zoo'n prachtige mond met tanden. Hoe frisch, gezond en schoon I Om mooie, gezonde tanden te hebben, moeten ze evenals gelaat en handen goed onderhouden worden. Goed onderhouden, dat is poetsen met de goede tand pasta, poetsen met Ivorol, dat den natuurlijken glans van het tand-ivoor óp-haalt. Ivorol bevat de noodige stoffen om het tand-ivoor frisch, gezond en glanzend-wit te houden. Ivorol de ivoor-tandpasta is wetenschappelijk samen gesteld door Mijnhardt, de bekende Pharm. fabriek van Purol, Dampo, Amilda, Tabletten en Poeders en U weetwat Mijnhardt maakt is goed. Ivorol per tube 60 en 40 cent, ,per doos 20 cent. In elle goede zaken verkrijgbaar. Poets dus ook met Ivorol. Dronkenschap. Woensdagnacht is door de politie in arrest gesteld zekere v. d. P. uit Baarn, die zich in kenneliiken staat .van dronkenschap op den openbaren weg bevond. landsche wisselkoers werd niet langer gere< guleerd door de Italiaansche circulatiebank, klaarblijkelijk met het doel de goudvoorraden te reserveeren voor den komenden strijd. Weder later werd de minimum-dekking der, circulatie aan bankbiljetten heelemaal opge-. heven, opdat de Regeering de vrije hand zou krijgen om de bankbiljettentenpers naar be-j hoefte te kunnen laten draaien. Het land werd voorts meer en meer inw gesteld op het gebruik van Ersatsproducten. Zooveel mogelijk moest men pogen van het buitenland onafhankelijk te worden. De bin-j nenlandsche industrie werd gestimuleerd en werkte onder hoogdruk. O.a. richtte de Re- geering een staatssteenkolenmijn op met het doel den import van buitenlandsche kolen te beperken. Resumeerende, kunnen wij dus vaststellen, dat Mussolini op alle mogelijke wijzen zijn land poogt gereed te maken om den strijd tegen Abessinië te voeren. Zijn economische en finantieele politiek was in de vorige maan-, den reeds op dit doel gericht. Een andere| vraag is het echter, of de Italiaansche Re-! gecing ook doeltreffend geslaagd mag heeteni in het volvoeren van deze taak. Om deze vraag te beantwoorden, denep wij in de eerste plaats onze aandacht te schenken aan de economische zijde van dej zaak. Handelsbalans 1932 1933 1934; (in mill. Lires) Totale invoer 8.268 7-4l3 7-6673 Totale uitvoer .6.812 5.974 5.225; Invoersaldo' 1.456 1.439 2.442; Uit deze cijfers blijkt, dat de handelsbalans van Italië zich de laatste jaren in het nadeel) van het land ontwikkeld heeft. De invoer ia 1934 is grooter geworden, maar sterker nog) is de uitvoer van Italiaansche producten ge-j daald. Deze ontwikkeling is veroorzaakt dooit de onvoldoende aanpassing bij het buiten-( landsche prijspeil, waardoor de Italiaansche! uitvoer in toenemende mate verdrongen werd.) Het spreekt vanzelf, dat een invoersaldo op] de handelsbalans een nadeelige werking heeft) op de betalingsbalans. Ook deze moet zwaar! passief zijn, hetgeen op te maken is uit het; feit, dat de centrale bank in 1934 niet minder, dan Lires 1.5 miiliard aan goud verloor. De) Italiaansche scheepvaart brengt belangrijk* minder deviezen „in het laatje", het vreem-j délingenverkeer is sterk afgenomen., terwijl o.a. ook de remisen van geëmigreerde Ita-j lianen uit het buitenland door de economische crisis belangrijk zijn teruggeloopen. De finaniteele kracht van Italië laat even-1 eens veel te wenschen over. Het dekkingsper-j centage in goud op de bankbiljettencirculatie bedroeg op 30 Juni j.1. slechts 41.6 pCt. en; is inmiddels aanzienlijk teruggeloopen. Dë staatsfinanciën staan er droevig voor: de| schuld is van 1928 tot 1934 van Lires 83 mil-i V T~r' ---3" -1-0ïer*{ wijl juist h!et laatste jaar bijzonder groote uit-j gaven ter voorbereiding van den oorlog heb«( ben plaats gehad. De staatsbegrootingen too-l nen de laatste jaren chronische tekorten. In[ I930-'3i bedroeg het tekort Lires 504 millioen^ in i93S~'36 is het geraamd op Lirs 1.65473 millioen, echter zonder rekening te houden; met de uitgaven in Oost-Afrika. Om een illuri stratie te geven, hoe weinig sterk de finan-1 cieele draagkracht van Italië is geworden^ vermelden wij, dat de post intrest op de staats-J begrooting 1^4 beloopt van de totale uitgaven.) Zoo toegerust gaat Italië een kolonialen) oorlog beginnen. Wij hebben niet teveel ge«| zegd, toen -wij boven dit artikel als opschrift; plaatsten Mussolini's waagstuk) Hoe précair de toestand in het land is, kotf dezer dagen opnieuw blijken. Den laatsten; tijd werd van Italiaansche zijde herhaaldelijk) gepoogd om credieten in het buitenland te; verkrijgen, teneinde het gebrek aan finaSi-, cieele middelen te overbruggen. Noch in geland, Amerika of Frankrijk gelukte het; echter om leeningen op te nemen, aangezien men te weinig vertrouwen in de soliditeit vah het land stelt. Teneinde alle financieele re-j serves van het land te mobiliseeren, is Mus solini tot drastische maatregelen overgegaan tijdens den kabinetsraad te Bolzano. Er werd geceereterr'1, dat: alle buitenlandsche effee-; ten moesten worden ingeleverd, waartegenover, de Schatkist schatkistbiljetten zou verstrek ken. Voorts, dat een belasting van 10 pCt. op dividenten, renten, inkomsten uit toonder- papier zou worden geheven ter versterking van de staatsfinanciën. Een en ander moet worden gezien als een noodsprong. De laatste finar.G-' eele bronnen van het land worden aangi boord en als deze uitgeput zijn, dan onibrcken Italië de deviezen, welke noodig zijn om de oorlogsaankoopen te kunnen uitvoeren Dkn zullen Lires aan het buitenland moeten wor den aangeboden en het is de vraag of het buitenland deze zal willen accepteeren. Zoo ja, dan zal zulks ten slotte uitloopen op een koersinstorting van de Lire. Zoo sta3n dus de zaken nu Mussolini zijn koloniale aspiraties wil gaan uitvoeren. Het is weinig mmder dan een waagstuk, wat hij gaat volvoeren. De kapitaalkracht onibreckt om een kolonialen oorlog van eenigen gen duur vol te houden en wanneer bel Italië in de verovering van Abessinis nu eens tegen loopt, hoe komt het land dan de financieele en economische gc.o'gen zonder ongelukken te boven? En als Mussolini zijn zin krijgt en Abessinie voor de Italiaansche kolonialisatie wordt opengesteld, zal Italië dan de financi eele klacht hebben om de noodige kapitalen ter exploratiev an de natuurljke rijkdommen van de Abessijnsche hoogvlakten ter hand te nemen Mussolini spe.elt hoog spel niet alleen me; Abessinie, maar mi-sscniMi nog meer met zijn eigen land. (Nauiuk verboden). Fancy-fair op Nieuwerhock. I11 het St. Lu dgar disgebouw op Nieuw er- hoek werd Zaterdag, Zondag en Maandag ten fancy-fair gehouden ten bate van dë Kath. kerk Soestdijk en het Parochiehuis. Zaterdagmiddag ie half vier opende de Zcerecrw heer pastoor Smit officieel dezen liefdadigheidshr/ar, mot een welkom aan alle aanwezigen. j Dn is de derde fancy-fair, die pastoor Smit te Soestdijk opent en het is hem een genoe-, gen, allen hartelijk dank te zeggen, die in de drukke voorbereidende werkzaamheden een aandeel gehad hebben. Spr. hoopt verder, dat deze dagen een gevoel van saamhoorigheid. zal leggen tusschen Katholieken, maar ook! tusschci Katholieken en andersdenkenden. De gemeente-secretaris, de heer Batenburg, richtte hierna het woord tot pastoor Smit en dankte hem voor alles wat hij gedaan heeft en weer doet voor de jaarlijksche fancy-fair., Bij al den dank, die gebracht wordt, aldus spr., wordt er steeds éen vergeten, n.L U, die als voorzitter zoo oneindig veel op u neemt. Daarvoor hulde aan pastoor Smit en moge ook dit jaar zijn harde werken weer met succes bekroond worden. Hierna was het plechtige gedeelte achter den rug en liet de muziek zich op uitnemen de wijze hoor en. De bezoekers kregen nu gelegenheid eens rond te gaan. Een paar aardige bloemver- koopsters boden ieder een klein bloempje aan een ouderwetsch, vroolijk crmolien- tje bleek een wandelende grabbelton te zijn het geluksrad draaide en bij de verschil lende attracties heerschte al gauw een ge zellige drukte. In de wafelbakkerij kon men warme wa fels, zoo uit den vorm, genieten en gezellige zitjes in de bierkneipp noodigde uit tot even rusten na de kleine vermoeienis van schieten Of werpen. Een bijzonder woord van lof verdient de zeer mooie poppentcntoon^telling. De com plete bruidsstoet, komende uit de kerk, is vervaardigd door den Missie-naaikrams. Dan het voiledige voetbalveld, de match in vollen gang. gemaakt door de Kath. Jeugd ver. de Jonge Werkman en de Kerstkribbe van houtzaagwerk door Max Engbripk; de piekenzaal, vervaardigd door de zusters van Mariünburg, een klasse der Maria-school, door de leerlingen dier school, de Canadeesche: vijfling, George van de Rebellenclub, Dik Trom etc. Het bezoek aan den fancy-fair is op alle dagen bijzonder groot geweest. Zondag- en Maandagavond was er zooveel belangstelling, dat in en slechts voetje voor voetje vooruit kon komen. Maandagavond had gelijktijdig de uitloting plaats van de verloting, welke eveneens een onderdeel was van den fancy-fair, waarna met een dankwoord van pastoor Smit deze fancy-fair werd gesloten. 1 De uitslag der verloting is als volgt: /rijs Ie. Dames- öf Hcerenrijwiel 1048 2e. Modern Theenv.ubel 1087 3e. S?l n-!ainp 249 4e. V 'penhouder (gegarandeerd) 1271 5e. Sier-Theemuts (pop) 1210 6e. Schemerlamp 2400 7e. Bvievcnhanget 'J verk) 1678 8e. Pop 962 9e. K peren bak 814 10e. Eierstel (aardewerk) 1502 11e. Een stilleven 1118 12e. Een kussen 986 13e. Plateelen Vaas 968 14e Een Bloemkan 1040 f,e. Een Photo-album 1316 .6e Glazen Scheepje 1221 17e. Byouterie-doos 426 18e. Doos Ringers-bonbons 1222 19e. Tabak- en Sigarendoos 1157 20e. Roomstel 1145 21e. St.mdaard met doos Zeep 1895 22e K uwenhouder 798 23e. Schilderstukje 1967 34 e. Theelichtje 1481 25e. Loeren Taschje 1197 26e. Theeblad 1289 27e. Keuken-garnituur 1835 28e. Koperen bloempot 1340 29e Doos Post 1202 30e. Taartenschep 1816 31e. C 'tus-srandaard 1240 32 e. Bonbon, schaaltje 1435 33e. Doos fondant 395 34e. Chocolad-s-kan 35e. Geborduurd kfeodjo 1325 36e. Ffltreer-koÜiekaa 1693 37«. Foto standaard 1008 38e. Sigarettcn-eiul 810 39e. Theeblad 711 40e. Twee wand bord 2084 41e. Theeblad 2069 42e. Stel vaasjes 1209 43e. Theekan 1493 44e. Fleacb Eau de Cologne 1417 45 e. Botervlootje 933 46e. Tafelkleed 1262 47e. Bierkraflb 203 48e. Schilderijtje 1749 49e. Theepot 871 50e. Sigaretten-étvi 961 Uitslag Poppen-Verlollngj Bock3 met Canadeesche vijfling 9 Het Ziekenzaaltje 265 Het Klas-lokaaltje 61 De Bruidsstoet 33 De Kerstkribbe 164 Het Sportpark aio Verjaardag van de pop: 4 December. De prijzen kwonen worden afgehaald bij Orth, Lgmc" Bergstraat 6, Soettdijk. Tevens inkoop van geheele of ge~ deeltelijke 'inboedels. ■atjBSSaSSSSMBBBHIISSBHSS! KUNT U mMn irt da turnzaal van hei Stations» Koffiehuis, Torensiraat, Soest Inzendingen worden gratis afgehaald ringspoH'-iek meer naar voren gekomen, toen het den Duce duidelijk werd, dat Italië, on danks de overheidsmaatregelen, niet tegen de crisis zich staande kon houden, zoodat een uitweg, een doorbraak moest worden gevon den. Mussolini is in vorige maanden dan ook gaan verkondigen, dat Italië uitbreiding van koloniaal bezit dringend noodig had, aan gezien het land geen mogelijkheden voor de wassende bevolking nog langer bood. In het begin van 1935 kan men constateeren, dat Mussolini gaat werken in de richting van au tarkie. Hij wil zijn land zooveel mogelijk „op eigen beenen laten staan" en hierop gaat hij zijn economische politiek richten. De invoer uit het buiteniand wordt door middel van con- tig en t eering sm aai r eg el en scherp ingekrompen, teneinde de déplorabele deviezenpositie te ver sterken en de financieels réserves van het land te sparen. De gouden standaard is dientenge volge in feite reeds in Febr. '35 uitgescha keld, Door de belemmeringen, welke het devfezenverkeei in den weg zijn gelegd, kan men sedert genoemden tijd niet langer spreken van een monetair stelsel in Italië, dat berust op den gouden standaard. Intusschen wilde Mussolini de zwenking in zijn politiek nog niet officieel erkennen, maar in de latere maanden van het loopend jaar is de verander de regeeringskoers duidelijk aan het licht ge'- tredèn. In de eerste plaats werd niet langer deelgenomen aan het regelmatig goudverkeer, toen de minimum-gouddekkhg der bankbil jetten-circulatie verlaagd werd. De buiten- door Mr. Dr. F. Italië onder den druk der eco nomische crisis-weg voor onge breidelde inflatie gecpend. Het Abessynsch avontuur brengt het land aan den financieelen af grond. In vorige jaren was de financieele en eco nomische politiek van de Italiaansche Regee ring gericht op bestrijding der crisis door middel van een bezuinigings- en aanpassings program, gelijk de overige goudlanden zulks poogden te effectueeren. In een iand als dat van Mussolini, gaat het gemakkelijker om pijn lijke saneeringsmaatregelen door te voeren dan in een staat, waar de rechten van het volk niet op fascistische wijze beknot zijn. Immers de dictator decreteert die maatregelen, welke hij noodig oordeelt en het volk heeft tot taak zich met de opgelegde offers te ver genoegen. We kunnen dan ook constateeren, dat in Italië »n vorige jaren waardevolle vor deringen zijn gemaakt op den weg der defla tie. Het groothandelsindexcijfer b.v. dat in 1926 meer dan 650 was (1913 is 100) was op uit Juni 1934 tot 273 gedaald. De kosten van levensorderhoud, een ander voorbeeld, waren in 1920 ruim 650 en door middel van IJ. STEENSTRA. allerlei regecring*maatrcgclen slaagde men er in deze ia Aug. iy3^ tot 415 terug te bren gen. Salarissen werden enkele malen vermin derd, een drastische kuurverlaging werd ge decreteerd, de prijzen van levensmiddelen mid del seen regeeringsbedujt omlaag gebracht, terwijl gezorgd werd voor een lage geldrnte. Al waren er das ongetwijfeld bepaalde resultaten aan te wijzen terzake van het aan passingsproces in Italië, toch gelukte het de Regeering niet de economische crisis ten volle te overwinnen. Daarvoor was het land te zwaar bezocht en Mussolini moest door groote werkvcrschaffingsplannen pogen de chronische werkloosheid eenigszins te lenigen. Dit feit had echter weder tengevolge, dat eerstens de staatsschuld aanzienlijk steeg; dat de begro tingstekorten aanmerkelijk toenamen, terwijl het deflatieproces in zijn loop gestuit werd. Het schijnt, dat Mussolini tot de conclusie is gekomen, dat het hem niet mogelijk was zijn land zonder verder ingrijpende maatrege len uit het moeras te halen, althans sedert het begin van 1935 is er een duidelijke wijziging in de economische politiek te constateeren. Klaarblijkelijk is de gedachte aan het Abessijnsch avontuur in de regee- DOOR TE ADVERj TÊEREN IN Dg DE GROOTSTE OPLAAG Wij verzoeken hen, die dit liefdewerk willen steunen door hun oud papier te bewaren en te doen afhalen dit te laten weten bij J. H. Benschop, Steenhofstraat 17 Telefoon 916 of bij E. Egbers, Telefoon 685. U zoudt ons zeer verplichten Indien U couranten en drukwerken afzonderlijk bewaart. Ook lappen en vodden zijn welkom.

Soester Courant | 1935 | | pagina 6